Szkoła policealna, a renta - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2015-05-27, 10:32   #1
lioele
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2012-09
Wiadomości: 592

Szkoła policealna, a renta


Słuchajcie nie wiem czy w dobrym dziale umieszczam temat, ale napisze. Nie mam za bardzo się kogo poradzić w tej kwestii. Każdy mówi inaczej.
Zacznę od tego, że rok temu w maju pisałam maturę. Postanowiłam zrobić sobie rok przerwy. We wrześniu pojechałam do Anglii. Początkiem stycznia wróciłam do domu. Mój tata chorował na raka. Końcem stycznia zmarł. Zapisałam się do szkoły policealnej, aby dostać rentę, mieć ubezpieczenie i status ucznia, aby znaleźć jakakolwiek prace. Prace mam dzięki temu statusowi. Oczywiście chciałam przerwać ta policealna, bo w październiku chce iść na studia. W szkole byłam raz. Kilka dni temu przyszedł mi list ze szkoły, że ZUS ich sprawdza co do obecności uczniów. Powinnam mieć 50% obecności i pozaliczane sprawdziany,egzaminy itp. Chce wycofać zaświadczenie z ZUS żeby potem nie przyszedł mi list za pół roku czy rok ze mam oddać jakąś kwotę z odsetkami itd. Gdy wycofam zaświadczenie automatycznie tracę tez ubezpieczenie. Miałam zapisać się jako bezrobotna do urzędu, żeby dostać ubezpieczenie do tego października póki nie zacznę studiować. Jednak wczoraj ktoś uświadomił mnie, że nie dostane w ten sposób ubezpieczenia bo do sierpnia jestem w szkole jako osoba ucząca się , a nie mogę zrezygnować bo musze pracować.
Mógłby ktoś poradzić coś ? Czy mój pomysł z wycofanie jest dobry ? Może jest jakieś inne wyjście? Proszę o rady
lioele jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-27, 15:21   #2
Jade83
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: krakow
Wiadomości: 32
Dot.: Szkoła policealna, a renta

Hej, zapytaj w szkole czy nadal masz status słuchacza i do kiedy (było to tez pewnie na zaświadczeniu, które ci szkoła wydała po zapisie). Jeszcze jest czas do końca czerwca, może jesteś w stanie uzbierać trochę obecności, przynajmniej z niektórych przedmiotów, tam gdzie się nie da będziesz nieklasyfikowana, a może szkoła pozwoli ci zaliczyć materiał? Powiedz im, ze musisz pracować, ze masz trudną sytuacje, w takich szkołach też pracują ludzie.
Jade83 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-27, 16:43   #3
Wizazanka5000
Zakorzenienie
 
Avatar Wizazanka5000
 
Zarejestrowany: 2009-03
Lokalizacja: Podkarpacie
Wiadomości: 6 246
Dot.: Szkoła policealna, a renta

Jesli wycofaja Ci rente to juz jej nie odzyzkasz. Ja tez poszlam do policealnej, zeby nie stracic renty, ale nie mialam takich problemow.
A z kolei w ibecnej sytuacji jako osoba z prawem do renty nie masz prawa do zarejestrowania sie jako osoba bezrobotna, a przynajmniej tak bylo 5 lat temu, moze ktos wpadl na pomysl, zebte chore zasady zmienic.
Najlepiej postaraj sie utrzymac status sluchacza, tak, zeby nie stracic renty. Ale nie przeciagaj lepiej tego zbyt dlugo, u mnie trwalo to tylko rok i poszlam na studia

---------- Dopisano o 17:43 ---------- Poprzedni post napisano o 17:41 ----------

Aa i pobierajac rente jestes ubiezpieczona automatycznie przez ZUS
Wizazanka5000 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-27, 16:50   #4
lioele
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2012-09
Wiadomości: 592
Dot.: Szkoła policealna, a renta

Już nie dam rady nazbierac obecności, bo byłam tylko raz. Ponadto nie chodzi tylko o obecności były też sprawdziany, sprawozdania itd.

Jak to potem nie będę mogła ponownie odzyskać renty ? Teraz chce cofnąć zaswiadczenie w ZUS,żeby nie mieć problemów, a w październiku chce dać ponownie zaświadczenie, bo chce iść na studia.

Nie mam też żadnej kartki na której bym miała napisane do kiedy jestem słuchaczem. Jak się zapisywalam to Pani mi powiedziała, że nawet jak się nie chodzi to jest się nim do końca sierpnia, ale generalnie chodzi mi to, że rzekomo ZUS sprawdza w szkole te obecności, ale ile w tym prawdę nie wiem i dlatego chciałam to zweryfikować

Edytowane przez lioele
Czas edycji: 2015-05-27 o 16:53
lioele jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-27, 22:41   #5
fbf4f81e41525779832788cd71e9a6a506251643_6580de17ecce4
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-03
Wiadomości: 6 283
Dot.: Szkoła policealna, a renta

Lepiej dopytaj się na infolinii ZUS-s, a nie na różnych forach internetowych, gdzie każdy mówi co innego. Zbierz się do kupy i szybko o to zadbaj, bo istnieje możliwość, że stracisz rentę...
fbf4f81e41525779832788cd71e9a6a506251643_6580de17ecce4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-28, 12:34   #6
MagdalenaSzs
Rozeznanie
 
Avatar MagdalenaSzs
 
Zarejestrowany: 2013-01
Lokalizacja: Z Internetów.
Wiadomości: 666
Dot.: Szkoła policealna, a renta

Z tym ZUSem prawda, chyba za dużo osób się zapisywało do takich szkół policealnych i nie chodziło. Ja pamiętam jak 3 lata temu chodziłam do takiej szkoły, to zaraz przy zapisie Panie sekretarki mówiły, że jeżeli zapisuje się tylko dla renty, to muszę mieć chociaż 50% frekfencji, bo ZUS lubi sobie to sprawdzić, nikt Ci tego nie powiedział? Szkoda, że nie chodziłaś, żeby chociaż mieć zaliczenie, albo mogłaś wybrać jakiś kierunek, który by Cię interesował.
Jedyne co teraz możesz zrobić to tak jak dziewczyny pisały zadzwonić na infolinie ZUSu i dokładnie wypytać jak to wygląda.
__________________
Żyję w zawieszeniu.
Lepiej być samemu i mieć poczucie zwycięstwa, niż być z kimś, z kim się nie uda. - Meredith Grey
MagdalenaSzs jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-28, 14:19   #7
Wizazanka5000
Zakorzenienie
 
Avatar Wizazanka5000
 
Zarejestrowany: 2009-03
Lokalizacja: Podkarpacie
Wiadomości: 6 246
Dot.: Szkoła policealna, a renta

Cytat:
Napisane przez lioele Pokaż wiadomość
Już nie dam rady nazbierac obecności, bo byłam tylko raz. Ponadto nie chodzi tylko o obecności były też sprawdziany, sprawozdania itd.

Jak to potem nie będę mogła ponownie odzyskać renty ? Teraz chce cofnąć zaswiadczenie w ZUS,żeby nie mieć problemów, a w październiku chce dać ponownie zaświadczenie, bo chce iść na studia.

Nie mam też żadnej kartki na której bym miała napisane do kiedy jestem słuchaczem. Jak się zapisywalam to Pani mi powiedziała, że nawet jak się nie chodzi to jest się nim do końca sierpnia, ale generalnie chodzi mi to, że rzekomo ZUS sprawdza w szkole te obecności, ale ile w tym prawdę nie wiem i dlatego chciałam to zweryfikować
Po prostu jesli tracisz prawo do renty to juz go nie odzyskasz, tak samo jakbys dobrowolnie zrezygnowala z renty, a pozniej chciala ponowic jej pohieranie. Jak juz stracisz do niej prawo to bezpowrotnie. Wyplacanie renty rodzinnej dziala chorych zasadach. Podobny problem to to o czym wspomnialam, ze nie masz prawa do zarejestrowania sie jako bezrobotna, nawet jesli zrezygnujesz z renty to nie zarejestruja Cie na bezeobocie- masz prawo do renty, nie masz prawa do bezrobocia. Mozesz zarejestrowac sie dopiero wtedy kiedy tracisz prawo do renty.
Wizazanka5000 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2015-05-28, 16:56   #8
lioele
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2012-09
Wiadomości: 592
Dot.: Szkoła policealna, a renta

O ile dobrze zrozumiałam to jak teraz cofne z zusu to potem po rozpoczęciu studiów w październiku nie mogę drugi raz donieść ?

Druga sprawa to dostaje rentę z siostra czyli 90%, gdy ja zrezygnuje to ona będzie dostawac 85% kwoty.
O ile dobrze rozumiem to gdy będą kazali mi oddać to te 5% różnicy ? Czyli to wychodzi jakieś 50 zł miesięcznie.
lioele jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-28, 17:03   #9
eibhlin87
Zakorzenienie
 
Avatar eibhlin87
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 5 329
Dot.: Szkoła policealna, a renta

Cytat:
Napisane przez Wizazanka5000 Pokaż wiadomość
Po prostu jesli tracisz prawo do renty to juz go nie odzyskasz, tak samo jakbys dobrowolnie zrezygnowala z renty, a pozniej chciala ponowic jej pohieranie. Jak juz stracisz do niej prawo to bezpowrotnie. Wyplacanie renty rodzinnej dziala chorych zasadach. Podobny problem to to o czym wspomnialam, ze nie masz prawa do zarejestrowania sie jako bezrobotna, nawet jesli zrezygnujesz z renty to nie zarejestruja Cie na bezeobocie- masz prawo do renty, nie masz prawa do bezrobocia. Mozesz zarejestrowac sie dopiero wtedy kiedy tracisz prawo do renty.
Pierwsze słyszę, pobierałam rentę rodzinną kilka lat, w międzyczasie miałam przerwę i bez problemu dostałam ja ponownie po zaniesieniu zaświadczenia, więc nie opowiadaj bzdur. Jeśli renta wynosi mniej niż połowa najniższego wynagrodzenia można zarejestrować się w up.

---------- Dopisano o 18:03 ---------- Poprzedni post napisano o 18:00 ----------

Cytat:
Napisane przez lioele Pokaż wiadomość
O ile dobrze zrozumiałam to jak teraz cofne z zusu to potem po rozpoczęciu studiów w październiku nie mogę drugi raz donieść ?

Druga sprawa to dostaje rentę z siostra czyli 90%, gdy ja zrezygnuje to ona będzie dostawac 85% kwoty.
O ile dobrze rozumiem to gdy będą kazali mi oddać to te 5% różnicy ? Czyli to wychodzi jakieś 50 zł miesięcznie.
Oczywiście, że możesz się ubiegać się o rentę.
Jeśli ZUS nakaże zwrot to będziesz musiała zwrócić wszystko co dostałaś.
__________________
eibhlin87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-28, 18:22   #10
EgipskiMau
Raczkowanie
 
Avatar EgipskiMau
 
Zarejestrowany: 2014-06
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 68
Dot.: Szkoła policealna, a renta

Można odzyskać straconą rentę, gdy się podejmie z powrotem naukę przed ukończeniem 25 r.ż. Sprawdzone info z samego ZUS -u, więc proszę nie wprowadzać w błąd.
__________________
11.02.2015
Pani inżynier
EgipskiMau jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-28, 20:10   #11
cochonnetta
Wtajemniczenie
 
Avatar cochonnetta
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 2 167
Dot.: Szkoła policealna, a renta

Dowiedz się dokładnie w ZUS-ie gdzie musisz się uczyć, żeby dostawać rentę. Też chodziłam do szkoły policealnej, co było totalnie bez sensu i okazało się, że to nie muszą być studia czy szkoła policealna, wystarczy np. jakiś długi kurs językowy, mi uznali nawet edukację "na odległość" czyli po prostu kurs z ESKK. Z tym, że ja miałam rentę z ZER a nie z ZUS-u więc musisz się dowiedzieć, czy u Ciebie jest tak samo. A z listy słuchaczy skreślają zazwyczaj po zakończonym semestrze, ale szczerze mówiąc nie wiedziałam, że sprawdzają też nieobecności, u mnie wystarczyło potwierdzenie z uczelni/szkoły czy czegokolwiek, że jeszcze tam uczęszczam.
cochonnetta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-05-29, 07:27   #12
Wizazanka5000
Zakorzenienie
 
Avatar Wizazanka5000
 
Zarejestrowany: 2009-03
Lokalizacja: Podkarpacie
Wiadomości: 6 246
Dot.: Szkoła policealna, a renta

Ja tez pobieralam rente do ubieglego roku. Widocznie ktos malo kompetentny wprowadzil mnie w takim razie w blad bo kombinowalam na rozne sposoby, zeby tej renty nie stracic, dobrze wiedziec, chociaz szkoda, ze tak pozno. Mowie z wlasnego doswiadczenia wiec nikogo celowo nie wpriwadzam w blad i nie gadam bzdur. Skoro w zusie karmiono mnie takimi informacjami to skad mialam wiedziec, ze jest inaczej?
Renty dostalam niecale 700 zl, tak jak moja siostra i rejestracji w up rowniez mi odmowiono..
Wiec przepraszam autorko, nie chcialam wprowadzac Cie w blad.
Wizazanka5000 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-05-29 08:27:13


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 12:23.