Delegacja służbowa, przepisy - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2008-09-02, 11:23   #1
madzia.a
Użytkownik ma kliknąć w link aktywujący (mail)
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 8 198

delegacja- czy musze jechać?


Pracodawca chce mnie wysłać na delegacje. Czy mogę odmówić?
madzia.a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-02, 12:43   #2
Aggie125
Zakorzenienie
 
Avatar Aggie125
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 14 348
GG do Aggie125
Dot.: delegacja- czy musze jechać?

Tylko jeśli jesteś w ciąży lub opiekujesz się dzieckiem do lat 4.
__________________

Wymiana -lakiery do paznokci (OPI, MySecret, LA Colors, Sinful Colors, Revlon, Essence) oraz perfumy (Voile d'Ambre YR, Cedre SL)
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=229655
Aggie125 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-02, 13:28   #3
Rena
Zakorzenienie
 
Avatar Rena
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Paris
Wiadomości: 29 331
Dot.: delegacja- czy musze jechać?

Szczerze? Nie wiem.

To zalezy od tego jak masz skontruowana umowe z pracodawca. Nie znawszy jej tresci, ani sytuacji, w jakiej jestes wysylana na delegacje naprawde nie umiem odpowiedziec na Twoje pytanie. Tu by sie przydala jakas szklana kula

Mozesz sobie zastrzec, ze nie chcesz jezdzic na delegacje i miec to zagwarantowane na pismie, no ale to juz jest na poziomie negocjacji warunkow zatrudnienia.

Nie wiem tez czy to jednorazowa sytuacja, dlaczego nie chcesz jechac - moze wlasnie chcesz a nie mozesz? Np. masz kogos bliskiego z rodziny w szpitalu albo cos sie dzieje rownie powaznego? Przy ludzkim szefie wystarczy powiedziec co Cie wstrzymuje w miescie i zapytac, byc moze da sie spotkanie przeniesc na inny termin, albo znalezc zastepstwo.

Delegacje nie sa dla wszystkich zlem koniecznym, sporo osob je lubi. Podrozujesz na koszt firmy, poznajesz inne miasta, dostajesz diete w przypadku umowy o prace. To sa bonusy.
Rena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-02, 20:33   #4
Ata77
Zakorzenienie
 
Avatar Ata77
 
Zarejestrowany: 2007-09
Lokalizacja: "zawsze tam gdzie Ty" ;)
Wiadomości: 8 836
Dot.: delegacja- czy musze jechać?

Cytat:
Napisane przez Aggie125 Pokaż wiadomość
Tylko jeśli jesteś w ciąży lub opiekujesz się dzieckiem do lat 4.
Tak oraz jeśli masz jakieś ograniczenie zdrowotne pozostające w zależności z tym faktem
Tak poza tym to -wydaje mi się-że nie.
Delegacja TO TEŻ PRACA.
I masz za to płacone.
__________________
www.pustamiska.pl POMÓŻMY ZWIERZAKOM -KLIKAJMY....



Ata77 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-09-04, 13:13   #5
asiulkaa
Zakorzenienie
 
Avatar asiulkaa
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 4 849
Dot.: delegacja- czy musze jechać?

Może spróbuj porozmawiać z pracodawcą i wytłumacz dlaczego nie chcesz jechać na delegację. Odmowa bez wytłumaczenia powodu zawsze będzie negatywnie rzutować na opinię o Tobie i w przyszłości może się odbić przy podwyżkach.
Poza tym tak jak pisały poprzedniczki zgodnie z prawem masz ograniczoną możliwość odmowy.
__________________
asia
asiulkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-07, 10:51   #6
elunka88
Zakorzenienie
 
Avatar elunka88
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 13 212
GG do elunka88
Delegacja służbowa, przepisy

Witam!
Na wstępie proszę o połączenie mojego wątku z innym jeśli zdublowałam, ale nie znalazłam

Mój TŻ wyjeżdża na cały tydzień w delegację, pracują codziennie więcej niż 8 godzin, niekiedy w soboty też. Do tej pory dostawali obiady. Teraz szef wymyślił że im się nie należą i muszą cały czas żywić się na swój koszt TŻ i koledzy proszą o pomoc

- czy szef ma prawo odmówić im obiadu?
- czy należy im się jakieś "rozłąkowe" (nie wiem dokładnie o co chodzi, przekazuję zapytanie)

I ogólnie jak znacie jakieś zasady pracy w delegacji w kraju, które często są łamane, to piszcie...

Pozdrawiam
Ela
__________________
Mikołajek
26.02.2014



Obudził mnie trzepot skrzydeł
Wyjrzałam przez okno
Na parapecie zostało
Białe piórko -
Pamiątka po Tobie
Mój Aniołku

01.12.2012 [*]
elunka88 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-07, 11:41   #7
Dagunia
Komplikatorka
 
Avatar Dagunia
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 20 300
Dot.: Delegacja służbowa, przepisy

Ale czy to się nazywa "delegacja" czy np. wykonywanie pracy w miejscu innym niż siedziba firmy? Jeśli jest to delegacja to należą się diety, a co z noclegiem? Mają zapewniony?
__________________
"Sens zdarzeń pojawia się z opóźnieniem. Trzeba tylko przeczekać. To co dziś jest czystym cierpieniem, po czasie okazuje się przedsionkiem szczęścia i mądrości".
Dagunia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2010-04-07, 11:47   #8
elunka88
Zakorzenienie
 
Avatar elunka88
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 13 212
GG do elunka88
Dot.: Delegacja służbowa, przepisy

Delegacja. Z tego co mi mówili.
Mają noclegi zapewnione.
Wiem że głupie pytanie ale ja sie nie znam..wybacz...co to są te diety?
__________________
Mikołajek
26.02.2014



Obudził mnie trzepot skrzydeł
Wyjrzałam przez okno
Na parapecie zostało
Białe piórko -
Pamiątka po Tobie
Mój Aniołku

01.12.2012 [*]
elunka88 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-07, 12:29   #9
Dagunia
Komplikatorka
 
Avatar Dagunia
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 20 300
Dot.: Delegacja służbowa, przepisy

Dieta za jeden dzień to 23zł. To są właśnie pieniążki na jedzenie m.in
__________________
"Sens zdarzeń pojawia się z opóźnieniem. Trzeba tylko przeczekać. To co dziś jest czystym cierpieniem, po czasie okazuje się przedsionkiem szczęścia i mądrości".
Dagunia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-07, 12:35   #10
elunka88
Zakorzenienie
 
Avatar elunka88
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 13 212
GG do elunka88
Dot.: Delegacja służbowa, przepisy

Aha czyli albo szef daje kasę (czyli 23 zł dziennie) albo ewentualnie obiad?
Dzięki Ci
__________________
Mikołajek
26.02.2014



Obudził mnie trzepot skrzydeł
Wyjrzałam przez okno
Na parapecie zostało
Białe piórko -
Pamiątka po Tobie
Mój Aniołku

01.12.2012 [*]
elunka88 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-07, 19:40   #11
pumas
Zakorzenienie
 
Avatar pumas
 
Zarejestrowany: 2009-05
Lokalizacja: z mojego przytulnego kąta
Wiadomości: 8 809
Dot.: Delegacja służbowa, przepisy

Delegacja to pobyt poza siedziba firmy, i nie oznacza tylko noclegu !!!! Mozna pracowac poza siedziba jednego dnia i jesli pracujesz powyzej 8h, to wtedy dostajesz 1/2 diety, czyli 11,50 zl.

Natomiast jesli chlopak jest w delegacji z noclegiem, to powinien miec placone za kazdy dzien 23 zl, takie jest prawo. Wtedy szef nie kupuje mu obiadu, tylko daje te pieniadze.
pumas jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-04-10, 00:09   #12
guga1
Wtajemniczenie
 
Avatar guga1
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 2 317
Dot.: Delegacja służbowa, przepisy

warto też wiedzieć, że cza podróży wlicza się w czas pracy. i pracodawca powinnien zapewnić transport albo pokryć jego koszt. ( dla np podróży własnym samochodem jest to rozliczane wg kwoty ustawowej, której w tej chwili nie pamiętam, ale w necie napewno bez problemu można to znaleźć)

Powinni przed wyjazdem podpiać delegacje z informacją gdzie jadą i jak będą się rozliczać, ew pobrać zaliczki na diety. A po powrocie z delegacji rozliczyć się na tej podstawie.
guga1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-04-10, 00:19   #13
painka
Zadomowienie
 
Avatar painka
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 202
Dot.: Delegacja służbowa, przepisy

Ustawowo przysługuje 23zł diety. Rozlicza się to następująco (skopiowane z mojej pracy licencjackiej):
Wysokosc należności z tytułu diety naliczana jest od momentu rozpoczęcia podróży służbowej (czyli od momentu wyjazdu) aż do momentu powrotu (czyli przyjazdu). Zatem istotną kwestią będzie ilość dób i godzin, które trwała podróż.
W przypadku gdy podróż trwała krócej niż jedna doba dietę nalicza się następująco:
- dla podróży trwającej powyżej 12 godzin przysługuje dieta w pełnej wysokości
- dla podróży trwającej od 8 do 12 godzin przysługuje połowa diety, czyli ½ jej wysokości
- dla podróży trwającej poniżej godzin dieta nie przysługuje.
W przypadku gdy podróż trwała dłużej niż jedną dobę pracownikowi przysługuje:
- dieta w pełnej wysokości za każdą pełną dobę podróży,
- za każdą kolejną rozpoczętą, lecz niepełną dobę:
- połowa wysokości diety do 8 godzin,
- dieta w pełnej wysokości powyżej 8 godzin.

__________________
TP 18.09.2015
painka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-03-31, 14:09   #14
Miliannna
Przyczajenie
 
Avatar Miliannna
 
Zarejestrowany: 2015-12
Wiadomości: 16
Delegacja za granicą


Na parę miesięcy muszę wyjechać do oddziału firmy za granicą (Szwecja). Próbuję ogarnąć wszelkie formalności do załatwienia, mam kartę ekuz ale zastanawiam się nad jakimś ubezpieczeniem typowo wyjazdowym, na wszelki wypadek. Do tej pory zazwyczaj na wakacje czy inne wyjazdy kupowałam ale takich typowo służbowych nie i nie za bardzo wiem gdzie się to zwyczajnie opłaca w stosunku do zakresu. Ktoś coś ?

Edytowane przez Miliannna
Czas edycji: 2017-03-31 o 14:11
Miliannna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-03-31, 14:41   #15
201705071030
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2015-06
Wiadomości: 166
Dot.: Delegacja za granicą

Cytat:
Napisane przez Miliannna Pokaż wiadomość

Na parę miesięcy muszę wyjechać do oddziału firmy za granicą (Szwecja). Próbuję ogarnąć wszelkie formalności do załatwienia, mam kartę ekuz ale zastanawiam się nad jakimś ubezpieczeniem typowo wyjazdowym, na wszelki wypadek. Do tej pory zazwyczaj na wakacje czy inne wyjazdy kupowałam ale takich typowo służbowych nie i nie za bardzo wiem gdzie się to zwyczajnie opłaca w stosunku do zakresu. Ktoś coś ?
Firma ci powinna kupić. W mojej korpo kupują, więc dowiedz się, może u ciebie jest podobnie.

Poza tym, Amex ma chyba tak, że jest w jego ramach ubezpieczenie zagraniczne, ale szczegóły musiałabyś pogooglować. No i nie wiem czy masz Amex, ale w wielu korpo dają.

Jakie formalności? Sprawdź datę ważności dowodu albo/i paszportu i tyle.

Edytowane przez 201705071030
Czas edycji: 2017-03-31 o 14:43
201705071030 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-04-03, 21:49   #16
Miliannna
Przyczajenie
 
Avatar Miliannna
 
Zarejestrowany: 2015-12
Wiadomości: 16
Dot.: Delegacja za granicą

Cytat:
Napisane przez whatever007 Pokaż wiadomość
Firma ci powinna kupić. W mojej korpo kupują, więc dowiedz się, może u ciebie jest podobnie.

Poza tym, Amex ma chyba tak, że jest w jego ramach ubezpieczenie zagraniczne, ale szczegóły musiałabyś pogooglować. No i nie wiem czy masz Amex, ale w wielu korpo dają.

Jakie formalności? Sprawdź datę ważności dowodu albo/i paszportu i tyle.
W sumie nie słyszałam nic o takich akurat ubezpieczeniach ale może podpytam, rzeczywiście. Dokumenty już sprawdzone, bardziej zostały mi do ogarniania sprawy mieszkaniowe, organizacyjne, opłaty itp itd.
Miliannna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-04-05, 08:40   #17
rudapippi
Przyczajenie
 
Avatar rudapippi
 
Zarejestrowany: 2017-01
Wiadomości: 27
Dot.: Delegacja za granicą

Najlepiej jest skorzystać z porównywarek ( ja szukam zawsze w rankomacie, jest taka zakładka podróże ), wszystkie oferty będziesz miała przedstawione gdzie taniej jaki zakres. Ja tak wynajduję turystyczne na wakacje. O ile się okaże, że nie masz z tej pracy rzeczywiście już, bo jak będa miały podobne zakresy to nie opłaca się wziąć dwóch.

Edytowane przez rudapippi
Czas edycji: 2017-04-05 o 08:42
rudapippi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-04-05, 09:18   #18
201705071030
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2015-06
Wiadomości: 166
Dot.: Delegacja za granicą

Cytat:
Napisane przez rudapippi Pokaż wiadomość
Najlepiej jest skorzystać z porównywarek ( ja szukam zawsze w rankomacie, jest taka zakładka podróże ), wszystkie oferty będziesz miała przedstawione gdzie taniej jaki zakres. Ja tak wynajduję turystyczne na wakacje. O ile się okaże, że nie masz z tej pracy rzeczywiście już, bo jak będa miały podobne zakresy to nie opłaca się wziąć dwóch.
Tylko trzeba uważać, bo wiele z tych pseudoporównywarek to ukryta reklama, strony założone przez jednego z ubezpieczycieli, aby go reklamować. Niektóre to nawet oszustwa.

Kupiłam kilka lat temu najlepsze ubezpieczenie. Zapłaciłam. Polisy nigdy nie dostałam. Straciłam pieniądze. Firmę oczywiście sprawdziłam przed zakupem - strona wyglądała na profesjonalną, sprawdzać w wykazach nie miałam czasu w ferworze przygotowań do wyjazdu.

Na szczęście pobyt upłynął bez problemów zdrowotnych.
201705071030 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-04-05, 10:17   #19
rudapippi
Przyczajenie
 
Avatar rudapippi
 
Zarejestrowany: 2017-01
Wiadomości: 27
Dot.: Delegacja za granicą

Cytat:
Napisane przez whatever007 Pokaż wiadomość
Tylko trzeba uważać, bo wiele z tych pseudoporównywarek to ukryta reklama, strony założone przez jednego z ubezpieczycieli, aby go reklamować. Niektóre to nawet oszustwa.

Kupiłam kilka lat temu najlepsze ubezpieczenie. Zapłaciłam. Polisy nigdy nie dostałam. Straciłam pieniądze. Firmę oczywiście sprawdziłam przed zakupem - strona wyglądała na profesjonalną, sprawdzać w wykazach nie miałam czasu w ferworze przygotowań do wyjazdu.

Na szczęście pobyt upłynął bez problemów zdrowotnych.
No to nie, u mnie na szczęście nic takiego się nie zdarzało a zawsze z rankomatu korzystałam
rudapippi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2017-04-10, 19:03   #20
haru_haru
Rozeznanie
 
Avatar haru_haru
 
Zarejestrowany: 2013-11
Wiadomości: 956
Dot.: Delegacja za granicą

U nas tym się zajmuje odpowiedni dział, może zapytaj u siebie w HR/dziale kadr? To pracodawca powinien ci kupić bilety, ubezpieczenie, wypłacić zaliczkę na pobyt albo pokryć koszty delegacji na podstawie faktur.
haru_haru jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-04-11, 11:40   #21
Miliannna
Przyczajenie
 
Avatar Miliannna
 
Zarejestrowany: 2015-12
Wiadomości: 16
Dot.: Delegacja za granicą

Tak te wszystkie opłaty to już są z góry ustalone, ja się mam o nic nie martwić. Jedynie boję się że może to ubezpieczenie nie będzie jakieś wystarczające, ale już i tak przejrzałam sobie w porównywarce co i jak to wygląda więc jak mi powiedzą dokładnie jakie mi załatwią to jeszcze raz skontroluję a jak uznam że jest lipne to dokupię, to i tak jakieś małe pieniądze są.
Miliannna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-04-12, 08:37   #22
magdalena1357
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2016-07
Wiadomości: 128
Dot.: Delegacja służbowa, przepisy

To ja mam inne pytanie: na ile dni wcześniej pracodawca może najkrócej żądać pojechania w delegację.

Pracodawca powiedział mi, że to czy od wtorku (przyszły tydzień) muszę spędzić 4 dni za granicą dowiem się w piątek (pojutrze) - czyli ostatniego dnia roboczego przed wtorkiem. Uniemożliwia mi to zupełnie planowanie czasu wolnego i spraw prywatnych. Zwłaszcza, że są święta, a taki wyjazd trzeba przecież trochę zorganizować (loty, hotel). Zastanawiam się, czy mam rację, że to przesada, czy ja przesadzam i "stwarzam problemy". Moim zdaniem powinny to być przynajmniej 2-3 tygodnie, chyba, że wydarza się coś, czego nie można było planować - sytuacje wyjątkowe mogą zdarzyć się zawsze, ale nawet wtedy uważam, że pracodawca powinien mieć trochę zrozumienia, że ludzie mają własne życie...

Edytowane przez magdalena1357
Czas edycji: 2017-04-12 o 16:25
magdalena1357 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-04-12, 12:31   #23
haru_haru
Rozeznanie
 
Avatar haru_haru
 
Zarejestrowany: 2013-11
Wiadomości: 956
Dot.: Delegacja służbowa, przepisy

Cytat:
Napisane przez magdalena1357 Pokaż wiadomość
To ja mam inne pytanie: na ile dni wcześniej pracodawca może najkrócej żądać pojechania w delegację.

Już tłumaczę: jeżdżę w regularne delegacje zagraniczne prawie co tydzień, czasami jednak nie wyjeżdżam, ostatnio wyjeżdżałam rzadziej niż zwykle.

I teraz, pracodawca powiedział mi, że to czy od wtorku (przyszły tydzień) muszę spędzić 4 dni za granicą dowiem się w piątek (pojutrze) - czyli ostatniego dnia roboczego przed wtorkiem. Uniemożliwia mi to zupełnie planowanie czasu wolnego i spraw prywatnych. Zwłaszcza, że są święta, a taki wyjazd trzeba przecież trochę zorganizować (loty, hotel). Zastanawiam się, czy mam rację, że to przesada, czy ja przesadzam i "stwarzam problemy". Moim zdaniem powinny to być przynajmniej 2-3 tygodnie, chyba, że wydarza się coś, czego nie można było planować - sytuacje wyjątkowe mogą zdarzyć się zawsze, ale nawet wtedy uważam, że pracodawca powinien mieć trochę zrozumienia, że ludzie mają własne życie...
Masz jakiś zapis dot. terminów w umowie/regulaminie pracy/regulaminie wyjazdów służbowych?
Trudno cokolwiek poradzić, bo nie wiadomo jaki jest charakter twojej pracy - czy jesteś np. szkoleniowcem czy handlowcem którego praca polega na wyjazdach do innych oddziałów w Polsce, czy jest to wyjazd np. na szkolenie?
Mi kiedyś zaproponowali w poniedziałek, że mogę jechać do Warszawy na szkolenie które zaczynało się w środę rano w tym samym tygodniu i odmówiłam, nikt mi z tego powodu nie robił problemu, ale od tego czasu nie zaproponowali mi żadnego szkolenia.
haru_haru jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2017-04-12 13:31:05


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 19:08.