Prezentacja maturalna - pomoc w jej przygotowaniu - WĄTEK ZBIORCZY - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-12-07, 11:29   #1
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095

Prezentacja maturalna - pomoc w jej przygotowaniu - WĄTEK ZBIORCZY


Zapraszam tutaj wszystkich maturzystów, którzy mają pytania i wątpliwości dotyczące prezentacji maturalnej z języka polskiego.

Powstaje bardzo dużo indywidualnych wątków, często udzielane rady i wskazówki są zbliżone do siebie, więc zbierzmy to wszystko tutaj

Pamiętajcie - nikt za was nie napisze/przygotuje tej prezentacji. Możemy pomóc, jeśli wcześniej dacie coś od siebie, przedstawicie co samodzielnie udało wam się przygotować, ale napotkaliście jakiś problem i z nim się tu zwracacie.
__________________

Edytowane przez viva91
Czas edycji: 2014-02-25 o 23:14
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-07, 13:59   #2
misia0308
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-11
Wiadomości: 5
Dot.: Prezentacja maturalna - pomoc w jej przygotowaniu - WĄTEK ZBIORCZY

Dziewczyny potrzebuję pomocy z bibliografią. Chciałabym powoli zabrać się za to. Na pomoc od nauczycielki nie mam co liczyć.
Temat: Obraz młodzieży w utworach literackich (od romantyzmu do współczesności). Scharakteryzuj analizując wybrane utwory.

Lektury które chciałabym wykorzystać:
Romantyzm: "Dziady" cz 3, A. Mickiewicz
Pozytywizm: "Lalka", B. Prus
Młoda Polska: "Karykatury", J. A. Kisielewski
XX-lecie międzywojenne: "Przedwiośnie", S. Żeromski
Współczesność: "Kolumbowie rocznik 20", R. Bratny

Co wpisać w literaturze przedmiotu?
misia0308 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-07, 14:11   #3
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: Prezentacja maturalna - pomoc w jej przygotowaniu - WĄTEK ZBIORCZY

Cytat:
Napisane przez misia0308 Pokaż wiadomość
Dziewczyny potrzebuję pomocy z bibliografią. Chciałabym powoli zabrać się za to. Na pomoc od nauczycielki nie mam co liczyć.
Temat: Obraz młodzieży w utworach literackich (od romantyzmu do współczesności). Scharakteryzuj analizując wybrane utwory.

Lektury które chciałabym wykorzystać:
Romantyzm: "Dziady" cz 3, A. Mickiewicz
Pozytywizm: "Lalka", B. Prus
Młoda Polska: "Karykatury", J. A. Kisielewski
XX-lecie międzywojenne: "Przedwiośnie", S. Żeromski
Współczesność: "Kolumbowie rocznik 20", R. Bratny

Co wpisać w literaturze przedmiotu?
Zależy co praktykuje się w Twojej szkole. Np. mój polonista na przykład uważał, że wpisanie jakiegoś słownika to kpina. I nie mówię tu o ortograficznym. Choć mój polonista był najgorszym nauczycielem jakiego spotkałam, więc No ale dzięki temu pocztą pantoflową dowiedzieliśmy się o gustach innych polonistów.

Pamiętam, że ja miałam dużo opracowań wydawnictwa Ossolineum, odnoszących się do pozycji, jakie miałam w literaturze podmiotu, mniej do tematu pracy.
__________________
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-07, 14:21   #4
misia0308
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-11
Wiadomości: 5
Dot.: Prezentacja maturalna - pomoc w jej przygotowaniu - WĄTEK ZBIORCZY

Cytat:
Napisane przez viva91 Pokaż wiadomość
Zależy co praktykuje się w Twojej szkole. Np. mój polonista na przykład uważał, że wpisanie jakiegoś słownika to kpina. I nie mówię tu o ortograficznym. Choć mój polonista był najgorszym nauczycielem jakiego spotkałam, więc No ale dzięki temu pocztą pantoflową dowiedzieliśmy się o gustach innych polonistów.

Pamiętam, że ja miałam dużo opracowań wydawnictwa Ossolineum, odnoszących się do pozycji, jakie miałam w literaturze podmiotu, mniej do tematu pracy.
Ja generalnie wgl nie mam pojęcia co powinno znajdować się w literaturze przedmiotu. Google nie gryzie wiem, szukałam ale to jest dla mnie niezrozumiałe. Może przez to że polski jest przeze mnie znienawidzony (zamieniłabym 1h polskiego na 3h matmy, serio)
Moja polonistka ma wymagania z księżyca a na pytanie o bibliografie uzyskuje odpowiedź coś w stylu "srutututu, pierdu, pierdu, to jest twoja prezentacja, musisz sama pomyśleć" ;P
misia0308 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-07, 14:49   #5
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: Prezentacja maturalna - pomoc w jej przygotowaniu - WĄTEK ZBIORCZY

Cytat:
Napisane przez misia0308 Pokaż wiadomość
Ja generalnie wgl nie mam pojęcia co powinno znajdować się w literaturze przedmiotu. Google nie gryzie wiem, szukałam ale to jest dla mnie niezrozumiałe. Może przez to że polski jest przeze mnie znienawidzony (zamieniłabym 1h polskiego na 3h matmy, serio)
Moja polonistka ma wymagania z księżyca a na pytanie o bibliografie uzyskuje odpowiedź coś w stylu "srutututu, pierdu, pierdu, to jest twoja prezentacja, musisz sama pomyśleć" ;P
Poszukaj konkretnie opracowań do swoich lektur i może po wklepaniu tematu w wyszukiwarkę znajdziesz coś ciekawego poruszającego tą kwestię.
__________________
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-07, 14:53   #6
pffe
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomości: 19 306
Dot.: Prezentacja maturalna - pomoc w jej przygotowaniu - WĄTEK ZBIORCZY

możesz jeszcze zajść do jakiejś miejskiej biblioteki i spróbować podpytać panie bibliotekarki czy czegoś z opracowań do tych pozycji by nie znały
pffe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-08, 12:50   #7
grubella
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-11
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 5 995
Dot.: Prezentacja maturalna - pomoc w jej przygotowaniu - WĄTEK ZBIORCZY

Do "Dziadów'; Alina Witkowska,Ryszard Przybylski -"Romantyzm".
grubella jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-12-08, 14:10   #8
Micraell
Zakorzenienie
 
Avatar Micraell
 
Zarejestrowany: 2010-09
Wiadomości: 3 760
Dot.: Prezentacja maturalna - pomoc w jej przygotowaniu - WĄTEK ZBIORCZY

Dobrze, że powstał taki wątek zbiorczy.
Ja poszukuję opracowań Władcy Pierścieni/Hobbita. Najbardziej interesują mnie tyuły konkretnych książek, bo jakoś mozolnie idzie przekopywanie internetu. Ale nie miałabym również nic przeciw linkom do artykułów z jakichś czasopism. Chodzi mi tylko o to, zeby nie były to portale ściaga.pl czy bryk.
Jeśli ktoś by miał jakies tytuły to byłabym bardzo wdzięczna.

Mam jeszcze jedno pytanie - orientujecie się może czy mogą to być też artykuły obcojęzyczne czy musi być koniecznie przekład tłumacza?
__________________

"Well, I guess it would be nice, if I could touch your body, you know not everybody, has got a body like you."

~George Michael

Micraell jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-08, 14:15   #9
pffe
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomości: 19 306
Dot.: Prezentacja maturalna - pomoc w jej przygotowaniu - WĄTEK ZBIORCZY

Cytat:
Napisane przez Micraell Pokaż wiadomość
Dobrze, że powstał taki wątek zbiorczy.
Ja poszukuję opracowań Władcy Pierścieni/Hobbita. Najbardziej interesują mnie tyuły konkretnych książek, bo jakoś mozolnie idzie przekopywanie internetu. Ale nie miałabym również nic przeciw linkom do artykułów z jakichś czasopism. Chodzi mi tylko o to, zeby nie były to portale ściaga.pl czy bryk.
Jeśli ktoś by miał jakies tytuły to byłabym bardzo wdzięczna.

Mam jeszcze jedno pytanie - orientujecie się może czy mogą to być też artykuły obcojęzyczne czy musi być koniecznie przekład tłumacza?
a co konkretnie potrzebujesz od hobbita? mój TŻ miał Hobbita w prezentacji ale opracowanie zależy od tematu bo on miał konkretnie pod swój temat dobrane opracowanie.
pffe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-09, 18:53   #10
Micraell
Zakorzenienie
 
Avatar Micraell
 
Zarejestrowany: 2010-09
Wiadomości: 3 760
Dot.: Prezentacja maturalna - pomoc w jej przygotowaniu - WĄTEK ZBIORCZY

Generalnie potrzebuję porównać sposób przedstawienia świata w twórczości Tolkiena i Sapkowskiego. Do sapkowskiego materiały w większości zebrane, a z Tolkienem nie umiem nic dobrego wypatrzyć.
__________________

"Well, I guess it would be nice, if I could touch your body, you know not everybody, has got a body like you."

~George Michael

Micraell jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-09, 19:17   #11
pffe
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomości: 19 306
Dot.: Prezentacja maturalna - pomoc w jej przygotowaniu - WĄTEK ZBIORCZY

Cytat:
Napisane przez Micraell Pokaż wiadomość
Generalnie potrzebuję porównać sposób przedstawienia świata w twórczości Tolkiena i Sapkowskiego. Do sapkowskiego materiały w większości zebrane, a z Tolkienem nie umiem nic dobrego wypatrzyć.
o to nie to zupełnie. TŻ miał o władcach.
pffe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-12-09, 21:12   #12
Ettelie
Raczkowanie
 
Avatar Ettelie
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 257
Dot.: Prezentacja maturalna - pomoc w jej przygotowaniu - WĄTEK ZBIORCZY

Cytat:
Napisane przez Micraell Pokaż wiadomość
Mam jeszcze jedno pytanie - orientujecie się może czy mogą to być też artykuły obcojęzyczne czy musi być koniecznie przekład tłumacza?
Ja miałam artykuł z wkładki płytowej do Don Giovanniego u siebie na maturze po angielsku i nikt się o to nie przyczepił.
__________________
62 - 60 - 59 -58 -57 -56 - 55 [kg]
zapuszczam włosy!
ruszam się
Ettelie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-10, 14:22   #13
who cares
Raczkowanie
 
Avatar who cares
 
Zarejestrowany: 2013-05
Wiadomości: 397
Dot.: Prezentacja maturalna - pomoc w jej przygotowaniu - WĄTEK ZBIORCZY

Cytat:
Napisane przez viva91 Pokaż wiadomość
Zależy co praktykuje się w Twojej szkole. Np. mój polonista na przykład uważał, że wpisanie jakiegoś słownika to kpina. I nie mówię tu o ortograficznym. Choć mój polonista był najgorszym nauczycielem jakiego spotkałam, więc No ale dzięki temu pocztą pantoflową dowiedzieliśmy się o gustach innych polonistów.

Pamiętam, że ja miałam dużo opracowań wydawnictwa Ossolineum, odnoszących się do pozycji, jakie miałam w literaturze podmiotu, mniej do tematu pracy.
U mnie też polonistka odradzała wpisywanie słowników.
Zachęcała właśnie do wydawnictwa Ossolineum, książki z tego wydawnictwa mają przedmowę, którą można wpisać w literaturze przedmiotu
who cares jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-11, 09:52   #14
grodid
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-12
Wiadomości: 2
Dot.: Prezentacja maturalna - pomoc w jej przygotowaniu - WĄTEK ZBIORCZY

Cytat:
Napisane przez Micraell Pokaż wiadomość
Generalnie potrzebuję porównać sposób przedstawienia świata w twórczości Tolkiena i Sapkowskiego. Do sapkowskiego materiały w większości zebrane, a z Tolkienem nie umiem nic dobrego wypatrzyć.

Witam, pisałam o Sapkowskim i Tolkienie, podałam wówczas:

a. Bereś Stanisław, Sapkowski Andrzej, Historia i fantastyka, Wyd. SuperNowa, Warszawa 2005,

b. Kaczor Katarzyna, Geralt, czarownice i wampir. Recykling kulturowy Andrzeja Sapkowskiego, Wyd. Terytoria, Warszawa 2006,

c. Szalewski Maciej, Nazewnictwo literackie w utworach Andrzeja Sapkowskiego i Nika Pierumowa, Wyd. Adam Marszałek, Wrocław 2003,

a. Carpenter Humprey, J.R.R.Tolkien: wizjoner i marzyciel, Wyd. Mystery, Warszawa

b. Grotta Daniel, Tolkien – twórca Sródziemia. Biografia, Wyd. Prószyński i S-ka, Warszawa 1998

c. Pustowaruk Marek, Świat znaczący. O symbolice miejsc w Hobbicie i Władcy Pierścieni J.R.R. Tolkiena


W razie pytań możesz do mnie napisać: grodid@gmail.com
grodid jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-11, 18:54   #15
Micraell
Zakorzenienie
 
Avatar Micraell
 
Zarejestrowany: 2010-09
Wiadomości: 3 760
Dot.: Prezentacja maturalna - pomoc w jej przygotowaniu - WĄTEK ZBIORCZY

Dzięki wielkie.
__________________

"Well, I guess it would be nice, if I could touch your body, you know not everybody, has got a body like you."

~George Michael

Micraell jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-27, 17:15   #16
Deiris
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-12
Lokalizacja: Farfaraway
Wiadomości: 64
Dot.: Prezentacja maturalna - pomoc w jej przygotowaniu - WĄTEK ZBIORCZY

Żeby nie zaśmiecać, piszę najpierw tu.
mam nadzieję, że ktoś jeszcze zagląda.
Waham się między dwoma tematami :
"Artysta jako bohater literacki. Porównaj wizerunki wybranych postaci na podstawie analizy utworów z trzech epok"
oraz
"Prześledź losy dowolnego przedstawiciela pokolenia 68' i zaprezentuj jego twórczość, analizując wybrane utwory", skłaniając się jednak ku drugiemu.

Obydwa tematy są z literatury. ( Trochę szkoda, bo Fonetyka nagrała płytę "Requiem dla Wojaczka", gdzie teksty piosenek to jego wiersze).

Do 1. wybierałabym :

Starożytność:
Mit o Orfeuszu/ Mit o Pigmalionie bądź "Non usitata nec tenui ferar" Horacego

Romantyzm:
"Fortepian Szopena"
"Nie-boska komedia"

XX-lecie międzywojenne:
"Cudzoziemka"


A co do 2. to wybraną postacią byłby Rafał Wojaczek, bo jego historia i twórczość mnie zafascynowała.
Martwię się jedynie, czy na pewno zalicza się do tego pokolenia. Niby jest uznawany za jego prekursora i wgl twórcę wybitnego (mimo że to poeta przeklęty), ale dopóki tego nie usłyszę na 100% to obawa będzie.

Co sądzicie?
Wolałabym 2., bo wydaje mi się łatwiejszy, choć może nieco bardziej pracochłonny. Prosiłabym o pomoc przy sporządzeniu literatury przedmiotu/podmiotu i o ogólne sugestie.

Edytowane przez Deiris
Czas edycji: 2013-12-27 o 17:18
Deiris jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-27, 21:11   #17
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: Prezentacja maturalna - pomoc w jej przygotowaniu - WĄTEK ZBIORCZY

Cytat:
Napisane przez Deiris Pokaż wiadomość
Żeby nie zaśmiecać, piszę najpierw tu.
mam nadzieję, że ktoś jeszcze zagląda.
Waham się między dwoma tematami :
"Artysta jako bohater literacki. Porównaj wizerunki wybranych postaci na podstawie analizy utworów z trzech epok"
oraz
"Prześledź losy dowolnego przedstawiciela pokolenia 68' i zaprezentuj jego twórczość, analizując wybrane utwory", skłaniając się jednak ku drugiemu.

Obydwa tematy są z literatury. ( Trochę szkoda, bo Fonetyka nagrała płytę "Requiem dla Wojaczka", gdzie teksty piosenek to jego wiersze).

Do 1. wybierałabym :

Starożytność:
Mit o Orfeuszu/ Mit o Pigmalionie bądź "Non usitata nec tenui ferar" Horacego

Romantyzm:
"Fortepian Szopena"
"Nie-boska komedia"

XX-lecie międzywojenne:
"Cudzoziemka"


A co do 2. to wybraną postacią byłby Rafał Wojaczek, bo jego historia i twórczość mnie zafascynowała.
Martwię się jedynie, czy na pewno zalicza się do tego pokolenia. Niby jest uznawany za jego prekursora i wgl twórcę wybitnego (mimo że to poeta przeklęty), ale dopóki tego nie usłyszę na 100% to obawa będzie.

Co sądzicie?
Wolałabym 2., bo wydaje mi się łatwiejszy, choć może nieco bardziej pracochłonny. Prosiłabym o pomoc przy sporządzeniu literatury przedmiotu/podmiotu i o ogólne sugestie.
Również drugi wydaje mi się zdecydowanie łatwiejszy, a skoro interesujesz się tematem, to będzie on dla Ciebie przyjemnością I na tle innych wypada ciekawie, nie często wybierana jest taka tematyka. Jednak nie potrafię rozwiać Twoich wątpliwości A rozmawiałaś z nauczycielem polskiego?
__________________
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-27, 22:37   #18
amoureuese
Raczkowanie
 
Avatar amoureuese
 
Zarejestrowany: 2011-02
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 330
Dot.: Prezentacja maturalna - pomoc w jej przygotowaniu - WĄTEK ZBIORCZY

Witajcie! Wreszcie temat którego mi brakowało. Zamierzam zabrać się wkońcu za prezentację z polskiego. Najpierw bibliografia.. potem cała reszta.
Ale stres mnie zżera !!
Wybrałam temat Determinanty losu człowieka(fatum,historia itp trzeba wybrac jedna) ja wybiorę chyba fatum ale jeszcze się zastanawiam.
No i wpadłam na pomysl napisania tutaj do Was z prośbą o pomoc w bibliografii.
Narazie moje typy to Król Edyp lub antygona, Mickiewicz Konrad Wallenrod,Makbet Szekspira... Ale trochę obawiam się brać na siebie utowry mickiewicza czy szekspira.. brak mi wiary że dam radę napisać o tym pracę.. te utwory czasem są takie skomplikowane.
Jeśli możecie to podsuńcie pomysł na kolejną lekturę którą mogłabym opracować lub wiersz
Narazie jak już pisałam zaczynam działać z tą pracą , będę wdzięczna za pomoc Trzymajcie się
__________________
BLOGUJE

KLIK

amoureuese jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-27, 22:48   #19
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: Prezentacja maturalna - pomoc w jej przygotowaniu - WĄTEK ZBIORCZY

Cytat:
Napisane przez amoureuese Pokaż wiadomość
Witajcie! Wreszcie temat którego mi brakowało. Zamierzam zabrać się wkońcu za prezentację z polskiego. Najpierw bibliografia.. potem cała reszta.
Ale stres mnie zżera !!
Wybrałam temat Determinanty losu człowieka(fatum,historia itp trzeba wybrac jedna) ja wybiorę chyba fatum ale jeszcze się zastanawiam.
No i wpadłam na pomysl napisania tutaj do Was z prośbą o pomoc w bibliografii.
Narazie moje typy to Król Edyp lub antygona, Mickiewicz Konrad Wallenrod,Makbet Szekspira... Ale trochę obawiam się brać na siebie utowry mickiewicza czy szekspira.. brak mi wiary że dam radę napisać o tym pracę.. te utwory czasem są takie skomplikowane.
Jeśli możecie to podsuńcie pomysł na kolejną lekturę którą mogłabym opracować lub wiersz
Narazie jak już pisałam zaczynam działać z tą pracą , będę wdzięczna za pomoc Trzymajcie się
Pierwsze o czym pomyślałam to Edyp
A co do Mickiewicza i Szekspira - może przy głębszej analizie można się zamotać, ale gwarantuję Ci, że w swojej pracy nie zdążysz zawrzeć nawet podstaw tego, co już wiesz To tak zanim się zacznie strasznie wygląda, ale w trakcie okazuje się, że wiele trzeba wyrzucać, bo człowiek się w czasie nie mieści. Więc ja na Twoim miejscu niczego bym sie nie obawiała, omówiła sztandarowe motywy i tyle
__________________

Edytowane przez viva91
Czas edycji: 2013-12-29 o 13:56 Powód: literówka
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-12-27, 23:02   #20
cherry boom
Raczkowanie
 
Avatar cherry boom
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 274
Dot.: Prezentacja maturalna - pomoc w jej przygotowaniu - WĄTEK ZBIORCZY

Temat: W poszukiwaniu sensu życia, bohaterowie literaccy i filmowi

2 książki, 2 filmy
na razie mam:
-Dżuma
-Forrest Gump
-Weronika postanawia umrzeć

poszukuję 4 tytułu, może być książka lub film, bo Weronikę wezmę książka/film. może sens życia - poświęcenie dla pasji, np. sportu, tańca, muzyki? Mogłoby być coś w stylu Czarny łabędź czy taki film nie za bardzo do prezentacji? co myślicie?
cherry boom jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-28, 11:10   #21
Deiris
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-12
Lokalizacja: Farfaraway
Wiadomości: 64
Dot.: Prezentacja maturalna - pomoc w jej przygotowaniu - WĄTEK ZBIORCZY



Cytat:
Napisane przez viva91 Pokaż wiadomość
Również drugi wydaje mi się zdecydowanie łatwiejszy, a skoro interesujesz się tematem, to będzie on dla Ciebie przyjemnością I na tle innych wypada ciekawie, nie często wybierana jest taka tematyka. Jednak nie potrafię rozwiać Twoich wątpliwości A rozmawiałaś z nauczycielem polskiego?
Nie, jeszcze nie.
Porozmawiam z nauczycielką po powrocie z przerwy świątecznej. Mam nadzieję, że ona będzie wiedzieć. Aczkolwiek z nią to dość trudny orzech do zgryzienia. Dzięki
Po przemyśleniach stwierdziłam, że chyba jednak sobie nie poradzę z Wojaczkiem. ;/
Porwałam się z motyką na słońce i trochę poległam przy interpretacji.

Cytat:
Napisane przez amoureuese Pokaż wiadomość
Witajcie! Wreszcie temat którego mi brakowało. Zamierzam zabrać się wkońcu za prezentację z polskiego. Najpierw bibliografia.. potem cała reszta.
Ale stres mnie zżera !!
Wybrałam temat Determinanty losu człowieka(fatum,historia itp trzeba wybrac jedna) ja wybiorę chyba fatum ale jeszcze się zastanawiam.
No i wpadłam na pomysl napisania tutaj do Was z prośbą o pomoc w bibliografii.
Narazie moje typy to Król Edyp lub antygona, Mickiewicz Konrad Wallenrod,Makbet Szekspira... Ale trochę obawiam się brać na siebie utowry mickiewicza czy szekspira.. brak mi wiary że dam radę napisać o tym pracę.. te utwory czasem są takie skomplikowane.
Jeśli możecie to podsuńcie pomysł na kolejną lekturę którą mogłabym opracować lub wiersz
Narazie jak już pisałam zaczynam działać z tą pracą , będę wdzięczna za pomoc Trzymajcie się
Hmm. A jakby potraktować Santiago [ "Stary człowiek i morze"] jako człowieka dotkniętego przez fatum? W sumie nie jest to powiedziane bezpośrednio, ale coś tam na rzeczy było.
Albo Odyseusz.
"Król Edyp" jak najbardziej. Ja bym na Twoim miejscu spróbowała jednak z tym "Makbetem" jeszcze, bo to dość ciekawe dzieło. Niby fatum jest, a niby go nie ma. A z wierszy? hmm może "Fatum" Norwida. Krótkie, dość przyjemne.

P.s. Kojarzycie jakieś utwory z ciekawym motywem artysty ( z romantyzmu i XX-lecia ) ?

Edytowane przez Deiris
Czas edycji: 2013-12-28 o 12:43
Deiris jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-28, 23:01   #22
amoureuese
Raczkowanie
 
Avatar amoureuese
 
Zarejestrowany: 2011-02
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 330
Dot.: Prezentacja maturalna - pomoc w jej przygotowaniu - WĄTEK ZBIORCZY

Cytat:
Napisane przez viva91 Pokaż wiadomość
Pierwsze o czym pomyślałam to Edyp
A co do Mickiewicza i Szekspira - może przy głębszej analizie można się zamotać, ale gwarantuję Ci, że w swojej pracy nie zdążysz zawrzeć nawet podstaw tego, co już wiesz To tak zanim się zacznie strasznie wygląda, ale w trakcie okazuje się, że wiele trzeba wyrzucać, bo człowiek się w czasie nie mieści. Więc ja na Twoim miejscu niczego bym sie nie omawiała, omówiła sztandarowe motywy i tyle


Ja tak samo i Edypa myślę że wezmę na pewno!
Dziękuje za poradę ,dodała mi motywacji Pewnie nie jet tak źle a człowiek bez sensu panikuje a strach to najgorszy wróg w tej sytuacji ;p

---------- Dopisano o 00:01 ---------- Poprzedni post napisano Wczoraj o 23:57 ----------

Cytat:
Napisane przez Deiris Pokaż wiadomość




Nie, jeszcze nie.
Porozmawiam z nauczycielką po powrocie z przerwy świątecznej. Mam nadzieję, że ona będzie wiedzieć. Aczkolwiek z nią to dość trudny orzech do zgryzienia. Dzięki
Po przemyśleniach stwierdziłam, że chyba jednak sobie nie poradzę z Wojaczkiem. ;/
Porwałam się z motyką na słońce i trochę poległam przy interpretacji.



Hmm. A jakby potraktować Santiago [ "Stary człowiek i morze"] jako człowieka dotkniętego przez fatum? W sumie nie jest to powiedziane bezpośrednio, ale coś tam na rzeczy było.
Albo Odyseusz.
"Król Edyp" jak najbardziej. Ja bym na Twoim miejscu spróbowała jednak z tym "Makbetem" jeszcze, bo to dość ciekawe dzieło. Niby fatum jest, a niby go nie ma. A z wierszy? hmm może "Fatum" Norwida. Krótkie, dość przyjemne.

P.s. Kojarzycie jakieś utwory z ciekawym motywem artysty ( z romantyzmu i XX-lecia ) ?
Dziękuje za odpowiedź Stary człowieki morze -> ciekawa propozycja , przemyslę na pewno. Makbet o tak ! Przeanalizuję przyklady od Ciebie, jeszcze raz dzięki !
__________________
BLOGUJE

KLIK

amoureuese jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-04, 15:38   #23
gracja67@wp.pl
Raczkowanie
 
Avatar gracja67@wp.pl
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: Z rumi
Wiadomości: 99
GG do gracja67@wp.pl
Dot.: Prezentacja maturalna - pomoc w jej przygotowaniu - WĄTEK ZBIORCZY

Heej
A czy ktoś zna może jakąś książkę, bądź wiersz o tematyce miłości w czasie wojny?

Ponieważ do mojej prezentacji znalazłam już jeden wiersz Baczyńskiego "Biała magia", ale szukam czegoś jeszcze. Bo część mojego tematu jest o kreacji bohaterow zakochanych w czasie wojny.
Z góry dziękuję!
gracja67@wp.pl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-04, 17:56   #24
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: Prezentacja maturalna - pomoc w jej przygotowaniu - WĄTEK ZBIORCZY

Cytat:
Napisane przez gracja67@wp.pl Pokaż wiadomość
Heej
A czy ktoś zna może jakąś książkę, bądź wiersz o tematyce miłości w czasie wojny?

Ponieważ do mojej prezentacji znalazłam już jeden wiersz Baczyńskiego "Biała magia", ale szukam czegoś jeszcze. Bo część mojego tematu jest o kreacji bohaterow zakochanych w czasie wojny.
Z góry dziękuję!
A coś popularnego typu "Czas Honoru"?
__________________
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-04, 20:12   #25
eeriefemale
Raczkowanie
 
Avatar eeriefemale
 
Zarejestrowany: 2013-12
Wiadomości: 45
Dot.: Prezentacja maturalna - pomoc w jej przygotowaniu - WĄTEK ZBIORCZY

kurcze. chciałam w bibliografii wpisać "Słownik bohaterów literackich" ale teraz to już nie wiem... mozna czy nie?
albo" Leksykon lektur" ?
słyszałam, ze nie można stronek internetowych typu bryk czy ściąga, a czy klp można? to już jest taka bardziej wiarygodna i profesjonalna strona.
eeriefemale jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-04, 20:41   #26
pffe
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomości: 19 306
Dot.: Prezentacja maturalna - pomoc w jej przygotowaniu - WĄTEK ZBIORCZY

Cytat:
Napisane przez eeriefemale Pokaż wiadomość
kurcze. chciałam w bibliografii wpisać "Słownik bohaterów literackich" ale teraz to już nie wiem... mozna czy nie?
albo" Leksykon lektur" ?
słyszałam, ze nie można stronek internetowych typu bryk czy ściąga, a czy klp można? to już jest taka bardziej wiarygodna i profesjonalna strona.
żadnego z tych źródeł nie wpisuj. i nauczyciel powie Ci to samo
pffe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-04, 20:49   #27
forsvinn
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2014-01
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 884
Dot.: Prezentacja maturalna - pomoc w jej przygotowaniu - WĄTEK ZBIORCZY

Ja wybrałam temat literatury obozowej czyli relacje między katem a ofiarą. I nie wiem teraz jak to ująć, jak to przedstawić... Wezmę Borowskiego, Inny świat i Zdążyć przed panem bogiem. W ogóle nie mam pomysłu, a ten temat jest najlepszym z możliwych na mojej liście.
forsvinn jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-04, 21:13   #28
ahoooj
Raczkowanie
 
Avatar ahoooj
 
Zarejestrowany: 2011-11
Wiadomości: 326
Dot.: Prezentacja maturalna - pomoc w jej przygotowaniu - WĄTEK ZBIORCZY

Moim tematem jest "obraz nauczyciela i uczniów w literaturze lub filmie".
I zastanawiam się trochę nad literaturą, nie chcę brać oklepanego "stowarzyszenia umarłych poetów" lub jakiś filmów.
Chciałabym bardziej nawiązać do klasyki literackiej, może My Fair Lady? Zastanawiam się, czy można ten temat interpretować, jako relację mistrza-ucznia? Co o tym myślicie?
ahoooj jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-04, 21:24   #29
eeriefemale
Raczkowanie
 
Avatar eeriefemale
 
Zarejestrowany: 2013-12
Wiadomości: 45
Dot.: Prezentacja maturalna - pomoc w jej przygotowaniu - WĄTEK ZBIORCZY

Cytat:
Napisane przez pffe Pokaż wiadomość
żadnego z tych źródeł nie wpisuj. i nauczyciel powie Ci to samo
dzięki za opinię tak pytam różnych ludzi i jednak więcej osób mówi, ze nie można, więc chyba nie wpisze
będę musiała iść jeszcze raz do biblioteki i poszperać, bo mam mało w literaturze przedmiotu...
ale jednak nie każdy nauczyciel mówi że klp nie można wpisać w bibliografii. nie wiem jak to jest ze słownikiem czy leksykonem, ale koleżanka, która pytała polonistkę o strony internetowe mówi że klp jest w porządku
eeriefemale jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-04, 23:39   #30
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: Prezentacja maturalna - pomoc w jej przygotowaniu - WĄTEK ZBIORCZY

Cytat:
Napisane przez forsvinn Pokaż wiadomość
Ja wybrałam temat literatury obozowej czyli relacje między katem a ofiarą. I nie wiem teraz jak to ująć, jak to przedstawić... Wezmę Borowskiego, Inny świat i Zdążyć przed panem bogiem. W ogóle nie mam pomysłu, a ten temat jest najlepszym z możliwych na mojej liście.
Ja myślę, że to wystarczy Na taki temat prezentację można przygotować na podstawie jednej z tych pozycji i będzie wyczerpująco Choć wiadomo, prezentacja maturalna z natury wymaga kilku przykładów Możesz zastanowić się nad Medalionami Nałkowskiej, krótkie, o przerażającej tematyce, ale wciągają.
__________________

Edytowane przez viva91
Czas edycji: 2014-01-04 o 23:41
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-05-27 23:23:16


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 11:38.