Podkarpacie: Jakie prezenty na Mikołaja i na Gwiazdkę? Tradycja - jak to jest u Was? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-12-16, 19:35   #1
20-sto latka
Rozeznanie
 
Avatar 20-sto latka
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 784
Exclamation

Podkarpacie: Jakie prezenty na Mikołaja i na Gwiazdkę? Tradycja - jak to jest u Was?


Witajcie.
Piszę z takim zapytaniem osób z południowej części Polski, jak wygląda u Was tradycja dawania prezentów dzieciom? Chodzi mi o to jakie prezenty dajecie na Mikołaja (6.12), a jakie na Gwiazdkę (24.12) ?
Ja pochodzę z innych stron i nas jest taka tradycja, że Mikołaj (6.12) to taki przedsmak, czyli drobne upominki jakieś niedrogie zabawki i słodycze, a Gwiazdka (24.12) prawdziwe prezenty od Mikołaja co to wchodzi przez komin itp itd...
Dowiedziałam się, że podobno na podkarpaciu jest inna tradycja, czyli na Mikołaja (6.12) daje się porządne prezenty, a pod choinkę (24.12) drobniejsze upominki.
A jak to wygląda u Was? Napiszcie skąd jesteście (województwo przynajmniej) i jakie prezenty dajecie swoim dzieciom, czy bliskim?
Będę wdzięczna za każde odpowiedzi.
Pozdrawiam i Wesołych Świąt!
20-sto latka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-17, 08:04   #2
83monia
Zakorzenienie
 
Avatar 83monia
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: (prawie) Koszalin, ta wiocha obok Mielna
Wiadomości: 12 219
Dot.: Podkarpacie: Jakie prezenty na Mikołaja i na Gwiazdkę? Tradycja - jak to jest u

pomorskie z domu

jak u ciebie - mikolaj to slodycze do buta, a gwiazdka to wypoasiony prezent znaleziony po kolacji wigilijnej pod choinka (znam rejony gdzie prezenty daje sie w wigilie rano )

warto nadmienic ze sa rejony gdzie w wigilie prezenty przynosi dzieciatko
__________________
Słoneczka, Gwiazdeczki i Złotka

BLOGUJĘ: http://www.konfabula.pl

Edytowane przez 83monia
Czas edycji: 2013-12-17 o 08:05
83monia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-17, 09:05   #3
monicca1989
Zakorzenienie
 
Avatar monicca1989
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 3 644
Dot.: Podkarpacie: Jakie prezenty na Mikołaja i na Gwiazdkę? Tradycja - jak to jest u

Jestem z Podkarpacia i tak jak piszesz u nas zawsze duże prezenty daję się na Mikołaja, często ktoś się przebiera i przychodzi jako Mikołaj do dzieci. Na wigilię jakieś drobne prezenty, często słodycze.
monicca1989 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-17, 09:34   #4
20-sto latka
Rozeznanie
 
Avatar 20-sto latka
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 784
Dot.: Podkarpacie: Jakie prezenty na Mikołaja i na Gwiazdkę? Tradycja - jak to jest u

Wielkie dzięki za odpowiedzi.
To chyba jednak taka tradycja w południowych częściach kraju... bo ja właśnie bardziej z okolic pomorza jestem (z domu) ale teraz przebywam tutaj no i dziwne mi się wydawało jak synek dostał od wszystkich na Mikołaja gigantyczne prezenty a na Gwiazdkę takie drobiazgi.
Przez to w tym roku podpytuje jak to jest bo jakoś nie mogłam uwierzyć że gdzieś może być inaczej (Mikołaj wielkie prezenty, a Gwiazdka małe) już nawet planowałam wszystkich przestawić bo to w końcu atmosfera pod choinką lepsza i w ogóle.
Ale znowu nie chce żeby jak synek podrośnie odbiegał od rówieśników w szkole np, chwaląc się co dostali na Mikołaja może być mu przykro że on dostał małe prezenty i na odwrót z Gwiazdką.
Jednak będzie trzeba się przestawić
Z chęcią podczytam jak to jest u innych wizażanek
Pozdrawiam
20-sto latka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-17, 10:06   #5
Soleilka
Zakorzenienie
 
Avatar Soleilka
 
Zarejestrowany: 2009-08
Lokalizacja: Tarnobrzeg, woj. podkarpackie
Wiadomości: 15 098
Dot.: Podkarpacie: Jakie prezenty na Mikołaja i na Gwiazdkę? Tradycja - jak to jest u

U mnie w domu też zawsze na Mikołaja były lepsze prezenty, za to pod choinkę dostawaliśmy owoce, słodycze i jakąś drobną zabawkę
__________________
Mężczyzna mojego życia

Bloguję
Soleilka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-17, 12:08   #6
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: Podkarpacie: Jakie prezenty na Mikołaja i na Gwiazdkę? Tradycja - jak to jest u

Mikolaj drobny, Gwiazdorek pod choinkę bogato aczkolwiek w tym roku moim dzieciom jakoś tak po równo idzie
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-17, 12:30   #7
20-sto latka
Rozeznanie
 
Avatar 20-sto latka
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 784
Dot.: Podkarpacie: Jakie prezenty na Mikołaja i na Gwiazdkę? Tradycja - jak to jest u

A skąd jesteś szajajaba? Jakie województwo?
20-sto latka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-12-17, 14:49   #8
moonie_85
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2012-09
Wiadomości: 2 002
Dot.: Podkarpacie: Jakie prezenty na Mikołaja i na Gwiazdkę? Tradycja - jak to jest u

U nas (tzn na Slasku skad pochodze) na Mikolaja jakies drobiazgi zawsze, w stylu slodycze, drobna zabawka, generalnie symbolicznie, na Boze Narodzenie wieksze prezenty, konkretne Dzieciatko je przynosi.

wyslane z drogi
moonie_85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-17, 20:23   #9
sharpnowaja
Zakorzenienie
 
Avatar sharpnowaja
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 5 459
Dot.: Podkarpacie: Jakie prezenty na Mikołaja i na Gwiazdkę? Tradycja - jak to jest u

Ja jestem z podkarpacia i pierwsze slysze o takim czyms. U nas przewaznie bylo po rowno ewentualnie na mikolaja mniejszy prezent. U moich znajomych tez tak zawsze bylo
__________________
Nasz_Dzień
Nasze_Serce
sharpnowaja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-17, 20:42   #10
bokeh
Zakorzenienie
 
Avatar bokeh
 
Zarejestrowany: 2011-06
Wiadomości: 5 598
Dot.: Podkarpacie: Jakie prezenty na Mikołaja i na Gwiazdkę? Tradycja - jak to jest u

Ja jestem z serca śląska a mój tż z Pienin i jest tak, że u mnie Mikołaj przynosi słodycze lub jakieś drobne prezenty. A Dzieciątko przynosi pod choinkę te konkretne prezenty
Za to u mojego tż tak jak piszesz na Mikołaja duże a pod choinkę słodycze. Ale mieszkamy na śląsku więc obchodzimy po mojemu
__________________
27.01.2013 Nasza Hanusia
bokeh jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-17, 21:41   #11
katja_22
Zadomowienie
 
Avatar katja_22
 
Zarejestrowany: 2011-12
Wiadomości: 1 420
Dot.: Podkarpacie: Jakie prezenty na Mikołaja i na Gwiazdkę? Tradycja - jak to jest u

U nas (Jura a więc Południe ) w Mikołajki przychodzi Mikołaj z jakimś mniejszym upominkiem, mogą to być nawet same słodycze, a w Wigilię pod choinką są już konkretniejsze prezenty, które rozdawane są po wieczerzy wigilijnej

Btw. Mamy rodzinę na północy (Mazury) i wysyłaliśmy prezenty dzieciom na Boże Narodzenie, oni naszemu synowi tak samo
katja_22 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-12-18, 09:08   #12
20-sto latka
Rozeznanie
 
Avatar 20-sto latka
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 784
Dot.: Podkarpacie: Jakie prezenty na Mikołaja i na Gwiazdkę? Tradycja - jak to jest u

Czyli jednak bywa z tym różnie ale czekam na więcej wypowiedzi i oczywiście dziękuję wszystkim, kto tutaj udzielił swojej odpowiedzi

Cytat:
Napisane przez sharpnowaja Pokaż wiadomość
Ja jestem z podkarpacia i pierwsze slysze o takim czyms. U nas przewaznie bylo po rowno ewentualnie na mikolaja mniejszy prezent. U moich znajomych tez tak zawsze bylo
Z mojej strony, też jest po równo, ale rodzina tutejsza widać bardziej uwzględnia Mikołaja niż Gwiazdkę, toteż dlatego zadałam takie pytanie na tym forum

Edytowane przez 20-sto latka
Czas edycji: 2013-12-18 o 09:10
20-sto latka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-18, 10:25   #13
klarites
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-12
Wiadomości: 76
Dot.: Podkarpacie: Jakie prezenty na Mikołaja i na Gwiazdkę? Tradycja - jak to jest u

Z dzieciństwa wspominam, że lepsze prezenty przynosił nam Mikołaj (rodzice, od innych chyba nie dostawaliśmy), a pod choinkę coś mniejszego, ale też fajne (rodzice) i coś bardzo malutkiego od babć.
klarites jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-19, 18:54   #14
NibyNic
Zakorzenienie
 
Avatar NibyNic
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: III piętro
Wiadomości: 17 137
Dot.: Podkarpacie: Jakie prezenty na Mikołaja i na Gwiazdkę? Tradycja - jak to jest u

u mnie (północny wschód) 6.12 dostawało się drobiazg i to taki naprawdę drobniutki (pierwszy prezent z tej okazji dostałam jak byłam chyba w 4 klasie podstawówki - wcześniej tego rodzice nie obchodzili - natomiast po kolacji Wigilijnej to już konkretne prezenty
teraz gdy mam dziecko na Mikołajki dostaje jeden prezent taki "ze średniej półki" od nas (czyt. rodziców) a w święta dostaje droższe prezenty od nas i różności od babć, ciotek, chrzestnych i kto tam się jeszcze nawinie
__________________
Pamiętamy dobre czasy i złe czasy, zapominając, że większość nie jest ani dobra, ani zła. Po prostu jest.

NibyNic jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-22, 10:01   #15
Wisienki
Zakorzenienie
 
Avatar Wisienki
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: raz stąd, raz stamtąd ;)
Wiadomości: 3 944
Dot.: Podkarpacie: Jakie prezenty na Mikołaja i na Gwiazdkę? Tradycja - jak to jest u

Okolice Częstochowy prawdziwe tzw wymarzone prezenty przynosi Mikołaj 6 grudnia, a pod choinką leżą prezenty od członków rodziny więc raczej są tańsze bo przecież rodzice w przeciwieństwie do Świętego miewają ograniczenia budżetowe
u mojego TŻta - okolice Łodzi na Mikołajki dzieci dostają słodycze a prawdziwy prezent jest pod choinką
__________________
Wisienki jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-22, 10:37   #16
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: Podkarpacie: Jakie prezenty na Mikołaja i na Gwiazdkę? Tradycja - jak to jest u

Zagłębie/Śląsk

Ja to w ogóle taką zasadę sobie robię, że konkretny prezent (cenowo - nie rozmiarowo) jest pod choinką i na urodziny, a Mikołajki, Zajączek, Dzień Dziecka - drobno.
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-26, 22:35   #17
pokszyfka
Zadomowienie
 
Avatar pokszyfka
 
Zarejestrowany: 2011-09
Wiadomości: 1 085
Dot.: Podkarpacie: Jakie prezenty na Mikołaja i na Gwiazdkę? Tradycja - jak to jest u

podkarpacie - nie potwierdzam opisanego zwyczaju. u moich znajomych jest różnie. czasem prezenty tylko na Mikołaja, czasem tylko pod choinkę. U mnie Mikołaj i choinka w równym stopniu.
pokszyfka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 20:52.