Problemy przy wykonaniu spirometrii, czy Wy też tak macie? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-07-24, 22:38   #1
Marvelous_Chandelier
Przyczajenie
 
Avatar Marvelous_Chandelier
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 22
Talking

Problemy przy wykonaniu spirometrii, czy Wy też tak macie?


Witam Dzisiaj byłam u mojego alergologa (mam astme) i znowu zlecil zrobienie spirometrii. Ale za kazdym razem mam ten sam problem przy wydychaniu powietrza. Nie moge wydmuchac i juz. I nie zaliczone. Na 10 prob nie zaliczylam zadnej, mimo ze cos tam niby pokazalo. A jak dluzej mnie męczyła to nagle zaczęłam się nie wiadomo skąd krztusić dławić i kaszleć (pierwszy raz takie cos mialam). No i trzeba było badanie na chwile przerwać. Czy Wy tez tak macie? A moze zle oddycham pomimo instrukcji pielegniarki? Co z tym robic? Bo jak slysze ze mi spirometrie chce zrobic to mnie szlag trafia...
Marvelous_Chandelier jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-25, 10:55   #2
kolorowatecza
Zakorzenienie
 
Avatar kolorowatecza
 
Zarejestrowany: 2009-11
Wiadomości: 4 244
Dot.: Problemy przy wykonaniu spirometrii, czy Wy tez tak macie?

Nie umiesz wydmuchać, czy mimo wołań pielęgniarki "MOOOOOCNIEJ! DMUUUUUCHAAAAAJ! DAAAAAALEJ" nie osiągasz satysfakcjonującego wyniki i dlatego jest "niezaliczone"?
__________________
Jesteś architektem moich snów, projektantem uśmiechu, wynalazcą szczęścia


cel na ten rok - rzucić palenie. Raz na zawsze!
kolorowatecza jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-07, 19:54   #3
Marvelous_Chandelier
Przyczajenie
 
Avatar Marvelous_Chandelier
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 22
Dot.: Problemy przy wykonaniu spirometrii, czy Wy tez tak macie?

no wlasnie pomimo dmuchania w rurke i wykonywania polecen pielegniarki mam niezaliczone. Jakby mi powietrze juz calkowicie wylecialo.
Marvelous_Chandelier jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-07, 20:00   #4
lisnov
Zakorzenienie
 
Avatar lisnov
 
Zarejestrowany: 2008-11
Wiadomości: 3 240
Dot.: Problemy przy wykonaniu spirometrii, czy Wy tez tak macie?

Boże mam to samo. Ona mi każe dmuchać a ja nie mogę jakbym już nie miała w ogóle powietrza. I ani odrobinki już nie jestem w stanie wyczarować. Też zawsze mam mnóstwo prób. Ostatnio skończyło się wpisem, że badanie jest niemożliwe do wykonania czy coś takiego.
__________________
Uprzejmie informuję, iż w awatarze są Hatifnaty z Muminków. Nie duszki, nie białe parówki z oczami ani też inne rzeczy, jakie mogą Wam przyjść do głowy zbereźnicy jedni
lisnov jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-07, 20:35   #5
Marvelous_Chandelier
Przyczajenie
 
Avatar Marvelous_Chandelier
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 22
Dot.: Problemy przy wykonaniu spirometrii, czy Wy tez tak macie?

no wlasnie... Ja chociaz mam spokojna babke i sie nie drze jak to juz gdzies czytalam, ale mimo to nic nie da sie zrobic. I mowi zartem idz i sie teraz tlumacz lekarzowi. Jak mi pokazala wyniki kogos innego to sie az zdziwilam ze mu tak dobrze poszlo a mial astme. Nie mam pojecia, to trzeba umiec dmuchac, czy co, albo jakies cwiczenia?
Marvelous_Chandelier jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-07, 22:47   #6
JossStone
Zakorzenienie
 
Avatar JossStone
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: somewhere over the rainbow ;)
Wiadomości: 5 727
Dot.: Problemy przy wykonaniu spirometrii, czy Wy tez tak macie?

Też tak mam :P Kilka razy mi robili, a jak w końcu się udało to myślałam, że się normalnie skończę przy wydmuchiwaniu.
JossStone jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-24, 20:00   #7
vorpalxbunny
Przyczajenie
 
Avatar vorpalxbunny
 
Zarejestrowany: 2013-01
Wiadomości: 3
Dot.: Problemy przy wykonaniu spirometrii, czy Wy tez tak macie?

Rok temu dopadła mnie wyjątkowo silna astma (po 7 latach uśpienia). Kiedy robiłam spirometrię na 3 próby tylko 1 mi się udała jakoś cudem. Po roku zażywania przypisanych mi leków, lekarz kazał mi ponownie zrobić spirometrię i tym razem 3 na 3 próby były poprawne, wręcz idealne (:
vorpalxbunny jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-08-24, 20:23   #8
fryteczkack
Raczkowanie
 
Avatar fryteczkack
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 112
Dot.: Problemy przy wykonaniu spirometrii, czy Wy tez tak macie?

też tak miałam.parę prób i ledwo sie udało
__________________
I come to you in pieces
So you can make me whole

Hold on to me and
never let me go....
fryteczkack jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-24, 22:58   #9
szprotka_
Zakorzenienie
 
Avatar szprotka_
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomości: 4 550
Dot.: Problemy przy wykonaniu spirometrii, czy Wy tez tak macie?

ćwiczyć oddychanie z przepony. aż dziwne, że nikt wam tego nie zalecił czy nie pokazał ćwiczeń. ja to tłukłam jak byłam mała i taki sposób oddychania jest dla mnie naturalny.

nie mam astmy, mam jedno płuco, spirometria mi wychodzi we wszystkich próbach. także się da, ale kupę pracy trzeba w to wsadzić.
szprotka_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-25, 07:02   #10
summerisgone
Zakorzenienie
 
Avatar summerisgone
 
Zarejestrowany: 2008-09
Lokalizacja: Gdańsk
Wiadomości: 3 534
Dot.: Problemy przy wykonaniu spirometrii, czy Wy tez tak macie?

Oddycham w zasadzie cały czas przeponowo (ramiona w jednym miejscu nieruchomo) a nigdy mi się nie udało zaliczyć spirometrii ^^
summerisgone jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-25, 12:27   #11
kasiencja
Pani Buka
 
Avatar kasiencja
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 9 854
Dot.: Problemy przy wykonaniu spirometrii, czy Wy tez tak macie?

parę lat temu alergolog wysłał mi na spirometrię i to była dla mnie trauma mimo dość dobrego stanu zdrowia żadnej próby nie udało mi się zaliczyć poprawnie, a pielęgniarka w końcu się sfustrowala i powiedziała mi coś sugerującego, że chyba jakaś głupia jestem że nie umiem tego zrobić.
__________________
How I choose to feel is how I am.

kasiencja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-08-25, 12:40   #12
szprotka_
Zakorzenienie
 
Avatar szprotka_
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomości: 4 550
Dot.: Problemy przy wykonaniu spirometrii, czy Wy tez tak macie?

Cytat:
Napisane przez summerisgone Pokaż wiadomość
Oddycham w zasadzie cały czas przeponowo (ramiona w jednym miejscu nieruchomo) a nigdy mi się nie udało zaliczyć spirometrii ^^
a co Ci mają dać ramiona kiedy masz oddychać z przepony? przy oddychaniu z przepony jest najwazniejsze to, czy sie brzuch unosi. Nie unosi sie - oddycha się źle. Ramiona tu nie maja nic do rzeczy.

w latach 90. to ta spirometria byla rzeczywiście straszna. Trzeba bylo "obrysowac" oddechem trójkąt albo ściśle sie zmieścić pomiędzy liniami. Ale obecne badanie to jest czysta przyjemność, w porównaniu do tamtego badania.
szprotka_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-25, 15:52   #13
Pampalini
Rozeznanie
 
Avatar Pampalini
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 719
Dot.: Problemy przy wykonaniu spirometrii, czy Wy tez tak macie?

Cytat:
Napisane przez kasiencja Pokaż wiadomość
parę lat temu alergolog wysłał mi na spirometrię i to była dla mnie trauma mimo dość dobrego stanu zdrowia żadnej próby nie udało mi się zaliczyć poprawnie, a pielęgniarka w końcu się sfustrowala i powiedziała mi coś sugerującego, że chyba jakaś głupia jestem że nie umiem tego zrobić.
u mnie było identycznie... źle wspominam spirometrię :P
__________________
"Doctors finally figured out what's wrong with my brain:
on the left side, there's nothing right and on the right side, there's nothing left."
Pampalini jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-25, 16:34   #14
ghana
Zakorzenienie
 
Avatar ghana
 
Zarejestrowany: 2006-10
Wiadomości: 14 736
GG do ghana Send a message via Skype™ to ghana
Dot.: Problemy przy wykonaniu spirometrii, czy Wy tez tak macie?

Miałam spirometrię kilka razy, ale za każdym razem dawałam radę może akurat miałam szczęście XD
ghana jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-25, 16:50   #15
Animaru89
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-08
Lokalizacja: 3miasto
Wiadomości: 213
Dot.: Problemy przy wykonaniu spirometrii, czy Wy tez tak macie?

Ludzie wykonujący spirometrię są specjalnie przeszkoleni żeby na was krzyczeć i motywować do dmuchania ponad siły. Taka specyfika badania, że bada się maksymalną pojemność płuc-czyli więcej niż zwykle używacie i jest to ciężkie. Często też jak się na pacjenta nakrzyczy to się mobilizuje i okazuje się, że jest w stanie wydmuchać więcej

Pocieszę was, że w mojej grupie na jakieś 40 osób, około połowy nie było w stanie "zaliczyć" badania przy jedne próbie.
Animaru89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-25, 18:03   #16
Czytak
Raczkowanie
 
Avatar Czytak
 
Zarejestrowany: 2012-02
Wiadomości: 202
Dot.: Problemy przy wykonaniu spirometrii, czy Wy tez tak macie?

Ja również nie zaliczyłam tego badania Dmuchałam z całych sił i nic z tego aż się w głowie kręciło. Poza tym w szkole średniej miałam same 2 na PO, bo nie mogłam zrobić sztucznego oddychania fantomowi (klatka piersiowa musiała mu się unieść) ja dmuchałam jak oszalała a tu nic
__________________

Czytak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-25, 22:01   #17
summerisgone
Zakorzenienie
 
Avatar summerisgone
 
Zarejestrowany: 2008-09
Lokalizacja: Gdańsk
Wiadomości: 3 534
Dot.: Problemy przy wykonaniu spirometrii, czy Wy tez tak macie?

Cytat:
Napisane przez szprotka_ Pokaż wiadomość
a co Ci mają dać ramiona kiedy masz oddychać z przepony? przy oddychaniu z przepony jest najwazniejsze to, czy sie brzuch unosi. Nie unosi sie - oddycha się źle. Ramiona tu nie maja nic do rzeczy.

w latach 90. to ta spirometria byla rzeczywiście straszna. Trzeba bylo "obrysowac" oddechem trójkąt albo ściśle sie zmieścić pomiędzy liniami. Ale obecne badanie to jest czysta przyjemność, w porównaniu do tamtego badania.
Dokładnie tak oddycham - brzuch chodzi, ramiona w miejscu, uczyli mnie kiedyś w chórze i za nic nie mogę zaliczyć spirometrii.
summerisgone jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-25, 22:50   #18
TakaSobieDziewuszka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-07
Lokalizacja: Z laptopa ;)
Wiadomości: 110
Dot.: Problemy przy wykonaniu spirometrii, czy Wy tez tak macie?

Kurde dziewczyny tak czytam i nie wierze. Miała w swoim życiu parę razy spirometrie i za każdym razem bez problemu za pierwszym podejściem, nawet na ostatniej lekarz stwierdził, że z taka pojemnością płuc powinnam się za maratony zabrać. Tak myślę może wy chcecie za szybko wypuścić całe powietrze. Po drugie dobrze trzymać ustnik (ja miałam jednorazowy, mam nadzieje że to standard) tak by powietrze gdzieś po bokach nie uciekało. Może jeszcze poćwiczcie sobie oddychanie przez usta, tzn 5 razy rano i 5 razy wieczorem, powoli nosem wciągacie powietrze tak maksymalnie ile dacie radę i powoli wypuszczacie ustami, na początku może Wam się zakręcić w głowie już przy drugim takim wdechu więc na stojąco tego nie róbcie.
TakaSobieDziewuszka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-26, 11:35   #19
vorpalxbunny
Przyczajenie
 
Avatar vorpalxbunny
 
Zarejestrowany: 2013-01
Wiadomości: 3
Dot.: Problemy przy wykonaniu spirometrii, czy Wy tez tak macie?

Cytat:
Napisane przez TakaSobieDziewuszka Pokaż wiadomość
Kurde dziewczyny tak czytam i nie wierze. Miała w swoim życiu parę razy spirometrie i za każdym razem bez problemu za pierwszym podejściem, nawet na ostatniej lekarz stwierdził, że z taka pojemnością płuc powinnam się za maratony zabrać. Tak myślę może wy chcecie za szybko wypuścić całe powietrze. Po drugie dobrze trzymać ustnik (ja miałam jednorazowy, mam nadzieje że to standard) tak by powietrze gdzieś po bokach nie uciekało. Może jeszcze poćwiczcie sobie oddychanie przez usta, tzn 5 razy rano i 5 razy wieczorem, powoli nosem wciągacie powietrze tak maksymalnie ile dacie radę i powoli wypuszczacie ustami, na początku może Wam się zakręcić w głowie już przy drugim takim wdechu więc na stojąco tego nie róbcie.
Prawdopodobnie wyszła ci bez problemu właśnie dlatego że masz dużą pojemność płuc ^^ Nie ma co się dziwić że komuś nie wychodzi. <:
vorpalxbunny jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-08-26, 15:03   #20
szprotka_
Zakorzenienie
 
Avatar szprotka_
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomości: 4 550
Dot.: Problemy przy wykonaniu spirometrii, czy Wy tez tak macie?

ale to jest dziwne, że ja, z jednym płucem, zaliczam spirometrię bez problemu (na granicy normy). a osoby z parą płuc zaliczyć nie mogą. nie ogarniam. no chyba, że ktoś się stresuje tym badaniem, że nie wychodzi. no chyba, że sprzęt jakiś lipiaszczy...
szprotka_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-26, 17:16   #21
summerisgone
Zakorzenienie
 
Avatar summerisgone
 
Zarejestrowany: 2008-09
Lokalizacja: Gdańsk
Wiadomości: 3 534
Dot.: Problemy przy wykonaniu spirometrii, czy Wy tez tak macie?

Cytat:
Napisane przez szprotka_ Pokaż wiadomość
ale to jest dziwne, że ja, z jednym płucem, zaliczam spirometrię bez problemu (na granicy normy). a osoby z parą płuc zaliczyć nie mogą. nie ogarniam. no chyba, że ktoś się stresuje tym badaniem, że nie wychodzi. no chyba, że sprzęt jakiś lipiaszczy...
Hmm.. u mnie to chyba nie był stres. Szłam na spiro bezpośrednio z gabinetu lekarza, nie miałam pojęcia że bywają takie problemy z tym badaniem i ogólnie się nie stresuje takimi rzeczami.
Ja chyba po prostu nie mogę się skupić jak koło mnie stoi babka i mi wrzeszczy do ucha "DALEEEJ!" "WDECH, WDECH, WDECH IIIII.... WYDECH! WYDECH!" -.-
summerisgone jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-26, 20:46   #22
Marvelous_Chandelier
Przyczajenie
 
Avatar Marvelous_Chandelier
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 22
Dot.: Problemy przy wykonaniu spirometrii, czy Wy tez tak macie?

Czytak - mam to samo! Ale ja dostawalam 4 bo wszystko robilam dobrze i Pani stwierdzila ze nie wie czemu sie moge wydmuchac odpowiedniej ilosci powietrza do rurki.


ja tez mam jednorzowe Myslalam o tym ze zle trzymam rurke czy cos. Ale niby trzymalam dobrze. Nawet jak mi dala mniejsza to nie szlo badania zrobic.
Tez sie badaniem nie stresuje. Mam cos takiego ze dmucham i jak bym juz wszystko wydmuchala. A trzeba jeszcze. Ale ja cos chyba ogolem mam z mala iloscia wydychanego powietrza.. Nawet jak dmucham i dmucham te goraca herbate (no a daleko to sie od tej herbaty sie nie jest) to nawet nie ma na powierzchni zadnych zmian. Dopiero jak jestem tuz przy szklance. Woda stoi jak stala. Z balonami mam to samo. A jak juz nadmucham ze 2-3 to od razu sie krztusze, kreci mi sie w glowie i w ogole... Haha nawet jak kupuje frappuccino to nie moge wciagnac go przez slomke
Marvelous_Chandelier jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-27, 10:03   #23
Animaru89
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-08
Lokalizacja: 3miasto
Wiadomości: 213
Dot.: Problemy przy wykonaniu spirometrii, czy Wy tez tak macie?

Dziewczyny, a czy palicie? Czy uprawiacie sport? Nurkujecie na bezdechu?

Czy jesteście w stanie przebiec 2 kilometry na raz? Może nie możecie wykonać badania bo macie zbyt małą pojemność płuc?

Kilka prób robi się dlatego, że wiele osób trzeba nauczyć jak dmuchać, czasem badanie nie wychodzi bo człowiek robi się już czerwony na twarzy, zaczyna omdlewać, a załapać nie może.

Słuchajcie tej wrzeszczącej pani
Animaru89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-27, 10:16   #24
kasiencja
Pani Buka
 
Avatar kasiencja
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 9 854
Odp: Problemy przy wykonaniu spirometrii, czy Wy tez tak macie?

No ale chyba rzecz w tym że ludzie są w różnej kondycji - niektórzy właśnie palą, mają astmę, małą pojemność płuc itd. Nie powinno być tak że badanie jest możliwe do wykonania tylko dla ponadprzeciętnie zdrowych osób, bo wtedy tych pozostałych nie można zdiagnozować. Jeśli nie jestem w stanie wykonać takiego badania bo mi nie starcza powietrza w płucach, to zastanawiam się jak bardzo jest ze mną źle, wydaje się że powinnam dostawać zadyszki po wejściu na pierwsze piętro, a tak nie jest. Co z ludźmi którzy naprawdę mają z tym problem?

Wysłane z aplikacji mobilnej Wizaz Forum.
__________________
How I choose to feel is how I am.

kasiencja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-27, 15:23   #25
kolorowatecza
Zakorzenienie
 
Avatar kolorowatecza
 
Zarejestrowany: 2009-11
Wiadomości: 4 244
Dot.: Odp: Problemy przy wykonaniu spirometrii, czy Wy tez tak macie?

Palę od sześciu lat, nie potrafię bez zadyszki przebiec przystanku, sportowo jestem bardzo bierna, mam astmę i spirometria zawsze bardzo dobrze wychodziła.
__________________
Jesteś architektem moich snów, projektantem uśmiechu, wynalazcą szczęścia


cel na ten rok - rzucić palenie. Raz na zawsze!
kolorowatecza jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-28, 09:37   #26
Animaru89
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-08
Lokalizacja: 3miasto
Wiadomości: 213
Dot.: Problemy przy wykonaniu spirometrii, czy Wy tez tak macie?

Więc to musi być technika wydechu, bo co innego?

Idźcie na bodypletyzmografię, jeszcze trudniej uzyskać wyniki niż na spiro
Animaru89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-11-06, 14:21   #27
dlugamarta
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2017-03
Wiadomości: 4
Dot.: Problemy przy wykonaniu spirometrii, czy Wy też tak macie?

Musisz mocno i dużo nabrać powietrza i potem powoli z całych sił wydmuchiwać powietrze.
dlugamarta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2017-11-06 15:21:18


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 17:58.