CV - zainteresowania - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-02-13, 13:07   #1
pamella11
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-06
Wiadomości: 64
Question

CV - zainteresowania


Piszę właśnie CV i mam mały dylemat, co będzie brzmiało lepiej, bo wydaje mi się, że obie opcje brzmią troche hmm dziwnie..?
Lepiej wpisać 'zdrowa żywność' czy 'zdrowe odżywianie'? A może jeszcze jakoś inaczej to ująć? Macie jakieś pomysły?

Edytowane przez Trzepotka
Czas edycji: 2014-02-18 o 11:46 Powód: Przywrócenie usuniętego posta.
pamella11 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-13, 13:15   #2
a79790139dd0658ebd8b23ce8e3846ca00e1de31_65bd8201a8975
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2013-11
Wiadomości: 11 723
Dot.: CV - zainteresowania

Zdrowe wyszukiwanie.
a79790139dd0658ebd8b23ce8e3846ca00e1de31_65bd8201a8975 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-13, 13:16   #3
rousse
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Polska/Szwecja
Wiadomości: 6 498
Dot.: CV - zainteresowania

[1=a79790139dd0658ebd8b23c e8e3846ca00e1de31_65bd820 1a8975;45132357]Zdrowe wyszukiwanie. [/QUOTE]

rousse jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-13, 13:28   #4
mpt
Zakorzenienie
 
Avatar mpt
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 7 346
Dot.: CV - zainteresowania

Zdrowa żywność, każdy przecież lubi się zdrowo nażreć

Chyba sama powinnaś wiedzieć, czy interesuje Cię zdrowa żywność, czy zdrowe odżywianie.
__________________
Tu wyjaśniam w prostych słowach trening, dietę i głowę: instagram.com/prostym_slowem
mpt jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-13, 13:31   #5
mantas
Zakorzenienie
 
Avatar mantas
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 3 612
Dot.: CV - zainteresowania

Cytat:
Napisane przez pamella11 Pokaż wiadomość
Piszę właśnie CV i mam mały dylemat, co będzie brzmiało lepiej, bo wydaje mi się, że obie opcje brzmią troche hmm dziwnie..?
Lepiej wpisać 'zdrowa żywność' czy 'zdrowe odżywianie'? A może jeszcze jakoś inaczej to ująć? Macie jakieś pomysły?
Ja w CV hobby nie wpisuję.
Ktoś mi ostatnio mówił, że na rozmowie nie mają prawa pytać o hobby.
Ja byłam na paru i faktycznie nie pytali,
Swoje CV wypełniałam wg Europass:
http://europass.cedefop.europa.eu/pl...rriculum-vitae

Cytat:
Europass – projekt Unii Europejskiej, mający na celu prezentowanie umiejętności zawodowych i kompetencji w sposób czytelny i przejrzysty we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Europass został przyjęty Decyzją nr 2241/2004/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 grudnia 2004 r. w sprawie jednolitych ram wspólnotowych dla przejrzystości kwalifikacji i kompetencji.
Europass składa się z pięciu dokumentów: Curriculum Vitae, Paszportu Językowego, Suplementu do Dyplomu Potwierdzającego Kwalifikacje Zawodowe, Suplementu do Dyplomu i Mobilności. Dwa pierwsze dokumenty można wypełnić samodzielne, pozostałe zaś wydają uprawnione do tego instytucje.
Wygląda to porządnie moim zdaniem
__________________
Heat from the sun someday slowly passes. Until then, you have to live with yourself...
mantas jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-13, 13:39   #6
biia
Wtajemniczenie
 
Avatar biia
 
Zarejestrowany: 2008-05
Wiadomości: 2 984
Dot.: CV - zainteresowania

Mnie kiedyś pytali o zainteresowania,a dokładnie o świnki morskie to była najsympatyczniejsza rozmowa w moim życiu
znajomy miał wpisaną fotografię to go pytali co ostatnio fotografował.
__________________
Włosomaniaczka


biia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-13, 13:41   #7
mantas
Zakorzenienie
 
Avatar mantas
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 3 612
Dot.: CV - zainteresowania

Cytat:
Napisane przez biia Pokaż wiadomość
Mnie kiedyś pytali o zainteresowania,a dokładnie o świnki morskie to była najsympatyczniejsza rozmowa w moim życiu
znajomy miał wpisaną fotografię to go pytali co ostatnio fotografował.
obiad na instagram
__________________
Heat from the sun someday slowly passes. Until then, you have to live with yourself...
mantas jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-02-13, 13:44   #8
joannat
Raczkowanie
 
Avatar joannat
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 168
Dot.: CV - zainteresowania

Z mojego doświadczenia wynika, że jeśli w hobby mamy wpisać "muzyka i kino", to lepiej nie wpisywać nic.
joannat jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-13, 14:01   #9
rousse
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Polska/Szwecja
Wiadomości: 6 498
Dot.: CV - zainteresowania

Uważam, że nie powinno się pytać o sprawy prywatne (jakiekolwiek) na rozmowie o pracę.
rousse jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-13, 14:10   #10
Sylwia1900r
Wtajemniczenie
 
Avatar Sylwia1900r
 
Zarejestrowany: 2010-08
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 2 464
Dot.: CV - zainteresowania

Może nie pisz w CV co jesz, bo po co to.
Sylwia1900r jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-13, 14:11   #11
maria magda lena
Przyczajenie
 
Avatar maria magda lena
 
Zarejestrowany: 2014-01
Wiadomości: 7
Dot.: CV - zainteresowania

może jak już to "zdrowy styl życia", w razie czego uscislisz, gdy zapytaja na rozmowie ja osobiscie nie mam hobby w cv, raz zwróciono mi na to uwagę, że powinnam - ale i tak tę pracę dostałam, wiec to nie zainteresowania grają kluczową rolę
__________________
12...
53/52/51/50/49/48
maria magda lena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-02-13, 14:36   #12
rousse
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Polska/Szwecja
Wiadomości: 6 498
Dot.: CV - zainteresowania

Cytat:
Napisane przez maria magda lena Pokaż wiadomość
raz zwróciono mi na to uwagę, że powinnam
http://gazetapraca.pl/gazetapraca/1,...elegalne_.html

nie mają prawa pytać , co nas obchodzi, ze pracodawca chce wiedzieć, czy chce "nas lepiej poznać". Może sobie chcieć.... Tak samo pracodawca może chcieć nas przelecieć... i co z tego? albo moze sobie chcieć żebyśmy pracowali za darmo.
rousse jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-14, 17:44   #13
Friese
Zakorzenienie
 
Avatar Friese
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 5 570
Dot.: CV - zainteresowania

Cytat:
Napisane przez mantas Pokaż wiadomość
Ja w CV hobby nie wpisuję.
Ktoś mi ostatnio mówił, że na rozmowie nie mają prawa pytać o hobby.
Ja byłam na paru i faktycznie nie pytali,
Swoje CV wypełniałam wg Europass:
http://europass.cedefop.europa.eu/pl...rriculum-vitae



Wygląda to porządnie moim zdaniem

mają prawo pytać o hobby. od tego z reguly sie zaczyna - najlatwiej jest rozladowac atmosfere, bo ludzie chetnie mowia o tym co lubią


nie wolno pytac o kwestie dyskryminujące:

- macierzyństwo – aktualne czy planowane.
- plany matrymonialne
- stan cywilny.
- orientację seksualną
poglądy polityczne,
- wyznanie,
- przynależność związkową
- i przebyte choroby
- również niezgodne z prawem, są pytania o pochodzenie etniczne kandydata


czasem firma pyta o to, zeby sprawdzic czy kandydat jest asertywny i potrafi powiedziec NIE gdy mu zalezy na tej pracy.
__________________
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
03.2018: Pasjonatka Fotografii
FB: ARIKA - Fotografia
Friese jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-14, 17:51   #14
visionAM
Zakorzenienie
 
Avatar visionAM
 
Zarejestrowany: 2009-05
Wiadomości: 32 059
Dot.: CV - zainteresowania

A ja mam wpisane zainteresowania w CV i na kilku rozmowach o pracę mi one nawet pomogły - np. rekrutująca mnie osoba miała podobne, zagadała coś na ten temat aby rozładować atmosferę itp.

Twierdzenie, że ktoś nie ma prawa pytać nas o zainteresowania, bo to nasza prywatna sprawa, jest trochę nad wyrost, bo idąc tym tokiem rozumowania można stwierdzić, że nie ma też prawa pytać nas o nasze wady i zalety a przecież to jedno z najczęściej padających pytań podczas rozmowy.
visionAM jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-14, 18:25   #15
rousse
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Polska/Szwecja
Wiadomości: 6 498
Dot.: CV - zainteresowania

Cytat:
Napisane przez Friese Pokaż wiadomość
mają prawo pytać o hobby. od tego z reguly sie zaczyna - najlatwiej jest rozladowac atmosfere, bo ludzie chetnie mowia o tym co lubią


nie wolno pytac o kwestie dyskryminujące:

- macierzyństwo – aktualne czy planowane.
- plany matrymonialne
- stan cywilny.
- orientację seksualną
poglądy polityczne,
- wyznanie,
- przynależność związkową
- i przebyte choroby
- również niezgodne z prawem, są pytania o pochodzenie etniczne kandydata


czasem firma pyta o to, zeby sprawdzic czy kandydat jest asertywny i potrafi powiedziec NIE gdy mu zalezy na tej pracy.
Dobrze, więc: może pracodawca pytać o hobby, tak jak ktoś może zapytac czy się z nim umówię, ale ja nie muszę mu odpowiadać ani umieszczać hobby w cv. Ale według mnie wchodzenie pracodawcy (osoby od której jesteśmy zależni) z buciorami w czyjeś życie prywatne tylko dlatego , że może i tylko dla zaspokojenia swojej ciekawości, jest niegrzeczne. To nie uprzejmość, a próba poniżenia osoby "przesłuchiwanej*", bo zazwyczaj obcej anonimowej dla nas osobie my nieanonimowo nie zwierzamy się.

*Uważam , że "zaprzyjaźnianie się" jest tylko przy chęci obu stron, bez stosunku zależności, inaczej to przesłuchanie.

Ee.. pozatym, ja w hobby mam sobie wpisać "gry video" np? a może "opera i teatr"? Albo "muzyka dawna"
Ale nikt mnie nie pytał o to, a o stan cywilny i plany matrymonialne i owszem...
rousse jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-14, 23:33   #16
iwonia59
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-02
Lokalizacja: Radom
Wiadomości: 169
Send a message via Skype™ to iwonia59
Dot.: CV - zainteresowania

Pytanie o hobby podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie jest bez znaczenia dla pracodawcy, gdyż osoby z pasją są lepiej zorganizowane i lepiej pracują. To z pozoru niewinne pytanie, pozwala rozładować nieco napięcie kandydata w trakcie rozmowy. Pozwala pracodawcy ocenić płynność wypowiedzi, sposób reakcji na stres, a co za tym idzie przydatność danej osoby na konkretne stanowisko. Gorzej, jeśli kandydat nie potrafi nic powiedzieć na tak proste pytanie jak hobby, czy zainteresowania. Wtedy nadaje się tylko do monotonnej pracy typu: wykonać swoje i podać dalej i tak przez całą dniówkę.
iwonia59 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-15, 09:29   #17
rousse
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Polska/Szwecja
Wiadomości: 6 498
Dot.: CV - zainteresowania

Cytat:
Napisane przez iwonia59 Pokaż wiadomość
Pytanie o hobby podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie jest bez znaczenia dla pracodawcy, gdyż osoby z pasją są lepiej zorganizowane i lepiej pracują. To z pozoru niewinne pytanie, pozwala rozładować nieco napięcie kandydata w trakcie rozmowy. Pozwala pracodawcy ocenić płynność wypowiedzi, sposób reakcji na stres, a co za tym idzie przydatność danej osoby na konkretne stanowisko. Gorzej, jeśli kandydat nie potrafi nic powiedzieć na tak proste pytanie jak hobby, czy zainteresowania. Wtedy nadaje się tylko do monotonnej pracy typu: wykonać swoje i podać dalej i tak przez całą dniówkę.
Zdecyduje się - to rozładowuje napięcie czy powoduje stres ? Imo nie masz racji. Znam osoby z pasją co nie nie są zorganizowane. I równie dobrze można by to zinterpretować, że "w pracy będzie myślał o hobby", albo "zamiast zostać po godzinach czy pracować nad projektem w domu pójdzie zając się swoim hobby". No nie wiem, czy ktoś bez hobby nadaje się tylko do monotonnej pracy, nie ma to jak zaszufladkować kogoś na podstawie tego co lubi robić w wolnym czasie i mówić potem , że rozmowa o tym to pomaga i rozładowuje napięcie. A ja moge np. powiedzieć równie dobrze, że jak ktoś ma hobby toznaczy , że praca dla niego nie jest pasją tylko półśrodkiem i nie będzie się jej oddawał w 100% i to on nadaje się do monotonnej pracy - to też pasuje.
rousse jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-15, 22:55   #18
biia
Wtajemniczenie
 
Avatar biia
 
Zarejestrowany: 2008-05
Wiadomości: 2 984
Dot.: CV - zainteresowania

imo, jeśli ktoś ma pasje to może być niechętny do pracy w weekendy.
ale tak samo, jeśli ma rodzinę,
jest leniem,
albo z miliona innych powodów

i dlatego pracodawcy chcą nas wnikliwie poznać.
__________________
Włosomaniaczka


biia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-17, 13:52   #19
Friese
Zakorzenienie
 
Avatar Friese
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 5 570
Dot.: CV - zainteresowania

Cytat:
Napisane przez rousse Pokaż wiadomość
Dobrze, więc: może pracodawca pytać o hobby, tak jak ktoś może zapytac czy się z nim umówię, ale ja nie muszę mu odpowiadać ani umieszczać hobby w cv. Ale według mnie wchodzenie pracodawcy (osoby od której jesteśmy zależni) z buciorami w czyjeś życie prywatne tylko dlatego , że może i tylko dla zaspokojenia swojej ciekawości, jest niegrzeczne. To nie uprzejmość, a próba poniżenia osoby "przesłuchiwanej*", bo zazwyczaj obcej anonimowej dla nas osobie my nieanonimowo nie zwierzamy się.

*Uważam , że "zaprzyjaźnianie się" jest tylko przy chęci obu stron, bez stosunku zależności, inaczej to przesłuchanie.

Ee.. pozatym, ja w hobby mam sobie wpisać "gry video" np? a może "opera i teatr"? Albo "muzyka dawna"
Ale nikt mnie nie pytał o to, a o stan cywilny i plany matrymonialne i owszem...
To wg mnie jakiś niekompetentny dzikus w HR był, bądź w zarządzie - nie miał prawa takiego.

Kwestia dyskryminacji i niedozwolonych pytań niestety wciąż nadal występuje. Nie jest to problem jedynie mniejszych firm, zagadnienia niedozwolonych pytań pojawiają się również wszędzie tam, gdzie rozmowy rekrutacyjne prowadzone są przez przypadkowe osoby lub przez osoby, które nie są przygotowane do przeprowadzania rozmów rekrutacyjnych.

I gdyby mnie ktoś o to zapytał, grzecznie uświadomiłabym mu jak wyglądają moje prawa i jego - zgodnie z kodeksem pracy:
Cytat:
"Pojawianie się w trakcie rozmów kwalifikacyjnych pytań dotyczących planów macierzyńskich, spraw osobistych, religii, poglądów politycznych czy też orientacji seksualnej świadczy o nieprzestrzeganiu w praktyce prawa pracy, a także o nadal istniejącej potrzebie zmiany świadomości społecznej w tym zakresie.

Zgodnie z art. 11(3) Kodeksu pracy niedopuszczalna jest jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu, w szczególności nie jest dopuszczalne w kwestiach zatrudnienia dyskryminowanie osób ze względu na ich płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także ze względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy. Za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu uważa się także różnicowanie przez pracodawcę sytuacji pracownika z jednej lub kilku przyczyn, którego skutkiem jest w szczególności odmowa nawiązania stosunku pracy (art. 18(3b) § 1 pkt 1 K.p.).

Kodeks pracy określa wyraźnie, jakich danych osobowych może żądać pracodawca od osoby ubiegającej się o zatrudnienie. Są to: imię (imiona) i nazwisko, imiona rodziców, data urodzenia, miejsce zamieszkania (adres do korespondencji), wykształcenie, przebieg dotychczasowego zatrudnienia. Pracodawca może żądać podania innych danych osobowych niż określone wyżej, jeżeli obowiązek ich podania wynika z odrębnych przepisów (art. 22(1) § 1 i 4 K.p). W związku z tym w katalogu obowiązkowych danych, jakie kandydat na pracownika musi podać potencjalnemu pracodawcy, znajdują się tylko te, które umożliwiają identyfikację danej osoby i wskazują na jej przydatność do pracy. Biorąc pod uwagę obecnie obowiązujące przepisy Kodeksu pracy określające uprawnienia i obowiązki pracodawców w procesie rekrutacji pracowników, wykluczają one możliwość domagania się od osób ubiegających się o zatrudnienie ujawniania danych osobowych wykraczających poza art. 22(1) Kodeksu pracy, ewentualnie poza inne przepisy rangi ustawowej (części osób ubiegających się o zatrudnienie dotyczą bowiem szczególne przepisy).
Stosowanie praktyk dyskryminacyjnych w procesie rekrutacji pracowników, może mieć konsekwencje prawne. Kandydat, wobec którego zastosowano taką praktykę, może żądać od niedoszłego pracodawcy zadośćuczynienia finansowego, nie tylko w ramach Kodeksu pracy (Kodeks pracy: art. 183d), ale również Kodeksu cywilnego (Kodeks prawa cywilnego: art. 23 i 24). Ja bym na Twoim miejscu nauczyła się tej podstawy prawnej, i kolejunym razem jak jakiś dizkus zadałby mi takie pytanie, grzecznie poinformowałabym go o moich i jego prawach.

Co z tego że nie dostałabym pracy? Nie chcę pracować w takiej firmie która nie wie jak się powinna zachować.
__________________
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
03.2018: Pasjonatka Fotografii
FB: ARIKA - Fotografia

Edytowane przez Friese
Czas edycji: 2014-02-17 o 13:54
Friese jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-02-17, 14:09   #20
kennedy
Zakorzenienie
 
Avatar kennedy
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 18 401
Dot.: CV - zainteresowania

nie ma po co pisac w CV hobby. nikogo to nie obchodzi.

pisze z punktu widzenia osoby ktora w ciagu tygodnia przerobila 200 cv kandydatow. :0
__________________
Kiedy kobiety kogoś poznają to myślą, że to fajny facet. Jest już wstępnie zaakceptowany jako partner, a później może to tylko zepsuć lub nie. Kiedy mężczyźni kogoś poznają to myślą: „Ma niezłe nogi”.
kennedy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-17, 14:52   #21
Friese
Zakorzenienie
 
Avatar Friese
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 5 570
Dot.: CV - zainteresowania

Jak szukam kandydatów i potem do nich dzwonię - to też mnie nie obchodzi hobby,
Ale jak zapraszam na rozmowę do biura - wtedy zaczynam z reguły od hobby, żeby rozluźnić atmosferę.
__________________
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
03.2018: Pasjonatka Fotografii
FB: ARIKA - Fotografia
Friese jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-17, 15:40   #22
anna_wawa
Rozeznanie
 
Avatar anna_wawa
 
Zarejestrowany: 2012-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 537
GG do anna_wawa
Dot.: CV - zainteresowania

Mnie nie obchodzi hobby osób, które składają aplikacje. Szczerze mówiąc wogóle mnie nie obchodzą obcy ludzie ( jak ktoś już jest pracownikiem to nie jest obcy). Niemniej jednak kandydat na mojego pracownika powinien być na tyle otwarty i elokwenty, że nie sprawi mu trudności powiedzenie kilku zdań o sobie innych niż dotychczasowy przebieg kariery. Naprawdę nie ma znaczenia czy mówi o podróżach, fotografii czy muzyce. Ważne, że potrafi wypowiedzieć się na swobodny temat i nie ma dziwacznych zahamowań. Osób, które nie wpisują nic w hobby i/ lub nie zamieszczają zdjęcia nie zapraszam na rozmowę, bo obawiam się, że są dziwakami.
anna_wawa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-18, 10:16   #23
m.a.r.t.a
Zakorzenienie
 
Avatar m.a.r.t.a
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 13 215
Dot.: CV - zainteresowania

Cytat:
Napisane przez Friese Pokaż wiadomość

nie wolno pytac o kwestie dyskryminujące:

- macierzyństwo – aktualne czy planowane.
- plany matrymonialne
- stan cywilny.
- orientację seksualną
poglądy polityczne,
- wyznanie,
- przynależność związkową
- i przebyte choroby
- również niezgodne z prawem, są pytania o pochodzenie etniczne kandydata

Nie wolno, ale niektórzy to robią. Spotkałam się z takimi gachami co kiedyś pytali mnie, czy mam dzieci, czy mam auto, jak często choruje, na co ostatnio.... momentami to nie wiedziałam czy ja jestem w sprawie pracy czy u lekarza.
__________________
Zmieniaj swoje życie
m.a.r.t.a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-18, 10:38   #24
201705250955
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 8 665
Dot.: CV - zainteresowania

Co powiedzieć, kiedy potencjalny pracodawca pyta o stan cywilny/planowanie rodziny/inne rzeczy, które są dla kobiety dyskryminujące? Nikt nigdy mnie o to nie pytał, ale mój pracodawca jest naprawdę w porządku. Za pół roku będę musiała zmienić pracę i nie wiadomo, co wtedy. Nie boję się rozmowy kwalifikacyjnej, jestem pewna siebie, więc odpowiedź 'to moja prywatna sprawa' nie byłaby dla mnie problemem, zastanawiam się tylko, jak to zostanie odebrane. Co najlepiej odpowiedzieć?
201705250955 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-18, 11:02   #25
_Matilde_
Biała Dama
 
Avatar _Matilde_
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: świętokrzyskie
Wiadomości: 6 434
Dot.: CV - zainteresowania

Jeśli rekrutujący się nie zastanawia jak takie pytanie zostanie odebrane, to ja też nie miałabym skrupułów, jeśli chodzi o odpowiedź :P
__________________
Weź głęboki wdech
Życie wokół ciebie słodkie jest jak bananowy dżem


Webook
Filmweb
Last.fm
_Matilde_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-19, 17:24   #26
iwonia59
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-02
Lokalizacja: Radom
Wiadomości: 169
Send a message via Skype™ to iwonia59
Dot.: CV - zainteresowania

Nie powinien pytać o takie rzeczy, kiedyś takie pytania padły często, teraz się to ponoć zmieniło. Ale nie wszyscy pracodawcy są reformowalni.

---------- Dopisano o 18:24 ---------- Poprzedni post napisano o 18:07 ----------

Czytaj ze zrozumieniem... I może się nie czepiaj, każdy jest inny i inaczej organizuje sobie pracę. Jeden lubi pracować w chaosie, inny w kompletnej ciszy i spokoju. Większość profesjonalnych pytań zadawanych na interview ma tylko z pozoru rangę głupich i niepotrzebnych według potencjalnego pracownika.
iwonia59 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-19, 17:25   #27
anna_wawa
Rozeznanie
 
Avatar anna_wawa
 
Zarejestrowany: 2012-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 537
GG do anna_wawa
Dot.: CV - zainteresowania

Cytat:
Napisane przez asia_aisa Pokaż wiadomość
Co powiedzieć, kiedy potencjalny pracodawca pyta o stan cywilny/planowanie rodziny/inne rzeczy, które są dla kobiety dyskryminujące? Nikt nigdy mnie o to nie pytał, ale mój pracodawca jest naprawdę w porządku. Za pół roku będę musiała zmienić pracę i nie wiadomo, co wtedy. Nie boję się rozmowy kwalifikacyjnej, jestem pewna siebie, więc odpowiedź 'to moja prywatna sprawa' nie byłaby dla mnie problemem, zastanawiam się tylko, jak to zostanie odebrane. Co najlepiej odpowiedzieć?
"To moja prywatna sprawa" jest jak najbardziej na miejscu. Pracodawcy nie powinno to obchodzić. Reprodukcja jest jak najbardziej prywatną sprawą. Pytanie o stan cywilny jest bezsensowne, bo kobiety wolne tak samo często zachodzą w ciążę jak mężatki (a chyba taki jest cel pytania). Jak pracodawca nie szanuje kandydata na pracownika, to potem będzie już tylko gorzej, więc lepiej zrezygnować z takiej pracy.
anna_wawa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-19, 17:34   #28
iwonia59
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-02
Lokalizacja: Radom
Wiadomości: 169
Send a message via Skype™ to iwonia59
Dot.: CV - zainteresowania

Cytat:
Napisane przez anna_wawa Pokaż wiadomość
Mnie nie obchodzi hobby osób, które składają aplikacje. Szczerze mówiąc wogóle mnie nie obchodzą obcy ludzie ( jak ktoś już jest pracownikiem to nie jest obcy). Niemniej jednak kandydat na mojego pracownika powinien być na tyle otwarty i elokwenty, że nie sprawi mu trudności powiedzenie kilku zdań o sobie innych niż dotychczasowy przebieg kariery. Naprawdę nie ma znaczenia czy mówi o podróżach, fotografii czy muzyce. Ważne, że potrafi wypowiedzieć się na swobodny temat i nie ma dziwacznych zahamowań. Osób, które nie wpisują nic w hobby i/ lub nie zamieszczają zdjęcia nie zapraszam na rozmowę, bo obawiam się, że są dziwakami.

Otóż to!!!
Ostatnie zdanie dedykuję tym co nie wpisują zainteresowań czy hobby w CV.
iwonia59 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-21, 22:01   #29
iwonia59
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-02
Lokalizacja: Radom
Wiadomości: 169
Send a message via Skype™ to iwonia59
Dot.: CV - zainteresowania

Cytat:
Napisane przez anna_wawa Pokaż wiadomość
"To moja prywatna sprawa" jest jak najbardziej na miejscu. Pracodawcy nie powinno to obchodzić. Reprodukcja jest jak najbardziej prywatną sprawą. Pytanie o stan cywilny jest bezsensowne, bo kobiety wolne tak samo często zachodzą w ciążę jak mężatki (a chyba taki jest cel pytania). Jak pracodawca nie szanuje kandydata na pracownika, to potem będzie już tylko gorzej, więc lepiej zrezygnować z takiej pracy.
Tutaj się z Tobą nie zgodzę. Owszem to jest prywatna sprawa ubiegającej się o pracę, ale potencjalny pracodawca ma prawo wiedzieć, czy dziewczyna, którą przyjmuje do pracy nie zablokuje mu etatu jeśli ma zamiar w niedługim czasie zostać matką - urlop macierzyński, wychowawczy. W tym czasie nie ma pracownicy, a robota się sama nie zrobi, musi kogoś zatrudnić. Więc, na tak postawione pytanie wypadałoby odpowiedzieć grzecznie, np. na razie nie zamierzam, ale przysiąc nie mogę, bo nie wiem co może się wydarzyć.
iwonia59 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-21, 22:17   #30
anna_wawa
Rozeznanie
 
Avatar anna_wawa
 
Zarejestrowany: 2012-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 537
GG do anna_wawa
Dot.: CV - zainteresowania

Potencjalny pracodawca nie ma prawa dopytywać się o sprawy osobiste - to moim zdaniem zwykle chamstwo. Ponadto jest to głupotą, bo żadna odpowiedź nie zabezpiecza pracodawcy przed ucieczką pracownika na zwolnienie ( nawet mężczyzna może np. złamać nogę z powikłaniami czy pójść na urlop wychowawczy). Dla jasności: nie jestem kandydatką na pracownika tylko pracodawcą.
anna_wawa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-03-17 20:55:35


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 05:02.