Studia medyczne w Berlinie - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja > Studia

Notka

Studia Miejsce dla osób, które są zainteresowane studiami. Chcesz dowiedzieć się jak wygląda życie studenckie? Dołącz do nas, podziel się doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2015-10-17, 16:28   #1
cwiklinskaa
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-10
Wiadomości: 2
Post

Studia medyczne w Berlinie


Witajcie perełki,
mam pytanie dotyczące studiowania w niemczech. Czy ktoś orientuje się może jak wygląda rekrutacja (tak, patrzylam na stronach uniwersytetów), chodzi mi dokładnie o system przeliczania matur i ocen, czy są jakieś przedmioty, któe trzeba zdawac obligatoryjnie czy na przykład mogę zdawac tylko matematykę, polski i niemiecki oraz czy jest róznica między matura podstawową i rozszerzoną. Bardzo mile widziana jest opinia osób, które przechodziły rekrutację w tym roku i są dobrze poinformowane.
cwiklinskaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-19, 17:13   #2
psycho_social
doktór potwór
 
Avatar psycho_social
 
Zarejestrowany: 2013-10
Wiadomości: 2 636
Dot.: Studia medyczne w Berlinie

Cytat:
Napisane przez cwiklinskaa Pokaż wiadomość
Witajcie perełki,
mam pytanie dotyczące studiowania w niemczech. Czy ktoś orientuje się może jak wygląda rekrutacja (tak, patrzylam na stronach uniwersytetów), chodzi mi dokładnie o system przeliczania matur i ocen, czy są jakieś przedmioty, któe trzeba zdawac obligatoryjnie czy na przykład mogę zdawac tylko matematykę, polski i niemiecki oraz czy jest róznica między matura podstawową i rozszerzoną. Bardzo mile widziana jest opinia osób, które przechodziły rekrutację w tym roku i są dobrze poinformowane.
Jako obywatelka EU przechodzisz taką samą rekrutację jak Niemcy, czyli przez specjalną centralę, a nie ubiegasz się o miejsce bezpośrednio na uniwersytetach. Wszystkie szczegółowe informacje są na tej stronie: http://www.hochschulstart.de/index.php?id=3470

PS. To centrala decyduje, gdzie będziesz studiowała medycynę, jeśli się dostaniesz. O miejsce konkretnie w Berlinie możesz się ubiegać jeśli masz ku temu ważne powody.

PS.2 Na maturze nie zdawałam żadnego z przedmiotów ścisłych. Nie zwracają na to uwagi, bo na pierwszym roku studiów zazwyczaj jest biologia i chemia.

PS.3 Jak się nie dostaniesz, to nie koniec świata. Wyliczają wtedy czas oczekiwania na miejsce na podstawie wyników z matury i podają czas, po którym otrzymasz miejsce na uniwerku. Im lepiej zdana matura, tym krótszy czas oczekiwania (np. 1 semestr).
__________________
You look 100% better when I can't see you.

Ja idę, on się patrzy.
psycho_social jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-29, 17:03   #3
endorfinka91
Rozeznanie
 
Avatar endorfinka91
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 770
Dot.: Studia medyczne w Berlinie

Przepraszam, że się wtrącę - nie zdawałaś ani biologii, ani chemii idąc na medycynę ? Dobrze rozumiem ? Czy te studia są płatne ?
__________________
endorfinka91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-29, 17:12   #4
psycho_social
doktór potwór
 
Avatar psycho_social
 
Zarejestrowany: 2013-10
Wiadomości: 2 636
Dot.: Studia medyczne w Berlinie

Cytat:
Napisane przez endorfinka91 Pokaż wiadomość
Przepraszam, że się wtrącę - nie zdawałaś ani biologii, ani chemii idąc na medycynę ? Dobrze rozumiem ? Czy te studia są płatne ?
To pytanie do mnie, czy do autorki wątku?
__________________
You look 100% better when I can't see you.

Ja idę, on się patrzy.
psycho_social jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-29, 18:09   #5
endorfinka91
Rozeznanie
 
Avatar endorfinka91
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 770
Dot.: Studia medyczne w Berlinie

Cytat:
Napisane przez psycho_social Pokaż wiadomość
To pytanie do mnie, czy do autorki wątku?
Do Ciebie, przepraszam
__________________
endorfinka91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-29, 18:25   #6
psycho_social
doktór potwór
 
Avatar psycho_social
 
Zarejestrowany: 2013-10
Wiadomości: 2 636
Dot.: Studia medyczne w Berlinie

Spoko, spoko No więc nie zdawałam ani biologii ani chemii na maturze. Papiery na medycynę złożyłam w sumie tylko po to, żeby sprawdzić, czy się dostanę. No i się dostałam. Nie wiem, jak oni to sobie wyliczają, ale z całą pewnością zdawanie przedmiotów ścisłych na maturze nie jest konieczne. Taki problem mogą mieć jedynie osoby spoza UE, które ubiegają się o miejsca bezpośrednio na uniwersytetach (które decydują według własnych kryteriów niezwiązanych wówczas z centralą).

Oczywiście tak jak w przypadku każdego innego kierunku konieczne było zdanie egzaminu potwierdzającego znajomość niemieckiego.

Studia mogą, ale nie muszą być płatne. Jak masz szczęście to trafisz do Bundeslandu, w którym opłat nie ma w ogóle, a jak masz pecha, to trafiasz tam, gdzie jest około 500 euro za semestr. Istnieją jednak kruczki prawne, które mogą ułatwić zmianę przydzielonego miejsca na korzystniejsze dla Ciebie (np. jak masz rodzinę w jakimś konkretnym mieście, albo męża, który ma tam pracę itp.).

Tak wyglądała sytuacja w 2011. Konkurencja już wtedy była spora, ale nie było tragedii. Teraz w związku z przybyciem nowych obywateli do Niemiec pewnie będzie jeszcze trudniej z miejscami na studiach medycznych i miejscami w akademikach.
__________________
You look 100% better when I can't see you.

Ja idę, on się patrzy.

Edytowane przez psycho_social
Czas edycji: 2015-10-29 o 18:26
psycho_social jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-11-01, 00:02   #7
cwiklinskaa
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-10
Wiadomości: 2
Dot.: Studia medyczne w Berlinie

Dziękuję bardzo, z pewnością przydadzą mi sie te informacje! 😊 a tak jeszcze z ciekawości, jaką miałaś średnią z matur?
cwiklinskaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2015-11-01, 09:51   #8
psycho_social
doktór potwór
 
Avatar psycho_social
 
Zarejestrowany: 2013-10
Wiadomości: 2 636
Dot.: Studia medyczne w Berlinie

Cytat:
Napisane przez cwiklinskaa Pokaż wiadomość
Dziękuję bardzo, z pewnością przydadzą mi sie te informacje! 😊 a tak jeszcze z ciekawości, jaką miałaś średnią z matur?
Nie pamiętam dokładnie, średnią z matur wyliczałam sobie tylko raz, już w Niemczech. W każdym razie egzamin z każdego przedmiotu, oprócz obowiązkowej matmy (75%), zdałam na ponad 90%.
__________________
You look 100% better when I can't see you.

Ja idę, on się patrzy.
psycho_social jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Studia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-11-01 10:51:44


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 02:06.