Uprawnienia pedagogiczne - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2011-01-12, 21:28   #31
*Cafe Latte*
Raczkowanie
 
Avatar *Cafe Latte*
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 195
Dot.: Uprawnienia pedagogiczne

A ja mam takie pytanko- chciałabym uczyć na uczelni. Czy mgr aby uczyć na uczelni musi mieć kurs pedagogiczny/ studia podyplomowe pedagogiczne? czy może studia doktoranckie jedynie uprawniają "z urzędu" do nauki na uczelni?
*Cafe Latte* jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-12, 22:50   #32
kotwilka
Wtajemniczenie
 
Avatar kotwilka
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 2 167
Dot.: Uprawnienia pedagogiczne

aby uczyć na uczelni nie potrzeba żadnych uprawnień pedagogicznych - jestem w 100% pewna
kotwilka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-14, 17:32   #33
Wenila
Wtajemniczenie
 
Avatar Wenila
 
Zarejestrowany: 2008-10
Lokalizacja: to tu to tam z północy na południe
Wiadomości: 2 927
Dot.: Uprawnienia pedagogiczne

A pracujesz na uczelni? Słyszałam że to zależy gdzie. Osobiście nie mam takich uprawnień bo trochę kosztują. Coraz częściej zastanawiam się nad pracą na uczelni. Na obecną chwilę mam mgr, studia podyplomowe, jestem w trakcie kursu instruktorskiego, czyli w sam raz tematyka związana z kierunkiem i specjalnościami w pewnej uczelni, zastanawia mnie tylko gdzie konkretnie miałabym składać podanie. Do dziekanatu, do Rektora?
__________________
tkwiąc w depresji!!
Wenila jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-14, 20:38   #34
kotwilka
Wtajemniczenie
 
Avatar kotwilka
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 2 167
Dot.: Uprawnienia pedagogiczne

Cytat:
Napisane przez Wenila Pokaż wiadomość
A pracujesz na uczelni? Słyszałam że to zależy gdzie. Osobiście nie mam takich uprawnień bo trochę kosztują. Coraz częściej zastanawiam się nad pracą na uczelni. Na obecną chwilę mam mgr, studia podyplomowe, jestem w trakcie kursu instruktorskiego, czyli w sam raz tematyka związana z kierunkiem i specjalnościami w pewnej uczelni, zastanawia mnie tylko gdzie konkretnie miałabym składać podanie. Do dziekanatu, do Rektora?
Nie pracuję na uczelni, ale chciałabym w przyszłości, więc trochę się w tym orientuję.
Zobacz sobie artykuł w wikipedii, bo jest rzetelnie przygotowany:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pracownicy_uczelni
i poczytaj Prawo o szkolnictwie wyższym, tam są wymagania stawiane wobec nauczycieli akademickich:


Art. 109.
1. Nauczycielem akademickim może zostać osoba, która:
1) posiada kwalifikacje określone w ustawie ( czyli stanowisko asystenta to min. mgr, adiunkta min. dr, profesora min. dr hab. - to jest w art.114)
2) ma pełną zdolność do czynności prawnych;
3) nie została ukarana prawomocnym wyrokiem sądowym za przestępstwo umyślne;
4) nie została ukarana karą dyscyplinarną wymienioną w art. 140 ust. 1 pkt 4;
5) korzysta z pełni praw publicznych.

Art. 110.
1. Pracownicy naukowo-dydaktyczni i naukowi są zatrudniani na stanowiskach:
1) profesora zwyczajnego;
2) profesora nadzwyczajnego;
3) profesora wizytującego;
4) adiunkta;
5) asystenta.
2. Pracownicy dydaktyczni są zatrudniani na stanowiskach:
1) starszego wykładowcy;
2) wykładowcy;
3) lektora lub instruktora.
3. W uczelni zawodowej pracownicy dydaktyczni mogą być zatrudniani także na stanowiskach wskazanych w ust. 1 pkt 1–3 i 5.
4. Statut uczelni może przewidywać możliwość zatrudniania pracowników dydaktycznych na stanowisku docenta. Do pracowników tych stosuje się odpowiednio przepisy ustawy dotyczące pracowników dydaktycznych zatrudnionych na stanowisku starszego wykładowcy, chyba że szczególny przepis ustawy stanowi inaczej.


Ale ważne jest też to:

Art. 116.
Statut uczelni może określać dodatkowe wymagania i kwalifikacje zawodowe osób zatrudnianych na stanowiskach, o których mowa w art. 110.

Czyli statut uczelni może określić, że wymagane jest przygotowanie pedagogiczne. To już zależy od konkretnej uczelni. Np. w statusie UW nie ma o obowiązku przygotowania pedagogicznego ani słowa

Gdzie się składa podanie - tego nie wiem, chyba w zależności od struktury wydziału: do sekretariatu/ działu kadr? Trzeba by zadzwonić i zapytać

A jaką dziedziną się zajmujesz?
pozdrawiam

---------- Dopisano o 21:38 ---------- Poprzedni post napisano o 21:04 ----------

Cytat:
Napisane przez Amani Pokaż wiadomość
Z nieba mi spadł ten temat

Proszę o radę w moim przypadku:
Kończę w tym roku lic. na UO, kierunek Język biznesu. Studiowało się go nieźle, dopóki nie przeniosłam się na zaoczne (błąd). Krótko mówiąc mam nieźle opanowany j.angielski i rosyjski (z naciskiem na ten pierwszy), ale nie na tyle, aby zrobić mgr z którejś z filologii tych języków.
Na moim kierunku podobno można odpłatnie uczestniczyć w zajęciach, dzięki którym jest możliwość zdobycia uprawnień pedagogicznych. Problem w tym, że zajęcia trwają bodajże 2 czy 3 semestry, a ja nie zamierzam kontynuować nauki na tej samej uczelni, więc chciałabym uzyskać uprawnienia pedagogiczne gdzieś indziej.
Spełnieniem moich marzeń (których 3 lata temu nie brałam pod uwagę - błąd nr 2) byłoby uczyć języków obcych w przedszkolu. Dzieciaki kocham, nauczanie (dorosłych póki co) też podobno nieźle mi wychodzi (prowadzę szkolenia) i czuję, że realizowałabym się pracując w ten sposób, ale wiadomo - pasje i marzenia to jedno, a realia drugie.

Czy ktoś (Szajajaba?) może podpowiedzieć mi w jaki sposób pokierować moją edukację, żeby móc uczyć języków obcych w przedszkolu? Kurs? Podyplomówka na jakim kierunku? Z tego, co się dowiadywałam, żeby podjąć studia na pedagogice przedszkolnej/wczesnoszkolnej trzeba mieć już przygotowanie pedagogiczne (więc chyba najlepiej właśnie te uprawnienia?). Co z magistrem?
nie wiem, czy to aktualne, ale spróbuję Ci odpowiedzieć.
Jeśli chciałabyś uczyć jako lektor w przedszkolu to powinnaś założyć własną działalność gospodarczą lub znaleźć pracę w szkole językowej, która prowadzi naukę języka w przedszkolach.
Ja miałam praktyki w 4 przedszkolach (publicznych, zaznaczam) i w żadnym dyrektor nie zatrudniał osobnego nauczyciela do nauczania języków, tylko wszędzie przychodziły osoby "z zewnątrz".

Wymagania, jakie Ci postawią zależy od tej firmy i dyrektora placówki, w której miałabyś uczyć. Najczęściej są to:
1) kwalifikacje do nauczania języka (czyli zdany certyfikat CAE/CPE lub licencjat/magister z filologii, kolegium nauczania języka angielskiego czy innego pokrewnego - pewnie byś się łapała)
2) najczęściej także doświadczenie w pracy z dziećmi (np. że udzielałaś korepetycji) i czasem też formalne uprawnienia pedagogiczne.

natomiast studia na kierunku pedagogika wczesnoszkolna czy przedszkolna raczej nie są wymagane. To są studia dla nauczycieli takich całodniowych, nie są wymagane od lektorów Niemniej, jeśli lubisz uczyć, to możesz na magisterkę pójśc np. na Wczesne nauczanie języka angielskiego (np. na UW) i wtedy będziesz mieć pełne kwalifikacje jako nauczyciel języka w przedszkolu i klasach 1-3

To jakie są dokładnie wymagania już zależy od danej firmy.
Jednak moim zdaniem jakieś przygotowanie pedagogiczne warto mieć, nawet dla rozwoju własnej wiedzy o dziecku, pedagogice, psychologii, metodach dydaktycznych

Jeśli chcesz uczyć małe dzieci angielskiego, to przyjrzyj się:
1) kursom przygotowania pedagogicznego, są prowadzone na uczelniach, w ośrodkach doskonalenia nauczycieli (tylko dopytaj, czy po licencjacie można je podjąć, bo to chyba zalezy od placówki)
2) studiom podyplomowym z zakresu Wczesnego Nauczania Języka Angielskiego, na których przygotowuje się do uczenia w przedszkolu i klasach 1-3 SP (choć na UW trzeba mieć najpierw uprawnienia pedagogiczne, ale nie wiem, jak jest w innych uczelniach)

Podsumowując, myślę że najlepiej byłoby gdybyś skontaktowała się bezpośrednio z firmami organizującymi naukę ang. w przedszkolach lub porozmawiała z dyrektorami przedszkoli, jakie są ich oczekiwania, gdybyś miała założyć własną firmę.

Lektorka, która uczyła w przedszkolu z moich praktyk dyplomowych, była po budownictwie na politechnice i wlaśnie przygotowaniu pedagogicznym. I świetnie sobie radziła z dziećmi

mam nadzieję, że cokolwiek Ci rozjaśniłam

pozdrawiam
kotwilka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-16, 15:15   #35
Amani
Zakorzenienie
 
Avatar Amani
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 3 563
Dot.: Uprawnienia pedagogiczne

kotwilka - dziękuję bardzo za odpowiedź Muszę to wszystko na spokojnie przeanalizować
__________________
' DIET IS „DIE” WITH A „T” '
- Garfield -

-26kg

Amani jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-16, 20:54   #36
annonim
Rozeznanie
 
Avatar annonim
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 982
Dot.: Uprawnienia pedagogiczne

Cytat:
Napisane przez Wenila Pokaż wiadomość
A pracujesz na uczelni? Słyszałam że to zależy gdzie. Osobiście nie mam takich uprawnień bo trochę kosztują. Coraz częściej zastanawiam się nad pracą na uczelni. Na obecną chwilę mam mgr, studia podyplomowe, jestem w trakcie kursu instruktorskiego, czyli w sam raz tematyka związana z kierunkiem i specjalnościami w pewnej uczelni, zastanawia mnie tylko gdzie konkretnie miałabym składać podanie. Do dziekanatu, do Rektora?
Będę brutalna - a znajomości też masz?
Ewentualnie próbuj dostać się na studia doktoranckie.
__________________
Twoje ramiona – nie kruszące się ciasto
Nie pachną miętową maścią
Ja w twoich ramionach – nieistotny dysonans...
annonim jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-09-07, 14:14   #37
mandragoraa
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-09
Wiadomości: 2
Dot.: Uprawnienia pedagogiczne

hej poczytałam trochę temat i mam pytanie!
czy mając warsztat wiedzy i doświadczenie mogę prowadzić warsztaty dla dzieci przedszkolnych wraz z rodzicami? czy muszę mieć uprawnienia pedagogiczne?
mam napisany projekt dot. warsztatów i przejdzie on tylko wtedy, kiedy dam dyrektorowi podkładkę prawną mówiącą o tym, że nie muszę mieć uprawnień pedagogicznych!
pomocy!

jak wiadomo jest wiele warsztatów (przynajmniej u mnie) i wiem ze te osoby nie mają uprawnień!
mandragoraa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2011-09-13, 21:45   #38
mrofka
wizażowy robalek
 
Avatar mrofka
 
Zarejestrowany: 2008-05
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 779
Dot.: Uprawnienia pedagogiczne

Również mam pytanie - może trochę głupie, ale zadam

Studiuję filologię rosyjską. Teraz będę zaczynać II rok i mogę się zapisać na uprawnienia pedagogiczne (dla chętnych) - ale tego nie zrobiłam, bo akurat na moim wydziale są kiepsko prowadzone i ciężko to zaliczyć. Poza tym nie marzę o zawodzie nauczyciela.

Jednak nie wykluczam możliwości uczenia w przyszłości. Dlatego mam pytanie: czy jak skończę magisterkę z filo z np. specjalizacji translatorycznej, to mogę później gdzieś zrobić kurs/podyplomówkę by mieć uprawnienia pedagogiczne? Czy będę mogła po czymś takim uczyć języka w szkole/prowadzić kursy?
mrofka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-09-14, 15:58   #39
kotwilka
Wtajemniczenie
 
Avatar kotwilka
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 2 167
Dot.: Uprawnienia pedagogiczne

Cytat:
Napisane przez mrofka Pokaż wiadomość
Również mam pytanie - może trochę głupie, ale zadam

Studiuję filologię rosyjską. Teraz będę zaczynać II rok i mogę się zapisać na uprawnienia pedagogiczne (dla chętnych) - ale tego nie zrobiłam, bo akurat na moim wydziale są kiepsko prowadzone i ciężko to zaliczyć. Poza tym nie marzę o zawodzie nauczyciela.

Jednak nie wykluczam możliwości uczenia w przyszłości. Dlatego mam pytanie: czy jak skończę magisterkę z filo z np. specjalizacji translatorycznej, to mogę później gdzieś zrobić kurs/podyplomówkę by mieć uprawnienia pedagogiczne? Czy będę mogła po czymś takim uczyć języka w szkole/prowadzić kursy?
Będziesz mogła zrobić kurs pedagogiczny, ale będziesz musiała zapłacić za niego.
Będziesz mogła po takim kursie uczyć w szkołach.
__________________

kotwilka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-09-16, 19:23   #40
agusia1
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 342
Dot.: Uprawnienia pedagogiczne

Czy uprawnienia pedagogiczne się przedawniają? Słyszałm takie opinie, ale nie mam jakoś pewności ... chodzi o to, że jak nie pracujesz w danym zawodzie nauczycielskim, to po iluś latach się przedawnia? a jakbym chciała wrócić do zawodu dajmy na to po 10-15 latach , to mogę? ktoś się orientuje?
__________________
"Kobieta nigdy nie wie czego chce, ale nie spocznie dopóki celu nie osiągnie."
agusia1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-09-16, 21:36   #41
kotwilka
Wtajemniczenie
 
Avatar kotwilka
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 2 167
Dot.: Uprawnienia pedagogiczne

Cytat:
Napisane przez agusia1 Pokaż wiadomość
Czy uprawnienia pedagogiczne się przedawniają? Słyszałm takie opinie, ale nie mam jakoś pewności ... chodzi o to, że jak nie pracujesz w danym zawodzie nauczycielskim, to po iluś latach się przedawnia? a jakbym chciała wrócić do zawodu dajmy na to po 10-15 latach , to mogę? ktoś się orientuje?
Nie, nie przedawniają się.
__________________

kotwilka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-10-09, 14:15   #42
pannanowasol
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-08
Wiadomości: 3
Dot.: Uprawnienia pedagogiczne

Witam wszystkich jeżeli ktoś z Was jest z województwa lubuskiego i uczy w szkole a n ie ma kursu pedagogicznego to jest szansa zrobić taki kurs w Gorzowie... polecam http://www.zdz.gorzow.pl/pl/article/211-.html
pannanowasol jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-23, 17:25   #43
kkattikk
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-11
Wiadomości: 1
Dot.: Uprawnienia pedagogiczne

witam,
proszę o podpowiedź w następującej sprawie - mam wyższe wykstałcenie (socjologia, specj.socjologia edukacji wspołczesnej) i chciałabym otworzyć mini"dom kultury" a w praktyce - prowadzić warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży (podstawówka - może gimnazjum; zajęcia pozalekcyjne) czy orientujecie się jakie trzeba (i czy trzeba) mieć uprawnienia pedagogiczne do prowadzenia takowych ?


dzięki
kkattikk jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-11-24, 08:17   #44
kotwilka
Wtajemniczenie
 
Avatar kotwilka
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 2 167
Dot.: Uprawnienia pedagogiczne

jeśli zajęcia pozalekcyjne, poza oświatą (niezatrudniona przez szkołę) - to uprawnień nie potrzeba.

Uprawnienia trzeba mieć tylko, jeśli zatrudnia nas szkoła.
__________________

kotwilka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-06, 18:39   #45
kalosz6
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 1
Dot.: Uprawnienia pedagogiczne

Jestem studentką drugiego roku Inżynierii Środowiska. Co musiałabym zrobić, gdybym chciała pracować w przedszkolu lub nauczać w klasach np. 4-6 matematyki? Czy wystarczy mi ukończenie studiów + dwuletni kurs pedagogiczny, czy tez musiałabym iść na jakieś studia?
kalosz6 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-07, 10:20   #46
MaGdAg1
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-09
Wiadomości: 2
GG do MaGdAg1
Dot.: Uprawnienia pedagogiczne

cześć
Z wykształcenia jestem kosmetologiem (po trzyletnich studiach licencjackich), jednak ze względów zdrowotnych muszę zrezygnować z tej dziedziny. Chciałabym otworzyć za jakiś czas prywatny punkt przedszkolny. Niestety na początek będę musiała zatrudnić kogoś ponieważ nie mam uprawnień pedagogicznych. A moje pytanie brzmi: czy abym w przyszłości mogła być wychowawcą w moim przedszklou, wystarczy że zrobię studia podyplomowe z wychowania przedszkolnego? Czy muszę spełnić jakieś inne warunki? Bardzo proszę o szybkie odpowiedzi jeśli ktoś jest zorientowany w tym temacie
Pozdrawiam
MaGdAg1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-07, 14:40   #47
kotwilka
Wtajemniczenie
 
Avatar kotwilka
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 2 167
Dot.: Uprawnienia pedagogiczne

Cytat:
Napisane przez MaGdAg1 Pokaż wiadomość
cześć
Z wykształcenia jestem kosmetologiem (po trzyletnich studiach licencjackich), jednak ze względów zdrowotnych muszę zrezygnować z tej dziedziny. Chciałabym otworzyć za jakiś czas prywatny punkt przedszkolny. Niestety na początek będę musiała zatrudnić kogoś ponieważ nie mam uprawnień pedagogicznych. A moje pytanie brzmi: czy abym w przyszłości mogła być wychowawcą w moim przedszklou, wystarczy że zrobię studia podyplomowe z wychowania przedszkolnego? Czy muszę spełnić jakieś inne warunki? Bardzo proszę o szybkie odpowiedzi jeśli ktoś jest zorientowany w tym temacie
Pozdrawiam
Aby pracować w punkcie przedszkolnym jako nauczyciel musisz zrobić studia podyplomowe z wychowania przedszkolnego lub edukacji wczesnoszkolnej oraz kurs kwalifikacyjny/studia podyplomowe tzw. przygotowanie pedagogiczne.
__________________

kotwilka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-07, 14:47   #48
MaGdAg1
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-09
Wiadomości: 2
GG do MaGdAg1
Dot.: Uprawnienia pedagogiczne

kotwilka bardzo dziękuję za odpowiedź pozdrawiam
MaGdAg1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-16, 18:17   #49
amarela
Zakorzenienie
 
Avatar amarela
 
Zarejestrowany: 2010-04
Wiadomości: 3 226
Dot.: Uprawnienia pedagogiczne

Cześć podbijam temat, może ktoś tutaj wie jak rozwiązać mój problem
Jakie uprawnienia trzeba mieć żeby prowadzić zajęcia sportowe w domu kultury czy przedszkolu, podstawówce ? Dodam, że dyscyplina nie jest popularna i nie ma jej na liście Instruktorów Rekreacji Ruchowej, ani na kursach trenerskich z Ministerstwa Sportu. Wiem, że kilku dalszych znajomych zrobiło po prostu kurs instruktora fitness. Czy ktoś może wie czy po kursie pedagogicznym można prowadzić zajęcia sportowe ? Ewentualnie jakaś podyplomówka ? Albo kurs opiekun w klubie dziecięcym czy coś w tym stylu ? Mam 9 lat trenowania za sobą, kończę studia inżynierskie zupełnie z tym nie związane.
amarela jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-01-10, 11:37   #50
elkawrobel
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 3
Dot.: Uprawnienia pedagogiczne

Witam i ja mam pytanie jestem wizażysta po szkole i studiach wyższych i coraz częściej mam pytanie dotyczące szkoleń, z tego co wiem potrzebny jest właśnie kurs pedagogiczny żeby takie szkolenia móc prowadzić.

Czy może orientujecie się gdzie najlepiej takie szkolenie zrobić w Krakowie?????
elkawrobel jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-03-09, 18:33   #51
kasiulka1919
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2007-09
Wiadomości: 881
Dot.: Uprawnienia pedagogiczne

jestem absolwentką politologii, chcę uczyć w przedszkolu żłobku lub jej założyć, jakie studia podyplomowe mam skończyć?
kasiulka1919 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-09-04, 14:30   #52
jouaei
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2020-09
Wiadomości: 1
Dot.: Uprawnienia pedagogiczne

Wiem, że /reklama/ ma różne kierunki z przygotowania pedagogicznego w ofercie, więc może warto zerknąć. Dodatkowo prowadzą kształcenie on-line, więc dla zabieganych to też świetna alternatywa.

Edytowane przez 21kasia21
Czas edycji: 2020-09-04 o 20:59 Powód: reklama
jouaei jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2020-09-04 15:30:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 10:28.