Kontrole US, PITy, rozliczenia i stres - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2018-01-14, 09:09   #1
sadnesss
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2017-06
Wiadomości: 31

Kontrole US, PITy, rozliczenia i stres


Hej,

Jak często, na jakiej zasadzie i czy w ogole zdarzają się kontrole Urzędu skarbowego osób fizycznych, nie posiadających działalności gospodarczej?
Jestem jeszcze studentką, PIT składałam tylko raz w życiu, przy okazji wakacyjnej pracy. W tym roku tez złożę PIT, mój tegoroczny dochód to jakies 3500zl. Wiadomo, czasem sprzedam coś na OLX, dostanę przelew od rodziny/znajomych, a to stypendium przyjdzie, a to 3000zl grantu studenckiego... nigdy tego typu rzeczy nie uwzglednialam w rozliczeniu, nie rozliczalam sie w ogole (wiem że ze stypendiów nie trzeba).

Tego typu przemyślenia ostatnio mnie dopadły, podczas rozmowy z kolegą który zarabia w internecie na programach typu revshare i nie rozlicza się w ogóle, bo US i tak nie wie jak takie dochody rozliczac, a że obraca małymi kwotami to ma to gdzieś... moja koleżanka znowu kupiła mieszkanie, z wkładem wlasnym ( od rodziców) na resztę bierze kredyt na siebie... i właśnie ona strasznie się boi kontroli US przez to że w tak młodym wieku mieszkanie itp.
I straszy nas wszystkich, bo kontrole Urzędu są wyrywkowe i każdego mogą skontrolować...
naprawdę tak to działa? Moja siostra kiedyś pracowała przez parę miesięcy i w ogóle zapomniała złożyć pitu ...
Ktoś z was lub waszych znajomych miał taka kontrolę jako szary obywatel?
Poza kilkoma sprzedazami na olx, czy przelewami od rodziny nie mam nic do ukrycia, ale jakbym miala kontrole to nie byłoby pewnie ciekawie.
Dużo się słyszy o kontrolowaniu firm lub gdy są jakieś podejrzenia...
Czy urząd skarbowy ma wgląd do naszych kont bankowych?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
sadnesss jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-14, 09:29   #2
e60e5454b131baabfef11f4156e093bc04f95d5e_5ebdcd725ac57
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2013-11
Wiadomości: 4 924
Dot.: Kontrole US, PITy, rozliczenia i stres

Czy często się takie kontrole odbywają to nie wiem, ale raczej dla paru drobiazgów sprzedanych to by Cię nie ścigali. Myślę, że bardziej im się opłaca ścigać tych, co nie mają DG, a sprzedają na szeroką skalę i tym sposobem oszukują Państwo.
Prędzej by Cię skontrolowali po donosie. My z mamą i bratem swego czasu zrobiliśmy dach. Wszyscy na to zbieraliśmy + pożyczka i myślę, że któremuś z sąsiadów to się nie spodobało i mama była wzywana do US. Musiała im przedstawić dowody skąd wzięła kasę na ten cel.
US może wystąpić do banku o udostępnienie takich danych ale pewnie muszą mieć przesłanki ku temu.
e60e5454b131baabfef11f4156e093bc04f95d5e_5ebdcd725ac57 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-14, 09:44   #3
rukolka
Zakorzenienie
 
Avatar rukolka
 
Zarejestrowany: 2017-01
Wiadomości: 3 184
Dot.: Kontrole US, PITy, rozliczenia i stres

Cytat:
Napisane przez sadnesss Pokaż wiadomość
moja koleżanka znowu kupiła mieszkanie, z wkładem wlasnym ( od rodziców) na resztę bierze kredyt na siebie... i właśnie ona strasznie się boi kontroli US przez to że w tak młodym wieku mieszkanie itp.
I straszy nas wszystkich, bo kontrole Urzędu są wyrywkowe i każdego mogą skontrolować...
W jej przypadku wystarczyłoby złożenie w US takiego pisma, że dostała darowiznę w ciągu pół roku od jej otrzymania. Wtedy nie musi płacić podatku i żadne kontrole jej nie grożą. Czasem wystarczy trochę poczytać, zanim się zacznie siać panikę...
rukolka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-14, 10:19   #4
sadnesss
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2017-06
Wiadomości: 31
Dot.: Kontrole US, PITy, rozliczenia i stres

[1=e60e5454b131baabfef11f4 156e093bc04f95d5e_5ebdcd7 25ac57;80490486]Czy często się takie kontrole odbywają to nie wiem, ale raczej dla paru drobiazgów sprzedanych to by Cię nie ścigali. Myślę, że bardziej im się opłaca ścigać tych, co nie mają DG, a sprzedają na szeroką skalę i tym sposobem oszukują Państwo.
Prędzej by Cię skontrolowali po donosie. My z mamą i bratem swego czasu zrobiliśmy dach. Wszyscy na to zbieraliśmy + pożyczka i myślę, że któremuś z sąsiadów to się nie spodobało i mama była wzywana do US. Musiała im przedstawić dowody skąd wzięła kasę na ten cel.
US może wystąpić do banku o udostępnienie takich danych ale pewnie muszą mieć przesłanki ku temu.[/QUOTE]
A skad US wie, że ktoś np kupił drogi samochód, mieszkanie lub cokolwiek innego...? Jak nie donos to co?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
sadnesss jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-14, 13:03   #5
dfdce9ad473ee3ba4bd9426289ac63cb58eb8552
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 9 831
Dot.: Kontrole US, PITy, rozliczenia i stres

Cytat:
Napisane przez sadnesss Pokaż wiadomość
A skad US wie, że ktoś np kupił drogi samochód, mieszkanie lub cokolwiek innego...? Jak nie donos to co?
Bo np. jak kupujesz samochód czy mieszkanie z rynku wtórnego (bez znaczenia czy w kredycie czy za gotówkę; samochód za cenę powyżej 1 tys. zł), to masz obowiązek zgłosić to do US i zapłacić podatek.
dfdce9ad473ee3ba4bd9426289ac63cb58eb8552 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-15, 22:04   #6
_Selina_
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2017-02
Wiadomości: 3 701
Dot.: Kontrole US, PITy, rozliczenia i stres

Cytat:
Napisane przez sadnesss Pokaż wiadomość
A skad US wie, że ktoś np kupił drogi samochód, mieszkanie lub cokolwiek innego...? Jak nie donos to co?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Jak kupujesz mieszkanie to spisujesz akt notarialny, który trafia do US, bo notariusz rozlicza się z pobranego od Ciebie podatku.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
_Selina_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-15, 22:19   #7
nelciak
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 1 989
Dot.: Kontrole US, PITy, rozliczenia i stres

A co sprzedawałaś na OLXie? Jeśli rzeczy używane dłużej niż pół roku, to nie musisz za to płacić podatku
nelciak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2018-01-15, 23:55   #8
eyo
Zakorzenienie
 
Avatar eyo
 
Zarejestrowany: 2008-01
Wiadomości: 16 988
Dot.: Kontrole US, PITy, rozliczenia i stres

wyślij kilka przelewów z tytułem "za sex" i zobaczysz czy się zainteresują szarym obywatelem

a tak serio to niech jaśnie koleżanka wypełni druczek i pójdzie zgłosić darowiznę zamiast siać popłoch bo jak nie wypełni druczka to zamiast przejść przez problem bezkosztowo to przyjdzie jej płacić podatek do kasy, którą dali jej rodzice

Cytat:
Napisane przez sadnesss Pokaż wiadomość
A skad US wie, że ktoś np kupił drogi samochód, mieszkanie lub cokolwiek innego...? Jak nie donos to co?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
mieszkanie = notariusz, samochód = rejestracja, czasem też bezpośrednio US bo a to darowizna a to coś innego
__________________
...

Prędzej czy później cmentarze są pełne wszystkich.

15.02.2017 ♥
eyo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-16, 12:51   #9
kosmatamalpka
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2018-01
Wiadomości: 40
Dot.: Kontrole US, PITy, rozliczenia i stres

Jeżeli masz legalne dochody, to chyba nie ma się czym przejmować. Znacie inne sytuacje?
kosmatamalpka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-18, 21:25   #10
Fubizka
Zakorzenienie
 
Avatar Fubizka
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 8 896
Dot.: Kontrole US, PITy, rozliczenia i stres

Nikt cię nie będzie ścigał, że sprzedałaś za małą sukienkę na olx albo stary tapczan
Spotkałam się z kontrolami US osób fizycznych, ale były związane z zakupem nieruchomości, głównie za gotówkę albo z dużym wkładem własnym. Trzeba wtedy wykazać skąd pochodzą pieniądze na zakup (np. darowizna, pieniądze z obligacji, spadek, praca zarobkowa itd.). Jeśli nie jesteś w stanie wskazać legalnego źródła pochodzenia dużych pieniędzy, to wpadasz w ogromne tarapaty finansowe.
Stąd pojęcie prania brudnych pieniędzy

Jeśli koleżanka dostała legalnie zarobione przez rodziców pieniądze i zgłosiła darowiznę, to nie ma się czego obawiać. Skoro sieje taki popłoch, to albo jest panikarą, albo ta kaska nie została legalnie wprowadzona w obieg

PS. Jeśli zdarzy ci się zapomnieć złożyć PITu albo zapomnieć ująć jakiegoś dochodu, to lepiej złożyć korektę powołując się na własny błąd.

Edytowane przez Fubizka
Czas edycji: 2018-01-18 o 21:28
Fubizka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2018-01-18 22:25:27


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 23:09.