Biblia - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Kultura(lnie)

Notka

Kultura(lnie) Kultura(lnie) to forum dla osób, które interesują się kulturą, sztuką, filmem, literaturą, polityką itd. Zapraszamy do dyskusji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-05-03, 10:21   #1
Esia18
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 6

Biblia


Witam

Niektórzy uważają, że Biblię ciężko zrozumieć. A Wy jak myślicie?
Zaglądacie czasem do tej Księgi?

Moim zdaniem Biblia zawiera wiele pokrzepiających słów, które nadają sens naszemu życiu. Czytając Ją mamy nadzieję, która pomaga nam przetrwać z tych ciężkich czasach.
Esia18 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-03, 11:52   #2
201605161006
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-05
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 8 575
Dot.: Biblia

Dla mnie Biblia to książka, jak każda inna. Opieranie na niej religii, czy filozofii życia, to tak samo jakby opierać swoje życie na powieściach o Harrym Potterze, Odysei, czy Władcy Pierścieni. Jak mialam 14 lat to przeczytałam gdzieś około połowy.
201605161006 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-03, 13:27   #3
karolynka90
Zakorzenienie
 
Avatar karolynka90
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 12 542
Dot.: Biblia

Cytat:
Napisane przez Esia18 Pokaż wiadomość
Witam

Niektórzy uważają, że Biblię ciężko zrozumieć. A Wy jak myślicie?
Zaglądacie czasem do tej Księgi?

Moim zdaniem Biblia zawiera wiele pokrzepiających słów, które nadają sens naszemu życiu. Czytając Ją mamy nadzieję, która pomaga nam przetrwać z tych ciężkich czasach.
Zaczęłam kiedyś czytac, ale nie mogłam przebrnąć przez historie o jakichś Józefach, którzy mieli żony: A, B, C, D, z żoną A dwie córki - G i H, z B dwóch synów - P i M, blablabla.

A czym jest dla mnie Biblia?
Książką, która jest zbiorem różnych opowieści, wielokrotnie zresztą pewnie pozmienianych w trakcie tłumaczeń.
Nie jest mi bliska, nie czytam, wgłebiając się w jej przekazy.
__________________
Welcome to Earth
https://www.youtube.com/watch?v=p_abkDLAF5Q
karolynka90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-03, 14:23   #4
magica
Wtajemniczenie
 
Avatar magica
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: mój własny świat
Wiadomości: 2 222
GG do magica
Dot.: Biblia

Mam parę ulubionych ksiąg, mających także charakter moralizatorski, nie tylko stricte religijny. Mądrość Syracha, Księga Przysłów... Lubie też Pieśń nad Pieśniami, ale nie podoba mi się interpretacja tej Ksiegi (że Bóg to Oblubieniec, a Lud Boży to Oblubienica). Dla mnie to po prostu piękny erotyk, ukazujący w cudowny sposób miłość.
__________________
http://pustamiska.pl/

JESTEŚ PIĘKNIEJSZA NIŻ CI SIĘ WYDAJE-klik

to słowo(nie "te słowo")
bynajmniej=wcale, w ogóle
magica jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-03, 15:32   #5
mhm0808
Obcy 8 pasażer Nostromo
 
Avatar mhm0808
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Warszawa/Gdańsk
Wiadomości: 19 675
Dot.: Biblia

Cytat:
Napisane przez takasobie93 Pokaż wiadomość
Dla mnie Biblia to książka, jak każda inna. Opieranie na niej religii, czy filozofii życia, to tak samo jakby opierać swoje życie na powieściach o Harrym Potterze, Odysei, czy Władcy Pierścieni. Jak mialam 14 lat to przeczytałam gdzieś około połowy.
znam takie osoby
__________________
Crazy Handful of Nothin






mhm0808 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-04, 09:07   #6
_Matilde_
Biała Dama
 
Avatar _Matilde_
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: świętokrzyskie
Wiadomości: 6 434
Dot.: Biblia

Biblia ma spora wartosc literacka, kulturalna i filozoficzna. Czasami czytam, mam ulubione fragmenty natomiast nie opieram na niej swiatopogladu.
Nie podoba mi sie natomiast to co robia religie ze swoimi swietymi ksiegami na calym swiecie, mianowicie pisanie do nich komentarzy i potepianie samodzielnej interpretacji
Moja babcia słucha radia Maryja na okraglo i wlasnie niedawno slyszalam jak ktus sie w nim wypowiadal w tym tonie. Oczywiscie to sie kupy nie trzyma, bo niby tresc tych ksiag objawil Bog a ludzie zamiast znalezc w tym cos dla siebie maja sie trzymac komentarza jakiegos zwyklego omylnego czlowieka, ktory ma byc jedynym wlasciwym rozumieniem
__________________
Weź głęboki wdech
Życie wokół ciebie słodkie jest jak bananowy dżem


Webook
Filmweb
Last.fm
_Matilde_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-06, 14:24   #7
201604250941
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 22 811
Dot.: Biblia

Dla mnie Biblia to trochę złe słowo na tą księgę i źle postawione pytanie. Każda księga ma innego autora, czego innego dotyczy, innej epoki. O ile Nowy Testament można w miarę zrozumieć bez przygotowania to ze Starym już tak łatwo nie jest, wydaje nam się, że wiemy o co chodzi a chodzi zupełnie o coś innego. Trzeba znać realia, a to dość rozległe studia, do tego dalej nie odkryto wszystkich faktów. Ostatnio jakiś badacz stwierdził, że Belzebub była kobietą najprawdopodobniej, i takich przekrętów jest dużo, nie wiem czy kiedykolwiek w pełni poznamy znaczenie tych ksiąg takie, jakie odbierali odbiorcy współcześni autorowi.
201604250941 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-05-08, 10:46   #8
Esia18
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 6
Dot.: Biblia

Cytat:
Napisane przez takasobie93 Pokaż wiadomość
Dla mnie Biblia to książka, jak każda inna. Opieranie na niej religii, czy filozofii życia, to tak samo jakby opierać swoje życie na powieściach o Harrym Potterze, Odysei, czy Władcy Pierścieni. Jak mialam 14 lat to przeczytałam gdzieś około połowy.

Ze wszystkich książek, które dotychczas napisano, jedynie Biblia daje niezawodne wskazówki, jak radzić sobie w życiu z różnymi trudnościami. Prócz tego daje nam pewną nadzieję na przyszłość. Każdego z nas napotykają podobne problemy. Zastanawiałyście się może nad takim pytaniami jak: Po co tu żyjemy? Dlaczego ludzie starzeją się i umierają? Dokąd zmierzamy? Dlaczego wzmaga się bezprawie? Dlaczego Bóg dopuszcza zło? Jak przezwyciężyć problem inflacji, braku mieszkań, niedostatku żywności itd.?Chcąc uzyskać zadowalającą odpowiedź na te i jeszcze inne pytania, trzeba czytać i studiować Biblię. Odpowiedzi na takie instnieją I jakie wnioski Ci się nasuwają po przeczytaniu tego fragmentu?

Cytat:
Napisane przez karolynka90 Pokaż wiadomość
Zaczęłam kiedyś czytac, ale nie mogłam przebrnąć przez historie o jakichś Józefach, którzy mieli żony: A, B, C, D, z żoną A dwie córki - G i H, z B dwóch synów - P i M, blablabla.
Cytat:
Napisane przez karolynka90 Pokaż wiadomość
A czym jest dla mnie Biblia?
Książką, która jest zbiorem różnych opowieści, wielokrotnie zresztą pewnie pozmienianych w trakcie tłumaczeń.
Nie jest mi bliska, nie czytam, wgłebiając się w jej przekazy.
Zgadzam się z Tobą, że w Biblii można znaleźć bardzo bardzo dużo różnych imion. Są podawane rodowody, i często aż ciężko przez nie przebrnąć. W związku z tym może nasunąć się pytanie: Czy Bóg akceptuje poligamię? Nie. Pierwszy związek małżeński, którym Bóg połączył dwoje ludzi w Edenie, był monogamiczny. Później o wzorcu tym przypomniał swoim naśladowcom Jezus Chrystus. Praktyka ta nie woęc pochodziła od Boga. Pierwszym mężczyzną, o którym wspomniano w Biblii, że miał więcej niż jedną żonę, był Lamech, potomek Kaina. Ale Noe i jego trzej synowie żyli w związkach monogamicznych. Gdy w tamtym czasie Bóg sprowadził na ziemię potop, wszyscy poligamiści zostali zgładzeni.

Co to treści Biblii, pozwolę sobie przetoczyć pewne cytaty
„Jeśli wziąć pod uwagę liczbę starożytnych rękopisów poświadczających zgodność tekstu z oryginałem, jak również okres, który upłynął od napisania oryginału do sporządzenia rękopisów stanowiących dowód takiej zgodności, Biblia ma zdecydowaną przewagę nad utworami klasyków [Homera, Platona i innych]. (...) W porównaniu z liczbą rękopisów biblijnych jest tych rękopisów klasycznych zaledwie garstka. Żadna starożytna książka nie jest tak dobrze poświadczona, jak Biblia” (P. Marion Simms, The Bible From the Beginning, Nowy Jork 1929, ss. 74, 76).


Sir Frederic Kenyon tak napisał we wstępie do swego siedmiotomowego dzieła The Chester Beatty Biblical Papyri (Londyn 1933, s.15): „Pierwsze i najważniejsze, co się nasuwa po ich [papirusów] przebadaniu, to zadowalający wniosek, że potwierdzają zasadniczą poprawność istniejących tekstów. Ani w Starym, ani w Nowym Testamencie nie ma rażących czy istotnych różnic. Nic ważnego nie pominięto ani nie dodano, nic też nie rzutuje na ważne fakty lub nauki. Różnice w tekście są mało istotne i dotyczą na przykład użycia dokładnie tych samych słów albo ich kolejności (...) Największe znaczenie ma jednak okoliczność, że pochodząc z wcześniejszego okresu niż cokolwiek innego, co dotąd było dostępne, potwierdzają rzetelność istniejących tekstów”.
To prawda, że jedne przekłady Biblii trzymają się ściśle oryginału, a drugie nie. Współczesne parafrazy Biblii są niekiedy tak swobodne, iż zmieniają pierwotny sens. Niektórzy tłumacze pozwalają sobie na to, by w przekładach znajdowały odbicie ich osobiste poglądy religijne. Uchybienia te można jednak wyłowić przez porównanie różnych przekładów.


No ale rozumiem, że nie czytasz Biblii. W końcu każdy czyta co chce i co mu się podoba. I tak bardzo dziękuje za odpowiedz.


Cytat:
Napisane przez magica Pokaż wiadomość
Mam parę ulubionych ksiąg, mających także charakter moralizatorski, nie tylko stricte religijny. Mądrość Syracha, Księga Przysłów... Lubie też Pieśń nad Pieśniami, ale nie podoba mi się interpretacja tej Ksiegi (że Bóg to Oblubieniec, a Lud Boży to Oblubienica). Dla mnie to po prostu piękny erotyk, ukazujący w cudowny sposób miłość.



Ja też bardzo lubię czytać Księgę Przysłów, a moje ulubione wersety to 3:5,6 - Zaufaj Jehowie całym sercem i nie opieraj się na własnym zrozumieniu. Zważaj na niego na wszystkich swych drogach, a on wyprostuje twe ścieżki. A Twoje?


Cytat:
Napisane przez _Matilde_ Pokaż wiadomość
Biblia ma spora wartosc literacka, kulturalna i filozoficzna. Czasami czytam, mam ulubione fragmenty natomiast nie opieram na niej swiatopogladu.
Cytat:
Napisane przez _Matilde_ Pokaż wiadomość
Nie podoba mi sie natomiast to co robia religie ze swoimi swietymi ksiegami na calym swiecie, mianowicie pisanie do nich komentarzy i potepianie samodzielnej interpretacji
Moja babcia słucha radia Maryja na okraglo i wlasnie niedawno slyszalam jak ktus sie w nim wypowiadal w tym tonie. Oczywiscie to sie kupy nie trzyma, bo niby tresc tych ksiag objawil Bog a ludzie zamiast znalezc w tym cos dla siebie maja sie trzymac komentarza jakiegos zwyklego omylnego czlowieka, ktory ma byc jedynym wlasciwym rozumieniem
Jakie są Twoje ulubione fragmenty?
Zgadza się, sama Biblia mówi że jest od Boga.

2 Tymoteusza 3:16. - Całe Pismo jest natchnione przez Boga i pożyteczne do nauczania, do upominania, do prostowania, do karcenia w prawości, aby człowiek Boży był w pełni umiejętny, całkowicie wyposażony do wszelkiego dobrego dzieła.
Czasami ciężko jest nam zrozumieć pewien fragment, więc komentarze oczywiście z wiarygodnych zródeł mogą nam pomoć. Jezus, który nawiązywał do różnych fragmentów Pism i tłumaczył ich znaczenie, dawał tak jakby komentarze aby pomóc ludziom zrozumieć. Oczywiście każdy może mieć własną opinię.


Cytat:
Napisane przez candycotton Pokaż wiadomość
Dla mnie Biblia to trochę złe słowo na tą księgę i źle postawione pytanie. Każda księga ma innego autora, czego innego dotyczy, innej epoki. O ile Nowy Testament można w miarę zrozumieć bez przygotowania to ze Starym już tak łatwo nie jest, wydaje nam się, że wiemy o co chodzi a chodzi zupełnie o coś innego. Trzeba znać realia, a to dość rozległe studia, do tego dalej nie odkryto wszystkich faktów. Ostatnio jakiś badacz stwierdził, że Belzebub była kobietą najprawdopodobniej, i takich przekrętów jest dużo, nie wiem czy kiedykolwiek w pełni poznamy znaczenie tych ksiąg takie, jakie odbierali odbiorcy współcześni autorowi.


A jak Ty to widzisz? Jakiego pytania byś użyła?
Biblię spisywało około 40 mężczyzn przez ponad 1600 lat. Co ciekawe jednak, żaden nie uważał się za jej autora. Jeden z nich oświadczył: „Całe Pismo jest natchnione przez Boga” (2 Tymoteusza 3:16).
Autorstwo Biblii przypisywali zatem Jehowie Bogu, Najwyższemu Władcy wszechświata. Podkreślali też, że Bóg chce, by ludzie poznawali Go bliżej.

Jeszcze raz dziękuje za Wasze odpowiedzi A powidzcie, czy chciałbyście lepiej poznać Biblię/Pismo Święte? Jeśli macie jakieś uwagi czy też myśli na temat tego co tutaj napisałam, to śmiało piszcie
Esia18 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kultura(lnie)


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 00:24.