ślub, wesele- podział wydatków - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum ślubne

Notka

Forum ślubne Forum ślubne - zanim staniecie na ślubnym kobiercu, możecie tutaj podyskutować na tematy jak: suknie, stroje dla świadków, wybór wizażystki i fryzjerki itd.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-01-10, 18:25   #1
karolinka86
Zakorzenienie
 
Avatar karolinka86
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: z domku :)
Wiadomości: 9 691

ślub, wesele- podział wydatków


Witam,
mam takie pytanie: jak z tż dzielicie się wydatkami?
U mnie robimy tak, że:
-ślub, zespół, kamera/fotograf po połowie
-wesele, alkohol i zaproszenia każdy od swojego gościa
- stroje: wiadomo, każdy za swoje płaci

Nie wiem natomiast co z obrączkami- czy tu też powinno się podzielić na pół czy też jest to obowiązek młodego?
I to samo z autem do ślubu- w naszym przypadku dzieli nas ok.40 km, a ślub jest u młodego w parafii. Czyli on jedzie po mnie, potem wracamy do jego kościoła i na wesele- łącznie około 100 km. Zatem wynajęcie auta i dojazd trochę wyniesie. Jak w tym przypadku powinno być z pokryciem kosztów? Czy tu powinnam się dołożyć czy to wydatek tż?
Jak było u Was?
__________________

karolinka86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-10, 18:51   #2
edith26
Raczkowanie
 
Avatar edith26
 
Zarejestrowany: 2014-01
Wiadomości: 47
Dot.: ślub, wesele- podział wydatków

U mnie z tego co pamiętam było tak:

Stroje - każdy oddzielnie
Ciastka, alkohol, obrączki, kwiaty, fotograf, zespół - po połowie
Na weselu każdy płacił za swoich gości (rodzina, sąsiedzi, znajomi rodziców), a gości wspólnych podzieliśmy na pół.
__________________
www.pasjasmaku.com
edith26 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-10, 18:52   #3
Vivienne
... choć nie Westwood
 
Avatar Vivienne
 
Zarejestrowany: 2005-05
Lokalizacja: Polska B
Wiadomości: 27 979
Dot.: ślub, wesele- podział wydatków

Cóż.

U nas kasa jest wspólna, więc nie ma podziału twoje/moje. Straszne jest takie wyliczanie, od "swojego" gościa (a jak jest wspólny znajomy?), albo ten ma więcej km, więc niech płaci proporcjonalnie. Dla mnie to takie... niemałżeńskie . Rozumiem, że nie każdy ma wspólna kasę, ale chociaż może po połowie?

I kasę od gości także będziecie wyliczać od której ze stron, żeby bylo sprawiedliwie?
__________________
Dopóki nie skorzystałem z Internetu,
nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów

Stanisław Lem

Vivienne jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-10, 19:18   #4
magdalenka_w_86
Zakorzenienie
 
Avatar magdalenka_w_86
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: stąd
Wiadomości: 6 039
Dot.: ślub, wesele- podział wydatków

Vivienne
Mądrze prawisz U nas też tak.

Wszystko dzielimy na pół. Ślub finansujemy sami i wszystko płacimy na pół, łącznie z obrączkami, moją sukienką i garniakiem TŻ. Nie patrzymy na to, że ktoś ma więcej gości, albo że sukienka kosztowała więcej niż garnitur.
Nie wyobrażam sobie takiego podziału, że Ty za swoich gości ja za swoich, bo potem pieniądze od gości powinniśmy też rozdzielić?...
__________________
"Dziecko to uwidoczniona miłość" ...


2014




Edytowane przez magdalenka_w_86
Czas edycji: 2014-01-10 o 19:26 Powód: literówki
magdalenka_w_86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-10, 19:24   #5
existence
Zakorzenienie
 
Avatar existence
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: małopolskie
Wiadomości: 24 046
Dot.: ślub, wesele- podział wydatków

u nas wszystko jest na pół, dziwne takie wyliczanie...
__________________
06.06.2015
Okruch
existence jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-10, 19:46   #6
anannke
Zakorzenienie
 
Avatar anannke
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: śląsko-małopolskie:)
Wiadomości: 3 619
Dot.: ślub, wesele- podział wydatków

Cytat:
Napisane przez Vivienne Pokaż wiadomość
Cóż.

U nas kasa jest wspólna, więc nie ma podziału twoje/moje. Straszne jest takie wyliczanie, od "swojego" gościa (a jak jest wspólny znajomy?), albo ten ma więcej km, więc niech płaci proporcjonalnie. Dla mnie to takie... niemałżeńskie . Rozumiem, że nie każdy ma wspólna kasę, ale chociaż może po połowie?

I kasę od gości także będziecie wyliczać od której ze stron, żeby bylo sprawiedliwie?
świetnie napisane

u mnie nie ma nawet pół na pół a jest wspólnie. Budżet jest wyliczony wspólnie (wszyscy goście, kwiaty, opłaty, przyjęcie) tylko strojów nie uwzględniamy i mamy kasę wspólną. I odkładamy tyle ile każdy z nas może. Oszczędzamy każde, nie kupujemy bajerów nie wydajemy niepotrzebnie kasy i co możemy to dajemy do puli ślubnej. Wygląda na to że tż wyłoży więcej bo więcej zarabia no ale ja też się staram jak mogę. nie pasuje mi to zbyt ale niestety jakbym miała sama uzbierać na połowę ślubu to by się jeszcze odwlekł w czasie znacznie. Po ślubie też będziemy mieć wspólne gospodarstwo, wspólne życie, wspólny dom i każde z nas będzie wkładać w niego ile możemy.

Przeraża mnie takie liczenie - kto ile ma gości, zaproszenia nawet dzielicie w zależności od gości

wychodzę z założenia że jak wchodzę do rodziny tż to jego ciocia jak i wszyscy goście z jego strony są także moimi gośćmi. a ślub i wesele to nasza wspólna uroczystość.
__________________
always & forever

nie trzeba być IDEALNYM, żeby IDEALNIE do siebie pasować…
anannke jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-10, 19:49   #7
Vivienne
... choć nie Westwood
 
Avatar Vivienne
 
Zarejestrowany: 2005-05
Lokalizacja: Polska B
Wiadomości: 27 979
Dot.: ślub, wesele- podział wydatków

Cytat:
Napisane przez anannke Pokaż wiadomość

wychodzę z założenia że jak wchodzę do rodziny tż to jego ciocia jak i wszyscy goście z jego strony są także moimi gośćmi. a ślub i wesele to nasza wspólna uroczystość.
Otóż to
__________________
Dopóki nie skorzystałem z Internetu,
nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów

Stanisław Lem

Vivienne jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-01-10, 19:51   #8
kisielova
ReklaMO(D)żerca.
 
Avatar kisielova
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 9 889
Dot.: ślub, wesele- podział wydatków

Cytat:
Napisane przez Vivienne Pokaż wiadomość
Cóż.

U nas kasa jest wspólna, więc nie ma podziału twoje/moje. Straszne jest takie wyliczanie, od "swojego" gościa (a jak jest wspólny znajomy?), albo ten ma więcej km, więc niech płaci proporcjonalnie. Dla mnie to takie... niemałżeńskie . Rozumiem, że nie każdy ma wspólna kasę, ale chociaż może po połowie?

I kasę od gości także będziecie wyliczać od której ze stron, żeby bylo sprawiedliwie?
u nas było tak samo, jak Vivienne pisze. Za wszystko zapłaciliśmy wspólnie. Nie było "kochanie, kup sobie jaką sukienkę chcesz, w końcu sama za nią płacisz"

też mnie to zastanawia.
kisielova jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-10, 21:14   #9
kaledonia
zielony stworek
 
Avatar kaledonia
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: z miasta Łodzi kot pochodzi :D
Wiadomości: 16 977
Dot.: ślub, wesele- podział wydatków

Cytat:
Napisane przez karolinka86 Pokaż wiadomość
Witam,
mam takie pytanie: jak z tż dzielicie się wydatkami?
U mnie robimy tak, że:
-ślub, zespół, kamera/fotograf po połowie
-wesele, alkohol i zaproszenia każdy od swojego gościa
- stroje: wiadomo, każdy za swoje płaci

Nie wiem natomiast co z obrączkami- czy tu też powinno się podzielić na pół czy też jest to obowiązek młodego?
I to samo z autem do ślubu- w naszym przypadku dzieli nas ok.40 km, a ślub jest u młodego w parafii. Czyli on jedzie po mnie, potem wracamy do jego kościoła i na wesele- łącznie około 100 km. Zatem wynajęcie auta i dojazd trochę wyniesie. Jak w tym przypadku powinno być z pokryciem kosztów? Czy tu powinnam się dołożyć czy to wydatek tż?
Jak było u Was?
U nas tak samo było. S. ma małą rodzinę to dziwne by miał płacić za moje ciotki
Obrączki, kwiaty kupował Młody,to samo wypożyczenie samochodu od znajomego (mielimy za darmo),natomiast ja płaciłam za dekoracje kościoła, zaproszenia i inne drobiazgi.
Cytat:
Napisane przez Vivienne Pokaż wiadomość
Cóż.

U nas kasa jest wspólna, więc nie ma podziału twoje/moje. Straszne jest takie wyliczanie, od "swojego" gościa (a jak jest wspólny znajomy?), albo ten ma więcej km, więc niech płaci proporcjonalnie. Dla mnie to takie... niemałżeńskie . Rozumiem, że nie każdy ma wspólna kasę, ale chociaż może po połowie?

I kasę od gości także będziecie wyliczać od której ze stron, żeby bylo sprawiedliwie?
Po połowie to jest sprawiedliwe jak obydwoje mają jednakowo liczne rodziny,ale co wtedy gdy z jednej strony przybędzie np 10 osób,a z drugiej 90 ? Niesprawiedliwe jak dla mnie,gdy za wesele płacą rodzice młodych.
kaledonia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-10, 21:41   #10
agassek
Zakorzenienie
 
Avatar agassek
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 6 534
Dot.: ślub, wesele- podział wydatków

Ja też nie rozumiem takiego podziału
Znałam taką zasadę, że za salę płaci strona Panny Młodej, a za orkiestrę, wódkę, obrączki, fotografa, kamerzystę Pana Młodego- w sumie wyszłoby po równo u nas tak też mniej więcej zrobiliśmy. I mimo, że to rodzina mojego TŻta jest zdecydowanie większa (z kolei może typowo moich znajomych było więcej-no ale to już nasi znajomi, za całą salę zapłacili moi rodzice, za resztę albo TŻ, albo wspólnie

W sumie jego goście to też moi- nie wyobrażałam sobie wesela bez którejkolwiek cioci czy kuzyna, kuzynki a nawet ich dzieci
__________________
Cytat:
Kobieto na Krańcu Świata

agassek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-10, 21:50   #11
gornek
Zakorzenienie
 
Avatar gornek
 
Zarejestrowany: 2013-08
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 6 042
Dot.: ślub, wesele- podział wydatków

U nas nie ma czegos takiego, ze kazdy placi za swoje, fakt sama zaplacilam za swoja suknie, ale zbieralam na nia dosc dlugo i nie chciala tym obiazac rodzicow i TZ, za sale i noclegi placa nam moi rodzice, uparli sie, bo jestem ich jedyna corka i mam potem 2 braci.
Wszystkie wydatki typu alkohol, zespol, fotograf itp placimy razem, tzn niestety bedziemy musieli sie zapozyczyc w banku , ale juz ustalilismy ze bedziemy splacac razem, tzn tyle ile kazdy bedzie mogl odlozyc z wyplaty. To beda nasi wspolni goscie, wiec nie wiem jakby to mialo wygladac, ze odemnie bedzie wiecej to mam wiecej zaplacic a zarabiam tyle ile zarabiam... nie wiem, my na takie rzeczy mamy wspolne pieniadze.
__________________
02.05.2012
14.04.2017 Maksymilian
13.05.2022 Filip
gornek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-01-10, 22:06   #12
dudipopka
kobieta za ladą
 
Avatar dudipopka
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: z czarnej..dziury
Wiadomości: 11 697
Dot.: ślub, wesele- podział wydatków

u nas najpierw miało być ze każda ze stron miała "dać" 1000 zł do wspólnych wydatków czyli mieliśmy mieć pomoc w wysokości 2000 ( 23 osoby zaproszone plus muzykant)
staneło na tym ze całe"wesele" sfinansowaliśmy sami,tylko mama kupiła mi welon( za 50 zł))
najlepeij bo nikt nie miał pretensji ze coś nam dał a my som niewdzięczni bo nie sluchamy
zamkneliśmy się w kwocie 7000 ze wszystkim ,zabawa do 5 rano ostatnia zeszłam z parkietu
__________________
9 lipca 2014 godzina 2 .00 -------- 20.04 2015---świat się zatrzymał




trzeba dzisiaj nie mieć czasu
żeby jutro mieć czas
````kękę
dudipopka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-10, 22:37   #13
lala2506
Zakorzenienie
 
Avatar lala2506
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: wygodny fotel
Wiadomości: 4 726
Dot.: ślub, wesele- podział wydatków

Cytat:
Napisane przez Vivienne Pokaż wiadomość
Cóż.

U nas kasa jest wspólna, więc nie ma podziału twoje/moje. Straszne jest takie wyliczanie, od "swojego" gościa (a jak jest wspólny znajomy?), albo ten ma więcej km, więc niech płaci proporcjonalnie. Dla mnie to takie... niemałżeńskie . Rozumiem, że nie każdy ma wspólna kasę, ale chociaż może po połowie?

I kasę od gości także będziecie wyliczać od której ze stron, żeby bylo sprawiedliwie?
Zgadzam się Nie wyobrażam sobie takiego wyliczania
lala2506 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-11, 08:17   #14
mojakaren
Zakorzenienie
 
Avatar mojakaren
 
Zarejestrowany: 2013-06
Wiadomości: 3 486
Dot.: ślub, wesele- podział wydatków

każdy płaci za swojego gościa? moim zdaniem to przesada
my finansujemy sami, wszystko na pół (w tym obrączki), tylko stroje każdy osobno.
__________________
27 IX 2014

jesteśmy jedno
jedno ze stali

1+1=3
mojakaren jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-11, 10:31   #15
TysiaBB1989
Rozeznanie
 
Avatar TysiaBB1989
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 787
Dot.: ślub, wesele- podział wydatków

my składamy się na wszystko na pół. jak obliczyliśmy to wesele wyniesie nas ok 50 tys,

na szczęście rodzice obiecali nam, że się trochę dorzucą

a i tak kasa po wesele wspólna to co to za różnica co kto za co płaci
__________________
Razem
Weselicho 2014-10-25
TysiaBB1989 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-11, 11:12   #16
karolinka86
Zakorzenienie
 
Avatar karolinka86
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: z domku :)
Wiadomości: 9 691
Dot.: ślub, wesele- podział wydatków

Cytat:
Napisane przez Vivienne Pokaż wiadomość
Cóż.

U nas kasa jest wspólna, więc nie ma podziału twoje/moje. Straszne jest takie wyliczanie, od "swojego" gościa (a jak jest wspólny znajomy?), albo ten ma więcej km, więc niech płaci proporcjonalnie. Dla mnie to takie... niemałżeńskie . Rozumiem, że nie każdy ma wspólna kasę, ale chociaż może po połowie?

I kasę od gości także będziecie wyliczać od której ze stron, żeby bylo sprawiedliwie?
No wiadomo, że kasa z czepkowego wspólna.
Ale nie byłoby sprawiedliwe płacić po połowie za gości czy alkohol skoro jest duża dysproporcja- ode mnie ok.25 osób, a od tż 70!

---------- Dopisano o 12:12 ---------- Poprzedni post napisano o 12:03 ----------

Cytat:
Napisane przez kaledonia Pokaż wiadomość
U nas tak samo było. S. ma małą rodzinę to dziwne by miał płacić za moje ciotki
Widzę, że jesteśmy w podobnej sytuacji

Cytat:
Napisane przez kaledonia Pokaż wiadomość
Po połowie to jest sprawiedliwe jak obydwoje mają jednakowo liczne rodziny,ale co wtedy gdy z jednej strony przybędzie np 10 osób,a z drugiej 90 ? Niesprawiedliwe jak dla mnie,gdy za wesele płacą rodzice młodych.
Dokładnie!
Gdybyśmy po połowie dawali to ja poniosłabym dużo większe koszty.
Dodam, że ja obstawałam żeby w ogole wesela nie było tylko przyjęcie i ślub

Aha dodam, że wspólnych znajomych nie mamy.
I rodzice w duzej mierze dokładają się do wesela (tzn. płacą za gości i alkohol) resztę my.
Nie mamy z tż wspólnej kasy, każdy ze swoich oszczędności musi dać

Koleżanka mi podpowiadała z kolei, że jeśli idzie o auto do ślubu to na wynajęcie powinnam sie złożyć ale dojazd do mnie już nie bo to młody sie o mnie stara
__________________

karolinka86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-11, 11:16   #17
Vivienne
... choć nie Westwood
 
Avatar Vivienne
 
Zarejestrowany: 2005-05
Lokalizacja: Polska B
Wiadomości: 27 979
Dot.: ślub, wesele- podział wydatków

Ja tak na to nie patrzę, dla mnie goście czy moi czy TŻa to nasi goście, będą świętować NASZ dzień, więc nie rozdzielam tego w taki sposób
__________________
Dopóki nie skorzystałem z Internetu,
nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów

Stanisław Lem

Vivienne jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-11, 11:18   #18
150f22149d232a15625e38a732d46b6c6e220cbb_63e043022f3b0
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 2 792
Dot.: ślub, wesele- podział wydatków

A mi si wydaje, że z tym podziałem wydatków to jest tak:
1) jak para żyje razem, mieszka, ma wspólne konto to płaci mniej więcej po połowie.
2)jak para żyje oddzielnie, każde u swoich rodziców albo w 2 różnych mieszkaniach i ślub ma być rozpoczęciem wspólnego życia, mieszkania itp. to się właśnie tak dzieli - a to za swoich gości płacą oddzielnie, a to to wprowadzają różne podziały.

No i jeszcze ważna jest kwestia kto płaci za wesele. Podejrzewam, że w większości przypadków jak młodzi płacą sami to częściej płacą po połowie, a jak rodzice, to wprowadza się właśnie tego typu podziały - moi goście, Twoja rodzina itp.
150f22149d232a15625e38a732d46b6c6e220cbb_63e043022f3b0 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-11, 11:36   #19
enzunio
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 2 067
Dot.: ślub, wesele- podział wydatków

Na pół, oprócz ubrań, to sami sobie kupujemy (tzn. mi mama kupiła sukienkę )
enzunio jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-01-11, 12:24   #20
magdalenka_w_86
Zakorzenienie
 
Avatar magdalenka_w_86
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: stąd
Wiadomości: 6 039
Dot.: ślub, wesele- podział wydatków

[1=150f22149d232a15625e38a 732d46b6c6e220cbb_63e0430 22f3b0;44549765]A mi si wydaje, że z tym podziałem wydatków to jest tak:
1) jak para żyje razem, mieszka, ma wspólne konto to płaci mniej więcej po połowie.
2)jak para żyje oddzielnie, każde u swoich rodziców albo w 2 różnych mieszkaniach i ślub ma być rozpoczęciem wspólnego życia, mieszkania itp. to się właśnie tak dzieli - a to za swoich gości płacą oddzielnie, a to to wprowadzają różne podziały.

No i jeszcze ważna jest kwestia kto płaci za wesele. Podejrzewam, że w większości przypadków jak młodzi płacą sami to częściej płacą po połowie, a jak rodzice, to wprowadza się właśnie tego typu podziały - moi goście, Twoja rodzina itp.[/QUOTE]


My mieszkamy na razie oddzielnie, u swoich rodziców, każdy pracuje na siebie, ale mimo wszystko nie potrafilibyśmy tak rozdzielić, Ty za swoich gości, ja za swoich, Ty za to a ja za tamto.
Za wszystko płacimy po połowie, bo to nasze wspólne wesele. Do budżetu wliczone są również nasze ubrania.
__________________
"Dziecko to uwidoczniona miłość" ...


2014



magdalenka_w_86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-11, 12:36   #21
kisielova
ReklaMO(D)żerca.
 
Avatar kisielova
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 9 889
Dot.: ślub, wesele- podział wydatków

Dziewczyny, to powiedzcie mi- skoro dzielicie się kosztami na "moi goście, twoi goście" to prezentami też się dzielicie?
kisielova jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-11, 15:25   #22
emdzik
Zakorzenienie
 
Avatar emdzik
 
Zarejestrowany: 2013-12
Wiadomości: 5 008
Dot.: ślub, wesele- podział wydatków

My zbieramy razem, odkładamy na wspólne konto.
Mama chciała kupić mi sukienke, ale nie zgodziłam się ( chociaż zrobiło mi się bardzo miło ), ponieważ wszystko od początku do końca chcemy zrobić sami.
__________________

"I ślubuję Ci..." <3 10.05.2014



27.01.2015 <3
emdzik jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-11, 15:54   #23
Aphrodisyack
Zadomowienie
 
Avatar Aphrodisyack
 
Zarejestrowany: 2006-05
Lokalizacja: Lub.
Wiadomości: 1 144
Dot.: ślub, wesele- podział wydatków

Cytat:
Napisane przez Vivienne Pokaż wiadomość
Cóż.

U nas kasa jest wspólna, więc nie ma podziału twoje/moje. Straszne jest takie wyliczanie, od "swojego" gościa (a jak jest wspólny znajomy?), albo ten ma więcej km, więc niech płaci proporcjonalnie. Dla mnie to takie... niemałżeńskie . Rozumiem, że nie każdy ma wspólna kasę, ale chociaż może po połowie?

I kasę od gości także będziecie wyliczać od której ze stron, żeby bylo sprawiedliwie?
O jejku... chyba źle zrozumiałaś wypowiedź autorki - mnie się wydaje, że tutaj jest sytuacja, że wesele finansują rodzice - i stąd "jedna strona i druga strona" - no chyba, że się mylę?

mnie sie wydaje, ze transport powinniscie placic wspolnie. A obrączki - jak wolicie. Jest podobno taka tradycja,ze obrączki kupuje Pan Młody, ale nic nie stoi na przeszkodzie, zeby zaplacic je tez "po połowie"
__________________
Homo sum, nihil humani a me alienum esse puto.


Aphrodisyack jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-11, 16:21   #24
Annaluka
Zakorzenienie
 
Avatar Annaluka
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 4 010
Dot.: ślub, wesele- podział wydatków

Cytat:
Napisane przez Vivienne Pokaż wiadomość
Ja tak na to nie patrzę, dla mnie goście czy moi czy TŻa to nasi goście, będą świętować NASZ dzień, więc nie rozdzielam tego w taki sposób
No dokładnie Goście są przecież wspólni. Nie ma znaczenia, że ktoś jest z jednej rodziny, a ktoś z drugiej. Naprawdę dziwne rozgraniczenie. U mnie też wszystko jest ''po połowie'' - wspólnie razem
__________________
Wszyscy mają bloga - mam i ja
Bella Beauty
Annaluka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-11, 21:45   #25
anannke
Zakorzenienie
 
Avatar anannke
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: śląsko-małopolskie:)
Wiadomości: 3 619
Dot.: ślub, wesele- podział wydatków

Cytat:
Napisane przez Aphrodisyack Pokaż wiadomość
O jejku... chyba źle zrozumiałaś wypowiedź autorki - mnie się wydaje, że tutaj jest sytuacja, że wesele finansują rodzice - i stąd "jedna strona i druga strona" - no chyba, że się mylę?

mnie sie wydaje, ze transport powinniscie placic wspolnie. A obrączki - jak wolicie. Jest podobno taka tradycja,ze obrączki kupuje Pan Młody, ale nic nie stoi na przeszkodzie, zeby zaplacic je tez "po połowie"
wg mnie nawet jeśli wesele finansują rodzice to dziwi mnie takie wyliczanie. Nie sam podział - bo to można zrobić jeśli ludzie tak się czują zobowiązani i tak chcą. Ale WYLICZANIE - ty masz tyle gości to płacisz za ich zaproszenia, tyle za alkohol, dochodzi nawet do rozliczania się na kilometry auta ślubnego

na miejscu chłopaka dziwnie bym się poczuła że dziewczyna wylicza się do złotówki z nim za przyjęcie a jeszcze upatruje że powinien kupić obrączki- a tak na dobrą sprawę to oboje będą je nosić. Może powinni podzielić się kosztem obrączek proporcjonalnie do ich wielkości tzn że prawdopodobnie obrączka faceta będzie droższa bo więcej waży a jej tańsza bo mniej (no chyba że jest z diamentem) i każde zapłaci sobie? no ale też niektórzy traktują obrączkę jako prezent dla tej drugiej osoby więc wtedy ona zapłacić powinna za obrączkę dla niego.

Cytat:
Dokładnie!
Gdybyśmy po połowie dawali to ja poniosłabym dużo większe koszty.
Dodam, że ja obstawałam żeby w ogole wesela nie było tylko przyjęcie i ślub
i rozumiem że teraz z łaski że w ogóle się pojawisz na tym weselu uważasz że nie powinnaś się dokładać do dojazdu czy obrączek i młody ma sporo obowiązków jeśli idzie o koszty wesela a ty już mniej? bo on się o ciebie stara - fajnie ale pod to można podciągnąć wszystko a z czasów dawnych już chyba wyszliśmy i staranie się o pannę młodą raczej wykracza poza ramy finansowe jak dla mnie

a jeśli idzie o tradycyjny podział płatności weselnych jaki znalazłam to rodzina pani młodej ponosi wszystkie koszty związane ze ślubem i przyjęciem weselnym

o tradycyjnym podziale kosztów można poczytać też:
http://www.ameliste.pl/porady-slubne...to-za-co-placi
__________________
always & forever

nie trzeba być IDEALNYM, żeby IDEALNIE do siebie pasować…

Edytowane przez anannke
Czas edycji: 2014-01-11 o 21:48
anannke jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-11, 22:52   #26
mm444
Władca Wizażu
 
Avatar mm444
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 17 366
Dot.: ślub, wesele- podział wydatków

Treść usunięta
mm444 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-11, 22:58   #27
anannke
Zakorzenienie
 
Avatar anannke
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: śląsko-małopolskie:)
Wiadomości: 3 619
Dot.: ślub, wesele- podział wydatków

Cytat:
Napisane przez mm444 Pokaż wiadomość
Treść usunięta
też uważam że goście są wspólni bo i impreza jest jedna i wspólna. Nijak nie da się tego rozdzielić bo w końcu właśnie para młoda łączy obie rodziny. Jeszcze to że przy dużej dysproporcji gości każda strona płaci za swoich mogę ogarnąć ale podziału do tego alkoholu, zaproszeń już niezbyt.. może jeszcze napoje i tort i ciasto na podziękowania jak ktoś kupuje trzeba wyliczyć każdemu? bo to niesprawiedliwe że ja opłacę ciotce tż "talerzyk" na przyjęciu a on mojej nie! jak to może być ze wujek tż zje tortu za moje 5zł!
__________________
always & forever

nie trzeba być IDEALNYM, żeby IDEALNIE do siebie pasować…

Edytowane przez anannke
Czas edycji: 2014-01-11 o 23:00
anannke jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-11, 23:13   #28
mm444
Władca Wizażu
 
Avatar mm444
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 17 366
Dot.: ślub, wesele- podział wydatków

Treść usunięta
mm444 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-12, 09:15   #29
frezja123
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2013-08
Wiadomości: 597
Dot.: ślub, wesele- podział wydatków

hmm... ? Myślałam, że podział taki jak autorka zaprezentowała w wątku był za czasów mojej babci, ewentualnie niektórych rodziców, jak ktoś ma starszych

U nas nie ma żadnego podziału. Wszystko wybieramy razem, nad wszystkim razem się zastanawiamy czy nam pasuje / podoba się, czy to jest to czego szukamy - łącznie oczywiście z sukienką i garniturem dla nas (nie wierzymy w żadne przesądy ani w to, że pan młody nie powinien widzieć panny młodej przed ślubem, wg nas powinni razem wybierać strój )

Więc koszta idą na pół, po prostu za wszystko płacimy razem bez żadnego rozliczania się, dzielenia się, że jedno płaci za to, drugie za to.

Ale my w ogóle mamy inną wizje ślubu, bo nikt po nas nie "zajeżdża" do domu panny młodej - mieszkamy razem, więc nie rozdzielamy się z powrotem do domów rodzinnych, tylko jedziemy na ślub z naszego mieszkania, szykujemy się razem a nie w tajemnicy przed sobą [COLOR="Silver"]

---------- Dopisano o 10:15 ---------- Poprzedni post napisano o 09:55 ----------

Cytat:
Napisane przez karolinka86 Pokaż wiadomość
Ale nie byłoby sprawiedliwe płacić po połowie za gości czy alkohol skoro jest duża dysproporcja- ode mnie ok.25 osób, a od tż 70![COLOR="Silver"]
Cytat:
Dokładnie!
Gdybyśmy po połowie dawali to ja poniosłabym dużo większe koszty.
Dodam, że ja obstawałam żeby w ogole wesela nie było tylko przyjęcie i ślub
U nas za wszystko płacą rodzice. WSZYSTKO, bo dla nich to byłoby wielką ujmą na honorze, gdybyśmy my coś dorzucili (wiele razy rozmawiałam z mamą na ten temat i ona tak uważa, no cóż, kiedyś próbowałam jej mówić, tłumaczyć, że my chcemy płacić, ale ona w życiu tego nie chciała zaakceptować, tak uważa i już )

Ale to nie jest powód, żeby dzielić się gośćmi ... Jest różnica w liczbie zaproszonych, ale chyba nigdzie nie znajdzie się tak, żeby było po równo ?
Nikt nie wpadł na pomysł, żeby dzielić gości, bo to przecież NASI wspólni goście, a nie moi - Twoi.
Szokuje mnie takie podejście, nie dość, że troche latania jest ze ślubem i przygotowaniami to jeszcze takie podziały robić kto za co płaci i wyliczać
Uprzedzam też komentarze - mimo, że płacą w calości rodzice to nikt nam nie dyktuje warunków, nie musimy się do niczego dostosowywać, oni nam dali pieniądze, a my robimy co chcemy, nie musimy nawet nic konsultować z nimi Mamy normalnych rodziców, którzy nie mówią "dalismy Wam pieniądze, to na naszych zasadach " nie...

Jakbym córce za X lat kiedyś finansowała ślub i byłoby z młodego rodziny więcej osób to w życiu bym nie wpadła na pomysł, że będę stratna i niech on płaci za swoich gości. Ale może to zależy od tego, jaka sytuacja finansowa jest w domu, ile ktoś zarabia, bo wiadomo, że jak ktoś liczy każdy grosz to będzie też wyliczał kilometry, a jak ktoś żyje w miarę normalnie i nie musi się tak liczyć z pieniędzmi to mu obojętne.
frezja123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-12, 10:46   #30
skazana_na_bluesa
.
 
Avatar skazana_na_bluesa
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: koniec świata
Wiadomości: 28 112
Dot.: ślub, wesele- podział wydatków

Cytat:
Napisane przez karolinka86 Pokaż wiadomość

Dokładnie!
Gdybyśmy po połowie dawali to ja poniosłabym dużo większe koszty.
Dodam, że ja obstawałam żeby w ogole wesela nie było tylko przyjęcie i ślub

Aha dodam, że wspólnych znajomych nie mamy.
I rodzice w duzej mierze dokładają się do wesela (tzn. płacą za gości i alkohol) resztę my.
Nie mamy z tż wspólnej kasy, każdy ze swoich oszczędności musi dać

Koleżanka mi podpowiadała z kolei, że jeśli idzie o auto do ślubu to na wynajęcie powinnam sie złożyć ale dojazd do mnie już nie bo to młody sie o mnie stara
co ja pacze... a wy to będziecie małżeństwem czy współlokatorami? strasznie przykre wydaje mi się takie wyliczanie. impreza jest wspólna, goście są wspólni... a ty jeszcze oczekujesz, że facet wywali więcej kasy, bo "młody się stara". cholera, a ja sądziłam, że zrobił to skutecznie wcześniej, skoro planujecie ślub.
__________________
-27,9 kg

skazana_na_bluesa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum ślubne


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-01-25 10:59:32


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 15:50.