BADANIE FSH, przedwczesna menopauza(20lat) proszę o pomoc - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Ginekologia

Notka

Ginekologia Miejsce, w którym rozmawiamy o ginekologii. Tutaj znajdziesz pytania i odpowiedzi związane ze zdrowiem intymnym kobiety. Rozmawiamy np. o antykoncepcji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2010-08-06, 14:23   #1
aniolecek111
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 16

BADANIE FSH, przedwczesna menopauza(20lat) proszę o pomoc


Witam,
Od 5 lat borykam się z nieregularnym okresem, a nawet jego zanikiem. Praktycznie cały czas mam plamienia w terminie okresu, przez rok brałam tabletki anty na uregulowanie, skończyłam je brać w listopadzie 2009 - po odstawieniu dostałam okres, w grudniu 12.12.09 też (ku mojej uciesze!) ale od 25.12.2009 do 01.02.2010 miałam plamienia co tydzien czyli wyglądało to tak :tydzień trwało plamienie, potem tydzień przerwy i znów tydzień plamienia i tak w kółko. W lutym pod koniec też plamienie pomieszane z krwią. 31.03-05.04.2010 okres. 11.05 plamienie. 14.06 prawdziwy okres i od 12.07 do dziś mam plamienie - 4 tygodnie.
Mój ginekolog ciągle mnie zwodzi, że to nic, że znalezienie przyczyny może być bardzo trudne i w ogóle, że to taka uroda ... :/ dał mi we wtorek tabletki na zatrzymanie tego plamienia/krwawienia i już dziś jest OK praktycznie znikło. Ale teraz moje pytanie :
zrobiłam prolaktynę i jest w normie, wynik 7.01 ng/ml (norma 1,2-25). NIESTETY LEKARZ nie chce zrobić mi hormonów odpowiedzialnych za cykl, tak jak FSH, LH, PROGESTERON ! moim zdaniem właśnie od tego powinno zaczynac się diagnostykę. Przeczytałam w internecie, że przeważnie zaburzenia miesiączkowania są spowodowane za duża prolaktyną, a jeśli nie to trzeba zrobić FSH i jak je st za wysokie oznacza przedwczesną menopauzę. FSH robi się w 3DC , ale ja nie jestem w stanie określić kiedy będę miała okres! Czy jeżeli zaczne brać teraz tabletki anty bądź wywołam okres luteiną i zrobie FSH w 3dc będzie to miarodajne po okresie wywołanym sztucznie tabletkami ? Bardzo mnie niepokoi to, że na niczym nie mam tego okresu - tzn PO NICZYM bo jak biore tabletki anty to jest super, ale jak odstawie to wszystko się psuje. Tak samo z luteiną jak biorę to jest ok jak przestaje to znów źle.
I czy jeśli wyjdzie mi wysokie FSH to będzie to oznaczało tylko przedwczesną menopauzę czy jest jakaś inna diagnoza ? Proszę osoby, które nie wiedzą nic na temat PRZEDWCZESNEJ MENOPAUZY o nie pisanie nic w stylu "jeśteś na to za młoda masz 20 lat" ponieważ takie przypadki się zdarzają, że nawet dziewczyny 16 letnie przechodzą menopauzę, Dodam, że po tym 4tyg plamieniu na USG wyszło mi endometrium grubości 5mm, oraz dużo pęcherzyków w jajnikach o rozmiarach 5-7mm. Pani powiedziała, że brak OWULACJI (robiłam kilka razy usg w środku cyklu i też wychodziły pęcherzyki max 9mm (z tego co wiem OWU jest przy 20mm).
Także proszę o odpowiedzi rzeczowne na temat miarodajności badania FSH po wywolanym okresie i czy podwyższone FSH to tylko menopauza.
aniolecek111 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-06, 20:09   #2
mezaga
Zakorzenienie
 
Avatar mezaga
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: Małopolska
Wiadomości: 10 169
Dot.: BADANIE FSH, przedwczesna menopauza(20lat) proszę o pomoc

Nie zawsze za wysokie FSH oznacza menopauzę. Po prostu zaburzenia hormonalne - może to być PCO, niewydolność przysadki i pewnie jeszcze kilka innych chorób.
Powinnaś zrobić komplet badań - możesz na własną rękę. Co do terminu badania. Możesz zrobić po @ wywołanym luteiną ale nie po tabletkach antykoncepcyjnych. One zaburzą Ci wyniki.
__________________
Twory - powrót do życia - kilka dłubanek
Zaproszenia - odkurzamy wątek - zaproszenia na Chrzest
mezaga jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-07, 13:19   #3
serine
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 10
Dot.: BADANIE FSH, przedwczesna menopauza(20lat) proszę o pomoc

Niewydoloność przysadki objawiałaby się niskim FSH. Jeśli chodzi o niskie FSH to również byłoby niskie stezenie estrogenów tuz przed spodziewaną owulacja... niskie stezenie estrogenów powodowaloby zbyt niskie stezenie LH i brak owulacji.

Co do pecherzyków, z tego co się uczyłam owulacja zachodzi przy pęcherzyku Graafa wielkosci ok 1cm.

Branie tabletek niwelowałoby Twoje objawy gdyz uzupełniałabys poziom hormonów których brak jest normalnie w Twoim organizmie.

Przy przewczesnej menopauzie dobrze jest zbadac sobie poziom estrogenów gdyz to ich brak w ciele kobiety wlasnie w tym czasie. (ich poziom powinien byc zanizony przez cały cykł nawet jesli nie ma krwawienia i owulacji)
serine jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-07, 14:14   #4
mezaga
Zakorzenienie
 
Avatar mezaga
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: Małopolska
Wiadomości: 10 169
Dot.: BADANIE FSH, przedwczesna menopauza(20lat) proszę o pomoc

Mi jeden z lekarzy powiedział, że mogę mieć problemy z przysadką. A kierował się tym, że miałam wtedy FSH przy górnej granicy normy i niskie LH. Stwierdził, e skoro stosunek LH:FSH mam taki niski - 0,26 to może to być właśnie to.
__________________
Twory - powrót do życia - kilka dłubanek
Zaproszenia - odkurzamy wątek - zaproszenia na Chrzest
mezaga jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-08, 08:57   #5
serine
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 10
Dot.: BADANIE FSH, przedwczesna menopauza(20lat) proszę o pomoc

Nie rozumiem co to znaczy przy granicy normy . Podejrzewam ze chodziło Ci ze odrobine nizsza niz wartosc maksymalna ?

Jesli lekarz tak mysli to moze wrzuci Cie na terapie estrogenami chociaz ja bym dla pewnosci zrobila TK glowy.
serine jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-08, 11:05   #6
mezaga
Zakorzenienie
 
Avatar mezaga
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: Małopolska
Wiadomości: 10 169
Dot.: BADANIE FSH, przedwczesna menopauza(20lat) proszę o pomoc

Dokładnie o to chodziło. Dla mnie granica normy to maksymalna dopuszczalna wartość.
Co do TK - miałam robione ale w innym celu i nikt poza neurologiem mi tego nie oglądał. A jakie zmiany powinny wyjść na TK, żeby można było uznać to za podejrzane?
__________________
Twory - powrót do życia - kilka dłubanek
Zaproszenia - odkurzamy wątek - zaproszenia na Chrzest
mezaga jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-08, 14:15   #7
sunny_me
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 449
Dot.: BADANIE FSH, przedwczesna menopauza(20lat) proszę o pomoc

Dziewczyny, wiem że wartość FSH mówi o rezerwie jajnikowej, tylko jak to jest, wysoka czy niska wartość mówi o obniżonej płodności? Czy wynik 3,99 ng/ml jest w porządku?
__________________
65 F zmieniło moje życie
sunny_me jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2010-08-08, 20:40   #8
fankapsychiatrii
Wtajemniczenie
 
Avatar fankapsychiatrii
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Trójmiasto
Wiadomości: 2 851
Dot.: BADANIE FSH, przedwczesna menopauza(20lat) proszę o pomoc

Cytat:
Napisane przez aniolecek111 Pokaż wiadomość
Witam,
Od 5 lat borykam się z nieregularnym okresem, a nawet jego zanikiem. Praktycznie cały czas mam plamienia w terminie okresu, przez rok brałam tabletki anty na uregulowanie, skończyłam je brać w listopadzie 2009 - po odstawieniu dostałam okres, w grudniu 12.12.09 też (ku mojej uciesze!) ale od 25.12.2009 do 01.02.2010 miałam plamienia co tydzien czyli wyglądało to tak :tydzień trwało plamienie, potem tydzień przerwy i znów tydzień plamienia i tak w kółko. W lutym pod koniec też plamienie pomieszane z krwią. 31.03-05.04.2010 okres. 11.05 plamienie. 14.06 prawdziwy okres i od 12.07 do dziś mam plamienie - 4 tygodnie.
Mój ginekolog ciągle mnie zwodzi, że to nic, że znalezienie przyczyny może być bardzo trudne i w ogóle, że to taka uroda ... :/ dał mi we wtorek tabletki na zatrzymanie tego plamienia/krwawienia i już dziś jest OK praktycznie znikło. Ale teraz moje pytanie :
zrobiłam prolaktynę i jest w normie, wynik 7.01 ng/ml (norma 1,2-25). NIESTETY LEKARZ nie chce zrobić mi hormonów odpowiedzialnych za cykl, tak jak FSH, LH, PROGESTERON ! moim zdaniem właśnie od tego powinno zaczynac się diagnostykę. Przeczytałam w internecie, że przeważnie zaburzenia miesiączkowania są spowodowane za duża prolaktyną, a jeśli nie to trzeba zrobić FSH i jak je st za wysokie oznacza przedwczesną menopauzę. FSH robi się w 3DC , ale ja nie jestem w stanie określić kiedy będę miała okres! Czy jeżeli zaczne brać teraz tabletki anty bądź wywołam okres luteiną i zrobie FSH w 3dc będzie to miarodajne po okresie wywołanym sztucznie tabletkami ? Bardzo mnie niepokoi to, że na niczym nie mam tego okresu - tzn PO NICZYM bo jak biore tabletki anty to jest super, ale jak odstawie to wszystko się psuje. Tak samo z luteiną jak biorę to jest ok jak przestaje to znów źle.
I czy jeśli wyjdzie mi wysokie FSH to będzie to oznaczało tylko przedwczesną menopauzę czy jest jakaś inna diagnoza ? Proszę osoby, które nie wiedzą nic na temat PRZEDWCZESNEJ MENOPAUZY o nie pisanie nic w stylu "jeśteś na to za młoda masz 20 lat" ponieważ takie przypadki się zdarzają, że nawet dziewczyny 16 letnie przechodzą menopauzę, Dodam, że po tym 4tyg plamieniu na USG wyszło mi endometrium grubości 5mm, oraz dużo pęcherzyków w jajnikach o rozmiarach 5-7mm. Pani powiedziała, że brak OWULACJI (robiłam kilka razy usg w środku cyklu i też wychodziły pęcherzyki max 9mm (z tego co wiem OWU jest przy 20mm).
Także proszę o odpowiedzi rzeczowne na temat miarodajności badania FSH po wywolanym okresie i czy podwyższone FSH to tylko menopauza.
W menopauzie jest stale wysoki poziom gonadotropin i niski estradiol więc nie sugeruj sie tak sama folikulostymuliną. Myślę,że przydałoby sie wiedziec jakie masz endometrium gdy masz te plamienia oraz może wtedy gdy ich nie masz też...Może to względny hiperestrogenizm - może nie ma owulacji, nie ma progesteronu, nie ma przemiany wydzielniczej, endometrium w pewnym momencie jest 'za grube' ale w stosunku do poziomu estrogenłów w osoczu i zaczynasz plamic...?Miesiączki nie ma bo nie ma przemiany wydzielniczej pod wpływem progesteronu z ciałka żółtego. Trzeba zbadzc progesteron po 24 dniu cyklu i ewentualnie resztę jak się da.
fankapsychiatrii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-09, 09:55   #9
aniolecek111
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 16
Dot.: BADANIE FSH, przedwczesna menopauza(20lat) proszę o pomoc

Grubość endometrium teraz Tydzien temu po plamieniu 3tyg wynosiło 4,5 mm. Ale to było takie plamienie, że wystarczała mi jedna wkładka, takie brudzenie bardziej. Natomiast w styczniu badałam grubość endo w momencie gdy zaczęło się plamienie to miałam 7mm.
Niestety rzaden lekarz nie chce zrobić mi badań na te hormony. Robi mi tylko na prolaktynę która jest w normie i tyle Proponowałam ,że zrobię badania prywatnie, że nie chce skierowania (byłam w piątek u lekarza) to mi powiedział lekarz, że po badaniu Prolaktyny i USG nic nie widzi patologicznego, żebym brała leki na zatrzymanie dalej i za dni luteine na wywołanie okresu, a potem tablketki anty i że jak od października skończą się wakacje i skończą myśleć o miesiączkach to mi może minie. NO PO PROPSTU ... bez komentarza. Teraz musze sie trzymac tego zeby zatrzymac ten okres i wywolac nastepny.
Ale dla mnie to nie jest normalne, bo już miałam okres "ustawiany" na luteinie czy tabletkach anty i było super jak brałam, więc wg mnie gdyby to były przejściowe zaburzenia to po odstawieniu tabsów okres by był. a jak odstawiam to nie ma.
Czyli czy ktoś mógłby podsumować jakie badania mam zrobić ??? Zrobię na własną ręke jak wywołam okres i pójdę do innego l ekarza z tym tylko proszę o podsumowanie gdyby ktoś mógł.
aniolecek111 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-09, 21:01   #10
fankapsychiatrii
Wtajemniczenie
 
Avatar fankapsychiatrii
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Trójmiasto
Wiadomości: 2 851
Dot.: BADANIE FSH, przedwczesna menopauza(20lat) proszę o pomoc

Cytat:
Napisane przez aniolecek111 Pokaż wiadomość
Grubość endometrium teraz Tydzien temu po plamieniu 3tyg wynosiło 4,5 mm. Ale to było takie plamienie, że wystarczała mi jedna wkładka, takie brudzenie bardziej. Natomiast w styczniu badałam grubość endo w momencie gdy zaczęło się plamienie to miałam 7mm.
Niestety rzaden lekarz nie chce zrobić mi badań na te hormony. Robi mi tylko na prolaktynę która jest w normie i tyle Proponowałam ,że zrobię badania prywatnie, że nie chce skierowania (byłam w piątek u lekarza) to mi powiedział lekarz, że po badaniu Prolaktyny i USG nic nie widzi patologicznego, żebym brała leki na zatrzymanie dalej i za dni luteine na wywołanie okresu, a potem tablketki anty i że jak od października skończą się wakacje i skończą myśleć o miesiączkach to mi może minie. NO PO PROPSTU ... bez komentarza. Teraz musze sie trzymac tego zeby zatrzymac ten okres i wywolac nastepny.
Ale dla mnie to nie jest normalne, bo już miałam okres "ustawiany" na luteinie czy tabletkach anty i było super jak brałam, więc wg mnie gdyby to były przejściowe zaburzenia to po odstawieniu tabsów okres by był. a jak odstawiam to nie ma.
Czyli czy ktoś mógłby podsumować jakie badania mam zrobić ??? Zrobię na własną ręke jak wywołam okres i pójdę do innego l ekarza z tym tylko proszę o podsumowanie gdyby ktoś mógł.
Moim zdaniem mogłabyś iśc na konsultacje do innego lekarza ale wcześniej sama poobserwowac swój cykl. Ile wynoszą poszczególne cykle? Wywnioskowałam że różnie. Na Twoim miejscu poobserwowałabym śluz, pomierzyłabym temperaturę, a nawet zbadałabym szyjkę macicy aby jakos ustalic kiedy mam fazę folikularną a kiedy lutealną (czy wogóle/jest owulacja?). Z badań zrobiłabym tylko progesteron - ok 24 dnia cyklu. Oczywiście najlepiej byłoby zrobic wszystkie badania -FSH,LH,estradiol...Ale lepiej zamiast tego iśc do lekarza i się z nim rozmówic niż robic badania by konsultowac je w internecie.Jeśli progesteron wyjdzie poniżej normy to bedzie tylko potwierdzeniem przyczyny plamień i tego, że aby wywołac normalną miesiączkę trzeba dac Luteinę. Ogólnej przyczyny zaburzenia ie wytłumaczy - prawdopodobnie jest nią niedojrzałośc układu podwzgórze-przysadka-gonady czy też taka uroda jak to chyba określił Twój lekarz. Ale może jak pójdziesz do innego lekarza to będzie madzrejszy i cos wymyśli!
fankapsychiatrii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Ginekologia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 12:58.