samodzielna nauka do matury rozszerzonej! - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-09-06, 22:35   #1
Kasandra653
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-06
Wiadomości: 28
Exclamation

samodzielna nauka do matury rozszerzonej!


witam! zaczynam drugą klasę na typowym humanie (pol-his-wos)
w pierwszej przeniosłam się tam z biol-chemu, z lenistwa i przerażenia nagromadzeniem materiałów...
bardzo żałuję, ale już nie mam możliwości powrotu.
chce mieć prace, a kierunki humanistyczne, po ktorych jest to najbardziej prawdopodobne po prostu mnie nie kręcą.

Myślę, że mam jeszcze dużo czasu i mogę wybrać sobie kierunek jaki tylko chcę i uczyć się do niego, przez te następne 2 lata samodzielnie. Nie chcę potem do końca życia żałować wyboru i pójścia na łatwiznę
Myślicie, że przez systematyczność dałabym radę zdać na przykład biologię i chemię na ok. 90 % ?

Wiem, że na pewno będzie trudno...
Czy któraś z Was też przygotowuje / przygotowywała się samodzielnie do matury rozszerzonej?
Kasandra653 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-07, 06:13   #2
IzzieSt
Zakorzenienie
 
Avatar IzzieSt
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 8 763
Dot.: samodzielna nauka do matury rozszerzonej!

Dać radę? Można. Musisz być naprawdę systematyczna i kucie na blache po kolei nic nie da jeśli nie będziesz robiła testów. Ja zdawałam z geografii rozszerzenie i miałam chyba 6 książek z testami i jedną taką chyba 500 stron z arkuszami. Uważam, że testy to klucz do sukcesu na maturze
IzzieSt jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-07, 07:10   #3
201605300922
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 6 282
Dot.: samodzielna nauka do matury rozszerzonej!

Z mojej klasy nikt bez korepetycji nie napisał matur z bio czy chemii lepiej niż na 80%, łącznie na medycynę (bo przypuszczam, że o niej myślisz, skoro musisz napisać tak wysoko matury) dostało się 12 osób. I każda chodziła n korki, z chemii praktycznie od I klasy chodziliśmy, na biologię część od drugiej, ja od trzeciej. O ile do chemii w tym roku szczerze wątpię, by dało się rzetelnie przygotować gdziekolwiek (te zadania tekstowe z materiału akademickiego... moja znajoma, która poprawiała maturę miał bufory na tych awaryjnych studiach, my w szkole nawet o nich nie słyszeliśmy), to bez wyćwiczenia pisania zadań z biologii pod klucz z nauczycielem może być ciężko. Pewnie są osoby, którym się udaje, ja osobiście nie znam ani jednej, wszyscy z którymi rozmawiam chodzili na korki, ja również. Popytaj w szkole, czy nauczyciele z chemii i biologii nie planują jakichś dodatkowych godzin na to poświęcać. I odpuść sobie naukę bieżących rzeczy poza przedmiotami maturalnymi. Historie, wosy - wszystko olej, powiedz nauczycielom, że nie piszesz ich na maturze, może pójdą Ci na rękę.

Znam za to osoby, które się same dały radę bez problemu przygotować do matury R z języków obcych, z polskiego, wosu, filozofii, historii (gdy nie były w klasie, gdzie są to przedmioty wiodące) i geografii, historii sztuki. Więc ogólnie do matury R daje się samemu przygotować ( z tym, że żadna z tych osób ponad 90% nie miała). Z biologii i chemii też się da, ale osiągnięcie wyniku na poziomie najwyższych stanin - cóż, z mojej klasy nie udało się to nikomu.

Edytowane przez 201605300922
Czas edycji: 2012-09-07 o 07:19
201605300922 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-07, 07:24   #4
After eight
Raczkowanie
 
Avatar After eight
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 235
Dot.: samodzielna nauka do matury rozszerzonej!

Uczyłam się sama do matmy, P- 100%, R- 92%.
Wiem jednak że na biol-chemie moi znajomi chcący zdawać na medycynę biegali na korki od pierwszej klasy. Musiałabyś być naprawdę systematyczna
After eight jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-07, 07:46   #5
new_me
Zadomowienie
 
Avatar new_me
 
Zarejestrowany: 2012-01
Wiadomości: 1 906
Dot.: samodzielna nauka do matury rozszerzonej!

do 1 rozszezonego przedmiotu uczylam sie kompletnie sama, w ostatniej klasie nawet nie mialam go juz w przedmiotach, interesowal mnie wiec siedzialam i czytalam, robilam zadania.. wystarczy chciec a z perspektywy czasu zapewne kiedys powiesz ze matura to bzdura
new_me jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-07, 08:00   #6
klempaa
Zakorzenienie
 
Avatar klempaa
 
Zarejestrowany: 2008-10
Lokalizacja: z kupy gruzu
Wiadomości: 18 377
Dot.: samodzielna nauka do matury rozszerzonej!

Szczerze? Zupełnie sama?
Nie.

Byłam na biol-chemie, studiuję medycynę... i nie znam nikogo, kto by się w ten sposób do matury przygotował. Ja chodziłam na korepetycje z biologii, z chemii zawsze byłam bardzo dobra + miałam świetną nauczycielkę, która bardzo dużo od nas wymagała.

O ile do chemii - być może, jeśli masz do tego dryg, bardzo dużo samozaparcia i ogólnie z chemią nie masz problemów (ale jak to możliwe w takim razie, że było Ci na biol-chemie za cieżko?).Do biologii - moim zdaniem bez szans. Tu za dużo zależy od umiejętności pisania "pod klucz" - nie chodzi o sama wiedzę.


---------- Dopisano o 09:00 ---------- Poprzedni post napisano o 08:58 ----------

Cytat:
Napisane przez Nadis Pokaż wiadomość
Z mojej klasy nikt bez korepetycji nie napisał matur z bio czy chemii lepiej niż na 80%, łącznie na medycynę (bo przypuszczam, że o niej myślisz, skoro musisz napisać tak wysoko matury) dostało się 12 osób. I każda chodziła n korki, z chemii praktycznie od I klasy chodziliśmy, na biologię część od drugiej, ja od trzeciej. O ile do chemii w tym roku szczerze wątpię, by dało się rzetelnie przygotować gdziekolwiek (te zadania tekstowe z materiału akademickiego... moja znajoma, która poprawiała maturę miał bufory na tych awaryjnych studiach, my w szkole nawet o nich nie słyszeliśmy), to bez wyćwiczenia pisania zadań z biologii pod klucz z nauczycielem może być ciężko. Pewnie są osoby, którym się udaje, ja osobiście nie znam ani jednej, wszyscy z którymi rozmawiam chodzili na korki, ja również. Popytaj w szkole, czy nauczyciele z chemii i biologii nie planują jakichś dodatkowych godzin na to poświęcać. I odpuść sobie naukę bieżących rzeczy poza przedmiotami maturalnymi. Historie, wosy - wszystko olej, powiedz nauczycielom, że nie piszesz ich na maturze, może pójdą Ci na rękę.

Znam za to osoby, które się same dały radę bez problemu przygotować do matury R z języków obcych, z polskiego, wosu, filozofii, historii (gdy nie były w klasie, gdzie są to przedmioty wiodące) i geografii, historii sztuki. Więc ogólnie do matury R daje się samemu przygotować ( z tym, że żadna z tych osób ponad 90% nie miała). Z biologii i chemii też się da, ale osiągnięcie wyniku na poziomie najwyższych stanin - cóż, z mojej klasy nie udało się to nikomu.

Zgadzam się
__________________
Źle czy dobrze, okaże się później. Ale trzeba działać, śmiało chwytać życie za grzywę.
Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania.
Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się.


Śledź też pies! - blogujemy


klempaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-07, 08:10   #7
pampuszka
Raczkowanie
 
Avatar pampuszka
 
Zarejestrowany: 2012-09
Wiadomości: 308
Dot.: samodzielna nauka do matury rozszerzonej!

Z mojej klasy (matematyczno- fizyczna) 3 osoby dostały się na medycynę, bez korepetycji. Też się dostałam bez, jednak miałam ułatwione zadanie, bo na studiach na chemii i biologii miałam powtórkę rozszerzenia z liceum. Jednak jak się przegląda arkusze maturalne to się widzi, co jest brane przy przyznawaniu punktów i można dojść samemu, co trzeba pisać.

Na pewno łatwiej jest pójść na korepetycje, ale czy to jedyna droga na dobre zdanie matury? Nie. Naprawdę da się samemu przygotować
__________________
No niemożliwe...

Edytowane przez pampuszka
Czas edycji: 2012-09-07 o 08:12
pampuszka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-09-07, 08:21   #8
BlueSunshine
Zakorzenienie
 
Avatar BlueSunshine
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Białystok/Warszawa
Wiadomości: 3 175
Dot.: samodzielna nauka do matury rozszerzonej!

Jeżeli myślisz o medycynie, to nie. Skoro już wcześniej stwierdziłaś z lenistwa że nie będziesz się uczyć, to nie przewiduje Ci przyszłości na medycynie, i nie chodzi mi nawet o samo dostanie się, ale utrzymanie się, jeśli w liceum ogrom nauki Cię przytłoczył to chcialabym zobaczyć Twoją reakcję na ilość materiału którą trzeba nauczyć się z dnia na dzień na studiach, a potem na egzaminy i to w zasadzie nie tylko na medycynie
__________________
Czasami przychodzi taki moment w życiu, kiedy należy przestać przemierzać oceany dla ludzi, którzy nie przeskoczyliby dla nas kałuży..
BlueSunshine jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-07, 08:30   #9
neia
Zadomowienie
 
Avatar neia
 
Zarejestrowany: 2011-09
Wiadomości: 1 496
Dot.: samodzielna nauka do matury rozszerzonej!

Do rozszerzenia tak. Sama pisałam rozszerzony polski, angielski, matematyke, majac je w szkole na podstawach. Tyle ze dwa pierwsze jakiejs specjalnej nauki nie wymagają, a matma rozszerzona sie aż tak bardzo od podstawy nie różni, wiec sie w miesiac z nią bez problemu wyrobiłam. Natomiast z biol/chem/fiz sprawa wyglada kompletnie inaczej. Z mojej klasy na medycyne dostaly sie 22 osoby + 2 na stomatologie. Na korki z co najmniej jednego przedmiotu chodzili wszyscy. Niektórzy już nawet od gimnazjum. Sama na chemie chodzilam od I klasy LO, na fizyke od drugiej, a w klasie maturalnej jeszcze na kurs organizowany przez UM z chemii i biologii w weekendy. W tych przedmiotach róznica miedzy podstawą a rozszerzeniem jest ogromna. I niestety nadrobienie jej wymaga udziału nauczyciela, który wyjaśni Ci dlaczego ma być właśnie tak, a nie inaczej. Z biologii nawet głupiego układania zdań we właściwy sposób trzeba się nauczyć.
neia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-07, 08:55   #10
klempaa
Zakorzenienie
 
Avatar klempaa
 
Zarejestrowany: 2008-10
Lokalizacja: z kupy gruzu
Wiadomości: 18 377
Dot.: samodzielna nauka do matury rozszerzonej!

Cytat:
Napisane przez pampuszka Pokaż wiadomość
Z mojej klasy (matematyczno- fizyczna) 3 osoby dostały się na medycynę, bez korepetycji. Też się dostałam bez, jednak miałam ułatwione zadanie, bo na studiach na chemii i biologii miałam powtórkę rozszerzenia z liceum. Jednak jak się przegląda arkusze maturalne to się widzi, co jest brane przy przyznawaniu punktów i można dojść samemu, co trzeba pisać.

Na pewno łatwiej jest pójść na korepetycje, ale czy to jedyna droga na dobre zdanie matury? Nie. Naprawdę da się samemu przygotować

I serio uważasz, że osoba która jak sama pisze - z lenistwa i zbyt dużej ilości materiału przeniosła się w pierwszej klasie biol-chemia da radę się sama do matury przygotować? Jak ktoś wymiękł w pierwszej klasie to jak niby ma się sam przygotować do matury tak, by ją zdać na powyżej 90%? Dla mnie nierealne...
__________________
Źle czy dobrze, okaże się później. Ale trzeba działać, śmiało chwytać życie za grzywę.
Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania.
Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się.


Śledź też pies! - blogujemy


klempaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-07, 09:06   #11
pampuszka
Raczkowanie
 
Avatar pampuszka
 
Zarejestrowany: 2012-09
Wiadomości: 308
Dot.: samodzielna nauka do matury rozszerzonej!

Cytat:
Napisane przez klempaa Pokaż wiadomość

I serio uważasz, że osoba która jak sama pisze - z lenistwa i zbyt dużej ilości materiału przeniosła się w pierwszej klasie biol-chemia da radę się sama do matury przygotować? Jak ktoś wymiękł w pierwszej klasie to jak niby ma się sam przygotować do matury tak, by ją zdać na powyżej 90%? Dla mnie nierealne...
Jeśli naprawdę chce i przysiądzie nad chemią/biologią to może się udać. Jest bardzo dużo czasu na naukę.
__________________
No niemożliwe...
pampuszka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-09-07, 09:58   #12
201605300922
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 6 282
Dot.: samodzielna nauka do matury rozszerzonej!

Cytat:
Napisane przez pampuszka Pokaż wiadomość
Jeśli naprawdę chce i przysiądzie nad chemią/biologią to może się udać. Jest bardzo dużo czasu na naukę.
Tak, z tym, że nauka biologii i chemii w klasie humanistycznej łatwa nie jest - mój kolega, z klasy lingwistycznej, chodził na korki od drugiej klasy, też chciał na medycynę pójść. Ale nie miał porównania z tym, co umiemy my na biol-chemie - nie pisał z nami sprawdzianów chociażby, więc sądził, że mu te korki wystarczą. I w sumie to się ledwo ledwo dostał na fizjoterapię...
A czasu jest dużo, owszem, ale żeby go efektywnie wykorzystać, to Autorka musiałaby się uczyć bardzo dużo + starać się wrócić do klasy biol-chem. Poza tym, gdyby naprawdę chciała, to czemu przeniosła się na humana? Mnie też łatwo nie było w I liceum, ,,upadek z wysokiego konia" jako laureatka z biologii i finalistka z chemii zaliczyłam, bo się okazało, że aż tak łatwo mi ta nauka w liceum nie przychodzi bo poziom zupełnie inny i wymagania również. Ale miałam cel, więc zacisnęłam ząbki i się wzięłam w garść.
201605300922 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-07, 10:14   #13
imposing
Rozeznanie
 
Avatar imposing
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 707
Dot.: samodzielna nauka do matury rozszerzonej!

Cześć!
ABSOLUTNIE NIE ZGADZAM SIĘ Z DZIEWCZYNAMI, KTÓRE PISZĄ, ŻE SIĘ NIE DA. Jeśli tym razem nie dopadnie Cię lenistwo i będziesz się uczyła codziennie. to dasz sobie radę bez żadnych korepetycji itd (ewentualnie ze 2h na jakieś zagadnienia z chemii, których za diabła nie rozumiesz).

Nie zniechęcaj się, proszę. Chociaż spróbuj powalczyć! Jeśli nie wyjdzie Ci w tym roku, możesz spróbować jeszcze raz, to nic straconego. Masz 2 lata, to dużo czasu. Nie musisz uczyć się wszystkiego, każdej drobnej pierdoły, jak każą to robić w klasach biol-chemicznych, a jedynie tego, co do matury może być naprawdę potrzebne ) Kup sobie np zbiory zadań Witowskiego, są i z bioli i z chemii, podzielone działami - z matur z lat ubiegłych, z dawnych egzaminów na medycynę itd. Rozwiązywanie zadań to klucz do sukcesu.

Też byłam na humanie i zdawałam rozszerzoną biologię. Obudziłam się dopiero w 3 klasie, więc miałam tylko jeden rok - Ty masz 2 lata i 2 przedmioty. I też mi każdy mówił, że sama to się g*wno nauczę i dostanę max 60% i to cudem.
Dostałam 84, ale myślę, że mogłam liczyć na 88, bo zabrakło mi czasu i nie zdążyłam narysować wykresu, haha [zostawiłam sobie na koniec, żeby spokojnie zrobić normalne zadania]. Pisałam też rozszerzony język i wynik był bardzo podobny, na to też starczyło mi czasu
Dodam tylko, że popełniłam ogromny błąd, bo uczyłam się też wszystkich pozostałych przedmiotów bardzo intensywnie, bo zależało mi na czerwonym pasku
Gdybyś Ty skoncentrowała się tylko na tych dwóch przedmiotach i uczciwie pracowała, to dasz sobie radę, naprawdę! Tylko warunek jest jeden - dużo nauki, takiej uczciwej, nie na "odwal się".

Powodzenia, nie zniechęcaj się!

Dopisuję, bo przypomniało mi się: dziewczyna u nas ze szkoły, też z humana, zaczęła się dopiero w 3 klasie uczyć biologii i chemii, bo zamarzyła jej się medycyna. Uczyła się całkowicie sama i wszyscy z biol-chemów pukali się w czoło. Miała na to tylko jeden rok i... zabrakło jej 5 punktów. Poszła do pracy, rok później napisała jeszcze raz maturę z chemii i od października będzie szczęśliwą studentką AM we Wrocławiu.
A z klasy biologiczno-chemicznej dostały się od nas w tym roku tylko 2 osoby ...

Edytowane przez imposing
Czas edycji: 2012-09-07 o 10:32
imposing jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-07, 11:06   #14
18d73f41c1c01aef8fdf04b5e3282c14752c25f5_62181c6d1d29a
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 22 549
Dot.: samodzielna nauka do matury rozszerzonej!

Cytat:
Napisane przez Kasandra653 Pokaż wiadomość
witam! zaczynam drugą klasę na typowym humanie (pol-his-wos)
w pierwszej przeniosłam się tam z biol-chemu, z lenistwa i przerażenia nagromadzeniem materiałów...
bardzo żałuję, ale już nie mam możliwości powrotu.
chce mieć prace, a kierunki humanistyczne, po ktorych jest to najbardziej prawdopodobne po prostu mnie nie kręcą.

Myślę, że mam jeszcze dużo czasu i mogę wybrać sobie kierunek jaki tylko chcę i uczyć się do niego, przez te następne 2 lata samodzielnie. Nie chcę potem do końca życia żałować wyboru i pójścia na łatwiznę
Myślicie, że przez systematyczność dałabym radę zdać na przykład biologię i chemię na ok. 90 % ?

Wiem, że na pewno będzie trudno...
Czy któraś z Was też przygotowuje / przygotowywała się samodzielnie do matury rozszerzonej?
Oczywiście, że się da. Materiał z liceum to pryszcz przy tym, co cię czeka na studiach. Tam i tak będziesz musiała wykazać się samodzielną pracą. Jeśli myślisz o studiach medycznych, to tak czy inaczej musisz mieć zdolność do samodzielnego zorganizowania sobie nauki i to nie tylko z dwóch ściście określonych zakresów jak biologia i chemia na maturze.
Rób dużo zadań, jest masa zbiorów, repetytoriów itp. Bardzo ważne jest też rozwiązywanie samych testów maturalnych. Dużo zależy od umiejętności wypełnienia arkusza, gdzie nie należy chwalić się wiedzą, a jedynie odpowiadać precyzyjnie na pytania.
18d73f41c1c01aef8fdf04b5e3282c14752c25f5_62181c6d1d29a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-07, 12:03   #15
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: samodzielna nauka do matury rozszerzonej!

Czy przy samodzielnej nauce się uda to nie wiem, bo sama nie próbowałam ale w tym wątku: https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=536426 wypowiadają się osoby z klas humanistycznych, które poszły na całkowicie niehumanistyczne kierunki studiów i przygotowywały się do matury z innych przedmiotów niż wskazywałaby nazwa profilu. Może znajdziesz tam odpowiedź
__________________
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-07, 12:38   #16
pampuszka
Raczkowanie
 
Avatar pampuszka
 
Zarejestrowany: 2012-09
Wiadomości: 308
Dot.: samodzielna nauka do matury rozszerzonej!

Cytat:
Napisane przez Nadis Pokaż wiadomość
Tak, z tym, że nauka biologii i chemii w klasie humanistycznej łatwa nie jest - mój kolega, z klasy lingwistycznej, chodził na korki od drugiej klasy, też chciał na medycynę pójść. Ale nie miał porównania z tym, co umiemy my na biol-chemie - nie pisał z nami sprawdzianów chociażby, więc sądził, że mu te korki wystarczą. I w sumie to się ledwo ledwo dostał na fizjoterapię...
A czasu jest dużo, owszem, ale żeby go efektywnie wykorzystać, to Autorka musiałaby się uczyć bardzo dużo + starać się wrócić do klasy biol-chem. Poza tym, gdyby naprawdę chciała, to czemu przeniosła się na humana? Mnie też łatwo nie było w I liceum, ,,upadek z wysokiego konia" jako laureatka z biologii i finalistka z chemii zaliczyłam, bo się okazało, że aż tak łatwo mi ta nauka w liceum nie przychodzi bo poziom zupełnie inny i wymagania również. Ale miałam cel, więc zacisnęłam ząbki i się wzięłam w garść.
A według mnie to jest demonizowanie U mnie w matfizie nikt korków nie brał i o dziwo każdy kto chciał to się dostał na medycynę. Trzeba po prostu przysiąść nad tym i się uczyć. Jeśli autorce ciężko jest zapamiętywać to może zacząć się uczyć małych partii materiału już teraz.

Dla mnie i moich znajomych dobrze zdana matura =/= korki. Znam ze dwie osoby, które chodziły na kursy organizowane przez uczelnie medyczne, ale o żadnych indywidualnych korepetycjach nie było mowy. Dlatego ja jestem zdania i wiem, że jak się chce i się nad tym przysiądzie to można zdać dobrze matury bez korepetycji.
__________________
No niemożliwe...
pampuszka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-07, 12:45   #17
imposing
Rozeznanie
 
Avatar imposing
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 707
Dot.: samodzielna nauka do matury rozszerzonej!

pampuszka, dokładnie!

Zwłaszcza, że na korepetycjach nie wcisną w nikogo wiedzy.
Owszem - pokażą na co zwrócić uwagę, czego warto się uczyć, czego nie. ALE w internecie jest mnóstwo wypowiedzi na ten temat, dużo porad osób, które już maturę zdawały i które wiedzą jak szczegółowo trzeba podchodzić do tematu.
Mogą nauczyć odpowiadać "pod klucz", ALE można się tego nauczyć samemu - dokładnie analizując klucze i sposoby oceniania umieszczone na stronie OKE.
Mogą wytłumaczyć zagadnienia, których się nie rozumie, ALE równie dobrze można poprosić o pomoc koleżankę, albo pokopać w dobrych podręcznikach, poszukać przykładowych zadań z opisem rozwiązania, jest tego mnóstwo w necie i księgarniach.
Mogą "wymusić" systematyczność, ALE jeśli masz dużo samozaparcia i dyscypliny - przypilnujesz się sama. Mogą też sprawdzić Twoją wiedzę, ALE możesz to zrobić sama, uczciwie rozwiązując testy z poszczególnych działów z kilku książek.

Nie do końca rozumiem więc sens chodzenia na takie rzeczy..
imposing jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-07, 13:02   #18
pampuszka
Raczkowanie
 
Avatar pampuszka
 
Zarejestrowany: 2012-09
Wiadomości: 308
Dot.: samodzielna nauka do matury rozszerzonej!

No ja uważam, że niektórzy naprawdę potrzebują takich korepetycji, ale to nie jest wymóg, by dobrze zdać maturę. Pierwsze roczniki miały utrudnioną sprawę, bo nie miały dostępu do wcześniejszych matur i nie wiedziały, co jest oceniane. Ale teraz, mamy tyle matur, próbnych, podstawowych, że można samemu analizując klucz odpowiedzi dociec, co jest brane pod uwagę przy przyznawaniu punktów. Można nawet nauczyć się rozumować pod klucz.

I ja tego życzę autorce Żeby poświęciła czas na naukę, sama przeglądała klucze i na ich podstawie wyciągała wnioski. Zdanie matury dzięki samodzielnej pracy jest możliwe, a to że niektórzy chodzą na korepetycje to niech chodzą, ale nie jest to obowiązkiem.
__________________
No niemożliwe...

Edytowane przez pampuszka
Czas edycji: 2012-09-07 o 13:03
pampuszka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-07, 13:53   #19
klempaa
Zakorzenienie
 
Avatar klempaa
 
Zarejestrowany: 2008-10
Lokalizacja: z kupy gruzu
Wiadomości: 18 377
Dot.: samodzielna nauka do matury rozszerzonej!

Cytat:
Napisane przez pampuszka Pokaż wiadomość
No ja uważam, że niektórzy naprawdę potrzebują takich korepetycji, ale to nie jest wymóg, by dobrze zdać maturę. Pierwsze roczniki miały utrudnioną sprawę, bo nie miały dostępu do wcześniejszych matur i nie wiedziały, co jest oceniane. Ale teraz, mamy tyle matur, próbnych, podstawowych, że można samemu analizując klucz odpowiedzi dociec, co jest brane pod uwagę przy przyznawaniu punktów. Można nawet nauczyć się rozumować pod klucz.

I ja tego życzę autorce Żeby poświęciła czas na naukę, sama przeglądała klucze i na ich podstawie wyciągała wnioski. Zdanie matury dzięki samodzielnej pracy jest możliwe, a to że niektórzy chodzą na korepetycje to niech chodzą, ale nie jest to obowiązkiem.

No może i faktycznie jest to też kwestia tego, że jak ja zdawałam maturę, to fakt - tych matur z lat ubiegłych wiele nie było (bo testy na AM to jednak była zupełnie inna para kaloszy ). Mimo wszystko - jak dla mnie źle wróży to co Autorka napisała - o lenistwie. Bo na korkach przynajmniej miałaby kogoś, kto by ją do pracy zmobilizował, a tak? Niestety. Jak ktoś jest obowiązkowy i pracowity, to ok, ale jak ktoś jest leniwy? To musi chyba bardzo, bardzo mocno chcieć się zmienić- ale z tej strony patrzac, gdyby jej tak zależało, to czemu się przeniosła...?
__________________
Źle czy dobrze, okaże się później. Ale trzeba działać, śmiało chwytać życie za grzywę.
Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania.
Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się.


Śledź też pies! - blogujemy


klempaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-09-07, 13:56   #20
ZielonookaJedza
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-09
Wiadomości: 6
Dot.: samodzielna nauka do matury rozszerzonej!

Pewnie, że się da . Chcieć to móc. Wystarczy się przyłożyć. Dobrze, że teraz się zdecydowałaś, a nie otworzyły Ci się oczy przed samą maturą. Życzę powodzenia
ZielonookaJedza jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-07, 13:58   #21
pampuszka
Raczkowanie
 
Avatar pampuszka
 
Zarejestrowany: 2012-09
Wiadomości: 308
Dot.: samodzielna nauka do matury rozszerzonej!

Cytat:
Napisane przez klempaa Pokaż wiadomość

No może i faktycznie jest to też kwestia tego, że jak ja zdawałam maturę, to fakt - tych matur z lat ubiegłych wiele nie było (bo testy na AM to jednak była zupełnie inna para kaloszy ). Mimo wszystko - jak dla mnie źle wróży to co Autorka napisała - o lenistwie. Bo na korkach przynajmniej miałaby kogoś, kto by ją do pracy zmobilizował, a tak? Niestety. Jak ktoś jest obowiązkowy i pracowity, to ok, ale jak ktoś jest leniwy? To musi chyba bardzo, bardzo mocno chcieć się zmienić- ale z tej strony patrzac, gdyby jej tak zależało, to czemu się przeniosła...?
Mi całe liceum zwisało i powiewało jak zdam maturę. Jednak na studiach wzięłam się do pracy- i kto by pomyślał wcześniej, że zdam tak dobrze maturę z tych 5 przedmiotów, które zdawałam. Wszystko jest do zrobienia Tylko no właśnie... trzeba się wziąć do pracy i skończyć z lenistwem, bo z tego nie tak łatwo się ''wyleczyć''.
__________________
No niemożliwe...
pampuszka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-07, 19:30   #22
Kasandra653
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-06
Wiadomości: 28
Dot.: samodzielna nauka do matury rozszerzonej!

do klempaa: jeśli chodzi o powód mojego lenistwa i przerażenia na biol-chemie, na którym byłam, to było ono między innymi powodem zdecydowanie najgorszego okresu w moim życiu, bardzo ciężkich wydarzeń. Średnio wtedy myślałam o nauce- po prostu się poddałam
Zdecydowanie stanęłam na nogi i mam dużo siły i zapału do pracy. I nie przejściowo, tylko właściwie od dłuższego czasu.

Moim marzeniem od zawsze była weterynaria- UJ lub UR.
Nie wiecie jakie są progi?
Kasandra653 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-08, 11:02   #23
jyyli
Zakorzenienie
 
Avatar jyyli
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: Pegasus galaxy
Wiadomości: 10 048
GG do jyyli
Dot.: samodzielna nauka do matury rozszerzonej!

A ja nie rozumiem, co ma profil w LO do studiów i pracy Czasem słyszę, że po humanie to tylko w KFC
Są przecież kursy przygotowujące do matury, na których zawsze często nauczyciel stara się bardziej niż w LO, gdzie różni się trafiają. A tak czy siak przed maturą trzeba przysiąść samemu.
No chyba, że to ja chodziłam do dziwnego LO, a w innych na lekcjach podłączają wtyczkę w potylicę i wtłaczają wiedzę I dlatego "gópi chumanista" zawsze wie mniej od biol-chema - przyszłego profesora

Dasz radę, tylko skończ z lenistwem.
__________________
23.04.12 Bonifacy[*] ;(

http://www.uniteddogs.com/stopkillingdogs/
jyyli jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-08, 12:04   #24
Inka_
Zadomowienie
 
Avatar Inka_
 
Zarejestrowany: 2009-09
Wiadomości: 1 571
Dot.: samodzielna nauka do matury rozszerzonej!

Przyjaciółka (co prawda bio-chem) bez korepetycji - BIOLOGIA ROZSZERZONA 98%
__________________
.
Inka_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-08, 13:49   #25
neia
Zadomowienie
 
Avatar neia
 
Zarejestrowany: 2011-09
Wiadomości: 1 496
Dot.: samodzielna nauka do matury rozszerzonej!

Cytat:
Napisane przez Kasandra653 Pokaż wiadomość
Moim marzeniem od zawsze była weterynaria- UJ lub UR.
Nie wiecie jakie są progi?
UJ - matury po 76%
Poznan - po 73%
Warszawa - po 77%
Wrocław - po 75,5%
Olsztyn - po 63% z rozszerzonym angielskim lub po 75% z podstawowym
Lublin - po 68% z rozszerzonym angielskim lub po 77% z podstawowym

Edytowane przez neia
Czas edycji: 2012-09-08 o 14:11
neia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-08, 16:14   #26
kleo1991
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-11
Wiadomości: 380
Dot.: samodzielna nauka do matury rozszerzonej!

że na pewno będzie trudno...
Czy któraś z Was też przygotowuje / przygotowywała się samodzielnie do matury rozszerzonej?[/QUOTE]

Tak, byłam w klasie hum.,zdawałam mat-fiz rozsz. i calkowicie mi to nie wyszlo, a teraz jestem na kierunku stricke chemicznym.i jest mi z tym dobrze i wreszcie znalazlam co mnie interesuje. Więc szukaj i nie martw się
Tymi banałami z pracą to się nie przejmuj.
kleo1991 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-08, 22:15   #27
agniesikk
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-11
Wiadomości: 10 183
Dot.: samodzielna nauka do matury rozszerzonej!

Cytat:
Napisane przez IzzieSt Pokaż wiadomość
Dać radę? Można. Musisz być naprawdę systematyczna i kucie na blache po kolei nic nie da jeśli nie będziesz robiła testów. Ja zdawałam z geografii rozszerzenie i miałam chyba 6 książek z testami i jedną taką chyba 500 stron z arkuszami. Uważam, że testy to klucz do sukcesu na maturze
Prawda. Ja za późno zaczęłam robić testy z biologii i niestety nie dostałam się na wymarzoną farmację. Trzeba nauczyć się wbijać w klucz.
agniesikk jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-08, 22:25   #28
Zirael_91
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 58
Dot.: samodzielna nauka do matury rozszerzonej!

A mi się wydaje, że dużo zależy też od szkoły, do której chodzisz. Słyszałam nawet o takich "renomowanych" liceach, w których trzeba brać korepetycje, żeby nie wylecieć ze szkoły, a to już jest chore. Zasadnicze pytanie brzmi - czy nauczyciele z innych przedmiotów zrozumieją Twoje ambicje i odpuszczą? Czy pomogą Ci nauczyciele z biologii i chemii? Jeśli tak, to dzięki ciężkiej pracy i wsparciu możesz osiągnąć wszystko. Ja dzięki temu bez korepetycji zdałam wszystkie egzaminy na maturze na ponad 90%, a było ich w sumie 7, w tym dwa rozszerzenia. Gorzej, jeśli nauczyciele realizują swoje ambicje, zamiast skupić się na maturze - wtedy szanse spadają. Mimo wszystko, trzymam kciuki i życzę maksimum wiary w siebie
Zirael_91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-09, 16:35   #29
Kasandra653
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-06
Wiadomości: 28
Dot.: samodzielna nauka do matury rozszerzonej!

strasznie Wam wszystkim dziękuję. nawet nie wiecie, jak niektóre z postów mnie zmotywowały.
Zaczynam intensywną pracę.
mam nadzieje, ze za dwa lata będę mogla pochwalić się świetnym wynikiem matury tutaj na forum i zmotywować dziewczyny w podobnej sytuacji
trzymajcie kciuki
Kasandra653 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-09, 22:29   #30
imposing
Rozeznanie
 
Avatar imposing
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 707
Dot.: samodzielna nauka do matury rozszerzonej!

Kasandra, powodzenia! Myślę, że to dobra decyzja, nie warto rezygnować z marzeń!
imposing jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 04:29.