Co robić, jak dziecko się zanosi? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2005-08-02, 21:12   #1
Paris
Zadomowienie
 
Avatar Paris
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 1 012

Co robić, jak dziecko się zanosi?


No właśnie? Może macie na to jakieś sposoby? Dmuchnąć w usta, odwrócić na plecki? Chodzi o płacz...
__________________
That's life, that's what all the people say.
You're riding high in April,
Shot down in May
But I know I'm gonna change that tune,
When I'm back on top, back on top in June...
Paris jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-08-02, 21:16   #2
aga01
Zakorzenienie
 
Avatar aga01
 
Zarejestrowany: 2004-08
Lokalizacja: Rawa Maz./Łódź
Wiadomości: 4 621
Dot.: Co robić, jak dziecko się zanosi?

przylać klapa.... na siostrze mojego TŻ skutkowało Ale robili to z bratem jak mama nie widziała No ale pomagało
__________________
Żona z mężem w restauracji. Żona zamawia:
- Stek, pieczone ziemniaczki i lampkę wina...
- A warzywo? - pyta kelner.
- On? To samo co ja.
aga01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-08-02, 21:51   #3
Paris
Zadomowienie
 
Avatar Paris
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 1 012
Dot.: Co robić, jak dziecko się zanosi?

Cytat:
Napisane przez aga01
przylać klapa.... na siostrze mojego TŻ skutkowało Ale robili to z bratem jak mama nie widziała No ale pomagało
Ale to jest 10-miesięczny chłopczyk...tak może trochę poważniej...
__________________
That's life, that's what all the people say.
You're riding high in April,
Shot down in May
But I know I'm gonna change that tune,
When I'm back on top, back on top in June...
Paris jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-08-02, 21:54   #4
Nadin
Zakorzenienie
 
Avatar Nadin
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 3 680
Dot.: Co robić, jak dziecko się zanosi?

Cytat:
Napisane przez Paris
No właśnie? Może macie na to jakieś sposoby? Dmuchnąć w usta, odwrócić na plecki? Chodzi o płacz...
Czy mogłabyś dokładniej opisać sytacje? W jakich okolicznościach, i czy zanosi się to inaczej płacze?
Nadin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-08-02, 21:55   #5
MILENA*
Raczkowanie
 
Avatar MILENA*
 
Zarejestrowany: 2005-02
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 379
Dot.: Co robić, jak dziecko się zanosi?

Mojemu synkowi pomagało przytrzmanie języka i dmuchnięcie w usta.
MILENA* jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-08-02, 21:56   #6
aga01
Zakorzenienie
 
Avatar aga01
 
Zarejestrowany: 2004-08
Lokalizacja: Rawa Maz./Łódź
Wiadomości: 4 621
Dot.: Co robić, jak dziecko się zanosi?

A ona była roczną dziewczynką... A poważniej to trzeba stanowczo, mocno do siebie przytulić, a babcia położna z 40 letnim stażem mówi, że klaps jest dobrą metodą...
__________________
Żona z mężem w restauracji. Żona zamawia:
- Stek, pieczone ziemniaczki i lampkę wina...
- A warzywo? - pyta kelner.
- On? To samo co ja.
aga01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-08-03, 09:29   #7
Mariqa
Wtajemniczenie
 
Avatar Mariqa
 
Zarejestrowany: 2004-12
Wiadomości: 2 207
Dot.: Co robić, jak dziecko się zanosi?

Jeden sposób, polecany przez pediatrę- dmuchnąć zdecydowanie w jamę ustną-
nie wkładać nic do buzi, smoczka, palca itp, nie bić!
Mariqa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2005-08-04, 01:04   #8
iza73
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 2 863
Dot.: Co robić, jak dziecko się zanosi?

Dmuchnac w twarz-dosc intensywnie.Z wlasnego doswiadczenia wiem ze rodzice nieraz myla placz dosc intensywny, ale jednak tylko placz z zanoszeniem sie.Przy tzw zanoszeniu sie dziecko traci po jakims czasie oddech.poprostu nie moze zlapac powietrza nie wolno go wtedy zostawiac samemu sobie,trzeba interweniowac najlepiej moim zdaniem dmuchnieciem.Przy niemowlaku to sie sprawdza nie wiem jak przy starszym dziecku.Z niektorymi dziecmi naprawde jest problem ktory chyba najlepiej rozwiazac z lekarzem pediatra prowadzacym dziecko.Na szczescie dzieci z tego wyrastaja!!!!!!!!
iza73 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-08-05, 13:11   #9
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: Co robić, jak dziecko się zanosi?

warto tez znależc przyczyne takiego zachowania u juz dużego dziecka.
paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-08-06, 17:28   #10
madalenka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2003-03
Lokalizacja: Dublin
Wiadomości: 115
GG do madalenka
Dot.: Co robić, jak dziecko się zanosi?

Moj synek takze sie zanosi gdy cos mu nie na reke Na poczatku strasznie panikowalam, a to jest najgorsza nasza reakcja przy takich sytuacjach. Nalezy zdecydowanie dmuchnac w buzke tzn w usteczka dziecka. Jak to nie pomoze to lekki klaps w pupe. Takich rad udzielil mi niejeden pediatra i naprawde dziala. Trzymaj sie cieplutko i nie panikuj a bedzie dobrze
madalenka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-09-04, 19:41   #11
buena
Wtajemniczenie
 
Avatar buena
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Pomorze
Wiadomości: 2 708
Dot.: Co robić, jak dziecko się zanosi?

Odświeżam, jak widzę bardzo stary temat, ale nie chcę zakładać nowego. Moja 4,5 miesięczna córka zanosi się kilka razy dziennie, aż robi sie czasami sina. Muszę wypróbować wyżej podane sposoby, jak juz się zaniesie. Ale czy nie wie może ktoś, co robić, żeby dziecko się nie zanosiło albo co jest tego przyczyną?
buena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2007-09-06, 12:59   #12
moniolla
Raczkowanie
 
Avatar moniolla
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: śląsk
Wiadomości: 410
GG do moniolla
Dot.: Co robić, jak dziecko się zanosi?

u nas pomagało dmuchanie w buzie.mały zanosił sie rzadko -przeważnie przy szczepieniach w poradni i tak własnie kazała reagowac pielęgniarka...
na codzien takiego problemu nie mieliśmy....
__________________
Marcin styczeń 2004
moniolla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-09-14, 12:10   #13
_dAria86
Rozeznanie
 
Avatar _dAria86
 
Zarejestrowany: 2006-11
Lokalizacja: Tuam Ireland
Wiadomości: 728
GG do _dAria86 Send a message via Skype™ to _dAria86
Dot.: Co robić, jak dziecko się zanosi?

Moja coreczka tez sie zanosi. Teraz ma 16 miesięcy i juz coraz mniej.
na poczatku tesciowa mi powiedziala ze moj mąz tez sie starsznie zanosił i kazala wkladac malej palce do buzi. No to na początku tak robiłam. Raz drugi i wydawalo mi sie ze to nie pomaga a nawet robie krzywde malej.
Dopiero gdy zaniosla sie przy moim tacie zobaczylam co trzeba zrobic . dziecko gdy sie zanosi ma otwarta buzie i trzeba mocno dmuchnąc!!takie male sztuczne oddychanie.
Teraz gdyZuzka sie przewroci, uderzy....i zaczyna plakac czekam. I przewaznie nie potrzebuje mojej interwencji.
a no i bez paniki oczywiscie, wiem ze ciezko byc spokojnym, ale nerwy i okazywanie strachu przestraszy dzieciątko.

Co do metody tesciowej, jak sie pozniej okazalo mąz sie niezanosil tylko dostawal ściskoszceku!!a moja tesciowa powinna dostac w zeby!!

jesli dziecko sie czesto zanosi tak jak Twoja mala Buena powinas skonsultowac to z pediatra koniecznie a on jesli stwierdzi ze jest taka potrzeba skieruje do neurologa.
_dAria86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-09-14, 17:32   #14
buena
Wtajemniczenie
 
Avatar buena
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Pomorze
Wiadomości: 2 708
Dot.: Co robić, jak dziecko się zanosi?

Cytat:
Napisane przez _dAria86 Pokaż wiadomość

jesli dziecko sie czesto zanosi tak jak Twoja mala Buena powinas skonsultowac to z pediatra koniecznie a on jesli stwierdzi ze jest taka potrzeba skieruje do neurologa.
No właśnie zrobię to przy następnej wizycie. Na szczęście mała zanosi się coraz żadziej. A dmuchanie na nią nie działa, no chyba, że źle to robię.
buena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-09-16, 10:41   #15
kiya83
Raczkowanie
 
Avatar kiya83
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wiadomości: 74
Dot.: Co robić, jak dziecko się zanosi?

moj synek mial taki jakis 4 tyg okres zanoszenia sie. nie slyszalam w tedy o zadnym dmuchaniu smoczku czy czyms innymm... lubial spac na brzuchu wiec go zawsze przekrecalam na brzuchu i masowalam delikatnie plecki, po chwili pzestawal..ale lepszy efekt dawaly rece mojego meza ponieaz ja jestem zmarzluch a on zawsze macieplutkie rece...wiec dobra metoda to ciplutki masaz....chociaz na kazde dziecko dziala zawsze cos innego....to jak ja uspokajalam synka to casem byl smiech na sali...trzeba bylo go troche popodrzucac....tak jak sie kogos podrzuca na urodziny czy cos w tym stylu tylko lekko...mowie wam przestawal plakac i sie smial...ale to treba wyprobowac kazdy na swoim dziecku i po swojemu..nie ma niezawodnych sposobow.
kiya83 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-10-14, 21:13   #16
Ola-Anna
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 10
Dot.: Co robić, jak dziecko się zanosi?

Moja córka kiedy była mała,też się zanosiła .Działo sie tak kiedy nie chciałam jej coś dać lub kiedy sie mocno gdzies uderzyła.Raz zaczeła się zanosić i mdleć, kiedy w nocy zaczęła zwracać i tak się tego przestraszyła ,że zaczęła nam uciekać przez ręce. W tym momencie mąż szybko odwrócił ją do góry nogami,ponieważ gdy mdlała jej buzia była pełna wymiocin ,no i wiadomo czym to groziło.W innych przypatkach, kiedy nasza córka mdlala dmuchałam jej w twarz lub moczylam jej szybko bużkę zimną wodą i to zazwyczaj pomagało,ale zdarzyło się ,że na pare sekund zemdlała. Ja rodziłam córkę z pomocą vacum i balam się ,że to jest następstwo więc chodziłam po lekarzach aby to sprawdzić . Robilam równiez EEG ( chyba tak to sie nazywało) ,na główkę zakładano taką siatkę z jakimiś eletrodami która rejestrowała jak pracuje mózg. Na szczęście wszystko bylo w porzadku. Większość lekarzy wypowiadalo się,że u nie których małych dzieci coś w mózgu nie jest jeszcze do końca wykształcone i ze najpóżniej do 3 lat to się wykształci i dziecko przestanie się zanosić. Dla wyjaśnienia , to nie oznacza jakiejś ułomności poprostu u nie których dzieci nie zdążyło to jeszcze urosnąć,oczywiście ja tłumaczę to prostym językiem. Sam lekarz mówił ,że jego córka tez tak miała i po 3 latkach to zanikło. Ja również moge to potwierdzić u naszej córki pojawilo się kiedy miała 1 rok a po 3 roku życia całkowicie zanikło, teraz ma 6 lat i rozwija sie bardzo dobrze.Mam również 2 letniego synka ,który też czasami się zanosi (naszczęście nie jest to często ) tylko ,że on tylko kiedy sie mocno uderzy i na niego dmuchanie absolutnie nie działa , zimna woda tak.Wiem ,że najważniejsze to zachować spokój ,jednak ja nie umię ręce mi lataja jak galareta , to okropne uczucie dla każdego rodzica widzieć jak dziecko przelatuje przez ręce. Jeszcze jedno ja ,żeby córka nie mdlała w krytycznym momencie dawałam jej coś w rączki czego normalnie nie daję ,żeby odwrócić jej uwagę. W wiekszosci pomagało, ale też nie zawsze, różnie to z tym bywało ,wiadomo na każde dziecko może działać co innego.
Ola-Anna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-10-15, 06:22   #17
kiya83
Raczkowanie
 
Avatar kiya83
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wiadomości: 74
Dot.: Co robić, jak dziecko się zanosi?

ja tez mialam VACUM...szczezre...nie myslalam ze mzoe miec to jakis zwiazek....Wspolczuje ci Ola-Anna troche, nei mialam takich chwil i teraz widze ze powinnam sie cieszyc ze obdarowano mnie takim "nieuciazliwym" dzieckiem. Bravo za wytralosc...ja chyba nie umiala bym trzymac nerwow, jak moj synek mialm 1.5tyg zaksztusil sie moim mlekie[a podobno z piersi nie mozna sie zaksztusic-tak mi mowiono] zreobil sie fioletowo zielony a ja zesztywnialam...jedyne co potrafilam zrobic to zawolac meza...ciagle krzyczalam...jak zauwazylam ze on sie boi tez to troche mnie ruszylo...wzielam za nozki do gory i lekko po pleckach pukalam...pomoglo...ale jak przyjechala karetka to bardziej pomagali mnie niz dziecku.....ja mialam jeden taki wybryk...nkie wiem jak bym sie zachwowala jesli bylo by to ciagle pzrez 2 lata.....
kiya83 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-10-15, 16:20   #18
Ola-Anna
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 10
Dot.: Co robić, jak dziecko się zanosi?

Cytat:
Napisane przez kiya83 Pokaż wiadomość
ja tez mialam VACUM...szczezre...nie myslalam ze mzoe miec to jakis zwiazek....Wspolczuje ci Ola-Anna troche, nei mialam takich chwil i teraz widze ze powinnam sie cieszyc ze obdarowano mnie takim "nieuciazliwym" dzieckiem. Bravo za wytralosc...ja chyba nie umiala bym trzymac nerwow, jak moj synek mialm 1.5tyg zaksztusil sie moim mlekie[a podobno z piersi nie mozna sie zaksztusic-tak mi mowiono] zreobil sie fioletowo zielony a ja zesztywnialam...jedyne co potrafilam zrobic to zawolac meza...ciagle krzyczalam...jak zauwazylam ze on sie boi tez to troche mnie ruszylo...wzielam za nozki do gory i lekko po pleckach pukalam...pomoglo...ale jak przyjechala karetka to bardziej pomagali mnie niz dziecku.....ja mialam jeden taki wybryk...nkie wiem jak bym sie zachwowala jesli bylo by to ciagle pzrez 2 lata.....
Bardzo dobrze rozumiem Twoją reakcję ,bo ja za każdym razem tak reagowałam krzyczałam po męża i nie byłam w stanie nic zrobić ( jaki strach potrafi byc okropny i jak potrafi paraliżować ) .Jednak kilka razy zdażyło się,że byłam sama w domu i to było najgorsze ,bo wiedziałam ,że muszę poradzić sobie sama . Mnie bardzo paraliżuje strach kiedy widzę jak moje dziecko przelatuje mi przez ręce, to taki okropny widok, tak jakby byl to juz koniec . Mam nadzieje że nasz synek nie będzie miał,aż takich omdleń .
Ola-Anna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-10-19, 17:32   #19
Migotka81
Zakorzenienie
 
Avatar Migotka81
 
Zarejestrowany: 2007-09
Lokalizacja: Olsztyn
Wiadomości: 3 716
Dot.: Co robić, jak dziecko się zanosi?

Mam dwu letnia córeczkę która tez mi się często zanosiła w płaczu, na szczęście mamy już to za sobą jakoś samo przeszło. Konsultowałam to z pediatrą która dała mi skierowanie do neurologa ten stwierdził że wszystko jest ok dziecko zdrowe i że nic na to nie da sie poradzić i że to przechodzi z wiekiem... no tak ale co ja mam robić jak widze że dziecko staje się sine i brak mu tchu jedyna rada jaka usłyszałam to proszę zatkać wtedy dziecku nos. Tak robiłam ale sama nie wiem czy to pomagało, słyszałam że pomaga również klaps w pupę, ale to indywidualnie trzeba sprawdzic a jak zapobiegać powiedział że trzeba obchodzić się z dzieckiem jak z "jajkiem" nie krzyczeć nie mówić podniesionym głosem ogólnie żeby nie miało powodów aby się denerwowac.
Migotka81 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-03-25, 12:03   #20
justinak25
Raczkowanie
 
Avatar justinak25
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: Sosnowiec
Wiadomości: 274
Dot.: Co robić, jak dziecko się zanosi?

Mojej małej klaps w pupę i palec miedzy zęby bo jak dziecko zacisnie szczęki to cięzko reanimować. Najlepiej skontaktowaćsię z lekarzem, nasza jaks ie zanosiął to siniala....straszny stres. Na szczęscie wyrosła i już się to nie powtarza
justinak25 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-05-27, 21:18   #21
NICOLE12
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 1
Dot.: Co robić, jak dziecko się zanosi?

Witam ja mam ten sam problem moja nie spełna dwu letnia coreczka od niedawna tez zaczela sie zanosic placzem ale do tego stopnia ze rob sie cala sina , a przy tym traci przytomnosc czytam tu wlasnie o wszystkich sposobach aby zlapala oddech z powrotem ja tez slyszalam o tym zeby dmuchnac dziecku w buzke ale co zrobic kiedy dziecko przy tym ma zamknieta buzie i nie ma zadnego sposobu zeby mu ja otworzyc bo moja corka tak wlasnie robi.

---------- Dopisano o 22:18 ---------- Poprzedni post napisano o 22:15 ----------

Wlasnie umowilam sie do neurologa ale dopiero w poniedzialek a jej zdarza sie to coraz czesciej i to na dosc dlugo traci przytomnosc
NICOLE12 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-05-27, 23:25   #22
taszkin
Zakorzenienie
 
Avatar taszkin
 
Zarejestrowany: 2004-12
Lokalizacja: Podbeskidzie/BB
Wiadomości: 4 758
Dot.: Co robić, jak dziecko się zanosi?

Cytat:
Napisane przez NICOLE12 Pokaż wiadomość
Witam ja mam ten sam problem moja nie spełna dwu letnia coreczka od niedawna tez zaczela sie zanosic placzem ale do tego stopnia ze rob sie cala sina , a przy tym traci przytomnosc czytam tu wlasnie o wszystkich sposobach aby zlapala oddech z powrotem ja tez slyszalam o tym zeby dmuchnac dziecku w buzke ale co zrobic kiedy dziecko przy tym ma zamknieta buzie i nie ma zadnego sposobu zeby mu ja otworzyc bo moja corka tak wlasnie robi.

---------- Dopisano o 22:18 ---------- Poprzedni post napisano o 22:15 ----------

Wlasnie umowilam sie do neurologa ale dopiero w poniedzialek a jej zdarza sie to coraz czesciej i to na dosc dlugo traci przytomnosc
Pozostaje czekać na opinię neurologa, zbyt poważnie to wygląda, żeby ktoś tu mógł udzielić dobrej rady. Zdrówka dla córeczki.

Dodam jeszcze tylko, że gdy dziecko taci przytomność (z każdej przyczyny, a zwłaszcza nie do konca znanej) należy bezzwłocznie wezwac karetkę (takie wytyczne dostałam sama gdy córa traciła przytomność z gorączki).

Edytowane przez taszkin
Czas edycji: 2010-05-28 o 22:33
taszkin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-03, 14:30   #23
201606240916
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-11
Wiadomości: 1 463
Dot.: Co robić, jak dziecko się zanosi?

Mój synek też się zanosi w płaczu, teraz ma dwa latka i dzieje się to coraz rzadziej. Ale było kilka takich momentów, że mój skarb stawał się już siny i opadał z sił. Najlepiej pomaga wtedy dmuchnięcie dziecku w buzię. No i oczywiście spokój aby nie przestraszyć dziecka.
201606240916 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-03, 15:03   #24
naked21
Wtajemniczenie
 
Avatar naked21
 
Zarejestrowany: 2005-05
Lokalizacja: Heaven
Wiadomości: 2 029
GG do naked21
Dot.: Co robić, jak dziecko się zanosi?

moja siostra miała taką akcję raz jak była malutka. pediatrzy poradzili rodzicom wtedy albo- dmuchnąć dość mocno, albo "pochlapać" tzn potrząsnąc mokrą ręką przed buzią.
__________________
"Lubię ten stan, rozkoszne sam na sam. Cisza i ja. Cisza, ja i czas(...)"
naked21 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-18, 20:57   #25
libra777
Zakorzenienie
 
Avatar libra777
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 6 589
Dot.: Co robić, jak dziecko się zanosi?

Mój synek też mi sie zanosił , właśnie dzisiaj znów się to zdarzyło , nie mógł złapać powietrza mało sobie płuc nie wyplułam tak dmuchałam mu w usteczka(ma 6 miesięcy) i pomogło na szczęście kiedyś mi się zaniósł jak go przebierałam i miał gołą pupę więc mu przywaliłam klapsa tak jak to po porodzie robią i tez pomogło.Tak zalecają pediatrzy najczęściej dmuchać z całej siły w usta tak żeby wtłoczyć powietrze do płucek albo klaps albo zimna woda ale myslę że dmuchanie z całej siły to najskuteczniejsza metoda tylko trzeba tak na prawdę mocno.
To straszne uczucie najgorsze chyba patrzeć jak dziecko sinieje i nie może powietrza złapać aż się popłakałam po wszystkim
libra777 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-09-14, 19:05   #26
kasia_katarzyna
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-09
Wiadomości: 2
Dot.: Co robić, jak dziecko się zanosi?

Witajcie!

Ja piszę z trochę innej perspektywy. Otóż wiem od rodziców, że sama się zanosiłam od 3 miesiąca do 3 roku życia. Pierwszy raz - z bólu. Później przy każdym płaczu. Podobno próbowali wielu metod i jedyną skuteczną okazało się... wkładanie mojej głowy pod zimną wodę.
Niestety nie mam z nimi na tyle dobrego kontaktu, żeby móc zapytać o różne wydarzenia z tamtego okresu czy ogólnie atmosferę w rodzinie.
Ale nie o tym chciałam... wydaje mi się, że opcja "zimnej wody" jest najgorszym rozwiązaniem. Taki zanoszący się maluch, wyraża przecież jakieś silne emocje (strach, ból, osamotnienie...), a "zimna woda" powoduje gwałtowną blokadę tych emocji.
Od 11 lat walczę z depresją. Przechodzę którąś tam z kolei terapię - praktycznie zawsze wychodzi, że te wczesnodziecięce doświadczenia zostawiły u mnie duże ślady.
Nie zrozumcie mnie proszę źle, nie chcę nikogo straszyć ani obwiniać. Wręcz podziwiam Was, że na wszelkie możliwe sposoby szukacie rozwiązań. Wiem jak wygląda zanoszące się dziecko i jak przerażająca to sytuacja.
Nie wiem czy dobrze to rozumiem, ale wydaje mi się, że najlepiej by było gdyby reakcja na zanoszenie się nie była tylko "interwencją", lecz przede wszystkim okazaniem wsparcia i bliskości borykającemu się z trudnymi emocjami maluchowi.
Jeżeli ktokolwiek z Was ma informacje o możliwych skutkach zanoszenia się, będę wdzięczna za takowe.
kasia_katarzyna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-09-15, 08:26   #27
Aper
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 1 400
Dot.: Co robić, jak dziecko się zanosi?

Cytat:
Napisane przez kasia_katarzyna Pokaż wiadomość
Witajcie!

Ja piszę z trochę innej perspektywy. Otóż wiem od rodziców, że sama się zanosiłam od 3 miesiąca do 3 roku życia. Pierwszy raz - z bólu. Później przy każdym płaczu. Podobno próbowali wielu metod i jedyną skuteczną okazało się... wkładanie mojej głowy pod zimną wodę.
Niestety nie mam z nimi na tyle dobrego kontaktu, żeby móc zapytać o różne wydarzenia z tamtego okresu czy ogólnie atmosferę w rodzinie.
Ale nie o tym chciałam... wydaje mi się, że opcja "zimnej wody" jest najgorszym rozwiązaniem. .
Hej!
Ja się ciut "wetnę" w wątek, bo w sprawie zanoszenia nie mam żadnego doświadczenia, ale chciałam odpowiedzieć Kasi.
Czy Ty sama pamiętasz coś z tego wkładania pod wodę? Czy kojarzysz to tylko z opowieści, do których dołożyła się nieciekawa atmosfera, brak poczucia bezpieczeństwa w domu?.
Jak sama piszesz nie masz teraz dobrego kontaktu z rodziną - czy chodzi o przeszkody typu odległość, brak komunikacji , czy (jak wydaje mi się bardziej prawdopodobne) - odległość/oziębłość emocjonalna? Jeśli tak, to na pewno wszystkie te przeżycia złożyły się też na depresję. Doradzałabym Ci (nieśmiało, bo psychologiem nie jestem) jednak nawiązanie kontaktu i rozmowę z nimi - właśnie po to, żeby o te różne rzeczy zapytać, wyjaśnić. Żebyś mogła powiedzieć jak się czułaś kiedyś i jak się czujesz teraz. Spróbuj. No i kontynuuj terapię.
Myślę, że patrzysz na to polewanie wodą przez pryzmat całego dzieciństwa - niezbyt chyba szczęśliwego i dlatego szukasz tutaj przyczyny.

"Nie wiem czy dobrze to rozumiem, ale wydaje mi się, że najlepiej by było gdyby reakcja na zanoszenie się nie była tylko "interwencją", lecz przede wszystkim okazaniem wsparcia i bliskości borykającemu się z trudnymi emocjami maluchowi" - i jak sama piszesz - to jest w ogóle podstawa
bycia rodzicem nie tylko przy zanoszeniu. Dmuchanie, chlapanie to tylko mechaniczny środek na przełamanie impasu. A z tego co widzę i słyszę, to ten problem czasem pojawia się znikąd, niestety...
Aper jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-09-16, 09:32   #28
kasia_katarzyna
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-09
Wiadomości: 2
Dot.: Co robić, jak dziecko się zanosi?

Cytat:
Napisane przez Aper Pokaż wiadomość
Czy Ty sama pamiętasz coś z tego wkładania pod wodę? Czy kojarzysz to tylko z opowieści, do których dołożyła się nieciekawa atmosfera, brak poczucia bezpieczeństwa w domu?.
Sama nic nie pamiętam. Znam to tylko z opowiadań moich rodziców. Najwięcej dowiedziałam się, gdy kiedyś zachęcona przez terapeutę pytałam ich o trudne wydarzenia z dzieciństwa. Niestety z tych opowiadań dosyć jasno wynikało też, że moi rodzice postrzegali zanoszenie jako moją złośliwość, wyrachowaną próbę osiągnięcia jakiegoś bliżej nieokreślonego celu (mama np. mówiła mi: "wystarczyło, że ojciec wyszedł za drzwi, a ty już robiłaś się sina").

Cytat:
Napisane przez Aper Pokaż wiadomość
Jak sama piszesz nie masz teraz dobrego kontaktu z rodziną - czy chodzi o przeszkody typu odległość, brak komunikacji , czy (jak wydaje mi się bardziej prawdopodobne) - odległość/oziębłość emocjonalna? Jeśli tak, to na pewno wszystkie te przeżycia złożyły się też na depresję.

Myślę, że patrzysz na to polewanie wodą przez pryzmat całego dzieciństwa - niezbyt chyba szczęśliwego i dlatego szukasz tutaj przyczyny.
Dokładnie - powodem braku kontaktu jest emocjonalna odległość. I z całą pewnością nie samo wkładanie głowy pod wodę mogło być przyczyną depresji. Zupełnie nie tak to widzę. Chciałam tylko podkreślić, że dzieciak musi w takiej chwili przeżywać bardzo silne emocje i dobrze by było gdyby reakcją na nie nie była sama "interwencja" (co jest oczywiste - dziecko przestaje oddychać), ale żeby dostał też wsparcie w tej trudnej sytuacji - choćby przez przytulenie, czy w przypadku starszych dzieci - próbę rozmowy o tym co się stało.

Cytat:
Napisane przez Aper Pokaż wiadomość
Doradzałabym Ci (nieśmiało, bo psychologiem nie jestem) jednak nawiązanie kontaktu i rozmowę z nimi - właśnie po to, żeby o te różne rzeczy zapytać, wyjaśnić. Żebyś mogła powiedzieć jak się czułaś kiedyś i jak się czujesz teraz. Spróbuj. No i kontynuuj terapię.
To nie miejsce na ten temat, więc napiszę króciutko: Niestety, nawiązanie kontaktu, jeśli nigdy wcześniej go nie było jest w zasadzie niemożliwe. Wiem, bo przez większość okresu dojrzewania zmagałam się z frustracjami związanymi z tym tematem (paradoksalnie wtedy, gdy większość nastolatków próbuje odciąć się od rodziców).
Dla mnie sytuacja była trudna, ponieważ nie mogłam powiedzieć, że moi rodzice to źli ludzie czy że zrobili mi jakąś widoczną krzywdę. Wiem, że zawsze się starali, żeby niczego nie zabrakło.
Tyle że gdzieś w tym wszystkim zupełnie zniknęły bliskość, poczucie bezpieczeństwa, poczucie własnej wartości, czułość.

Aper, bardzo Ci dziękuję za posta. Jakoś do tej pory nigdy nie próbowałam poprzez forum szukać ścieżek do rozwiązania swoich problemów. Pozdrawiam. Kasia
kasia_katarzyna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-09-17, 09:01   #29
Aper
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 1 400
Dot.: Co robić, jak dziecko się zanosi?

Cytat:
Napisane przez kasia_katarzyna Pokaż wiadomość
Chciałam tylko podkreślić, że dzieciak musi w takiej chwili przeżywać bardzo silne emocje i dobrze by było gdyby reakcją na nie nie była sama "interwencja" (co jest oczywiste - dziecko przestaje oddychać), ale żeby dostał też wsparcie w tej trudnej sytuacji - choćby przez przytulenie, czy w przypadku starszych dzieci - próbę rozmowy o tym co się stało.
Niby oczywista oczywistość, ale nie zaszkodzi o tym przypominać.
Skrobnę Ci małą PW żeby nie oftopować
Aper jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 06:02.