Ogród Luizy - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Kultura(lnie)

Notka

Kultura(lnie) Kultura(lnie) to forum dla osób, które interesują się kulturą, sztuką, filmem, literaturą, polityką itd. Zapraszamy do dyskusji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-07-09, 16:44   #1
UltraViolet28
Raczkowanie
 
Avatar UltraViolet28
 
Zarejestrowany: 2012-09
Wiadomości: 52

Ogród Luizy


Hejka Ostatnio oglądałam wg mnie świetny polski film " Ogród Luizy" z Marcinem Dorocińskim i Patrycją Soliman , swoją drogą świetni w swoich rolach .

Opis filmu :

Luiza Bartodziej, bohaterka filmu, jest młodą kobietą od kilku lat leczoną psychiatrycznie. W jej urojeniach pojawiają się niebezpieczne ptaki, trolle i inne stwory. Mieszka z rodziną na prowincji. Jej ojciec stara się o objęcie stanowiska burmistrza. Wstydząc się chorej córki, umieszcza ją w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym. W przeszłości dziewczyna była wzorową uczennicą. Rysowała oraz interesowała się tańcami indyjskimi.

Podczas pobytu w szpitalu psychiatrycznym poznaje Fabiana Sawickiego używającego pseudonimu Fabio (członka grupy przestępczej, który chce otrzymać dokumenty stwierdzające jego niepoczytalność). Gangster okazuje Luizie życzliwość. Znajomość zamienia się w uczucie. W szpitalu pracuje także Marian, młody sanitariusz, który znęca się fizycznie nad dziewczyną. Gdy Fabio opuszcza szpital, zostawia Luizie telefon komórkowy. Podczas jednej z rozmów telefonicznych połączenie zostaje nagle przerwane. Marian zabiera dziewczynie telefon i przywiązuje ją do łóżka. Fabio postanawia sprawdzić, co się stało. Po tym jak zastaje Luizę unieruchomioną, postanawia zabrać ją z placówki, w której przebywa, do wynajmowanego domu, przy którym później dziewczyna będzie pielęgnowała ogród.



Zakładam wątek, aby podzielić się wrażeniami z obejrzenia filmu, przemyśleniami i ulubionymi cytatami . Zapraszam do dyskusji



Cytaty ulubione:
1.
" Przyszedłeś się ze mnie śmiać , czy do mnie uśmiechać ? odpowiedz - Tak , przyszedłem ,

nudno tu nie ? - Widzisz tutaj kółko ? - No nie , bo zamazałaś. - Bo to było wczoraj i nie ma ,

jest dziś. Lubisz dziś ? - Czy chodzi Ci czy dziś jest Ok ? - Musisz lubić dziś to Cię dziś polubi .

O wczoraj zapomnij , to ono zapomni o Tobie. - Niezłe , a o jutrze też coś masz ? - O jutrze nie

wolno, ono nie jest nasze . O świcie do każdego przyjeżdża wóz i przywozi mu jego jutro.

Ale wcześniej nie wolno tego dotknąć , bo nie wiadomo czy będzie Twoje. - A teraz co widzisz ?

- Kwiatek . - Czyli co to jest ? Naprawdę nie wiesz ? - No nie . - To jest nasze spotkanie.

Wiedziałam że do mnie przyjdziesz i narysowałam kółko, jakbyś się ze mnie śmiał

albo byś mnie uderzył to bym je po prostu zamazała. - Dlaczego miałbym Cię uderzyć ?

Dla mnie te Twoje kółka są Ok . - Naprawdę? - No pewnie. - Nasze spotkanie to kwiat

tak czy nie ? Odpowiedz . - No tak ."

Wspaniały dialog przedstawiający przeszłość,przyszłość i terażniejszość.


2.
" Fabio dlaczego ludzie nie rozumieją tego co ja mówię ? - Nie wiem , bo się spieszą ,

czasu nie mają ,krótko i na temat . - Wiesz , kiedyś jak jeszcze byłam zdrowa ,

to chodziliśmy czasem do McDonalda. I wtedy pomyślałam sobie że rozmowy ludzi

to jest właśnie taki McDonald.Aby szybko podać i za długo nie stać w kolejce. -

Dokładnie , ludzie myślą że się najedli, a zżarli jakieś gówno. Myślą że pogadali,

a pieprzyli głupoty."

Cała istota dzisiejszych czasów.

---------- Dopisano o 17:44 ---------- Poprzedni post napisano o 17:33 ----------

I kolejny
3.
"...dałby Bóg żeby Boga nie było, ale jeśli nie daj Boże Bóg istnieje, to niech nas Bóg broni"

Ogólnie w filmie dialogi są krótkie, na temat, a przede wszystkim niosą ze sobą przekaz i mnóstwo wartości moralnych.
4.
Marianek( sanitariusz): - Jakbyś potrzebował zioła albo panienki to nie ma sprawy. Nie takie rzeczy załatwiało się chłopakom z miasta.
Fabio: - Jak ty masz na imię?
- Marian
- Panie Marianie o motocyklach możemy czasem porozmawiać

Cytat przebijający wszystkie pozostałe
5.
Luiza:- A wiesz co mi opowiadała Tatianka? Że jej tata jest dyrektorem w zoo i tam właśnie się urodziło takie malutkie słoniątko. Wiesz co, Fabio, ja sobie myślę? Że jak się rodzi nowe życie to jest tak jakby ktoś lampkę we wszechświecie zapalił. Prawda, Tatianka?
- Prawda...

6.
Luiza:-To tygrys, nie kot.
Fabio:-Ja wiem... Jak bardzo wysilić wyobraźnię, to może...
Luiza:-Jest sprytny. Udaje kota i nie rośnie.
__________________
Brak równowagi zasiewa ferment duży,
słońce i tak musi wyjść po burzy,
promień osuszy, wilgoć poleci w eter,
jak gorzej być nie może, na pewno będzie lepiej...
UltraViolet28 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-07-11, 19:37   #2
bernikula
mOLDerator
 
Avatar bernikula
 
Zarejestrowany: 2010-10
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 10 368
Dot.: Ogród Luizy

Oglądałam kiedyś i jak na polską produkcję jest całkiem dobry.
__________________


Insta
bernikula jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-07-11, 19:54   #3
Sorbik
Zakorzenienie
 
Avatar Sorbik
 
Zarejestrowany: 2014-01
Wiadomości: 3 245
Dot.: Ogród Luizy

Też miałam okazję obejrzeć, podobał mi się i uważam, że jak na polską produkcję jest naprawdę niezły. Polecam.
__________________
Szczęśliwa: 18.08.2013.
Zaręczona: 19.08.2014
Już na zawsze razem: 20.08.2016.


Zapuszczam włosy 56cm---> 70cm


“I have learned to be content in whatever circumstances I am in”.
Sorbik jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-07-12, 21:59   #4
Pani Zemsta
Raczkowanie
 
Avatar Pani Zemsta
 
Zarejestrowany: 2012-11
Wiadomości: 81
Dot.: Ogród Luizy

Mnie również się bardzo podobał, choć nie ukrywam, że obejrzałam tylko dlatego że Dorociński tam gra
__________________
Mój blog o domowych kosmetykach i naturalnej pielęgnacji:


https://artemisya-natural-beauty-handmade.blogspot.com/
Pani Zemsta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-07-13, 12:03   #5
bernikula
mOLDerator
 
Avatar bernikula
 
Zarejestrowany: 2010-10
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 10 368
Dot.: Ogród Luizy

Cytat:
Napisane przez Pani Zemsta Pokaż wiadomość
Mnie również się bardzo podobał, choć nie ukrywam, że obejrzałam tylko dlatego że Dorociński tam gra
Tak, też go lubię i podoba mi się jak gra
__________________


Insta
bernikula jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kultura(lnie)


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-07-13 13:03:35


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 01:31.