A może BIAŁORUSKI? - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Nauka języków obcych - kącik językowy

Notka

Nauka języków obcych - kącik językowy Nauka języków obcych - kącik językowy, to miejsce wymiany informacji o kursach, podręcznikach, materiałach i ciekawostkach językowych. Dołącz.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2010-10-03, 21:40   #31
__Nika
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Wrocław / Poznań
Wiadomości: 19
GG do __Nika
Dot.: A może BIAŁORUSKI?

hehe co do filmiku, to Lavon Volski jest tą osobą dzięki której wiem na pewno, że istnieje coś takiego jak polski akcent... bo on go zupełnie nie stosuje;p możesz sobie poszukać inne filmików z solidarni z Białorusia, tam przy którejś edycji były nawet takie mini-skecze w jego wykonaniu, a partnerował mu w tym np. Marcin Bosak W ogóle ekipa N.R.M. czy Krambambuli urzekła mnie tym, że w tak syfiastym kraju w jakim przyszło im żyć oni zachowują genialne poczucie humoru, dystans i chęć do tworzenia czegokolwiek

oczywiście byłam na blogu twoserge czasami zostawiam tam komentarz, i to właśnie autor zarzucił mi ignorancję w kwestii Mińska o której wspominałam

Ja praktycznie od 2006 roku chciałabym się w coś zaangażować, głównie myślałam o wolnabialorus.pl ale szczerze mowiąc kompletnie nie wiem co mozna zrobić, szczególnie, że nie mieszkam w Warszawie... taką jakąś cichą nadzieję mam, że się ruszy trochę w mediach w związku z wyborami grudniowymi, że może się 2006 rok powtórzy (chociaż trochę dziwne sa media publiczne nasze ostatnio... śmierć tak waznego na Białorusi opozycyjnego dziennikarza, a praktycznie niczego się z tvp nie dowiedziałam... dosłownie 2 "newsy" na ten temat... może z 1,5 minuty... jak tak wygląda nasze wsparcie to ja dziękuję). W każdym razie jakby Ci się udało nawiązać jakieś kontakty to ja tez bardzo chętnie. Ewentualnie możnaby spróbować coś zrobić samemu... nie wiem... bloga przedwyborczego (moznaby tłumaczenia robić na przykład z naszej niwy, svabody, charter97), ale nie jestem przekonana hehe;p takie luźne pomysły.

ooo, królestwo zdechłych myszy, szukałam tego filmu kiedyś... jaka szkoda, że to w czwartek (na dodatek moje urodziny hehe)... ja niestety mam do 20:00 zajęcia w Poznaniu, w piątek dopiero wieczorem mogę przyjechać... ja to mam pecha no... na ten o Politkowskiej tez bym chętnie poszła... dlaczego nie może być w sobotę eeeech:/ Takie moje szczęście, właśnie... chyba będę musiała zdać się na twoją relację jedynie
A powiedz, twoi znajomi ze studiów nie interesują się Białorusią? bo skoro Ukrainą;p to logicznie ten region powinien ich też jakoś tam zajmować:p

heh, nie wiem jak jest w innych krajach z nauką białoruskiego... ale spójrz, my mamy mniejszość białoruską a w jak niewielu miejscach mozna się uczyć tego jezyka... zdaje się, że tylko dwa uniwersytety prowadzą taki kierunek... Ja za to na interpals opowiadam nastoletniemu amerykaninowi o Białorusi, bo o dziwo, nie dość, że ma pojęcie, że taki kraj istnieje, to na dodatek się nim interesuje ;p
__________________
gdzie zatem zaczyna się wschód? zaraz obok twojego prawego buta.
__Nika jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-04, 08:18   #32
201703081551
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-11
Wiadomości: 729
Dot.: A może BIAŁORUSKI?

Autor TwoSerge zarzucił Ci ignorancję? Hehe no troszkę niesprawiedliwie bo z jego blogu raczej nie wynika że Białoruś to kwitnąca kraina technologii, handlu czy życia przypominającego choć trochę zachodni

Co do wolnabiałoruś... pisałam właśnie też do nich! Miałam nawet pomysł jak pomóc...ale odpowiedzi po dziś dzień się nie doczekałam. Może rzadko tam zaglądają? Notki są bardzo nieregularnie wprowadzane.

Na moich studiach- i to z wielką przykrością musze przyznać- mało kto nawet interesuję się Ukrainą :/ niektórzy do tej pory, a zaczynamy 2 rok, nie umieją czytać płynnie cyrylicy!!!!!! jak pojechałam na tę Ukrainę z dziewczynami z 4 roku to nie słyszałam żeby któraś mówiła po ukraińsku, umiałam więcej niż dziewczyna z 3 roku która nawet o nic się w sklepie nie umiała zapytać. Nie chcę narzekać, ale poziom na naszej uczelni jest tragiczny. Zresztą trzeba samodyscypliny, ja naprawdę -nie chcę się przechwalać-ale mam mnóstwo książek o Ukrainie/Białorusi, ściągam ukr filmy, słucham audiobooków, a reszta mojej grupy nawet nie zna podstawowych faktów. Porozmawiać z nimi o fascynacji krajem? Mogę zapomnieć... większość się dostała "bo tak wyszło". Nikogo tam nie ma chyba z zamiłowania (mówię o moim roku), przyszli dla papierka ...
I potem tacy wychodzą z uczelni, nie znając języka, i narzekają, że nie ma pracy dla ukrainistów Ja tam wychodze na kujonkę -choć często siadam również na ostatnią chwilę do egzaminów
A o Białorusi to już w ogóle z nikim się w moim otoczeniu nie da porozmawiać
Ostatnio moja kuzynka była na Ukrainie (notabene zdziwiła się jak ją uświadomiłam żeby wzięła paszport, bo myślała że Ua jest w Unii Europejskiej ), to stwierdziłą że Lwów brzydki, nudny, zaniedbany i Wrocław piękniejszy... no kto co woli.

Blog? Hmm przyznam że zaczęłam kiedyś prowadzić blog o Białorusi, ale raczej o podstawowych informacjach, wtedy mi jeszcze nawet do głowy nie przyszło, żeby tłumaczyć coś z ich stron. Może to być dosyć ciekawe
fajnie by było kiedyś jakąś fotorelacje z Białorusi zamieścić... ale to takie moje małe marzenia

Musimy jeszcze coś poszukać o Białorusi, bo tak samo jak Ty chciałabym się w coś zaangażować, o tyle fajniej że obie jesteśmy z tego samego miasta
Szukałam kiedyś w katalogu zarejestrowanych organizacji na terenie Wrocławia ale nie znalazłam niczego konkretnego. Może w złym miejscu szukałam?
201703081551 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-06, 10:46   #33
__Nika
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Wrocław / Poznań
Wiadomości: 19
GG do __Nika
Dot.: A może BIAŁORUSKI?

heh, nie no po prostu to wyglądało tak, że poprosiłam Sergiusza, żeby mi przesłał na mejla zdjęcia Mińska w dużym formacie i skomentowałam je mniej więcej w stylu "o, myślałam, że Mińsk wygląda inaczej, a to podobnie jak u nas". No i riposta była właśnie taka ;p Ale to chyba bardziej taki impuls niż specjalny "dogryz", niemniej uważam teraz na słowa

Mnie właśnie bardzo dziwi zachowanie portalu wolnabialorus... powinni być bardziej zaangażowani w to co robią (heh, chyba, że to dlatego, że nie mają z tego takich zysków jak z tych, swoją drogą, świetnych, bransoletek, które rozprowadzali w 2006 roku;p), a tymczasem informacje, jezeli w ogóle się pojawiają, to z dużym opóźnieniem....

Powiem Ci, że o ile poziom UWr (bo tam studiujesz jak rozumiem?) sam w sobie mnie nie dziwi (oto odpowiedź na pytanie dlaczego ach dlaczego siedze właśnie w Poznaniu?;p), to myslałam, że na takie kierunki jak ukrainistyka się idzie z zamiłowania... ach, kolejny raz roztrzaskał się mój wielki idealizm Ja idąc na politologię też myślałam, że będę się zamować praktyką polityczną i poznam ludzi, którzy też się pasjonują kolejnymi kampaniami politycznymi. Efekt jest taki, że studia swoje a moje zainteresowania swoje. Chwała Bogu, że jeszcze nie do końca straciłam zainteresowanie w ogóle polityką, no i że chcę jeszcze dociągnąć te studia do końca (jutro zaczynam V rok). Aczkolwiek nie angażuje się już w sam proces dydaktyczny Największą atrakcją jest kawa w bufecie w trakcie okienka hehe. Dlatego się nieźle dogaduję ze znajomymi, bo generalnie chodzi nam już tylko o to by zaliczyć kolejną sesję (co niestety graniczy bezlitośni z loterią - naprawdę nie przesadzam i się nie usprawiedliwiam. Po prostu "odechciewa się", gdy się widzi ten system).
Jednak jak już mówiłam, nie straciłam jeszcze do końca pewnych fascynacji, dlatego właśnie jednym uchem słucham konferencji SLD ;p No i jestem na bieżąco, czytam prasę, onet.pl... Zawsze szczególnie interesowały mnie stosunki na Wschodzie i Polski ze Wschodem, ale dasz wiarę ? Nigdy na żadnych zajęciach nie analizowaliśmy czegoś takiego jak Pomarańczowa Rewolucja czy System autorytarny na Białorusi! Nie rozmawialiśmy o metodach rządzenia Putina, wojnie w Gruzji - NIC! Nawet mając kierunkowe przedmioty ze stosunków międzynarodowych (jedynie jedne wykłady obejmowały współczesne konflikty, co było szalenie ciekawe, ale niestety sprowadzało się jedynie do wojny na bałkanach i do Bliskiego Wschodu).
Teraz zaczęłam filologię polską równiez, ale tam czuję się za to jak zupełny głupek wszycy są tacy oczytani, po tych trzech latach, generalnie mówię sobie, że w każdej chwili mogę zrezygnować, ale żal by mi było tej specjalności komparatystycznej bo naprawdę wygląda idealnie ;p
W każdym razie wiem jak się czuje "rzekomo kujon" na studiach bo przez 3 lata, też tylko mnie one obchodziły... Życzę Ci, żeby ta sytuacja nie zniechęciła Cię tak jak mnie, heh Tym bardziej, jezeli jesteś zadowolona z samych zajęć....

Ja kiedyś wspominałam tutaj o jakimś centrum białoruskim które mieści/mieściło się w Poznaniu, które prowadził jakiś młody białoruski pisarz... ale nie mogę nawet znaleźć adresu siedziby, żeby się tam przejść i nawet zapytać co z tym centrum się stało... Wtedy mogłabym się tam wkręcić, a Ciebie również "zdalnie" wprowadzić do współpracy... O, widzisz, jednak mi się udało znaleźć adres... Chodzi mi konkretnie o tę instytucję http://pl.wikipedia.org/wiki/Białoru...rum_w_Poznaniu tutaj są dane http://bazy.ngo.pl/search/info.asp?id=179136 Trzeba się temu będzie przyjrzeć, chociaż wolałabym znaleźć coś we Wrocławiu ;p

a właśnie, wczoraj trafiłam w "Wiadomościach" na końcówkę materiału o wyborach na Białorusi, jesli tak jak ja nie ogladałaś, to tutaj jest link do tego wydania http://www.tvp.info/wiadomosci/wideo...0-1930/2728281

Co do bloga, to potem trochę o tym myślałam i wiesz, stwierdziłam, że możnaby zrobić taki blog-projekt... czyli rzecz bardziej czasową... chodzi mi konkretnie o nazwę "białoruś2010", rzecz ograniczałaby się do czystego relacjonowania po polsku, kolejnych dni kampanii prezydenckiej... aż do 19 grudnia i ewentualnych następstw (ach, marzy się 2006 rok, marzy), po prostu dobrze by było, żeby Polacy po pierwsze: mieli możliwość poznać na bieżąco tak istotne kwestie, po drugie: żeby mogli to robić po polsku, bo naprawdę ułamek procenta czyta po białorusku a przeciez w tym języku piszą opozycyjne portale a po trzecie: niech to będzie też wsparcie dla prawdziwej informacji dla białorusinów... Moj pomysł wygląda w ten sposób, że pytamy o zgodę na publikację "wolnych tłumaczeń" informacji stricte o wyborach, powiedzmy trzy białoruskie portale, a następnie z taką samą intensywnością z jaką oni publikują swoje info, przez te dwa miesiące nad tym pracujemy... jako, że kampania już się zaczęla to trzeba by poświęcić też trochę czasu na nadrobienie zaległosci, np. napisanie kilku słów o kandydatach (a jest ich masa hehe). Chodzi o to, żeby to było tak na bieżąco jak białoruskie informacje.... tylko niestety trzeba na to poświęcić wydaje mi się dość sporo czasu, dodatkowo na rozreklamowanie projektu w internecie, czy nawet w realu... Ja jestem skłonna olać częśc swoich obowiązków i wziąć się za to, ale nie wiem co ty o tym myślisz ;p A może widzisz taką inicjatywę zupełnie inaczej niż ja to ja z chęcią pójdę chyba na wszystko hehe jestem zdeterminowana, bo nigdy w życiu nie działałam w żadnej organizacji, nie robiłam niczego dla innych (ach, jak to paskudnie egoistycznie brzmi;p) a myślę, że Białorusinom naprawdę warto pomóc ( z tym, że moje stanowisko w tej kwestii nie polega na "uszczęśliwianiu na siłę" a raczej na wspieraniu tych, którzy tej pomocy by chcieli). Zresztą taki blog niewiele zdziała, ale jeżeli pobudzimy choć odrobine zainteresowanie Polaków, lub może gdy w momencie kulminacyjnym media też się tym zajmą, to i tak myślę, że osiągniemy sukces
__________________
gdzie zatem zaczyna się wschód? zaraz obok twojego prawego buta.
__Nika jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-07, 19:23   #34
201703081551
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-11
Wiadomości: 729
Dot.: A może BIAŁORUSKI?

Cytat:
Mnie właśnie bardzo dziwi zachowanie portalu wolnabialorus... powinni być bardziej zaangażowani w to co robią (heh, chyba, że to dlatego, że nie mają z tego takich zysków jak z tych, swoją drogą, świetnych, bransoletek, które rozprowadzali w 2006 roku;p), a tymczasem informacje, jezeli w ogóle się pojawiają, to z dużym opóźnieniem....
Napisałam do nich znowu... i oczywiście jak grochem o ścianę
Może trzeba cierpliwości?? Podałam pomysły oraz propozycje jak można pomóc (np opracowywać na bierząco niektóre wiadomości zaczerpięte ze stron białoruskich, ukraińskich, o imprezach kulturalnych a propo Białorusi we Wrocławiu, rozprowadzać opaski we Wrocku- wszakże na ich stronie pisze że nie można ich tam nabyć)... ale odzewu jak nie było tak nie ma
I jak tu nie tracić zapału

Tą politologią i brakiem jakiejkolwiek wzmianki o Białorusi, Pomarańczowej Rewolucji to mnie zaskoczyłaś !! Choć na moich studiach też słyszałam od wykładowców dość dziwne...hmmm "teorie" na temat języków ... nie całkiem zgodne z programem
Myślałam że na politologi również jest wielu pasjonatów...ale widze ideały w dzisiejszym czasie, kiedy prawie każdy studiuje, można odstawić na bok


Jakiś czas temu czytałam nowowydaną książke z nauk politycznych (!) "Język. Naród. Państwo" Romana Szula o ustanawianiu języków państwowych, jak się ten proces formował w różnych państwach europejskich... co ciekawe o Białorusi i białoruskim napisał-nie pamiętam jak dokładnie- ale coś mniej więcej takiego, jakoby białoruski był wytworem opozycji, ale jest to raczej rosyjski przemieszany z polską leksyką (!) a Białoruś (opozycja) żeby nie poczuć się gorsza że nie ma "swojego" języka postanowiła sobie go stworzyć no tak mniej więcej ja zrozumiałam jego słowa...

Raz trafiłam na blog Korwina-Mikke w sprawie Biełsatu i oczywiście był przeciwko wspieraniu tej Tv, że Łukaszenka dba o Polaków, a język białoruski to "wiejski dialekt" ...no rozwalił mnie tym niesamowicie :haha:
I kogo my mamy w rządzie?

Właśnie żeby zadać kłam takim głupim, a przynajmniej mało przemyślanym , osądom warto napisać coś swojego, swój głos do dyskusji, komentarz, a także właśnie jakis blog- temat nam się nasunął sam-wybory
Ja też jestem w stanie poświęcić temu czas, bo sprawia mi to przyjemność. Myślę, ze nawet rozsądniej zacząć od pisania blogu, wkecenia się w ten temat, a potem już z gotowym pomysłem, nawet starając się działać w jakieś organizacji, nie idziemy z "czystym kontem". Ale to teraz mi się wydaje odległe czasy ...
Do niektórych notek można wlaśnie dodać coś o imprezach kulturalnych, wizytach polityków białoruskich w Polsce (jeżeli takowe będą ), ale głóny temat: wybory.
No i coś o represjach, propagandzie... ale to chyba się na niezależnych portalach wyhaczy jak będą pisać

Tez wierze w Nasz sukces
Nie widze innej opcji
A pisać do wszystkich portali będą tak wytrwale póki mnie żaden nie wysłucha jestem uparta jak nigdy
201703081551 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-07, 20:09   #35
__Nika
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Wrocław / Poznań
Wiadomości: 19
GG do __Nika
Dot.: A może BIAŁORUSKI?

ha, a wiesz, jak na "złość"(?) dzisiaj na zajęciach organizacyjnych z przedmiotu "kampanie polityczne" nasz wykładowca obwieścił, że jednym z 5 projektów jakiemy mamy zrobić w grupach jest założenie partii o profilu socjalistycznym lub liberalnym w wymyślonym przez niego państwie i zaskakujaco powiedział, że jest to państwo na kształt "trochę jak Białoruś, trochę jak Kuba"

Co do tej książki to spróbuję też do niej dotrzeć i sama to zobacze, bo nie wierze normalnie ;D

Korwin-Mikke akurat mam nadzieję nigdy do rządu nie trafi. Mam nadzieję, że nie trafi nigdzie. Aczkolwiek generalnie moim zdaniem rząd i parlament... myślę, że oni nie powinni się mieszać do spraw samej Białorusi. Myślę, że ich interwencje powinny mieć miejsce tylko w przypadku problemów naszej mniejszości tam. W innym wypadku możemy wypaść przed samymi Białorusinami (jako masą) jako druga Rosja, ktora próbuje manipulować ich malutkim krajem. Moim zdaniem najwieksze zadanie jest przed ogranizacjami pozarządowymi i mediami.

btw. wczoraj byłam na tej jeżyckiej zobaczyć co z tym centrum kultury białoruskiej. I nic. zwykły blok mieszkalny z domofonem, obok solarium i sklep ze schodami;p Chyba to już nie istnieje...

Co do bloga, to co... myślę, ze nie ma na co czekać? Umiałabyś napisać mejle do redakcji tych portali, po białorusku? czy zredagujemy coś po angielsku? Trzeba by tam tylko przedstawić o co nam chodzi, że chcemy żeby polacy też ich info rozumieli, że nie chcemy z tego mieć żadnych korzyści, że zadbamy o prawa autorskie (bedziemy podawać link do oryginału) no i oczywiście trzeba zaznaczyć, że to będą naprawdę "wolne" tłumaczenia...;p
No i w kwestii technicznej, gdzie myślisz tego bloga założyć? może na blogspot? Najlepiej by było, żeby mozna było samemu zrobić cały design (jakiś biało-czerwono-biały na przykład ze zdjęciami wszystkich kandydatów czy coś) i żeby było jak najmniej reklam...
No i tak jak mówiłam, żeby wyrównać ten czas kampanii co już minął, trzeba by też trochę przysiąść, ja "powiedzmy że" mam czas w weekend, ale może łatwiej byłoby się nam kontaktować mejlem albo gadu-gadu?

aha, w piątek rosjanie emitują chrzestnego baćkę 4! myślę, że już następnego dnia powinno być na youtube i na svabodzie.
__________________
gdzie zatem zaczyna się wschód? zaraz obok twojego prawego buta.
__Nika jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-07, 23:18   #36
201703081551
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-11
Wiadomości: 729
Dot.: A może BIAŁORUSKI?

Hej

hehe dobry wykładowaca no pewnie tak to jest z tą Białorusią...
Nasz dziś stwierdził na staro-cerkiewno-słowiańskim, że z językiem białoruskim jest strasznie ciężko żeby ktoś w nim mówił...
choć w sumie ten sam wykładowaca stwierdziła, że jak był we Lwowie rok temu, to prawie nikt wg niego nie mówił tam po ukraińsku
()

Co do blogu: myślę, ze na co czekać w sumie nie ma, trzeba tylko jakoś zredagować ten list do portali białoruskich. Mam na roku dziewczyny, które "niby" znają białoruski, to mogę podpytać czy to co nam wyjdzie jest poprawne i zrozumiałe
Napisałabym po ukraińsku ale to chyba nie wypada
Najwyżej coś sklecę(-cimy razem), a jak nie będzie to miało rąk i nóg to ostatecznie może po angielsku?
Z portali myślę o Charter97 i oczywiście Nasza Niwa, a Ty ?


W ogóle znalazłam fajne forum, całkowicie po białorusku, przy okazji szperania w internecie: http://dzietki.org/forum/index.php?s...04c9bdb1ece02d
(czyli jednak wbrew wszystkiemu ten język żyje )

Przynajmnie jakieś aktualne wpisy. Dużo opowiadań, bajek, artykułów po białorusku
Można by na naszym blogu też, przy okazji oczywiście, stworzyć może jakąs mini bazę stron białoruskich, na różne tematy : językowe, z torrentami białoruskimi (no nie żeby popierać piractwo ), ze stronami z np karykaturami politycznymi, biblioteki białoruskie online...itd, itp. Ciężko samemu to znaleźć przy pomocy zwykłej wyszukiwarki, bo sama na niektóre strony, zresztą świetne, wpadałam zupełnym przypadkiem

Blogspot to myśle chyba najlepszy pomysł? Z tego co wiem tam nie ma tych uciążliwych reklam... ze stworzeniem szaty graficznej z mojej strony możemy mieć problem... nie znam się na tym kompletnie choć wizję mam podobną do Twojej, bardzo fajnej zresztą.

Co do gg... wstyd przyznac ale musze założyć
Wymienimy się pomysłami jakby ten list wyglądał, do kogo go wysłać itd.
Nakręciłam się strasznie
201703081551 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-08, 19:18   #37
__Nika
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Wrocław / Poznań
Wiadomości: 19
GG do __Nika
Dot.: A może BIAŁORUSKI?

hej, to jednak masz kogoś kto wie o tym, że Białorus istnieje, tak?;p
A może nie ma na co czekać tylko machnąć ten list w jakże międzynarodowym ingliszu?
W każdym razie ja od teraz przez weekend jestem (prawie) do dyspozycji. Na pewno zapału mi nie zabraknie.
Aha, no ja najczęściej korzystam z tekstów Radia Svabody http://www.svaboda.org/ dobrze się ich czyta. więc zdecydowanie do nich tez bym wysłała prośbę. Aha, te pierwsze moje tłumaczenia to bym najpierw może Tobie wysyłała, "do sprawdzenia" bo wiesz, nie jestem taka pewna jeszcze w tym...

Co do technicznych spraw to mój brat ostatnio przerabia swoje rysunki w gimpie i niezłe efekty mu wychodzą a ja oczywiście mam już w głowie wizję tego "nagłówka" czy szyldu u góry bloga (myślałam o takich przyciemnionych, troche chropowatych kolorach Białorusi tzn. biało-czerwono-białe linie, na granicy rysunku i zdjęcia, na pewnie nie takie klasyczne jak z painta;p). W każdym razie jutro z bratem nad tym mogę usiąść. Tylko pytanie czy na blogspocie mozna w ogóle swój szablon zrobić... czy ten szyld się da zamieścić... w ogóle reszta to by mi w kolorze białym pasowała... i czarna czcionka tekstu. Jak myslisz? Jeszcze myślę, czy na tym szyldzie w rządku nie umieścic zdjęć wszystkich kandydatów? hę?

aha, zapomniałam ostatnio, znalazłam na tvp http://belsat.eu/pl/aktualnosci/a,21...atu-w-tvp.html godzina emisji wprost genialna emeryci oglądną.

Jak będziesz miała gygy to odezwij się, zdaje się, że podawałam tutaj na wizażu w profilu
__________________
gdzie zatem zaczyna się wschód? zaraz obok twojego prawego buta.
__Nika jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2010-10-08, 21:06   #38
201703081551
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-11
Wiadomości: 729
Dot.: A może BIAŁORUSKI?

Można w angielskim napisać o wiele łatwiej przecież się teksty tłumaczy, niż skleca własne... tak sądze. Choć mój angisleki -o zgrozo!- już nie jest tak doskonały

Z nagłówkiem- świetny pomysł , a białe tło z czarną czcionką jest najbardziej czytelne i skupi uwagę na treści, a nie na formie (a chyba o to nam chodzi ).
W blogspocie myślę że można tworzyć własne szablony, przeglądałam kiedyś parę blogów innych uczestników, i różniły się szatą graficzną od proponowanych.
No i zdjęcia kandydatów..też pomysł świetny!

Ja w weekend też mam w sumie dyspozycyjny, na przyjemności nigdy mało czasu
A gg już zakładam

Dzięki za link do filmu, nie oglądam tv więc nawet nigdy nie wiem co w niej leci, tak to przynajmniej zarezerwuje sobie czas u babci w pokoju (ma Tv) lub nagram ten dokument! Ale pora rzeczywiście hmmm "emerycka" (dobrze że mam wtedy okienko! ufff!). Ale zauważyłam że oni tak mają ze wszystkim co nie leci komerchą... nominowany film do Oscara, ALE hiszpańskiego rezysera , też puszczali koło północy w niedzielę... a lektora dali strasznego! Ale już inny-amerykański- film tego samego reżysera-kiedy już zdobył sławę-oczywiście już o 20 w sobotę

Mam też pomysł, żebyśmy się na początku właśnie jakimiś przetłumaczonymi przez nas tekstami wymieniły tak dla zobaczenia!
Ok, więc zakładam Gg
201703081551 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-08, 21:44   #39
__Nika
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Wrocław / Poznań
Wiadomości: 19
GG do __Nika
Dot.: A może BIAŁORUSKI?

ha, a wiesz, właśnie w wannie przed chwilą wpadłam na mniej standardowy pomysł na szablon... to znaczy przypomniało mi się, że jakiś czas temu w Poznaniu robiłam zdjęcia trakcji tramwajowych bo strasznie mnie śmieszylo, że jednym z oznaczen tych trakcji jest flaga Białorusi właśnie:d
to jedno z moich zdjęć http://wd8.photoblog.pl/np4/201007/F8/71151267.jpg może gdyby je poprzycinać i obrobić w gimie to by to było nawet ciekawsze i bardziej wymowne (np. jakiś "przystanek niepodległość" albo coś takiego;p), poza tym te wszystkie druty zawsze się dobrze prezentują;d i z tego może zrobic szyld? ew. jakąs kompliację...

Co do filmu, ja w kazdym razie przed wyjazdem do Poznania nagram tutaj we Wro i oglądne dopiero jak wrócę hehe, a właśnie, idziesz na te filmy w czwartek? bo oczekuję bogatej recenzji, nie
__________________
gdzie zatem zaczyna się wschód? zaraz obok twojego prawego buta.
__Nika jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-09, 12:51   #40
__Nika
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Wrocław / Poznań
Wiadomości: 19
GG do __Nika
Dot.: A może BIAŁORUSKI?

jakby co, ja już dzisiaj jestem wolna i zaczęłam pierwsze tłumaczenie (z białoruskiej wikipedii), więc zostało jeszcze 16 kandydatów
mam nadzieję, że się nie będziemy dublować z tymi tłumaczeniami;p
__________________
gdzie zatem zaczyna się wschód? zaraz obok twojego prawego buta.
__Nika jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-09, 13:55   #41
201703081551
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-11
Wiadomości: 729
Dot.: A może BIAŁORUSKI?

Hej No pomysł nie jest zły na ten szablon... możesz już zacząć, albo brata poprosić, bo ja jak już wspomniałam jestem w tym zielona...zobaczymy efekt
ja chcę przetłumaczyc już coś z jakiś aktualności na Naszej Niwie. Pokaze próbkę jak skończę

W czwartek idę koniecznie, nawet się z zajęć specjalnie zwolnię będę troszke wczensiej bo niem ile ludzi będzie, tokino jest maciupkie więc i miejsc niewiele... zdam relacje
201703081551 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-12-07, 01:53   #42
miriaam
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-12
Lokalizacja: Białystok
Wiadomości: 3
Wink Dot.: A może BIAŁORUSKI?

Witam i pozdrawiam wszystkich na forum!!! Mam wielką nadzieję, że na tym forum się jeszcze coś dzieje. Sama nie wiem od czego tu zacząć wieć zacznę od początku .

Forum znalazłam w czasie szukania argumentów do dyskusji z jakimś półinteligentem (tacy są najgorsi - myślą, że zawsze tylko oni mają rację, a na sprawy patrzą w bardzo wąskim zakresie) na Youtubie dotyczącym białoruskiego społeczeństwa i rusyfikacji jaka tam się wg mnie odbywa. Wydaje mi się, że zaczęłam szukać w googlach czegoś na temat lektur szkolnych na Białorusi, bo nie wiem czy mają w ogóle w programie białoruskich autorów (w języku b. na bank nie mają). Nawiasem mówiąc, może ma ktoś o tym jakieś pojęcie????? Byłabym wdzięczna za każde info. Zaciekawił mnie temat, bo ze świecą szukać osób które by się językiem białoruskim i kulturą białoruską interesowało, a tym bardziej pasjonowało. Zaczytałam się, skończyłam 30 min. temu czytać i założyłam konto!

Więc tak trafiłam na forum, od razu sorry, bo mogę pisał jakoś nie logicznie lub coś, mój umysł chadza dziwnymi ścieżkami.

Nie studiuję języków, ale postawiłam sobie za punkt honoru, że białoruskiego się kiedyś nauczę! Teraz idzie mi to kulawo, bo też nie mam zbyt wiele czasu na to. Generalnie jestem ogromnym ukrainofanem. Polecam gorąco zespół Gorgiszeli Ґорґішелі - np. http://www.youtube.com/watch?v=lOB8S0HgkEA , http://www.youtube.com/watch?v=EPcXwuCkANE , który się wcześniej nazywał Czornyj Weresien Чорний Вересень - http://www.youtube.com/watch?v=gJEh_zStBPI. Jakby kogoś zainteresowało to mam u siebie albumy i mogę przesłać. Nieźle się ich naszukałam na ukraińskich stronach. Nie mam najnowszej płyty Gorgiszeli, ale już na nią poluję. Zespół Ukrainians też ujdzie. Nie byłam nigdy za granicą, ale NAPEWNO Ukrainę kiedyś zobaczę - nie może być inaczej!!! Teraz katuję 500 stronicowy przewodnik po Ukrainie z NationalGeographic. Drogi był jak na moją kieszeń, ale warto.

I zgłaszam się na ochotnika do przekazywania treści polskich do przekładu na białoruski, np mogę pobiegać do redakcji polskiej niwy - chyba siedziba jest w Białym itp. I jakby była potrzebna jakaś pomoc przy blogu. Językoznawca ze mnie żaden ale mam zapał!

Mój umysł odleciał, tak jak przypuszczałam z tematu języka białoruskiego. Moja fascynacja zaczęła się w miarę niedawno i nie wyszła z niczego. Myślę, że po prostu musiałam do tego dorosnąć, albo wykluła się u mnie jakaś samoświadomość itp... Moi rodzice pochodzą z mniejszości białoruskiej (ojciec twierdzi, że jest z ukraińskiej, ale podśpiewuje sobie "ja, mużyk biełarus..."). W moim mieście język białoruski nie jest niczym nadzwyczjanym, rodzice gadają ze sobą "po swojemu" - jak to się u nas mówi, ale do mnie mówiono zawsze po polsku i tylko ten język znam. Może to się wydawać dziwne, ale to norma, nikt w moim wieku nie zna tego języka choć sytuacje rodzinne są podobne. W sumie też nikt specjalnie nie chce go znać. Sama należałam do tej grupy do niedawna. Do tego 5 lat w podstawówce uczyłam się dodatkowo białoruskiego - nic nie umiem!, 3 lata gimnazjum języka rosyjskiego i cerkiewnosłowiańskiego (ok. 6-5 lat) na religii - podobna sytuacja.

Więc dopiero całkiem niedawno zaczęłam doceniać swoje "korzenie".

Co do filologii białoruskiej w Białym to słyszałam plotki, że w tym roku nawet nie wystartowała, bo było za mało chętnych.

Co do używania białoruskiego na Białoruski: studiuję z kilkoma białorusinkami i jedna pochodząca z Grodna mi powiedziała, że "językiem białoruskim posługują się tylko stare babcie", smutne. Wikipedia podaje, że 85,6% ludności to białorusini i 41,3% z nich posługuje się białoruskim. To mało, i myślę, że niestety ta sytacja się tylko pogorszy. W sumie nie wiem czy to wiarygodna informacja.

Albo, czy to prawda, że białoruski był w XVI wielku oficjalnym językiem dyplomacji księstwa litewskiego??? Będę wdzięczna za info.

Co do imprez polecam Festiwal Basowiszcza, który odbywa się co roku w lipcu w Gródku na Podlasiu. Często jest tam N.R.M. http://www.basowiszcza.org/ Albo Festiwale organizowane w lipcu z okazji święta kupały w Białowieży, Narwi, Dubiczach Cerkiewnych. Co tydzień, nie pokrywają się z sobą. Zwłaszcza w Dubiczach Cerkiewnych - ukraińska impreza na której zawsze jest dużo ludzi, oficjalna nazwa to "Na Iwana na Kupała", w tym roku było mnóstwo ukraińskich zespołów, przyjechali - nowość - sprzedawcy z ukraińskimi pamiątkami i tradycyjnymi strojami z Łucka. Spodobały mi się koszule, ale nie byłam przygotowana na to finansowo. http://www.dubicze-cerkiewne.pl/aktu...629/index.html

Jako studentka turystyki nie byłabym sobą gdybym nie wspomniałam o gminie Dubicze Cerkiewne, zwłaszcza, że robiła o niej projekt. Jak podaje wikipedia: "Zgodnie z wynikami Narodowego Spisu Powszechnego z 2002 roku Dubicze Cerkiewne to gmina z najmniejszym w kraju odsetkiem ludności polskiej. Przynależność do narodowości polskiej zadeklarowało podczas spisu tylko 16,63% mieszkańców. Narodowość białoruską podało w tym samym czasie 81,33% ludności, 1,55% mieszkańców określiło się jako Ukraińcy."

Tak więc nie trzeba zawsze szukać czegoś daleko, bo organizacje mniejszościowe nie próżnują.

Jeżeli jeszcze chodzi o mniejszości to warto wspomnieć o tej stronie: http://www.tvp.pl/bialystok/mniejszosci . Można się trochę podszkolić i posłuchać prawdziwego akcentu (bielsat wg pod tym względem jest taki sobie). Ale przy tym ostrzegam: nie obowiązują tu ścisłe zasady językowe. Pokażę to na przykładzie słów "on" i "ona": po ukraińsku będzie to: "win" i "wina", a w białoruskim "on" i "ana". Tu się za to mówi "bon" i "bo(a)na" - ci i tak nie jest regułą (mam nadzieję, że nic nie poplątałam, bo jak mówiłam ostatnio nie mam styczności w tymi językami). Wszystko jest pomieszane. Matka opowiedziała mi też pewną historię, jak krótko po poznaniu mojego ojca siedziała z nim i jego kolegami. Jak ojciec zaczął z nimi rozmawiać to prawie nie rozumiała o czym mówią (ich miejscowości były oddalone od siebie o ledwo o 40km). Swoją drogą jedna z moich babć nigdy się nie nauczyła polskiego, więc miałyśmy kłopoty z komunikacja.

Wracając do nauki białoruskiego z podstawówki to jednak coś pamiętam: jeżeliby mnie zbudzili w środku nocy i kazali śpiewać w tym języku to bez zastanowienia zaśpiewałabym "Lublu nasz kraj, staronku hetu....". Na każdych zajęciach się to śpiewało. Nawet szukałam tego ostatnio na necie, ale nie ma niestety dobrej wersji. Gdzieś obiło mi się o uszy, że to hymn opozycji, ale nie potrafiłam znaleźć niczego co by to potwierdzało. Jakby ktoś to wiedział proszę o infoo....!

Podręczniki od nauki białoruskiego braliśmy z biblioteki, bo nie było w sprzedaży, ale mam podręcznik mojego ojca (prawdziwy relikt!).

Jeżeli chodzi o zespoły śpiewające po białorusku to polecam też Rimę, to zespół z Gródka i słychać po akcencie, że to nie Białorusini, ale może być.

Miałam chyba jeszcze o czymś napisać, ale mój mózg nie pracuje o tej porze normalnie (chyba pisałam 1,5 godz.!?), w sumie i tak się rozpisałam. Mam nadzieję, że nie na darmo.

A dla półinteligenta odpiszę jutro.
miriaam jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-12-07, 12:35   #43
__Nika
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Wrocław / Poznań
Wiadomości: 19
GG do __Nika
Dot.: A może BIAŁORUSKI?

Hej!
No na szczęście mam subskrypcję na maila tego wątku, więc dostałam własnie info, że ktoś się odezwał Bo generalnie przez większość tego wątku mówi tylko mroja i ja, więc trochę onb podupadł gdy nasza znajomość przeniosła się na grunt prywatny
Ale to nie znaczy, że nasze zainteresowanie opadło, wręcz przeciwnie zaoowocowało zadziwiająco pozytywnie odebranym pojektem - blogiem o wyborach prezydenckich www.bialorus2010.blogspot.com który to blog był nawet ostatnio patronem medialnym debaty zorganizowanej przez Wolną Białoruś (że się tak pochwalę)
Bardzo miło posłuchać tym razem kogoś z mniejszości białoruskiej, bo kontakt z "białoruskimi Bialorusinami" akurat mamy dość dobry, więc znamy ich stanowiska itd. a takich wypowiedzi jak Twoje rzadko nam się zdarzają.
Widzę, ze tak jak ja się lubujesz we wschodnim rocku polecam Глюкі (z Mohylewa bodajże, jest jeszcze taki zespół rosyjski, ale mam na myśli ten młody białoruski).
Jeżeli zainteresuje Cię na przykład nasza działalność blogowa, czy coś innego to na blogu znajdziesz naszego maila, obie mamy do niego dostęp więc ktoś odpisze. Nie wiem jak stoisz z materiałami do nauki języka, ale pewnie lepiej niż my same:p Fajnie zresztą, że się tym zainteresowałaś, mimo, że obecnie to taka egzotyka bardziej (och, miny ludzi tutaj, w zachodniej Polsce, jak mówię, że się uczę białoruskiego ), ale w twoim przypadku, mieszkając na pograniczu możesz to później ciekawie wykorzystać
Pozdrawiam.
__________________
gdzie zatem zaczyna się wschód? zaraz obok twojego prawego buta.
__Nika jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-12-08, 19:31   #44
FirQ
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-12
Wiadomości: 2
Dot.: A może BIAŁORUSKI?

Podziwiam was

Hmm uczę się j. białoruskiego od około ... przyznam się bez bicia 7 lat ( 3 podstawówka, 3 gimnazjum i teraz liceum ) a muszę przyznać, że moja wiedza jet równa zeru ... dlaczego tylę się uczyłem ? Ponieważ mieszkam 30 km od granicy w wiosce i w mieście co drugi mówi po swojemu czyli mieszanka polsko-białoruska.

Przede mną matura z Białoruskiego, ciemno to widzę, ale skoro ktoś lubi się dokształacać to proponuje.

Nie ma to jak gawarut po swajemu...
FirQ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-12-09, 19:36   #45
__Nika
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Wrocław / Poznań
Wiadomości: 19
GG do __Nika
Dot.: A może BIAŁORUSKI?

O, widziałam arkusze maturalne z białoruskiego... tylko to nie jest taka matura jak z języka obcego...raczej jak matura z polskiego.... czyli czytanie ze zrozumieniem jakieś takie kwestie... dlatego się nawet za nią nie zabierałam (tzn. za arkusze, fajnei sobie można sprawdzić poziom zaawansowania języka;P), ale za to przećwiczę sobie rosyjski w ten sposób, chociaz i bez tego wiem, że ciemna jak tabaka z niego jestem;p zdecydowanie białoruski jest dla Polaków prostszy niż rosyjski.
__________________
gdzie zatem zaczyna się wschód? zaraz obok twojego prawego buta.
__Nika jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-12-17, 08:58   #46
miriaam
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-12
Lokalizacja: Białystok
Wiadomości: 3
Smile Dot.: A może BIAŁORUSKI?

Witam ponownie, po moim entuzjastycznym eseju nagle ucichłam, ale to dlatego, że miałam na studiach trochę roboty i w ogóle.... Trzeba powiedzieć , że ten wasz blog Nika wygląda "poważnie",bardzo fajnie wam to wyszło, jeszcze do końca nie dobrnęłam ale na pewno to zrobię. W sumie nie wiem czy mogę wam w czymś teraz pomóc skoro wybory już19XII, ale jak będziecie kontynuować działalność po tym to się nadal oferuje. Ten zespół (H?)ljuki jest całkiem fajny, ale mimo to dla mnie nic nie przebije NRM!.

A ty FirQ jesteś pewnie z Hajnówki, Bielska lub okolicy, co? Moja znajoma zdawała maturę w Hajnowskim białorusie i mówiła, że było bezproblemowo. To norma, że Ci co się uczą białoruskiego w szkole i tak potem (prawie) nic nie umieją. Też coś niecoś o tym wiem.

Ostatnio się dowiedziałam, że piszę się książki "po swojemu", robiłam wywiady we wsi Trześcianka na zajęcia z marketingu i spotkałam tam pisarza piszącego w tym języku, wielkiego miłośnika lokalnej historii. Dał mi nawet książkę "Siva zazula" z autografem dla ojca (tatko się ucieszy). Pisze alfabetem łacińskim, ale z tego co obadałam na stronie pisarzy i miłośników "swojego" języka - http://svoja.org/ -niektórzy piszą też cyrylicą. Prawdopodobnie ten język nie ma jakiegoś opracowanego ściśle alfabetu. Szkoda.
miriaam jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-12-18, 07:16   #47
FirQ
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-12
Wiadomości: 2
Dot.: A może BIAŁORUSKI?

Tak miriamm około 20 km od Bielsk i chodzę do II LO Z BJN w Bielsku.... W "Białorusach" jeszcze nie zdarzyło się żeby maturzysta nie zdał Majac słownik do dyspozycji na maturze trudno nie zdać ( ale wolę nie krakać )

Miriam może mieszkasz w Hajnówce ??
FirQ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-12-18, 15:10   #48
__Nika
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Wrocław / Poznań
Wiadomości: 19
GG do __Nika
Dot.: A może BIAŁORUSKI?

Witajcie!
Jutro wielki dzień!
a dzisiaj "ploszcza" w tvp 2 (16:45)
można sobie oglądnąć i poczuć już atmosferę 'żyjącej Białorusi'
No i zapraszam na bloga, w ten weekend staramy się mocniej popracować by być na bieżąco. to nie jest taki problem bo dla siebie byśmy to czytały wiec to kwestia tylko zapisania w wordzie. i tak zresztą ten blog funkcjonuje od początku. myślimy też żeby go w coś przekształcić jak już emocje wyborcze opadną (oby były jak najdłużej! )
Oczywiście, nrm to klasyka, na bloga wrzuciłam dzisiaj kawałek wywiadu z Lavonem, który zostal obserwatorem wyborów w komisji wyborczej ;p dość toporne to moje tłumaczenie, ale jest
pozdrawiam
__________________
gdzie zatem zaczyna się wschód? zaraz obok twojego prawego buta.
__Nika jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-12-18, 18:42   #49
miriaam
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-12
Lokalizacja: Białystok
Wiadomości: 3
Dot.: A może BIAŁORUSKI?

A jak! Pewnie, że z Gajnałki, chociaż teraz częściej przesiaduję w Białym. Też nie słyszałam, by ktoś nie zdał białoruskiego, więc spoko-loko.

Miałam obejrzeć ten dokument, ale akurat dziś jeden z autobusów pks do Białego postanowił nie przyjechać, więc musiałam czekać na następny i w trasie dokument miną. Mój brat miał mi go nagrać, ale znając życie tego nie zrobił... Może będzie jakaś powtórka.

Swoją drogą może ktoś kto ma konto na youtubie mi pomoże w argumentacji z półinteligentem?? http://www.youtube.com/watch?v=iNT7fMNBmkI. Ja się chyba muszę dokształcić w temacie, by czegoś głupiego nie palnąć. Będę wielce wdzięczna.
miriaam jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-07-12, 11:39   #50
awodwanrazc
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 2
Dot.: A może BIAŁORUSKI?

Hej! Nie jestem pewna, czy ktoś tu wejdzie i przeczyta, ale jednak muszę napisać. Ten wątek był czymś, co zapoczątkowało moje zainteresowanie językiem białoruskim. Wszystko to, co pisałyście i wiele innych rzeczy także, sprawiło, że postanowiłam przenieść się z Dolnego Śląska do Warszawy, 500 km od domu, właśnie po to, by uczyć się tego języka. Niektórzy mówią, że jestem szalona, mama się zastanawia, co ja będę robiła po takim kierunku, a ja mówię, że inaczej nie potrafię, że o niczym tak nie marzę. Myślę, że mnie zrozumiecie Strasznie się cieszę, że wciąż są w naszym kraju ludzie, którym też się on podoba i któzy nie mówią, że rosyjski jest i tak bardziej popularny, więc białoruskiego nie warto się uczyć.
Pozdrawiam was gorąco
G.
awodwanrazc jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-13, 12:53   #51
__Nika
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Wrocław / Poznań
Wiadomości: 19
GG do __Nika
Dot.: A może BIAŁORUSKI?

Hej, akurat są wakację więc trochę bywam na wizażu
Fajnie, że się odważyłaś na taki krok, ja już akurat kończę studia więc ciężko by było zacząć coś nowego. Aczkolwiek na języki nigdy nie jest za późno i nadal pracuję nad moim białoruskim, rosyjskim, czeskim... Myślę, że dobrze by było gdybyś w przyszłości została znanym (i) dobrym tłumaczem literatury pięknej, bo niewiele się książek ukazuje w Polsce
Ja i koleżanka z tego wątku jesteśmy z Wrocławia, jeżeli masz tutaj po drodze to zapraszamy na jakieś spotkanie na mieście, czasem organizujemy różne akcje związane z Białorusią.
A jeżeli częściej jednak bywasz w Warszawie to polecam złapać kontakt z ludźmi z Wolnej Białorusi, miałyśmy z nimi ostatnio miłe spotkanie. Tam też są studenci filologii białoruskiej
No i niezmiennie zapraszam do współpracy na naszym blogu
http://bialorus2010.blogspot.com/
жыве Беларусь! ")
__________________
gdzie zatem zaczyna się wschód? zaraz obok twojego prawego buta.
__Nika jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-09-10, 18:44   #52
awodwanrazc
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 2
Dot.: A może BIAŁORUSKI?

Okazuje się, że chyba jednak będziemy miały więcej okazji, żeby się spotkać, niż sądziłam. Pod wpływem bombardowania argumentami przez moją mamę oraz po części także obawą przed wyjazdem tak daleko, zdecydowałam się na razie pójść do Wrocka na rosyjską. Co oczywiście nie oznacza, że się poddałam, jak G. sobie coś postanowi, to osiąga cel, więc w przyszłym roku zamierzam się przenieść do Wawy i studiować równolegle białoruską Musi się udać. A póki co, niewiele, słucham muzyki, staram się coś czytać, choć trochę opornie idzie. Mam nadzieję, że jak mnie podszkolą trochę z rosyjskiego, oswoję się z cyrylicą, to będzie łatwiej, bo teraz niby ją znam, ale jednak to inny alfabet i wciąż chwilami muszę wręcz literować O, i odstawiam popisówę, bo postanowiłam odnowić kontakty z białoruską rodziną. Jeszcze nie wysłałam, ale pochwalę się, że jest napisany po białorusku^^
Co do tłumacza, tak, mam takie plany Właściwie to nie wiem, co chciałabym robić, tak dokładnie, nauczycielką chyba nie zostanę, tłumacz wygląda sensownie i że tak powiem, pasuje do mojego usposobienia.
Od 24 września jestem we Wrocławiu, także jeśli coś, możecie na mnie liczyć
Ah, no a co do bloga, ja bym bardzo chętnie, tylko czy się na wiele przydam z moimi niewielkimi jak na razie umiejętnościami?
awodwanrazc jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-09-21, 21:30   #53
ancymonka
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2006-09
Wiadomości: 2
Dot.: A może BIAŁORUSKI?

i w tym momencie możesz podziękować swojej mamie, po części cię uratowała, naprawdę. filologia białoruska to jeden z najbardziej beznadziejnych kierunków, gdzie nawet wykładowcy nie znają porządnie tego języka (studenci mają czasem ubaw, gdy kadra używa polskich słów z białoruskimi końcówkami), nie czytają nowej literatury, nie interesują się tym, co się dzieje na białorusi. mentalnie kadra idealnie pasuje do PRLowego budynku wydziału (chwała bogu ulubiona łukaszystka wszystkich studentów zdaje się już przeszła na emeryturę), oczywiście są wyjątki, ale te 2 osoby nic tam nie są w chwili obecnej w stanie zmienić. na pierwszy rok przyjętych jest ok. 40 osób, na kolejnym jest ich o ok. połowę mniej (i to nie dlatego, że są wyrzucani - z uw nie tak łatwo wylecieć, szczególnie z białoruskiej). już pomijając fakt, że trafia tam zazwyczaj grupka osób z przypadku, które filo biał wzięły jako swoja ostatnią deskę ratunku dostania się na studia i cyrylicę widzą pierwszy raz na oczy, a jeżeli ktoś ma ambicje to zazwyczaj poprawia maturę i ucieka. znam osoby, które były uparte i skończyły ten kierunek, ale żadna z nich nie jest zadowolona, nie dalej jak tydzień temu rozmawiałam z kolejną absolwentką o żenującym poziomie zajęć na tym kierunku. sama te opinie słyszałam przy zdawaniu tam, ale będąc upartym człowiekiem nie uwierzyłam, po miesiącu musiałam przyznać rację. niestety, od 5 lat nic się tam nie zmieniło... do tej pory widzę, że ludzie, którzy wybrali te studia z powodów "ideologicznych" uciekają, czasem podejmują próbę powrotu, lecz zdecydowanie to ci, którzy się wyrwali są w końcu zadowoleni. ale jeśli chcesz się skutecznie wyleczyć z idealizmu to serdecznie zapraszam. ;]
a co do zostania tłumaczem - po pierwsze nie ma na to zapotrzebowania. jeśli chodzi o tłumacza literatury - najpierw potrzebny jest popyt, którego nie udaje się stworzyć. zainteresowanie ukraińską literaturą powstało dzięki świetnej prozie, którym ten kraj może się szczycić, a w przypadku białorusi jej po prostu nie ma - króluje tam poezja, która w naszym kraju się najzwyczajniej nie sprzedaje. zresztą w tym temacie polecam arche nr 4/2010, gdzie dr bortnowska (niesamowita wykładowczyni, wyjątek z białoruskiej) dość dobrze to opisała.
wydaje mi się, że rosyjska to dobre rozwiązanie - po opanowaniu jednego języka wschodniosłowiańskiego drugi nie będzie już tak trudny. skierowanie się najpierw na niepopularny i nieprzydający się w szukaniu pracy (wierz mi, po latach studiów kierunków związanych z białorusią i wschodem w warszawie skutecznie wyleczyłam się z idealizmu, a pragmatyzm wrócił na swoje miejsce) język jest bezsensowne. a białoruskiego możesz nauczyć się sama - we wrocławiu jest sporo osób zajmujących się tym krajem jeszcze ze "starych czasów" , bialorusinów, do tego w mediatece zaczyna się podstawowy kurs języka białoruskiego - od 4 października w każdy wtorek od 17:30 do 18:30, prowadzi wolontariuszka z grodna, która się opiekuję. zajęcia będą po polsku, więc problemów nie powinno być. jeśli potrzebowałabyś jakichś materiałów - muzyki, filmów, książek, słowników to daj znać, przez lata uzbierało się tego tyle, że nie wiem, gdzie to upychać.
ancymonka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-09-20, 10:22   #54
JPals
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 1
Dot.: A może BIAŁORUSKI?

www.letspal.com

Znalazłem jeden z najlepszych portali, na którym można randkować i poznawać ludzi z całego świata doskonaląc tym samym swój język oraz poznając kultury innych krajów. Stronka jest darmowa i ma charakter podobny do Facebooka, Twittera czy Instagrama – wszystko w jednym. Możesz w łatwy sposób dodawać nowych znajomych z całego świata i wrzucać posty o wszystkim, czym chciałbyś się podzielić z innymi ,muzyka, filmy, sport czy po prostu styl Twojego życia. Możesz wysyłać wiadomości, „lajkować” posty i obrazki oraz dzielić się z innymi różnymi rzeczami. Dzięki tej stronie możesz też stworzyć bloga! Większość użytkowników strony to naprawdę mili, doświadczeni ludzie. Kocham „LetsPal”.

---------- Dopisano o 10:22 ---------- Poprzedni post napisano o 10:19 ----------

www.letspal.com

Znalazłem jeden z najlepszych portali, na którym można randkować i poznawać ludzi z całego świata doskonaląc tym samym swój język oraz poznając kultury innych krajów. Stronka jest darmowa i ma charakter podobny do Facebooka, Twittera czy Instagrama – wszystko w jednym. Możesz w łatwy sposób dodawać nowych znajomych z całego świata i wrzucać posty o wszystkim, czym chciałbyś się podzielić z innymi ,muzyka, filmy, sport czy po prostu styl Twojego życia. Możesz wysyłać wiadomości, „lajkować” posty i obrazki oraz dzielić się z innymi różnymi rzeczami. Dzięki tej stronie możesz też stworzyć bloga! Większość użytkowników strony to naprawdę mili, doświadczeni ludzie. Kocham „LetsPal”.
JPals jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Nauka języków obcych - kącik językowy


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Wyłączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2016-09-20 11:22:20


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 07:40.