Arabistyka - problem z uczelnią - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2017-10-04, 17:54   #1
JuliaBialka
Przyczajenie
 
Avatar JuliaBialka
 
Zarejestrowany: 2017-10
Wiadomości: 4
Smile

Arabistyka - problem z uczelnią


Cześć
Zamierzam studiować arabistykę, od dłuższego czasu fascynuję mnie zarówno kultura, jak i języki Bliskiego Wschodu Jest tylko jeden problem, nie mam pojęcia, którą uczelnię wybrać... Czy są tu jakieś dziewczyny, które studiują/studiowały arabistykę i chcą się podzielić wrażeniami ze swojego uniwersytetu? A może znajdzie się ktoś, kto studiował ten kierunek za granicą? Zdaję Maturę Międzynarodową, więc taki scenariusz też biorę pod uwagę

Jedna z rzeczy, które mnie baaardzo interesują to kwestia wyjazdów do krajów arabskich na stypendia (albo coś w tym rodzaju) - nie mogę nic znaleźć na stronach internetowych. Czy na polskich uczelniach jest taka możliwość?

Z góry dziękuję za odpowiedź

Edytowane przez JuliaBialka
Czas edycji: 2017-10-05 o 13:59
JuliaBialka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-05, 10:45   #2
megamag
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 7 488
Dot.: Arabistyka - problem z uczelnią

Na kierunkach orientalnych nie ma takich programów jak Erasmus (tzn. sam Erasmus jest, ale w innych krajach UE, a to Cię nie urządza), więc to nie jest tak, że każdy z marszu wyjeżdża. Trzeba trochę bardziej pokombinować. Czasem można się załapać na jakieś stypendia rządowe danego kraju, na wyższych latach studiów można spróbować rozpisać projekt badawczy w którymś z krajów i dostać na niego dofinansowanie, ale pewności, że dostaniesz, nie ma.

Z polskich uczelni w zakresie filologii orientalnych najlepsze są trzy: UW, UJ i UAM, ale i progi są na nich naprawdę wysokie. Z zagranicznych nic Ci nie polecę, bo samą arabistyką się nie interesowałam i pewnie gdybym miała wybierać coś z Bliskiego Wschodu prędzej poszłabym na hebraistykę (podobny język, też semicki) albo na turkologię. Z tego prostego powodu, że kobiety nie mają łatwego życia w firmach z krajów arabskich. Ale mnie jednak zawsze bardziej ciągnęło do Azji i Afryki.
megamag jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-05, 13:30   #3
JuliaBialka
Przyczajenie
 
Avatar JuliaBialka
 
Zarejestrowany: 2017-10
Wiadomości: 4
Dot.: Arabistyka - problem z uczelnią

Cytat:
Napisane przez megamag Pokaż wiadomość
Na kierunkach orientalnych nie ma takich programów jak Erasmus (tzn. sam Erasmus jest, ale w innych krajach UE, a to Cię nie urządza), więc to nie jest tak, że każdy z marszu wyjeżdża. Trzeba trochę bardziej pokombinować. Czasem można się załapać na jakieś stypendia rządowe danego kraju, na wyższych latach studiów można spróbować rozpisać projekt badawczy w którymś z krajów i dostać na niego dofinansowanie, ale pewności, że dostaniesz, nie ma.

Z polskich uczelni w zakresie filologii orientalnych najlepsze są trzy: UW, UJ i UAM, ale i progi są na nich naprawdę wysokie. Z zagranicznych nic Ci nie polecę, bo samą arabistyką się nie interesowałam i pewnie gdybym miała wybierać coś z Bliskiego Wschodu prędzej poszłabym na hebraistykę (podobny język, też semicki) albo na turkologię. Z tego prostego powodu, że kobiety nie mają łatwego życia w firmach z krajów arabskich. Ale mnie jednak zawsze bardziej ciągnęło do Azji i Afryki.
Dziękuję
JuliaBialka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-05, 18:40   #4
3ebdb6c370169ce1a39c163fc8d64643247d9f80
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 9 219
Dot.: Arabistyka - problem z uczelnią

Cytat:
Napisane przez JuliaBialka Pokaż wiadomość

Jedna z rzeczy, które mnie baaardzo interesują to kwestia wyjazdów do krajów arabskich na stypendia (albo coś w tym rodzaju) - nie mogę nic znaleźć na stronach internetowych. Czy na polskich uczelniach jest taka możliwość?
Tak, znajoma wyjeżdżała parę razy w czasie studiów na UAM.

Jeśli chodzi o Polskę, celowałabym właśnie w UAM, ale jeżeli będziesz mieć możliwość studiować za granicą to brałabym Nie dlatego, że polskie uczelnie, a już na pewno nie UAM, są słabe, ale dobry uniwerek w kraju a dobry uniwerek za granicą to mnóstwo ciekawych i pożytecznych doświadczeń dodatkowych w przypadku tego drugiego. Powodzenia
3ebdb6c370169ce1a39c163fc8d64643247d9f80 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-06, 09:24   #5
cavvythecat
Wtajemniczenie
 
Avatar cavvythecat
 
Zarejestrowany: 2017-06
Lokalizacja: Szkocja
Wiadomości: 2 057
Dot.: Arabistyka - problem z uczelnią

Najlepiej pogooglaj jakie uczelnie partnerskie mają różne uniwersytety w Erazmusie.

Uczelnie zagraniczne mogą być dobrym pomysłem, czasem mają uczelnie partnerskie na dalekim wschodzie i masz opcję wyjazdu na wymianę studencką. Najlepiej wybierz interesujące cię kraje, potem stopniowo zawężaj: kierunki, opcje wymiany studenckiej itd.
__________________
You can’t make homes out of human beings.
Someone should have already told you that.
cavvythecat jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-06, 10:41   #6
megamag
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 7 488
Dot.: Arabistyka - problem z uczelnią

Teraz mi się przypomniało, że Cambridge ma obowiązkowy trzeci rok w danym kraju na Chinese Studies, Japanese Studies i Middle Eastern Studies (na tych ostatnich masz do wyboru m.in. arabski). Przyjmują tam z polską maturą, tylko trzeba ją zdać na minimum 90% lub 95% z rozszerzeń. Niby dużo, ale nie jest to jakoś powalająco wyższe od progów punktowych na te kierunki choćby na UW (na arabistykę i sinologię było ostatnio bodajże 88, a na japonistykę 93). Tylko czesne może być bolesne, bo studia w Anglii do najtańszych nie należą.
megamag jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-06, 11:08   #7
cavvythecat
Wtajemniczenie
 
Avatar cavvythecat
 
Zarejestrowany: 2017-06
Lokalizacja: Szkocja
Wiadomości: 2 057
Dot.: Arabistyka - problem z uczelnią

W Anglii jest kredyt studencki, jeśli komuś zależy, to warto rozważyć. Jest jeszcze Szkocja, gdzie czesne może ci opłacić rząd albo Iralndia i Walia, które mają dużo opcji pomocy finansowych dla studentów.
Tylko w UK aplikujesz też z personal statement, który jest takim jakby listem motywacyjnym. Do Cambridge jest multum aplikacji, więc autorko, jeśli zdecydujesz się na UK to warto już teraz o tym pomyśleć. PS to może być w takiej sytuacji być albo nie być.
__________________
You can’t make homes out of human beings.
Someone should have already told you that.
cavvythecat jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2017-10-06, 17:10   #8
JuliaBialka
Przyczajenie
 
Avatar JuliaBialka
 
Zarejestrowany: 2017-10
Wiadomości: 4
Dot.: Arabistyka - problem z uczelnią

[1=3ebdb6c370169ce1a39c163 fc8d64643247d9f80;7773145 6]Tak, znajoma wyjeżdżała parę razy w czasie studiów na UAM.

Jeśli chodzi o Polskę, celowałabym właśnie w UAM, ale jeżeli będziesz mieć możliwość studiować za granicą to brałabym Nie dlatego, że polskie uczelnie, a już na pewno nie UAM, są słabe, ale dobry uniwerek w kraju a dobry uniwerek za granicą to mnóstwo ciekawych i pożytecznych doświadczeń dodatkowych w przypadku tego drugiego. Powodzenia [/QUOTE]
Bardzo dziękuję Szczerze mówiąc wcześniej nie myślałam o UAMie, zainspirowałaś mnie!

---------- Dopisano o 17:00 ---------- Poprzedni post napisano o 16:51 ----------

[/COLOR]
Cytat:
Napisane przez megamag Pokaż wiadomość
Teraz mi się przypomniało, że Cambridge ma obowiązkowy trzeci rok w danym kraju na Chinese Studies, Japanese Studies i Middle Eastern Studies (na tych ostatnich masz do wyboru m.in. arabski). Przyjmują tam z polską maturą, tylko trzeba ją zdać na minimum 90% lub 95% z rozszerzeń. Niby dużo, ale nie jest to jakoś powalająco wyższe od progów punktowych na te kierunki choćby na UW (na arabistykę i sinologię było ostatnio bodajże 88, a na japonistykę 93). Tylko czesne może być bolesne, bo studia w Anglii do najtańszych nie należą.
W Anglii na wielu, wielu uniwersytetach trzeci rok studiów jest obowiązkowy za granicą, dodając do tego międzynarodowe towarzystwo... Mmm, marzenie <3 Cóż, zobaczymy jak to będzie wyglądało po brexicie :/
---------- Dopisano o 17:04 ---------- Poprzedni post napisano o 17:00 ----------

---------- Dopisano o 17:10 ---------- Poprzedni post napisano o 17:04 ----------

Cytat:
Napisane przez cavvythecat Pokaż wiadomość
W Anglii jest kredyt studencki, jeśli komuś zależy, to warto rozważyć. Jest jeszcze Szkocja, gdzie czesne może ci opłacić rząd albo Iralndia i Walia, które mają dużo opcji pomocy finansowych dla studentów.
Tylko w UK aplikujesz też z personal statement, który jest takim jakby listem motywacyjnym. Do Cambridge jest multum aplikacji, więc autorko, jeśli zdecydujesz się na UK to warto już teraz o tym pomyśleć. PS to może być w takiej sytuacji być albo nie być.
Oj tak, kredyt studencki niezbędny (jeśli w ogóle zdecyduję się na Anglię - boję się, że koszty utrzymania mogą mnie przerosnąć. Chociaż z drugiej strony gap year i rok pracy w Stanach nie jest złą perspektywą ).
A co do aplikacji, to w zasadzie mam jeszcze cały rok Ale dziękuję za cenne wskazówki Na szczęście zdając Maturę Międzynarodową tego typu eseje będę miała w małym paluszku :p

Edytowane przez JuliaBialka
Czas edycji: 2017-10-06 o 17:07
JuliaBialka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-06, 19:20   #9
cavvythecat
Wtajemniczenie
 
Avatar cavvythecat
 
Zarejestrowany: 2017-06
Lokalizacja: Szkocja
Wiadomości: 2 057
Dot.: Arabistyka - problem z uczelnią

Aplikacja na Cambridge kończy się w przyszłym tygodniu, większość uni w UK kończy aplikacje w styczniu Potem jest tylko drugi nabór.

---------- Dopisano o 19:20 ---------- Poprzedni post napisano o 19:17 ----------

Cytat:
Napisane przez JuliaBialka Pokaż wiadomość
A co do aplikacji, to w zasadzie mam jeszcze cały rok Ale dziękuję za cenne wskazówki Na szczęście zdając Maturę Międzynarodową tego typu eseje będę miała w małym paluszku :p
No nie do końca. Studiuję po angielsku, więc eseje trzaskam non stop, ale PS to bardzo specyficzny dokument. Nie obchodzą ich zdolności językowe, tylko zainteresowanie i doświadczenia związane z kierunkiem studiów itp.
Zawsze polecam ludziom zacząc wcześniej, bo potem pisze się to na szybko we łzach i zostają tylko wyrzuty sumienia
__________________
You can’t make homes out of human beings.
Someone should have already told you that.
cavvythecat jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-06, 21:13   #10
JuliaBialka
Przyczajenie
 
Avatar JuliaBialka
 
Zarejestrowany: 2017-10
Wiadomości: 4
Dot.: Arabistyka - problem z uczelnią

Cytat:
Napisane przez cavvythecat Pokaż wiadomość
Aplikacja na Cambridge kończy się w przyszłym tygodniu, większość uni w UK kończy aplikacje w styczniu Potem jest tylko drugi nabór.

---------- Dopisano o 19:20 ---------- Poprzedni post napisano o 19:17 ----------



No nie do końca. Studiuję po angielsku, więc eseje trzaskam non stop, ale PS to bardzo specyficzny dokument. Nie obchodzą ich zdolności językowe, tylko zainteresowanie i doświadczenia związane z kierunkiem studiów itp.
Zawsze polecam ludziom zacząc wcześniej, bo potem pisze się to na szybko we łzach i zostają tylko wyrzuty sumienia
W takim razie być może mam nawet więcej niż rok

Miałam okazję pisać personale, zresztą moi nauczyciele mają doświadczenie w tym zakresie, więc myślę, że będzie ok
JuliaBialka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-06, 22:38   #11
cavvythecat
Wtajemniczenie
 
Avatar cavvythecat
 
Zarejestrowany: 2017-06
Lokalizacja: Szkocja
Wiadomości: 2 057
Dot.: Arabistyka - problem z uczelnią

Cytat:
Napisane przez JuliaBialka Pokaż wiadomość
W takim razie być może mam nawet więcej niż rok

Miałam okazję pisać personale, zresztą moi nauczyciele mają doświadczenie w tym zakresie, więc myślę, że będzie ok
A to fajnie, na pewno się przyda.
__________________
You can’t make homes out of human beings.
Someone should have already told you that.
cavvythecat jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2017-10-06 23:38:02


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 15:25.