Egzamin na doradcę podatkowego - baza wiedzy :) - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2009-09-17, 18:57   #1
kasia083
Zadomowienie
 
Avatar kasia083
 
Zarejestrowany: 2008-08
Lokalizacja: dolnośląskie
Wiadomości: 1 817
GG do kasia083

Egzamin na doradcę podatkowego - baza wiedzy :)


Witam

Zapraszam do tego wątku wszystkie wizażanki, które planują zdawać, są w trakcie lub już zdały egzamin na doradcę podatkowego.

Ja dopiero sie zastanawiam, czy do niego przystąpić i jestem na etapie zbierania wszystkich informacji. Niżej wrzucam to, do czego się dokopałam do tej pory (i wrzuciłam na inny, nie związany z tematem wątek)

Jeśli posiadacie jakąkolwiek wiedzę dotyczącą tematu, to proszę, podzielcie się z nią

Mam nadzieję, że odnajdzie się tutaj również dużo osób chcących na bieżąco dzielić sie zdobytymi informacjami



***
Na początek parę linków ode mnie i innych wizażanek (może się nie obrażą ):
http://www.doradca-podatkowy.eu/index.php?id=5&idp=17
http://www.vat.pl/jak_zostac_doradca...tkow y_3952.php

ustawa o doradztwie podatkowym:
http://bap-sip.lex.pl/serwis/podatki/akty/02.9.86.htm

a w niej m.in.
Cytat:
Art. 6. 1. Na listę doradców podatkowych wpisuje się osobę fizyczną, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:
1) (skreślony),
2) ma pełną zdolność do czynności prawnych,
3) korzysta z pełni praw publicznych,
4) jest nieskazitelnego charakteru i swoim dotychczasowym postępowaniem daje rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu doradcy podatkowego,
5) posiada wyższe wykształcenie,
6) odbyła w Polsce dwuletnią praktykę zawodową,
7) złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin na doradcę podatkowego,
8) wystąpiła z wnioskiem o wpis na listę, nie później niż w okresie 3 lat od spełnienia warunku określonego w pkt 7.
Cytat:
art 21 ptk 4. Praktyka zawodowa, o której mowa w art. 6 ust. 1 pkt 6, obejmuje zapoznanie się z funkcjonowaniem organów podatkowych oraz wykonywaniem doradztwa podatkowego. Praktykę po zdaniu egzaminu odbywa się w urzędach i w izbach skarbowych, w urzędach kontroli skarbowej, u doradców podatkowych lub w spółkach doradztwa podatkowego.
Próbowałam też dowiedzieć się conie co o certyfikacie ministra finansów. Przy nim jest trochę inaczej z praktyką:
http://ksiegowosc.infor.pl/vademecum...hunkowych.htm l

Cytat:
Ogólne warunki jakie należy spełniać
Zgodnie z art. 76b ustawy o rachunkowości certyfikat księgowy uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych mogą uzyskać osoby, spełniające co najmniej jeden z następujących warunków:
- posiadać trzyletnią praktykę w księgowości oraz posiadają wykształcenie wyższe magisterskie uzyskane na kierunku rachunkowość lub na innym kierunku ekonomicznym o specjalności rachunkowość lub innej, dla której plan studiów i program kształcenia odpowiadał wymogom określonym przez organy uczelni dla specjalności rachunkowość, w jednostkach organizacyjnych uprawnionych, zgodnie z odrębnymi przepisami, do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych,
- posiadać trzyletnią praktykę w księgowości, posiadają wykształcenie wyższe magisterskie lub równorzędne na kierunku innym niż rachunkowość oraz ukończyły studia podyplomowe z zakresu rachunkowości w jednostkach organizacyjnych uprawnionych, zgodnie z odrębnymi przepisami, do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych,
- posiadać dwuletnią praktykę w księgowości i wykształcenie co najmniej średnie oraz złożą z wynikiem pozytywnym egzamin sprawdzający kwalifikacje osób ubiegających się o certyfikat księgowy.
...

Praktyka w księgowości
Za praktykę w księgowości uważa się wykonywanie – na podstawie stosunku pracy w wymiarze czasu pracy nie mniejszym niż pół etatu, odpłatnej umowy cywilnoprawnej zawartej z przedsiębiorcą świadczącym usługi w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, umowy spółki lub w związku z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej – następujących czynności:
- prowadzenie, na podstawie dowodów księgowych, ksiąg rachunkowych, ujmujących zapisy zdarzeń w porządku chronologicznym i systematycznym, lub
- wycenę aktywów i pasywów oraz ustalanie wyniku finansowego, lub
- sporządzanie sprawozdań finansowych, lub
- badanie sprawozdań finansowych, pod nadzorem biegłego rewidenta.


Niezbędne dokumenty
Osoby ubiegające się o wydanie certyfikatu księgowego składają do Departamentu Rachunkowości Ministerstwa Finansów (ul. Świętokrzyska 12; 00-916 Warszawa) następujące dokumenty:
- wniosek o wydanie certyfikatu księgowego zgodnie ze wzorem stanowiącym załącznik nr 1 do rozporządzenia (wzór wniosku do pobrania).
- informację z Krajowego Rejestru Karnego, opatrzoną datą nie wcześniejszą niż 30 dni przed złożeniem wniosku, o niekaralności za przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, za przestępstwo skarbowe oraz za czyn określony w rozdziale 9 ustawy o rachunkowości,
- dokumenty potwierdzające praktykę w księgowości (np. oryginały bądź urzędowo potwierdzone kopie świadectw pracy lub zaświadczeń od pracodawcy) – z których wynikać powinno m.in. na podstawie jakiego stosunku prawnego została nabyta praktyka (np. umowa o pracę, umowa cywilnoprawna). W przypadku umowy o pracę należy wskazać wymiar czasu pracy (np. cały etat, pół etatu), natomiast w przypadku umowy cywilnoprawnej należy podać jej charakter (odpłatny, nieodpłatny) oraz profil działalności przedsiębiorcy - czy świadczy on usługi w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Ponadto, jeżeli ze stanowiska pracy lub formy prawnej jednostki nie wynika praktyka wymagana przez przepisy ustawy o rachunkowości, dodatkowym dokumentem potwierdzającym staż pracy jest np. zakres obowiązków. W przypadku zatrudnienia w jednostce prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług prowadzenia ksiąg rachunkowych należy udokumentować rodzaj uprawnienia, na podstawie którego jednostka ta prowadzi powyższą działalność, a także szczegółowy zakres faktycznie wykonywanych przez Wnioskodawcę czynności w ramach przydzielonych obowiązków służbowych wraz ze wskazaniem dokładnego okresu ich wykonywania.
- dokumenty potwierdzające posiadane wykształcenie (np. oryginały, odpisy dyplomów i/lub świadectw ukończenia studiów bądź urzędowo poświadczone kopie). W przypadku zaś ukończenia specjalności innej niż rachunkowość dodatkowo zaświadczenie wydane przez uczelnię potwierdzające, iż plan studiów i program kształcenia ukończonej specjalności odpowiadał wymogom określonym przez organy uczelni dla specjalności rachunkowość
- w przypadku osób które złożyły z wynikiem pozytywnym egzamin sprawdzający zaświadczenie potwierdzające zdanie egzaminu z wynikiem pozytywnym.
czyli może być najpierw praktyka, a potem egzamin i może być dowolny rodzaj umowy, w tym umowa-zlecenie
Jednak dalej nie wiem, czy w praktyce doradcy podatkowego jest podobnie

Wracając do doradztwa podatkowego, ministerstwo finansów ublikuje listę pyta, które obowiązują przy egzaminie, znajdziecie je tutaj:
http://www.mf.gov.pl/dokument.php?co...3fc8647 a9f7596

no i obowiązują nas zagadnienia: (edit)
Cytat:
I. ŹRÓDŁA PRAWA I WYKŁADNIA PRAWA
II. ANALIZA PODATKOWA, MATERIALNE PRAWO PODATKOWE, ORAZ PODSTAWY MIĘDZYNARODOWEGO PRAWA PODATKOWEGO
1 ANALIZA PODATKOWA
2 MATERIALNE PRAWO PODATKOWE
3 PODSTAWY MIĘDZYNARODOWEGO PRAWA PODATKOWEGO
4 PODATEK OD TOWARÓW I USŁUG
5 PODATEK AKCYZOWY
6 PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
7 PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
8 PODATEK OD GIER
9 PODATEK TONAŻOWY
10 PODATEK OD SPADKÓW I DAROWIZN
11 PODATEK ROLNY I PODATEK LEŚNY
12 PODATEK OD CZYNNOŚCI CYWILNOPRAWNYCH
13 PODATEK OD NIERUCHOMOŚCI l INNE PODATKI I OPŁATY LOKALNE
III. POSTĘPOWANIE ADMINISTRACYJNE I POSTĘPOWANIE EGZEKUCYJNE W ADMINISTRACJI
IV. PRAWO CELNE I DEWIZOWE
V. PRAWO KARNE SKARBOWE
VI. ADMINISTRACJA FINANSOWA I KONTROLA SKARBOWA
VII. RACHUNKOWOŚĆ
VIII. EWIDENCJA PODATKOWA l ZASADY PROWADZENIA KSIĄG PODATKOWYCH
IX. PRZEPISY O DORADZTWIE PODATKOWYM
X. ETYKA ZAWODOWA DORADCY PODATKOWEGO

Cytat:
Napisane przez iizabelaa

...jeśli chodzi o tego doradcę to jasne, że praca zawodowa przed egzaminem się liczy
ale pewnie trzeba mieć jakieś zaświadczenie, że się w tym biurze nie tylko jako zwykła księgowa pracowało ale także udzielało porad z zakresu prawa podatkowego klientom

jeśli chodzi o pytania to oczywiście są one udostępniane przed egzaminem przez komisję

opracowania tych pytań można dostać między innymi na zakończenie kursów na doradcę podatkowego

można kupić książkę, np. Vademecum doradcy podatkowego, gdzie są opracowane pytania

krążą też w necie, bardzo dużo można znaleźć na Oleńce
Myślę, że może się też przydać:
Cytat:
Komisja Egzaminacyjna ds. Doradztwa Podatkowego:
tel. (+48 22) 694 52 49
fax (+48 22) 694 51 95
e-mail: komisja.doradztwo@mofnet. gov.pl
http://www.mf.gov.pl/?const=3&dzial=25&wysw=2

w najbliższym czasie mam zamiar tam zadzwonić, to wtedy zdam relacje z tego czy ten numer jest przydatny i czego sie nowego dowiedziałam


by nie zginęło, wiedza w pigułce o doradcy:
i certyfikacie:
__________________






Jest też kilka spraw, które próbuję się dowiedzieć, wie ktoś może jak wyglądają formalności przy tym egzaminie na doradcę podatkowego
tzn, jeśli teraz zdecyduję się, że chcę go zdawać, to gdzie mam się zgłosić, co zrobić, gdzie zadzwonić?
I jak wygląda tego załatwienie?
Tak krok po kroku...
__________________
Od dawna nie korzystam z tego profilu na wizażu tylko z innego.

Edytowane przez kasia083
Czas edycji: 2009-11-27 o 11:25
kasia083 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-17, 21:00   #2
agulkaa
Rozeznanie
 
Avatar agulkaa
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: Elbląg
Wiadomości: 827
GG do agulkaa
Dot.: Egzamin na doradcę podatkowego - baza wiedzy :)

Hello Hello!!
Ja sie oczywiście dopisuję, bo już jestem na etapie zbierania odpowiedzi testowych
Znalazłam stronkę, gdzie oferują odpłatnie rozwiązania sobie testów...nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że wykupiłam dostęp na jeden dzień za 5 zł i mam opracowaną całą część testową
Kasia a co dokładnie chcesz wiedzieć z formalności? Z tego co wiem to egzaminy są tylko w Warszawie...co więcej hmm...Jak już będzie oficjalnie ogłoszony termin na stronie MF wtedy wysyłasz chęć wzięcia udziału wraz z potrzebnymi dokumentami i potwierdzeniem wpłaty za egzamin. Dostajesz zwrotną wiadomość że zostałas zakwalifikowana na taki i taki termin (bo pewnie będzie ich kilka np w marcu) i tyle...a wtedy już nauka i nauka A nie wiem czy jest sens robić jak Izabela żeby najpierw zdawać egzamin na "usługowe"

---------- Dopisano o 22:00 ---------- Poprzedni post napisano o 21:59 ----------

aaaa i ja polecam tę stronkę

http://www.olenka.pl/

__________________
Hania 6.10.2012
Boy or Girl ???



http://www.suwaczki.com/tickers/hchyhgqsnt603ke0.png
agulkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-19, 07:46   #3
kasia083
Zadomowienie
 
Avatar kasia083
 
Zarejestrowany: 2008-08
Lokalizacja: dolnośląskie
Wiadomości: 1 817
GG do kasia083
Dot.: Egzamin na doradcę podatkowego - baza wiedzy :)

Cytat:
Napisane przez agulkaa Pokaż wiadomość
Kasia a co dokładnie chcesz wiedzieć z formalności? Z tego co wiem to egzaminy są tylko w Warszawie...co więcej hmm...Jak już będzie oficjalnie ogłoszony termin na stronie MF wtedy wysyłasz chęć wzięcia udziału wraz z potrzebnymi dokumentami i potwierdzeniem wpłaty za egzamin. Dostajesz zwrotną wiadomość że zostałas zakwalifikowana na taki i taki termin (bo pewnie będzie ich kilka np w marcu) i tyle...a wtedy już nauka i nauka A nie wiem czy jest sens robić jak Izabela żeby najpierw zdawać egzamin na "usługowe"

---------- Dopisano o 22:00 ---------- Poprzedni post napisano o 21:59 ----------

aaaa i ja polecam tę stronkę

http://www.olenka.pl/

o dokładnie to mi chodziło

coraz bardziej jestem przekonana do tego egz. i zamówiłam już sobie książkę Vademecum doradcy podatkowego. Ta przyjemność kosztowała mnie 120zł+wysyłka, ale przynajmniej będę miała to wszystko ładnie oprawione itd...

a pomysł 1dniową Oleńką też wykorzystam - przed egz., by spr czy cos się zmieniło

Więc na przyszłość też będziemy mogły wymieniać się odp w razie wątpliwości

a na razie czekam... na przesyłkę...
__________________
Od dawna nie korzystam z tego profilu na wizażu tylko z innego.
kasia083 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-19, 11:29   #4
wiolonczelistka
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 26
Dot.: Egzamin na doradcę podatkowego - baza wiedzy :)

witam
dziewczynki ja tez zamierzam zdwac ten egzamin ale w przyszlym roku, bo musze najpierw sie obronic, swoja prace mgr bede pisala na temat podatkow potem ustalic termin egzaminu i do dziela
slyszalam ze dosc ciezko jest go zdac szczegolnie czesc ustna z testem nie ma wiekszych problemow ale z zestawem ustnym nie jest zaciekawie ale zobaczymy
wiolonczelistka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-19, 11:53   #5
agulkaa
Rozeznanie
 
Avatar agulkaa
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: Elbląg
Wiadomości: 827
GG do agulkaa
Dot.: Egzamin na doradcę podatkowego - baza wiedzy :)

oooo Kasia widzę, że szalejesz kurde mnie nie stać nawet na tę ksiązkę No nic...pouczę się z tego co mam....Kasia mam nadzieję, że mi trochę udostępnisz pytań otawrtych bo z tym będzie problem...

A egzamin rzeczywiście trudny... ludzie po kilka razy zdają i za kazdym razem 600 zl taka przyjemność
wiolo
ja też w przyszłym roku bo dopiero wtedy bedą egzaminy...one są chyba jakoś dwa razy do roku ale ja zamierzam w marcu albo maju (nie wiem kiedy dokladnie bedą)
__________________
Hania 6.10.2012
Boy or Girl ???



http://www.suwaczki.com/tickers/hchyhgqsnt603ke0.png
agulkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-20, 10:39   #6
kasia083
Zadomowienie
 
Avatar kasia083
 
Zarejestrowany: 2008-08
Lokalizacja: dolnośląskie
Wiadomości: 1 817
GG do kasia083
Dot.: Egzamin na doradcę podatkowego - baza wiedzy :)

Ja na książkę to się już dorobiłam
Ale duuuuużo gorzej będzie z tym egzaminem, nawet na to pierwsze podejście będzie mi ciężko uzbierać Ale łapię się każdej pracy dodatkowej i może mi się uda

A pytankami się podzielę, więc spokojnie, obie damy radę się przygotować
No i na pocztę przyszła do mnie wiadomość, że status mojego zamówienia się zmienił i moja książeczka już do mnie jedzie




***********
znowu trochę poszperałam w necie i mam nowe informacje:
http://www.mf.gov.pl/dokument.php?co...9055&dzial=148
Cytat:
Na podstawie art. 19 ust. 3 i art. 25 ust. 2 ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym (Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 86) zarządza się, co następuje:
§1. Rozporządzenie określa:

1) wysokość i termin uiszczenia opłaty za wpis do rejestru osób prawnych uprawnionych do wykonywania doradztwa podatkowego,


2) wysokość opłaty za egzamin na doradcę podatkowego.


§2. 1. Wysokość opłaty za dokonanie wpisu do rejestru osób prawnych uprawnionych do wykonywania doradztwa podatkowego wynosi:


1) 2.000 zł - dla organizacji zawodowych, spółdzielni, stowarzyszeń lub izb gospodarczych,


2) 5.000 zł - dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółek akcyjnych.

2. Opłatę, o której mowa w ust. 1, należy wnieść w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji o dokonaniu wpisu do rejestru osób prawnych uprawnionych do wykonywania doradztwa podatkowego.


§3. 1. Opłata za egzamin na doradcę podatkowego wynosi 600 zł.

2. W razie negatywnego wyniku części pisemnej lub ustnej egzaminu, opłata za egzamin poprawkowy z tej części egzaminu wynosi 300 zł.


§4. Do opłat za egzamin na doradcę podatkowego, wniesionych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, nie stosuje się § 3.


§5. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 29 lipca 2002r.
MINISTER FINANSÓW

Informacja na temat zasad składania wniosków o dopuszczenie do egzaminu na doradcę podatkowego.

http://www.mf.gov.pl/dokument.php?co...0152&dzial=148
Cytat:
Na podstawie § 13 ust 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 10 lipca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o doradztwie podatkowym (Dz. U. z 2002 r. Nr 107, poz. 940) osoby ubiegające się o dopuszczenie do egzaminu obowiązane są, nie później niż na 30 dni przed wyznaczonym terminem egzaminu, złożyć wniosek o dopuszczenie do egzaminu oraz wnieść opłatę egzaminacyjną. Do wniosku należy dołączyć oświadczenie o spełnianiu warunków przewidzianych w art. 6 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym (tekst jednolity: Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 86) oraz odpis dyplomu dokumentującego posiadanie wyższego wykształcenia.

Osoby nieposiadające obywatelstwa polskiego dołączają zgodę na dopuszczenie do egzaminu, o której mowa w art. 21 ust. 3 ustawy o doradztwie podatkowym.

W przypadku osób wpisanych warunkowo na listę doradców podatkowych należy zamieścić we wniosku oświadczenie o spełnianiu warunków przewidzianych w art. 6 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy oraz podać informację o numerze wpisu na listę doradców podatkowych.

Opłatę za egzamin w wysokości 600 zł należy wpłacić na rachunek:
Ministerstwo Finansów
ul. Świętokrzyska 12
00-916 Warszawa
NBP O/O Warszawa
nr 1010101010003825223100000 0

Wniosek o dopuszczenie do egzaminu wraz z dowodem uiszczenia opłaty za egzamin należy przesłać na adres:Ministerstwo Finansów
Ministerstwo Finansów
Państwowa Komisja Egzaminacyjna do Spraw Doradztwa Podatkowego
ul. Świętokrzyska 12
00-916 Warszawa
Wszelkie dodatkowe informacje dotyczące egzaminów na doradcę podatkowego można uzyskać w sekretariacie Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego, pod numerem telefonu (022) 694 52 49.





Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20 kwietnia 2004 r. w sprawie testu umiejętności przeprowadzanego w celu uznania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodu doradcy podatkowego (Dz. U. Nr 84, poz. 779)

http://www.mf.gov.pl/dokument.php?co...9053&dzial=148


***
http://www.mf.gov.pl/dokument.php?co...7393&dzial=148
Cytat:
Zasady składania wniosków na egzamin ustny na doradcę podatkowego


1. Wyznaczenie terminu egzaminu ustnego na doradcę podatkowego następuje na wniosek kandydata.

2. Zgłoszenia do egzaminu ustnego kandydaci dokonują wyłącznie w formie pisemnej:

3. Wniosek o zakwalifikowanie do egzaminu należy dostarczyć do połowy miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym kandydat deklaruje chęć przystąpienia do egzaminu (np. do połowy grudnia składane są wnioski na styczeń, do połowy stycznia - na luty, itd.).

4. Na podstawie nadesłanych wniosków w połowie każdego miesiąca Przewodniczący Komisji wyznacza terminy egzaminów na następny miesiąc.

5. Sekretariat Komisji wysyła do kandydatów zawiadomienia pisemne o dokładnym dniu egzaminu w terminie trzech tygodni przed planowanym terminem egzaminu.
REGULAMIN EGZAMINU PISEMNEGO NA DORADCĘ PODATKOWEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI EGZAMINACYJNEJ

DO SPRAW DORADZTWA PODATKOWEGO
http://www.mf.gov.pl/dokument.php?co...4049&dzial=148


Artykuł o egzaminie na doradcę podatkowego (pierwsze 2 str)
http://www.mf.gov.pl/_files_/podatki...karbowy/22.pdf


****

Kod:
no i trzeba ciągle śledzić tą stronkę, bo tu kiedyś będzie termin egzaminu...:
http://www.mf.gov.pl/index.php?const=3&dzial=148&wysw=5
__________________
Od dawna nie korzystam z tego profilu na wizażu tylko z innego.

Edytowane przez kasia083
Czas edycji: 2009-09-20 o 13:31
kasia083 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-21, 20:31   #7
kasia083
Zadomowienie
 
Avatar kasia083
 
Zarejestrowany: 2008-08
Lokalizacja: dolnośląskie
Wiadomości: 1 817
GG do kasia083
Dot.: Egzamin na doradcę podatkowego - baza wiedzy :)

Dziś przyszła moja książeczka - a raczej książeczki, bo w 2tomach
W sumie to mamy do nauki ponad 1300 stron Czyli, jeśli ezgamin miałby być w marcu, to od dziś muszę się uczyć po ok 13 str

Ale opracowane świetnie i cieszę się, że to zamówiłam
Jest tego strasznie dużo i wszystko do wykucia...
Trochę przeraziły mnie przykładowe zadania - z reprezentacji klienta. Jest to po pół, a nawet po stronie samej treści zadania - jakiejś kosmicznej sprawy nad którą ja bym z tydzień myślała, i na to trzeba przygotować tak od ręki wystąpienie - na jakieś 2, 3 strony z podaniem źródeł prawa, atrykułow, paragrafów, a na wszystko tylko 2 godzinki


no i znalazłam
Kod:
informator dla kandydatów na doradcę podatkowego 
http://www.tax.pl/pliki/public/jak-zostac-doradca.pdf
i wciąż szukam czegoś więcej o praktykach... trafiłam na to forum:
http://www.goldenline.pl/forum/podat...datkowe/794890

http://www.goldenline.pl/forum/doradca-podatkowy/898934

i na ten artykuł:
http://www.biznespartner.pl/content/view/153/38/

i ustawę: Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 10 lipca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o doradztwie podatkowym. (Dz. U. z dnia 16 lipca 2002 r.)
http://prawo.money.pl/akty-prawne/uj...0,DU,1020.html

to jest też ciekawe:
http://www.e-podatnik.pl/artykul/fis...a_doradcy.html

Cytat:
Praktyka zawodowa doradcy

Każdy, kto zdał egzamin na doradcę podatkowego, musi odbyć dwuletnią praktykę zawodową. Krajowa Rada Doradców Podatkowych może zwolnić z praktyki osoby, które spełniają określone kryteria. Osoby, które zdały egzamin, muszą pamiętać, że rozpoczęcie praktyki w organach podatkowych powinno nastąpić nie później niż w okresie trzech miesięcy od dnia egzaminu.
W pierwotnej wersji ustawy o doradztwie podatkowym nie było regulacji, która rozstrzygałaby kwestię, czy praktyka zawodowa powinna odbywać się przed czy po zdaniu egzaminu na doradcę podatkowego. Dlatego przyjmowano w piśmiennictwie, że żadna z tych możliwości nie jest wykluczona, co w konsekwencji pozwalało na łączenie okresu zatrudnienia w tej samej formie przed egzaminem lub po zdaniu go i zaliczenie do praktyki. Nowelizacja ustawy o doradztwie podatkowym z 2001 r. wprowadziła w tym zakresie zmianę. Ustawodawca postanowił, że praktykę odbywa się po zdaniu egzaminu na doradcę podatkowego. Każda zatem osoba, która zdała egzamin na doradcę podatkowego, powinna odbyć dwuletnią praktykę zawodową (z pewnymi wyjątkami, o których w dalszej części opracowania).
Szczegółowe kwestie związane z praktyką reguluje rozporządzenie ministra finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów o doradztwie podatkowym. Kandydaci na doradców podatkowych, którzy złożyli z wynikiem pozytywnym egzamin na doradcę podatkowego, odbywają dwuletnią praktykę zawodową, w tym:
– w urzędzie skarbowym – przez okres 4 miesięcy,
– w izbie skarbowej – przez okres 4 miesięcy,
– w urzędzie kontroli skarbowej – przez okres 4 miesięcy,
– u doradcy podatkowego lub w spółkach doradztwa podatkowego – przez 12 miesięcy.
Praktyka musi się odbyć w Polsce. Krajowa Rada Doradców Podatkowych może zwolnić obywatela polskiego lub obywatela Unii Europejskiej z wymogu odbycia praktyki w Polsce, jeżeli nabył on w państwie członkowskim UE uprawnienia doradcy podatkowego i wykonywał zawód doradcy podatkowego co najmniej przez dwa lata w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej.
Praktyka powinna odbywać się raz w tygodniu w wymiarze 8 godzin. Obowiązek skierowania na praktykę w organach podatkowych oraz w urzędzie kontroli skarbowej spoczywa na ministrze finansów. On też wyznacza termin rozpoczęcia praktyki.
Rozpoczęcie praktyki w organach podatkowych powinno nastąpić nie później niż w okresie trzech miesięcy od dnia złożenia z wynikiem pozytywnym egzaminu na doradcę podatkowego. Rozpoczęcie praktyki u doradcy podatkowego lub w spółce doradztwa podatkowego następuje po zakończeniu praktyki w organach skarbowych. Termin rozpoczęcia praktyki u doradcy podatkowego lub w spółce doradztwa podatkowego również może wyznaczyć minister finansów, lecz na wniosek kandydata.
Dokumentami potwierdzającymi odbycie dwuletniej praktyki są zaświadczenia wystawione przez naczelnika urzędu skarbowego, dyrektora izby skarbowej, dyrektora urzędu kontroli skarbowej oraz przez doradcę podatkowego lub spółkę doradztwa podatkowego.

WAŻNE
Na równi z praktyką traktowane jest zatrudnienie przez okres co najmniej 4 lat w urzędzie skarbowym, izbie skarbowej, urzędzie kontroli skarbowej, Ministerstwie Finansów, samorządowych służbach finansowych i samorządowym kolegium odwoławczym. Praktyka zawodowa może być zaliczona także przy wykonywaniu innych czynności, szczegółowo określonych w rozporządzeniu ministra finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o doradztwie podatkowym.

Okres zatrudnienia może być również uwzględniony w przypadku:
– kandydatów zatrudnionych przez okres co najmniej dwóch lat w podmiotach uprawnionych do wykonywania doradztwa podatkowego, jeżeli do zakresu obowiązków tych osób należało stosowanie przepisów z zakresu prawa podatkowego na rzecz klientów tych podmiotów,
– pracowników naukowo-dydaktycznych, dydaktycznych lub naukowych – w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym – pozostających w zatrudnieniu przez okres co najmniej pięciu lat i zajmujących się dziedzinami, w których zakres wchodzi prawo podatkowe,
– osób uprawnionych do wykonywania zawodu biegłego rewidenta, prokuratora, radcy prawnego oraz sędziego, z tym że okres zatrudnienia w zawodzie, uprawniający do zwolnienia z obowiązku odbycia praktyki, wynosi co najmniej dwa lata,
– osób, które uzyskały certyfikat księgowy, potwierdzający kwalifikacje niezbędne do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych albo uprawnienia lustracyjne w rozumieniu przepisów prawa spółdzielczego oraz legitymują się co najmniej dwuletnim okresem zatrudnienia w zawodzie,
– osób zatrudnionych na stanowisku głównego księgowego przez okres co najmniej trzech lat w podmiotach, które na podstawie przepisów o rachunkowości</div></a> są obowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych,<br />– osób zatrudnionych na stanowisku skarbnika gminy przez okres co najmniej czterech lat.<br />
__________________
Od dawna nie korzystam z tego profilu na wizażu tylko z innego.

Edytowane przez kasia083
Czas edycji: 2009-09-21 o 21:38
kasia083 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2009-09-21, 22:51   #8
Jazzmanka
Zadomowienie
 
Avatar Jazzmanka
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 1 364
Dot.: Egzamin na doradcę podatkowego - baza wiedzy :)

Hej dziewczyny, dołączam się nieśmiało. Na razie nieśmiało, bo egzamin na doradcę planuję dopiero za kilka lat. Kosztowna sprawa, więc poczeka. A tymczasem chcę sobie w przyszłym roku zrobić podyplomówkę z rachunkowości i będę składać papiery na certyfikat do samodzielnego prowadzenia ksiąg. Do tego nie trzeba się uczyć, więc od jesieni zacznę się już powolutku szykować do egzaminu na doradcę.

---------- Dopisano o 23:51 ---------- Poprzedni post napisano o 23:49 ----------

Kasia, a mogłabyś wkleić link do tej świetnej książki? Jeśli taka fajna, to może zażyczę ją sobie na gwiazdkę
Jazzmanka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-22, 08:14   #9
kasia083
Zadomowienie
 
Avatar kasia083
 
Zarejestrowany: 2008-08
Lokalizacja: dolnośląskie
Wiadomości: 1 817
GG do kasia083
Dot.: Egzamin na doradcę podatkowego - baza wiedzy :)

Witaj Jazzmanka Super, że nasze grono powolutku się powiększa
Linka do swojej książki zaraz wkleję ci na PW (na wizażu nie wolno robić reklamy, a to nie jest jedyna taka książka więc wiadomo)

Do tego dorzucę ci linka z opracowaniem pytań do 2działu
(przy okazji to będzie zachęta do zwerbowania na ten wątek pozostałych wizażanek )

z tym że, jeśli egzamin planujesz za parę lat, to na razie nie kupuj sobie tej książki, bo te pytania mogą się zmienić (co roku jest z tym nowa ustawa, nioe zgłębiałąm się nad tym, czy pytania się bardzo zmieniają, ale może tak być) więc lepiej zaopatrzyć się w książkę przed swoim egzaminem
__________________
Od dawna nie korzystam z tego profilu na wizażu tylko z innego.

Edytowane przez kasia083
Czas edycji: 2009-09-22 o 08:16
kasia083 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-22, 09:11   #10
Jazzmanka
Zadomowienie
 
Avatar Jazzmanka
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 1 364
Dot.: Egzamin na doradcę podatkowego - baza wiedzy :)

No w sumie racja, ale jak znajdzie się chętny do kupienia mi tej książki pod choinkę, to mi nie będzie żal kasy a myślę, że jak zacznę opracowywać pytania z kolejnych testów przez te kilka lat, to mi nie zaszkodzi, a przyda się w przyszłości w pracy no i już ten mój teścik nie będzie takim diabłem strasznym

I dziękuję bardzo za linki. To prawie połowa ceny taniej

Edytowane przez Jazzmanka
Czas edycji: 2009-09-22 o 09:12
Jazzmanka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-22, 10:15   #11
kasia083
Zadomowienie
 
Avatar kasia083
 
Zarejestrowany: 2008-08
Lokalizacja: dolnośląskie
Wiadomości: 1 817
GG do kasia083
Dot.: Egzamin na doradcę podatkowego - baza wiedzy :)

No i poszedł mail do Ministerstwa...
Ciekawe czy mi odpowiedzą
__________________
Od dawna nie korzystam z tego profilu na wizażu tylko z innego.
kasia083 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-09-23, 06:52   #12
cayenneOna
Zadomowienie
 
Avatar cayenneOna
 
Zarejestrowany: 2009-03
Lokalizacja: München/Gräfelfing
Wiadomości: 1 300
Dot.: Egzamin na doradcę podatkowego - baza wiedzy :)

Czesc dziewczyny, zdawalam egzamin 3 lata temu, z tego co wiem, oprocz Komisji Egzaminacyjnej i zestawu pytan nic sie nie zmienilo przezycie niesamowite, zwlaszcza kiedy uslyszy sie temat na kazus, wciaz modlilam sie, zeby nie dostac kasacji i wymodlilam, dostalam skarge na opieszalosc US wlasnie wczoraj zabralam sie za notatki, wiele musze uzupelnic, ale planuje podchodzic w najblizszym terminie, ciesze sie, ze jest ten watek jakbyscie mialy pytania, pytajcie, mam pare ciekawych info ;-)

---------- Dopisano o 07:52 ---------- Poprzedni post napisano o 07:34 ----------

jeszcze jedno - Kasia, jestes zadowolona z Vademecum? W zasadzie prawie zamowilam, chcialabym wiedziec, czy faktycznie pomocna, zwl, czy ma rzetelne podstawy prawne? ps. Dziewczyny, jesli naprawde chcecie podchodzic do egzaminu, przygotujcie sie na porzadna nauke...i dodam, ze pisemny to pryszcz
cayenneOna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-23, 08:26   #13
kasia083
Zadomowienie
 
Avatar kasia083
 
Zarejestrowany: 2008-08
Lokalizacja: dolnośląskie
Wiadomości: 1 817
GG do kasia083
Dot.: Egzamin na doradcę podatkowego - baza wiedzy :)

Witam cayenneOna

Jeszcze się tak dokładnie nie przyjrzałam temu Vademecum, ale wygląda ok. Na razie je tylko tak pobierznie przejrzałam i się jeszcze z niego nie uczyłam. Ale pytania są opracowane dość obszernie, są tam podstawy prawne i wydaje mi się, że więcej już nic do szczęścia mi nie będzie potrzebne A jeśli chodzi o kazusy, to na końcu są opracowane przykładowe, w tym ta kasacja

Zaraz wyślę ci na PW linka do 2 działu, to zobaczysz jak są opracowane pytania otwarte. Testy są tylko zaznaczone, która odp jest poprawna.


No i ja dostałąm odp z ministerstwa...
Nie zupełnie o to mi chodziło, bo dowiedziałam się tylko, że swoje pytania mam wysłać do kidp
Ale dobrze, że mi to podali, więc pytanka już poszły... Ciekawe, czy odp będzie równie szybka
__________________
Od dawna nie korzystam z tego profilu na wizażu tylko z innego.

Edytowane przez kasia083
Czas edycji: 2009-09-23 o 08:35
kasia083 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-23, 11:29   #14
natii1811
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-05
Wiadomości: 12
Dot.: Egzamin na doradcę podatkowego - baza wiedzy :)

co prawda dopiero się zastanawiam nad egzaminem, do którego mooooże podejde za jakieś 3 lata, ale wielkie dzięki za tyle informacji, na pewno się przyda

dziewczyny a co studiujecie/studiowałyście?
natii1811 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-23, 21:09   #15
kasia083
Zadomowienie
 
Avatar kasia083
 
Zarejestrowany: 2008-08
Lokalizacja: dolnośląskie
Wiadomości: 1 817
GG do kasia083
Dot.: Egzamin na doradcę podatkowego - baza wiedzy :)

Cytat:
Napisane przez natii1811 Pokaż wiadomość

dziewczyny a co studiujecie/studiowałyście?
ja obroniłam mgr z administracji publicznej. Chciałam zostać wredną urzędniczką ale mi nie wyszło

Teraz się przekwalifikuję, tzn dostałam się na staż u doradcy podatkowego i on zaproponował mi zostanie - na marnych warunkach, ale mam zamiar zdobyć u niego doświadczenie, zdać egzamin i założyć własne biuro
__________________
Od dawna nie korzystam z tego profilu na wizażu tylko z innego.
kasia083 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-25, 09:47   #16
natii1811
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-05
Wiadomości: 12
Dot.: Egzamin na doradcę podatkowego - baza wiedzy :)

ja od niedawna zacząłam myśleć o doradztwie podatkowym, ale chyba to nie dla mnie. studiuje matematykę i ekonomię. jak teraz popatrzyłam na te wymagania to chyba zbyt blisko moich dziedzin one nie leżą :P życzę powodzenia w nauce i na egzaminie
natii1811 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-28, 08:10   #17
kasia083
Zadomowienie
 
Avatar kasia083
 
Zarejestrowany: 2008-08
Lokalizacja: dolnośląskie
Wiadomości: 1 817
GG do kasia083
Dot.: Egzamin na doradcę podatkowego - baza wiedzy :)

A ja wciąż czekam na odp od kidp w sprawie praktyk i coś tracę nadzieję, że uzyskam jakieś informacje

CayenneOna, może Ty się coś orientujesz jak to jest:
Chcę zamiast normalnych praktyk mieć lata zatrudnienia.
W tej chwili jestem na stażu, ale niedługo mój pracodawca mnie zatrudni. I teraz pytanie: jak to jest z tymi praktykami (w formie zatrudnienia) i egzaminem
Wiem, że jeśli ma sie normalnie te praktyki u doradcy i urzędach, to najpierw jest egzamin, potem pisze sie wniosek o praktyki...
A w przypadku zatrudnienia?
Jest to obojętne, czy musi być tak, że najpierw egzamin potem zatrudnienie, czy może odwrotnie, po zdanym egzaminie trzeba mieć już te 2 lata zatrudnienia i wtedy jest sie zwolnionym z praktyk i stara sie odrazu o wpis na listę doradców?

No i pytanie nr 2: czy przy tym zatrudnieniu musi byc umowa o pracę na pełny etat, czy wystarczy mieć 1/2 etatu lub umowę zlecenie?

Jak nie umiesz mi odpowiedzieć, to może chodziaż wiesz, gdzei mogłabym dostać takie informacje?

Na razie napisałam maila do: biuro@kidp.pl
__________________
Od dawna nie korzystam z tego profilu na wizażu tylko z innego.
kasia083 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-29, 14:50   #18
kasia083
Zadomowienie
 
Avatar kasia083
 
Zarejestrowany: 2008-08
Lokalizacja: dolnośląskie
Wiadomości: 1 817
GG do kasia083
Dot.: Egzamin na doradcę podatkowego - baza wiedzy :)

Nikt nie wie?
__________________
Od dawna nie korzystam z tego profilu na wizażu tylko z innego.
kasia083 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-29, 23:20   #19
Jazzmanka
Zadomowienie
 
Avatar Jazzmanka
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 1 364
Dot.: Egzamin na doradcę podatkowego - baza wiedzy :)

Cytat:
Napisane przez natii1811 Pokaż wiadomość
dziewczyny a co studiujecie/studiowałyście?
Właśnie kończę ekonomię (kierunek finanse i bankowość, spec. zarządzanie finansami). W przyszłym roku idę na podyplomówkę z rachunkowości, bo już będę miała 3 lata praktyki i chcę zdobyć uprawnienia na usługowe prowadzenie ksiąg. A dopiero po tym będę myśleć bardziej realnie o doradcy

Cytat:
Napisane przez natii1811 Pokaż wiadomość
ja od niedawna zacząłam myśleć o doradztwie podatkowym, ale chyba to nie dla mnie. studiuje matematykę i ekonomię. jak teraz popatrzyłam na te wymagania to chyba zbyt blisko moich dziedzin one nie leżą :P życzę powodzenia w nauce i na egzaminie
U mnie w pracy jest księgowa po matematyce. Księgowości nauczyła się na półrocznym kursie organizowanym przez urząd pracy. Fakt, że pracuje już z 7 lat, ale ma dziewczyna łeb jak sklep i jest jedną z najlepszych naszych księgowych. Bilans, który normalnie robi się 2 godziny, ona trzaska w pół godzinki. Tak więc po matematyce jak najbardziej można się wdrożyć.

Cytat:
Napisane przez kasia083 Pokaż wiadomość
Nikt nie wie?
Ja jeszcze nie wiem nic o kwestiach formalnych Wiem, że do usługowego porowadzenia ksiąg wystarczy mieć staż i odpowiednie pisemko od pracodawcy z zakresem obowiązków. A na doradcę jeszcze się nie interesowałam.
Jazzmanka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-10-01, 07:56   #20
cayenneOna
Zadomowienie
 
Avatar cayenneOna
 
Zarejestrowany: 2009-03
Lokalizacja: München/Gräfelfing
Wiadomości: 1 300
Dot.: Egzamin na doradcę podatkowego - baza wiedzy :)

Kasia, wiem, ale pozwol, ze po poludniu siade i Ci wszystko napisze, przedwczoraj wyszlam za maz i jeszcze jakos nie moge sie otrzasnac ;-)
Co do kierunkow studiow - ja jestem tez po zarzadzaniu finansami, ale tez skonczylam awf i szczerze mowiac, poniewaz przeprowadzalam sie w zyciu 9 razy i to z miasta do miasta a teraz nawet do innego panstwa bywa, ze nie moge czasem odnalezc choc naprawde pilnuje, okazuje sie, ze to moj syn np sprzata i polozy w takim miejscu, zeby cos waznego sie nie zgubilo wiec wowczas pokazalam dyplom awf i nie bylo problemu, chodzi o wyzsze studia. Kwestia keirynku istotna jest przy uslugowym, kiedy nie chcesz zdawac egzaminu, bo jak musisz zdawac, to kierunek tez nie ma znaczenia.
Co do bycia dobra ksiegowa - pracuje w zawodzie od 1999 roku, zaczelam jeszcze na studiach, bo sie po prostu uparlam, a ja uparty osiol jestem i zaczelam sie uczyc bez studiow. Kiedy otworzylam swoje biuro podatkowe, zmusilam moja siostre, zeby sie nauczyla ksiegowac, choc ona jest po zarzadzaniu zasobami ludzkimi i nie miala bladego pojecia. W moim przekonaniu ksiegowa to wiecej niz zawod - to niestety osobowosc moja drobiazkowosc, wyszukiwanie szczegolikow uwypukla sie w naszym codziennym zyciu, ale moj maz zrobil z tego zalete - jak trzeba na cos zwrocic szczegolna uwage albo zajac sie dokumentami wzywa mnie ;-)
Troszke inaczej ma sie sprawa z doradztwem podatkowym - mimo, ze mam chyba niemala wiedze, nie majac egzaminu jeszcze ale majac biuro podatkowe reprezentowalam klientow w ZUS w paru sprawach i gra sie toczyla i o kase, ale tez o moralnosc (np uznali, ze dziewczyna, ktora dostala zasilek ZUS z powodu ciazy i miala wyplacany przez 8 miesiecy, nagle nie ma prawa do oplacania za nia skladek, a co za tym idzie ma oddac caly zasilek chorobowy. Pisemko dostala w dniu, w ktorym chowala wlasnie tego maluszka, bo niestety podczas porodu zmarl, Mnie takie syt doprowadzaja di wscieklosci, a ze w ogole mialam pare przecher z ZUSem, wystarczy, ze sie wsciekne. Jak wam kiedys opowiem, jak walka wygladala, to parskniecie smiechem, swietna nauczka). wracajac do tematu - dwie wazne sprawy w doradztwie - doskonala znajomosc ustaw i rozporzadzen (na czyms musimy oprzec nasza linie obrony tudziez ataku) oraz INTERPRETACJi (szukamy zawsze czy podobne sprawy byly rozstrzygane, jakie jest ogolne stanowisko w danej spr itp) no i co uwazam za neizmiernie istotne - nomenklatura. Albo zaczniemy uzywac jezyka prawnikow, albo nie bedziemy profesjonalne. Troszke nielatwo sie przestawic, bo jak sie juz przestawisz, wchodzi to do codziennego jezyka, wiec rodzina i znajomi patrza czasem jak na wariata Aczkolwiek ja wciaz zastanawiam sie...poniewaz jak wiecie, doradca podatkowy to jedyny nie prawniczy zawod, przedstawiciel ktorego moze reprezentowac klienta przed sadem ,naturalnie w sprawach podatkowych. i mocno zastanawiam sie czy aby powinno tak byc. Prawnicy ucza sie swojego zawodu wiele lat, maja praktyki. Na ta chwile uwazam, ze lepszym wyjsciem jest wspolpracowac z dobra kancelaria adwokacka, zwl w powaznych sprawach - ja przygotowuje merytoryke, podstawy prawne, bo oni nie za zbytnio chulaja po przepisach podakowych, a prawnicy gadaja w sadzie - to lepiej funkcjonuje. Powiedzcie mi moje drogie - ktora z Was jest przygotowana do tego, by stanac w sadzie i palnac jakas mowe, naturalnie poslugujac sie przepisami? Ja bym padla trupem na miejscu. Poki sprawa toczy sie jedynie w pismach procesowych - nie ma sprawy. uff.... to tyle, obiecuje, ze jak sie ogarne, to napisze wiecej, zwl Kasi. Pozdrawiam z nowym nazwiskiem
cayenneOna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-10-01, 10:47   #21
kasia083
Zadomowienie
 
Avatar kasia083
 
Zarejestrowany: 2008-08
Lokalizacja: dolnośląskie
Wiadomości: 1 817
GG do kasia083
Dot.: Egzamin na doradcę podatkowego - baza wiedzy :)

Cytat:
Napisane przez cayenneOna Pokaż wiadomość
Kasia, wiem, ale pozwol, ze po poludniu siade i Ci wszystko napisze, przedwczoraj wyszlam za maz i jeszcze jakos nie moge sie otrzasnac ;-)
....
G R A T U L U J Ę Cayenne


No i oczywiście duuuuuużo szczęścia i miłości na nowej drodze życia
w tej sytuacji oczywiście nie zawracam głowy i trochę poczekam

A co do prezentowaniu klienta w sądzie, to materiały oczywiście przygotuję, ale z wystąpieniem to wiadomo... na moich studiach jedynym egzaminem ustnym była obrona pracy (nie licząc kilku ustnych zerówek na 1.roku). Też więc jestem za zostawieniem tego działu prawnikom


****
Dostałam odpowiedz od KIDP
osoba, która mi odp (referent kidp) powołała się jedynie na tą wzmiankę w ustawie, którą tu już cytowałam, że zatrudnienie jest traktowane na równi z praktyką...

Przy odpowiedzi dodała, że nie jest to oficjalne stanowisko krajowej rady doradców podatkowych, ani opinia prawna...
Czyli w razie czego nie będę mogła się na to powoływać

Ale do rzeczy:
* może być umowa zlecenie lub umowa na 1/2 etatu,
* warunek udokumentowania praktyki (zatrudnienia) należy spełnić w momencie złożenia wniosku o wpis na listę doradców podatkowych

Ja to rozumiem tak, że nie ma przepisów, które to dokładnie określają, więc robi się jak nam wygodniej Więc mogę sobie zdać ten egzamin w najbliższym terminie, a potem poczekać aż mi się nazbierają lata pracy
Tylko teraz, czy jest gdzieś podane w jakim czasie od zdania egzaminu należy złożyć ten wniosek? Wydaje mi się że gdzieś widziałam, że do 3 lat, ale nie jestem pewna...

No i niedawno czytałam na jakimś blogu, że z tym zaliczeniem zatrudnienia jako praktyki wcale nie jest tak prosto jak wyżej napisałam...
Czekam więc dalej, aż Cayenne wróci z miesiąca miodowego i doda coś od siebie
__________________
Od dawna nie korzystam z tego profilu na wizażu tylko z innego.

Edytowane przez kasia083
Czas edycji: 2009-10-01 o 20:40
kasia083 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-10-02, 22:48   #22
Jazzmanka
Zadomowienie
 
Avatar Jazzmanka
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 1 364
Dot.: Egzamin na doradcę podatkowego - baza wiedzy :)

Cytat:
Napisane przez cayenneOna Pokaż wiadomość
Kasia, wiem, ale pozwol, ze po poludniu siade i Ci wszystko napisze, przedwczoraj wyszlam za maz i jeszcze jakos nie moge sie otrzasnac ;-)
O, to gratulacje Ja dopiero za rok będę zmieniać nazwisko.

Cytat:
Napisane przez cayenneOna Pokaż wiadomość
Albo zaczniemy uzywac jezyka prawnikow, albo nie bedziemy profesjonalne. Troszke nielatwo sie przestawic, bo jak sie juz przestawisz, wchodzi to do codziennego jezyka, wiec rodzina i znajomi patrza czasem jak na wariata Aczkolwiek ja wciaz zastanawiam sie...poniewaz jak wiecie, doradca podatkowy to jedyny nie prawniczy zawod, przedstawiciel ktorego moze reprezentowac klienta przed sadem ,naturalnie w sprawach podatkowych. i mocno zastanawiam sie czy aby powinno tak byc. Prawnicy ucza sie swojego zawodu wiele lat, maja praktyki. Na ta chwile uwazam, ze lepszym wyjsciem jest wspolpracowac z dobra kancelaria adwokacka, zwl w powaznych sprawach - ja przygotowuje merytoryke, podstawy prawne, bo oni nie za zbytnio chulaja po przepisach podakowych, a prawnicy gadaja w sadzie - to lepiej funkcjonuje. Powiedzcie mi moje drogie - ktora z Was jest przygotowana do tego, by stanac w sadzie i palnac jakas mowe, naturalnie poslugujac sie przepisami? Ja bym padla trupem na miejscu. Poki sprawa toczy sie jedynie w pismach procesowych - nie ma sprawy. uff.... to tyle, obiecuje, ze jak sie ogarne, to napisze wiecej, zwl Kasi. Pozdrawiam z nowym nazwiskiem
Rodzinie i znajomym, to Ja rzadko o pracy opowiadam, bo po prostu widzę jak ziewają. Ale najgorzej czasem jest z klientami, którzy też nie znają tego słownictwa, a wiadomo że w tym przypadku się nie machnie ręką jak przy rodzinie, tylko się chce żeby klient zrozumiał czasem co nieco.

Mój szef sadzi paragrafami jak z rękawa i prowadzi szkolenia, więc (niby) mowy na nich też wygłasza, ale przed sąd też raczej wysyła prawników. Jakoś im to sprawniej idzie

A co znaczy, że ostatnia przeprowadzka była za granicę Na odległość prowadzisz biuro podatkowe? Mój TŻ coś kiedyś wspominał o wyjeździe do Anglii, ale Ja właśnie ze względu na pracę nie zamierzam się nigdzie przeprowadzać, bo polskich przepisów tam nie zastosuję, a obcych zanim bym się nauczyła, to ho ho

Edytowane przez Jazzmanka
Czas edycji: 2009-10-02 o 22:51
Jazzmanka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-10-17, 15:06   #23
kasia083
Zadomowienie
 
Avatar kasia083
 
Zarejestrowany: 2008-08
Lokalizacja: dolnośląskie
Wiadomości: 1 817
GG do kasia083
Dot.: Egzamin na doradcę podatkowego - baza wiedzy :)

up up
Czyżby wszystkie przyszłe doradczynie podatkowe już sie zniechęciły do tego zawodu

CayenneOna, jak mija miesiąc miodowy? Czekam na Twój powrót i opinię na temat ztrudnienia w zamian praktyki i egzaminu (a dokładnie jak to wygląda w praktyce - czy trzeba zachować jakąś kolejność itd)...
__________________
Od dawna nie korzystam z tego profilu na wizażu tylko z innego.
kasia083 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-10-18, 21:27   #24
Jazzmanka
Zadomowienie
 
Avatar Jazzmanka
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 1 364
Dot.: Egzamin na doradcę podatkowego - baza wiedzy :)

Ja mam jutro obronę mgr, dopiero pojutrze będę mogła myślami powrócić do innych spraw. W tej chwili zajęta jestem denerwowaniem się Nic nie robię, ale też o niczym innym nie myślę. Nawet mi czytanie książki nie idzie, a chciałam jakoś sobie zająć czas. Do tej pory byłam spokoja, ale teraz czuję ścisk w żołądku.
Jazzmanka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-10-21, 07:38   #25
kasia083
Zadomowienie
 
Avatar kasia083
 
Zarejestrowany: 2008-08
Lokalizacja: dolnośląskie
Wiadomości: 1 817
GG do kasia083
Dot.: Egzamin na doradcę podatkowego - baza wiedzy :)

I jak po obronie Jazzmanka? Warto było się tyle denerwować?
Na mojej nie było warto, a też spać po nocach nie mogłam
__________________
Od dawna nie korzystam z tego profilu na wizażu tylko z innego.
kasia083 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-10-22, 20:21   #26
JJJustynAAA
Zakorzenienie
 
Avatar JJJustynAAA
 
Zarejestrowany: 2009-10
Wiadomości: 3 116
Dot.: Egzamin na doradcę podatkowego - baza wiedzy :)

Witam!
Jestem tu nowa, ale od dłuższego czasu noszę się z zamiarem przystąpienia do najbliższego egzaminu na doradcę podatkowego. Mam masę wątpliwości, związanych przede wszystkim z tym od czego zacząć się uczyć. Wzięłam już nawet kilka razu ordynację podatkową i próbowałam z jej pomocą rozwiązywać testy, jednak nie jest to łatwe. Możecie mi napisać z czego wy się przygotowujecie??
dużo czytałam o portalu oleńka.pl jednak nie jestem przekonana do tego by wykupywać dostęp, rozglądałam się za książkami typu Vademecum, bądź "egzamin na doradcę podatkowego" z becka, ale nie wiem na co się zdecydować...?
Będę wdzięczna jeśli podzielicie się ze mną swoimi doświadczeniami.
Pozdrawiam
JJJustynAAA jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-10-25, 23:26   #27
Jazzmanka
Zadomowienie
 
Avatar Jazzmanka
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 1 364
Dot.: Egzamin na doradcę podatkowego - baza wiedzy :)

Cytat:
Napisane przez kasia083 Pokaż wiadomość
I jak po obronie Jazzmanka? Warto było się tyle denerwować?
Na mojej nie było warto, a też spać po nocach nie mogłam
Zdałam na 5 Przed obroną przeczytałam tylko swój ostatni rozdział - praktyczny, bo tam trochę nazmyślałam (bo nie mogłam użyć prawdziwych danych firmy) i musiałam sobie przypomnieć historię jaką stworzyłam, a reszta to olewka, bo przecież to pisałam, to po co czytać, żeby się tylko zdenerwować jak jakiś swój błąd wyhaczę? No i mnie przed wejściem ktoś zestresował, bo powiedział, że miał pytania z ustawy no i wtedy zaczęłam czytać pierwszy rozdział swojej pracy, bo tam miałam właśnie dużo powołań na przepisy (a konkretnie jeden przepis art. 16 ust. 1 updop), ale jak się okazało zupełnie niepotrzebnie


Co do źródeł wiedzy, to Ja korzystam z Gofina, bo tylko do tego mam dostęp.
Jazzmanka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-10-26, 16:20   #28
kasia083
Zadomowienie
 
Avatar kasia083
 
Zarejestrowany: 2008-08
Lokalizacja: dolnośląskie
Wiadomości: 1 817
GG do kasia083
Dot.: Egzamin na doradcę podatkowego - baza wiedzy :)

Gratuluję Jazzmanka świetnego wyniku

Co do nauki, to ja się będę uczyć z mojego vademecum, a potem mam zamiar poczytać sobie ustawy...
Ale nie wiem czy będę startować w najbliższym terminie, czy następnym, bo strasznie tego dużo, a poza tym, to wątpię, że uda mi się nazbieraćtak szybko na egzamin (na razie jestem na stażu, a potem będę pracować za najniższą krajową, wynajmuję mieszkanie, utrzymuję sie sama, więc nie wiem co będzie prostsze nauka, czy opłacenie tego egzaminu )
__________________
Od dawna nie korzystam z tego profilu na wizażu tylko z innego.
kasia083 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-10-28, 15:10   #29
JJJustynAAA
Zakorzenienie
 
Avatar JJJustynAAA
 
Zarejestrowany: 2009-10
Wiadomości: 3 116
Dot.: Egzamin na doradcę podatkowego - baza wiedzy :)

W sumie to rozumiem ja będę starała się startować już w anjbliższym mozliwym terminiem. im szybciej zacznę zdawać te obszerne egzaminy, tym szybciej będę mogła zacząć zdobywać jakieś doświadczenie i wkońcu uczyć się tego doradztwa....
A właśnie czy któraś z kobietk orientuje się kiedy można się spodziewać najbliższego terminu egzaminu????
POzdrawiam
JJJustynAAA jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-10-28, 20:47   #30
agulkaa
Rozeznanie
 
Avatar agulkaa
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: Elbląg
Wiadomości: 827
GG do agulkaa
Dot.: Egzamin na doradcę podatkowego - baza wiedzy :)

Ja powoli się uczę, ale naprawdę powoli...choć część z etyki robię juz bezbłędnie Dodatkowo mobilizuje mnie fakt, że ój przyszły szwagier też będzie zdawał w najbliższy terminie, więc jakby co mam wsparcie zazdroszczę mu tylko tej wiedzy praktycznej i książek mnie niestety na nie nie stać...najzwyczajniej...z obaczymy jak z egzaminem będzie A kolejną sprawą jest właśnie termin...chciałabym sie już zapisać bo słyszałam że są kolejki i może nie być miejsca już na najbliższy a z drugiej strony boję się, że będzie w marcu a ja nie zdążę sie do marca nauczyć przy moim tempie...inna sprawa jak będzie we wrześniu a jak się zgapie i mimo wszystko nie będzie już miejsc o matko fiksuje już
__________________
Hania 6.10.2012
Boy or Girl ???



http://www.suwaczki.com/tickers/hchyhgqsnt603ke0.png

Edytowane przez agulkaa
Czas edycji: 2009-10-28 o 20:48 Powód: literówka
agulkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2021-07-20 21:12:54


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 05:32.