Język polski dla obcokrajowców - nasze patenty jak ich go nauczyć - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe > Emigrantki

Notka

Emigrantki Emigrantki to forum dla "zagranicznych" Wizażanek. Wejdź, poznaj rodaczki, wymień się opiniami i swoim doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2011-07-09, 08:28   #1
mmm3m
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 4 461
Question

Język polski dla obcokrajowców - nasze patenty jak ich go nauczyć


Witajcie
Chciałabym aby ten wątek był skarbnicą rad jak wytłumaczyć przeróżne zawiłości naszego języka komuś kto się go uczy. Patenty, przykłady, jakieś sprawdzone książki, strony, programy.

Ja np. wczoraj zdębiałam jak musiałam wytłumaczyć odmianę przez przypadki słowa sklep.
Stanęliśmy przy sklepowi ;/
Niby facet wie co to przypadki ale nie rozumie, jaka końcówka/odmiana kiedy mu się przyda w życiu (tzn. kiedy powinien uzyc tego sklepowi).
Tłumaczenie po angielsku to dla mnie nie lada wyzwanie.
Proste rzeczy jakoś to mu zapodam tak że wie o co chodzi ale inne to już w życiu.


A może sam/sama uczysz się/uczyłeś polskiego i chcesz się podzielić doświadczeniem? : )








mam nadzieję, że nie amma takiego wątku - szukałam i nie znalazłam
mmm3m jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-09, 08:47   #2
keine_angst
Wtajemniczenie
 
Avatar keine_angst
 
Zarejestrowany: 2010-11
Lokalizacja: Z fotela:)
Wiadomości: 2 244
GG do keine_angst
Dot.: Język polski dla obcokrajowców - nasze patenty jak ich go nauczyć

Generalnie podziwiam wszystkich obcokrajowców, którzy uczą się odmiany przez przypadki, a sami czegoś takiego w swoim ojczystym języku nie mają. Tak samo jest w łaciną - co prawda tam jest tylko sześć przypadków, ale ja do tej pory nie wiem, jakiego gdzie się używa
Porad żadnych nie mam, ale pamiętam sytuację, gdy pewna Angielka nie mogła wykryć różnicy pomiędzy "przekupka" a "psia kupka" Śmiechu było co nie miara.
__________________
Nie dyskutuj z idiotą, bo najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.

Quidquid latine dictum sit, altum videtur.

keine_angst jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-09, 09:49   #3
makeupnotwar
Wtajemniczenie
 
Avatar makeupnotwar
 
Zarejestrowany: 2009-05
Wiadomości: 2 670
Dot.: Język polski dla obcokrajowców - nasze patenty jak ich go nauczyć

na rynku jest dostępna cała gama podręczników, jak również wykwalifikowana kadra. znajomy obcokrajowiec, też słowianin, który mówi po polsku świetnie, ciągle nie rozumie o co chodzi z przypadkami ja mam full materiałow gdzie np handouty są z polskimi i angielskimi przykładami, to pomaga na początku. wszystko też zależy od nacji, wieku, słowiańskości/innej grupy językowej.... mówi to przyszła medotyczka polskiego jako obcego
__________________

makeupnotwar jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-09, 10:14   #4
mmm3m
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 4 461
Dot.: Język polski dla obcokrajowców - nasze patenty jak ich go nauczyć

handout? : )

On nie jest Słowianinem ale biegle zna rosyjski. Do tego angielski płynnie na bardzo dobrym poziomie - w końcu studiuje w tym języku. Więc może ten rosyjski jakoś mu pomaga.

Co do podręczników... widziałam jeden jego w wersji pdf i sama się przeraziłam . Mnie z czymś takim odechciałoby się nauki polskiego ; ]
mmm3m jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-09, 16:19   #5
Kasza Manna
Zakorzenienie
 
Avatar Kasza Manna
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 11 395
Dot.: Język polski dla obcokrajowców - nasze patenty jak ich go nauczyć

Cytat:
Napisane przez makeupnotwar Pokaż wiadomość
na rynku jest dostępna cała gama podręczników, jak również wykwalifikowana kadra. znajomy obcokrajowiec, też słowianin, który mówi po polsku świetnie, ciągle nie rozumie o co chodzi z przypadkami ja mam full materiałow gdzie np handouty są z polskimi i angielskimi przykładami, to pomaga na początku. wszystko też zależy od nacji, wieku, słowiańskości/innej grupy językowej.... mówi to przyszła medotyczka polskiego jako obcego
Cytat:
Napisane przez mmm3m Pokaż wiadomość
handout? : )

On nie jest Słowianinem ale biegle zna rosyjski. Do tego angielski płynnie na bardzo dobrym poziomie - w końcu studiuje w tym języku. Więc może ten rosyjski jakoś mu pomaga.

Co do podręczników... widziałam jeden jego w wersji pdf i sama się przeraziłam . Mnie z czymś takim odechciałoby się nauki polskiego ; ]
Pewnie chodzi o jakieś ulotki, darmowe materiały, które mają wersję zarówno w j. polskim, jak i np. w angielskim.

Jeśli on zna rosyjski, to nie powinno być problemów, przecież tam też są przypadki identyczne, jak u nas (do dziś pamiętam ich nazwy ), końcówki itd. Żeby go nie zniechęcić, niech zacznie od odmian regularnych
My też przecież np. z angielskiego mieliśmy rzeczy, które trzeba było wykuć niektórych rzeczy nie da się ominąć

Myślę, że do nauki dobrze jest zacząć np od Supermemo, widziałam, że mają ofertę nauki polskiego. Mi przy nauce włoskiego baaaaaaardzo pomogło
http://www.supermemo.pl/polski_no_problem_podstawowy książka + kurs na komputer
http://www.supermemo.net/course/pols...blemu_beginner tu można powyższy kurs wypróbować, ale nie polecam opcji kursu przez internet, bo za każde 6mcy płaci się tyle, co za książkę + kurs na kompa. A ciężko się w tych 6mcach wyrobić, więc znów się płaci, i znów i tak dalej
__________________
"Wy macie tą Waszą solidarność Wizażanek, że dwadzieścia lat temu to WY byście obaliły komunizm"
złota męska myśl
Kasza Manna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-10, 00:02   #6
muszynianka
Zakorzenienie
 
Avatar muszynianka
 
Zarejestrowany: 2009-12
Wiadomości: 19 347
Dot.: Język polski dla obcokrajowców - nasze patenty jak ich go nauczyć

Szczerze to myślę że nie da się obcokrajowca perfekcyjnie nauczyć polskiego - z osób które poprawnie mówią po polsku... no jest ich niewiele. nawet nauczyciele nie mówili poprawnie w szkole
muszynianka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-10, 11:02   #7
himym
Zadomowienie
 
Avatar himym
 
Zarejestrowany: 2011-03
Lokalizacja: Londyn
Wiadomości: 1 178
Dot.: Język polski dla obcokrajowców - nasze patenty jak ich go nauczyć

Mój facet jest Anglikiem i nauka języka polskiego przychodzi mi z wieeeeelkim trudem. Nie umie "szeleścić" jak my,nie mówi ś ć ź dź. Nauka polega na tym,że np. siedzimy przy obiedzie,on prosi mnie o sól i nie dostanie póki nie nazwie tego po polsku. Ogólnie mówimy po angielsku na codzień,ale staram się włączać elementy polskiego.
__________________
The only way to get rid of a temptation is to yield to it
Problem niektórych kobiet polega na tym,że ekscytują się byle czym,a potem biorą z tym ślub.



Nie subskrybuję wątków.
himym jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2011-07-10, 20:11   #8
lucyohlucy
Wtajemniczenie
 
Avatar lucyohlucy
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Sydney
Wiadomości: 2 962
Dot.: Język polski dla obcokrajowców - nasze patenty jak ich go nauczyć

Cytat:
Napisane przez himym Pokaż wiadomość
Mój facet jest Anglikiem i nauka języka polskiego przychodzi mi z wieeeeelkim trudem. Nie umie "szeleścić" jak my,nie mówi ś ć ź dź. Nauka polega na tym,że np. siedzimy przy obiedzie,on prosi mnie o sól i nie dostanie póki nie nazwie tego po polsku. Ogólnie mówimy po angielsku na codzień,ale staram się włączać elementy polskiego.
I to chyba jest dobry sposób... i jak już takie komunikatywne podstawy będą.. można wchodzić z gramatyką
__________________
Instagram
Monnotone
lucyohlucy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-22, 21:05   #9
SugarbabyLove
Zakorzenienie
 
Avatar SugarbabyLove
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 7 446
Dot.: Język polski dla obcokrajowców - nasze patenty jak ich go nauczyć

U mnie na kursie gdzie się uczę niemieckiego jest koleś co stara się uczyć polskiego- stwierdził że dla niego to czarna magia.. najgorzej jest z "sz" "cz" "ż" itp to jest dla Niemców katorga żeby się nauczyć, a śmiesznie brzmi jak próbują.
__________________
Nie ma mnie dla nikogo..
SugarbabyLove jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-22, 22:01   #10
himym
Zadomowienie
 
Avatar himym
 
Zarejestrowany: 2011-03
Lokalizacja: Londyn
Wiadomości: 1 178
Dot.: Język polski dla obcokrajowców - nasze patenty jak ich go nauczyć

Cytat:
Napisane przez SugarbabyLove Pokaż wiadomość
U mnie na kursie gdzie się uczę niemieckiego jest koleś co stara się uczyć polskiego- stwierdził że dla niego to czarna magia.. najgorzej jest z "sz" "cz" "ż" itp to jest dla Niemców katorga żeby się nauczyć, a śmiesznie brzmi jak próbują.
Nie tylko dla Niemców,mój facet Brytyjczyk za nic nie powie SZ
__________________
The only way to get rid of a temptation is to yield to it
Problem niektórych kobiet polega na tym,że ekscytują się byle czym,a potem biorą z tym ślub.



Nie subskrybuję wątków.
himym jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-22, 22:17   #11
Ieka
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 7 584
Dot.: Język polski dla obcokrajowców - nasze patenty jak ich go nauczyć

Cytat:
Napisane przez himym Pokaż wiadomość
Nie tylko dla Niemców,mój facet Brytyjczyk za nic nie powie SZ

mój Tż umie ! mówi m.in po arabsku i wszystkie słówka pięknie wymawia
Ieka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-07-23, 07:41   #12
makeupnotwar
Wtajemniczenie
 
Avatar makeupnotwar
 
Zarejestrowany: 2009-05
Wiadomości: 2 670
Dot.: Język polski dla obcokrajowców - nasze patenty jak ich go nauczyć

to jest uwarunkowane tym, czy w repertuarze danego języka są takie dźwięki. my na przykład będziemy mieli duży problem z dzwiękami krtaniowymi http://en.wikipedia.org/wiki/Pharyngeal_consonant, a niesłowianie z głoskami szeleszczącymi, naturalna sprawa anglicy mają dźwięki podobne do sz i cz (bardziej jest to zmiękczone), a polacy nie mają długich samogłosek i heel i hill brzmią w ich wykonaniu w 98% tak samo ot, ciekawostki
__________________

makeupnotwar jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-23, 10:38   #13
himym
Zadomowienie
 
Avatar himym
 
Zarejestrowany: 2011-03
Lokalizacja: Londyn
Wiadomości: 1 178
Dot.: Język polski dla obcokrajowców - nasze patenty jak ich go nauczyć

Muszę go męczyć
__________________
The only way to get rid of a temptation is to yield to it
Problem niektórych kobiet polega na tym,że ekscytują się byle czym,a potem biorą z tym ślub.



Nie subskrybuję wątków.
himym jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-23, 16:38   #14
201608040942
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2003-08
Wiadomości: 9 977
Dot.: Język polski dla obcokrajowców - nasze patenty jak ich go nauczyć

Jak pomoc obcokrajowcowi w nauce polskiego? wyslac go do szkoly na kurs. Ja jak przyjechalam do DE nie umialam nic po niemiecku i poszlam do szkoly, bo ja niestety nie jestem z tych co dostane ksiazke do nauki niemieckiego po niemiecku i sami sie naucza, mnie trzeba bylo wytlumaczyc jak krowie na rowie. Jak czegos nie kapowalam to pytalam nauczycielki i mi jeszcze raz tlumaczyla.
Ot cala filozofia ;o)
201608040942 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-23, 19:52   #15
Ashlee_
Zadomowienie
 
Avatar Ashlee_
 
Zarejestrowany: 2006-05
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 1 174
Dot.: Język polski dla obcokrajowców - nasze patenty jak ich go nauczyć

pamietam jak moj przyjaciel japonczyk uczl sie polskiego i za nic w siwecie nie ptrafil zrozumiec roznicy miedzy WIEM a ZNAM ... i potem wychodzily z tego zdania typu : ja wiem ten zespol

moj chlopak jest rosjaninem i uczy sie polskiego ze sluchu (slucha mnie i polskich piosenek, czasami obejrzy jakis polski film) i poprzez czytanie roznych czytanek, artykulow. zaczal sie uczyc okolo pol roku temu i idzie mu bardzo dobrze .. wlasciwie to mowi o wiele lepiej po polsku niz ja po rosyjsku !
__________________
never mind... anyway...

雪が歌う夜に君を憶うよ
凍りついたこの部屋で
憧れた未来を待ち望むように
孤独を生きて…






Ashlee_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-24, 13:59   #16
bluebluesky
Zakorzenienie
 
Avatar bluebluesky
 
Zarejestrowany: 2009-09
Wiadomości: 3 573
Dot.: Język polski dla obcokrajowców - nasze patenty jak ich go nauczyć

Znam dwie osoby, ktore doskonale mowia po polsku. Oczywiscie slychac akcent (u jednego francuski, a u drugiego angielski), ale gramatyka i slownictwo opanowali do perfekcji. Obaj chodzili dlugo na kursy i cwiczyli w domu z zonami/dziewczynami.

Mysle, ze bez profesjonalnej pomocy, typu szkola albo kurs, zadanie jest niewykonalne.
__________________
Ktoś nie śpi, aby spać mógł ktoś.
bluebluesky jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-28, 13:17   #17
Amani
Zakorzenienie
 
Avatar Amani
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 3 563
Dot.: Język polski dla obcokrajowców - nasze patenty jak ich go nauczyć

Cytat:
Napisane przez mmm3m Pokaż wiadomość
handout? : )

On nie jest Słowianinem ale biegle zna rosyjski. Do tego angielski płynnie na bardzo dobrym poziomie - w końcu studiuje w tym języku. Więc może ten rosyjski jakoś mu pomaga.

Co do podręczników... widziałam jeden jego w wersji pdf i sama się przeraziłam . Mnie z czymś takim odechciałoby się nauki polskiego ; ]
Jeśli zna rosyjski, to przypadków bardzo łatwo się nauczyć na zasadzie porównania między polskim i rosyjskim. Pytania przypadków brzmią prawie tak samo, więc robisz mu tabelkę i przy odmianie rosyjskiej piszesz polski przykład. Ja tak uczyłam się gramatyki rosyjskiej. Jeśli chodzi o same użycie, to niestety, ale trzeba będzie sięgnąć do fachowej literatury. Tam wszystkie słówka są pogrupowane według pewnych kryteriów i każda grupa odmienia się nieco inaczej. Polak (nie językoznawca) raczej sam do tego podziału nie dojdzie
__________________
' DIET IS „DIE” WITH A „T” '
- Garfield -

-26kg

Amani jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-28, 23:03   #18
mmm3m
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 4 461
Dot.: Język polski dla obcokrajowców - nasze patenty jak ich go nauczyć

Cytat:
Napisane przez Amani Pokaż wiadomość
Jeśli zna rosyjski, to przypadków bardzo łatwo się nauczyć na zasadzie porównania między polskim i rosyjskim. Pytania przypadków brzmią prawie tak samo, więc robisz mu tabelkę i przy odmianie rosyjskiej piszesz polski przykład. Ja tak uczyłam się gramatyki rosyjskiej. Jeśli chodzi o same użycie, to niestety, ale trzeba będzie sięgnąć do fachowej literatury. Tam wszystkie słówka są pogrupowane według pewnych kryteriów i każda grupa odmienia się nieco inaczej. Polak (nie językoznawca) raczej sam do tego podziału nie dojdzie
ale ja nie znam rosyjskiego : (
mmm3m jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-23, 12:19   #19
mmm3m
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 4 461
Dot.: Język polski dla obcokrajowców - nasze patenty jak ich go nauczyć

Pamiętam, że kiedyś takie coś znalazłam ale teraz nie mogę tego znaleźć na necie. Czy ktoś wie jak wyglądają polskie przypadki po angielsku. Tzn. jak jest taki dopełniacz po angielsku, jak te ich pytania (komu? czemu?). Byłoby mi łatwiej wytłumaczyć dlaczego w danym zdaniu użyłam np. mnie zamiast ja.

Btw. czy "podobać się" ma jakiś inny odpowiednik od like mylonego przez mojego ucznia z lubić coś/kogoś?

Edytowane przez mmm3m
Czas edycji: 2011-08-23 o 12:20
mmm3m jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-08-24, 15:51   #20
mmm3m
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 4 461
Dot.: Język polski dla obcokrajowców - nasze patenty jak ich go nauczyć

Mam jeszcze do was pytanie, jakbyście przetłumaczyły lub wytłumaczyły po angielsku "zarywać noc" ?
mmm3m jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-26, 09:59   #21
bluebluesky
Zakorzenienie
 
Avatar bluebluesky
 
Zarejestrowany: 2009-09
Wiadomości: 3 573
Dot.: Język polski dla obcokrajowców - nasze patenty jak ich go nauczyć

Cytat:
Napisane przez mmm3m Pokaż wiadomość
Mam jeszcze do was pytanie, jakbyście przetłumaczyły lub wytłumaczyły po angielsku "zarywać noc" ?
Pull an all nighter. Ale sprawdz jeszcze w googlu, bo moze sa lepsze.
__________________
Ktoś nie śpi, aby spać mógł ktoś.
bluebluesky jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-26, 15:38   #22
mmm3m
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 4 461
Dot.: Język polski dla obcokrajowców - nasze patenty jak ich go nauczyć

Cytat:
Napisane przez bluebluesky Pokaż wiadomość
Pull an all nighter. Ale sprawdz jeszcze w googlu, bo moze sa lepsze.
dzięki ostatecznie wytłumaczyłam a nie przetłumaczyłam, że to oznacza robić coś innego niż spać, tzn, czytać książkę pół nocy, rozmawiać na gg itp itd :P

Edytowane przez mmm3m
Czas edycji: 2011-09-07 o 17:32
mmm3m jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-09-06, 16:08   #23
cholerna romantyczka
Zakorzenienie
 
Avatar cholerna romantyczka
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 4 437
Dot.: Język polski dla obcokrajowców - nasze patenty jak ich go nauczyć

Mój chłopak jest Irlandczykiem, ostatnio podczas wizyty w Polsce podpytywał mnie o różne słówka, powtórzyć powtórzył oczywiście nie płynnie ale co jednym uchem wlecialo drugim wyleciało. Małpa najlepiej mu wychodzi, a jego wersja 'dziękuję' mnie rozbraja, Tż mówi 'dziekuja' z naciskiem na 'ja', brzmi dosyć ... chińsko.
cholerna romantyczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-09-07, 17:32   #24
mmm3m
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 4 461
Dot.: Język polski dla obcokrajowców - nasze patenty jak ich go nauczyć

Mój ostatnio doszkala swój polski i hiszpańsku na bussu pe-el czy kom czy jakoś tak. Może macie jakieś kanały na jutubie lub inne stronki z których na prawdę warto uczyć się polskiego?

Ta jego strona to jest do nauki języków dla każdego. Robisz jakieś ćwiczenia a następnie inni użytkownicy (w jego przypadku Polacy lub Hiszpanie) poprawiają ewentualne błędy. Całkiem fajne Chyba sama wezmę się tam za mój angielski.
mmm3m jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-09-10, 11:25   #25
Annabel89
Zakorzenienie
 
Avatar Annabel89
 
Zarejestrowany: 2010-10
Lokalizacja: Częstochowa/Warszawa
Wiadomości: 5 754
Dot.: Język polski dla obcokrajowców - nasze patenty jak ich go nauczyć

troszkę mi głupio bo ja np nigdy nie uczyłam się polskiego (jestem białorusinką), tylko czytanie/rozmawianie
__________________

Annabel89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-09-10, 17:42   #26
mmm3m
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 4 461
Dot.: Język polski dla obcokrajowców - nasze patenty jak ich go nauczyć

Cytat:
Napisane przez Annabel89 Pokaż wiadomość
troszkę mi głupio bo ja np nigdy nie uczyłam się polskiego (jestem białorusinką), tylko czytanie/rozmawianie
Ale błędów w twojej wypowiedzi nie widać : )
mmm3m jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-09-11, 09:24   #27
Annabel89
Zakorzenienie
 
Avatar Annabel89
 
Zarejestrowany: 2010-10
Lokalizacja: Częstochowa/Warszawa
Wiadomości: 5 754
Dot.: Język polski dla obcokrajowców - nasze patenty jak ich go nauczyć

Cytat:
Napisane przez mmm3m Pokaż wiadomość
Ale błędów w twojej wypowiedzi nie widać : )
a dzięki
__________________

Annabel89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-09-11, 13:32   #28
Kath88
Przyczajenie
 
Avatar Kath88
 
Zarejestrowany: 2011-06
Wiadomości: 14
Dot.: Język polski dla obcokrajowców - nasze patenty jak ich go nauczyć

Mieszkam i pracuję w Anglii, a większość znajomych to właśnie Anglicy. Przyzwyczajona do tego, że językiem polskim wszyscy interesują się tylko wtedy, kiedy widzą jak czasem wymsknie mi się słowo z "łaciny podwórkowej" (choć staram się być grzeczna i jeśli już klnę to po cichu i do siebie), zdziwiło mnie, że pewnego razu koleżanka zaczęła się dopytywać o zwroty grzecznościowe. Podałam jej parę przykładów a ona zadziwiła mnie, używając potem codziennie "dzień dobry". A potem pisała do mnie po polsku na facebooku. Co prawda ledwo szło się doczytać, ale próbuje. Zobaczymy co z tego wyniknie, bo nasz trudny język zniechęca.
Kath88 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-09-11, 22:14   #29
mmm3m
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 4 461
Dot.: Język polski dla obcokrajowców - nasze patenty jak ich go nauczyć

Cytat:
Napisane przez Kath88 Pokaż wiadomość
Mieszkam i pracuję w Anglii, a większość znajomych to właśnie Anglicy. Przyzwyczajona do tego, że językiem polskim wszyscy interesują się tylko wtedy, kiedy widzą jak czasem wymsknie mi się słowo z "łaciny podwórkowej" (choć staram się być grzeczna i jeśli już klnę to po cichu i do siebie), zdziwiło mnie, że pewnego razu koleżanka zaczęła się dopytywać o zwroty grzecznościowe. Podałam jej parę przykładów a ona zadziwiła mnie, używając potem codziennie "dzień dobry". A potem pisała do mnie po polsku na facebooku. Co prawda ledwo szło się doczytać, ale próbuje. Zobaczymy co z tego wyniknie, bo nasz trudny język zniechęca.
Mój ostatnio czytałam mi polskie kawały.
Idzie mu to całkiem płynnie ale czasami nie jestem w stanie go zrozumieć.
Pokazywał mi też jeden ze swoich podręczników. Ten tym razem był rosyjski do nauki polskiego.
Było tam takie zdanie hmmmm za króla Cieczka , czy jakoś tak ten król miał. Nie zrozumiałam o co chodzi, o jakiego króla? I tylko się z tego śmialiśmy.
Możliwe, że chodziło w tym zdaniu o trening wymowy trudniejszych wyrazów ale to tylko moje domysły.


No i właśnie to co piszesz, te nawet drobne próby używania naszego języka, jak cześć, co słychać bardzo mnie cieszą : )
I nigdy nie wyśmiewam się z akcentu i błędów. Tylko cierpliwie poprawiam i hmmm uśmiecham się serdecznie. Bo jakby tak ciągle śmiać się i śmiać z takiego początkującego to by się załamał.
mmm3m jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-09-12, 15:47   #30
natalia_wo
Agencja Spamu - Nie stać nas na reklamę, więc spamujemy!
 
Zarejestrowany: 2011-09
Wiadomości: 87
Dot.: Język polski dla obcokrajowców - nasze patenty jak ich go nauczyć

Ja poznałam kiedyś Francuza, który bez zająknięcia powiedział 'w Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie'. Chyba nie muszę pisać jaką miałam minę gdy to usłyszałam :O Myślałam, że może miał jakąś styczność z naszym językiem, ale zapierał się, że oprócz 'kur*a' nie umie nic innego :P

Zawsze się zastanawiałam jak obcokrajowy słyszą nasz język. W te wakacje poznałyśmy z przyjaciółkami Brazylijczyków, którzy stwierdzili, że kiedy rozmawiamy, oni słyszą jedynie "szczszszcz" czyli słynne 'szeleszczenie'

Edytowane przez natalia_wo
Czas edycji: 2011-09-12 o 15:51
natalia_wo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Emigrantki


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Wyłączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 09:37.