Kilka pytań o maturę z WOSu. - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2011-01-20, 08:40   #1
szumasima
Raczkowanie
 
Avatar szumasima
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Pudełeczko
Wiadomości: 425

Kilka pytań o maturę z WOSu.


Mam nadzieję zdać w tym roku maturę z wosu (rozszerzenie) na jak najlepszym poziomie. Tu zaczyna się problem. Znalezienie korepetytora z Wosu jest co najmniej trudne, wielu ludzi mówi, że niepotrzebne, bo niby wos to po prostu dużo kucia.
Trochę się denerwuje, bo myślę, że to nie do końca prawda a mój nauczyciel w szkole zachowuje się jakby kompletnie nie zdawał sobie sprawy z tego, że matura tuż tuż. Czuzję się kompletnie nieprzygotowana.
Stąd moje pytanie to wizażanek, które zdały już ten przedmiot. Co robić, by nauczyć się go samemu? Z jakich pomocy korzystać? (poza operonem) Chodzi mi też o jakieś wskazówki przy pisaniu pracy maturalnej, bo tego, nie będę ukrywać obawiam się najbardziej, nawet gdy ćwiczę i piszę je, nie mam nikogo kto mógłby mi to ewentualnie sprawdzić i skorygować.
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
__________________
zmyslam sie na poczekaniu, bo i tak nikt nie czyta Sienkiewicza i nie wie, że chamsko zzynam emocje od Winicjusza



szumasima jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-20, 09:20   #2
kasiax.
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 993
Dot.: Kilka pytań o maturę z WOSu.

Moim zdaniem faktycznie korepetytor z WOSu to bezsensowny wydatek. Ja zdawałam rozszerzony WOS 4 lata temu i bez większego kucia zdałam na 80% - może szału nie ma, ale źle też nie jest przede wszystkim jak nazwa przedmiotu wskazuje musisz posiadać wiedzę o społeczeństwie oglądaj dużo wiadomości na różnych stacjach, czytaj sobie jakiegoś newsweeka, politykę, musisz się orientować w partiach politycznych, ministrach itp. ale to pewnie wiesz. Poza tym wyszukaj sobie jakieś zagadnienia do matury z wosu i zrób sobie z każdego tematu notatki - takie kompendium wiedzy. Już czytając o czymś i pisząc notatki coś zostaje w głowie. Ja tak robiłam z dwiema koleżankami, bo jednak sporo tego jest, może też masz jakieś zaufane osoby, które zdają WOS, to Ci trochę pracy odpadnie. No i na koniec - pozytywne nastawienie, matura nie jest straszna
__________________

kasiax. jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-20, 09:25   #3
mushroomhunter
Zadomowienie
 
Avatar mushroomhunter
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 1 178
Dot.: Kilka pytań o maturę z WOSu.

Powiem tak - najlepszy sposób na maturę z WOS-u, to kupić podręcznik, uczyć się z niego i oglądać TVN 24;]
mushroomhunter jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-20, 10:43   #4
szumasima
Raczkowanie
 
Avatar szumasima
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Pudełeczko
Wiadomości: 425
Dot.: Kilka pytań o maturę z WOSu.

Dziękuję wam za odpowiedź!
Wybrałam Wos właśnie ze względu na to, że już sama z siebie czytam politykę i oglądam tvn24 (jakkolwiek to brzmi ;o), mniej więcej wiem co nieco o polityce etc, interesuje mnie głównie historia od zimnej wojny do teraz, więc niby jak znalazł. W szkole używany podręczników z Nowej Ery, jednak nie wydaja mi się one specjalnie dobre; czy polecicie jakiś konkretny? I czy maice jakieś wskazówki co do pracy maturalnej?
__________________
zmyslam sie na poczekaniu, bo i tak nikt nie czyta Sienkiewicza i nie wie, że chamsko zzynam emocje od Winicjusza



szumasima jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-20, 11:22   #5
martha330
Zakorzenienie
 
Avatar martha330
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 5 018
Dot.: Kilka pytań o maturę z WOSu.

też pisałam m.in. WOS,ale to było 5lat temu. nie pamiętam bym uczyła się z podręcznika, oczywiście zawsze miałam blade pojęcie o tym,co na lekcjach było. poza tym sporo oglądałam programów dotyczących bieżących wydarzeń ze świata polityki, gospodarki, społeczeństwa. i to mi pomogło, bo spokojnie mogłam napisać rozprawkę na temat bodajże rozwoju społeczeństw i czynników wpływających na nie. żadnego korepetytora, ja wolałabym wziąć z matmy, na szczęście nie była u mnie obowiązkowa!
__________________
Nasze serduszka
Hania <3 8.11.2014r. <3 i Basia 3.04.2017


martha330 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-20, 12:03   #6
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: Kilka pytań o maturę z WOSu.

Cytat:
Napisane przez szumasima Pokaż wiadomość
I czy maice jakieś wskazówki co do pracy maturalnej?
mam, moja nauczycielka rok temu o to zadbała podała nam schemat za pomocą którego można napisać każdą pracę z wosu (choć wydaje sie to wątpliwe) bo sama kiedyś była egzaminatorem i opowiadała nam czego egzaminator szuka w pracy. gdy tylko znajdę notatki z WOSu to ci je przekażę

jako, że dużo osób pisze do mnie wiadomości w związku z tym postem, edytuję oraz dodaję, że nie jestem już w posiadaniu tych notatek.
__________________

Edytowane przez viva91
Czas edycji: 2012-11-06 o 19:19
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-20, 13:25   #7
igunia18
Zadomowienie
 
Avatar igunia18
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 1 189
Dot.: Kilka pytań o maturę z WOSu.

Cytat:
Napisane przez mushroomhunter Pokaż wiadomość
Powiem tak - najlepszy sposób na maturę z WOS-u, to kupić podręcznik, uczyć się z niego i oglądać TVN 24;]
zgadzam się co do książki (polecam Operon - najważniejsze pojęcia są wytłuszczone) oglądać wszelkie wiadomości i śledzić najważniejsze wydarzenia w Polsce i na świecie dodam jeszcze, że warto przyswoić Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej
__________________



igunia18 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2011-01-20, 14:18   #8
cosmo20
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 612
Dot.: Kilka pytań o maturę z WOSu.

ja czytałam repetytorium operonu, książkę, której używaliśmy na lekcjach, rozwiązywałam zadania z ćw o ile dobrze pamiętam "nowa matura", do tego dużo wiadomości, tvn 24 i pełno newsweeków spokojnie dało radę bez korepetycji, mimo, że wymyśliłam zdawanie WOS-u w lutym
nie wiadomo kiedy a tu już zaraz 2 lata strzelą
__________________

cosmo20 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-20, 17:57   #9
nata_sha
Raczkowanie
 
Avatar nata_sha
 
Zarejestrowany: 2005-11
Wiadomości: 130
Dot.: Kilka pytań o maturę z WOSu.

poza konstytucją, podręcznikiem czy vademecum polecam kupić także testy maturalne i robić je na bieżąco. To czego nie wiesz możesz sobie gdzieś zapisywać i zagłębiać wiedzę w tym zakresie. Często pyt są podobne i jak coś musisz parokrotnie rozwiązać to też zapamiętujesz. Powodzenia!
nata_sha jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-21, 07:30   #10
mushroomhunter
Zadomowienie
 
Avatar mushroomhunter
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 1 178
Dot.: Kilka pytań o maturę z WOSu.

Cytat:
Napisane przez nata_sha Pokaż wiadomość
poza konstytucją, podręcznikiem czy vademecum polecam kupić także testy maturalne i robić je na bieżąco. To czego nie wiesz możesz sobie gdzieś zapisywać i zagłębiać wiedzę w tym zakresie. Często pyt są podobne i jak coś musisz parokrotnie rozwiązać to też zapamiętujesz. Powodzenia!
Rozwiązywanie testów tez na pewno nie zaszkodzi;]. Ja na maturę z historii przygotowywałam się przede wszystkim rozwiązują testy;].
mushroomhunter jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-21, 09:47   #11
szumasima
Raczkowanie
 
Avatar szumasima
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Pudełeczko
Wiadomości: 425
Dot.: Kilka pytań o maturę z WOSu.

Cytat:
Napisane przez viva91 Pokaż wiadomość
mam, moja nauczycielka rok temu o to zadbała podała nam schemat za pomocą którego można napisać każdą pracę z wosu (choć wydaje sie to wątpliwe) bo sama kiedyś była egzaminatorem i opowiadała nam czego egzaminator szuka w pracy. gdy tylko znajdę notatki z WOSu to ci je przekażę
Byłoby naprawdę cudownie, gdybyś je znalazła. Naprawdę czuję się niespokojna, szczególnie jeśli chodzi właśnie o tę trzecią część testu.

Dziękuję wam za wszystkie odpowiedzi!
__________________
zmyslam sie na poczekaniu, bo i tak nikt nie czyta Sienkiewicza i nie wie, że chamsko zzynam emocje od Winicjusza



szumasima jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-01-21, 18:26   #12
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: Kilka pytań o maturę z WOSu.

Cytat:
Napisane przez nata_sha Pokaż wiadomość
poza konstytucją, podręcznikiem czy vademecum polecam kupić także testy maturalne i robić je na bieżąco.
zapomniałam o tym napisać. ja nawiecej z wosu nauczyłam się właśnie rozwiązując testy. dzięki nim uświadomiłam sobie które działy muszę jeszcze powtórzyć, poznałam typy pytań maturalnych. rozwiązywałam te z operonu, dość trudne niektóre nawet, ale opłacało się

za 5 min idę szukać notatek dotyczacych pracy
__________________
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-21, 21:47   #13
NinaSimone
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2010-12
Wiadomości: 9 218
Dot.: Kilka pytań o maturę z WOSu.

Czy ja moge sie podlaczyc do watku? Tez zdaje WOS, ale rezygnuje z rozszerzenia.. odp na pytania ida mi calkiem ok (w miare). Nie wiem jak pisac prace i trudno mi to ogarnac na dodatek nie moge liczyc na pomoc nauczyciela..
NinaSimone jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-25, 22:16   #14
Asiaa90
Zakorzenienie
 
Avatar Asiaa90
 
Zarejestrowany: 2010-09
Lokalizacja: R.
Wiadomości: 5 182
Dot.: Kilka pytań o maturę z WOSu.

Również uważam, że korepetycje z Wosu to strata pieniędzy, trzeba oglądać wiadomości, kup sobie dobrą książkę (również miałam z operonu dokładnie nie pamiętam jaka to była ale hmm chyba sejm był na okładce w każdym bądż razie sprawdziła się idealnie ), do tego rozwiązuj testy i wystarczy na początku uczyłam się z samej książki, kilka dni przed matura doszłam do wniosku, że znajdę gdzieś schowane testy i może jednak coś porozwiązuje... robiąc je zobaczyłam dopiero jakie miałam zaległości... a to jakieś 3 dni przed maturą.. więc non stop siedziałam i się uczyłam żeby zdążyć to nadrobić dlatego też myślę, że testy są bardzo pomocne bo zawsze pokażą co jeszcze nie umiesz, czego musisz się douczyć.

---------- Dopisano o 23:16 ---------- Poprzedni post napisano o 23:11 ----------

Cytat:
Napisane przez NinaSimone Pokaż wiadomość
Nie wiem jak pisac prace i trudno mi to ogarnac na dodatek nie moge liczyc na pomoc nauczyciela..
na internecie z pewnością znajdziesz jakieś poradniki poszukaj, pamiętam, że jak ja pisałam to było ich pełno... no ale to było trochę lat temu
__________________
ChomikoManiaczka

31.08.2006
Aparatka:
Góra 23.04.2012
Dół 16.07.2012
24.03.2014 koniec

odwyk

Edytowane przez Asiaa90
Czas edycji: 2011-01-25 o 22:13
Asiaa90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-03, 18:19   #15
paktofonika99
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 1 959
Dot.: Kilka pytań o maturę z WOSu.

Witam Was! Zdecydowałam się na zdawanie Wosu na poziomie rozszerzonym, wypełniłam już deklarację, więc odwrotu nie ma. Próbną maturę również pisałam rozszerzoną i mimo tego, iż byłam pewna, że poszła mi tragicznie i nie uzyskam 30%- uzyskałam 56%. Nie powiem, ten wynik mnie nie zadowala, jednak mam zamiar wziąć się na siebie i nadrobić wszelkie zaległości. Największe trudności sprawia mi napisanie pracy- na 20 punktów zazwyczaj piszę na jakieś 11 Wiem, że jeszcze długa droga przede mną, by moje wyniki były satysfakcjonujące, jednak nie poddaje się
viva91, jeśli znalazłabyś te notatki, to byłabym niezmiernie szczęśliwa, jeśli podzieliłabyś się nimi również ze mną
Pozdrawiam!
paktofonika99 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-03, 19:57   #16
irmusiek
Rozeznanie
 
Avatar irmusiek
 
Zarejestrowany: 2009-09
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 748
GG do irmusiek
Dot.: Kilka pytań o maturę z WOSu.

a ja nie uważam, że korepetycje z WOSu to bezsensowny pomysł

jeżeli komus ma to tylko pomóc i ma na to kase, to czemu nie? ; ) poza tym, takie dodatkowe lekcję mogą stymulowac ucznia do tego, aby jeszcze więcej pracował. dodatkowo, jak tu z resztą widac, gro osób ma kłopoty z wypracowaniem. ktos to musi sprawdzić - wg tego głupiego schematu oceniania. i własnie korepetytor w tym ma pomóc.

a co do samej nauki, WOSu nie zdawałam, ale mam w domu historyka i wosowca zarazem : konstytucje trzeba znac na pamięć (i to na serio bez żartów), do tego podręczniki operon lub repetytorium (nie wiem jakim cudem, ale akurat do tego przedmiotu nie spartolili sprawy), testy (im więcej, tym lepiej, nie zaszkodzi. zawsze jest taka możliwośc, że pytanie sie powtórzy), gazety (o charakterze politycznym, telewizja tez nie zaszkodzi) do tego zestawu dodałabym dokładne powtórzenie wszelakich konfliktów na świecie (pamiętam, jak moj nauczyciel od WOSu męczył tym ludzi, którzy zdawali wos na maturze)
irmusiek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-03, 20:56   #17
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: Kilka pytań o maturę z WOSu.

Cytat:
Napisane przez paktofonika99 Pokaż wiadomość
viva91, jeśli znalazłabyś te notatki, to byłabym niezmiernie szczęśliwa, jeśli podzieliłabyś się nimi również ze mną
tak, znalazłam je, ale napisanie ich tu zajmuje mi sporo czasu, a jestem w trakcie sesji, możesz poprosić autorkę tego tematu aby skopiowała Ci wiadomość jaką ode mnie dostała, tam wszystko napisałam.
__________________
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-03, 23:41   #18
muszynianka
Zakorzenienie
 
Avatar muszynianka
 
Zarejestrowany: 2009-12
Wiadomości: 19 347
Dot.: Kilka pytań o maturę z WOSu.

Wiem po sobie, vademecum z operonu, pomocniczo książka do wosu i do geografii, tvn24 i angora. generalnie historii nienawidzę ale jakbyś poczytała podręcznik nic by się nie stało. rozszerzenie jest trudniejsze bo faktycznie musisz się interesować społeczeństwem, podstawa to tylko wykucie na blaszkę podstawowych pojęć

jakich notatek potrzebujesz, na 100% mam jeszcze zeszyt bo magazynuje takie rzeczy

---------- Dopisano o 00:41 ---------- Poprzedni post napisano o 00:37 ----------

ja z pracy pisemnej na podstawie na próbnych miałam zazwyczaj 100%
generalnie musisz bazować na tekstach i tabelkach podanych w drugiej części egzaminu maturalnego, to jest połowa sukcesu.
biorę przykład z głowy masz dwie tabelki - diagramy odnoszące się do liczby studiujących osób teraz i 20 lat temu. tematem pracy jest... na przykład konstytucja w Polsce - zaproponuj zmiany. to lecisz: wedle badań przeprowadzonych przez ośrodek bla bla bla z 2002 roku w gdzieśtam, liczba studentów wzrosła o, co niesie negatywne skutki takie jak bla bla, ponieważ konstytucja gwarantuje darmową edukację publiczną, więcej osób decyduje się na ten krok co w konsekwencji daje nam bla bla bla i uważam że nauka na uczelniach wyższych powinna być odpłatna - podniesie się poziom prowadzonych zajęć oraz studenci mogą czuć się bardziej zmotywowani bla bla bla
to generalnie jest dopasowywanie argumentów do tabelek i artykułów które masz wcześniej
muszynianka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-04, 09:42   #19
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: Kilka pytań o maturę z WOSu.


zapomniałam
tak, nalezy sie odnieść do tego co jest w drugiej części. ja u siebie na maturze wybrałam temat "20 lat przemian w Polsce od 1989" (coś w ten deseń) a w drugiej części miałam tabelki w których były państwa satelickie i inflacje w nich w okolicach 1989r. - już wiadomo że w pracy trzeba wspomnieć o inflacji i podać przykłady. miałam tez tekst bodajże Balcerowicza na temat gospodarki - no tam to już było wszystko, kazda zmiana w polskiej gospodarce jaka zaszła po '89
__________________
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-02-04, 13:46   #20
paktofonika99
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 1 959
Dot.: Kilka pytań o maturę z WOSu.

Cytat:
Napisane przez muszynianka Pokaż wiadomość

jakich notatek potrzebujesz, na 100% mam jeszcze zeszyt bo magazynuje takie rzeczy

---------- Dopisano o 00:41 ---------- Poprzedni post napisano o 00:37 ----------

ja z pracy pisemnej na podstawie na próbnych miałam zazwyczaj 100%
generalnie musisz bazować na tekstach i tabelkach podanych w drugiej części egzaminu maturalnego, to jest połowa sukcesu.
biorę przykład z głowy masz dwie tabelki - diagramy odnoszące się do liczby studiujących osób teraz i 20 lat temu. tematem pracy jest... na przykład konstytucja w Polsce - zaproponuj zmiany. to lecisz: wedle badań przeprowadzonych przez ośrodek bla bla bla z 2002 roku w gdzieśtam, liczba studentów wzrosła o, co niesie negatywne skutki takie jak bla bla, ponieważ konstytucja gwarantuje darmową edukację publiczną, więcej osób decyduje się na ten krok co w konsekwencji daje nam bla bla bla i uważam że nauka na uczelniach wyższych powinna być odpłatna - podniesie się poziom prowadzonych zajęć oraz studenci mogą czuć się bardziej zmotywowani bla bla bla
to generalnie jest dopasowywanie argumentów do tabelek i artykułów które masz wcześniej
głównie interesowałby mnie wszelkie wskazówki w pisaniu tych prac pisemnych bo jak już mówiłam- jestem noga w tej kwestii
Na próbnej wybrałam temat "czy współcześni Polacy są patriotami?" Oczywiście odniosłam się do materiałów źródłowych w 2 części, ale..... no właśnie tylko 12 punktów ze tę część,a nie ukrywam, że zależałoby mi na większej ilości
paktofonika99 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-05, 20:01   #21
dzbanek do kawy
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2010-12
Wiadomości: 502
Dot.: Kilka pytań o maturę z WOSu.

Ja również zdaję maturę z wosu i oczywiście na nauczycielce w szkole nie mogę zupełnie polegać bo np. nie przerobiła z nami w ogóle niektórych działów (!).
Posiadam vademecum Operon (niezawodne!), "Z demokracją na ty" (czyta się jak fajną książkę) i z tego w główniej mierze się ucze . Jeśli chodzi o pozostałe rzeczy to oglądam wszystkie możliwe programy publicystyczne, czytuję Wprost, Politykę i jakieś w miarę przyswajalne artykuły na gazetaprawna.pl.
Staram się również od jakiegoś czasu przeglądać sobie konstytucję. Ale to raczej z ciekawości niż z przymusu.
A jeśli chodzi o historię powojenną to obejmuje ona moją naukę historii, która również zdaję
dzbanek do kawy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-05, 20:22   #22
Skierka001
Rozeznanie
 
Avatar Skierka001
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Mazowsze
Wiadomości: 686
Dot.: Kilka pytań o maturę z WOSu.

Ja, oprócz Operonu, uczyłam się z podręcznika (zakres rozszerzony) Nowej Ery. Polecam, bo wszystko jest dość ciekawie opisane. Poza tym możesz sobie wydrukować z internetu swoją własną pomoc, a dokładnie: wszystkie skróty i loga (!!!) organizacji międzynarodowych. Ja jedno zadanie właśnie tak położyłam, bo nie było tego w podręcznikach. Radziłabym jeszcze znać wszystkie organizacje terrorystyczne, zamachy z ostatniej dekady, prezydentów i premierów (czy kogo oni tam mają) ważniejszych państw, podział władzy w różnych krajach (w poprzednim roku na rozszerzeniu było pytanie o USA, tzn. o Kongres, Izbę Lordów itp., trzeba było to samemu napisać). Ogólnie w poprzednim roku matura była dość trudna, więc teraz będzie łatwiejsza Głowa do góry, bez paniki i rozwiązuj testy! Te z Operonu są dość trudne, ale bardzo przydatne.
Skierka001 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-05, 20:54   #23
irmusiek
Rozeznanie
 
Avatar irmusiek
 
Zarejestrowany: 2009-09
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 748
GG do irmusiek
Dot.: Kilka pytań o maturę z WOSu.

dzbanek do kawy, jak znajdziesz czas to na prawdę poczytaj dogłębnie konstytucje, i tak jak pisała koleżanka, o róznych organizacjach. ; ) przynajmniej będziesz mogła sobie po maturze powiedziec, że zrobiłaś wszystko, co w twojej mocy ; )
irmusiek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-05, 21:09   #24
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: Kilka pytań o maturę z WOSu.

Cytat:
Napisane przez Skierka001 Pokaż wiadomość
Ja, oprócz Operonu, uczyłam się z podręcznika (zakres rozszerzony) Nowej Ery. Polecam, bo wszystko jest dość ciekawie opisane. Poza tym możesz sobie wydrukować z internetu swoją własną pomoc, a dokładnie: wszystkie skróty i loga (!!!) organizacji międzynarodowych. Ja jedno zadanie właśnie tak położyłam, bo nie było tego w podręcznikach. Radziłabym jeszcze znać wszystkie organizacje terrorystyczne, zamachy z ostatniej dekady, prezydentów i premierów (czy kogo oni tam mają) ważniejszych państw, podział władzy w różnych krajach (w poprzednim roku na rozszerzeniu było pytanie o USA, tzn. o Kongres, Izbę Lordów itp., trzeba było to samemu napisać). Ogólnie w poprzednim roku matura była dość trudna, więc teraz będzie łatwiejsza Głowa do góry, bez paniki i rozwiązuj testy! Te z Operonu są dość trudne, ale bardzo przydatne.
hmm, wiem o jakie logo Ci chodzi tez tego nie wiedziałam
przypomniałas mi maturę
a to co zaznaczyłam - bardzo ważne i proste zarazem, tak banalne że ja ciągle powtarzając sobie że muszę się tego nauczyć zapomniałam o tym
__________________
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-06, 13:06   #25
dzbanek do kawy
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2010-12
Wiadomości: 502
Dot.: Kilka pytań o maturę z WOSu.

Cytat:
Napisane przez irmusiek Pokaż wiadomość
dzbanek do kawy, jak znajdziesz czas to na prawdę poczytaj dogłębnie konstytucje, i tak jak pisała koleżanka, o róznych organizacjach. ; ) przynajmniej będziesz mogła sobie po maturze powiedziec, że zrobiłaś wszystko, co w twojej mocy ; )
Jeśli chodzi o konstytucję to posiadam w domu również "Polskie prawo konstytucyjne" Leszka Garlickiego. Oczywiście książka jest dla studentów prawa (na które chciałabym się dostać) i nie czytam jej w całości ale czasem jakieś fragmenty, które mnie interesują, tak.
dzbanek do kawy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-06, 16:56   #26
irmusiek
Rozeznanie
 
Avatar irmusiek
 
Zarejestrowany: 2009-09
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 748
GG do irmusiek
Dot.: Kilka pytań o maturę z WOSu.

Cytat:
Napisane przez dzbanek do kawy Pokaż wiadomość
Jeśli chodzi o konstytucję to posiadam w domu również "Polskie prawo konstytucyjne" Leszka Garlickiego. Oczywiście książka jest dla studentów prawa (na które chciałabym się dostać) i nie czytam jej w całości ale czasem jakieś fragmenty, które mnie interesują, tak.
a nie chciałabys może sprzedac Garlickiego?

oczywiście żartuje trzymaj ją sobie, bo na prawie na pewno ci sie przyda na 1 lub 2 roku

tej ksiązki aż tak znac nie musisz aczkolwiek dobrze o Tobie świadczy, że az tak zgłębiasz wiedze
irmusiek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-07, 09:12   #27
dzbanek do kawy
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2010-12
Wiadomości: 502
Dot.: Kilka pytań o maturę z WOSu.

Cytat:
Napisane przez irmusiek Pokaż wiadomość
a nie chciałabys może sprzedac Garlickiego?

oczywiście żartuje trzymaj ją sobie, bo na prawie na pewno ci sie przyda na 1 lub 2 roku

tej ksiązki aż tak znac nie musisz aczkolwiek dobrze o Tobie świadczy, że az tak zgłębiasz wiedze
Jak się nie dostanę, to pogadamy

EDIT: A co, studiujesz prawo?

Edytowane przez dzbanek do kawy
Czas edycji: 2011-02-07 o 09:15
dzbanek do kawy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-07, 17:42   #28
irmusiek
Rozeznanie
 
Avatar irmusiek
 
Zarejestrowany: 2009-09
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 748
GG do irmusiek
Dot.: Kilka pytań o maturę z WOSu.

Cytat:
Napisane przez dzbanek do kawy Pokaż wiadomość
Jak się nie dostanę, to pogadamy

EDIT: A co, studiujesz prawo?
tak studiuje. i WOSu nie zdawałam, co, niestety, teraz za mna chodzi bo jednak troche rzeczy z tego jest :P
irmusiek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-09, 22:37   #29
ella_ella
Przyczajenie
 
Avatar ella_ella
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 8
Dot.: Kilka pytań o maturę z WOSu.

- vademecum z operonu;
- oglądanie wiadomości;
- ćwiczenia na tekstach zrodlowych,mapach itp;

Ogólnie to nie ma co się spinać,matura z WOS-u jest naprawdę prosta(przynajmniej w tamtym roku była) ,tylko trzeba po prostu wlozyć w to troszkę pracy,a nie uczyc sie na ostatnią chwilę
__________________
There was music in the cafes at night
and revolution in the air
.
ella_ella jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-11, 15:55   #30
wisienka_na_torcie
Zakorzenienie
 
Avatar wisienka_na_torcie
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 4 010
Dot.: Kilka pytań o maturę z WOSu.

Cytat:
Napisane przez ella_ella Pokaż wiadomość
- vademecum z operonu;
- oglądanie wiadomości;
- ćwiczenia na tekstach zrodlowych,mapach itp;
DOKŁADNIE. Zdawałam w 2010 rozszerzony WOS i to rzeczywiście jest zupełnie wystarczający przepis na sukces. Orientować się w organizacjach międzynarodowych, konfliktach, mapy kontynentów, zwłaszcza takie najbardziej "zapalnie " punkty, trochę nazwisk polityków, wszystko to jest w Operonie świetnie omówione, do tego jakieś informacje z tzw. codziennych wydarzeń, generalnie problematyka takiej historii najnowszej. Jeśli ktoś to lubi, to w sumie sama przyjemność Warto sobie już jakiś czas przed maturą wyrobić nawyk i regularnie, co dwa, trzy dni rozwiązać jakiś przykładowy arkusz, to naprawdę dużo daje.

Matury z WOSu nie ma się co bać, fakt, to nie to ,co na początku, ze mnóstwo ludzi wybiera WOS, bo nie ma czego zdawać, pewną wiedzę trzeba przyswoić,ale jeśli się przyłożysz, to nie ma problemu Owocnej nauki
__________________
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=679770
Zapraszam do wymiany

Edytowane przez wisienka_na_torcie
Czas edycji: 2011-02-11 o 15:57
wisienka_na_torcie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-05-21 17:50:20


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 00:30.