Nie umiem zrobić przysiadu ze sztangą nad głową. Dlaczego? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Fitness, bieganie, joga - spalamy kalorie

Notka

Fitness, bieganie, joga - spalamy kalorie Forum dla osób, które lubią aktywność fizyczną i chcą spalić zbędne kalorie. Wejdź, poznaj świat fitnessu i różne rodzaje aktywności fizycznej np. joga, pilates czy zumba.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-09-08, 13:30   #1
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122

Nie umiem zrobić przysiadu ze sztangą nad głową. Dlaczego?


Jak w tytule.
Wczoraj bardzo się niemile zdziwiłam podczas treningu typu HIIt, z 10 kg sztangą.
Okazało się, ze nie jestem w stanie zrobić przysiadu ze sztangą nad głową.
Po prostu... w tej pozycji się nie składam, nawet do pozycji 45 st zgięcia nóg


Skąd ten problem może iść? Czy to może być problem płynący z ograniczonej ruchomości w którejś (w krzyżowej mam największy problem) części kręgosłupa

Nie mam problemów z przysiadami ogólnie. Bez problemu składam się aż do "tyłka na łydkach" także ze sztangą trzymaną w innej pozycji.
A tu nie zrobiłam, a niestety potem sie zagapiłam i już nie złapałam instruktorki zeby to przegadać.
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-08, 13:58   #2
sus_shutupslut
Raczkowanie
 
Avatar sus_shutupslut
 
Zarejestrowany: 2014-09
Wiadomości: 32
Dot.: Nie umiem zrobić przysiadu ze sztangą nad głową. Dlaczego?

probowalas moze z mniejszym obciazeniem? 10 kg to niewiele niby ale jednak ZBYT wiele na poczatek. chodzi o to, ze musisz nauczyc sie tej plynnosci przechodzenia ze stania w przysiad
__________________
i don't like the drugs but the drugs like me
sus_shutupslut jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-08, 14:33   #3
SekretnyWachlarz
Zakorzenienie
 
Avatar SekretnyWachlarz
 
Zarejestrowany: 2009-12
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 13 378
Dot.: Nie umiem zrobić przysiadu ze sztangą nad głową. Dlaczego?

Pewnie ciało jeszcze słabe, zacznij od mniejszego ciężaru. Ja np. martwy ciąg robię tak średnio z 50 kilogramowym obciążeniem, a ostatnio nawet zrobiłam z 70. Przysiad ze sztangą robię już z 55 kilogramami, ale przysiad ze sztangą nad głową robię, uwaga z 10,5, bo więcej nie dam rady. Kwestia wzmocnienia ciała.
__________________
"Któregoś dnia zrozumiesz, że szukasz tego, co już posiadasz".

Treningi
2016: 117/100
2017: 71/100

SekretnyWachlarz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-08, 19:15   #4
Trzy_Ryby
Zakorzenienie
 
Avatar Trzy_Ryby
 
Zarejestrowany: 2010-12
Wiadomości: 5 284
Dot.: Nie umiem zrobić przysiadu ze sztangą nad głową. Dlaczego?

Mam dokładnie ten sam problem.
Śmiem twierdzić, że to nie jest kwestia ciężaru, z wyprostowanymi rękami nad głową nie jestem w stanie zrobić przysiadu nawet z dwukilogramowym obciążeniem.
Właśnie spróbowałam zrobić przysiady z rękami nad głową bez obciążenia i to też jest problem. Ciało jakoś dziwnie się wygina i nie chce współpracować.

Dodam że technikę przysiadu mam opanowaną i zwykle (tzn z innym ustawieniem rąk) używam obciążeń 12- 20kg.
__________________
Jedynie skóra rozlicza zapach...
Trzy_Ryby jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-09, 09:33   #5
zygzak
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-10
Wiadomości: 314
Dot.: Nie umiem zrobić przysiadu ze sztangą nad głową. Dlaczego?

Przysiad z rękami z przodu wymaga mniejszej mobilności niż nad głową. W prawidłowym przysiadzie w najniższej pozycji stopy powinny być w miarę równolegle, oparte całe na ziemi (nie wniesione na place z pięta w powietrzu). Kolana mają być po zewnętrznej części stóp, co najmniej nad 2-3 palcem u stopy. Nie mogą być po wewnętrznej stronie stopy. Aby to wykonać z rękami nad głową potrzebna jest duża mobilność w stawie skokowym i biodrowym. Brak mobilności powoduje kompensowanie i próby zrobienia ruchu krzywiąc się w innych miejscach. Uzyskanie pełnej mobilności wcale nie jest łatwe i wymaga dużo pracy.
zygzak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-09, 10:03   #6
sus_shutupslut
Raczkowanie
 
Avatar sus_shutupslut
 
Zarejestrowany: 2014-09
Wiadomości: 32
Dot.: Nie umiem zrobić przysiadu ze sztangą nad głową. Dlaczego?

dlatego polecam popracowac nad mobilnoscia, o ktorej napisalal zygzak, koordynacja ruchowa a przede wszystkim nad poprawnym wykonywaniu przysiadow. powodow dokladnie nie znamy, a wiec to moze byc wszystko, poniewaz najmniejszy blad moze spowodowac nieprawidlowe wykonywanie cwiczenia, lub zwyczajnie moze do niego nie dojsc.

swoja droga zyzgzaku, to co napisales/as(?) jak dyktowane przez wuefiste ;v
edit: *brzmi jak dyktowane [...]
__________________
i don't like the drugs but the drugs like me

Edytowane przez sus_shutupslut
Czas edycji: 2014-09-09 o 10:04
sus_shutupslut jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-09, 20:19   #7
anoska
Zakorzenienie
 
Avatar anoska
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 6 437
Dot.: Nie umiem zrobić przysiadu ze sztangą nad głową. Dlaczego?

a próbowałaś kontroli wzrokowej? Mi ciężko kiedyś było podnieść 6kg kettel (czy jak to się pisze) i zrobić z nim przysiad - trzymając go nad głową w jednej ręce. Zaczęłam na niego po prostu patrzeć czy to w lustrze czy po prostu mając głowę w górze (ze sztangą raczej się nie da, kompletnie zgubi się wtedy postawa, chociaż ja bym spróbowała) i udało się. Teraz po prostu robię i wychodzi. A ciężar nie jest za duży?
__________________
anoska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-09-10, 06:50   #8
dacn
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2012-03
Wiadomości: 9 557
Dot.: Nie umiem zrobić przysiadu ze sztangą nad głową. Dlaczego?

JAK pracować na d mobilnością?
Mam podobny problem do autorki wątku.
dacn jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-10, 08:47   #9
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Nie umiem zrobić przysiadu ze sztangą nad głową. Dlaczego?

Dzięki dziewczyny.
Czyli mogą być 2 przyczyny i muszę najpierw popróbować, czy to był za duży ciężar, czy to problem w stawach.

Jkak przetestuje to dam znać czy udało się problem rozwiązać.
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-10, 09:29   #10
sus_shutupslut
Raczkowanie
 
Avatar sus_shutupslut
 
Zarejestrowany: 2014-09
Wiadomości: 32
Dot.: Nie umiem zrobić przysiadu ze sztangą nad głową. Dlaczego?

czekam na odpowiedz i trzymam kciuki !
__________________
i don't like the drugs but the drugs like me
sus_shutupslut jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-10, 11:35   #11
zygzak
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-10
Wiadomości: 314
Dot.: Nie umiem zrobić przysiadu ze sztangą nad głową. Dlaczego?

Cytat:
Napisane przez sus_shutupslut Pokaż wiadomość
dlatego polecam popracowac nad mobilnoscia, o ktorej napisalal zygzak, koordynacja ruchowa a przede wszystkim nad poprawnym wykonywaniu przysiadow. powodow dokladnie nie znamy, a wiec to moze byc wszystko, poniewaz najmniejszy blad moze spowodowac nieprawidlowe wykonywanie cwiczenia, lub zwyczajnie moze do niego nie dojsc.

swoja droga zyzgzaku, to co napisales/as(?) jak dyktowane przez wuefiste ;v
edit: *brzmi jak dyktowane [...]
nie jestem wuefisą (brrr). W ogóle to kobietą jestem.
Za to sama nie umiem w ogóle zrobić przysiadu, pracowałam nad tym bardzo długo i niestety mogę zapomnieć, bo okazało się, ze mam jakąś dysfunkcję w kostce i po prostu jak robię przysiad lecę na plecy. i nie da się tego rozpracować. potwierdzone z 2 ortopedami i 2 fizjoterapeutami.

Przez tą moja walkę z mobilnością naczytałam się masę artykułów na sieci, głównie po angielsku bo tam jest najwięcej informacji.

Bardzo, ale to bardzo polecam stronę na youtube faceta, który się nazywa Kelly Starrett. On pokazuje dokładnie jak nad ta mobilnością można pracować w zakresie każdego stawu, pokazuje do czego dany ruch służy albo pokazuje np. przysiad, błędy w przysiadzie i nad czym trzeba pracować, żeby się poprawić. Ma też super książkę, po angielsku, bardzo szczegółową na te tematy.

Edytowane przez zygzak
Czas edycji: 2014-09-10 o 11:36
zygzak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-09-10, 17:02   #12
sus_shutupslut
Raczkowanie
 
Avatar sus_shutupslut
 
Zarejestrowany: 2014-09
Wiadomości: 32
Dot.: Nie umiem zrobić przysiadu ze sztangą nad głową. Dlaczego?

Cytat:
Napisane przez zygzak Pokaż wiadomość
nie jestem wuefisą (brrr). W ogóle to kobietą jestem.
Za to sama nie umiem w ogóle zrobić przysiadu, pracowałam nad tym bardzo długo i niestety mogę zapomnieć, bo okazało się, ze mam jakąś dysfunkcję w kostce i po prostu jak robię przysiad lecę na plecy. i nie da się tego rozpracować. potwierdzone z 2 ortopedami i 2 fizjoterapeutami.

Przez tą moja walkę z mobilnością naczytałam się masę artykułów na sieci, głównie po angielsku bo tam jest najwięcej informacji.

Bardzo, ale to bardzo polecam stronę na youtube faceta, który się nazywa Kelly Starrett. On pokazuje dokładnie jak nad ta mobilnością można pracować w zakresie każdego stawu, pokazuje do czego dany ruch służy albo pokazuje np. przysiad, błędy w przysiadzie i nad czym trzeba pracować, żeby się poprawić. Ma też super książkę, po angielsku, bardzo szczegółową na te tematy.
jak to pisalam to zastanawialam sie czy to Cie nie urazi. mnie sama rozbawilo to podczas pisania, nie wiem czemu w kazdym badz raziw jakos mi sie to skojarzylo. przepraszam podwojnie, tez za plec ! a na kanal Kelly Starret chetnie sama zajrze
__________________
i don't like the drugs but the drugs like me
sus_shutupslut jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-10, 19:12   #13
zygzak
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-10
Wiadomości: 314
Dot.: Nie umiem zrobić przysiadu ze sztangą nad głową. Dlaczego?

Kelly jest super. Bardzo lubię jego filmy, to kopalnia wiedzy o ruchu czlowieka.

Poprawa mobilności to dużo pracy. Za to wykonywanie ćwiczeń z poważnym obciążeniem, albo np dużo powtórzeń (chociażby bieganie) w sposób nieprawidłowy, obciążający stawy będzie w dłuższym czasie prowadzić do uszkodzeń.

Kelly podkreśla, że nie jest ważne ile zrobisz powtórzeń (np ile zrobisz przysiadów ze sztangą 20 kg) jeżeli od 6 się krzywisz a od 10 zupełnie się krzywisz. Lepiej zrób 2 ale dobrze.

Najpierw należy dopracować poprawne proste ćwiczenia. Jak zrobisz dobrze przysiad, pompkę to możesz robić ćwiczenia będące kombinacją lub używające elementów powyższych. Mówiąc krotko najpierw pracujesz nad postawami i jakością ruchu, dopiero później nad obciążeniem.

Jakość ruchu opiera się między innymi na rozciągnięciu mięśni, zakresie ruchu w stawie, a nawet rozmasowaniu powięzi, przykurczy czy zrostów.
zygzak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-03-16, 07:41   #14
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Nie umiem zrobić przysiadu ze sztangą nad głową. Dlaczego?

Wywlekam wątek z czeluści.

Już umiem robić przysiady ze sztangą nad głową.
Dużo rozciągania (gównie klatki piersiowej bo myślę, że tu tkwił problem u mnie), pilatesu i podstawy IMO wszystkiego: treningu funkcjonalnego i sama od nie wiem kiedy, po prostu robię.
Może nie idealne, na olimpiadę by raczej nie wzieli, ale na tyle poprawne ze nie wzbudzają protestów.

(+ od tych fitnesów, "urosłam" 2 cm! Na starość osiągnełam wzrost powyżej 160 cm pierwszy raz w życiu )
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-03-16, 10:11   #15
Agafitness
Wtajemniczenie
 
Avatar Agafitness
 
Zarejestrowany: 2012-03
Lokalizacja: Legnica
Wiadomości: 2 323
Dot.: Nie umiem zrobić przysiadu ze sztangą nad głową. Dlaczego?

Ale po co Ci takie kontuzjogenne ćwiczenie? Przecież przy tym barki ze stawów można powyrywać
__________________
mgr wychowania fizycznego
instrukor fitness,boksu,tańca
sędzia piłki nożnej
Agafitness jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-03-16, 10:36   #16
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Nie umiem zrobić przysiadu ze sztangą nad głową. Dlaczego?

Cytat:
Napisane przez Agafitness Pokaż wiadomość
Ale po co Ci takie kontuzjogenne ćwiczenie? Przecież przy tym barki ze stawów można powyrywać

Czasami się pojawia na crosficie/ funkcjonalnym, często w wersji praktycznie bez obciążenia bo np z samym gryfem od BP (wazy około 0,5 kilo, czyli tyle co kij od szczotki) albo z obciążeniem rzędu 5-8 kilo.
Ja niechętnie wychodzę poza obciążenia dostosowane pod trening wytrzymałościowo-siłowy, wiec nie szokujące.

I tkwię w przekonaniu, ze jeśli czegoś nie potrafię zrobić (a nie jest to żadna akrobatyka tylko zwykły ruch) to znaczy ze coś , gdzieś, nie działa/jest przykurczone i trzeba naprawić bo psuje inne, zdrowe obok. .
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-03-16, 15:52   #17
Agafitness
Wtajemniczenie
 
Avatar Agafitness
 
Zarejestrowany: 2012-03
Lokalizacja: Legnica
Wiadomości: 2 323
Dot.: Nie umiem zrobić przysiadu ze sztangą nad głową. Dlaczego?

Rozumiem. Ja pewnych ćwiczeń staram się unikać,gdyż wiem,że w moim przypadku (przeciążone stawy kolanowe i "zjechany" kręgosłup) przyniosłyby więcej szkody niż pożytku
__________________
mgr wychowania fizycznego
instrukor fitness,boksu,tańca
sędzia piłki nożnej
Agafitness jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Fitness, bieganie, joga - spalamy kalorie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2017-03-16 16:52:59


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 13:24.