Fotograf- zaliczka - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum ślubne > Ceremonia i tradycja ślubna, weselna

Notka

Ceremonia i tradycja ślubna, weselna W tym miejscu możesz podzielić się widzą, jak zaplanować ceremonię ślubną. Na co zwrócić uwagę przy szukaniu sali weselnej. Przypomnieć tradycje weselne.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2007-12-10, 16:14   #1
jannet21
Raczkowanie
 
Avatar jannet21
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 355

Fotograf- zaliczka


Witam koleżanki.
Mam takie pytanie do tych, które już podpisały umowy ze swoimi fotografami. Czy dawałyście zaliczkę i jaki procent kwoty ogólnej ona wynosiła?
Troche się obawiam, bo podpisaliśmy umowę z fotografem (prowadzi działalnośc ale nie ma własnego studia- umowę podpisywaliśmy u nas w domu) i pan zaliczki zarządał 30%. Wydaje mi się to troche wygurowaną kwotą, zwłaszcza że za wynajem sali, kamerzysty czy zespołu zaliczka wynosiła max 10%.
Na umowie nie ma ani słowa o zaliczce, pan podał nam inny numer konta niż w umowie i poprosił o jej przelanie na to konto.
Nie wiem, może jestem troszkę przewrażliwiona ale jak sobie zebrałam to wszystko do kupy to mnie naszły wątpliwości.
jannet21 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-12-11, 00:52   #2
rav12345
Wtajemniczenie
 
Avatar rav12345
 
Zarejestrowany: 2006-11
Wiadomości: 2 609
Dot.: Fotograf- zaliczka

Mój fotograf nie zarządał zaliczki, ale właśnie przez to później zastanawiałam się czy w dniu ślubu przyjdzie. Dając mu zaliczkę i przede wszystkim podpisując umowę miałabym powód, by go później ścigać gdyby co . Powiem też, że próbowałam dzwonić do niego kilka dni przed ślubem, by przestawić godzinę w której ma rozpocząć fotografowanie na późniejszą, i nie odbierał telefonów. W dniu ślubu pojawił się 1.5 godziny później niż miał być, więc czarne myśli przechodziły mi przez głowę, ale ostatecznie pojawił się wtedy, kiedy chciałam by był - chyba znał się na telepatii . Spisał się idealnie.

Jeśli zaś chodzi o twoją sytuację - ja poprosiłabym tylko, aby numer konta na który masz przelać zaliczkę był tym numerem, który widnieje na umowie, i żeby było wspomniane tam o zapłaconej zaliczce i jaki procent ogólnej kwoty ona wynosi. To że jest to samodzielny fotograf źle o nim nie świadczy - tacy najczęściej wykonują lepsze zdjęcia niż "fachowcy" z zakładem fotograficznym. A 30%... jeśli to dla ciebie dużo, to zapytaj czy nie może być mniej. Pytanie ile kosztuje cie fotograf. Ja chcąc zapłacić 10% zaliczki musiałabym dać fotografowi śmieszne 35zł...
__________________
The greatest pleasure in life is doing what people say you cannot do. [Walter Bagehot]
rav12345 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-12-11, 08:10   #3
nel_a
Zakorzenienie
 
Avatar nel_a
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie
Wiadomości: 6 725
Dot.: Fotograf- zaliczka

ja mialam umowe i zaplacilismy zaliczke-200zl od kwoty 1600zl
__________________
Emilowe całusy

nel_a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-12-11, 09:44   #4
precious_81
Wtajemniczenie
 
Avatar precious_81
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 2 447
Dot.: Fotograf- zaliczka

Kwota zaliczki chyba nie jest tak ważna jak potwierdzenie jej wpłaty- my mieliśmy w umowie zawarty zapisek że wpłaciliśmy 50 zł zaliczki, ale dawaliśmy "do ręki". Jeśli Ty wpłacasz na konto to będzie to dla Ciebie potwierdzenie, więc chyba nie masz się czym martwić, w końcu na przelewie będą jego dane i tytuł wpłaty.
precious_81 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-12-11, 19:56   #5
jannet21
Raczkowanie
 
Avatar jannet21
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 355
Dot.: Fotograf- zaliczka

Zaliczki mamy wpłacić 400 zł. Jest to dla niego jak i dla nas zabezpieczenie, że strony nie wycofają się z umowy. Tylko martwi mnie właśnie brak zapisku w umowie o zaliczce. No ale racja, potwierdzenie przelewu będzie dla mnie dowodem. Kurcze chyba zaczynam panikować przed ślubem
jannet21 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-12-14, 21:41   #6
Justynkaa82
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 18
Dot.: Fotograf- zaliczka

Cytat:
Napisane przez jannet21 Pokaż wiadomość
Zaliczki mamy wpłacić 400 zł. Jest to dla niego jak i dla nas zabezpieczenie, że strony nie wycofają się z umowy. Tylko martwi mnie właśnie brak zapisku w umowie o zaliczce. No ale racja, potwierdzenie przelewu będzie dla mnie dowodem. Kurcze chyba zaczynam panikować przed ślubem

A ja uważam że Twoje obawy są uzasadnione. W umowie- bez dwóch zdań powinno być info o zaliczce. Podpisywanie u Was w domu- Fotograf wziął ze sobą zdjęcia ? ( o ile były jego)czy ma swoja stronę www? W takim wypadku sprawdziłabym jego dowód osobisty- i czy dane zgadzają się z tym co na umowie.. Podejrzane, a na pewno nie tak to sie powinno załatwiać.
Justynkaa82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-11, 20:35   #7
szymonnet
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2014-12
Wiadomości: 3
Dot.: Fotograf- zaliczka

Oczywiście że w umowie musi być zapis o zaliczce jak i jej wysokości. Ja z klientami umawiam się na zaliczkę w kwocie ok. 20% całości.

Edytowane przez lolusl
Czas edycji: 2014-12-11 o 21:13 Powód: reklama
szymonnet jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-12-16, 09:29   #8
Gosiak2508
Przyczajenie
 
Avatar Gosiak2508
 
Zarejestrowany: 2009-05
Wiadomości: 9
Dot.: Fotograf- zaliczka

Ja podpisałam umowę w sobotę Zapłaciłam zadatek w wysokości 300zł od kwoty 3300zł i jest ona uwzględniona w umowie.
Gosiak2508 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-17, 10:08   #9
Konsystencja
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 93
Dot.: Fotograf- zaliczka

Mi się wydaje, że młoda para nie powinna się przejmować, że kwota, jaką wpłacają przy rezerwacji terminu jest za wysoka, bo tak naprawdę jest to im tylko na rękę przy odpowiednich zapisach umowy (o ile wszystko jest zapisane w umowie, choć wpłacając na konto też mamy potwierdzenie wpłaty).
Chciałabym zwrócić jednak uwagę na inną ważną kwestię - czy faktycznie chodzi o zaliczkę, czy o zadatek. Pamiętajcie, że jeśli w umowie jest mowa o zaliczce, to przy rezygnacji którejś ze stron umowy zaliczkę trzeba zwrócić (chyba, że jest w umowie jakiś zapis o zatrzymaniu zaliczki). To oznacza, że jeśli Wy zrezygnujecie, to fotograf powinien Wam zwrócić pieniądze, ale jeśli on zrezygnuje to także czeka go tylko zwrot Waszej kwoty. Zabezpieczeniem dla obu stron umowy jest zadatek - w przypadku, gdy któraś strona rezygnuje z umowy, to traci zadatek (czyli jeśli wpłacacie fotografowi np. 500 zł zadatku i rezygnujecie z umowy, to pieniądze Wam przepadają a jeśli fotograf zrezygnuje, to powinien Wam zwrócić 1000 zł, więc im wyższy zadatek tym obie strony bardziej boją się straty ). Radziłabym uważać na umowy, w których jest mowa o zaliczce i o tym, że w przypadku Waszej rezygnacji tracicie ją - taki zapis zabezpiecza jedynie fotografa a jeśli on zrezygnuje, to Was nic nie zabezpiecza...
__________________
Mój link do katalogu wizażystek (Poznań): https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=610777

Edytowane przez Konsystencja
Czas edycji: 2014-12-17 o 10:10
Konsystencja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Ceremonia i tradycja ślubna, weselna


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-12-17 11:08:15


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 09:36.