Kuchnia - jak urządzić? Proszę o pomoc;) - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Dom, mieszkanie, nieruchomości

Notka

Dom, mieszkanie, nieruchomości Szukasz domu, mieszkania lub nieruchomości? Masz już upatrzone lokum i czeka cię remont? Dobrze trafiłeś - tutaj wymieniamy się wiedzą i doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-10-07, 11:21   #1
af6a7928a10f2efb7030debf852af0b1c87659cc
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 11 173

Kuchnia - jak urządzić? Proszę o pomoc;)


Chcemy zmienić meble w kuchni, tylko mamy problem z ich ustawieniem

W załączniku plan kuchni - zlewu, kuchenki i pralki nie można przestawić.
Po prawej stronie od okna jest kaloryfer, brzydki, wysoki (ok 120cm) i wąski (sam kaloryfer ok 25cm, ale z rurami ok 50-60cm).

I teraz tak.
Meble jakie chcemy zakupić:
- szafka pod zlew (to wiadomo gdzie ma być)
- szafka dolna 60cm
- szafka dolna 40cm (z szufladami)
- szafka górna 60cm
- szafka gorna 80cm
- szafka górna 60cm

Aktualnie mamy taki sam zestaw plus szafka dolna 80cm oraz stolik stojący pod oknem. Szafki stoją po prawej stronie na najdłuższej ścianie.

Stolika chcemy się pozbyć (zrobi się więcej przestrzeni), zamiast niego miałby być blat (ok 100cm) - drugi załącznik. Tylko jak to będzie wyglądało, jak myślicie? Nie wyeksponujemy za bardzo wtedy kaloryfera? Może jakieś pomysły jak go ukryć?

Albo może macie jakieś inne pomysły jak to zaaranżować? Może jednak stolik zostawić, a odpuścić sobie blat?
Mi już głowa pęka od wymyślania

Edytowane przez af6a7928a10f2efb7030debf852af0b1c87659cc
Czas edycji: 2012-10-07 o 11:22
af6a7928a10f2efb7030debf852af0b1c87659cc jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-07, 11:47   #2
Elfia4
DOMator
 
Avatar Elfia4
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: z nad morza
Wiadomości: 7 151
Dot.: Kuchnia - jak urządzić? Proszę o pomoc;)

Komp mi zwariował i się zawiesił, więc wcięło to, co pisałam.
Generalnie przestawienie zlewu czy kuchenki to żaden problem od strony technicznej, więc dlaczego nie możecie tego zrobić? Urządzanie kuchni powinno się zacząć od maksymalnie ergonomicznego ustawienia sprzętów, a nie wpasowania szafek, które sobie wymyśliliście. To co proponujesz nie jest dobrym rozwiązaniem.
Jeśli sprzętów nie przestawiacie, to zrób ciąg szafek dolnych pod oknem. Będziesz miała i miejsce do przechowywania i długi blat roboczy, a na długiej ścianie znajdzie się miejsce na stolik i krzesła.
W drugiej wersji widziałabym zabudowę w kształcie litery L od pralki do lodówki, a tam gdzie narysowałaś blat i szafki zabudowę z szafek górnych i dolnych. W tej opcji trzeba biegać pomiędzy urządzeniami i blatem roboczym, a to już jest mało ergonomiczne. Pod oknem można wówczas postawić stolik - przyda się jako dodatkowe miejsce robocze - i obawiam się, że stanie się głównym blatem roboczym, bo taka ludzka natura, że nie lubimy niepotrzebnie biegać i robić sobie problemów
Elfia4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-07, 19:41   #3
rrrobal
Przyczajenie
 
Avatar rrrobal
 
Zarejestrowany: 2012-10
Lokalizacja: Radość
Wiadomości: 17
Dot.: Kuchnia - jak urządzić? Proszę o pomoc;)

Można zastanowić się nad wyrzuceniem kaloryfera, jeśli kuchnia nie jest duża to od samego gotowania będzie w niej ciepło. jeśli nie, to można też spróbować go przestawić w mniej rzucające się w oczy miejsce.
rrrobal jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-07, 20:33   #4
Elfia4
DOMator
 
Avatar Elfia4
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: z nad morza
Wiadomości: 7 151
Dot.: Kuchnia - jak urządzić? Proszę o pomoc;)

Cytat:
Napisane przez rrrobal Pokaż wiadomość
Można zastanowić się nad wyrzuceniem kaloryfera, jeśli kuchnia nie jest duża to od samego gotowania będzie w niej ciepło. jeśli nie, to można też spróbować go przestawić w mniej rzucające się w oczy miejsce.
Jeśli to mieszkanie w bloku, to może być to trudne w czasie sezonu grzewczego, aczkolwiek też sądzę, że spróbować można.
Grzejnik mógłby powędrować bliżej drzwi, tak, żeby nie przeszkadzał w zagospodarowaniu kuchni.
W tej kuchni generalnie trzeba zacząć od konsultacji z kimś, kto zna się na wszelkich instalacjach i podpowie w jakich granicach da się wprowadzić zmiany, a dopiero w dalszych krokach wybierać meble. Nie ma sensu męczyć się z fatalnym ustawieniem nawet najpiękniejszych mebli.
Elfia4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-07, 22:33   #5
af6a7928a10f2efb7030debf852af0b1c87659cc
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 11 173
Dot.: Kuchnia - jak urządzić? Proszę o pomoc;)

Cytat:
Napisane przez Elfia4 Pokaż wiadomość
Komp mi zwariował i się zawiesił, więc wcięło to, co pisałam.
Generalnie przestawienie zlewu czy kuchenki to żaden problem od strony technicznej, więc dlaczego nie możecie tego zrobić? Urządzanie kuchni powinno się zacząć od maksymalnie ergonomicznego ustawienia sprzętów, a nie wpasowania szafek, które sobie wymyśliliście. To co proponujesz nie jest dobrym rozwiązaniem.
Jeśli sprzętów nie przestawiacie, to zrób ciąg szafek dolnych pod oknem. Będziesz miała i miejsce do przechowywania i długi blat roboczy, a na długiej ścianie znajdzie się miejsce na stolik i krzesła.
W drugiej wersji widziałabym zabudowę w kształcie litery L od pralki do lodówki, a tam gdzie narysowałaś blat i szafki zabudowę z szafek górnych i dolnych. W tej opcji trzeba biegać pomiędzy urządzeniami i blatem roboczym, a to już jest mało ergonomiczne. Pod oknem można wówczas postawić stolik - przyda się jako dodatkowe miejsce robocze - i obawiam się, że stanie się głównym blatem roboczym, bo taka ludzka natura, że nie lubimy niepotrzebnie biegać i robić sobie problemów
Od strony technicznej to właśnie duży problem i nie wchodzi w grę. Nie chcemy robić remontu.

Nie mówiąc o tym, że jak stoi stolik pod oknem i ktoś przy nim siedzi to praktycznie nie da się dojść do lodówki czy kuchenki, ba nawet zlewu.
Więc zabudowa od pralki do lodówki, plus zabudowa na najdłuższej ścianie, plus jeszcze stolik pod oknem - byłaby masakra. Zagraciłoby to totalnie kuchnię, a ja bym chciała trochę nadać jej przestrzeni.

A na długiej ścianie stolik i krzesła też odpadają - tam jest 120cm szerokości.

Edytowane przez af6a7928a10f2efb7030debf852af0b1c87659cc
Czas edycji: 2012-10-08 o 07:27
af6a7928a10f2efb7030debf852af0b1c87659cc jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-08, 18:16   #6
Elfia4
DOMator
 
Avatar Elfia4
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: z nad morza
Wiadomości: 7 151
Dot.: Kuchnia - jak urządzić? Proszę o pomoc;)

[1=af6a7928a10f2efb7030deb f852af0b1c87659cc;3696014 6]Od strony technicznej to właśnie duży problem i nie wchodzi w grę. Nie chcemy robić remontu.

Nie mówiąc o tym, że jak stoi stolik pod oknem i ktoś przy nim siedzi to praktycznie nie da się dojść do lodówki czy kuchenki, ba nawet zlewu.
Więc zabudowa od pralki do lodówki, plus zabudowa na najdłuższej ścianie, plus jeszcze stolik pod oknem - byłaby masakra. Zagraciłoby to totalnie kuchnię, a ja bym chciała trochę nadać jej przestrzeni.

A na długiej ścianie stolik i krzesła też odpadają - tam jest 120cm szerokości.[/QUOTE]
Sama wymiana mebli, przy fatalnym układzie sprzętów, to trochę takie pudrowanie pryszcza, że pozwolę sobie na bardziej wizażowe porównanie
Przy szerokości 120 cm spokojnie wstawisz nieduży stolik, w sam raz na zjedzenie śniadania czy łyk porannej kawy. Jeśli będzie szeroki na max 50 cm, to na przejście zostanie 70 cm (tyle, ile mają węższe drzwi wewnętrzne). Możesz wybrać tego typu rozwiązanie http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/80217524/
Blat podnosisz na czas posiłku, albo kiedy potrzebujesz coś odstawić, a później składasz i masz szerokie przejście.
Wrzuć zdjęcia kuchni w obecnym stanie, to łatwiej będzie ocenić co się w niej zmieści, ale u mnie w kuchni o pow. ok 5-6 m2 mieści się wszystko łącznie ze stołem.
Moim zdaniem najłatwiejszy do zastosowania jest u was układ dwóch ciągów - ten obecny z pralką i kuchenką i nowy z lodówką i długim blatem pod oknem. Co prawda kuchnia się wydłuży optycznie, ale wówczas łatwo będzie się poruszać między zlewem, blatem, a kuchenką. Proporcje pomieszczenia poprawią jasna zabudowa i kolor ściany z ciągami kuchennymi i ciemna ściana ta najkrótsza (2158mm).
Elfia4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-09, 09:34   #7
moniczka1302
Wtajemniczenie
 
Avatar moniczka1302
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: PL
Wiadomości: 2 965
Dot.: Kuchnia - jak urządzić? Proszę o pomoc;)

Ja się zgodzę z elfia. Zrobilambym ciąg szafek pod oknem i zabudowała częsc pod oknem, lewą ścianę i jeszcze tę dolną

Kuchnia to bardzo ważne pomieszczenie i powiem tak.. jak sobie pościelesz tak się wyspisz... Tutaj nie ma co oszczedzac.
__________________
Hania
moniczka1302 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-10-09, 18:07   #8
af6a7928a10f2efb7030debf852af0b1c87659cc
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 11 173
Dot.: Kuchnia - jak urządzić? Proszę o pomoc;)

Jaką dolną ścianę?

No i właśnie w związku z tym, wiem, że nie chce zmieniać położenia zlewu czy kuchenki. Tyle czasu tak mam ustawione i wiem, że tak mi jest wygodnie, więc nie ogarniam skąd Wy możecie wiedzieć, że dla mnie to utrudnienie

Zabudowanie całej kuchni nie wchodzi w ogóle w grę - przecież od początku piszę, że chcę przestrzeni, naprawdę warto czytać posty, jeśli się komuś doradza
A Wasza propozycja mi totalnie zagraci kuchnie i nie będzie się gdzie ruszyć, jedna osoba może wejdzie, ale dwie nie dałyby rady swobodnie się poruszać. WIEM z doświadczenia.
af6a7928a10f2efb7030debf852af0b1c87659cc jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-09, 18:42   #9
moniczka1302
Wtajemniczenie
 
Avatar moniczka1302
 
Zarejestrowany: 2007-11
Lokalizacja: PL
Wiadomości: 2 965
Dot.: Kuchnia - jak urządzić? Proszę o pomoc;)

Chodziło mi o ścianę oznaczoną jako C

---------- Dopisano o 19:42 ---------- Poprzedni post napisano o 19:38 ----------

[1=af6a7928a10f2efb7030deb f852af0b1c87659cc;3699015 3]Jaką dolną ścianę?

No i właśnie w związku z tym, wiem, że nie chce zmieniać położenia zlewu czy kuchenki. Tyle czasu tak mam ustawione i wiem, że tak mi jest wygodnie, więc nie ogarniam skąd Wy możecie wiedzieć, że dla mnie to utrudnienie

Zabudowanie całej kuchni nie wchodzi w ogóle w grę - przecież od początku piszę, że chcę przestrzeni, naprawdę warto czytać posty, jeśli się komuś doradza
A Wasza propozycja mi totalnie zagraci kuchnie i nie będzie się gdzie ruszyć, jedna osoba może wejdzie, ale dwie nie dałyby rady swobodnie się poruszać. WIEM z doświadczenia.[/QUOTE]

OK
Po prostu dla mnie te ułożenie które proponujesz jest zdecydowanie nieoptymalne. Ja zaś uważam, że roboczy blat trzeba miec blisko chociażby kuchenki...
Podziwiam, ze zmiescisz caly kuchenny sprzęt ipt. w kilku szfkach Ja mam kuchnie w podobnym rozmarze i 3 razy więcej szafek i już mi miejsca brakuje i nie uważam, żebym miała zagracone.
__________________
Hania

Edytowane przez moniczka1302
Czas edycji: 2012-10-09 o 18:48
moniczka1302 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-12, 08:42   #10
ewuszkaaa
Zakorzenienie
 
Avatar ewuszkaaa
 
Zarejestrowany: 2009-12
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 3 493
Dot.: Kuchnia - jak urządzić? Proszę o pomoc;)

Sunprice, nie wiem czy dobrze zrozumiałam wszystko co piszesz i rysunki... Z rysunku wygląda, że tam jest mnóstwo miejsca. A potem piszesz, że kuchnia jest mała - może kwadraciki na rysku są w złej skali? Albo ja czegoś nie łapię

Postaram się odpowiedzieć mając na uwadze to, że nie chcesz nic remontować. Rozumiem, że ma być tylko dokupienie mebli.

Czy kuchenka jest wolnostojąca? Taka z piekarnikiem? Zlew i pralka też? czy jest jakaś zabudowa, np. pralki?

Z ergonomicznego punku widzenia Twoja propozycja jest niewygodna. Ok, być może teraz jest Ci wygodnie, ale kiedy popracujesz kilka w dni, w kuchni zrobione zgodnie z zasadami ergonomii, sama poczujesz różnicę

Ogólnie, powinno być to na takiej zasadzie:
- przynosisz zakupy stawiasz na blacie obok lodówki, wkładasz produktu do lodówki
- wyjmujesz produkty z lodówki na blat, wkładasz z blatu do zlewu, myjesz
- wyjmujesz ze zlewu na blat roboczy, kroisz itd. wrzucasz na kuchenkę. Wyjmujesz z kuchenki.

Czyli w uproszczeniu idealnie powinno być tak:
blat, lodówka, blat, zlew, blat, kuchenka.

Jeśli mamy małe możliwości zmian, to u Ciebie proponuję tak:
- lodówka tam gdzie jest ale frontem do ściany C.
- jeśli się da, to na ścianie A pod oknem zrobić blat roboczy i wstawić tam np dwie szafi dolne, wys. 80cm. a nad kaloryferem dorobić bla jako przedłużenie szafek, będzie to miejsce na czajnik czy coś
- szafki górne nad zlewem i kuchenką.
- sprawdź czy możesz zamontować blat nad pralką. Zdobędziesz miejsce, żeby odłożyć naczynia itp. Albo w górnej szafce zamontowac suszarkę. Zwykle z pralek da się zdjąć górę i przykryć blatem.

Jak dobrze poszukasz, to zamówienie kawałka blatu nie jest drogą sprawą, sami dorabialiśmy.

Na ścianie B nie dawałbym szafek, ponieważ z rysunku wynika, że wejście jest w miarę wąskie. Na tej ścianie możecie wstawić np wąski blat i kszesla barowe, zeby miec gdzie zjesc szybkie sniadanie. Lub stolik skladany na ścianę (Ikea ma takie na przykład).

Sądzę, że w takim wydaniu będzie i ładnie i w miarę funkcjonalnie


Jeszcze mi się przypomniało, że super rozwiązaniem, które mam u siebie są kontakty wpuszczane blat, nawet jeśli gdzieś nie masz gniazdek, to montujesz w blacie, a kable za szafkami puszczasz
__________________
Żona!

"Kobieta wierzy, że 2 i 2 zmieni się w 5,
jeśli będzie długo płakać i zrobi awanturę"


- George Elliot

Edytowane przez ewuszkaaa
Czas edycji: 2012-10-12 o 08:45
ewuszkaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-15, 11:22   #11
anzupapi
Raczkowanie
 
Avatar anzupapi
 
Zarejestrowany: 2012-04
Lokalizacja: Choszczno
Wiadomości: 361
Dot.: Kuchnia - jak urządzić? Proszę o pomoc;)

a co myślisz o takim rozłożeniu ja mam meble z bodzio meble i można fajnie sobie samemu wybrać co i jak rozłożyć i jakie chces meble powiem ci że ja jestem zadowolona z mebli to tego też cena nie jest duża.
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg pr1.jpg (66,3 KB, 31 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg pr2.jpg (51,6 KB, 22 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg pr3.jpg (61,4 KB, 19 załadowań)
__________________
Czas leci a mój głównie na lenistwie
anzupapi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-10-15, 11:27   #12
anzupapi
Raczkowanie
 
Avatar anzupapi
 
Zarejestrowany: 2012-04
Lokalizacja: Choszczno
Wiadomości: 361
Dot.: Kuchnia - jak urządzić? Proszę o pomoc;)

jak masz więcej pieniążków to można zobić kuchenkę narożną i pociągnąć dalej blaty po lewej stronie aż do lodówki, ja rozumiem że lodówki nie możesz przestawić ze wgledu na grzejnik z drugiej strony a lodóka nie może stac przy grzejniku ale jęsli w kuchni masz rzeczywiście ciepło i grzejnik masz cały czas zakrecony to spokojnie możesz tam wstawić lodówkę---powodzenia!!!
Ja też będę niedługo dokupywac mebli i uzupełniać miją kuchnie
__________________
Czas leci a mój głównie na lenistwie
anzupapi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-15, 11:40   #13
ewuszkaaa
Zakorzenienie
 
Avatar ewuszkaaa
 
Zarejestrowany: 2009-12
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 3 493
Dot.: Kuchnia - jak urządzić? Proszę o pomoc;)

Cytat:
Napisane przez anzupapi Pokaż wiadomość
a co myślisz o takim rozłożeniu ja mam meble z bodzio meble i można fajnie sobie samemu wybrać co i jak rozłożyć i jakie chces meble powiem ci że ja jestem zadowolona z mebli to tego też cena nie jest duża.
Właśnie o tym myślałam, co Ty narysowałaś pięknie w wersji A I albo jakoś z grzejnikiem pojeździć, albo machnąć nad nim blat.

Na tej ścianie od drzwi bym szafek nie stawiała, bo z rysunku wynika, że mało miejsca będzie...

sunprince - pochwal się koniecznie na czym u Ciebie stanęło
__________________
Żona!

"Kobieta wierzy, że 2 i 2 zmieni się w 5,
jeśli będzie długo płakać i zrobi awanturę"


- George Elliot
ewuszkaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-17, 12:08   #14
incognito_
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-10
Wiadomości: 4
Dot.: Kuchnia - jak urządzić? Proszę o pomoc;)

Możesz sobie zobaczyć na stronie http://www.bauformat.com.pl/galerie może coś Cię zainspiruje. Pozdrawiam
incognito_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-03, 19:57   #15
wandseku
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-01
Wiadomości: 58
Dot.: Kuchnia - jak urządzić? Proszę o pomoc;)

Mam podobne dylematy, tylko że u nas myślałam o kuchence (piekarniku) w zabudowie mam już nawet upatrzoną bajerancką kuchenkę - cała czarna
wandseku jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-09, 23:35   #16
kociurra
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-03
Wiadomości: 37
Dot.: Kuchnia - jak urządzić? Proszę o pomoc;)

Jaki masz piekarnik na oku? Czarny?
kociurra jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-17, 08:28   #17
walkingwithsunshine
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-08
Wiadomości: 1
Dot.: Kuchnia - jak urządzić? Proszę o pomoc;)

Cytat:
Napisane przez incognito_ Pokaż wiadomość
Możesz sobie zobaczyć na stronie http://www.bauformat.com.pl/galerie może coś Cię zainspiruje. Pozdrawiam
To samo masz tutaj http://www.homebook.pl/kuchnia-w-bieli W Internecie jest pełno takich stron
walkingwithsunshine jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dom, mieszkanie, nieruchomości


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 08:16.