zasiłek dla bezrobotnych a zasiłek macieżyński - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2006-01-22, 20:58   #1
sohf
Wtajemniczenie
 
Avatar sohf
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Sosnowiec
Wiadomości: 2 492
Question

zasiłek dla bezrobotnych a zasiłek macierzyński


Witam!
nie wiem czy gdzieś już o tym wspominano, ale w wyszukiwarce nie udało mis ię nic znaleść. Czy ktoś wie, czy będąc na zasiłku dla bezrobotnych zajdzie sie w ciąże to należy się potem zasiłek macierzyńaski?? osobiście wydaje mi się że nie, ale moze ktoś ma jakieś doświadczenia wskazujące na coś całkiem przeciwnego??
z góry dzięki za odpowiedzi
Pozdrawiam!
sohf jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-23, 06:35   #2
sohf
Wtajemniczenie
 
Avatar sohf
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Sosnowiec
Wiadomości: 2 492
Dot.: zasiłek dla bezrobotnych a zasiłek macierzyński

up!
sohf jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-23, 07:10   #3
gosiaisog
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Brno/Czechy
Wiadomości: 111
Wyślij wiadomość przez ICQ do gosiaisog GG do gosiaisog
Dot.: zasiłek dla bezrobotnych a zasiłek macieżyński

dzis znalazlam cos ciekawego
http://wiadomosci.onet.pl/1234421,11,item.html
paranoja
gosiaisog jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-23, 07:38   #4
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: zasiłek dla bezrobotnych a zasiłek macierzyński

faktycznie ciekawa sprawa ,mysle ze warto zadzwonic do urzedu pracy i dowiedziec sie u żródeł bo niby kto mialby placic macierzynski?
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-23, 07:40   #5
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: zasiłek dla bezrobotnych a zasiłek macieżyński

Cytat:
Napisane przez gosiaisog
dzis znalazlam cos ciekawego
http://wiadomosci.onet.pl/1234421,11,item.html
paranoja
to sie wlasnie nazywa motywacja dla kobiet aby otwierały firmy i rodziły dzieci:-/
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-23, 08:46   #6
fi
Zadomowienie
 
Avatar fi
 
Zarejestrowany: 2003-04
Wiadomości: 1 731
Dot.: zasiłek dla bezrobotnych a zasiłek macieżyński

Aby iść na urlop macierzyński i dostawać zasiłek macierzyński musisz pozostawać w stosunku pracy. Jeżeli jesteś bezrobotna to te świadczenia Ci nie przysługują, możesz jedynie wystąpić do Pomocy Społecznej o zasiłek porodowy, bo ten zależy od dochodów na członka rodziny.
fi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-23, 10:43   #7
płatek1
Zakorzenienie
 
Avatar płatek1
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wiadomości: 3 202
GG do płatek1
Dot.: zasiłek dla bezrobotnych a zasiłek macieżyński

Cytat:
Napisane przez fi
Aby iść na urlop macierzyński i dostawać zasiłek macierzyński musisz pozostawać w stosunku pracy. Jeżeli jesteś bezrobotna to te świadczenia Ci nie przysługują, możesz jedynie wystąpić do Pomocy Społecznej o zasiłek porodowy, bo ten zależy od dochodów na członka rodziny.
Fi ma racje, urlop macierzyński przysługuje tylko kobietom zatrudnionym o umowę o pracy. Jeżeli jesteś bezrobotna i zaszłaś w ciąże, powinnaś zarejestrować się w Rejonowym Urzędzie Pracy. Uzyskasz ubezpieczenie zdrowotne dla siebie i dla dziecka, niezależnie od tego, czy masz prawo do zasiłku dla bezrobotnych, czy też nie.
płatek1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2006-01-23, 11:43   #8
mar_go
Rozeznanie
 
Avatar mar_go
 
Zarejestrowany: 2005-01
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 899
GG do mar_go
Dot.: zasiłek dla bezrobotnych a zasiłek macieżyński

Jest tak zwany zasiłek rodzinny, który zależy od wysokosci dochodu na osobe w rodzinie i ilości dzieci. Ale o szczegóły pytaj w Urzędzie Pracy.
mar_go jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-23, 13:03   #9
Apsik
Rozeznanie
 
Avatar Apsik
 
Zarejestrowany: 2004-07
Wiadomości: 797
GG do Apsik
Dot.: zasiłek dla bezrobotnych a zasiłek macierzyński

Tak może nie na temat, ale mam nadzieję, że się przyda...
Ostatnio składałam dokumenty o przyznanie zasiłku porodowego, i tu jest tak, że aby go otrzymać najpierw należy spełniać wymogi, aby otrzymac zasiłek rodzinny. Jednorazowy porodowy jest tylko dodatkiem do wyżej wymienionego ( jak się dowiedziałam ile wynosi rodzinne to chciałam sobie olać i załatwiać tylko porodowy, ale okazuje się, że nie ma takiej możliwości, a papierów było sporo).
I jeszcze jedno... okazało się, że dostałam tzw becikowe... niby nic dziwnego, bo w końcu uchwalono, ale ja rodziłam trzy miesiące temu, w październiku starego roku. Akurat trafiłam na znajomego, kótry mi powiedział, że urzędy różnie rozdzielają fundusze przeznaczone na ten cel. Niektóre dają becikowe jeśli matka składa dokumenty w nowym roku, inne kiedy dziecko w nowym się urodzi...
Kryteriów takiego rozdzielania pieniążków nie znam...
Apsik jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-23, 14:25   #10
płatek1
Zakorzenienie
 
Avatar płatek1
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wiadomości: 3 202
GG do płatek1
Dot.: zasiłek dla bezrobotnych a zasiłek macieżyński

Ale Ci się udało Apsik z tym becikowym . A propo dokumentów to jakie mam złożyć, gdzie i w jakim czasie po porodzie? Chodzi mi o becikowe.
płatek1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-24, 16:41   #11
Apsik
Rozeznanie
 
Avatar Apsik
 
Zarejestrowany: 2004-07
Wiadomości: 797
GG do Apsik
Dot.: zasiłek dla bezrobotnych a zasiłek macieżyński

Płateczku, ja musiałam zanieść: akt urodzenia dziecka (Xero); wypełniony wniosek (dostaniesz go w pomocy społecznej, bo tam składa się dokumenty); świadectwo pracy swoje i męża (Xero); zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o zarobkach z poprzedniego roku (swoje i męża).
Przy sobie trzeba mieć dowód osobisty i jeśli jest taka możliwość (bo nie wszystkie urzędy to preferują) to nagłówek z wyciągu z konta bankowego, żeby mogli przelać kwotę na konto. Wtedy unikasz kolejki na poczcie.
Czas na złożenie tych dokumentów to pół roku i kiedy kolwiek ich nie zaniesiesz to dostaniesz pełny zasiłek macieżyński.
Apsik jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2006-01-31, 09:53   #12
sohf
Wtajemniczenie
 
Avatar sohf
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Sosnowiec
Wiadomości: 2 492
Dot.: zasiłek dla bezrobotnych a zasiłek macieżyński

wielkie dizęki za odpowiedzi z tym macierzyńskim na bezrobotnym to tak jak myslałam
a w ogóle to to wszystko jest takie namieszane, że nie mam pojęcia jak się w tym połapać.
mam jeszcze jedno pytanko. jeżeli jestem zatrudniona na 1/2 etatu, i mam umowę która kończy się powiedzmy 2 miesiace przed porodem. wiem, że pracodawca nie może mnie zwolnić do chwili urodzenia dziecka, a potem przysługuje mi zasiłek maciezyński wypłacony przez ZUS chyba (tego też jeszcze do końca nie rozszyfrowałam), ale jak to jest potem z zasiłkiem?? koleżanka, która niedawno rodziła, musiała "wrócić" na miesiąc do pracy po urlopie macieżyńskim i potem zarejestrowała się w PUP i przez rok dostawała zasłek (była zatrudniona na pełen etat). więc jak to jest jeżeli pracodawca zwolni mnie w dniu urodzenia dziecka, i po okresie zasiłku macierzyńskiego (po 1/2 etatu, więc nie dochodzi do minimum krajowej) należy się zasiłek czy nie??
ktos wie
sohf jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-31, 09:57   #13
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: zasiłek dla bezrobotnych a zasiłek macieżyński

zasilek dla bezrobotnych nalezy sie nawet gdy pracowalas na pół etatu,wysokosc zalezy od ilosci przepracowanych lat .
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-31, 12:19   #14
marcelina73
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2005-12
Wiadomości: 2 983
Dot.: zasiłek dla bezrobotnych a zasiłek macieżyński

Zgodnie z ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy art. 71. 1. 2. a. , prawo do zasiłku przysługuje bezrobotnemu za każdy dzień kalendarzowy po upływie 7 dni od dnia zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy, jeżeli w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania, łącznie przez okres co najmniej 365 dni był zatrudniony i osiągał wynagrodzenie w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę.
(plus dodatkowe warunki ustawowe)
marcelina73 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-01-31, 12:35   #15
marcelina73
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2005-12
Wiadomości: 2 983
Dot.: zasiłek dla bezrobotnych a zasiłek macieżyński

Cytat:
Napisane przez sohf
wielkie dizęki za odpowiedzi z tym macierzyńskim na bezrobotnym to tak jak myslałam
a w ogóle to to wszystko jest takie namieszane, że nie mam pojęcia jak się w tym połapać.
mam jeszcze jedno pytanko. jeżeli jestem zatrudniona na 1/2 etatu, i mam umowę która kończy się powiedzmy 2 miesiace przed porodem. wiem, że pracodawca nie może mnie zwolnić do chwili urodzenia dziecka, a potem przysługuje mi zasiłek maciezyński wypłacony przez ZUS chyba (tego też jeszcze do końca nie rozszyfrowałam), ale jak to jest potem z zasiłkiem?? koleżanka, która niedawno rodziła, musiała "wrócić" na miesiąc do pracy po urlopie macieżyńskim i potem zarejestrowała się w PUP i przez rok dostawała zasłek (była zatrudniona na pełen etat). więc jak to jest jeżeli pracodawca zwolni mnie w dniu urodzenia dziecka, i po okresie zasiłku macierzyńskiego (po 1/2 etatu, więc nie dochodzi do minimum krajowej) należy się zasiłek czy nie??
ktos wie

ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, art. 30.4 Ubezpieczonej będącej pracownicą zatrudnioną na podstawie umowy o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, z którą umowa o pracę na podstawie art. 177 § 3 Kodeksu pracy została przedłużona do dnia porodu - przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu ubezpieczenia.
marcelina73 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-01, 11:46   #16
sohf
Wtajemniczenie
 
Avatar sohf
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Sosnowiec
Wiadomości: 2 492
Dot.: zasiłek dla bezrobotnych a zasiłek macieżyński

Cytat:
Napisane przez marcelina73
Zgodnie z ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy art. 71. 1. 2. a. , prawo do zasiłku przysługuje bezrobotnemu za każdy dzień kalendarzowy po upływie 7 dni od dnia zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy, jeżeli w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania, łącznie przez okres co najmniej 365 dni był zatrudniony i osiągał wynagrodzenie w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę.
(plus dodatkowe warunki ustawowe)
no włąsnie, tyle to ja tez wiem. dlatego pytam, czy po zasiłku macierzyńskim jest jakoś inaczej. bo jak łatwo się domyslić po pół etatu nie mam szans na minimum krajowe. więc gdybym normalnie się rejestrowała to z zasiłku dla bezrobotnych nici, ale czy po macierzyńskim też tak jest??
sohf jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-01, 13:24   #17
marcelina73
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2005-12
Wiadomości: 2 983
Dot.: zasiłek dla bezrobotnych a zasiłek macieżyński

Też tak jest, jesli wcześniej pracowałaś na pół etatu, to nie dostaniesz zasiłku dla bezrobotnych po macierzyńskim. Natomiast jeśli pracujesz na cały etat do dnia porodu, a potem idziesz na macierzyński, to po macierzyńskim rejestrujesz się w Urzędzie Pracy i dostajesz zasiłek, jego wysokosć zależy od lat pracy, długość pobierania zasiłku - od tego gdzie mieszaksz.
marcelina73 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-01, 13:41   #18
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: zasiłek dla bezrobotnych a zasiłek macieżyński

hm to dziwne byc moze cos sie zmienilo ale ja pracowalm na pol etatu przed porodem ,potem macierzynski,wychowawczy i potem zarejestrowalm sie w UP i dostawlam kase ,wysokosci zalezy do ilosci lat przepracowanych.
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-02-02, 11:45   #19
sohf
Wtajemniczenie
 
Avatar sohf
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Sosnowiec
Wiadomości: 2 492
Dot.: zasiłek dla bezrobotnych a zasiłek macieżyński

Cytat:
Napisane przez paula78
hm to dziwne byc moze cos sie zmienilo ale ja pracowalm na pol etatu przed porodem ,potem macierzynski,wychowawczy i potem zarejestrowalm sie w UP i dostawlam kase ,wysokosci zalezy do ilosci lat przepracowanych.
no to dalej nic nie wiem
a moze na to pół etatu zarabiałaś minimum krajowe?? bo zasiłek nie zależy od rodzaju umowy tylko od wysokości zarobków. z tego co wiem :/
sohf jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 08:51.