Plan porodu - Wizaz.pl

Wróæ   Wizaz.pl > Wirtualna Redakcja > Artyku³y i newsy

Notka

Artyku³y i newsy Dyskusje o artyku³ach i newsach zamieszczanych na naszym portalu.

 
 
Narzêdzia
Stary 2012-04-13, 13:32   #1
redakcja
(ro)BOT
 
Avatar redakcja
 
Zarejestrowany: 2001-10
Lokalizacja: Wiza¿ankowo
Wiadomo¶ci: 25 437

Plan porodu


Ju¿ nied³ugo urodzisz dziecko: z jednej strony cieszysz siê i nie mo¿esz siê tego doczekaæ, ale z drugiej strony.. trochê☠siê boisz. Plan porodu to wa¿ny element przygotowania siê do tego wa¿nego wydarzenia. Dowiedz siê, czemu warto go spisaæ i mieæ ze sob± na porodówce. czytaj wiêcej
redakcja jest offline Zg³o¶ do moderatora  
Stary 2012-04-13, 14:31   #2
nikki999
Zakorzenienie
 
Avatar nikki999
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomo¶ci: 22 119
Dot.: Plan porodu

Ma prawo chyba tylko w prywatnym szpitalu, u¶mia³am siê trochê czytaj±c ten artyku³, pisa³a do osoba, która w Polsce raczej nie rodzi³a
__________________

BLOG -
zdrowe od¿ywianie, æwiczenia, motywacja
Je¿eli chcesz siê ze mn± szybko skontaktowaæ napisz mail
nikki999 jest offline Zg³o¶ do moderatora  
Stary 2012-04-13, 14:33   #3
morelle_
Zakorzenienie
 
Avatar morelle_
 
Zarejestrowany: 2009-09
Lokalizacja: Wroc³aw
Wiadomo¶ci: 38 976
Dot.: Plan porodu

Super by by³o, gdyby takie porody by³y dostêpne w Polsce dla przeciêtnych kobiet. Na dzieñ dzisiejszy w szpitalach publicznych to totalna abstrakcja.
morelle_ jest offline Zg³o¶ do moderatora  
Stary 2012-04-13, 16:39   #4
Masza_20
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-02
Wiadomo¶ci: 408
Dot.: Plan porodu

Takie pobo¿ne ¿yczenia uwzgl±dni± chyba tylko w prywatnych placówkach. Z drugiej jednak strony trzeba podkre¶liæ fakt (i tutaj uwaga g³ównie do kobiet rodz±cych po raz 1), ¿e poród TO NIE SZTUKA TEATRALNA i nie realizuje siê szczegó³owo wcze¶niej ustalonego SCENARIUSZA!!! Ani rodz±ca ani nawet personel medyczny nigdy do koñca nie wiedz± jak przebiegnie poród, bo scenariusz pisze samo ¿ycie! Ponadto, jako m³oda mama mam ¶wiadomo¶æ, ¿e moje wyobra¿enia/¿yczenia uleg³y ca³kowitej zmianie na sali porodowej. Okaza³o siê np. ¿e rodzi³am w pozycji innej ni¿ zaplanowana, bo tak mi by³o poprostu wygodniej. Có¿ z tego, ¿e marzy³am o znieczuleniu, je¶li w moim szpitalu nie jest ono wcale dostêpne!! Kiedy ból staje sie naprawdê niezno¶ny cie¿ko skupiæ my¶li na czymkolwiek, marzy siê tylko o tym aby wykonaæ "zadanie" i mieæ to ju¿ za sob± i oczywi¶cie maleñstwo w ramionach. Najwa¿niejsze by³o dla mnie tylko by mieæ blisk± osobê przy sobie i ¿eby od strony medycznej wszystko przebiega³o dobrze. Szczegó³y takie jak odpowiedni nastrój, ¶wiat³o czy zapach wydawa³y siê kompletnie nieistotne.
Masza_20 jest offline Zg³o¶ do moderatora  
Stary 2012-04-13, 19:21   #5
201608040942
Konto usuniête
 
Zarejestrowany: 2003-08
Wiadomo¶ci: 9 977
Dot.: Plan porodu

I w DE tez nie ;o)

Tu gdzie ja rodzilam, nie ma czegos takiego jak plan porodu. owszem jak chcesz to mozesz wziasc kapiel odprezajaca i skorzystalam. Mozesz sobie polazic po schodach , bo to ulatwia porod. Krocza standardowo mi nie nacieli. Polozna masowala, ale tyle ile sie skora rozciagnela , to tyle sie rozciagnela i peknac nie chciala ani naciagnac sie dalej, trzeba bylo naciac, chodz wczesniej mialam nadzieje ze sie obejdzie. Dziecko wkoncu wazniejsze bylo i nie robilam klopotu ze nie chce, wrecz przeciwnie. Znieczulenia nie chcialam, chodz moj szpital dawal mi taka mozliwosc. Chcialam rodzic na stolku a urodzilam lezac na boku i maz trzymal mi noge. Przy porodzie byla polozna i w ostatniej fazie dolaczyla lekarka. Znieczulenie krocza mialam i lekarka mowila ze mnie zmieczuli, wiec jak bym nie chciala to bym mogla powiedziec. Polozna sama zaproponowala ze moge dotkac glowke dziecka i skorzytalam, wziela moj palec i polozyla na glowce, ktora juz bylo widac w kanale rodnym.
Moj szpital stawial na naturalne porody, wiec nie bylam golona i nie dostalam lewatywy i wcale tego zle nie wspominam.
Porod mialam ksiazkowy, chodz i tak wyszlo inaczej niz sobie planowalam.
Po porodzie dostalam malucha na brzuch jeszcze przed odcieciem pempowiny, jak bym nie chciala, to by napewno mi go zabrali. Bedac juz na sali, spytano sie mnie czy chce karmic piersia czy butelka , a ze wybralam pierwszy opcje dostalam wkladki laktacyjne od szpitala. Szpital dal mi tez podklady i podpaski, a takze majtki siatkowe, ktore uzywalam po porodzie.
Nie rodzilam w PL i mialam super obsluge, jednak ten artykul to jakas fasa. Nie da sie zaplanowac co sie chce. ja chcialam poskakac sobie na pilce, a przelezalam w wannie. Myslalam tez o porodzie wodnym, ale jak na poczatku woda dzialala znieczulajaco, tak pozniej dostalam skurczy krzyzowych i plecy chcialy mi popekac, wiec wylazlam z wanny i rodzilam zupelnie inaczej, nawet nie na stolku jak tez mialam w planach. ;o)

Edytowane przez 201608040942
Czas edycji: 2012-04-13 o 19:23
201608040942 jest offline Zg³o¶ do moderatora  
Stary 2012-04-13, 20:13   #6
Rei
Zakorzenienie
 
Avatar Rei
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Toruñ
Wiadomo¶ci: 5 651
GG do Rei
Smile Dot.: Plan porodu

Ja rodzi³am w woj. kuj-pomorskim - dok³adnie w Che³m¿y w szpitalu i tam jest co¶ takiego jak plan porodu ( co zaznaczy³am i napisa³am tak by³o! ) Rewelacja je¶li chodzi o opiekê.. Mój maluch by³ na¶wietlany, poniewa¿ mia³ ¿ó³taczkê i Panie po³o¿ne nosi³y mi go ca³e dwie doby co 2,5-3h na karminie i opiekowa³y siê mn± po cesarskim ciêciu (a wiem jak to jest w wiêkszych miastach.. idzie ta¶mowo i ka¿± "za³atwiæ" sobie opiekê w ¶ród rodziny - tak jest w Toruniu).. S± placówki publiczne gdzie jest fajnie Polecam Che³m¿ê )) Cudowni lekarze i Panie po³o¿ne
__________________
Moje Blogowanie

Nowe na blogu
Rei jest offline Zg³o¶ do moderatora  
Stary 2012-04-14, 16:41   #7
Mia_Kropka
Przyczajenie
 
Avatar Mia_Kropka
 
Zarejestrowany: 2011-12
Wiadomo¶ci: 10
Dot.: Plan porodu

Podejrzewam, ¿e gdybym pokaza³a po³o¿nej w szpitalu taki plan, chyba zabi³aby mnie ¶miechem. Niestety to nie jest pomys³ adekwatny do polskich realiów, rodz±ca ma baaaardzo niewiele do powiedzenia. W szpitalach liczy siê g³ównie wygoda pañ pielêgniarek, rodz±ca to wrzeszcz±cy element przeszkadzaj±cy w piciu kawy i ciekawej rozmowie.
__________________
I'm addicted to the joy that the little things, they bring.
Mia_Kropka jest offline Zg³o¶ do moderatora  

Najlepsze Promocje i Wyprzeda¿e

REKLAMA
Stary 2012-04-14, 21:40   #8
Groszek bez Marchewki
Raczkowanie
 
Avatar Groszek bez Marchewki
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: Skandynawia
Wiadomo¶ci: 360
Dot.: Plan porodu

Rodzi³am w Szwecji w pañstwowym szpitalu, tu ka¿da rodz±ca ma ze sob± plan porodu, wiêc i mój plan by³ oczywi¶cie uwzglêdniony, po³o¿ne przeczyta³y go dok³adnie po przyje¼dzie do szpitala. Wiadomo, ¿e nie da siê przeprowadziæ porodu zgodnie z planem, ale tu nie chodzi o scenariusz porodu tylko o to, ¿eby personel mniej wiêcej zna³ preferencje rodz±cej. Ja chcia³am rodziæ klêcz±c na kolanach (¿eby dziêki pozycji pioowej zminimalizowaæ ryzyko pêkniêæ) ale potem jak przysz³o co do czego to zwyczajnie nie by³am w stanie zmieniæ pozycji i urodzi³am tradycyjnie, na szczê¶cie prawie nie pêk³am ani nikt nic nie nacina³.
Domy¶lam siê, ¿e personel w Polsce nie do koñca rozumie sens planu porodu, mimo to dobrze ¿e jest wdra¿any, mo¿e za parê pokoleñ po³o¿ne bêd± wiedzia³y o co chodzi
Groszek bez Marchewki jest offline Zg³o¶ do moderatora  
Stary 2012-04-15, 09:33   #9
madii1984
Raczkowanie
 
Avatar madii1984
 
Zarejestrowany: 2012-01
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomo¶ci: 182
Send a message via Skype™ to madii1984
Dot.: Plan porodu

Ja rodzi³am w Warszawie w szpitalu na ul. Inflanckiej, i nie mog³abym byæ bardziej zadowolona. Dostawa³am znieczulenie zewn±trz oponowe 4 razy, równo co 2 godziny. W zwi±zku z tym gdy ju¿ ma³a ze mnie wychodzi³a, nie czu³am ¿adnego bólu. Inne wy³y z bólu a ja, "o, idzie skurcz" Te¿ mia³am plan porodu, ale to jest bez sensu, bo jak siê zaczyna ju¿ rodziæ okazujê siê, ¿e przed porodem nie ma siê pojêcia jak to jest i wtedy nasze zachcianki maj± ma³o wspólnego z tym, co czujemy. Oczywi¶cie by³ on uwzglêdniany, ale ja nie chcia³am siê do niego stosowaæ. A rodziæ na kolanach? Nie wyobra¿am sobie! Po prostu nie mia³abym wystarczj±co si³y! Prêdzej pad³abym na pod³ogê. Ale wiadomo, jak to wiêkoszo¶æ polaków co wyje¿d¿a zagranicê, potem siê rozpisujê jak w ich nowym kraju jest super i och i ach a w Polsce jaka lipa. Beznadzieja. Szpital Inflancki jest naprawdê super, szczególnie po remoncie. Znieczulenie na ¿yczenie kiedy i ile razy chcecie, super po³o¿ne. Polecam!
madii1984 jest offline Zg³o¶ do moderatora  
Stary 2012-04-15, 17:54   #10
Sabina_32
BAN sta³y
 
Zarejestrowany: 2011-12
Wiadomo¶ci: 271
Dot.: Plan porodu

fajny artyku³ naprawdê fajny
Sabina_32 jest offline Zg³o¶ do moderatora  
Stary 2012-04-16, 11:03   #11
LadySith
Zakorzenienie
 
Avatar LadySith
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Miasteczko ¦l±skie
Wiadomo¶ci: 6 692
GG do LadySith
Dot.: Plan porodu

g³upota
__________________

LadySith jest offline Zg³o¶ do moderatora  
Stary 2012-04-21, 18:03   #12
LoreleyL1
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-03
Wiadomo¶ci: 7
Exclamation Dot.: Plan porodu

Witam
Jestem studentk± V roku po³o¿nictwa Krakowie. W ramach pracy magisterskiej przeprowadzam ankietê na temat poziomu realizacji planu porodu. Je¶li która¶ z mam sporz±dza³a przed porodem taki plan i chcia³aby pomóc w przeprowadzeniu badañ to proszê o wype³nienie anonimowej ankiety, która dostêpna jest pod adresem:

https://docs.google.com/spreadsheet/...cXduQy1fZ2c6MQ

Dziêkujê za wype³nienie, ka¿da opinia jest dla mnie bardzo wa¿na
Pozdrawiam
Ola
LoreleyL1 jest offline Zg³o¶ do moderatora  
Stary 2012-05-10, 16:38   #13
funpic
Raczkowanie
 
Avatar funpic
 
Zarejestrowany: 2010-08
Lokalizacja: zabrze
Wiadomo¶ci: 122
Dot.: Plan porodu

G³upota? Chyba dla niedoinformowanych i ucisnionych kobiet nie¶wiadomych swoich praw !!! JA mam zamiar skorzystaæ z tego co sie mi nale¿y czyli np. kontakt z dzieckiem po porodzie "skóra do skóry " i ja bêde dyktowaæ warunki jak maja sie opiekowac moim dzieckiem a nie ,¿e panie po³ozne zajma sie rutynowymi czynnosciami!!!
funpic jest offline Zg³o¶ do moderatora  
Stary 2012-05-11, 09:20   #14
Ywonne7
Przyczajenie
 
Avatar Ywonne7
 
Zarejestrowany: 2008-12
Lokalizacja: Wroc³aw
Wiadomo¶ci: 12
GG do Ywonne7
Dot.: Plan porodu

A ja my¶lê, ¿e to nie takie g³upie.
Nawet je¶li kobieta nie przygotuje planu porodu to mo¿e siê zastanowiæ nad tymi wszystkimi kwestiami przed porodem a nie dopiero jak pojedzie do szpitala i zaczn± j± pytaæ. Wydaje mi siê, ¿e opracowanie takiego planu ¶wiadczy o poziomie ¶wiadomo¶ci i przygotowania. Jestem w 37 tygodniu ci±¿y i opracujê sobie taki dokument, tak dla siebie, nawet je¶li siê nie przyda w szpitalu.
W±tpiê czy w drodze do szpitala miêdzy skurczem a skurczem bêdê mia³a ochotê zastanawiaæ siê nad pozycj± czy warunkami.
Pozdrawiam wszystkie "ciê¿arówki" obecne i przysz³e. Powodzenia.
Ywonne7 jest offline Zg³o¶ do moderatora  
 

Nowe w±tki na forum Artyku³y i newsy


Ten w±tek obecnie przegl±daj±: 1 (0 u¿ytkowników i 1 go¶ci)
 

Zasady wysy³ania wiadomo¶ci
Nie mo¿esz zak³adaæ nowych w±tków
Nie mo¿esz pisaæ odpowiedzi
Nie mo¿esz dodawaæ zdjêæ i plików
Nie mo¿esz edytowaæ swoich postów

BB code is W³±czono
Emotikonki: W³±czono
Kod [IMG]: W³±czono
Kod HTML: Wy³±czono

Gor±ce linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 17:11.