Kredyt na mieszkanie - jak wybrać mieszkanie, moje czarne wizje - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Dom, mieszkanie, nieruchomości

Notka

Dom, mieszkanie, nieruchomości Szukasz domu, mieszkania lub nieruchomości? Masz już upatrzone lokum i czeka cię remont? Dobrze trafiłeś - tutaj wymieniamy się wiedzą i doświadczeniem.

Zamknij wątek
 
Narzędzia
Stary 2019-05-03, 14:15   #1
Maria_90
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2019-04
Wiadomości: 76

Kredyt na mieszkanie - jak wybrać mieszkanie, moje czarne wizje


Dzień dobry

Jestem na samym początku drogi do mojego własnego mieszkania. Chcę kupić kawalerkę na Śląsku. Mam wiele obaw związanych z wyborem samego mieszkania no i z kredytem. Jeszcze nie byłam w banku.

Jestem z tym wszystkim zupełnie sama. Czy można wykupić taką usługę np. w agencji nieruchomości, żeby oni sprawdzili czy z tym mieszkaniem jest wszystko w porządku? Chodzi o to, że mieszkanie może dobrze wyglądać na zdjęciach i w rzeczywistości, a np. coś może być nie tak w papierach (?). No i ogólnie - może w tym mieszkaniu być coś, co jest dyskwalifikujące do zakupu, a ja tego nie zauważam...

Nie wiem na czym powinnam skupić się najpierw - na wyborze mieszkania czy na załatwieniu kredytu? Teoretycznie właściciel może nie chcieć czekać, aż załatwię formalności w banku...
Maria_90 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2019-05-03, 18:33   #2
Elfir
Zakorzenienie
 
Avatar Elfir
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 14 836
Dot.: Kredyt na mieszkanie - jak wybrać mieszkanie, moje czarne wizje

to ma być z rynku wtórnego?
Wówczas teoretycznie pośrednik obrotu nieruchomościami ma obowiązek sprawdzić papiery.
Ale rzadko to robi, zwykle kasuje tylko prowizję. Niestety, mamy niskie standardy na rynku.
W zasadzie notariusz sprawdzi podczas podpisywania umowy czy nie ma jakiś dziwnych wpisów w KW i powiadomi strony.

Mieszkanie musi być ustawne. Kawalerka kawalerce nierówna. Czasem widywałam takie, w których komunikacja (hale, korytarzyki, przejścia) zajmowała 1/3 powierzchni (czyli zmarnowanej powierzchni).
__________________
https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...story by Elfir

***
Kiedy stwórca składał ten świat, miał mnóstwo znakomitych pomysłów, jednak uczynienie go zrozumiałym jakoś nie przyszło mu do głowy.
T.Pratchett

Edytowane przez Elfir
Czas edycji: 2019-05-03 o 18:34
Elfir jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2019-05-04, 14:31   #3
Maria_90
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2019-04
Wiadomości: 76
Dot.: Kredyt na mieszkanie - jak wybrać mieszkanie, moje czarne wizje

Cytat:
Napisane przez Elfir Pokaż wiadomość
to ma być z rynku wtórnego?
Wówczas teoretycznie pośrednik obrotu nieruchomościami ma obowiązek sprawdzić papiery.
Ale rzadko to robi, zwykle kasuje tylko prowizję. Niestety, mamy niskie standardy na rynku.
W zasadzie notariusz sprawdzi podczas podpisywania umowy czy nie ma jakiś dziwnych wpisów w KW i powiadomi strony.

Mieszkanie musi być ustawne. Kawalerka kawalerce nierówna. Czasem widywałam takie, w których komunikacja (hale, korytarzyki, przejścia) zajmowała 1/3 powierzchni (czyli zmarnowanej powierzchni).
Nie wiem z jakiego rynku Tzn. chciałabym, żeby mieszkanie było gotowe do wprowadzenia się, ewentualnie jakieś meble mogę na szybko dokupić używane...
Maria_90 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2019-05-04, 21:13   #4
Elfir
Zakorzenienie
 
Avatar Elfir
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 14 836
Dot.: Kredyt na mieszkanie - jak wybrać mieszkanie, moje czarne wizje

Rynek pierwotny - mieszkanie w świeżo wybudowanym bloku, jesteś pierwszym właścicielem, kupujesz od dewelopera.

Rynek wtórny - odkupujesz od kogoś mieszkanie, w którym już ktoś mieszkał.
__________________
https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...story by Elfir

***
Kiedy stwórca składał ten świat, miał mnóstwo znakomitych pomysłów, jednak uczynienie go zrozumiałym jakoś nie przyszło mu do głowy.
T.Pratchett
Elfir jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2019-05-04, 21:21   #5
Maria_90
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2019-04
Wiadomości: 76
Dot.: Kredyt na mieszkanie - jak wybrać mieszkanie, moje czarne wizje

Cytat:
Napisane przez Elfir Pokaż wiadomość
Rynek pierwotny - mieszkanie w świeżo wybudowanym bloku, jesteś pierwszym właścicielem, kupujesz od dewelopera.

Rynek wtórny - odkupujesz od kogoś mieszkanie, w którym już ktoś mieszkał.
Dziękuję

Wolałabym z rynku pierwotnego, ale w miastach, w których szukam (ze względu na ceny - są to małe miasta) nic nowego się nie buduje, więc niestety, zostaje rynek wtórny.
Maria_90 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2019-05-09, 21:30   #6
69d5782cb96c44b77f6e0ec22c8f79bc60c635f6_65a5448a32992
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-01
Wiadomości: 9 276
Dot.: Kredyt na mieszkanie - jak wybrać mieszkanie, moje czarne wizje

pod kątem technicznym - ustawność mieszkania, możliwości aranżacji - najlepiej zasięgnąć opinii architekta przed kupnem. a na oglądanie mieszkania iść z kimś, kto się zna na budowlance w jakikolwiek sposób i jest w stanie ocenić czy np. za miesiąc nie trzeba będzie remontować wszystkich instalacji/nie ma grzyba w łazience etc.
69d5782cb96c44b77f6e0ec22c8f79bc60c635f6_65a5448a32992 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2019-05-29, 15:28   #7
Trzepotka
Zakorzenienie
 
Avatar Trzepotka
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 20 984
Dot.: Kredyt na mieszkanie - jak wybrać mieszkanie, moje czarne wizje

Treść usunięta
Trzepotka jest offline Zgłoś do moderatora  
Zamknij wątek

Nowe wątki na forum Dom, mieszkanie, nieruchomości


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2019-05-29 16:28:52


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 10:32.