Tatarska Szurpa - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Kuchnia - moje gotowanie

Notka

Kuchnia - moje gotowanie Forum dla osób, które kochają gotować. W kuchnia - moje gotowanie dzielimy się wiedzą jak przyrządzić najlepsze na świecie potrawy, ciasta i desery.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2011-01-11, 23:22   #1
wojtek631
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 3

Tatarska Szurpa


Oglądając naszą rodzimą telewizję zauważyłem że wiele stacji telewizyjnych emituje programy w których są wątki kulinarne.
Przyrządza się tam potrawy delikatnie mówiąc wykwintne i ekskluzywne a produkty których się tam używa są tak wyszukane i drogie że nawet średnio zamożną rodzinę na nie nie stać.
Nie wiem jaki cel mają producenci tych programów, czy chodzi o uświadomienie zwykłych ludzi o ich ubóstwie, czy nieudolności w zarabianiu pieniędzy.
Chciałbym dzisiaj podąć przepis na potrawę którą jadałem u Krymskich Tatarów będąc swego czasu na Krymie ( Ukraina ).

Potrawa nazywa się " SZURPA " ( zupa )
Gramatura składników jest tak naprawdę nieznana i nie ważna, dlaczego - bo tamtejsze gospodynie nie zawsze mogą sobie pozwolić na te same składniki.
Przepis;
-mięso - oni używają tłustej baraniny ( ale może być wieprzowina albo wołowina )
mięso dzielimy na tyle kawałków ilu ludzi będzie jadło ( każdemu 1 kawałek )- do dużego garnka ( najlepiej grubościennego ) wlewamy olej i rozgrzewamy do wysokiej temperatury ( Tatarzy sprawdzają temperaturę wrzucając do oleju zapałkę, jak zapałka się zapali to temperatura jest dobra ) i wrzucamy do niego kawałki mięsa ( będzie troszkę pryskało ) i czekamy jak się przyrumieni wtedy mieszamy i znowu przypiekamy i tak z każdej strony.
- cebula ( ok. jedną trzecią wagi mięsa ) Kroimy na ćwiartki i lekko podsmażamy.
-woda - zalewamy mięso i cebulę tak żeby wszystko pokryła. Doprowadzamy do wrzenia i zmniejszamy temperaturę gotując wszystko na małym ogniu do momętu aż mięso będzie na pół miękkie.
Pozostałe składniki tj.
-papryka - jedna dwie lub trzy jak kto woli ( czyścimy z nasion i dzielimy na tyle kawałków co mięsa ) dodajemy do garnka
- ziemniaki małe - po trzy na osobę (jak są duże kroimy na mniejsze kawałki ) dodajemy do garnka
- czosnek- dwie średnie główki w całości ( nie obierane tylko z wierzchu oczyszczone ) dodajemy do garnka
- pomidor - jeden dwa lub trzy kroimy jak paprykę dodajemy do garnka
- kapusta opcjonalnie - ( może być albo nie ) dwa liści przekrojone jak papryka
-sól, pieprz - dodać troszkę a po 10 minutach gotowania uzupełnić do smaku
-papryka w proszku słodka - 1 małą łyżeczkę
dolać wody do poziomu aż przykryje wszystko i gotować aż ziemniaki będą miękkie ( ale nie mogą się rozpadać )
Całość rozlać do dużych misek rozdzielając zawartość wszystkim po równo
Do Szurpy jakaś surówka no i oczywiście chleb.

Nawiązując do wstępu podałem tu przepis na potrawę bardzo smaczną, pożywną i BARDZO TANIĄ.

Ja robię tę potrawę będąc na działce w garnku do pieczenia ziemniaków i oczywiście na ognisku ( jak Tatarzy )
Pozdrawiam serdecznie
wojtek631 www.gotowaniedomowe.blogs pot.com
wojtek631 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-18, 21:01   #2
libra777
Zakorzenienie
 
Avatar libra777
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 6 589
Dot.: Tatarska Szurpa

Witam , ciekawy przepis ,wart wypróbowania.
Ja z kuchni tatarskiej właśnie dzisiaj przyrządzałam CZEBUREKI smażone duże pierogi z farszem mięsnym , potrawa rewelacyjna w smaku, również tania i prosta.
Podajesz ciekawy sposób na sprawdzenie temperatury oleju , dzisiaj miałam z tym problem , bo właśnie czebureki smaży się w głębokim tłuszczu , ja wrzuciłam kawałek ciasta żeby sprawdzić czy olej dobry.
libra777 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-19, 19:48   #3
wojtek631
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 3
Dot.: Tatarska Szurpa

Cytat:
Napisane przez libra777 Pokaż wiadomość
Witam , ciekawy przepis ,wart wypróbowania.
Ja z kuchni tatarskiej właśnie dzisiaj przyrządzałam CZEBUREKI smażone duże pierogi z farszem mięsnym , potrawa rewelacyjna w smaku, również tania i prosta.
Podajesz ciekawy sposób na sprawdzenie temperatury oleju , dzisiaj miałam z tym problem , bo właśnie czebureki smaży się w głębokim tłuszczu , ja wrzuciłam kawałek ciasta żeby sprawdzić czy olej dobry.
witam
Tatarzy Krymscy wymawiają CZIBURIKI - ciekawe jak je robisz i z jakiego mięsa.
Jadałem je bardzo często ( przez 7 lat przebywałem na Krymie w każdym roku po dwa miesiące letnie ) mam tam dużo przyjaciół wśród Tatarów, często a nawet bardzo często biesiadowaliśmy razem do póżna. Znam sporo ich potraw.
Ale to następnym razem.
pozdrawiam
wojtek631
wojtek631 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-19, 19:57   #4
libra777
Zakorzenienie
 
Avatar libra777
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 6 589
Dot.: Tatarska Szurpa

Robię z wieprzowiną, podsmazoną cebulką , czosnkiem ,sól ,rozmaryn i majeranek
a ciasto z mleka i mąki ,smażyłam na głębokim tłuszczu , są pyszne ale trochę za ciężkie, za tłuste ciekawe jak by wyszły pieczone w piekarniku.
Jutro się przymierzam do PIEREKACZEWNIKA ciekawe jak wyjdzie
Z chęcią bym wypróbowała coś jeszcze , ale strasznie trudno coś znaleźć z tatarskiej kuchni.W sumie czieburieki i pierekaczewnik i to wszystko.
Nie byłam nigdy na Krymie ale interesuje mnie ich kultura i kuchnia bo po opisach sądząc jest bardzo dobra
libra777 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kuchnia - moje gotowanie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 23:49.