Nie umiem rozpocząć działalności gospodarczej. Pomoże ktoś? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-10-28, 11:53   #1
Lisiaa
Raczkowanie
 
Avatar Lisiaa
 
Zarejestrowany: 2011-08
Lokalizacja: Łasin
Wiadomości: 40
GG do Lisiaa

Nie umiem rozpocząć działalności gospodarczej. Pomoże ktoś?


Witajcie! mam nadzieje że ktoś bedzie potrafił mi pomoc. Chodzi o to ze chce sprzedawac żywe choinki ale do tego potrzebuje załozyc działalność gospodarcza wiec w tym celu udałam sie do gminy i dostalam do wypelnienia wniosek CEIDG-1 (wersja 1.04) i oczywiście juz zaczynają sie problemy bo nawet nie wiem jak go wypełnic a nikt nie potrafi mi pomóc. Nie wiem jaki zaznaczyc podatek i nie wiem co zaznaczyc w pozycjach 18, 19, 20, 21. Warto tez wspomnieć ze jestem ręcistką w KRUS. Miał ktoś podobną sytuację jak to rozwiązac?
Lisiaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-28, 12:16   #2
grubella
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-11
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 5 995
Dot.: Nie umiem rozpocząć działalności gospodarczej. Pomoże ktoś?

Cytat:
Napisane przez Lisiaa Pokaż wiadomość
Witajcie! mam nadzieje że ktoś bedzie potrafił mi pomoc. Chodzi o to ze chce sprzedawac żywe choinki ale do tego potrzebuje załozyc działalność gospodarcza wiec w tym celu udałam sie do gminy i dostalam do wypelnienia wniosek CEIDG-1 (wersja 1.04) i oczywiście juz zaczynają sie problemy bo nawet nie wiem jak go wypełnic a nikt nie potrafi mi pomóc. Nie wiem jaki zaznaczyc podatek i nie wiem co zaznaczyc w pozycjach 18, 19, 20, 21. Warto tez wspomnieć ze jestem ręcistką w KRUS. Miał ktoś podobną sytuację jak to rozwiązac?
Te choinki to tylko tak przed świętami chcesz sprzedawać czy na stałe cały rok?
Masz plantację czy będziesz pośrednikiem?

Zanim cokolwiek zaczniesz zapytaj w Krus ile możesz dorobić do renty.
Bo jeśli przekroczysz to albo ci zmniejszą albo całkowicie rentę zabiorą.

No chyba , że na rencie ci nie zależy bo zyski ze sprzedaży znacznie ją przekroczą.
grubella jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-28, 12:25   #3
Lisiaa
Raczkowanie
 
Avatar Lisiaa
 
Zarejestrowany: 2011-08
Lokalizacja: Łasin
Wiadomości: 40
GG do Lisiaa
Dot.: Nie umiem rozpocząć działalności gospodarczej. Pomoże ktoś?

Cytat:
Napisane przez grubella Pokaż wiadomość
Te choinki to tylko tak przed świętami chcesz sprzedawać czy na stałe cały rok?
Masz plantację czy będziesz pośrednikiem?

Zanim cokolwiek zaczniesz zapytaj w Krus ile możesz dorobić do renty.
Bo jeśli przekroczysz to albo ci zmniejszą albo całkowicie rentę zabiorą.

No chyba , że na rencie ci nie zależy bo zyski ze sprzedaży znacznie ją przekroczą.
w krus sie pytalam i nie liczy sie to ile zarobie renty mi nie rusza. choinki bede kupować od znajomego. sprzedaz tylko przed świetami. i nie wiem jak wypelnic wniosek o wpis do ewidencji
Lisiaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-28, 12:27   #4
20160901857
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 21 098
Dot.: Nie umiem rozpocząć działalności gospodarczej. Pomoże ktoś?

Cytat:
Napisane przez Lisiaa Pokaż wiadomość
w krus sie pytalam i nie liczy sie to ile zarobie renty mi nie rusza. choinki bede kupować od znajomego. sprzedaz tylko przed świetami. i nie wiem jak wypelnic wniosek o wpis do ewidencji
Jesteś pewna? Bo np w ZUS jest ograniczenie ile można sobie dorobić do renty.
20160901857 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-28, 12:27   #5
coccinelle16
Raczkowanie
 
Avatar coccinelle16
 
Zarejestrowany: 2013-09
Wiadomości: 53
Dot.: Nie umiem rozpocząć działalności gospodarczej. Pomoże ktoś?

Wybór formy opodatkowania jest chyba najważniejszym i najtrudniejszym wyborem, a żeby tego dokonać trzeba oszacować wielkość dochodów i wysokość kosztów.
Noi pytanie zasadnicze, czy to byłaby tylko sprzedaż choinek, czy czegoś jeszcze? czy tylko sezonowo czy przez cały rok,a potem zamkniesz/ zawiesisz działalność?
coccinelle16 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-28, 12:37   #6
Lisiaa
Raczkowanie
 
Avatar Lisiaa
 
Zarejestrowany: 2011-08
Lokalizacja: Łasin
Wiadomości: 40
GG do Lisiaa
Dot.: Nie umiem rozpocząć działalności gospodarczej. Pomoże ktoś?

Cytat:
Napisane przez coccinelle16 Pokaż wiadomość
Wybór formy opodatkowania jest chyba najważniejszym i najtrudniejszym wyborem, a żeby tego dokonać trzeba oszacować wielkość dochodów i wysokość kosztów.
Noi pytanie zasadnicze, czy to byłaby tylko sprzedaż choinek, czy czegoś jeszcze? czy tylko sezonowo czy przez cały rok,a potem zamkniesz/ zawiesisz działalność?
sprzedaz tylko choinek a poźniej działalność bedzie zawieszona. nie wiem jaka wybrać forme opodatkowania
Lisiaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-28, 13:13   #7
coccinelle16
Raczkowanie
 
Avatar coccinelle16
 
Zarejestrowany: 2013-09
Wiadomości: 53
Dot.: Nie umiem rozpocząć działalności gospodarczej. Pomoże ktoś?

No więc uważam , że masz dwa wyjścia: albo skala podatkowa albo ryczałt. (Choć nie wiem czy dobrze robie, że Ci doradzam. Nawet swoim klientom nie doradzam żeby ktoś potem nie miał pretensji.)
W przypadku ryczałtu, byłaby to zapewne stawka 3% (działalność usługowa w zakresie handlu, sprzedaż nabytych produktów i towarów). Ryczałt to forma uproszczona i zobowiązuje do prowadzenia ewidencji przychodów. Jeżeli planujesz zatrudniać pracowników trzeba prowadzić imienne karty itp, i co najważniejsze podatek płacony jest od przychodu bez możliwości pomniejszania go o koszty uzyskania.
Jeśli wybierzesz zasady ogólne, formą rozliczania będzie tu KPiR. natomiast forma zaliczki miesięczna lub kwartalna to już wybór indywidualny. Kwartalną płacimy co kwartał, ale za to razy cztery. Więc trzeba tu się zastanowić czy wolisz mniejsze kwoty co miesiąc, czy większą raz na jakiś czas.
Samo wypełnienie CEIDG-1 jest prostsze niż się wydaje. 18, 19 i 20 zaznaczysz jak już się zastananowisz nad tą formą. 21 wypełnia się tylko wtedy, gdy prowadzenie księgowości zlecasz biurowi rachunkowemu, wówczas wpisuje się nazwę firmy, która prowadzi naszą dokumentację oraz jej nr NIP.

---------- Dopisano o 14:13 ---------- Poprzedni post napisano o 14:11 ----------

Aha, no i oczywiście po przekroczeniu 20 000zł, obowiązkowa kasa fiskalna.
coccinelle16 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-10-28, 16:46   #8
tusiamar
Zakorzenienie
 
Avatar tusiamar
 
Zarejestrowany: 2011-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 11 898
Dot.: Nie umiem rozpocząć działalności gospodarczej. Pomoże ktoś?

Cytat:
Napisane przez Lisiaa Pokaż wiadomość
w krus sie pytalam i nie liczy sie to ile zarobie renty mi nie rusza. choinki bede kupować od znajomego. sprzedaz tylko przed świetami. i nie wiem jak wypelnic wniosek o wpis do ewidencji
nie prawda!
po pierwsze są progi a po drugie jak masz np. rentę okresową czyli, że np. co 3 lata musisz odświeżać pozwolenie to wraz z otwarciem firmy tracisz prawo do tej renty.
a z wnioskiem proponuję udać się np do urzędu pracy lub do znajomego księgowego.

Edytowane przez tusiamar
Czas edycji: 2013-10-28 o 16:49
tusiamar jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-28, 19:17   #9
coccinelle16
Raczkowanie
 
Avatar coccinelle16
 
Zarejestrowany: 2013-09
Wiadomości: 53
Dot.: Nie umiem rozpocząć działalności gospodarczej. Pomoże ktoś?

Cytat:
Napisane przez tusiamar Pokaż wiadomość
nie prawda!
po pierwsze są progi a po drugie jak masz np. rentę okresową czyli, że np. co 3 lata musisz odświeżać pozwolenie to wraz z otwarciem firmy tracisz prawo do tej renty.
a z wnioskiem proponuję udać się np do urzędu pracy lub do znajomego księgowego.
Po pierwsze to wnioski CEIDG-1 składa się w Urzędzie Gminy, Urząd Pracy tu się do niczego nie przyda Zresztą w tym temacie wyjaśniłam już chyba wszystko.
Odnośnie renty, to absolutnie nie traci się jej z chwilą otwarcia działalności. Utrata renty jest uzależniona od osiągniętych przychodów.
Oto fragment ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników:
Jeśli osiągane przez emeryta lub rencistę przychody nie przekraczają 70% kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (od 1.09.2013 r. – 2.528,80 zł), świadczenie jest nadal wypłacane w dotychczasowej wysokości.
Natomiast przychody przekraczające kwotę 2.528,80 zł, a nie przekraczające kwoty stanowiącej 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (od 1.09.2013 r. – 4.696,30 zł), powodują zmniejszenie części uzupełniającej (części wynoszącej 95% emerytury podstawowej w przypadku świadczeń przyznanych przed 1.01.1991 r. lub 85% emerytury podstawowej w przypadku rent rodzinnych) o kwotę przekroczenia, ale nie więcej niż o maksymalną kwotę zmniejszenia ustaloną dla danego świadczenia (549,12 zł oraz 466,78 zł dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba).
W razie osiągania przychodu przekraczającego kwotę 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (od 1.09.2013 r. – 4.696,30 zł) ulega zawieszeniu część uzupełniająca (część wynosząca 95% emerytury podstawowej lub 85% emerytury podstawowej w przypadku rent rodzinnych) rolniczego świadczenia emerytalno-rentowego.
Bez względu na wysokość osiąganego przychodu nie podlegają zawieszeniu ani zmniejszeniu świadczenia osób, które mają ustalone prawo do emerytury rolniczej i osiągnęły powszechny wiek emerytalny. Emeryci ci mogą zarobkować bez ograniczeń. Dotyczy to również osób uprawnionych do częściowej emerytury rolniczej.
coccinelle16 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-29, 07:05   #10
tusiamar
Zakorzenienie
 
Avatar tusiamar
 
Zarejestrowany: 2011-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 11 898
Dot.: Nie umiem rozpocząć działalności gospodarczej. Pomoże ktoś?

no to może coś źle zapamiętałam, choć mam mamę w Krusie i co i raz słyszę że komuś coś zawiesili, bo zarobił parę groszy. ale to może przez te progi właśnie
tusiamar jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-10-29, 21:17   #11
coccinelle16
Raczkowanie
 
Avatar coccinelle16
 
Zarejestrowany: 2013-09
Wiadomości: 53
Dot.: Nie umiem rozpocząć działalności gospodarczej. Pomoże ktoś?

Cytat:
Napisane przez tusiamar Pokaż wiadomość
no to może coś źle zapamiętałam, choć mam mamę w Krusie i co i raz słyszę że komuś coś zawiesili, bo zarobił parę groszy. ale to może przez te progi właśnie
Jeszcze do niedawna z chwilą rozpoczęcia działalności traciło się rentę całkowicie, ale prawo co chwilę się zmienia.
coccinelle16 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 15:00.