Minimalna stawka godzinowa - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2016-09-18, 13:52   #1
samotny_t
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2014-06
Wiadomości: 3 244

Minimalna stawka godzinowa


Jak wiadomo, od 1 stycznia, w Polsce zacznie obowiązywać minimalna stawka godzinowa 13 zł brutto. To zupełnie coś innego niż obecna płaca minimalna. Ograniczenie na stawkę godzinową ma niesamowitą powszechność - dotyczy praktycznie wszystkich zawodów i rodzajów umów. Czy Waszym zdaniem to dobre rozwiązanie? Jak będzie z jego przestrzeganiem? Co sądzicie o wysokości tej stawki?

Zapraszam do dyskusji.
samotny_t jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-09-18, 14:23   #2
201705250955
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 8 665
Dot.: Minimalna stawka godzinowa

Uważam, że stawka godzinowa jest głupotą i powinna zostać zniesiona albo zrównana z sensownym poziomem (np 3 zł/h). Skoro znajdą się debile pracujący za taką kwotę to przedsiębiorcy powinni mieć możliwość ich zatrudnienia. Ale nie martwię się, bo najbardziej kreatywna i przedsiębiorcza część polskiego społeczeństwa da sobie radę
201705250955 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-09-18, 14:33   #3
397c2675f3cdfd9a8d969495a6edd4aafb32f2d2_655aa1f83943f
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 2 330
Dot.: Minimalna stawka godzinowa

Ogólnie minimalne stawki uważam za kretynizm, chociaż w niektórych przypadkach mogą się sprawdzać. W takiej polsce na przykład, gdzie kultura zatrudnienia i pracy mocno jeszcze kuleje. Chociaż nie mówię, że takie rozwiązanie ma same plusy, raczej pół na pół.
Jeżeli jest minimalna stawka przy umowie o pracę, niechaj będzie też minimalna stawka godzinowa przy zleceniach. Wtedy nie będzie się opłacało uciekać w tę drogę. Chociaż i tak pewnie wzrośnie szara strefa i dawanie połowy wypłaty pod stołem.
397c2675f3cdfd9a8d969495a6edd4aafb32f2d2_655aa1f83943f jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-09-18, 17:14   #4
samotny_t
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2014-06
Wiadomości: 3 244
Dot.: Minimalna stawka godzinowa

Cytat:
Napisane przez asia_aisa Pokaż wiadomość
Uważam, że stawka godzinowa jest głupotą i powinna zostać zniesiona albo zrównana z sensownym poziomem (np 3 zł/h). Skoro znajdą się debile pracujący za taką kwotę to przedsiębiorcy powinni mieć możliwość ich zatrudnienia. Ale nie martwię się, bo najbardziej kreatywna i przedsiębiorcza część polskiego społeczeństwa da sobie radę
Ale dlaczego akurat 3 zł/h? O ile rozumiem argument, że stawki nie powinno być, to w czym 3 zł lepsze niż 13 zł (w świetle Twojego argumentu o znajdowaniu "debili")?

Cytat:
Napisane przez pink_death
Jeżeli jest minimalna stawka przy umowie o pracę, niechaj będzie też minimalna stawka godzinowa przy zleceniach. Wtedy nie będzie się opłacało uciekać w tę drogę. Chociaż i tak pewnie wzrośnie szara strefa i dawanie połowy wypłaty pod stołem.
Istotnie fajnie, że "śmieciówki" będą się mniej opłacać - choć wciąż będą niestety atrakcyjne z uwagi na brak innych przywilejów pracowniczych wiążących się z UoP. Rozumiem kontrargument, że szara strefa może wzrosnąć (tzn. zatrudnianie na czarno). Czemu natomiast miałoby wzrosnąć dawanie połowy wypłaty pod stołem - skoro minimalna już będzie wysoka, to dlaczego mają jeszcze dokładać pod stołem?
samotny_t jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-09-18, 18:04   #5
Kathareo
Raczkowanie
 
Avatar Kathareo
 
Zarejestrowany: 2013-02
Lokalizacja: Svea
Wiadomości: 315
Dot.: Minimalna stawka godzinowa

Cytat:
Napisane przez samotny_t Pokaż wiadomość
Ale dlaczego akurat 3 zł/h? O ile rozumiem argument, że stawki nie powinno być, to w czym 3 zł lepsze niż 13 zł (w świetle Twojego argumentu o znajdowaniu "debili")?


Istotnie fajnie, że "śmieciówki" będą się mniej opłacać - choć wciąż będą niestety atrakcyjne z uwagi na brak innych przywilejów pracowniczych wiążących się z UoP. Rozumiem kontrargument, że szara strefa może wzrosnąć (tzn. zatrudnianie na czarno). Czemu natomiast miałoby wzrosnąć dawanie połowy wypłaty pod stołem - skoro minimalna już będzie wysoka, to dlaczego mają jeszcze dokładać pod stołem?
Na umowie bedzie 30 godzin zamiast 168, reszta pod stolem.
__________________
Only the dead fish follow the stream.
Kathareo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-09-18, 18:24   #6
samotny_t
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2014-06
Wiadomości: 3 244
Dot.: Minimalna stawka godzinowa

Cytat:
Napisane przez Kathareo Pokaż wiadomość
Na umowie bedzie 30 godzin zamiast 168, reszta pod stolem.
Ok, rozumiem, zaliczałem to do szarej strefy, a nie do płacenia pod stołem (no bo 30 godzin jest legalnie, a pozostałe 138 na czarno) W sumie zresztą płacenie pod stołem to też rodzaj szarej strefy.
samotny_t jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-09-18, 19:11   #7
397c2675f3cdfd9a8d969495a6edd4aafb32f2d2_655aa1f83943f
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 2 330
Dot.: Minimalna stawka godzinowa

Cytat:
Napisane przez samotny_t Pokaż wiadomość
Ok, rozumiem, zaliczałem to do szarej strefy, a nie do płacenia pod stołem (no bo 30 godzin jest legalnie, a pozostałe 138 na czarno) W sumie zresztą płacenie pod stołem to też rodzaj szarej strefy.
No ja też zaliczam płacenie pod stołem do szarej strefy, dlatego o tym wspominałam.
397c2675f3cdfd9a8d969495a6edd4aafb32f2d2_655aa1f83943f jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2016-09-18, 20:54   #8
201701300929
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-02
Wiadomości: 2 208
Dot.: Minimalna stawka godzinowa

Cytat:
Napisane przez asia_aisa Pokaż wiadomość
Uważam, że stawka godzinowa jest głupotą i powinna zostać zniesiona albo zrównana z sensownym poziomem (np 3 zł/h). Skoro znajdą się debile pracujący za taką kwotę to przedsiębiorcy powinni mieć możliwość ich zatrudnienia. Ale nie martwię się, bo najbardziej kreatywna i przedsiębiorcza część polskiego społeczeństwa da sobie radę

czasem nie maja wyboru, fajne podejscie masz do ludzi
201701300929 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-09-19, 09:36   #9
samotny_t
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2014-06
Wiadomości: 3 244
Dot.: Minimalna stawka godzinowa

Cytat:
Napisane przez Nocna Nimfa Pokaż wiadomość
czasem nie maja wyboru, fajne podejscie masz do ludzi
Z jednej strony część ludzi może nie mieć wyboru, z drugiej strony jest jednak sporo pracy bez kwalifikacji za więcej niż 3 zł za godzinę.
samotny_t jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-09-19, 09:58   #10
MuchaLibre
I tak powiem
 
Avatar MuchaLibre
 
Zarejestrowany: 2015-08
Wiadomości: 1 654
Dot.: Minimalna stawka godzinowa

http://www.bankier.pl/narzedzia/kalkulator-placowy



Żeby zatrudnić pracownika pracodawca będzie musiał wydać co najmniej 2412 zł. Ale pracownik dostanie do ręki 1459 zł, prawie 1000 zł z realniej pensji zabiera państwo, a właściwie dużo więcej, bo z tego co jest "do ręki" trzeba jeszcze płacić podatki pośrednie, jak VAT 23%, w cenie paliwa 50% to akcyza i VAT, akcyza za gaz, prąd, w papierosach jak ktoś pali to już prawie 3/4 ceny stanowią podatki, akcyza w piwku itd.

Wystarczyłoby znacznie obniżyć podatki albo podnieść kwotę wolną od podatku i już najbiedniejsi żyliby na wyższym poziomie. A tak to osoby których praca jest warta mniej niż te 2412 zł będą miałby problem żeby w ogóle znaleźć pracę. Bo właśnie to płaca minimalna jest przyczyną bezrobocia. Kłania się zwykle prawo popytu i podaży.



Płaca minimalna to nic innego jak cena minimalna na rynku pracy:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Cena_minimalna

W tym wypadku ceną jest płaca (cena pracy), podażą liczba osób, które chcą w danym okresie pracować za określoną stawkę płacy, a popytem zapotrzebowaniem na pracę zgłaszana przez pracodawców. Wystarczy że rząd ustanowi płacę minimalną powyżej płacy rynkowej (ceny równowagi) tworzy się nadpodaż pracy, czyli nadpodaż osób chętnych do podjęcia pracy w danej branży za daną płacę, to są właśnie bezrobotni.

Podsumowując płaca minimalna zmniejsza zatrudnienie i obniża popyt na pracę:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Popyt_na_prac%C4%99

To negatywnie odbija się na wysokości wynagrodzeń. Tak więc płaca minimalna działa na niekorzyść tych, która ma rzekomo chronić. Przede wszystkim szkodzi osobom młodym, bez kwalifikacji, właśnie to dlatego w tej grupie jest najwięcej bezrobotnych.

Polecam również posłuchać Waltera Williamsa:
https://www.youtube.com/watch?v=W7kFIVKZY9I
MuchaLibre jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-09-19, 10:20   #11
Timon i Pumba
hakuna matata
 
Avatar Timon i Pumba
 
Zarejestrowany: 2016-06
Wiadomości: 22 754
Dot.: Minimalna stawka godzinowa

Treść usunięta

Edytowane przez Timon i Pumba
Czas edycji: 2023-12-18 o 23:37
Timon i Pumba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2016-09-19, 18:01   #12
tamlin111
Zakorzenienie
 
Avatar tamlin111
 
Zarejestrowany: 2009-05
Lokalizacja: ZWA :)
Wiadomości: 12 988
Dot.: Minimalna stawka godzinowa

Stawka godzinowa będzie miała zastosowanie do umów-zlecenia i dla osób samozatrudnionych.
Będzie wynosić 12zł, po waloryzacji w 2017 roku przewidywane jest jej podwyższenie do 13zł.
__________________
Paulinka terrorystka
Boczuś
tamlin111 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-09-20, 17:10   #13
martynka89
Zakorzenienie
 
Avatar martynka89
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 6 790
Dot.: Minimalna stawka godzinowa

Cytat:
Napisane przez asia_aisa Pokaż wiadomość
Uważam, że stawka godzinowa jest głupotą i powinna zostać zniesiona albo zrównana z sensownym poziomem (np 3 zł/h). Skoro znajdą się debile pracujący za taką kwotę to przedsiębiorcy powinni mieć możliwość ich zatrudnienia. Ale nie martwię się, bo najbardziej kreatywna i przedsiębiorcza część polskiego społeczeństwa da sobie radę
Jaka szkoda, ze Twoj pracodawca nie placi Ci sensownie, czyli 3 zl za godzine.
Az mnie mdli jak czytam takie madrosci. I sie dziwic, ze w kraju jest jak jest, skoro popiera sie wyzysk innych I patrzy tylko na swoj tylek (tak, 3zl/h to wyzysk).
martynka89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-09-20, 17:41   #14
mc266
Zakorzenienie
 
Avatar mc266
 
Zarejestrowany: 2010-10
Wiadomości: 6 479
Dot.: Minimalna stawka godzinowa

A czy to nie jest czasem tak, że są ludzie, którzy potrzebują się załapać do jakiejkolwiek pracy, byleby coś zarobić i zgadzają się nawet na marne grosze, a to z kolei zwiększa częstotliwość oferowania przez producentów takich niskich stawek? Wydaje mi się, że w tej kwestii stawka minimalna mogłaby przynieść pozytywny skutek.
__________________

mc266 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-09-21, 07:31   #15
Lexie
Przyjaciel wizaz.pl
 
Avatar Lexie
 
Zarejestrowany: 2004-06
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 33 873
Dot.: Minimalna stawka godzinowa

Cytat:
Napisane przez mc266 Pokaż wiadomość
A czy to nie jest czasem tak, że są ludzie, którzy potrzebują się załapać do jakiejkolwiek pracy, byleby coś zarobić i zgadzają się nawet na marne grosze, a to z kolei zwiększa częstotliwość oferowania przez producentów takich niskich stawek? Wydaje mi się, że w tej kwestii stawka minimalna mogłaby przynieść pozytywny skutek.
Tak jest, to samonapędzający się mechanizm. Często się czyta, że ludzie sami są sobie winni, że pensje są niskie, bo przecież gdyby nikt nie chciał pracować za niską stawkę, to pracodawca musiałby zaoferować coś lepszego. Więc ludzie powinni zbojkotować tych pracodawców, nie pracować za niskie stawki i tyle. Gdyby to było takie proste
Lexie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-09-21, 19:58   #16
201705250955
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 8 665
Dot.: Minimalna stawka godzinowa

Cytat:
Napisane przez Nocna Nimfa Pokaż wiadomość
czasem nie maja wyboru, fajne podejscie masz do ludzi
Życie

Cytat:
Napisane przez martynka89 Pokaż wiadomość
Jaka szkoda, ze Twoj pracodawca nie placi Ci sensownie, czyli 3 zl za godzine.
Az mnie mdli jak czytam takie madrosci. I sie dziwic, ze w kraju jest jak jest, skoro popiera sie wyzysk innych I patrzy tylko na swoj tylek (tak, 3zl/h to wyzysk).
Nie wybieram pracodawców płacących 3 zł za godzinę...
201705250955 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-09-22, 03:12   #17
michal100
Zadomowienie
 
Avatar michal100
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: Zamość
Wiadomości: 1 825
Dot.: Minimalna stawka godzinowa

Tak naprawdę to na tak niskie stawki jak to przykładowe 3zł/h to mogli pójść jedynie niepełnosprawni z ZPCh,bo i tak nikt inny by ich nie zatrudnił albo ochroniarze bez licencji. Tyle tylko,że ci to przynajmniej mają renty albo emerytury więc żeby się nie nudzić w domu to taki woli brać grosze i coś tam udawać,że pracuje. Nie wyobrażam sobie kogokolwiek innego, kto by się zgodził na taki rozbój w biały dzień. A to jest jednak mniejszość pracujących w kraju.
Na szczęście to kuriozum się skończy wraz z nową godzinową stawką i pracodawcy albo im więcej zapłacą (szczerze wątpię) albo się zwiną (to już prędzej).
__________________
Utrzymuję w domu bałagan aby w razie włamania złodziej potknął się o coś i umarł
michal100 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-09-22, 06:48   #18
201701300929
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-02
Wiadomości: 2 208
Dot.: Minimalna stawka godzinowa

Cytat:
Napisane przez michal100 Pokaż wiadomość
Tak naprawdę to na tak niskie stawki jak to przykładowe 3zł/h to mogli pójść jedynie niepełnosprawni z ZPCh,bo i tak nikt inny by ich nie zatrudnił albo ochroniarze bez licencji. Tyle tylko,że ci to przynajmniej mają renty albo emerytury więc żeby się nie nudzić w domu to taki woli brać grosze i coś tam udawać,że pracuje. Nie wyobrażam sobie kogokolwiek innego, kto by się zgodził na taki rozbój w biały dzień. A to jest jednak mniejszość pracujących w kraju.
Na szczęście to kuriozum się skończy wraz z nową godzinową stawką i pracodawcy albo im więcej zapłacą (szczerze wątpię) albo się zwiną (to już prędzej).
moj wujek pracowal za 3,5 (wlasnie jako ochroniarz) i nie jest niepelnosprawny umyslowo/fizycznie ani nei ma emerytury. Dodatkowo jedno z najwiekszych miast w kraju.

Fakt,ze w robocie nie mial za wiele do robienia (ale i zmiany po 24 h co nie jest wg mnie normalne) ale czesc ludzi, po prostu nie ogarnia, ze mozna znalezc lepsze ofery/nie potrafia (bo np nie umieja obslugiwac komputerow) no i jest tzw niezaradna zyciowo - 3 zl razy 160(zakladajac normalny etat) to 480 zl - to naprawde kosmos tyle zarabiac, bo jedzenie sie za to kupi ale juz nic wiecej,
takze wypadaloby ,zeby ta minimalna oscylowala jednak troche powyzej tysiaca
201701300929 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-09-22, 13:17   #19
mc266
Zakorzenienie
 
Avatar mc266
 
Zarejestrowany: 2010-10
Wiadomości: 6 479
Dot.: Minimalna stawka godzinowa

Cytat:
Napisane przez Nocna Nimfa Pokaż wiadomość
moj wujek pracowal za 3,5 (wlasnie jako ochroniarz) i nie jest niepelnosprawny umyslowo/fizycznie ani nei ma emerytury. Dodatkowo jedno z najwiekszych miast w kraju.

Fakt,ze w robocie nie mial za wiele do robienia
(ale i zmiany po 24 h co nie jest wg mnie normalne) ale czesc ludzi, po prostu nie ogarnia, ze mozna znalezc lepsze ofery/nie potrafia (bo np nie umieja obslugiwac komputerow) no i jest tzw niezaradna zyciowo - 3 zl razy 160(zakladajac normalny etat) to 480 zl - to naprawde kosmos tyle zarabiac, bo jedzenie sie za to kupi ale juz nic wiecej,
takze wypadaloby ,zeby ta minimalna oscylowala jednak troche powyzej tysiaca
Kiedyś miałam taką pracę, w której nic się nie robi. I podziękuję. Czas dłużył się niemiłosiernie. Tym bardziej, że nie było możliwości zająć się czymś swoim, tylko trzeba było stać i czekać na klientów. Zdecydowanie bardziej odpowiadało mi jak było co robić przez te 8h.

Ano właśnie. Często ludzie nie mają świadomości, że jak się wie gdzie szukać, to można nawet i robić to samo, ale za lepsze pieniądze. Poza tym nie wszyscy mają szeroki wybór. Jak ktoś mieszka w jakiejś koziej wólce, nie ma w pobliżu żadnego większego miasta i środków, żeby gdzieś się przenieść (na start zawsze coś jest potrzebne, chociażby, żeby zapłacić kaucję za wynajem mieszkania), to chwyta się byle czego, byleby było.
__________________

mc266 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2017-01-04, 15:01   #20
samotny_t
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2014-06
Wiadomości: 3 244
Dot.: Minimalna stawka godzinowa

Stawka minimalna za godzinę stała się rzeczywistością. Jak to funkcjonuje w Waszym otoczeniu? Zauważyliście jakieś zmiany? W biurowcu, w którym pracuję od tego roku są 2 osoby w recepcji zamiast 3 i jak przypuszczam jest to skutek właśnie faktu, że recepcjonisci muszą zarabiać 13 zł/h.
samotny_t jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-01-04, 16:33   #21
ce4534435626970636826734dc4cc81c1d23e519_62b0fbf266bee
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 18 638
Dot.: Minimalna stawka godzinowa

U mnie zmian nie ma i nie będzie, bo taki typ firmy, że to nie ma umowy zlecenia.
A poza tym zastanawiam się, jak ludzie znajdywali pracę za 3zł/h, u mnie jak szukałam na studiach zasadniczo stawki zaczynały się od 7 zł netto.
ce4534435626970636826734dc4cc81c1d23e519_62b0fbf266bee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-01-04, 18:33   #22
ville
Zakorzenienie
 
Avatar ville
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 9 451
Dot.: Minimalna stawka godzinowa

U mnie w firmie dużej różnicy w wypłacie nie będzie, bo wraz ze wzrostem kwoty minimalnej zmienił się też przelicznik stawki, która to jest uzależniona od wyników.
Owszem, opłacalne to będzie przy najniższej stawce, jest różnica między 10 a 13, ale w przypadku już wyższej oceny pracy różnicy takiej nie ma, stawka jest wyższa o kilkadziesiąt groszy.
ville jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-01-04, 19:43   #23
Timon i Pumba
hakuna matata
 
Avatar Timon i Pumba
 
Zarejestrowany: 2016-06
Wiadomości: 22 754
Dot.: Minimalna stawka godzinowa

Treść usunięta

Edytowane przez Timon i Pumba
Czas edycji: 2023-12-18 o 23:37
Timon i Pumba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-01-04, 20:17   #24
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Minimalna stawka godzinowa

Cytat:
Napisane przez Timon i Pumba Pokaż wiadomość
Treść usunięta
Wszedł obowiązek ewidencjonowania czasu pracy na UZ.
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-01-05, 11:00   #25
hajo2
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2016-11
Wiadomości: 11
Dot.: Minimalna stawka godzinowa

Gdzieś czytałam artykuł, że minimalna stawka dla umów zlecenie obowiązuje tylko dla umów podpisywanych na okres dłuższy niż miesiąc. A teraz nie mogę znaleźć tego artykułu. Ktoś może to potwierdzić lub zaprzeczyć?
hajo2 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-01-05, 12:18   #26
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Minimalna stawka godzinowa

Cytat:
Napisane przez hajo2 Pokaż wiadomość
Gdzieś czytałam artykuł, że minimalna stawka dla umów zlecenie obowiązuje tylko dla umów podpisywanych na okres dłuższy niż miesiąc. A teraz nie mogę znaleźć tego artykułu. Ktoś może to potwierdzić lub zaprzeczyć?

Nie słyszałam o takim rozróżnieniu.
Tu masz artykuł na ten temat, nic takiego nie wyłapałam.

http://kadry.infor.pl/kadry/inne_for...rcow-wzor.html
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-01-05, 12:22   #27
_ema_
Zakorzenienie
 
Avatar _ema_
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 8 980
Dot.: Minimalna stawka godzinowa

Bzdura kompletna i kolejny strzał w kolany dla polskiej gospodarki.
Nie, żebym popierała stawkę 3zł/h dla pracownika, ale...
Nie ukrywajmy, skąd bierze się "płacenie pod stołem" - utrzymanie pracownika jest bardzo kosztowne, państwo zabiera ogromna kwote pieniędzy, które bezpowrotnie przepadają. Pracodawcy kombinują tak, zeby i pracownik dostał godną zapłatę i oni nie poszli z torbami, więc płacą część legalnie, część pod stołem. Jeżeli odbierze się im taka możliwość zrobią jedyne, co im pozostanie - zwolnią ludzi, których nie będą w stanie utrzymać.
I nie są to tylko moje przewidywania, ale widzę co się dzieje. W grudniu małe firmy zaczęły szaleć, w moim mieście zamknęły się dwa sklepy, które do tej pory jakoś ciągneły, zatrudniały 1-2 osoby i szło. Kolejny znajomy przyszedł z nowina, że skrócili mu godzinowy wymiar pracy, bo na taki jak dawniej już firmy nie stać. Nie sądzę, że to będa jakieś wyjątki. No, może do czasu kiedy jakaś kreatywna kadrowa wymyśli sposób na obejście przepisów i wszystko wróci do "normy".

Ogolnie walka z szara strefą - super. Ale ten konkretny pomysł przyniesie dużo złego, a niewiele dobrego.

Mam wrażenie, że ustawodawcom wcale nie zależało na zabezpieczeniu godnego wynagrodzenia dla ludu, tylko na wyegzekwowaniu jak największych udokumentowanych płac, zeby było z czego ściągać podatki.
__________________
Cytat:
Napisane przez mpt Pokaż wiadomość
CSI Wizaż, proszę przyjechać na wątek!
_ema_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-01-05, 12:56   #28
MuchaLibre
I tak powiem
 
Avatar MuchaLibre
 
Zarejestrowany: 2015-08
Wiadomości: 1 654
Dot.: Minimalna stawka godzinowa



MuchaLibre jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-01-05, 14:15   #29
samotny_t
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2014-06
Wiadomości: 3 244
Dot.: Minimalna stawka godzinowa

Cytat:
Napisane przez MuchaLibre Pokaż wiadomość


Przecież to zdjęcie to jakaś ściema. Data wejścia w życie nowej stawki jest inna.
samotny_t jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-01-05, 14:25   #30
MuchaLibre
I tak powiem
 
Avatar MuchaLibre
 
Zarejestrowany: 2015-08
Wiadomości: 1 654
Dot.: Minimalna stawka godzinowa

Cytat:
Napisane przez samotny_t Pokaż wiadomość
Przecież to zdjęcie to jakaś ściema. Data wejścia w życie nowej stawki jest inna.
No ale raczej 2 grudnia już wiedzieli jakie zmiany idą od nowego roku.
MuchaLibre jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2017-07-02 17:22:55


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 01:55.