Storczyk (orchidea) cz.IV - Strona 141 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Dom, mieszkanie, nieruchomości

Notka

Dom, mieszkanie, nieruchomości Szukasz domu, mieszkania lub nieruchomości? Masz już upatrzone lokum i czeka cię remont? Dobrze trafiłeś - tutaj wymieniamy się wiedzą i doświadczeniem.

Zamknij wątek
 
Narzędzia
Stary 2013-02-06, 20:16   #4201
karolca
Zakorzenienie
 
Avatar karolca
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: tam, gdzie kończy się Internet
Wiadomości: 30 736
Dot.: Storczyk (orchidea) cz.IV

Cytat:
Napisane przez Maja 77 Pokaż wiadomość
Takie "uroki" zimy niestety. Ale już niedługo wiosna! I Twój mini na pewno wypuści nowe pędy i obsypie Cię mnóstwem kwiatów w nagrodę za obecne straty.
Mam taka nadzieję
Inne storczyki mi takiej złośliwości nie zrobiły
__________________

♥ ♥ ♥


Komentuj.
Nie obrażaj.
karolca jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-02-07, 12:42   #4202
Jagoda_w6
Zaczytana online
 
Avatar Jagoda_w6
 
Zarejestrowany: 2011-11
Lokalizacja: Makówka
Wiadomości: 1 959
Dot.: Storczyk (orchidea) cz.IV

Mój cudaczek z Biedronki kupiony dość dawno temu, kwitnie 2x
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg DSC00059.jpg (98,1 KB, 45 załadowań)
__________________


Piąta pora roku - miłość ♥


Jagoda_w6 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-02-07, 13:55   #4203
moniqua11
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-12
Wiadomości: 46
Dot.: Storczyk (orchidea) cz.IV

Mój storczyk ma mech w doniczce, za bardzo go podlewali w sklepie. Mam go ok 2 tyg. i nie podlewałam jeszcze a zobaczyłam, że ma korzenie jasne więc czas na kąpiel. Czy mech mu zaszkodzi?
moniqua11 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-02-07, 18:12   #4204
KwiatkowaEwa
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-01
Wiadomości: 16
Dot.: Storczyk (orchidea) cz.IV

Cytat:
Napisane przez moniqua11 Pokaż wiadomość
Mój storczyk ma mech w doniczce, za bardzo go podlewali w sklepie. Mam go ok 2 tyg. i nie podlewałam jeszcze a zobaczyłam, że ma korzenie jasne więc czas na kąpiel. Czy mech mu zaszkodzi?
Nie napisałaś jaki to storczyk, niektóre rosną w spagnum, ale jeśli to falek to mech mu nie posłuży, możesz go przesadzić w tej chwili do świeżego podłoża.Tylko,jeśli ma kwiaty to mogą Ci one padnąć, dlatego zrób na ścianach doniczki dodatkowe dziurki dla lepszego wietrzenia i nie rób mu kąpieli tylko wlewaj wodę do osłonki,tyle aby zamoczyły się końcówki korzeni i nie zostawiaj jej tam dłużej niż pół godziny. Przesadż po przekwitnięciu.
KwiatkowaEwa jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-02-07, 18:43   #4205
Isis23
Zakorzenienie
 
Avatar Isis23
 
Zarejestrowany: 2006-10
Wiadomości: 3 960
Dot.: Storczyk (orchidea) cz.IV

dziewczyny tragedia byłam dzisiaj w odwiedzinach u mamy. mam u niej częśc swojej kolekcji. Okazało sie że cos storki napadło... mama musiała wyrzucic juz 3 szt, bo pogubiły wszystkie liście i zwyczajnie padły... 4 jeszcze stoja ale jeden juz nosi slady zakażenia żółkną mu liscie, nowa łodyżka zczerniała i zwiędła... w innym znalazłam nadgryzione pączki... czyli cos mi storki zżera i wykańcza!! zabiłam dzisiaj 3 czarne muszki- podejrzewam ziemiórki... ale czy ziemiórki moga w takim tempie wykończyc storka?? zaordynowałam juz oprysk i wymiane podłoża,,, zobaczymy co bedzie dalej.. wrzucam tez 2 poglądowe fotki
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg Zdjęcie0528.jpg (119,2 KB, 55 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg Zdjęcie0532.jpg (73,4 KB, 49 załadowań)
__________________
moje malunki

i moje wypocinki fotograficzne



mama aniołka *28.02.2010- [*] 17.03.2010




Isis23 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-02-07, 19:41   #4206
moniqua11
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-12
Wiadomości: 46
Dot.: Storczyk (orchidea) cz.IV

Cytat:
Napisane przez KwiatkowaEwa Pokaż wiadomość
Nie napisałaś jaki to storczyk, niektóre rosną w spagnum, ale jeśli to falek to mech mu nie posłuży, możesz go przesadzić w tej chwili do świeżego podłoża.Tylko,jeśli ma kwiaty to mogą Ci one padnąć, dlatego zrób na ścianach doniczki dodatkowe dziurki dla lepszego wietrzenia i nie rób mu kąpieli tylko wlewaj wodę do osłonki,tyle aby zamoczyły się końcówki korzeni i nie zostawiaj jej tam dłużej niż pół godziny. Przesadż po przekwitnięciu.
Tak to falek. Dodaje zdjęcia.
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg DSCF1148.jpg (102,0 KB, 31 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg DSCF1144.jpg (100,1 KB, 24 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg DSCF1146.jpg (84,6 KB, 38 załadowań)
moniqua11 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-02-08, 05:40   #4207
Diana33
Zakorzenienie
 
Avatar Diana33
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 4 089
Dot.: Storczyk (orchidea) cz.IV

Cytat:
Napisane przez KwiatkowaEwa Pokaż wiadomość
Nie napisałaś jaki to storczyk, niektóre rosną w spagnum, ale jeśli to falek to mech mu nie posłuży, możesz go przesadzić w tej chwili do świeżego podłoża.Tylko,jeśli ma kwiaty to mogą Ci one padnąć, dlatego zrób na ścianach doniczki dodatkowe dziurki dla lepszego wietrzenia i nie rób mu kąpieli tylko wlewaj wodę do osłonki,tyle aby zamoczyły się końcówki korzeni i nie zostawiaj jej tam dłużej niż pół godziny. Przesadż po przekwitnięciu.
to nie jest prawda co piszesz
Po pierwsze co to jest sphagnum i jak reaguje na brak wody?
Sphagnum jak wiemy bardzo nasiąka wodą, ale... jeśli przestaniemy sphagnum z wierzchu podlewać to zrobi się jedna wielka skorupa a jeśli sphagnum wyschnie na wiór to niestety ale zacznie pobierać wodę z korzeni storczyka, jeśli to zrobi pozbawi storczyka wody i ... amen.

Po drugie- piszesz że jeśli to Phalaenopsis...
Phalaenopsiy tak samo jak i inne storczyki będą ładnie rosły w sphagnum i zależy to tylko od umiejętności podlewania.
Żeby moje słowa nie były puste- proszę bardzo wstawiam zdjecia Phalaenopsisów w samym sphagnum, których korzenie są większe niż u niejednych Phalaenopsiów hodowanych w korze.
Akurat na zdjęciach są Phal. botaniczne ale zwykłe hybrydki tez poradzą sobie bez problemu w mchu- wystarczy umiejętnie je podlewać.

Trzeba mieć jeszcze to na uwadze że sphagnum bardzo zatrzymuje sole mineralne dlatego przesadzanie storczyka hodowanego w sphagnum musi odbywać się co roku.
Do tego wszystkiego jeśli storczyk jest w doniczce przezroczystej to sphagnum lubi zarastać glonami, które zabierają storczykowi potrzebne do zycia minerały




moniqua11
przecież Twój storczyk nie rośnie w sphagnum tylko w zwykłej korze!!!!!
a to na doniczce i na korzeniach to jedna wielka gromada glonów.
Zapewne podłoże jest bardzo rozłożone dlatego należy storczyka przesadzić tuż po kwitnieniu
.
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg PICT1012.jpg (91,6 KB, 36 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg PICT1040.jpg (126,1 KB, 29 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg PICT1033.jpg (130,3 KB, 23 załadowań)
__________________
Moje storczyki

Edytowane przez Diana33
Czas edycji: 2013-02-08 o 11:08
Diana33 jest offline Zgłoś do moderatora  

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-02-08, 11:25   #4208
MirellaKokos
Raczkowanie
 
Avatar MirellaKokos
 
Zarejestrowany: 2013-02
Wiadomości: 44
Dot.: Storczyk (orchidea) cz.IV

Cytat:
Napisane przez Isis23 Pokaż wiadomość
dziewczyny tragedia byłam dzisiaj w odwiedzinach u mamy. mam u niej częśc swojej kolekcji. Okazało sie że cos storki napadło... mama musiała wyrzucic juz 3 szt, bo pogubiły wszystkie liście i zwyczajnie padły... 4 jeszcze stoja ale jeden juz nosi slady zakażenia żółkną mu liscie, nowa łodyżka zczerniała i zwiędła... w innym znalazłam nadgryzione pączki... czyli cos mi storki zżera i wykańcza!! zabiłam dzisiaj 3 czarne muszki- podejrzewam ziemiórki... ale czy ziemiórki moga w takim tempie wykończyc storka?? zaordynowałam juz oprysk i wymiane podłoża,,, zobaczymy co bedzie dalej.. wrzucam tez 2 poglądowe fotki
Jeśli chcesz bardziej fachowej porady to napisz tutaj:
http://www.forumogrodnicze.info/viewforum.php?f=29
Tam na bank ktoś rozpozna robaka który je zjada.

Zajrzyj pod liście. Zobacz czy tam nic nie siedzi albo czy nie ma jajek, pajęczynki itp.

A te storczyki były w wakacje wynoszone na dwór??? Czy w domu stoją? Na dworze łatwiej złapać robala.

Jeśli chodzi o muszki itp to kup muchozol wyprowadź mamę na godz z domu i będzie po nich. Ja tak wykończyłam jakąś latającą poczwarę co zjadała mi bluszcza
__________________
Cieplo. Taras pełen kwiatow. Fotele pelne poduszek. Swiece. Daszek. Miekkie dywaniki. .
-ptak w tych jablonkach u sąsiada tak śpiewa cały dzien!Nie moge spokojnie posiedziec bo w uszach piszczy!
Zima.Koc.Termofor.
- tesknie za tym ptakiem.
MirellaKokos jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-02-08, 11:42   #4209
Diana33
Zakorzenienie
 
Avatar Diana33
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 4 089
Dot.: Storczyk (orchidea) cz.IV

Cytat:
Napisane przez Isis23 Pokaż wiadomość
dziewczyny tragedia byłam dzisiaj w odwiedzinach u mamy. mam u niej częśc swojej kolekcji. Okazało sie że cos storki napadło... mama musiała wyrzucic juz 3 szt, bo pogubiły wszystkie liście i zwyczajnie padły... 4 jeszcze stoja ale jeden juz nosi slady zakażenia żółkną mu liscie, nowa łodyżka zczerniała i zwiędła... w innym znalazłam nadgryzione pączki... czyli cos mi storki zżera i wykańcza!! zabiłam dzisiaj 3 czarne muszki- podejrzewam ziemiórki... ale czy ziemiórki moga w takim tempie wykończyc storka?? zaordynowałam juz oprysk i wymiane podłoża,,, zobaczymy co bedzie dalej.. wrzucam tez 2 poglądowe fotki

Isis niestety choroba jaka dopada storczyki Twojej mamy jest w 90% nieuleczalna, co prawda możesz zastosować opryski Topsinem i Previcurem ale ja uważam że jest to już za bardzo zaawansowane. Oczywiście walczyć zawsze można a nawet trzeba ale...

Ziemiórki jako te latające owady są całkowicie niegroźne, gorsze są ich larwy ale larwy ziemiórek są w podłożu i nie biegają po pączkach. Jednak larwy ziemiórek nie wykończą dorosłego, zdrowego storczyka- one nadgryzają korzonki i raczej wolą te młodsze i trochę miększe korzonki u młodziutkich sadzonek niż twarde korzenie dorosłych Phalaenopsisów więc w tym wypadku ziemiórki odpadają. Choć larwy ziemiórek mogły się przyczynić do wytworzenia się tej choroby grzybowej na storczykach ale z pączkami nie maja nic wspólnego.

Ja myślę że winą za te nadgryzione pączki możemy obarczyć opuchlaka- taka wredna bestia uwielbiająca właśnie pączki, kwiaty, ale opuchlaki to raczej wędrowne robale więc myślę że on już zdążył wyprowadzić się z domu.
Lub... moze to być jakiś wredny ślimak ale one w zimie raczej śpią a nie chodzą po kwiatkach.


a fachowych porad szukaj tutaj http://www.storczykarze.pl/forum/vie...php?f=60&t=561
__________________
Moje storczyki

Edytowane przez Diana33
Czas edycji: 2013-02-08 o 11:46
Diana33 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-02-08, 12:18   #4210
Isis23
Zakorzenienie
 
Avatar Isis23
 
Zarejestrowany: 2006-10
Wiadomości: 3 960
Dot.: Storczyk (orchidea) cz.IV

Cytat:
Napisane przez MirellaKokos Pokaż wiadomość
Jeśli chcesz bardziej fachowej porady to napisz tutaj:
http://www.forumogrodnicze.info/viewforum.php?f=29
Tam na bank ktoś rozpozna robaka który je zjada.

Zajrzyj pod liście. Zobacz czy tam nic nie siedzi albo czy nie ma jajek, pajęczynki itp.

A te storczyki były w wakacje wynoszone na dwór??? Czy w domu stoją? Na dworze łatwiej złapać robala.


Jeśli chodzi o muszki itp to kup muchozol wyprowadź mamę na godz z domu i będzie po nich. Ja tak wykończyłam jakąś latającą poczwarę co zjadała mi bluszcza
pierwsze co zrobiłam to własnie przejrzałam liście, pod liśćmi, doniczki... szukałam jajek, tarczek, pajęczynek czegokolwiek... i nic. a storki stoja cały czas w domu


Cytat:
Napisane przez Diana33 Pokaż wiadomość
Isis niestety choroba jaka dopada storczyki Twojej mamy jest w 90% nieuleczalna, co prawda możesz zastosować opryski Topsinem i Previcurem ale ja uważam że jest to już za bardzo zaawansowane. Oczywiście walczyć zawsze można a nawet trzeba ale...

Ziemiórki jako te latające owady są całkowicie niegroźne, gorsze są ich larwy ale larwy ziemiórek są w podłożu i nie biegają po pączkach. Jednak larwy ziemiórek nie wykończą dorosłego, zdrowego storczyka- one nadgryzają korzonki i raczej wolą te młodsze i trochę miększe korzonki u młodziutkich sadzonek niż twarde korzenie dorosłych Phalaenopsisów więc w tym wypadku ziemiórki odpadają. Choć larwy ziemiórek mogły się przyczynić do wytworzenia się tej choroby grzybowej na storczykach ale z pączkami nie maja nic wspólnego.

Ja myślę że winą za te nadgryzione pączki możemy obarczyć opuchlaka- taka wredna bestia uwielbiająca właśnie pączki, kwiaty, ale opuchlaki to raczej wędrowne robale więc myślę że on już zdążył wyprowadzić się z domu.
Lub... moze to być jakiś wredny ślimak ale one w zimie raczej śpią a nie chodzą po kwiatkach.


a fachowych porad szukaj tutaj http://www.storczykarze.pl/forum/vie...php?f=60&t=561
storczykarzy znam zajrzę jeszcze na pewno
dzieki za fachowa pomoc. Póki co walczymy... te roslinki które wydawały sie zdrowe zostały odseparowane od reszty. Może jeszcze dadza rade, bo nie miały żadnych znamion zakażenia (prócz tych ugryzionych pączków wszystko było ok).. opryskam, obejrzę dokładnie i zobaczymy co to bedzie dalej...
__________________
moje malunki

i moje wypocinki fotograficzne



mama aniołka *28.02.2010- [*] 17.03.2010




Isis23 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-02-08, 14:42   #4211
moniqua11
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-12
Wiadomości: 46
Dot.: Storczyk (orchidea) cz.IV

Cytat:
Napisane przez Diana33 Pokaż wiadomość
moniqua11 przecież Twój storczyk nie rośnie w sphagnum tylko w zwykłej korze!!!!!
a to na doniczce i na korzeniach to jedna wielka gromada glonów.
Zapewne podłoże jest bardzo rozłożone dlatego należy storczyka przesadzić tuż po kwitnieniu.
Dzięki Diana za radę. Przesadzę go jak tylko przestanie kwitnąć co trochę potrwa.
moniqua11 jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-02-08, 15:05   #4212
KwiatkowaEwa
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-01
Wiadomości: 16
Dot.: Storczyk (orchidea) cz.IV

Cytat:
Napisane przez Diana33 Pokaż wiadomość
to nie jest prawda co piszesz
Po pierwsze co to jest sphagnum i jak reaguje na brak wody?
Sphagnum jak wiemy bardzo nasiąka wodą, ale... jeśli przestaniemy sphagnum z wierzchu podlewać to zrobi się jedna wielka skorupa a jeśli sphagnum wyschnie na wiór to niestety ale zacznie pobierać wodę z korzeni storczyka, jeśli to zrobi pozbawi storczyka wody i ... amen.

Po drugie- piszesz że jeśli to Phalaenopsis...
Phalaenopsiy tak samo jak i inne storczyki będą ładnie rosły w sphagnum i zależy to tylko od umiejętności podlewania.
Żeby moje słowa nie były puste- proszę bardzo wstawiam zdjecia Phalaenopsisów w samym sphagnum, których korzenie są większe niż u niejednych Phalaenopsiów hodowanych w korze.
Akurat na zdjęciach są Phal. botaniczne ale zwykłe hybrydki tez poradzą sobie bez problemu w mchu- wystarczy umiejętnie je podlewać.

Trzeba mieć jeszcze to na uwadze że sphagnum bardzo zatrzymuje sole mineralne dlatego przesadzanie storczyka hodowanego w sphagnum musi odbywać się co roku.
Do tego wszystkiego jeśli storczyk jest w doniczce przezroczystej to sphagnum lubi zarastać glonami, które zabierają storczykowi potrzebne do zycia minerały




moniqua11
przecież Twój storczyk nie rośnie w sphagnum tylko w zwykłej korze!!!!!
a to na doniczce i na korzeniach to jedna wielka gromada glonów.
Zapewne podłoże jest bardzo rozłożone dlatego należy storczyka przesadzić tuż po kwitnieniu
.
Nie ma to jak popluć sobie jadem z rana, mam nadzieję, że dzięki temu masz lepszy dzień.A ja w swoim poście nie opisałam postępowania z phalenopsisem rosnącym w spagnum ale w podłożu z kory w którym rośnie większość falków, a jeszcze lepiej rośnie się im bez żadnego podłoża w szklanych,szerokich naczyniach.
KwiatkowaEwa jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-02-08, 17:46   #4213
Diana33
Zakorzenienie
 
Avatar Diana33
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 4 089
Dot.: Storczyk (orchidea) cz.IV

Cytat:
Napisane przez KwiatkowaEwa Pokaż wiadomość
Nie ma to jak popluć sobie jadem z rana, mam nadzieję, że dzięki temu masz lepszy dzień.A ja w swoim poście nie opisałam postępowania z phalenopsisem rosnącym w spagnum ale w podłożu z kory w którym rośnie większość falków, a jeszcze lepiej rośnie się im bez żadnego podłoża w szklanych,szerokich naczyniach.
jakieś rozdwojenie jaźni?
to w takim razie pisanie

Cytat:
Napisane przez KwiatkowaEwa Pokaż wiadomość
Nie napisałaś jaki to storczyk, niektóre rosną w spagnum, ale jeśli to falek to mech mu nie posłuży, możesz go przesadzić w tej chwili do świeżego podłoża.Tylko,jeśli ma kwiaty to mogą Ci one padnąć, dlatego zrób na ścianach doniczki dodatkowe dziurki dla lepszego wietrzenia i nie rób mu kąpieli tylko wlewaj wodę do osłonki,tyle aby zamoczyły się końcówki korzeni i nie zostawiaj jej tam dłużej niż pół godziny. Przesadż po przekwitnięciu.
Falek to według Ciebie co? Cambria? Vanda? bo ja myślałam że Phalaenopsis.


A od kiedy to Phalaenopsy rosną w szklanych, szerokich naczyniach bez podłoża? Kompromitujesz się takimi wypowiedziami!
Nikt nigdy w życiu nie hodował i nie hoduje Phalaenopsia bez kory!!! Nie bądź śmieszna!
Vandy - oczywiście hoduje się bez kory w szklanych wazonach ale Phalaenopsiy

---------- Dopisano o 18:46 ---------- Poprzedni post napisano o 18:44 ----------

Cytat:
Napisane przez moniqua11 Pokaż wiadomość
Dzięki Diana za radę. Przesadzę go jak tylko przestanie kwitnąć co trochę potrwa.
proszę bardzo
Spokojnie on wytrzyma w tym podłożu jeszcze jakiś czas
Ale jak przekwitnie to koniecznie przesadź i wyczyść mu dobrze korzonki z tych glonów bo jeśli ich trochę zostanie to szybko się rozwiną ponownie.
__________________
Moje storczyki
Diana33 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-02-08, 19:15   #4214
MirellaKokos
Raczkowanie
 
Avatar MirellaKokos
 
Zarejestrowany: 2013-02
Wiadomości: 44
Dot.: Storczyk (orchidea) cz.IV

Moje zabiegi z nacinaniem dziurek w doniczce i zapewnianiem wilgotnego powietrza odnoszą malutki skutek jeden coś wypuszcza wygląda jak łodyga A 3 dni temu jeszcze nic nie miał . Fajnie Może tym razem się uda.
__________________
Cieplo. Taras pełen kwiatow. Fotele pelne poduszek. Swiece. Daszek. Miekkie dywaniki. .
-ptak w tych jablonkach u sąsiada tak śpiewa cały dzien!Nie moge spokojnie posiedziec bo w uszach piszczy!
Zima.Koc.Termofor.
- tesknie za tym ptakiem.
MirellaKokos jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-02-09, 09:10   #4215
Diana33
Zakorzenienie
 
Avatar Diana33
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 4 089
Dot.: Storczyk (orchidea) cz.IV

Cytat:
Napisane przez MirellaKokos Pokaż wiadomość
Moje zabiegi z nacinaniem dziurek w doniczce i zapewnianiem wilgotnego powietrza odnoszą malutki skutek jeden coś wypuszcza wygląda jak łodyga A 3 dni temu jeszcze nic nie miał . Fajnie Może tym razem się uda.
Super
na pewno będzie ładnie rósł i ślicznie zakwitnie
__________________
Moje storczyki
Diana33 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-02-09, 12:19   #4216
moniqua11
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-12
Wiadomości: 46
Dot.: Storczyk (orchidea) cz.IV

Cytat:
Napisane przez Diana33 Pokaż wiadomość
proszę bardzo
Spokojnie on wytrzyma w tym podłożu jeszcze jakiś czas
Ale jak przekwitnie to koniecznie przesadź i wyczyść mu dobrze korzonki z tych glonów bo jeśli ich trochę zostanie to szybko się rozwiną ponownie.
Diano jak byś mogła mi napisać na przyszłość czy lekkie skrobanie paznokciem tego zielonego osadu na korzeniach im nie zaszkodzi bo w inny sposób się chyba tego nie pozbędę. Jak będę go przesadzać to czy samo podłoże do storczyków wystarczy czy trzeba z czymś mieszać. I czy powinien mieć w doniczce trochę luzu na korzonki czy też trochę ściślej. Jak dobrze pamiętam z waszych rad to przez jakiś czas po przesadzaniu się go nie podlewa.
moniqua11 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-02-09, 13:33   #4217
Diana33
Zakorzenienie
 
Avatar Diana33
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 4 089
Dot.: Storczyk (orchidea) cz.IV

Cytat:
Napisane przez moniqua11 Pokaż wiadomość
Diano jak byś mogła mi napisać na przyszłość czy lekkie skrobanie paznokciem tego zielonego osadu na korzeniach im nie zaszkodzi bo w inny sposób się chyba tego nie pozbędę. Jak będę go przesadzać to czy samo podłoże do storczyków wystarczy czy trzeba z czymś mieszać. I czy powinien mieć w doniczce trochę luzu na korzonki czy też trochę ściślej. Jak dobrze pamiętam z waszych rad to przez jakiś czas po przesadzaniu się go nie podlewa.
Monia tego osadu na korzeniach nie skrob paznokciem- to nie ma sensu bo tylko uszkodzisz korzonki- on niech już zostanie, a jak będziesz storczyka przesadzać to wtedy dobrze umyj mu korzonki w letniej wodzie- na pewni trochę te glony zejdą
Teraz sprawa przesadzania- jak wyciągniesz storczyka z doniczki, usuniesz stare podłoże i storczyk zmieści się w tej samej doniczce to nie dawaj mu większej. Najlepiej wtedy umyj dobrze doniczkę gorącą wodą z płynem do mycia naczyń aby pozbyć się wszystkiego co w doniczce zalega i po prostu wsadź do niej storczyka dosypując podłoża. Jeśli natomiast storczyk nie zmieści się to kup doniczką rozmiar większą- najlepiej doniczkę 13-tkę.

Teraz kwestia podłoża. Wiem że w sklepach ogrodniczych jest ogromny wybór podłoży ale ja radziłabym Ci kupić podłoże do storczyków w LM- jest ono w przezroczystym worku i ma nalepkę z Phal. bellina oraz napis OrchidShop. Lub jeśli nie znajdziesz tego podłoża to możesz zakupić to http://allegro.pl/podloze-do-storczy...985706230.html
Innych podłoży nie polecam, przetestowałam już większość znajdujących się w sklepach ale żadne nie spełniało moich oczekiwań tak jak te które podałam Ci powyżej.

Teraz - jak najlepiej posadzić storczyka. Wsadź go do doniczki, nasyp z każdej strony podłoże i... pukaj w doniczkę ręką chodzi o to aby podłoże się ułożyło na dole doniczki, znów dosyp trochę i znów pukaj ręką po ściankach doniczki- w ten sposób podłoże ładnie się ułoży i nie będzie zbędnych luk w doniczce.

Po przesadzeniu nie podlewaj tak z 5-6 dni po to aby ewentualne uszkodzenia korzonków mogły się zagoić. Aha jeszcze jedno- jeśli zobaczysz że jakiś korzonek Ci się przełamał lub naderwał to zasyp te ranki cynamonem.


W razie jeszcze jakichś pytań służę pomocą.
__________________
Moje storczyki
Diana33 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-02-10, 12:35   #4218
moniqua11
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-12
Wiadomości: 46
Dot.: Storczyk (orchidea) cz.IV

Diano masz dużą wiedzę o storczykach dobrze, że jesteś tu z nami.
Mieszkam za granicą, więc jak będę przesadzała storka to wybiorę podłoże jakie będzie w sklepie może okaże się dobre. Co do doniczki to posadzę w tą samą.

Mój pierwszy storczyk miał brzydkie korzenie powietrzne i jak oglądałam wasze takie ładne to stwierdziłam, że moje są chore i muszę je obciąć. I tak zrobiłam, kwiatek dalej rośnie nic się nie stało. Puźniej wyczytałam, że korzeni powietrznych się nieobcina. Jak to jest, czy można te puste obciąć?
moniqua11 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-02-10, 16:54   #4219
Diana33
Zakorzenienie
 
Avatar Diana33
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 4 089
Dot.: Storczyk (orchidea) cz.IV

Cytat:
Napisane przez moniqua11 Pokaż wiadomość
Diano masz dużą wiedzę o storczykach dobrze, że jesteś tu z nami.
Mieszkam za granicą, więc jak będę przesadzała storka to wybiorę podłoże jakie będzie w sklepie może okaże się dobre. Co do doniczki to posadzę w tą samą.

Mój pierwszy storczyk miał brzydkie korzenie powietrzne i jak oglądałam wasze takie ładne to stwierdziłam, że moje są chore i muszę je obciąć. I tak zrobiłam, kwiatek dalej rośnie nic się nie stało. Puźniej wyczytałam, że korzeni powietrznych się nieobcina. Jak to jest, czy można te puste obciąć?

ja bywam tu tylko dlatego że wiele osób wpada na wizaż, pisząc o swoich problemach ze storczykami ale częściej udzielam się na forum o storczykach, o którym już dawno pisałam.
Nawet z braku czasu coraz rzadziej tu wchodziłam jednak jak widzę "porady" niektórych osób i jakie głupoty piszą to nóż mi się w kieszeni otwiera- nie chcę aby ktoś korzystając z takich idiotycznych rad uśmiercił swojego storczyka, bo każda roślinka zasługuje na życie.

Moniko to jak będziesz wybierała podłoże to koniecznie je dobrze "wymacaj" chodzi mi o to żeby wyczuć czy w podłożu znajduje się kora czy może tylko sama ziemia, bo niestety takie podłoża się zdarzają. Jeśli wyczujesz że podłoże ma duże kawałki kory to będzie ono odpowiednie.

Co do korzeni powietrznych- na pewno nie należy ich obcinać, choć ja często spotykam się z tym że w sklepach bądź w kwiaciarniach korzenie powietrzne obcinają by storczyk ładniej wyglądał. Jeśli korzonki powietrzne nie są puste w środku to nie należy ich obcinać, nawet jeśli są pomarszczone to warto je zostawić, ponieważ Phalaenopsis pobiera nimi wilgoć z powietrza. Są one po prostu potrzebne storczykowi- zapewne gdyby ich nie potrzebował to by ich nie wytwarzał.
Natomiast jak przesadzam storczyka to staram się wszystkie korzonki nawet te powietrzne wsadzić w doniczkę
__________________
Moje storczyki
Diana33 jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-02-10, 16:59   #4220
Diana33
Zakorzenienie
 
Avatar Diana33
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 4 089
Dot.: Storczyk (orchidea) cz.IV

i na koniec Cattleyka
cudownie pachnie
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg DSC06011.jpg (74,9 KB, 6 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg DSC06012.jpg (69,6 KB, 5 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg DSC06010.jpg (92,0 KB, 21 załadowań)
__________________
Moje storczyki
Diana33 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-02-10, 18:21   #4221
moniqua11
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-12
Wiadomości: 46
Dot.: Storczyk (orchidea) cz.IV

[QUOTE=Diana33;39152728] ja bywam tu tylko dlatego że wiele osób wpada na wizaż, pisząc o swoich problemach ze storczykami ale częściej udzielam się na forum o storczykach, o którym już dawno pisałam.

A czy mogłabyś napisać jakie to forum? Chętnie bym sobie poczytała.
moniqua11 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-02-10, 19:52   #4222
Diana33
Zakorzenienie
 
Avatar Diana33
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 4 089
Dot.: Storczyk (orchidea) cz.IV

Monia forum www.storczykarze.pl forum skupione głownie na storczykach jak sama nazwa wskazuje- masa informacji zarówno dla początkujących jak i tych w zaawansowanej storczykozie
__________________
Moje storczyki
Diana33 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-02-10, 20:51   #4223
karolca
Zakorzenienie
 
Avatar karolca
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: tam, gdzie kończy się Internet
Wiadomości: 30 736
Dot.: Storczyk (orchidea) cz.IV

Cytat:
Napisane przez Diana33 Pokaż wiadomość
i na koniec Cattleyka
cudownie pachnie
piękne kwiaty nawet nie wyobrażam sobie tego zapachu
__________________

♥ ♥ ♥


Komentuj.
Nie obrażaj.
karolca jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-02-11, 05:04   #4224
Diana33
Zakorzenienie
 
Avatar Diana33
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 4 089
Dot.: Storczyk (orchidea) cz.IV

Karolca dziękuję w imieniu Cattleyi.
Zapach jest niesamowity! W słoneczny dzień zapach rozchodzi się po calym pokoju. Mi przypomina mieszankę lilii, cytrusów i bzu - cudowny jest!
__________________
Moje storczyki
Diana33 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-02-11, 08:24   #4225
karolca
Zakorzenienie
 
Avatar karolca
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: tam, gdzie kończy się Internet
Wiadomości: 30 736
Dot.: Storczyk (orchidea) cz.IV

Cytat:
Napisane przez Diana33 Pokaż wiadomość
Karolca dziękuję w imieniu Cattleyi.
Zapach jest niesamowity! W słoneczny dzień zapach rozchodzi się po calym pokoju. Mi przypomina mieszankę lilii, cytrusów i bzu - cudowny jest!
To faktycznie boski musi byc tez chce!
__________________

♥ ♥ ♥


Komentuj.
Nie obrażaj.
karolca jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-02-11, 08:42   #4226
Diana33
Zakorzenienie
 
Avatar Diana33
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 4 089
Dot.: Storczyk (orchidea) cz.IV

szkoda tylko że nie mogę Wam przesłać tego zapachu
__________________
Moje storczyki
Diana33 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-02-11, 14:24   #4227
m-habibi
Zakorzenienie
 
Avatar m-habibi
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 6 699
GG do m-habibi
Dot.: Storczyk (orchidea) cz.IV

Dziewczyny!
W carefourze storce po 10,99 1- i 2 - pedowce U mnie calkiem fajny wybor byl.
Ale nabylam tylko dwa, bo parapetow brak
m-habibi jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-02-11, 18:06   #4228
karolca
Zakorzenienie
 
Avatar karolca
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: tam, gdzie kończy się Internet
Wiadomości: 30 736
Dot.: Storczyk (orchidea) cz.IV

Cytat:
Napisane przez m-habibi Pokaż wiadomość
Dziewczyny!
W carefourze storce po 10,99 1- i 2 - pedowce U mnie calkiem fajny wybor byl.
Ale nabylam tylko dwa, bo parapetow brak
u mnie były tylko białe i po 19.90
__________________

♥ ♥ ♥


Komentuj.
Nie obrażaj.
karolca jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-02-12, 15:42   #4229
m-habibi
Zakorzenienie
 
Avatar m-habibi
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 6 699
GG do m-habibi
Dot.: Storczyk (orchidea) cz.IV

Cytat:
Napisane przez karolca Pokaż wiadomość
u mnie były tylko białe i po 19.90
O! Tzn, ze mialam farta Byly biale, zolte z zylkami, cale zolte, bordziaki, fiolety, rozowe i nie wiem jeszcze jakie
Ja zakosilam takie o (zdjecie robione przez folie, wiec troche niewyrazne)
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg stor1.jpg (42,5 KB, 46 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg stor2.jpg (35,1 KB, 40 załadowań)
m-habibi jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-02-12, 21:30   #4230
Maja 77
Zadomowienie
 
Avatar Maja 77
 
Zarejestrowany: 2007-07
Lokalizacja: Valhalla
Wiadomości: 1 756
GG do Maja 77
Dot.: Storczyk (orchidea) cz.IV

Żółty w prążki to jeden z moich ulubieńców.
Maja 77 jest offline Zgłoś do moderatora  
Zamknij wątek

Nowe wątki na forum Dom, mieszkanie, nieruchomości


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-08 13:09:12


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 04:52.