problem w wypowiedzeniem umowy najmu - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Dom, mieszkanie, nieruchomości

Notka

Dom, mieszkanie, nieruchomości Szukasz domu, mieszkania lub nieruchomości? Masz już upatrzone lokum i czeka cię remont? Dobrze trafiłeś - tutaj wymieniamy się wiedzą i doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-12-16, 21:45   #1
majajaj
Raczkowanie
 
Avatar majajaj
 
Zarejestrowany: 2012-01
Wiadomości: 400

problem w wypowiedzeniem umowy najmu


Wiem, że to nie forum prawnicze, ale może któraś tutaj ma podobne doświadczenia i mogłaby coś doradzić. Sytuacja wygląda tak:

Wynajmujemy pokój w mieszkaniu w kamienicy od października b.r. Mamy podpisaną umowę na czas określony. Koszty okazały się jednak dużo wyższe niż przewidywaliśmy, a na ścianie pojawiło się zagrzybienie. Mieszkanie jest po generalnym remoncie, jednak wilgoć jest mocno odczuwalna. Znajomy prawnik powiedział, że zagrzybienie może być powodem do natychmiastowego wypowiedzenia umowy najmu, ponieważ może zagrażać zdrowiu. Wręczyliśmy dzisiaj właścicielce wypowiedzenie podparte odpowiednim artykułem, odezwała się po 15 min. i powiedziała, że jej prawnik powiedział, że to nie jest powód do wypowiedzenia umowy i potrzebujemy najpierw odpowiedniego oświadczenia od eksperta, który próbki grzyba musi zbadać i ocenić, czy jest to rodzaj, który zagraża zdrowiu. Czy to prawda? I czy możemy jeszcze coś w tej sprawie zrobić? Zależy nam na czasie, chcieliśmy jeszcze przed świętami zmienić mieszkanie.

Bardzo proszę o pomoc.
__________________
www.poomoc.pl Klikamy codziennie i pomagamy!

Zawsze warto wyliczać powody do szczęścia, w życiu jest tak dużo jego przeciwieństwa, że lepiej zaznaczać je zakładką, dopóki można.
S. Barry Tajny dziennik
majajaj jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-16, 22:07   #2
maacieek
Zakorzenienie
 
Avatar maacieek
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: Obywatel Świata ;)
Wiadomości: 3 016
Dot.: problem w wypowiedzeniem umowy najmu

A w umowie masz jakiś okres wypowiedzenia? Miesięczny czy inny? Jeżeli tak to nie bawić się w ekspertyzy bo pewnie to drożej wyjdzie niż opłaty, napisać jeszcze raz wypowiedzenie że z tym i tym dniem się wyprowadzacie itp. i nie ma żadnej podstawy żeby was tam zatrzymać.
__________________
And we danced
And we cried
And we laughed
And had a really, really, really good time
Take my hand, let's have a blast
And remember this moment for the rest of our lives
maacieek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-16, 22:08   #3
Ilja_Muromiec
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-10
Wiadomości: 81
Dot.: problem w wypowiedzeniem umowy najmu

Tak, zgodnie z art. 683 kodeksu cywilnego wady lokalu zagrażające życiu lub zdrowiu są podstawą do wypowiedzenia umowy bez zachowania terminów wypowiedzenie, nawet jeżeli najemca wiedział o nich w chwili zawarcia umowy.
Co do twierdzeń prawnika właścicielki - trudno stwierdzić czy każdy grzyb zagraża zdrowiu (ja np. zupełnie się na tym nie znam). Nie ma to jednak zbyt dużego znaczenia, ponieważ jeżeli nie zagraża, to wypowiedzenie złożone przez was właścicielce będzie traktowane jak bezskuteczne ---> wciąż będzie wiązała was umowa najmu. Nie stoi to jednak na przeszkodzie w zmianie mieszkania. Ewentualną sankcją będzie przegrany przez was proces o zapłatę czynszu za pozostały okres, jeżeli właścicielka wytoczy przeciwko wam powództwo. Tyle i aż tyle.

Ja bym jednak uciekał, bo nawet w razie procesu bardzo ciężko będzie udowodnić właścicielce, że wada lokalu nie zagrażała waszemu zdrowiu.

---------- Dopisano o 23:08 ---------- Poprzedni post napisano o 23:07 ----------

Cytat:
Napisane przez maacieek Pokaż wiadomość
A w umowie masz jakiś okres wypowiedzenia? Miesięczny czy inny? Jeżeli tak to nie bawić się w ekspertyzy bo pewnie to drożej wyjdzie niż opłaty, napisać jeszcze raz wypowiedzenie że z tym i tym dniem się wyprowadzacie itp. i nie ma żadnej podstawy żeby was tam zatrzymać.
Wbrew powszechnemu mniemaniu umowa zawarta na czas określony jest niemożliwa do wypowiedzenia, chyba że strony wyraźnie zastrzegł taką możliwość w umowie i wskazały okoliczności, które na to pozwalały. Jeżeli tego nie ma, to brak możliwości wypowiedzenia ot tak...
Ilja_Muromiec jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-16, 22:28   #4
skazana_na_bluesa
.
 
Avatar skazana_na_bluesa
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: koniec świata
Wiadomości: 28 112
Dot.: problem w wypowiedzeniem umowy najmu

Cytat:
Napisane przez majajaj Pokaż wiadomość
Wiem, że to nie forum prawnicze, ale może któraś tutaj ma podobne doświadczenia i mogłaby coś doradzić. Sytuacja wygląda tak:

Wynajmujemy pokój w mieszkaniu w kamienicy od października b.r. Mamy podpisaną umowę na czas określony. Koszty okazały się jednak dużo wyższe niż przewidywaliśmy, a na ścianie pojawiło się zagrzybienie. Mieszkanie jest po generalnym remoncie, jednak wilgoć jest mocno odczuwalna. Znajomy prawnik powiedział, że zagrzybienie może być powodem do natychmiastowego wypowiedzenia umowy najmu, ponieważ może zagrażać zdrowiu. Wręczyliśmy dzisiaj właścicielce wypowiedzenie podparte odpowiednim artykułem, odezwała się po 15 min. i powiedziała, że jej prawnik powiedział, że to nie jest powód do wypowiedzenia umowy i potrzebujemy najpierw odpowiedniego oświadczenia od eksperta, który próbki grzyba musi zbadać i ocenić, czy jest to rodzaj, który zagraża zdrowiu. Czy to prawda? I czy możemy jeszcze coś w tej sprawie zrobić? Zależy nam na czasie, chcieliśmy jeszcze przed świętami zmienić mieszkanie.

Bardzo proszę o pomoc.
co masz w umowie?
ja bym się udała do jakiegoś lekarza i naświetliła sprawę - zaświadczenie, że ktoś ma problem, bo jest alergikiem.
__________________
-27,9 kg

skazana_na_bluesa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-16, 22:31   #5
majajaj
Raczkowanie
 
Avatar majajaj
 
Zarejestrowany: 2012-01
Wiadomości: 400
Dot.: problem w wypowiedzeniem umowy najmu

No właśnie przeraża mnie to aż tyle - czynsz jest dosyć wysoki, umowa jest do września przyszłego roku. W dodatku w umowie jest zapis o karze finansowej (6krotna wartość czynszu) w przypadku wcześniejszego zerwania umowy. Właścicielka wysłała mi smsa, w którym straszy nas w/w karą, kosztami sądowymi, kosztami kancelarii adwokackiej, która będzie ją reprezentować i karą 20 zł za każdy dzień zwłoki w płaceniu czynszu (to też jest zapisane niestety w umowie), a sprawa może się ciągnąc kilka miesięcy.

Wysłalismy jej w piątek wypowiedzenie listem poleconym z potwierdzeniem odbioru, awizo leży w skrzynce; powiedziała, że ma na jego odbiór 2 tygodnie, wypowiedzenia danego do ręki nie chciała podpisać. W dodatku jak poprosiłam ją, zeby przyszła do nas osobiście porozmawiać na ten temat (mieszka na przeciwko), to stwierdziła ze już jej teraz nie będzie, dopiero po Nowym Roku. Co możemy zrobić w takim przypadku? Nie chcemy czekać kolejnego miesiąca i płacić kolejnego czynszu..
__________________
www.poomoc.pl Klikamy codziennie i pomagamy!

Zawsze warto wyliczać powody do szczęścia, w życiu jest tak dużo jego przeciwieństwa, że lepiej zaznaczać je zakładką, dopóki można.
S. Barry Tajny dziennik
majajaj jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-16, 22:36   #6
majajaj
Raczkowanie
 
Avatar majajaj
 
Zarejestrowany: 2012-01
Wiadomości: 400
Dot.: problem w wypowiedzeniem umowy najmu

Umowa ogólnie jest beznadziejna, bardzo żałuję, że ją podpisaliśmy. Niestety to był ostatni dzwonek na wynajęcie mieszkania przed rozpoczęciem roku akademickiego i daliśmy się omamić właścicielce. W załączniku przesyłam zdjęcia.

Co do zaświadczenia lekarskiego, też o tym myśleliśmy. Są specjalne badania mykologiczne, kosztują niedużo z tego co się orientowałam, no ale nie mamy pewności, że wyjdą u nas pozytywnie.
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg Obraz.jpg (108,0 KB, 144 załadowań)
Rodzaj pliku: jpg Obraz 001.jpg (141,6 KB, 124 załadowań)
__________________
www.poomoc.pl Klikamy codziennie i pomagamy!

Zawsze warto wyliczać powody do szczęścia, w życiu jest tak dużo jego przeciwieństwa, że lepiej zaznaczać je zakładką, dopóki można.
S. Barry Tajny dziennik
majajaj jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-16, 22:46   #7
mpt
Zakorzenienie
 
Avatar mpt
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 7 346
Dot.: problem w wypowiedzeniem umowy najmu

Nie wczytałam się zbyt dokładnie, więc przepraszam, jeśli coś przeoczyłam, ale płacisz 750 zł+rachunki? Bo w umowie jest chyba tylko stała oplata 750 zł.
Edit: widzę w punkcie II wzmiankę o rachunkach. Straszne zdzierstwo.
__________________
Tu wyjaśniam w prostych słowach trening, dietę i głowę: instagram.com/prostym_slowem

Edytowane przez mpt
Czas edycji: 2013-12-16 o 22:47
mpt jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-12-16, 22:50   #8
Ilja_Muromiec
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-10
Wiadomości: 81
Dot.: problem w wypowiedzeniem umowy najmu

Ustalmy jedną rzecz. Bardzo prostą, ale zawsze trudno dociera do ludzi jak szukają porady prawnej.
Bez znaczenia jest to, czy w chwili wypowiedzenia umowy dysponujecie jakąkolwiek ekspertyzą. Ważne, aby okoliczność, na którą się powołujecie (szkodliwość grzyba) móc wykazać przed sądem, jeżeli ewentualnie dojdzie do wytoczenia powództwa.
Nie szukaj więc pewnych odpowiedzi. Twoje ryzyko. Ja (a jestem prawnikiem) mówię, że podstawy do wypowiedzenia umowy masz. Nie daję jednak żadnej gwarancji, że sąd w ewentualnym procesie o zapłatę czynszu z odsetkami nie uzna inaczej i nikt Ci takiej gwarancji nie da. Zwłaszcza jeżeli ktoś powołuje się na ciocię Halinkę, która miała podobną sprawę 5 lat temu i wszystko było ok...
Kodeks cywilny wygląda tak, a nie inaczej. Z tym się nie polemizuje.

P.S. Właścicielka oczywiście was straszy, poniewaz liczy, że się wycofacie. Czy pójdzie do sądu? Może tak, a może nie. Proponuję zagrozić jej pozwem za uszczerbek na zdrowiu, który ewentualnie u was powstanie. Wizja obowiązku płacenia renty zawsze działa. Na razie jednak prowadzicie wojnę psychologiczną.

---------- Dopisano o 23:50 ---------- Poprzedni post napisano o 23:48 ----------

P.S. 2 Oświadczenie o wypowiedzeniu umowy najmu zostało złożone z chwilą, w której dotarło do właścicielki w taki sposób, że mogła się z nim zapoznać. Żadne tam pierdu pierdu o 2 tygodniach czasu (znalazła się prawniczka...). Pokaż jej art. 61 kodeksu cywilnego.
Ilja_Muromiec jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-16, 23:21   #9
DamnElectric
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-09
Wiadomości: 54
Dot.: problem w wypowiedzeniem umowy najmu

Zdajesz sobie sprawę z tego, że ta umowa jest w ogóle niezgodna z prawem cywilnym i z prawami najemcy?
DamnElectric jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-17, 08:12   #10
majajaj
Raczkowanie
 
Avatar majajaj
 
Zarejestrowany: 2012-01
Wiadomości: 400
Dot.: problem w wypowiedzeniem umowy najmu

Cytat:
Napisane przez mpt Pokaż wiadomość
Nie wczytałam się zbyt dokładnie, więc przepraszam, jeśli coś przeoczyłam, ale płacisz 750 zł+rachunki? Bo w umowie jest chyba tylko stała oplata 750 zł.
Edit: widzę w punkcie II wzmiankę o rachunkach. Straszne zdzierstwo.
Tak, tylko że wynajmuję z chłopakiem mały pokoik (12m), a nie całe mieszkanie. Wychodzi więc 375 na głowę plus rachunki, zapewniała nas przy podpisywaniu, że z rachunkami spokojnie w 450 zł się zmieścimy, bo nam na tym zależało. Ostatnio wyszło ok.530 na głowę, a więc 1060 zł za mały pokój.. Jej komentarz: całkiem znośny ten rachunek w tym miesiącu. Dodam, że wysokość rachunków nie zależy tylko od nas, bo ona dzieli całą kwotę na wszystkie osoby mieszkające w innych pokojach, których nawet nie widujemy.

Dziewczyny z pokoju obok, z którymi dzielimy kuchnię i łazienkę (całe mieszkanie jest ogromne, wyremontowane i podzielona na tak jakby 2 skrzydła, w którym są identyczne pokoje + jej skrzydło; wszystko nastawione na wynajem pokoi) są w takiej samej sytuacji, złożyły wypowiedzenie razem z nami.

---------- Dopisano o 09:06 ---------- Poprzedni post napisano o 09:02 ----------

Cytat:
Napisane przez DamnElectric Pokaż wiadomość
Zdajesz sobie sprawę z tego, że ta umowa jest w ogóle niezgodna z prawem cywilnym i z prawami najemcy?
Co masz na myśli?


Ilja_Muromiec, dzięki wielkie za odpowiedzi.

---------- Dopisano o 09:12 ---------- Poprzedni post napisano o 09:06 ----------

W wypowiedzeniu, które jej wysłaliśmy i wręczyliśmy osobiście, jest napisane o przewidywanym opuszczeniu lokalu 18.12.13r, czyli jutro. Co mamy zrobić w tej sytuacji, skoro właścicielka nam napisała, że będzie dopiero po Nowym Roku? W razie czego czynsz za grudzień mamy opłacony, ale jeśli przez nią musielibyśmy jeszcze zostać w styczniu, czynsz zaraz by trzeba było płacić, bo wg umowy do 23 dnia poprzedzającego miesiąca... Musimy przecież spisać z nią chyba jakiś protokół oddania pokoju?
__________________
www.poomoc.pl Klikamy codziennie i pomagamy!

Zawsze warto wyliczać powody do szczęścia, w życiu jest tak dużo jego przeciwieństwa, że lepiej zaznaczać je zakładką, dopóki można.
S. Barry Tajny dziennik
majajaj jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-17, 08:39   #11
DamnElectric
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-09
Wiadomości: 54
Dot.: problem w wypowiedzeniem umowy najmu

Cytat:
Napisane przez majajaj Pokaż wiadomość

Co masz na myśli?
Po pierwsze: czy pani wynajmująca się rozlicza ze skarbówką?
Po drugie, co to jest wysoki standard? A protokół z oddania pokoju do użytku masz?
Te kary to są dopiero świetne, ja ani w kodeksie cywilnym, ani w ustawie o najmie okazjonalnym nie widziałam nic o tym, że wynajmujący może nakładać kary w takiej formie, ale może nie pamiętam.
DamnElectric jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-12-17, 09:28   #12
kennedy
Zakorzenienie
 
Avatar kennedy
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 18 401
Dot.: problem w wypowiedzeniem umowy najmu

Jak mogliscie podpisac taka umowe? dziewczyno straszna bezmyslnosc z waszej strony!!!
__________________
Kiedy kobiety kogoś poznają to myślą, że to fajny facet. Jest już wstępnie zaakceptowany jako partner, a później może to tylko zepsuć lub nie. Kiedy mężczyźni kogoś poznają to myślą: „Ma niezłe nogi”.
kennedy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-17, 09:36   #13
kicie
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-12
Wiadomości: 47
Dot.: problem w wypowiedzeniem umowy najmu

hmm zle ci prawnik doradził. najpierw powinnas wg mnie poinformować o grzybie właściciela, z poleceniem jego usunięcia. Jesli by tego nie zroibł w terminie - dopiero wypowiedzenie .

zalezy jaki jest ten grzyb, bo faktycznie moze nie powodaowac zagrozenia zycia. własciciel ma teraz racje mniemam, że poparłas się tym: Art. 682. Jeżeli wady najętego lokalu są tego rodzaju, że zagrażają zdrowiu najemcy lub jego domowników albo osób u niego zatrudnionych, najemca może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia, chociażby w chwili zawarcia umowy wiedział o wadach. Przepis mowi wyraznie o przesłance zarozenia zycia. Sam fakt zagrzybienia wg mnie nie daje takiej podstawy - nie wiem, jaki duzy jest ten grzyb, czy faktycznie zagraza zdrowiu. to kwestia ocenna a niebezpieczenstwo musi byc ReALNE nie hipotetyczne
kicie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-17, 10:07   #14
_chocolate
Zakorzenienie
 
Avatar _chocolate
 
Zarejestrowany: 2010-11
Lokalizacja: W.
Wiadomości: 3 343
Dot.: problem w wypowiedzeniem umowy najmu

Cytat:
Napisane przez majajaj Pokaż wiadomość
No właśnie przeraża mnie to aż tyle - czynsz jest dosyć wysoki, umowa jest do września przyszłego roku. W dodatku w umowie jest zapis o karze finansowej (6krotna wartość czynszu) w przypadku wcześniejszego zerwania umowy. Właścicielka wysłała mi smsa, w którym straszy nas w/w karą, kosztami sądowymi, kosztami kancelarii adwokackiej, która będzie ją reprezentować i karą 20 zł za każdy dzień zwłoki w płaceniu czynszu (to też jest zapisane niestety w umowie), a sprawa może się ciągnąc kilka miesięcy.
Jak w ogóle mogliście podpisać taką umowę?!!! Jakie kary finansowe?!!! Dla właściciela wystarczającym zabezpieczeniem jest umowa na czas określony. Nie wierzę, że ktoś mógł podpisać coś takiego.

No i w kamienicach bez centralnego ogrzewania, koszty ogrzewania tak wychodzą po kilkaset zł, dlatego się nie opłaca. A widzicie w ogóle rachunki?
__________________


_chocolate jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-17, 10:09   #15
cranberry juice
ctrl alt delete
 
Avatar cranberry juice
 
Zarejestrowany: 2013-05
Lokalizacja: San Escobar
Wiadomości: 4 826
Dot.: problem w wypowiedzeniem umowy najmu

dołączę do chórku: jak mogłaś modpisac taką umowę? przecież od razu było widać, że z właścicielką jest coś nie tak (20 zł za zwłokę w wysłaniu maila... )
cranberry juice jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-17, 10:16   #16
tablanka88
Zadomowienie
 
Avatar tablanka88
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 1 516
Dot.: problem w wypowiedzeniem umowy najmu

Wkopaliście się, nigdy nie podpisałabym takiej umowy...babka nieźle na was zarabia. Ponad 1000 zł za 12 metrów, jakie to miasto?
__________________
"You've got something I need,
In this world full of people there’s one killing me
And if we only die once I wanna die with you"

Wymianka https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...6#post75739756
tablanka88 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-17, 10:24   #17
_chocolate
Zakorzenienie
 
Avatar _chocolate
 
Zarejestrowany: 2010-11
Lokalizacja: W.
Wiadomości: 3 343
Dot.: problem w wypowiedzeniem umowy najmu

Cytat:
Napisane przez cranberry juice Pokaż wiadomość
dołączę do chórku: jak mogłaś modpisac taką umowę? przecież od razu było widać, że z właścicielką jest coś nie tak (20 zł za zwłokę w wysłaniu maila... )
Takich kar to nie było nawet w neostradzie, która z tego słynęła Te 20zł to już jest w ogóle jakiś żart. W tej umowie prawie w każdym paragrafie jest mowa o jakiejś karze.
__________________


_chocolate jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-17, 10:35   #18
szatanica1989
Zakorzenienie
 
Avatar szatanica1989
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 5 184
Dot.: problem w wypowiedzeniem umowy najmu

Idę o zakład, że właścicielka nie rozlicza wynajmu ze skarbówką, a to może być Wasz koronny argument w walce z tą samozwańczą prawniczką. Jak dla mnie umowa koszmarna i nigdy bym czegoś takiego nie podpisała, no ale mówi się trudno.
__________________
Don't the sun look lonesome, oh lord lord lord, on the graveyard fence?
Don't my baby look lonesome when her head is bent?

Piszę.
szatanica1989 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-17, 10:55   #19
Ilja_Muromiec
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-10
Wiadomości: 81
Dot.: problem w wypowiedzeniem umowy najmu

Cytat:
Napisane przez DamnElectric Pokaż wiadomość
Po pierwsze: czy pani wynajmująca się rozlicza ze skarbówką?
Po drugie, co to jest wysoki standard? A protokół z oddania pokoju do użytku masz?
Te kary to są dopiero świetne, ja ani w kodeksie cywilnym, ani w ustawie o najmie okazjonalnym nie widziałam nic o tym, że wynajmujący może nakładać kary w takiej formie, ale może nie pamiętam.
Po co mieszasz dziewczynie w głowie? Zajrzyj do 353 z indeksem 1 k.c. - tam wyrażona została zasada swobody umów. Skoro tak została skonstruowana umowa, to nie ma podstaw, aby uznawać ją za nieważną (a już na pewno nie w całości!). Kara "za wcześniejsze zerwanie umowy" (czy jak to tam ujęto) to w istocie tzw. odstępne regulowane przez art. 396 k.c. - strony umówiły się, że najemcy wolno odstąpić od umowy po zapłacie sześciokrotnej wartości czynszu. Takie zastrzeżenie jest w pełni dopuszczalne na ogólnych zasadach prawa zobowiązań i najem, ani ustawa lokatorska nie mają tu nic do rzeczy.
Jedyne do czego można się przyczepić to "kara" za każdy dzień zwłoki z zapłatą czynszu. Postanowienie to nalezy traktować raczej jako umowne określenie odsetek. Przewyższają one jednak odsetki ustawowe i zgodnie z art. 359 k.c. §2 z indeksem 2 w takim wypadku należy je obniżyć do wysokości ustawowej. Tyle. Nie ma mowy o żadnej nieważności umowy!

Skarbówka to inna kwestia. Nie ma wpływu na ważność samej umowy. Nie wypisujcie bzdur, bo wprowadzacie ludzi w błąd.
Ilja_Muromiec jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-12-17, 12:01   #20
DamnElectric
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-09
Wiadomości: 54
Dot.: problem w wypowiedzeniem umowy najmu

Cytat:
Napisane przez Ilja_Muromiec Pokaż wiadomość
Po co mieszasz dziewczynie w głowie? Zajrzyj do 353 z indeksem 1 k.c. - tam wyrażona została zasada swobody umów. Skoro tak została skonstruowana umowa, to nie ma podstaw, aby uznawać ją za nieważną (a już na pewno nie w całości!). Kara "za wcześniejsze zerwanie umowy" (czy jak to tam ujęto) to w istocie tzw. odstępne regulowane przez art. 396 k.c. - strony umówiły się, że najemcy wolno odstąpić od umowy po zapłacie sześciokrotnej wartości czynszu. Takie zastrzeżenie jest w pełni dopuszczalne na ogólnych zasadach prawa zobowiązań i najem, ani ustawa lokatorska nie mają tu nic do rzeczy.
Jedyne do czego można się przyczepić to "kara" za każdy dzień zwłoki z zapłatą czynszu. Postanowienie to nalezy traktować raczej jako umowne określenie odsetek. Przewyższają one jednak odsetki ustawowe i zgodnie z art. 359 k.c. §2 z indeksem 2 w takim wypadku należy je obniżyć do wysokości ustawowej. Tyle. Nie ma mowy o żadnej nieważności umowy!

Skarbówka to inna kwestia. Nie ma wpływu na ważność samej umowy. Nie wypisujcie bzdur, bo wprowadzacie ludzi w błąd.
O karze za zwłokę w przesłaniu maila mi chodziło.
A czy ja napisałam, że skarbówka ma wpływ na ważność umowy? Umowa okazjonalna z tego co mi wiadomo, jest po to by człowiek nie prowadzący działalności odprowadzał podatek. A najemca ma prawo do uzyskania wiadomości o tym, czy wynajmujący odprowadza podatek czy nie.
Poza tym, nie pisałam o żadnej nieważności umowy.
DamnElectric jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-17, 12:09   #21
szatanica1989
Zakorzenienie
 
Avatar szatanica1989
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 5 184
Dot.: problem w wypowiedzeniem umowy najmu

Cytat:
Napisane przez Ilja_Muromiec Pokaż wiadomość
Skarbówka to inna kwestia. Nie ma wpływu na ważność samej umowy. Nie wypisujcie bzdur, bo wprowadzacie ludzi w błąd.
Fakt, ale hasło "skarbówka" zwykle działa ludziom na wyobraźnię, więc może i tej pani zadziała.
__________________
Don't the sun look lonesome, oh lord lord lord, on the graveyard fence?
Don't my baby look lonesome when her head is bent?

Piszę.
szatanica1989 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-17, 15:24   #22
Ilja_Muromiec
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-10
Wiadomości: 81
Dot.: problem w wypowiedzeniem umowy najmu

Cytat:
Napisane przez DamnElectric Pokaż wiadomość
Poza tym, nie pisałam o żadnej nieważności umowy.
Ok, ok. Zwracam honor. Proszę się już nie gniewać, droga Pani
Ilja_Muromiec jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-17, 15:41   #23
majajaj
Raczkowanie
 
Avatar majajaj
 
Zarejestrowany: 2012-01
Wiadomości: 400
Dot.: problem w wypowiedzeniem umowy najmu

Z tego co wiem, właścicielka była wczoraj u księgowej, więc chyba jakoś tam się rozlicza z tego wszystkiego. Znajomy prawnik powiedział nam, że musimy się wyprowadzić jutro, skoro tak napisaliśmy w wypowiedzeniu, bo inaczej ona może tego użyć przeciwko nam (że bezprawnie zajmujemy lokal). Z tym że wyjechała to kłamała, ogólnie dziwnie się zachowuje, aż strach. Tak jak mówiłam mieszka naprzeciwko nas, więc gdy ktoś od nas wychodzi, słyszy trzaśnięcie drzwiami. Dzisiaj mój chłopak wyszedł, w mieszkaniu została jedna ze współlokatorek, która siedziała po cichu. Usłyszała, jak wlaścicielka stanęła pod drzwiami i słuchała, zapewne żeby dowiedzieć się, czy ktoś jest obecny. Ma zapasowe klucze, boję się, żeby czegoś nie zrobiła i nie próbowała na nas zrzucić winy.

Właśnie dostałam od niej smsa, w którym pisze, że grzyb powstał z naszej winy, ponieważ taki typ nalotu powstaje z powodu wychłodzenia, a my sami przykręcaliśmy grzejniki (!), żeby zaoszczędzić na rachunkach. Dodam tylko, że mamy smsy, w których wielokrotnie prosiliśmy o podkręcenie grzejników i zwiększenie temperatury (ona to reguluje), bo w mieszkaniu było ciągle zimno, na co ona odpisywała, że chce, żeby rachunki były mniejsze i dlatego temperatura zostanie taka, jaka jest.
__________________
www.poomoc.pl Klikamy codziennie i pomagamy!

Zawsze warto wyliczać powody do szczęścia, w życiu jest tak dużo jego przeciwieństwa, że lepiej zaznaczać je zakładką, dopóki można.
S. Barry Tajny dziennik
majajaj jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-17, 19:01   #24
szatanica1989
Zakorzenienie
 
Avatar szatanica1989
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 5 184
Dot.: problem w wypowiedzeniem umowy najmu

Cytat:
Napisane przez majajaj Pokaż wiadomość
Z tego co wiem, właścicielka była wczoraj u księgowej, więc chyba jakoś tam się rozlicza z tego wszystkiego. Znajomy prawnik powiedział nam, że musimy się wyprowadzić jutro, skoro tak napisaliśmy w wypowiedzeniu, bo inaczej ona może tego użyć przeciwko nam (że bezprawnie zajmujemy lokal). Z tym że wyjechała to kłamała, ogólnie dziwnie się zachowuje, aż strach. Tak jak mówiłam mieszka naprzeciwko nas, więc gdy ktoś od nas wychodzi, słyszy trzaśnięcie drzwiami. Dzisiaj mój chłopak wyszedł, w mieszkaniu została jedna ze współlokatorek, która siedziała po cichu. Usłyszała, jak wlaścicielka stanęła pod drzwiami i słuchała, zapewne żeby dowiedzieć się, czy ktoś jest obecny. Ma zapasowe klucze, boję się, żeby czegoś nie zrobiła i nie próbowała na nas zrzucić winy.

Właśnie dostałam od niej smsa, w którym pisze, że grzyb powstał z naszej winy, ponieważ taki typ nalotu powstaje z powodu wychłodzenia, a my sami przykręcaliśmy grzejniki (!), żeby zaoszczędzić na rachunkach. Dodam tylko, że mamy smsy, w których wielokrotnie prosiliśmy o podkręcenie grzejników i zwiększenie temperatury (ona to reguluje), bo w mieszkaniu było ciągle zimno, na co ona odpisywała, że chce, żeby rachunki były mniejsze i dlatego temperatura zostanie taka, jaka jest.
Masakra, ale trafiliście
Musi być na nią jakiś sposób, ja przed wyprowadzką zrobiłabym zdjęcia, żeby było widać, w jakim stanie zostawiacie mieszkanie! Coś czuję, że ona łatwo nie odpuści
__________________
Don't the sun look lonesome, oh lord lord lord, on the graveyard fence?
Don't my baby look lonesome when her head is bent?

Piszę.
szatanica1989 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-22, 19:10   #25
Vivienne
... choć nie Westwood
 
Avatar Vivienne
 
Zarejestrowany: 2005-05
Lokalizacja: Polska B
Wiadomości: 27 979
Dot.: problem w wypowiedzeniem umowy najmu

Nigdy nie wkopałabym się w taką umowę... jest tragiczna i niestety może posłużyć przeciwko Wam.

Jak ogolnie sytuacja obecnie wygląda?
__________________
Dopóki nie skorzystałem z Internetu,
nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów

Stanisław Lem

Vivienne jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dom, mieszkanie, nieruchomości


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 18:14.