Dylematy przyszłej mamy - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Intymnie

Notka

Intymnie Forum intymnie, to wyjątkowe miejsce, w którym podzielisz się emocjami, uczuciami, związkami oraz uzyskasz wsparcie i porady społeczności.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2023-06-30, 06:01   #1
Pannami7
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2023-06
Wiadomości: 2

Dylematy przyszłej mamy


Cześć, piszę z prośbą o radę. Stoję przed dylematem, który może mieć wpływ na moją przyszłość. W sierpniu biorę ślub i po ślubie wybieram się w wymarzoną podróż z przyszłym mężem, która będzie trwała do Bożego Narodzenia. Aktualnie jestem zatrudniona na UoP na czas nieokreślony i pracuję w obecnej firmie od dwóch lat. Praca jest ok, trochę mnie to demotywuje, że od początku nie otrzymałam ani jednej podwyżki, a wiem, że mogłabym zarabiać w innych firmach więcej. Tu się zaczyna mój dylemat. Coraz bardziej czuję, że chciałabym mieć dziecko, nie od razu, ale w przyszłym roku. Przed nami ta podróż i dlatego myślę, czy w obecnej pracy nie poprosić o urlop bezpłatny na czas naszej podróży (około 4 miesiące) i myślę, że go dostanę, a od stycznia wrócę i będę dalej pracować tu gdzie już znam procesy, ale czasem czuję się niespełniona i mam świadomość innych, być może lepszych możliwości. Zastanawiam się też, czy po prostu nie zwolnić się z obecnej pracy i nie zacząć szukać innej pracy od stycznia, ale nie chcę zaczynać nowej pracy, żeby po kilku miesiącach pójść na urlop macierzyński. Zostając w obecnej pracy miałabym umowę o pracę i większe bezpieczeństwo. Mam ogromny dylemat, czy zaryzykować i zmienić pracę, a ewentualnie odłożyć plany macierzyńskie na 2025, żeby trochę jednak w tej nowej pracy popracować, czy może zostać przy tym co znane i planować macierzyństwo z niejako większym spokojem? Tylko czy pójście na urlop macierzyński niedługo po tym jak wrócę z urlopy bezpłantego to też niezbyt uczciwe zachowanie? Proszę o rady, spojrzenie z innej strony. Może któraś z Was była w podobnej sytuacji? A może coś z punktu widzenia pracodawcy? Z góry dziękuję za wszelkie rady.
Pannami7 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-06-30, 10:39   #2
squirrelqa
Zakorzenienie
 
Avatar squirrelqa
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: W podróży
Wiadomości: 6 906
Dot.: Dylematy przyszłej mamy

Na grupie na FB dotyczącej pracy dla kobiet jest mnóstwo postów dotyczących niechęci wracania do nielubianej pracy po macierzyńskim oraz problemach z szukaniem nowej pracy po powrocie. Może zastanów się, co będzie też za rok i za dwa lata z dzieckiem na pokładzie i wizją powrotu do średnio lubianej pracy, w której już teraz uwierają Cię zarobki. Czy ta perspektywa Ci się podoba.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________

squirrelqa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-06-30, 11:05   #3
Norluka
Wtajemniczenie
 
Avatar Norluka
 
Zarejestrowany: 2022-07
Wiadomości: 2 049
Dot.: Dylematy przyszłej mamy

A jak długo chcesz być w domu z dzieckiem?
Jeśli ma iść do żłobka albo przedszkola, to poczytałabym, co jest brane pod uwagę w rekrutacji. W niektórych miastach pierwszeństwo mają osoby, które wracają do pracy, w innych bezrobotne.
Żeby sobie nie zrobić przed przypadek pętli, że nie masz pracy, więc dziecko nie pójdzie do żłobka, a skoro nie ma miejsca w żłobku, to nie masz jak iść do pracy.
Norluka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-06-30, 11:20   #4
izan1222
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2020-06
Wiadomości: 761
Dot.: Dylematy przyszłej mamy

Masz stabilna sytuację w pracy, wiec przy planach powiększenia rodziny nie zmieniałabym pracodawcy. Jaka masz gwarancję, że w nowe pracy dostaniesz umowę na czas nieokreślony? Żadnej. Może być tak, że podziękują Ci po 3msc i dalej trzeba będzie szukać...Natomiast nie przejmowałabym się obecnym pracodawca tylko po urlopie bezplatnym zaczęła starania, bo nigdy nie wiesz ile czasu minie zanim zajdziesz w ciążę

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
izan1222 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-06-30, 11:27   #5
goslawka
Zadomowienie
 
Avatar goslawka
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 1 808
Dot.: Dylematy przyszłej mamy

Cytat:
Napisane przez Norluka Pokaż wiadomość
A jak długo chcesz być w domu z dzieckiem?
Jeśli ma iść do żłobka albo przedszkola, to poczytałabym, co jest brane pod uwagę w rekrutacji. W niektórych miastach pierwszeństwo mają osoby, które wracają do pracy, w innych bezrobotne.
Żeby sobie nie zrobić przed przypadek pętli, że nie masz pracy, więc dziecko nie pójdzie do żłobka, a skoro nie ma miejsca w żłobku, to nie masz jak iść do pracy.
Słuszna uwaga. Dodam tylko, że w mojej okolicy pierwszeństwo do przedszkoli mają dzieci rodziców pracujacych, do żłobka przyjmują tylko jeśli oboje rodziców pracuje (wymagane są zaświadczenia). Oczywiście mówię o państwowych placówkach, w prywatnych przyjmują jak leci.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
goslawka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-07-01, 05:25   #6
CandyShopGirl
Raczkowanie
 
Avatar CandyShopGirl
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 312
Dot.: Dylematy przyszłej mamy

Ile masz lat?

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk
__________________
Many of us spend half our time wishing for things we could have
if we didn’t spend half our time wishing.

CandyShopGirl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-07-01, 08:49   #7
SteveS
Zakorzenienie
 
Avatar SteveS
 
Zarejestrowany: 2013-12
Wiadomości: 3 841
Dot.: Dylematy przyszłej mamy

Cytat:
Napisane przez goslawka Pokaż wiadomość
Słuszna uwaga. Dodam tylko, że w mojej okolicy pierwszeństwo do przedszkoli mają dzieci rodziców pracujacych, do żłobka przyjmują tylko jeśli oboje rodziców pracuje (wymagane są zaświadczenia). Oczywiście mówię o państwowych placówkach, w prywatnych przyjmują jak leci.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
To przynajmniej ma sens. U nas syn się nie dostał, bo pierwszeństwo mają rodzice bezrobotni z wieloma dziećmi...
Autorko. Nie zwalniałabym się na pałę z pracy, która jest stabilna. Wzięłabym urlop bezpłatny, po nim wróciła do pracy i szukała w czasie zatrudnienia w obecnym miejscu nowej firmy. Ale wtedy plany na dziecko odłożyłabym o co najmniej dwa lata, poświęcając ten czas na robienie badań itd. Albo zostałabym w obecnej firmie już do czasu powrotu z macierzyńskiego i wtedy szukałabym czegoś nowego.
SteveS jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2023-07-01, 09:58   #8
0fb2986dc06479a38c396fe4ec3c7ea3bc36c306_6584d2a18ec99
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2020-11
Wiadomości: 1 805
Dot.: Dylematy przyszłej mamy

Cytat:
Napisane przez SteveS Pokaż wiadomość
To przynajmniej ma sens. U nas syn się nie dostał, bo pierwszeństwo mają rodzice bezrobotni z wieloma dziećmi...
ucieka mi logika, ktora za tym stoi, po co bezrobotnemu rodzicowi zlobek?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
0fb2986dc06479a38c396fe4ec3c7ea3bc36c306_6584d2a18ec99 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-07-01, 10:08   #9
PumpkinEyes
Zakorzenienie
 
Avatar PumpkinEyes
 
Zarejestrowany: 2022-10
Wiadomości: 3 095
Dot.: Dylematy przyszłej mamy

[1=0fb2986dc06479a38c396fe 4ec3c7ea3bc36c306_6584d2a 18ec99;89618066]ucieka mi logika, ktora za tym stoi, po co bezrobotnemu rodzicowi zlobek?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz[/QUOTE]

Może chęć aktywizacji bezrobotnych, bo jak masz opiekę nad dzieckiem to masz większe szanse podjąć pracę zarobkową, a inaczej możesz być w błędnym kole - nie masz pracy, nie stać cię na prywatny żłobek, nie masz z kim zostawić dziecka, nikt cię nie zatrudni.
PumpkinEyes jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-07-01, 10:35   #10
ateris
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2017-01
Wiadomości: 5 897
Dot.: Dylematy przyszłej mamy

Co do starań to możemy sobie w głowie wszystko poplanować, ale życie ma swój plan dla nas. Nigdy nie wiesz czy zajdziesz po miesiącu czy po 2 latach niestety więc to po pierwsze. Po drugie dla mnie była ważna umowa na czas nieokreślony, ale też w czasie starań zdarzyło mi się zmieniać pracę. U mnie udało się dopiero po roku zajść w ciążę więc nie chciałam tkwić w starej pracy. Nie wiem jaką macie sytuację finansową w razie czego. Zaczęłabym starania nie zwalniając się na razie z obecnej pracy.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
ateris jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-07-01, 10:51   #11
aliani
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-09
Wiadomości: 558
Dot.: Dylematy przyszłej mamy

Byłam w podobnej sytuacji (tzn bez tego bezpłatnego urlopu, choć tym się nie przejmowała) i wybrałam pierwszą opcję. Dzieci i moje nerwy na tym na pewno zyskały, ale rozwojowo to 7 lat stoję w miejscu.

Warto wziąć pod uwagę inne czynniki, jak stabilność pracy męża (u mnie ta kwestia akurat kulała), wiek, jaka ilość dzieci, realne perspektywy rozwoju, możliwość pracy zdalnej itp. Bo zarówno szukanie pracy, jak i staranie się o dziecko może zająć więcej czasu niż sobie założycie.
aliani jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2023-07-01, 11:46   #12
goslawka
Zadomowienie
 
Avatar goslawka
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 1 808
Dot.: Dylematy przyszłej mamy

Ja zmieniłam pracę i zaszłam niedługo w ciążę. Byłam pewna, że mi nie przedłuża umowy, ale chcieli mi przedłużyć. Finalnie po macierzyńskim poszłam do nowej pracy.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
goslawka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-07-01, 12:00   #13
0fb2986dc06479a38c396fe4ec3c7ea3bc36c306_6584d2a18ec99
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2020-11
Wiadomości: 1 805
Dot.: Dylematy przyszłej mamy

Cytat:
Napisane przez PumpkinEyes Pokaż wiadomość
Może chęć aktywizacji bezrobotnych, bo jak masz opiekę nad dzieckiem to masz większe szanse podjąć pracę zarobkową, a inaczej możesz być w błędnym kole - nie masz pracy, nie stać cię na prywatny żłobek, nie masz z kim zostawić dziecka, nikt cię nie zatrudni.
hm, moze taki byl faktycznie zamysl, ale to z kolei wymagaloby wprowadzenia jakichs regulacji, np. pierwszenstwo do zlobkow dla niepracujacego rodzica limitowane do np. trzech miesiecy.
jak przez kwartal taki rodzic nie znajdzie pracy, to dziecko jest wypisywane jesli w kolejce czeka inne dziecko rodzica bezrobotnego do trzech miesiecy lub rodzica pracujacego.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
0fb2986dc06479a38c396fe4ec3c7ea3bc36c306_6584d2a18ec99 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-07-01, 12:01   #14
SteveS
Zakorzenienie
 
Avatar SteveS
 
Zarejestrowany: 2013-12
Wiadomości: 3 841
Dot.: Dylematy przyszłej mamy

[1=0fb2986dc06479a38c396fe 4ec3c7ea3bc36c306_6584d2a 18ec99;89618066]ucieka mi logika, ktora za tym stoi, po co bezrobotnemu rodzicowi zlobek?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz[/QUOTE]

Cytat:
Napisane przez PumpkinEyes Pokaż wiadomość
Może chęć aktywizacji bezrobotnych, bo jak masz opiekę nad dzieckiem to masz większe szanse podjąć pracę zarobkową, a inaczej możesz być w błędnym kole - nie masz pracy, nie stać cię na prywatny żłobek, nie masz z kim zostawić dziecka, nikt cię nie zatrudni.
Tak zakładam, ze o to chodzi. I miałoby to sens, gdyby rodzice byli zobowiązani do szukania tej pracy albo musieli ją znaleźć albo mieli nagraną. A tu mówimy o rodzinach, które często pracują na czarno, pazy zrobione, fryzy zrobione, dzieci czwórka czy piątka i oni pracy nie mają nadal Kilka rodzin z sąsiedztwa się dostało, stąd wiem, jak to wygląda.
SteveS jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-07-01, 12:22   #15
PumpkinEyes
Zakorzenienie
 
Avatar PumpkinEyes
 
Zarejestrowany: 2022-10
Wiadomości: 3 095
Dot.: Dylematy przyszłej mamy

[1=0fb2986dc06479a38c396fe 4ec3c7ea3bc36c306_6584d2a 18ec99;89618122]hm, moze taki byl faktycznie zamysl, ale to z kolei wymagaloby wprowadzenia jakichs regulacji, np. pierwszenstwo do zlobkow dla niepracujacego rodzica limitowane do np. trzech miesiecy.
jak przez kwartal taki rodzic nie znajdzie pracy, to dziecko jest wypisywane jesli w kolejce czeka inne dziecko rodzica bezrobotnego do trzech miesiecy lub rodzica pracujacego.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz[/QUOTE]

Dla mnie wypisywanie dziecka to słabe rozwiązanie, bo to przecież nie worek ziemniaków, który można sobie tak przerzucić.

Moim zdaniem jedynym rozwiązaniem jest zwiększenie ilości i jakości publicznych żłobków i przedszkoli, żeby starczyło dla jak największej liczby osób niezależnie od ich stanu materialnego czy formy zatrudnienia. Ale to wymaga zmian systemowych. Z punktu widzenia obywatela to zostaje tylko głosować na polityków, którzy obiecują pochylić się nad tą kwestią.

---------- Dopisano o 12:22 ---------- Poprzedni post napisano o 12:05 ----------

Cytat:
Napisane przez SteveS Pokaż wiadomość
Tak zakładam, ze o to chodzi. I miałoby to sens, gdyby rodzice byli zobowiązani do szukania tej pracy albo musieli ją znaleźć albo mieli nagraną. A tu mówimy o rodzinach, które często pracują na czarno, pazy zrobione, fryzy zrobione, dzieci czwórka czy piątka i oni pracy nie mają nadal Kilka rodzin z sąsiedztwa się dostało, stąd wiem, jak to wygląda.
Wierzę, ale wciąż uważam, że usługi publiczne powinny być dostępne dla wszystkich niezależnie od ich sytuacji życiowej. Rozumiem rozczarowanie, że jak ktoś uczciwie pracuje, płaci podatki i teoretycznie bardziej potrzebuje opieki nad dzieckiem, a ma gorszy dostęp do żłobków/przedszkoli niż ktoś, kto nie. Tyle że jedynym rozwiązaniem, przy którym nikt nie będzie się czuł pokrzywdzony, jest zwiększenie ich dostępności dla wszystkich, żeby nie trzeba było się licytować kto pracuje, na jaką umowę, ile ma dzieci, ile dzieci mają faktycznych opiekunów itd.

A praca na czarno to też inna para kaloszy. Jeżeli masz mocne podejrzenia, sąsiad się chwali jak się ustawił, to po prostu to zgłoś do Państwowej Inspekcji Pracy, żeby przeprowadzili kontrolę w jego miejscu pracy.
PumpkinEyes jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-07-01, 14:32   #16
0fb2986dc06479a38c396fe4ec3c7ea3bc36c306_6584d2a18ec99
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2020-11
Wiadomości: 1 805
Dot.: Dylematy przyszłej mamy

Cytat:
Napisane przez PumpkinEyes Pokaż wiadomość
Dla mnie wypisywanie dziecka to słabe rozwiązanie, bo to przecież nie worek ziemniaków, który można sobie tak przerzucić.

Moim zdaniem jedynym rozwiązaniem jest zwiększenie ilości i jakości publicznych żłobków i przedszkoli, żeby starczyło dla jak największej liczby osób niezależnie od ich stanu materialnego czy formy zatrudnienia. Ale to wymaga zmian systemowych. Z punktu widzenia obywatela to zostaje tylko głosować na polityków, którzy obiecują pochylić się nad tą kwestią.

---------- Dopisano o 12:22 ---------- Poprzedni post napisano o 12:05 ----------



Wierzę, ale wciąż uważam, że usługi publiczne powinny być dostępne dla wszystkich niezależnie od ich sytuacji życiowej. Rozumiem rozczarowanie, że jak ktoś uczciwie pracuje, płaci podatki i teoretycznie bardziej potrzebuje opieki nad dzieckiem, a ma gorszy dostęp do żłobków/przedszkoli niż ktoś, kto nie. Tyle że jedynym rozwiązaniem, przy którym nikt nie będzie się czuł pokrzywdzony, jest zwiększenie ich dostępności dla wszystkich, żeby nie trzeba było się licytować kto pracuje, na jaką umowę, ile ma dzieci, ile dzieci mają faktycznych opiekunów itd.

A praca na czarno to też inna para kaloszy. Jeżeli masz mocne podejrzenia, sąsiad się chwali jak się ustawił, to po prostu to zgłoś do Państwowej Inspekcji Pracy, żeby przeprowadzili kontrolę w jego miejscu pracy.
ale za publiczne placówki płacą podatnicy. nie rozumiem czemu mamy brać pod uwagę bycie pokrzywdzonym osób, które się do tego interesu nie dokładają
0fb2986dc06479a38c396fe4ec3c7ea3bc36c306_6584d2a18ec99 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-07-01, 14:37   #17
PumpkinEyes
Zakorzenienie
 
Avatar PumpkinEyes
 
Zarejestrowany: 2022-10
Wiadomości: 3 095
Dot.: Dylematy przyszłej mamy

[1=0fb2986dc06479a38c396fe 4ec3c7ea3bc36c306_6584d2a 18ec99;89618193]ale za publiczne placówki płacą podatnicy. nie rozumiem czemu mamy brać pod uwagę bycie pokrzywdzonym osób, które się do tego interesu nie dokładają [/QUOTE]

Bo ewidentnie masz braki z wiedzy ekonomicznej. Jak ktoś nie jest aktywny zawodowo czy pracuje na czarno to owszem, nie płaci podatku dochodowego. Tylko że podatki dochodowe stanowią niewielki procent wszystkich wpływów do budżetu państwa.
PumpkinEyes jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-07-01, 14:53   #18
3bab1895ed7a4a0113eb29e79654b8b86ef03e4e_657f8b8281285
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 7 360
Dot.: Dylematy przyszłej mamy

Cytat:
Napisane przez PumpkinEyes Pokaż wiadomość
Bo ewidentnie masz braki z wiedzy ekonomicznej. Jak ktoś nie jest aktywny zawodowo czy pracuje na czarno to owszem, nie płaci podatku dochodowego. Tylko że podatki dochodowe stanowią niewielki procent wszystkich wpływów do budżetu państwa.
A żłóbki i przedszkola nie są z budżetu gminy?
3bab1895ed7a4a0113eb29e79654b8b86ef03e4e_657f8b8281285 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-07-01, 15:29   #19
0fb2986dc06479a38c396fe4ec3c7ea3bc36c306_6584d2a18ec99
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2020-11
Wiadomości: 1 805
Dot.: Dylematy przyszłej mamy

Cytat:
Napisane przez PumpkinEyes Pokaż wiadomość
Bo ewidentnie masz braki z wiedzy ekonomicznej. Jak ktoś nie jest aktywny zawodowo czy pracuje na czarno to owszem, nie płaci podatku dochodowego. Tylko że podatki dochodowe stanowią niewielki procent wszystkich wpływów do budżetu państwa.
to w jaki sposob osoba niepracujaca doklada sie do budzetu panstwa?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
0fb2986dc06479a38c396fe4ec3c7ea3bc36c306_6584d2a18ec99 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2023-07-01, 17:32   #20
PumpkinEyes
Zakorzenienie
 
Avatar PumpkinEyes
 
Zarejestrowany: 2022-10
Wiadomości: 3 095
Dot.: Dylematy przyszłej mamy

[1=3bab1895ed7a4a0113eb29e 79654b8b86ef03e4e_657f8b8 281285;89618211]A żłóbki i przedszkola nie są z budżetu gminy?[/QUOTE]

To pewnie zależy, ale wciąż budżet gminy pochodzi głównie z dochodów własnych z najmu i sprzedaży nieruchomości, podatków od nieruchomości, rolnych, leśnych, od transportu publicznego ale też subwencji i dotacji rządowych, środków przyznanych w ramach UE.

[1=0fb2986dc06479a38c396fe 4ec3c7ea3bc36c306_6584d2a 18ec99;89618227]to w jaki sposob osoba niepracujaca doklada sie do budzetu panstwa?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz[/QUOTE]

Przecież podatek dochodowy osób fizycznych to nie jest jedyny podatek. Są jeszcze CIT, VAT (około połowa całych wpływów), akcyza, podatek od gier, niektórych instytucji finansowych, opłaty od zysku NBP, dotacje zewnętrzne... Czyli nawet jak nie płacisz podatku dochodowego to chcąc czy nie chcąc, żyjąc w Polsce, do budżetu się dokładasz. Swoją drogą w temacie to ja uważam, że osoby na minimalnej powinny być zwolnione z podatku dochodowego, bo i tak mają przewalone.
PumpkinEyes jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-07-01, 17:50   #21
0fb2986dc06479a38c396fe4ec3c7ea3bc36c306_6584d2a18ec99
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2020-11
Wiadomości: 1 805
Dot.: Dylematy przyszłej mamy

Cytat:
Napisane przez PumpkinEyes Pokaż wiadomość
Przecież podatek dochodowy osób fizycznych to nie jest jedyny podatek. Są jeszcze CIT, VAT (około połowa całych wpływów), akcyza, podatek od gier, niektórych instytucji finansowych, opłaty od zysku NBP, dotacje zewnętrzne... Czyli nawet jak nie płacisz podatku dochodowego to chcąc czy nie chcąc, żyjąc w Polsce, do budżetu się dokładasz. Swoją drogą w temacie to ja uważam, że osoby na minimalnej powinny być zwolnione z podatku dochodowego, bo i tak mają przewalone.
CIT tez jest podatkiem dochodowym, akcyza jest za uzywki wiec bym powiedziala ze nie ma sie czym chwalic ze sie placi bedac na bezrobociu, tak samo jak podatek od hazardu
a NBP nie wplaca w tym roku nic do budzetu panstwa (nie wiem jakie sa plany na przyszlosc)

wiec zostaje ten nieszczesny VAT, okolo polowa wszystkich wplywow, to moze bezrobotni powinni miec polowe praw do korzystania z przybytkow panstwowych

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
0fb2986dc06479a38c396fe4ec3c7ea3bc36c306_6584d2a18ec99 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-07-01, 18:03   #22
PumpkinEyes
Zakorzenienie
 
Avatar PumpkinEyes
 
Zarejestrowany: 2022-10
Wiadomości: 3 095
Dot.: Dylematy przyszłej mamy

[1=0fb2986dc06479a38c396fe 4ec3c7ea3bc36c306_6584d2a 18ec99;89618297]CIT tez jest podatkiem dochodowym, akcyza jest za uzywki wiec bym powiedziala ze nie ma sie czym chwalic ze sie placi bedac na bezrobociu, tak samo jak podatek od hazardu
a NBP nie wplaca w tym roku nic do budzetu panstwa (nie wiem jakie sa plany na przyszlosc)

wiec zostaje ten nieszczesny VAT, okolo polowa wszystkich wplywow, to moze bezrobotni powinni miec polowe praw do korzystania z przybytkow panstwowych

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz[/QUOTE]

Ale CIT nie jest podatkiem od dochodu osób fizycznych, więc i tak większość społeczeństwa go nie płaci.

Nie wiem co chcesz udowodnić w tym momencie. Społeczeństwo tak nie działa, że jak wpłacasz więcej to koniecznie będziesz wyciągać więcej. Wręcz przeciwnie cała idea polega na wyrównywaniu szans. Czy w takim razie małżeństwo, które wpada w próg podatkowy 32% powinno razem z dziećmi mieć pierwszeństwo do korzystania z usług publicznych przed ludźmi, którzy zarabiają gorzej i podatki płacą mniejsze? No nie wydaje mi się i pisze to z pozycji tych pierwszych.
PumpkinEyes jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-07-01, 18:30   #23
0fb2986dc06479a38c396fe4ec3c7ea3bc36c306_6584d2a18ec99
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2020-11
Wiadomości: 1 805
Dot.: Dylematy przyszłej mamy

Cytat:
Napisane przez PumpkinEyes Pokaż wiadomość
Ale CIT nie jest podatkiem od dochodu osób fizycznych, więc i tak większość społeczeństwa go nie płaci.

Nie wiem co chcesz udowodnić w tym momencie. Społeczeństwo tak nie działa, że jak wpłacasz więcej to koniecznie będziesz wyciągać więcej. Wręcz przeciwnie cała idea polega na wyrównywaniu szans. Czy w takim razie małżeństwo, które wpada w próg podatkowy 32% powinno razem z dziećmi mieć pierwszeństwo do korzystania z usług publicznych przed ludźmi, którzy zarabiają gorzej i podatki płacą mniejsze? No nie wydaje mi się i pisze to z pozycji tych pierwszych.
nie wiem, nie okresle sie w tym z calkowitym przekonaniem, bo nie jest to dla mnie tożsama sytuacja.
mam ustawiczna alergie na socjal-cwaniakow i wolalabym, zeby osoby takie jak ty mialy wiecej od osob takich jak ja (nie wpadam z dochodami w drugi prog), niz zeby patola miala wiecej.

i tak, rodzice pracujący na czarno albo calkowicie na zasilkach majacy pierwszenstwo do zlobkow i przedszkoli mnie odpalaja.


Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
0fb2986dc06479a38c396fe4ec3c7ea3bc36c306_6584d2a18ec99 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-07-03, 19:37   #24
Pannami7
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2023-06
Wiadomości: 2
Dot.: Dylematy przyszłej mamy

27 w tym roku
Pannami7 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-07-04, 10:54   #25
alicjaross
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2019-09
Wiadomości: 1 217
Dot.: Dylematy przyszłej mamy

Cytat:
Napisane przez PumpkinEyes Pokaż wiadomość
Bo ewidentnie masz braki z wiedzy ekonomicznej. Jak ktoś nie jest aktywny zawodowo czy pracuje na czarno to owszem, nie płaci podatku dochodowego. Tylko że podatki dochodowe stanowią niewielki procent wszystkich wpływów do budżetu państwa.

jeśli ktoś szuka pracy to ok, ale jak ktoś posyła do złobka dzieci żeby mieć wolne na seriale czy picie kawy, to trochę bezsensu.

---------- Dopisano o 10:54 ---------- Poprzedni post napisano o 10:49 ----------

[1=0fb2986dc06479a38c396fe 4ec3c7ea3bc36c306_6584d2a 18ec99;89618311]nie wiem, nie okresle sie w tym z calkowitym przekonaniem, bo nie jest to dla mnie tożsama sytuacja.
mam ustawiczna alergie na socjal-cwaniakow i wolalabym, zeby osoby takie jak ty mialy wiecej od osob takich jak ja (nie wpadam z dochodami w drugi prog), niz zeby patola miala wiecej.

i tak, rodzice pracujący na czarno albo calkowicie na zasilkach majacy pierwszenstwo do zlobkow i przedszkoli mnie odpalaja.


Wysłane z aplikacji Forum Wizaz[/QUOTE]
ta praca na czarno to w ogóle jest wkurzające, bo ludzie zarabiają nieżle, połowę ukrywają, więc dostają socjal i finalnie mają wiecej niż duża część ludzi na etacie. Np ex koleżanki jeździł tirem, zarabiał tam 8 tys netto, na liście płac najniższa reszta pod stołem. Powinni wprowadzić obrót bezgotówkowy
alicjaross jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Intymnie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2023-07-04 11:54:30


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 04:43.