18stka - co do jedzenia? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Kuchnia - moje gotowanie

Notka

Kuchnia - moje gotowanie Forum dla osób, które kochają gotować. W kuchnia - moje gotowanie dzielimy się wiedzą jak przyrządzić najlepsze na świecie potrawy, ciasta i desery.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2007-04-09, 20:46   #1
nika89
BAN stały
 
Avatar nika89
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Ze wschodu
Wiadomości: 4 824

18stka - co do jedzenia?


Witajcie.
Mam problem, poniewaz zamierzam urzadzic swoja 18stke w ta sobote (14.04) i absolutnie nie mam pojecia, co zaserwowac .
Chcialabym, by na stole na moich urodzinach znalazly sie jakies przekaski dla mlodziezy, lecz zeby ich przyrzadzenie nie bylo dlugie, a skladniki w miare tanie (po swietach i wczesniejszych rodzinnych uroczystosciach budzet stal sie troche nadszarpniety...). Poniewaz bedzie na niej ok 16 osob, totez chcialabym zrobic cos, co wystarczyloby by wykarmic cala gromade ludzi.
Czekam na propozycje, mile widziane przepisy . Licze na wasza pomoc. Pozdrawiam.
nika89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-04-09, 21:14   #2
truskava
Zakorzenienie
 
Avatar truskava
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: z Venus
Wiadomości: 3 665
Dot.: 18stka - co do jedzenia?

Ja polecam Ci salatke. dam nawet przepis bo jest naprawde pyszna! zreszta wszelkie salatki pasuja na takie przyjecia na 18-stka na przyklad

Oto przepis:
1 zupka chinska ostra, np. firmy Vifon
1 zupka chinska lagodna, np. firmy Vifon
1 papryka czerwona
1/2 pora
1 puszka kukurydzy
2 zielone ogórki
4 ogórki kiszone
5 jaj na twardo
majonez

Dwie zupki zalewamy 1 szklanka goracej wody i odstawiamy do zapecznienia. Reszte skladnikow szatkujemy (por) i kroimy w kostke (papryke, ogorki, jaja). Wszytskie skladniki mieszamy dodajac majonez.

Ot, i cala filozofia
truskava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-04-09, 21:26   #3
nika89
BAN stały
 
Avatar nika89
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Ze wschodu
Wiadomości: 4 824
Dot.: 18stka - co do jedzenia?

Dziekuje. Czekam na dalsze propozycje.
nika89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-04-09, 21:44   #4
Jezebeth
Wtajemniczenie
 
Avatar Jezebeth
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 2 417
Dot.: 18stka - co do jedzenia?

witaj ja robilam sama niedawno swoja 18,mianowicie na sylwestra.. bylo troche ludu,ale powiem ci,ze sprawdzonym przepisem sa faszerowane jajka. bardzo smaczne a wykonanie banalne
z 10 jajek
20 dag pieczarek
3 cebule
sól pieprz
i bierzemy sie do roboty

jajka gotujesz na twardo,przekrawasz na połowki i ostroznie wyjmujesz zoltka.w miedzy czasie smażysz starte na tarce z duzymi oczkami pieczarki i cebulke pokrojona w drobna kosteczke.zoltka,pieczark i i cebulke wrzucasz do jakiejs miseczki i dokladnie mieszasz(mozesz podziabac widelcem zeby byla jednolita masa ). na koncu mala lyzeczka spowrotem nakladasz wymieszane zoltka do jajeczka gdzie jest ich miejsce hehe
napisalam dosyc szczegolowo,ale mysle ze bedzie ci latwiej przygotowac pozdrawiam
Jezebeth jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-04-09, 22:42   #5
cmoksia
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Skierniewice / Warszawa
Wiadomości: 7 976
GG do cmoksia Send a message via Skype™ to cmoksia
Dot.: 18stka - co do jedzenia?

na początek - przekąski pierwsze co przyszło mi na myśl to koreczki, ale to praco- i czasochłonne a znika w kilka minut, więc ja bym sobie jednak darowała
potem pomyślałam o kanapkach - standard, ale jeśli przygotowujesz imprezę sama to może też lepiej sobie darować i poświęcić czas na coś innego
dobry sposób to różne surowe warzywa porozkładane na półmisku, ewentualne wykałaczki w zasięgu (zależy jakie warzywa dasz, bo np selera naciowego nie wyobrazam sobie jedzenia przy użyciu wykałaczki ) i ze 3 różne sosy(dipy): ja bym dała jakiś czosnkowy albo jak ktoś lubi koperkowy (ja z dwojga złego wybieram jednak czosnkowy), majonezowo-ketchupowy (proporcje 1:1) i.. i nie wiem jaki
albo
jeśli masz podgrzewacz, to jakaś maczanka, tu jest przepis na sprawdzoną:
1/2 litra mleka
2 czubate łyżki mąki
1 żółtko
1 cebula
1 łyżka masła
1/2 kg chleba
sól, pieprz

1. W 1/2 szklanki mleka rozrobić mąkę, pozostałe mleko zagotować. Zestawić z ognia, mieszając wlać rozrobioną mąkę.
2. Gotować mieszając na małym ogniu, aż zgęstnieje. Wbić żółtko, roztrzepać, przyprawić.
3. Cebulę obrać, posiekać i usmażyć na maśle. Maczankę wlać do efektownego naczynia (myślę, że chodzi po prostu o ładne ), polać cebulą z tłuszczem. Jeść bez użycia łyżki, maczając w niej kromki chleba.

to całkiem niezła sprawa jak się pije maczanka jest dosyć treściwa i można więcej pić i dłużej się trzymać nie wiem jak smakuje na zimno, zawsze mam na podgrzewaczu - znika zanim świeczka się wypali

jednak postawiłabym też na różne sałatki, tak jak truskava pisała (muszę wreszcie spróbować tej z zupek chińskich)
pamiętam, że na któryś moich urodzinach furorę robiła sałatka z kuleczek mozarelli, świeżych zielonych ogórków i pomidorów i chyba żółtego sera, ale tego ostatniego nie jestem pewna (przepis był na opakowaniu kuleczek mozarelli kupowanych w Tesco ), wg przepisu powinien być tam jeszcze sos vinegret, ale ja część składników z niego pominęłam

a jeśli chodzi o coś na ciepło, jako główne danie to jakaś mieszanka, w której jest wszystko, żeby nie robić 10 rzeczy na raz, np. ugotowany ryż z podsmażonymi kawałkami jakiegoś mięcha (kawałki kurczaka, kiełbasy, cokolwiek) i ugotowane, lub usmażone warzywa (można zmieszać różne mrożonki), wszystko to wymieszane razem z jakimś sosem (też może być ze słoika żeby było szybciej) ewentualnie dla urozmaicenia ryż może być ugotowany np w jakims bulionie - od razu inny smak
albo.
jakaś zapiekanka, np ziemniaczana czy makaronowa - przygotujesz sobie wcześniej, jak goscie przyjdą tylko wstawisz do piekarnika, w trakcie zabawy wyciągniesz i wszystkich posadzisz przy stole, nie będziesz musiała sterczeć w kuchni
albo
po prostu leczo czy gulasz i dużo pieczywa
albo
hot dogi na ciepło z przepisu Dolly (świetnie sprawdzają się na wszelkich imprezach, naprawdę kiedyś nawet u koleżanki w połowie imprezy je robiłam )

nie wiem czy to by przeszło, bo jednak będzie Was dużo, ale możeby urządzić wspólne pieczenie pizzy? tylko musialoby ich być kilka, a do piekarnika się wsadzi najwyżej 2 (czasem 3) na raz, a to mało.. więc chyba odpada..

a jeśli chodzi o deser, to jeśli masz domowej roboty ajerkoniak, podaj zwykłe lody śmietankowe/waniliowe polane nim - pyyycha
albo
zrób budyń np śmietankowy i czekoladowy i wlewaj je warstwami do przezroczystych naczyń - taka zebra i schłodź w lodówce (gorzej jak ktoś lubi tylko ciepły budyń... )
Tak samo możesz zrobic z kolorowymi galaretkami - to dobrze wygląda w szklankach, w środku mogą być owoce

to tak na szybko wymyślone, chwilowo więcej nie przychodzi mi do głowy
__________________
cmoksia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-04-10, 08:27   #6
stokrotka007
Rozeznanie
 
Avatar stokrotka007
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 544
Dot.: 18stka - co do jedzenia?

Na imprezach które wyprawiałam zawsze rewelacyjnie sprawdzały się najróżniejsze koreczko-szaszłyczki. Tanie i dziecinnie proste- na drewniane patyczki do szaszłyków(większe i mniejsze się kupi w każdym markecie i sklepie z pospodarstwem domowym) nabija się w dowolnej konfiguracji to co akurat w lodówce leży i pasuje do siebie smakiem, np ser feta, oliwki, kosteczki ogórka, paprykę zwykłą lub konserwową, kosteczki szynki i żółtego sera, cebulę lub czosnek marynowany, kawałeczki suszonej kiełbasy, malutkie grzanki, ananasa z puszki, grzybki z octu- inwencja dowolna, każde połaczenie jest przepyszne. Do tego z boku stojący keczup i jakiś prosty sosik np czosnkowy i gwarantuje, że niezależnie od ilości potrawa zniknie w krócej niż pół godziny
__________________
"...Dun Laoghaire. To tutaj w powietrzu czuje się energię, a ludzie wciąż jeszcze mają dla siebie czas. Wciąż jeszcze ze sobą rozmawiają..."

stokrotka007 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-04-10, 12:22   #7
cmoksia
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Skierniewice / Warszawa
Wiadomości: 7 976
GG do cmoksia Send a message via Skype™ to cmoksia
Dot.: 18stka - co do jedzenia?

Cytat:
Napisane przez stokrotka007 Pokaż wiadomość
Na imprezach które wyprawiałam zawsze rewelacyjnie sprawdzały się najróżniejsze koreczko-szaszłyczki. Tanie i dziecinnie proste- na drewniane patyczki do szaszłyków(większe i mniejsze się kupi w każdym markecie i sklepie z pospodarstwem domowym) nabija się w dowolnej konfiguracji to co akurat w lodówce leży i pasuje do siebie smakiem, np ser feta, oliwki, kosteczki ogórka, paprykę zwykłą lub konserwową, kosteczki szynki i żółtego sera, cebulę lub czosnek marynowany, kawałeczki suszonej kiełbasy, malutkie grzanki, ananasa z puszki, grzybki z octu- inwencja dowolna, każde połaczenie jest przepyszne. Do tego z boku stojący keczup i jakiś prosty sosik np czosnkowy i gwarantuje, że niezależnie od ilości potrawa zniknie w krócej niż pół godziny
i wlasnie dlatego unikam zabawy z koreczkami itp i wolę ten czas poświęcić na przygotowanie czegoś innego
__________________
cmoksia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2007-04-11, 08:29   #8
sugar_kitty
Zakorzenienie
 
Avatar sugar_kitty
 
Zarejestrowany: 2003-11
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 6 174
GG do sugar_kitty
Dot.: 18stka - co do jedzenia?

ja u siebie na imprezce miałam do jedzonka 2 rodzaje sałatek, śledziki, jajka faszerowane (2 rodzaje), na ciepło spaghetti, barszczyk z pasztecikami, wędlinka, serek itp. na kanapki (każdy robił z czym chciał) oczywiście dużo czipsów, paluszki, orzeszki, napoje, ciasto... razem ze mną było 13 osób.
myślę,że nie ma co "pazerować" na jedzonko, bo jak impreza ma być całonocna... to goście rano będą baaardzo głodni.
u mojej koleżanki jedynym ciepłym daniem były kiełbaski i skrzydełka kurczaka z grilla. żadnej sałatki, a moim zdaniem to podstawa każdej imprezy no ale tak to jest jak się robi imprezę jak najmniejszym kosztem lepiej mniej zapychaczy i na ten koszt przyrządzić coś bardziej pożywnego
__________________
po prostu Milena
sugar_kitty jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-04-11, 10:59   #9
iszsza
Zadomowienie
 
Avatar iszsza
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Waterford, Irl
Wiadomości: 1 444
Dot.: 18stka - co do jedzenia?

Moje propozycje:
- sałatki: np. z tuńczyka, czerwonej fasoli i ryżu oraz majonezu, lub z kaszy jęczmiennej, ogórków kiszonych i również czerwonej fasoli, lub całkiem prosta i dla lubiących coś ostrego: z makaroniku "ryżykowego", ogórka świeżego, kukurydzy i czosnku. robi sie ja błyskwicznie i jest świetna w samku. Jak chcesz podam dokładny przepis
- przekąski: oliwki,ogórki konserwowe, pieczarki, papryka itd.
- jajka faszerowane np. szynka, tuńczykiem
- koreczki z żółtego sera, kabanosów, i ogórka lub pieczarek,
- czegs słodkiego możesz zrobic smażone banany ( wystarczy parę babanów, przekrajasz je tak że z 1go wychodzi po 4 albo więcej kawałków i obtaczasz we wiórkach kok. - pycha)
może cos z tego co napisałam się Ci przyda???
życze miłej zabawy
__________________
don't make a photograph - just take it
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=229365

iszsza jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-04-11, 11:14   #10
Command Conquer
Raczkowanie
 
Avatar Command Conquer
 
Zarejestrowany: 2007-03
Wiadomości: 49
Dot.: 18stka - co do jedzenia?

a ja polecam właśnie koreczki, albo małe kanapeczki
jestem fanka pumpernikla,mam 2 fajne przepisy z nim:

1. Kromki pumpernikla ( według mnie najlepszy z schulstada) kroimy na 4 kwadraty, które układamy na półmisku. Na każdy kwadracik z chleba nakładamy twarożek, plasterek zielonego ogórka oraz szynki. Na wierzchu kładziemy czarną oliwkę i wkuwamy w nią wykałaczkę. I eleganckie koreczki są gotowe! Półmisek można ozdobić np. świeżymi ziołami i podawać!

2. Kromki Pumpernikla kroimy na 4 kwadraty. Na każdym kwadraciku kładziemy biały twarożek, kawałek łososia oraz koperek. Obok, na półmisku, układamy nieduże kawałki cytryny.

zycze udanej imprezy!!!

Edytowane przez Command Conquer
Czas edycji: 2011-09-06 o 13:39
Command Conquer jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kuchnia - moje gotowanie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 10:45.