Moje problemy kulinarne - ciasto cytrynowe - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Kuchnia - moje gotowanie

Notka

Kuchnia - moje gotowanie Forum dla osób, które kochają gotować. W kuchnia - moje gotowanie dzielimy się wiedzą jak przyrządzić najlepsze na świecie potrawy, ciasta i desery.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2005-05-19, 15:54   #1
lalesia
Zakorzenienie
 
Avatar lalesia
 
Zarejestrowany: 2005-02
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 5 080
GG do lalesia

Moje problemy kulinarne - ciasto cytrynowe


Dziewczynki, moze troche nie do tematu forum, ale mam problemy z ciastem cytrynowym. Odkad pamietam pieke je z babcia i bylo wspaniale. Teraz chcialam zrobic siama i za kazdym razem robi sie zakalec Tzn ciasto w piekarniku pieknie wyrasta, jest ogroooomne ale jak wyjme to zaczyna pomalutku opadac i w koncu robi sie zakalec. Pytalam babci jak dlaczego ale ona nie wie. Poza tym ma juz troszke skleroze i nie pamieta dokladnie. Jestem pewna ze samo ciasto robie dobrze a problem jest w pieczeniu! Wiec mam 2 pytanka
1. W jakiej temp piec to ciasto? (babcia nie pamieta)
2. Mam elektryczny piekarnik. Czy piec to na samym termoobiegu czy tez z dogrzewaniem z gory/dolu?

Bede bardzo wdzieczna za pomoc bo juz normalnie mnie szlak trafia! Po pierwsze nienawidze wyrzucac jedzenia a po drugie nienawidze jak mi cos nie wychodzi coz, taki juz ciezki charakterek ze mnie
lalesia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-05-19, 16:06   #2
Nutka
Nutka nie gryzie!
 
Avatar Nutka
 
Zarejestrowany: 2002-03
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 3 757
Talking Dot.: Moje problemy kulinarne - ciasto cytrynowe

Termoobieg jest najlepszy dla ciasta, ja przynajmniej tak zawsze i wszystkie ciasta piekę. Temperatura..nie wiem jakiego to rodzaju jest ciasto, jak takie "babkowe" to 180 - 200 wystarczy. Jak upieczesz wyłącz piekrnik i nie wyjmuj ciasta tylko poczekaj aż ostygnie-opada bo z gorącego nagle go wyciągasz


PS> najlepiej podaj dokladny przepis to i ja skorzystam i cos dokladniej poradzę ..moglabym upiec na sobotę

Nutka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-05-19, 16:16   #3
Szczęśliwa
Zadomowienie
 
Avatar Szczęśliwa
 
Zarejestrowany: 2004-05
Lokalizacja: Olsztyn
Wiadomości: 1 191
Dot.: Moje problemy kulinarne - ciasto cytrynowe

Myślę, że problem moze polegać właśnie na zbyt szybkim wyciąganiu ciasta z piekarnika (jak zauważyla zresztą Nutka). Po wyłaczeniu piekarka zostaw tam ciasto conajmniej 20 minut. Temperatura do 180 stopni (zawsze ok 20 stopni mniej niż w piekarniku gazowym). Jeśli ciasto jest bez owoców to wystarczy sam termoobieg, jeśli jest z owocami to proponuje włączyć także podpiekanie od dołu.
__________________
Pozdrawiam, Ewcia

Nasza córcia jest już z nami. Dagusia- 23.09.2010r.
Szczęśliwa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-05-19, 16:21   #4
lalesia
Zakorzenienie
 
Avatar lalesia
 
Zarejestrowany: 2005-02
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 5 080
GG do lalesia
Dot.: Moje problemy kulinarne - ciasto cytrynowe

A oto przepis

skladniki:
6 jajek
otrata skorka z cytryny
sok z 1 cytryny
opakowanko masla roslinnego (250g)
1.5 szklanki cukru
2.5 szklanki maki
lyzeczka proszku do pieczenia

żóltka, skorke, sokz cytryny, maslo i cukier zmixowac do uzyskania jednolitej, puszystej konsystencji bez grudek cukru. Nastepnie make wymieszac z proszkiem do pieczenia i stopniowo dodawac do cista (stopniowo, zebysciee sobie nie zapapraly miksera, bo jak sie kurz z maki podniesie to silniczek sie moze zatrzec, wiem z doswiadczenia). Ubic piane z bialek i delikatnie wmieszac w ciasto nie mixujac, tylko lyzka. Wylac na brytwanne podluzna, wysoka. I piec (wlasnie, w tym caly problem

Zycze smacznego, bo ciasto jest naprawde przepyszne!!!
lalesia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-05-19, 20:50   #5
Nutka
Nutka nie gryzie!
 
Avatar Nutka
 
Zarejestrowany: 2002-03
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 3 757
Dot.: Moje problemy kulinarne - ciasto cytrynowe

OKI postaram sie zrobić w sobote i zdam Ci relację o ile coś mi nie wypadnie ,ale raczej nie bo córka dopomina sie o ciasto :hap:

Czy ciasto opada tylko?? czy robi sie autentyczny zakalec?? Bo jeżeli opada to tak jak wspomnialam za szybko wyciagasz z pieca,daj mu ostygnąć w piecu. Jeżeli robi się zakalec...hmmm.. za "szybko" pieczesz- czyli ciasto piecze sie od góry i po bokach a srodek jest nie dopieczony,jak go jeszcze wyciagniesz z gorącego piekarnika to klapnie i klops.... albo ciasto za ciężkie..czyli za duzo maki-ale nie sadzę bo masz sprawdzony przepis. Piecz go tak jak wspomnialam powinno byc dobrze :hello:
Nutka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-05-19, 21:35   #6
lalesia
Zakorzenienie
 
Avatar lalesia
 
Zarejestrowany: 2005-02
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 5 080
GG do lalesia
Dot.: Moje problemy kulinarne - ciasto cytrynowe

Nutko, dokladnie ta druga sytuacja co opisalas. Ciasto pieknie wyrasta, ale jak je przekrawam to mam wrazenie ze jest niedopieczone!W srodku sa takie gluty, a po boku normalne. Z reszta jak wystygnie jest to samo: gora, dol i boki sa pyszne, tylko trzeba srodek wyrzucic Moze w takim razie dorzucic dogrzewanie z gory/dolu oprocz termoobiegu?

A poza tym zycze smacznego i zeby Ci nie opadlo
lalesia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-05-20, 06:42   #7
Nutka
Nutka nie gryzie!
 
Avatar Nutka
 
Zarejestrowany: 2002-03
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 3 757
Dot.: Moje problemy kulinarne - ciasto cytrynowe

Termoobieg jest najlepszy..jeżeli w środku jest niedopieczone..piecz wolniej w tem ok.200 i zostaw w piecu do ostygnięcia
Nutka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2005-05-22, 09:00   #8
Nutka
Nutka nie gryzie!
 
Avatar Nutka
 
Zarejestrowany: 2002-03
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 3 757
Dot.: Moje problemy kulinarne - ciasto cytrynowe

lalesiu zrobilam to ciasto..wyszlo piekne i wyrośniete i puszyste w srodku..
Pieklam w termoobiegu ok 45 min , 200 stopni, musisz sprawdzać czy jest w srodku upieczone patyczkiem lub jak ja zapalką-wbijam w ciasto zapałke i wyciagam jezeli jest oblepiona ciastem jeszcze trzeba podpiec jezeli zapalka jest "sucha" mozna wyłączyc piec.
Uważaj żeby nie spalic od góry gdyby sie niebespiecznie zabrazowilo zmniejsz temperaturę do 180

Ps . dalam tylko 5 jajek, i ciutke zapachu cytrynowego
Nutka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-05-22, 11:23   #9
lalesia
Zakorzenienie
 
Avatar lalesia
 
Zarejestrowany: 2005-02
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 5 080
GG do lalesia
Dot.: Moje problemy kulinarne - ciasto cytrynowe

Nutka, gratuluje ja wczoraj podjelam kolejna probe i znowu klapa *****ola ze mnie ale tak sie zawzielam, ze dzisiaj znowu robie, tylko tym razem babcie sciagam do pomocy zobaczymy czy z nia wyjdzie
lalesia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-05-25, 21:00   #10
BeataWi
Wtajemniczenie
 
Avatar BeataWi
 
Zarejestrowany: 2004-07
Wiadomości: 2 143
GG do BeataWi
Dot.: Moje problemy kulinarne - ciasto cytrynowe

Lalesiu ja robie ciasto cytrynowe troszeczke inaczej, moze sprobuj wg mojego przepisu udaje sie kazdemu
Skladniki:
3 lyzki wody
250g margaryny
1 szklanka cukru
2 szklanki maki
5 jaj
2 lyzeczki proszku do pieczenia
otarta skorka z cytryny
sok z 1 cytryny
Sposob przygotowania:
wode, margaryne i cukier podgrzewac w garnku do rozpuszczenia cukru a nastepnie wystudzic. Po wystudzeniu dodac make z proszkiem i wymieszac, nastepnie dodac jajka znowu wymieszac a na koniec dodaj skorke oraz sok z cytryny. Pieke to ciasto rowniez w podluznej formie, wkladam je do nagrzanego do 200° piekarnika na 15 min a nastepnie zmnieszam do 180° w sumie ok. godziny ale zawsze sprawdzam wykalaczka (tak jak Nutka).
__________________
Wszystkim zlodziejom przepisow mowie NIE

Becia69


http://www.pajacyk.pl/
http://www.polskieserce.pl/
BeataWi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-05-25, 21:22   #11
lalesia
Zakorzenienie
 
Avatar lalesia
 
Zarejestrowany: 2005-02
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 5 080
GG do lalesia
Dot.: Moje problemy kulinarne - ciasto cytrynowe

Dzieki za kolejny przepis, ale juz sie udalo robilam w sobote z babcia, ona nawet tego nie dotknela tylko stala nade mna. Robilam wszystko tak jak zawsze (a zawsze mi samej nie wychodzilo) i co? WYSZLO!!! Wyroslo piekne, ogromniaste ciast nie wiem w czym rzecz, bo nic a nic nie zmienilam skladu ani sposobu pieczenia tylko jedna roznica: babcia przyniosla maslo roslinne ktore bylo cieple. Myslicie, ze to moze miec jakies znaczenie? Ja zawzse bralam takie z lodowy!
lalesia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2005-05-26, 09:07   #12
Nutka
Nutka nie gryzie!
 
Avatar Nutka
 
Zarejestrowany: 2002-03
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 3 757
Dot.: Moje problemy kulinarne - ciasto cytrynowe

Och Ja zawsze mam cieple maslo (margarynę) ..jak wiem że bede piekla wyciagam z lodówki na 2,3 godziny i maslo i jajka ! Nic z lodówy ...Chyba że w przepisie jest zaznaczone że maslo ma być z lodówki ,zimne
__________________

_________________________ _________________________ _
_________________________ _________________________ _


WYSZUKIWARKA nie gryzie


Nutka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-04-27, 21:41   #13
.Lu.
Raczkowanie
 
Avatar .Lu.
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 248
Dot.: Moje problemy kulinarne - ciasto cytrynowe

właśnie upiekłam....
udalo sie, wyrosło super, choć jest bardzo ale to bardzo słodkie Nastepnym razem wezmę szklankę cukru...

poza tym mam uwage co do termoobiegu...zbyt czesto go nie uzywam, ale naczytałam sie tu, ze to jakis cud techniki....moj jest chyba jakiś dziwny...otoz, po 5 minutach pieczenia ciasto było juz bardzo wyrośnięte i zaróżowione....znaczy sie brązowiejące....wyłaczyła m wiec termo, ryzykując kompletną klapę....ale obyło sie bez niej
ciasto troszkę gliniaste, ale zwalam to na perypetie termo
Mam wrażenie, że moze super smakować z mlekiem
.Lu. jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kuchnia - moje gotowanie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 18:54.