Czy tabletki 72 h po powinny być ogólnodostępne? - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Ginekologia

Notka

Ginekologia Miejsce, w którym rozmawiamy o ginekologii. Tutaj znajdziesz pytania i odpowiedzi związane ze zdrowiem intymnym kobiety. Rozmawiamy np. o antykoncepcji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-07-01, 17:31   #31
giovanna92
Wtajemniczenie
 
Avatar giovanna92
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: tu diabeł mówi dobranoc
Wiadomości: 2 003
GG do giovanna92
Dot.: Czy tabletki 72 h po powinny być ogólnodostępne?

Jak dla mnie powinna byc ogolnodostepna w ten sposob, ze kazdy lekarz powinnien ja wypisywac- internista, okulista, kardiolog, dentysta itd. Moglyby byc dostepne bez recepty, ale do kupienia tylko w aptece - mysle tu o kobietach zgwalconych , tu szczegolnie liczy sie czas. Bo doszlibysmy do tego, ze beda do kupienia na stacji benzynowej kolo plynow do spryskiwaczy i gum do zucia
Wydaje mu sie, ze gdybym stosowala prezerwatywy zakupilabym tabletke 72PO tak dla swietego spokoju i wlasnej swiadomosci bezpieczenstwa. Wszystkie tabletki maja dluga date waznosci 3/5 lat, wiec te 90zl to nie duzo .
Wydaje mi sie , ze dobrym rozwiazaniem byloby gdyby lekarze mogli wypisywac recepty bez daty realizacji. Kobieta moglaby miec taka recepte w kosmetyczce , wozic ze soba , a w razie pekniecia gumki poprostu wykupic.
__________________
Kochać i być kochanym to tak, jakby z obu stron grzało nas słońce...
giovanna92 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-01, 18:34   #32
mezaga
Zakorzenienie
 
Avatar mezaga
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: Małopolska
Wiadomości: 10 169
Dot.: Czy tabletki 72 h po powinny być ogólnodostępne?

Cytat:
Napisane przez klempaa Pokaż wiadomość

I co, i dlatego, że ktoś ma myśli samobójcze to należy usunąć ze sklepów wszystkie sznury, noże itd? Bo nie rozumiem analogii. Żyjemy w społeczeństwie, ale każdy odpowiada za siebie, to, że ktoś mógłby potencjalnie zrobić coś głupiego to żaden argument.
Akurat do samobójców się przyczepiłaś, a czemu nie do narkomanów? Oczywiście, że nie usuniemy noży czy sznurów ze sklepów ale ja też nie pisze, żeby zrobić zakaz sprzedaży tych tabletek w ogóle - a taka jest analogia. Noże i sznury używane są też przez ludzi nie chcących popełnić samobójstwa - jeśli już się tak czepiać szczegółów a tabletki 72 TYLKO w celu uniknięcia zapłodnienia. Więc moim zdaniem ktoś powinien nad tym sprawować kontrolę. Bo tak jak pisałam wcześniej to nie cukierki. Tak samo jak dla ciebie żadnym argumentem jest głupota innych tak dla mnie jest dużym i w ten sposób nie dojdziemy na pewno do porozumienia.

Cytat:
Napisane przez giovanna92 Pokaż wiadomość
Jak dla mnie powinna byc ogolnodostepna w ten sposob, ze kazdy lekarz powinnien ja wypisywac- internista, okulista, kardiolog, dentysta itd. Moglyby byc dostepne bez recepty, ale do kupienia tylko w aptece - mysle tu o kobietach zgwalconych , tu szczegolnie liczy sie czas. Bo doszlibysmy do tego, ze beda do kupienia na stacji benzynowej kolo plynow do spryskiwaczy i gum do zucia
Wydaje mu sie, ze gdybym stosowala prezerwatywy zakupilabym tabletke 72PO tak dla swietego spokoju i wlasnej swiadomosci bezpieczenstwa. Wszystkie tabletki maja dluga date waznosci 3/5 lat, wiec te 90zl to nie duzo .
Wydaje mi sie , ze dobrym rozwiazaniem byloby gdyby lekarze mogli wypisywac recepty bez daty realizacji. Kobieta moglaby miec taka recepte w kosmetyczce , wozic ze soba , a w razie pekniecia gumki poprostu wykupic.
Zgadzam się z tym jak najbardziej.
__________________
Twory - powrót do życia - kilka dłubanek
Zaproszenia - odkurzamy wątek - zaproszenia na Chrzest
mezaga jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-01, 18:48   #33
LaCamilla
Raczkowanie
 
Avatar LaCamilla
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 294
Dot.: Czy tabletki 72 h po powinny być ogólnodostępne?

Powinna być dostępna w aptekach bez recepty - w takich wypadkach liczy się czas, a do ginekologa wcale nie tak łatwo się dostać na NFZ z dnia na dzień, no i nie każdego stać na prywatną wizytę. Nie wspomnę już o lekarzach z Bożej łaski, którzy odmawiają recepty, bo i to się zdarza.
Albo tak, jak było pisane wyżej - powinien móc ją przepisywać zwykły internista.
LaCamilla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-01, 18:53   #34
cherry_flamme
Zakorzenienie
 
Avatar cherry_flamme
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 7 367
Dot.: Czy tabletki 72 h po powinny być ogólnodostępne?

Cytat:
Napisane przez giovanna92 Pokaż wiadomość
Jak dla mnie powinna byc ogolnodostepna w ten sposob, ze kazdy lekarz powinnien ja wypisywac- internista, okulista, kardiolog, dentysta itd. Moglyby byc dostepne bez recepty, ale do kupienia tylko w aptece - mysle tu o kobietach zgwalconych , tu szczegolnie liczy sie czas. Bo doszlibysmy do tego, ze beda do kupienia na stacji benzynowej kolo plynow do spryskiwaczy i gum do zucia
Wydaje mu sie, ze gdybym stosowala prezerwatywy zakupilabym tabletke 72PO tak dla swietego spokoju i wlasnej swiadomosci bezpieczenstwa. Wszystkie tabletki maja dluga date waznosci 3/5 lat, wiec te 90zl to nie duzo .
Wydaje mi sie , ze dobrym rozwiazaniem byloby gdyby lekarze mogli wypisywac recepty bez daty realizacji. Kobieta moglaby miec taka recepte w kosmetyczce , wozic ze soba , a w razie pekniecia gumki poprostu wykupic.
Przecież może ją wypisać każdy lekarz. Nie trzeba iść od razu do ginekologa.
__________________
Najtrudniejszy jest koniec miesiąca.

Zwłaszcza 30 ostatnich dni.

Edytowane przez cherry_flamme
Czas edycji: 2013-07-01 o 18:55
cherry_flamme jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-01, 19:00   #35
Magda9876
Rozeznanie
 
Avatar Magda9876
 
Zarejestrowany: 2008-01
Wiadomości: 548
GG do Magda9876 Send a message via Skype™ to Magda9876
Dot.: Czy tabletki 72 h po powinny być ogólnodostępne?

Cytat:
Napisane przez Ettienette Pokaż wiadomość
Wiem że np. w Indiach zarówno tabletki jak i PO są dostępne w aptekach bez recepty , ale tam społeczeństwo jest zamknięte i mają za duży przyrost naturalny więc rozumiem obawy .
Dokładnie, mieszkam w Indiach. Tutaj nawet są reklamy takich tabletek, np. w gazecie. Czyli społeczeństwo jest zachęcana do kupowania i używania
Ja jestem jak najbardziej za ogólną dostępnością. Mam tutaj na myśli apteki. Może niekoniecznie na stacji benzynowej czy w supermarkecie, bo to są jednak tabletki o silniejszym działaniu niż tabletka przeciw bólowi głowy. Tutaj liczy się czas, więc zapisy do lekarzy i kolejki nie w chodzą w rachubę. U mojego polskiego internisty bywały kolejki po 1tydzień czekania. Po tym jak zemdlałam 2 razy musiałam czekać do lekarza 7dni!! Do państwowego ginekologa po 2-3tyg. kolejek. Paranoja. Takie tabletki powinny być jak najbardziej dostępne, ale powinien być limit sprzedaży, np. tylko 1 tabletka. Wtedy też można by było sobie kupić taką tabletkę profilaktycznie i trzymać na czarną godzinę (w ramach daty ważności oczywiście, nie wiecznie).
Ponadto oburza mnie narzucanie przez lekarzy ich światopoglądu. Jeśli lekarz stwierdzi, że jest nawiedzonym katolikiem i to wbrew jego zasadom to jeszcze odmówi. Ale ja jako pacjent mam prawo być wyznawcą czego innego i np. z moją religią czy światopoglądem nie jest to sprzeczne i chcę pigułkę! Takie osoby wogóle nie powinny być lekarzami swoją drogą.
Magda9876 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-01, 19:20   #36
giovanna92
Wtajemniczenie
 
Avatar giovanna92
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: tu diabeł mówi dobranoc
Wiadomości: 2 003
GG do giovanna92
Dot.: Czy tabletki 72 h po powinny być ogólnodostępne?

Cytat:
Napisane przez cherry_flamme Pokaż wiadomość
Przecież może ją wypisać każdy lekarz. Nie trzeba iść od razu do ginekologa.

Ja napisalam, ze powinien , a nie ze moze.
__________________
Kochać i być kochanym to tak, jakby z obu stron grzało nas słońce...
giovanna92 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-01, 19:25   #37
Chatul
ma zielone pojęcie
 
Avatar Chatul
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: T'Kashi (Wolkan)
Wiadomości: 40 401
Dot.: Czy tabletki 72 h po powinny być ogólnodostępne?

Cytat:
Napisane przez Magda9876 Pokaż wiadomość
Takie tabletki powinny być jak najbardziej dostępne, ale powinien być limit sprzedaży, np. tylko 1 tabletka. Wtedy też można by było sobie kupić taką tabletkę profilaktycznie i trzymać na czarną godzinę (w ramach daty ważności oczywiście, nie wiecznie).
A po co limit sprzedaży? I co on by dał, skoro ktoś od razu mógłby iść do apteki obok i kupić kolejną tabletkę?

Cytat:
Ponadto oburza mnie narzucanie przez lekarzy ich światopoglądu. Jeśli lekarz stwierdzi, że jest nawiedzonym katolikiem i to wbrew jego zasadom to jeszcze odmówi. Ale ja jako pacjent mam prawo być wyznawcą czego innego i np. z moją religią czy światopoglądem nie jest to sprzeczne i chcę pigułkę! Takie osoby wogóle nie powinny być lekarzami swoją drogą.
Jasne, że masz prawo wyznawać inną religię i inny światopogląd, ale czy masz prawo narzucić swoje podejście lekarzowi? Czy on jako lekarz musi zgadzać się na wszystko, co jest moralne dla jego pacjenta? Dlaczego to lekarz ma się dostosować do Twojej moralności?

Zresztą, nie moralność jest w tej sytuacji nadrzędna, ale prawo A prawo polskie daje lekarzowi prawo odmówienia przepisania tabletki PO.
__________________
Nowhere am I so desperately needed as among a shipload of illogical humans”.
Spock („Star Trek”)
Chatul jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-07-01, 19:27   #38
giovanna92
Wtajemniczenie
 
Avatar giovanna92
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: tu diabeł mówi dobranoc
Wiadomości: 2 003
GG do giovanna92
Dot.: Czy tabletki 72 h po powinny być ogólnodostępne?

---------- Dopisano o 20:27 ---------- Poprzedni post napisano o 20:25 ----------

[/COLOR]
Cytat:
Napisane przez cherry_flamme Pokaż wiadomość
Przecież może ją wypisać każdy lekarz. Nie trzeba iść od razu do ginekologa.

Ja napisalam, ze powinien , a nie ze moze.
Tak naprawde lekarz np. okulista nie musi wypisac recepty na tabletki 72PO. To jest tylko i wylacznie jego dobra wola. Bo w istocie tego typu tabletki sa w zakresie lekarza ginekologa, ktory powinien je przepisac po uprzednim zbadaniu pacjentki. A taki okulista niby czym ma zbadac pacjentke?
__________________
Kochać i być kochanym to tak, jakby z obu stron grzało nas słońce...

Edytowane przez giovanna92
Czas edycji: 2013-07-01 o 19:28
giovanna92 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-01, 19:36   #39
Magda9876
Rozeznanie
 
Avatar Magda9876
 
Zarejestrowany: 2008-01
Wiadomości: 548
GG do Magda9876 Send a message via Skype™ to Magda9876
Dot.: Czy tabletki 72 h po powinny być ogólnodostępne?

Cytat:
Napisane przez Chatul Pokaż wiadomość
A po co limit sprzedaży? I co on by dał, skoro ktoś od razu mógłby iść do apteki obok i kupić kolejną tabletkę?

Jasne, że masz prawo wyznawać inną religię i inny światopogląd, ale czy masz prawo narzucić swoje podejście lekarzowi? Czy on jako lekarz musi zgadzać się na wszystko, co jest moralne dla jego pacjenta? Dlaczego to lekarz ma się dostosować do Twojej moralności?

Zresztą, nie moralność jest w tej sytuacji nadrzędna, ale prawo A prawo polskie daje lekarzowi prawo odmówienia przepisania tabletki PO.
Z tym limitem to tak tylko na głos myślę. Masz rację. Ciężko by to kontrolować.
Dokładnie tutaj chodzi o prawo. Jeśli wg prawa może odmówić to jest to złe prawo. Prawo powinno pozwalać przepisywać taką tabletkę lekarzowi rodzinnemu, a on nie powinien mieć prawa odmówić.
Magda9876 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-01, 20:13   #40
Chatul
ma zielone pojęcie
 
Avatar Chatul
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: T'Kashi (Wolkan)
Wiadomości: 40 401
Dot.: Czy tabletki 72 h po powinny być ogólnodostępne?

Cytat:
Napisane przez Magda9876 Pokaż wiadomość
Dokładnie tutaj chodzi o prawo. Jeśli wg prawa może odmówić to jest to złe prawo.
Ja się z tym akurat nie zgadzam.

Cytat:
Prawo powinno pozwalać przepisywać taką tabletkę lekarzowi rodzinnemu, a on nie powinien mieć prawa odmówić.
Mnie w sumie zastanawia dlaczego lekarz rodzinny i jakikolwiek inny poza ginekologiem ma prawo przepisać taką tabletkę. Jeśli się reguluje dostęp do leków, to robi się to z jakiegoś powodu. Ja myślałam, że powodem jest to, że potrzebne jest wcześniejsze przebadanie pacjentki, co ginekolog zrobić może, ale czego np. lekarz rodzinny czy weterynarz już nie zrobią. Efekt jest taki, że dostęp do tabletki jest utrudniony, a korzyści w postaci obowiązkowego przebadania pacjentki tak naprawdę nie ma.
__________________
Nowhere am I so desperately needed as among a shipload of illogical humans”.
Spock („Star Trek”)
Chatul jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-01, 22:10   #41
cherry_flamme
Zakorzenienie
 
Avatar cherry_flamme
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 7 367
Dot.: Czy tabletki 72 h po powinny być ogólnodostępne?

Cytat:
Napisane przez Chatul Pokaż wiadomość
Ja się z tym akurat nie zgadzam.



Mnie w sumie zastanawia dlaczego lekarz rodzinny i jakikolwiek inny poza ginekologiem ma prawo przepisać taką tabletkę. Jeśli się reguluje dostęp do leków, to robi się to z jakiegoś powodu. Ja myślałam, że powodem jest to, że potrzebne jest wcześniejsze przebadanie pacjentki, co ginekolog zrobić może, ale czego np. lekarz rodzinny czy weterynarz już nie zrobią. Efekt jest taki, że dostęp do tabletki jest utrudniony, a korzyści w postaci obowiązkowego przebadania pacjentki tak naprawdę nie ma.
Ale jak chcesz przebadać pacjentkę? Standardowe badanie ginekologiczne? Co to da Nie jestem pewna, ale wydaje mi się, że każdy lekarz może przepisać każdy lek.
__________________
Najtrudniejszy jest koniec miesiąca.

Zwłaszcza 30 ostatnich dni.
cherry_flamme jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-07-01, 22:16   #42
Chatul
ma zielone pojęcie
 
Avatar Chatul
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: T'Kashi (Wolkan)
Wiadomości: 40 401
Dot.: Czy tabletki 72 h po powinny być ogólnodostępne?

Cytat:
Napisane przez cherry_flamme Pokaż wiadomość
Ale jak chcesz przebadać pacjentkę? Standardowe badanie ginekologiczne? Co to da
Choćby upewnienie się, że pacjentka nie jest w widocznej już dla lekarza ciąży. Ginekolog może to sprawdzić, lekarz rodzinny, weterynarz czy okulista, już niezbyt.

Cytat:
Nie jestem pewna, ale wydaje mi się, że każdy lekarz może przepisać każdy lek.
Też mi się tak wydaje. I dla mnie to bez sensu. Utrudnianie dostępu do tabletki, które niczego nie daje, bo wiadomo, że weterynarz czy okulista nie przeprowadzą badania ginekologicznego i nie są w stanie zaręczyć, że pacjentka może brać tabletkę PO. A jeśli lekarz bez takiej wiedzy może tę tabletkę przepisać, to po co w ogóle zmuszać do wizyty u lekarza? Po co to?
__________________
Nowhere am I so desperately needed as among a shipload of illogical humans”.
Spock („Star Trek”)
Chatul jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-01, 22:42   #43
cherry_flamme
Zakorzenienie
 
Avatar cherry_flamme
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 7 367
Dot.: Czy tabletki 72 h po powinny być ogólnodostępne?

Ale wzięcie tabletki po w ciąży nie spowoduje poronienia, więc tego lekarz sprawdzać nie musi.
__________________
Najtrudniejszy jest koniec miesiąca.

Zwłaszcza 30 ostatnich dni.
cherry_flamme jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-01, 23:10   #44
Chatul
ma zielone pojęcie
 
Avatar Chatul
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: T'Kashi (Wolkan)
Wiadomości: 40 401
Dot.: Czy tabletki 72 h po powinny być ogólnodostępne?

Cytat:
Napisane przez cherry_flamme Pokaż wiadomość
Ale wzięcie tabletki po w ciąży nie spowoduje poronienia, więc tego lekarz sprawdzać nie musi.
Myślę, że chodzi o to, by pacjentka niepotrzebnie nie brała tabletki, która nie zadziała i co do której nie ma pewności, że nie zaszkodzi rozwijającej się już ciąży.
__________________
Nowhere am I so desperately needed as among a shipload of illogical humans”.
Spock („Star Trek”)
Chatul jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-01, 23:23   #45
cherry_flamme
Zakorzenienie
 
Avatar cherry_flamme
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 7 367
Dot.: Czy tabletki 72 h po powinny być ogólnodostępne?

Nie znam się, ale chyba nie da się zdiagnozować ciąży, która trwa od kilkudziesięciu godzin, więc badanie i tak nic by nie wykazało. Chyba, że ktoś przyjdzie po receptę miesiąc po awarii
__________________
Najtrudniejszy jest koniec miesiąca.

Zwłaszcza 30 ostatnich dni.
cherry_flamme jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-02, 09:06   #46
Chatul
ma zielone pojęcie
 
Avatar Chatul
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: T'Kashi (Wolkan)
Wiadomości: 40 401
Dot.: Czy tabletki 72 h po powinny być ogólnodostępne?

Cytat:
Napisane przez cherry_flamme Pokaż wiadomość
Nie znam się, ale chyba nie da się zdiagnozować ciąży, która trwa od kilkudziesięciu godzin, więc badanie i tak nic by nie wykazało. Chyba, że ktoś przyjdzie po receptę miesiąc po awarii
Zawsze myślałam, że chodzi właśnie o wykluczenie już istniejącej od jakiegoś czasu ciąży, o której pacjentka po prostu nie wie. Ale chyba nie to było zamysłem osoby ustalającej zasady dostępności tabletek PO, skoro każdy lekarz może taką tabletkę przepisać. A wiadomo, że poza ginekologiem to już inny lekarz badania ginekologicznego nie wykona. Jeśli więc nie chodzi o badanie ginekologiczne, to ja już nie wiem o co chodzi. W takiej sytuacji to dla mnie zwykłe dodawanie ludziom problemów w imię nie wiadomo czego. Bo nie ma żadnej korzyści z dodatkowego kroku, jakim jest konieczność odwiedzenia lekarza.
__________________
Nowhere am I so desperately needed as among a shipload of illogical humans”.
Spock („Star Trek”)
Chatul jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-02, 13:00   #47
kennedy
Zakorzenienie
 
Avatar kennedy
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 18 401
Dot.: Czy tabletki 72 h po powinny być ogólnodostępne?

niestety ale ludzie to idioci. dlatego tylko na recepte powinni wypisywac
kennedy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-02, 13:08   #48
Kamilkapudelek
Przyczajenie
 
Avatar Kamilkapudelek
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 3
Dot.: Czy tabletki 72 h po powinny być ogólnodostępne?

Jakiś czas temu moja Mimi mi powiedziała że wprowadzają takie środki bez recepty ponieważ chodzi o sprzedaż nowych środków medycznych, generalnie biznes a po drugie to na planecie Ziemia jest przeludnienie i nikomu nie zależy żeby populacja się rozrastała.
__________________
Słoneczko praży
sony vegas pro
Kamilkapudelek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-02, 13:18   #49
Serenely
Zakorzenienie
 
Avatar Serenely
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 4 798
Dot.: Czy tabletki 72 h po powinny być ogólnodostępne?

Ja nie wiem co Wy macie z tym taki problem, że "ktoś sobie może zniszczyć życie/zdrowie/hormony/itp.". A bo mało takich przykładów, gdzie rzeczy na receptę stawały się "ogólnodostępne"? Ile to już razy słyszałam jak koleżanka pożyczyła koleżance tabletkę anty, bo ma dziś imprezę i potrzebuje zabezpieczenia. Ostatnio zrobiła się przecież afera z moim ulubionym Ibupromem, który na receptę nie jest, ale po paru tabletkach za dużo robi się fajny odlot - jak po Acodinie swego czasu. Pełno jest takich środków. Zastosowanie nie ma tu wiele do gadania, bo każdy lek ma skutki uboczne. Ja sobie rozwaliłam Bromergonem prolaktynę doszczętnie i co? Mam zaskarżyć lekarza o to, że mi przepisał i kazał brać?

Dla chcącego nic trudnego, środki wczesnoporonne są dostępne i bez recepty - w sieci. Dlatego ja popieram dostęp do środków dla ludzi, którzy są tego świadomi, wiedzą co robią, zgadzają się na wszystkie ewentualne skutki i efekty. W naszym kraju jednak nie bardzo miałoby sens sprzedawanie tego bez recepty - choćby ze względu na rosnący poziom głupoty w coraz to młodszej generacji. Uważam, że zmiana powinna nastąpić w głowach tych wszystkich konowałów i fanatyków religijnych w służbach zdrowia. To niczyja sprawa co kobieta chce robić w sprawie, o której mowa w tym temacie. Chce łyknąć tabletkę, nie chce dopuścić do ciąży - jej prawo. Żaden lekarz nie powinien jej tego prawa odmawiać ze względu swoich przekonań! Miałam taki nieprzyjemny incydent i nie życzę nikomu, kto jest w podbramkowej sytuacji na spotkanie takiego lekarza. :-/

Edytowane przez Serenely
Czas edycji: 2013-07-02 o 13:19
Serenely jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-07-02, 13:36   #50
Chatul
ma zielone pojęcie
 
Avatar Chatul
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: T'Kashi (Wolkan)
Wiadomości: 40 401
Dot.: Czy tabletki 72 h po powinny być ogólnodostępne?

Cytat:
Napisane przez Serenely Pokaż wiadomość
Ja nie wiem co Wy macie z tym taki problem, że "ktoś sobie może zniszczyć życie/zdrowie/hormony/itp.".
No wiesz, później reszta społeczeństwa płaci za leczenie takich osób Poza tym, dużo korzystniejsze jest życie w zdrowym społeczeństwie

Cytat:
A bo mało takich przykładów, gdzie rzeczy na receptę stawały się "ogólnodostępne"? Ile to już razy słyszałam jak koleżanka pożyczyła koleżance tabletkę anty, bo ma dziś imprezę i potrzebuje zabezpieczenia. Ostatnio zrobiła się przecież afera z moim ulubionym Ibupromem, który na receptę nie jest, ale po paru tabletkach za dużo robi się fajny odlot - jak po Acodinie swego czasu. Pełno jest takich środków.
To prawda. A później leki z kolejną substancją stają się lekami na receptę

Cytat:
To niczyja sprawa co kobieta chce robić w sprawie, o której mowa w tym temacie. Chce łyknąć tabletkę, nie chce dopuścić do ciąży - jej prawo. Żaden lekarz nie powinien jej tego prawa odmawiać ze względu swoich przekonań!
Ja się z tym nie zgadzam. Uważam, że lekarze tak samo, jak ich pacjentki mają prawo do swoich przekonań i nie widzę powodu, by zmuszać ich do działania wbrew własnym zasadom. Wolałabym za to, by lekarze od razu informowali, że np. z powodów religijnych nie przepisują tabletek hormonalnych. Wtedy osoby zainteresowane takimi środkami w ogóle by się do danego lekarza nie zgłaszały, a z kolei osoby wyznające tę samą religię, co lekarz, pewnie z przyjemnością poszłyby do lekarza, który na 100% nie zaproponuje im czegoś niezgodnego z ich religią.
__________________
Nowhere am I so desperately needed as among a shipload of illogical humans”.
Spock („Star Trek”)
Chatul jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-02, 14:05   #51
Serenely
Zakorzenienie
 
Avatar Serenely
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 4 798
Dot.: Czy tabletki 72 h po powinny być ogólnodostępne?

NIE MIESZAJMY RELIGII DO MEDYCYNY BO TO PARANOJA. Serio. Jak ktoś decyduje się zostać ginekologiem, zdaje sobie sprawę, że to wiąże się z takimi kwestiami jak aborcja, gwałt itp. itp..., to niech zmieni specjalizację, jeśli nie potrafi działać obiektywnie. Może jeszcze pozwólmy aptekarzom działać zgodnie ze swoimi przekonaniami, hm? Wtedy nigdzie nie kupimy tabletek nie tylko wczesnoporonnych, ale i antykoncepcyjnych - bo to przecież grzech!

Życie w zdrowym społeczeństwie? To żeś mnie ubawiła.
Serenely jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-02, 14:16   #52
Magda9876
Rozeznanie
 
Avatar Magda9876
 
Zarejestrowany: 2008-01
Wiadomości: 548
GG do Magda9876 Send a message via Skype™ to Magda9876
Dot.: Czy tabletki 72 h po powinny być ogólnodostępne?

Cytat:
Napisane przez Serenely Pokaż wiadomość
NIE MIESZAJMY RELIGII DO MEDYCYNY BO TO PARANOJA. Serio. Jak ktoś decyduje się zostać ginekologiem, zdaje sobie sprawę, że to wiąże się z takimi kwestiami jak aborcja, gwałt itp. itp..., to niech zmieni specjalizację, jeśli nie potrafi działać obiektywnie. Może jeszcze pozwólmy aptekarzom działać zgodnie ze swoimi przekonaniami, hm? Wtedy nigdzie nie kupimy tabletek nie tylko wczesnoporonnych, ale i antykoncepcyjnych - bo to przecież grzech!


Dodam jeszcze, że nie żyjemy w państwie wyznaniowym! Nie mamy przestrzegać prawa religijnego. Prawo i państwo oraz lekarze to strefy świeckie. I całe szczęście! Religia powinna być prywatną sprawą każdego człowieka i powinna zostać w domu! Wychodząc do ludzi sprawy religii nie powinny być poruszane. I dokładnie, lekarz decydując się na ginekologię nie powinien być nawiedzonym katolikiem.
Magda9876 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-02, 14:19   #53
mezaga
Zakorzenienie
 
Avatar mezaga
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: Małopolska
Wiadomości: 10 169
Dot.: Czy tabletki 72 h po powinny być ogólnodostępne?

Cytat:
Napisane przez Serenely Pokaż wiadomość
NIE MIESZAJMY RELIGII DO MEDYCYNY BO TO PARANOJA. Serio. Jak ktoś decyduje się zostać ginekologiem, zdaje sobie sprawę, że to wiąże się z takimi kwestiami jak aborcja, gwałt itp. itp..., to niech zmieni specjalizację, jeśli nie potrafi działać obiektywnie. Może jeszcze pozwólmy aptekarzom działać zgodnie ze swoimi przekonaniami, hm? Wtedy nigdzie nie kupimy tabletek nie tylko wczesnoporonnych, ale i antykoncepcyjnych - bo to przecież grzech!

Życie w zdrowym społeczeństwie? To żeś mnie ubawiła.
Tak tylko dla uściślenia - tabletek wczesnoporonnych u nas nigdzie nie dostaniesz - a tabletka 72po nie jest tabletką wczesnoporonną.
__________________
Twory - powrót do życia - kilka dłubanek
Zaproszenia - odkurzamy wątek - zaproszenia na Chrzest
mezaga jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-02, 14:27   #54
Chatul
ma zielone pojęcie
 
Avatar Chatul
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: T'Kashi (Wolkan)
Wiadomości: 40 401
Dot.: Czy tabletki 72 h po powinny być ogólnodostępne?

Cytat:
Napisane przez Serenely Pokaż wiadomość
Jak ktoś decyduje się zostać ginekologiem, zdaje sobie sprawę, że to wiąże się z takimi kwestiami jak aborcja, gwałt itp. itp..., to niech zmieni specjalizację, jeśli nie potrafi działać obiektywnie.
Co nazywasz „działaniem obiektywnym”?

Cytat:
Napisane przez Magda9876 Pokaż wiadomość
Dodam jeszcze, że nie żyjemy w państwie wyznaniowym! Nie mamy przestrzegać prawa religijnego. Prawo i państwo oraz lekarze to strefy świeckie.
I polskie świeckie prawo daje lekarzom możliwość odmówienia przepisania recepty na tabletkę PO.
__________________
Nowhere am I so desperately needed as among a shipload of illogical humans”.
Spock („Star Trek”)
Chatul jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-02, 14:50   #55
Serenely
Zakorzenienie
 
Avatar Serenely
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 4 798
Dot.: Czy tabletki 72 h po powinny być ogólnodostępne?

Chatul, działanie zgodne ze zdrowiem i wolą pacjentki, a nie własnymi przekonaniami. Bo idąc tym tokiem myślenia, niedługo lekarze nie będą przepisywać antyków, bo blokują owulację i uniemożliwiają zapłodnienie i to jest niezdrowe i grzech! -,-

mezaga, wg lekarki, o którą prosiłam przepisanie Escapelle, to JEST ŚRODEK WCZESNOPORONNY. I tak uważa większość lekarzy, która nie chce go przepisywać. Coś więcej?
Serenely jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-02, 15:04   #56
mezaga
Zakorzenienie
 
Avatar mezaga
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: Małopolska
Wiadomości: 10 169
Dot.: Czy tabletki 72 h po powinny być ogólnodostępne?

Cytat:
Napisane przez Serenely Pokaż wiadomość
Chatul, działanie zgodne ze zdrowiem i wolą pacjentki, a nie własnymi przekonaniami. Bo idąc tym tokiem myślenia, niedługo lekarze nie będą przepisywać antyków, bo blokują owulację i uniemożliwiają zapłodnienie i to jest niezdrowe i grzech! -,-

mezaga, wg lekarki, o którą prosiłam przepisanie Escapelle, to JEST ŚRODEK WCZESNOPORONNY. I tak uważa większość lekarzy, która nie chce go przepisywać. Coś więcej?
W Polsce sprzedaż tabletek wczesnoporonnych jest zabroniona prawnie. Sprawdziłaś pogląd na tą sprawę u większości lekarzy? Wątpię.
__________________
Twory - powrót do życia - kilka dłubanek
Zaproszenia - odkurzamy wątek - zaproszenia na Chrzest
mezaga jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-02, 15:10   #57
Serenely
Zakorzenienie
 
Avatar Serenely
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 4 798
Dot.: Czy tabletki 72 h po powinny być ogólnodostępne?

Sprawdziłam pogląd u dziewczyn, które u takich lekarzy były. Nie były to pojedyncze przypadki.
Serenely jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-02, 15:16   #58
Chatul
ma zielone pojęcie
 
Avatar Chatul
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: T'Kashi (Wolkan)
Wiadomości: 40 401
Dot.: Czy tabletki 72 h po powinny być ogólnodostępne?

Cytat:
Napisane przez Serenely Pokaż wiadomość
Chatul, działanie zgodne ze zdrowiem i wolą pacjentki, a nie własnymi przekonaniami.
A co ma wola pacjentki do obiektywizmu?

Cytat:
Bo idąc tym tokiem myślenia, niedługo lekarze nie będą przepisywać antyków, bo blokują owulację i uniemożliwiają zapłodnienie i to jest niezdrowe i grzech! -,-
Szczerze powiedziawszy, nie dziwi mnie, że niektórzy ginekolodzy nie są chętni do przepisywania takich tabletek.
Tabletki antykoncepcyjne (przyjmowane w celach antykoncepcyjnych) nie są środkiem leczniczym, więc nie za bardzo widzę powód, by wymuszać na lekarzu przepisywanie ich pacjentce. Zwłaszcza, że tabletki antykoncepcyjne zaburzają naturalną i zdrową pracę organizmu, więc można uznać, że przepisywanie ich jest niezgodne z zasadą kierowania się zdrowiem pacjentki

Na dobrą sprawę, to i teraz lekarze nie mają żadnego obowiązku przepisywania tabletek antykoncepcyjnych, a jednak wielu lekarzy to robi. Dlatego ja bym się nie obawiała tego, że nagle wszyscy czy znaczna większość przestanie to robić z powodów religijnych. Myślę, że ci, którzy nie chcą tego robić, to już teraz tego nie robią.
__________________
Nowhere am I so desperately needed as among a shipload of illogical humans”.
Spock („Star Trek”)
Chatul jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-02, 17:40   #59
201803111829
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-12
Wiadomości: 13 966
GG do 201803111829
Dot.: Czy tabletki 72 h po powinny być ogólnodostępne?

Nie ogarniam was laski

Pójdę do ginekologa i wywiąże się taki dialog:
-dzień dobry, chciałabym tabletki antykoncepcyjne.
-w celu antykoncepcji czy w celu leczenia schorzeń hormonalnych
-antykoncepcji
-to ja pani nie przepiszę, jestem katolikiem,

równie dobrze można by zrobić tak u zwykłego lekarza.
-Dzień dobry, chciałabym antybiotyk.
-Nie mogę pani wypisać antybiotyku, ponieważ antybiotyki zawierają składnik oksyfenbutazon, a ja go nie lubię. i przepisanie leku byłoby niezgodne z moimi przekonaniami.


-dzień dobry, poproszę pół kilo tej szynki
-nie mogę pani sprzedać szynki, bo jestem wegetarianką, to jest niezgodne z moimi przekonaniami.


-dzień dobry, poproszę różową spódniczkę
-nie mogę pani sprzedać różowej spódniczki ponieważ jestem metalem i ubieram się na czarno, i to jest niezgodne z moimi przekonaniami.


Wg mnie ktoś aż tak wierzący nie powinien zostawać ginekologiem - załóżmy - facet ginekolog ma żonę, a całymi dniami zagląda kobietom między nogi. Mało katolickie to dla mnie.

Wg mnie lekarz powinien przepisywać każdy lek, który może pomóc, bez żadnych osobistych rozterek. Przecież to nie on będzie te tabletki brał, tylko ktoś inny. Więc jakby nie patrzeć ma do wyboru obowiązek lub wiarę . Szkoda, że niektórzy wybierają wiarę.
Ale gdyby mi ginekolog odmówił wypisania takiego środka, i zaszłabym w ciążę, to po porodzie bym się pojawiła z dzieckiem u drzwi jego gabinetu. I mu je zostawiła. Skoro taki religijny, to niech weźmie i "kocha bliźniego swego jak siebie samego".

Edytowane przez 201803111829
Czas edycji: 2013-07-02 o 17:44
201803111829 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-02, 18:42   #60
Chatul
ma zielone pojęcie
 
Avatar Chatul
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: T'Kashi (Wolkan)
Wiadomości: 40 401
Dot.: Czy tabletki 72 h po powinny być ogólnodostępne?

Cytat:
Napisane przez _Tinkerbell Pokaż wiadomość
Wg mnie ktoś aż tak wierzący nie powinien zostawać ginekologiem - załóżmy - facet ginekolog ma żonę, a całymi dniami zagląda kobietom między nogi. Mało katolickie to dla mnie.
Z kolei Kościół Katolicki nie ma niczego przeciwko temu, by jego wierni byli ginekologami.

Cytat:
Wg mnie lekarz powinien przepisywać każdy lek, który może pomóc, bez żadnych osobistych rozterek. Przecież to nie on będzie te tabletki brał, tylko ktoś inny. Więc jakby nie patrzeć ma do wyboru obowiązek lub wiarę . Szkoda, że niektórzy wybierają wiarę.
Tyle, że z tego, co mi wiadomo (jak się mylę, to proszę mnie poprawić), w Polsce lekarz nie ma żadnego obowiązku przepisywania tabletek antykoncepcyjnych. To są środki antykoncepcyjne, a nie środki lecznicze.
__________________
Nowhere am I so desperately needed as among a shipload of illogical humans”.
Spock („Star Trek”)
Chatul jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Ginekologia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 01:22.