Prawo pracy-czy szef może tak postąpić? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2006-12-06, 08:34   #1
Sielska
Rozeznanie
 
Avatar Sielska
 
Zarejestrowany: 2005-11
Lokalizacja: Tychy
Wiadomości: 650
GG do Sielska
Thumbs down

Prawo pracy-czy szef może tak postąpić?


Witam!!
Mam nadzieję, że ktoś będzie w stanie mi poradzić co zrobić w tej sprawie.
Otóż 29 listopada wręczono mi w pracy tzw. wypowiedzenie zmieniające warunki i miejsce pracy. Nie podpisałam tego ponieważ nie zgodziłam się na taką zmianę, więc szefowa powiedziała ze w takim razie mam podpisać zwolnienie za porozumieniem stron, czego też nie podpisałam.
Zgodnie z art 42 kodeksu pracy od tego dnia (29 list) jestem na wypowiedzeniu, co szczerze powiedziawszy byłoby mi na rękę.
Problem w tym ,że na drugi dzień szefowa zachowywała się tak jakby się nic nie stało tzn. stwierdziła ,że sie rozmyśliła a ja nic nie podpisałam , nie mam też tego dokumentu i nie mam świadków że coś takiego miało miejsce.
Kazała mi normalnie chodzic do pracy jakby się nic takiego nie wydarzyło.
Zrobiła z siebie idiotkę ze mnie zresztą też.
Czy pracodawca może sobie bezkarnie robić z ludzmi co mu się zywnie podoba!!???
Przecież taki dokument powinien, nawet nie podpisany niesie za sobą skutki prawne.
Stwierdziła też ,że jak mi się praca nie podoba to mogę się sama zwolnić, a tego nie chce bo nie będę miała prawa do zasiłku.
nadmienię też, że cała sytuacja miała miejsce po nie wyrażeniu zgody przeze mnie na ogromne nadgodziny w grudniu ( dwa tygodnie przed świętami chodzić do pracy po 12 godzin włączając soboty i niedz)
-pracuję w pasażu handlowym
Sielska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-12-06, 09:07   #2
...:::oblabobla:::...
Zakorzenienie
 
Avatar ...:::oblabobla:::...
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 3 143
Dot.: Prawo pracy-czy szef może tak postąpić?

Szkoda, że nie zabrałaś umowy do domu, żeby ją na spokojnie przejrzeć. Mogłabyś wtedy spokojnie zrobić xero i pójść do sądu pracy.
__________________
...:::oblabobla:::... jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-12-06, 09:12   #3
Sielska
Rozeznanie
 
Avatar Sielska
 
Zarejestrowany: 2005-11
Lokalizacja: Tychy
Wiadomości: 650
GG do Sielska
Dot.: Prawo pracy-czy szef może tak postąpić?

Gdyby człowiek wiedział ,że się przewróci to by sobie usiadł.
Nie mam tego dokumentu...niestety
Ale mam świadków pośrednich tzn... zaraz po wyjściu z pracy obdzwoniłam znajomych powiadamiając ich o całej sprawie.
No i kolezanki z pracy wiedziały , że szefowa planuje coś takiego mi podsunąć do podpisu. Jedyny mój dowód to SmS od koleżanki z pracy ,że rozmawiała z szefową na temat tej sytuacji dzień przed całym zajściem.
Sielska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-12-06, 14:37   #4
_Biedronka_
Przyczajenie
 
Avatar _Biedronka_
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: gdybym sama wiedziała ;-)
Wiadomości: 15
Dot.: Prawo pracy-czy szef może tak postąpić?

Cytat:
Napisane przez Sielska Pokaż wiadomość
Gdyby człowiek wiedział ,że się przewróci to by sobie usiadł.
Nie mam tego dokumentu...niestety
Ale mam świadków pośrednich tzn... zaraz po wyjściu z pracy obdzwoniłam znajomych powiadamiając ich o całej sprawie.
No i kolezanki z pracy wiedziały , że szefowa planuje coś takiego mi podsunąć do podpisu. Jedyny mój dowód to SmS od koleżanki z pracy ,że rozmawiała z szefową na temat tej sytuacji dzień przed całym zajściem.
Niestety jeżeli nie posiadasz, żadnego dokumentu potwierdzającego twoje słowa, ani nie było żadnych świadków przy tym wydarzeniu, nie będziesz w stanie nic udowodnić.
Nie wiem jaką masz podpisaną umowę, tzn. czy jest to umowa zlecenie czy umowa na czas okreslony, czy nie określony. Jeżeli masz umowę zlecenie, lub umowę na czas określony to w momencie wygaśnięcia tejże nie musisz podpisywać kolejnej i nie tracisz prawa do zasiłku - ponieważ UP nie wie dla czego nie podpisano kolejnej umowy.
__________________
Nie wszystko, z czym się zmierzymy, da się zmienić,ale nic się nie da zmienić, zanim się z tym nie zmierzymy.
_Biedronka_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-12-06, 14:58   #5
Rena
Zakorzenienie
 
Avatar Rena
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Paris
Wiadomości: 29 331
Dot.: Prawo pracy-czy szef może tak postąpić?

jesli pytasz czy szefowa zlamala wobec Ciebie prawo, to nie wydaje mi sie. Owszem umowa nie tylko pisana, ale takze ustna ma moc prawna. Nie mniej jednak na moj gust do takiej umowy nie doszlo. Ona zaproponowala Ci najpierw przeniesienie i Ty odmowilas, a ona to zaakceptowala, w zwiazku z powyzszym do umowy ustnej ani pisemnej miedzy Wami na ten temat nie doszlo.
Jeśli chodzi o rozwiazanie alternatywne - wypowiedzenie. Znow Ty sie nie zgodzilas, na razie ustnie, aby miala Twoja odmowa moc prawna powinnas zlozyc pisemne oswiadczenie.

Nie rozumiem jednego to w koncu chcesz sie stamtad zwolnic czy nie? Jezeli Ci to na reke i chcesz odejsc, to podpisz wypowiedzenie.

Jezeli wrecz przeciwnie - zalezy Ci na tej pracy, to rowniez porozmawiaj z szefowa na ten temat.

Dla mnie Twoja wypowiedz nie jest jednoznaczna i nie umiem odczytac Twoich rzeczywistych zamiarow.

cytuje art 42

Cytat:
Art. 42. § 1. Przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy.
§ 2. Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki.
§ 3. W razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki; pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie. W razie braku takiego pouczenia, pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków.
§ 4. Wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nie przekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika.
Rena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 17:36.