Poprawna Polszczyzna - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Kultura(lnie)

Notka

Kultura(lnie) Kultura(lnie) to forum dla osób, które interesują się kulturą, sztuką, filmem, literaturą, polityką itd. Zapraszamy do dyskusji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2008-11-15, 21:47   #31
Avv
Wtajemniczenie
 
Avatar Avv
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: nvrmnd.
Wiadomości: 2 523
Dot.: Poprawna Polszczyzna

Staram się używać poprawnej polszczyzny, dlatego też używam Mozilli, mam opcję sprawdzania błędów i wszystko pod kontrolą. ;p
Sama bardzo też nie lubię literówek w swoich postach.
Natomiast na tym forum widzę czasem sporo błędów, ale nie poprawiam, bo jest to zabronione przez regulamin, ale aż mnie palce świerzbią niekiedy.
A poza forum wytykam błędy w wyjątkowych sytuacjach. Lepiej kogoś uświadomić w porę, że to nie tak się pisze, wtedy się nie będzie popełniać takiego błędu w przyszłości. ;p

Sama nie jestem polonistką, ale staram się, żeby było w miarę poprawnie.
__________________
***
"Czerń zakrywa Twoje serce, to, które kocha, ale niewidocznie...
Na tej sali płakała Twoja dusza, być może ze szczęścia, tańcząc gubiła emocje..."
***
Avv jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-15, 22:07   #32
emancypatka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-11
Wiadomości: 56
Dot.: Poprawna Polszczyzna

Cytat:
Napisane przez anemeon Pokaż wiadomość
Witam
Jestem studentką filologii polskiej i z racji tego widzę więcej i słyszę więcej błędów językowych. Mam pytanie, czy staracie się używać poprawnej, literackiej polszczyzny w codziennych sytuacjach, czy tylko wtedy, kiedy wymaga tego bardziej oficjalna sytuacja? Czy widzicie również błędy np. na tym forum? Czy staracie się poprawiać (może to i niegrzeczne, ale wiem, że takie błędy, na które ktoś wyraźnie zwrócił uwagę, raczej się już nie powtarzają)? Czy, mając wątpliwości, korzystacie z literatury fachowej?
Krótko mówiąc: wypowiadamy się

Na marginesie, polecam dla zainteresowanych: http://poradnia.pwn.pl/
Ja zazwyczaj staram się poprawiać znaomych, gdy mówią np. zamiast 'włączać' to 'włanczać' albo 'weszłem' zamiast 'wszedłem' itd. Rażą mnie błędy językowe podobnie jak błędy ortograficzne. Moi znajomi nie obrażają się się za to, że ich poprawiam, a wręcz przeciwnie- wychodzi im to na dobre. Czasem jest tak, że popełnią błąd językowy, po czym mówią: "... a pamiętam, że ty mnie kiedys poprawiałas. Dobra, dobra wiem."
emancypatka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-16, 22:10   #33
myszeczka00
Wtajemniczenie
 
Avatar myszeczka00
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: szczyt góry
Wiadomości: 2 523
Dot.: Poprawna Polszczyzna

Cytat:
Napisane przez żaba :) Pokaż wiadomość
Witam koleżankę po fachu. Też studiuję polonistykę
Szczerze mówiąc nie poprawiam błędów, choć czasem włosy mi dęba stają jak słyszę niektóre "perełki". Nie mam chyba tyle odwagi żeby podczas rozmowy wytknąć komuś, że mówi niepoprawnie, zwłaszcza, że ludzie różnie reagują i mogą po prostu poczuć się urażeni.
Zdarza się czasami, że znajomi proszą o skorygowanie swoich błędów, więc wtedy mam przynajmniej pewność, że nikt się nie obrazi jeżeli zwrócę mu uwagę, że mówi się "poszedłem", a nie "poszłem".
Żabo
Niedługo forma ' poszedłem' będzie archaizmem.
Coraz więcej ludzi używa tej formy, z racji, że: jest dopuszczalna w języku nieformalnym oraz z braku wiedzy na ten temat

Ja jestem dość przeczulona w tej kwesti.
__________________
Ain't No Mountain High Enough


Edytowane przez myszeczka00
Czas edycji: 2008-11-16 o 22:11
myszeczka00 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-09-30, 11:19   #34
roksanula
Rozeznanie
 
Avatar roksanula
 
Zarejestrowany: 2009-04
Lokalizacja: Irlandia
Wiadomości: 950
GG do roksanula
Dot.: Poprawna Polszczyzna

Podnoszę, to chyba właściwy temat, żeby zadać to pytanie :

Czy określanie wędliny drobiowej jako SZYNKI jest poprawne? Czy określenie "szynka z piersi drobiowej" to już nie przesada?

Z tego co mi wiadomo, szynka to część świnki (tuszy wieprzowej) .

Zaznaczę jeszcze - nie zależy mi na potocznym nazewnictwie, na potocznych określeniach. Zależy mi na PRAWIDŁOWYM określeniu.
__________________
Niby miasto, a świnie luzem chodzą
roksanula jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-10-02, 15:25   #35
emi_lka
Zakorzenienie
 
Avatar emi_lka
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 6 074
Dot.: Poprawna Polszczyzna

Cytat:
Napisane przez roksanula Pokaż wiadomość
Podnoszę, to chyba właściwy temat, żeby zadać to pytanie :

Czy określanie wędliny drobiowej jako SZYNKI jest poprawne? Czy określenie "szynka z piersi drobiowej" to już nie przesada?

Z tego co mi wiadomo, szynka to część świnki (tuszy wieprzowej) .

Zaznaczę jeszcze - nie zależy mi na potocznym nazewnictwie, na potocznych określeniach. Zależy mi na PRAWIDŁOWYM określeniu.
Według Słownika Języka Polskiego PWN szynka to «tylna część półtuszy wieprzowej; też: wędlina z tej części lub z analogicznej części innych zwierząt»

Definicja ta zakłada, że mianem szynki można określić wędlinę z innego zwierzęcia, którego tusza nie zawiera elementu zwanego szynką. Za "analogiczną część innych zwierząt" w odniesieniu do określenia "szynka" uznaję te części, które są mięśniem i nie zawierają tłuszczu (piersi, udziec).

Poprawność używania określenia "szynka" w odniesieniu do wyrobów wędliniarskich niewieprzowych potwierdza definicja słownikowa.
emi_lka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-10-02, 17:57   #36
roksanula
Rozeznanie
 
Avatar roksanula
 
Zarejestrowany: 2009-04
Lokalizacja: Irlandia
Wiadomości: 950
GG do roksanula
Dot.: Poprawna Polszczyzna

Cytat:
Napisane przez emi_lka Pokaż wiadomość
Definicja ta zakłada, że mianem szynki można określić wędlinę z innego zwierzęcia, którego tusza nie zawiera elementu zwanego szynką. Za "analogiczną część innych zwierząt" w odniesieniu do określenia "szynka" uznaję te części, które są mięśniem i nie zawierają tłuszczu (piersi, udziec).
Analogiczna, tzn tylna, a nie mięsień bez tłuszczu. Można przyjąć, że to udko. A szynka w naszych sklepach jest albo ze zmielonych resztek, albo w piersi kurczaka.


Więc jest to błąd.
__________________
Niby miasto, a świnie luzem chodzą
roksanula jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-10-02, 18:03   #37
emi_lka
Zakorzenienie
 
Avatar emi_lka
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 6 074
Dot.: Poprawna Polszczyzna

Cytat:
Napisane przez roksanula Pokaż wiadomość
Analogiczna, tzn tylna, a nie mięsień bez tłuszczu. Można przyjąć, że to udko. A szynka w naszych sklepach jest albo ze zmielonych resztek, albo w piersi kurczaka.


Więc jest to błąd.
Nie wiemy jakie kryteria analogii zakłada słownik, mogą być różne, niekoniecznie, że to tylna część zwierzęcia. To Twoja interpretacja. Moją przedstawiłam powyżej.
Faktem natomiast jest, że określenie szynka stosuje się do wędlin niewieprzowych.
A szynka wieprzowa też nie zawsze jest z szynki wieprzowej.
Kwestia tego, co faktycznie jemy pod nazwą "szynka" to problem norm żywieniowych/produkcji żywności, a nie problem językowy (przynajmniej niezupełnie).

Edytowane przez emi_lka
Czas edycji: 2011-10-02 o 18:06
emi_lka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2011-10-02, 19:12   #38
roksanula
Rozeznanie
 
Avatar roksanula
 
Zarejestrowany: 2009-04
Lokalizacja: Irlandia
Wiadomości: 950
GG do roksanula
Dot.: Poprawna Polszczyzna

Biorąc pod uwagę, że mięso jest nazywane w zależności od położenia, możemy śmiało twierdzić, że analogia to udko, podobnie jak udziec w wołowinie.

Schab to także mięsień. Mięso z karkówki też nie jest tłuste, tak samo zresztą jak golonka (no może goloneczki są odrobinę bardziej tłuste). Różnicę tutaj stanowi skóra, którą kura ma cienką, a świnia grubą.
__________________
Niby miasto, a świnie luzem chodzą
roksanula jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-10-02, 21:22   #39
emi_lka
Zakorzenienie
 
Avatar emi_lka
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 6 074
Dot.: Poprawna Polszczyzna

Cytat:
Napisane przez roksanula Pokaż wiadomość
Biorąc pod uwagę, że mięso jest nazywane w zależności od położenia, możemy śmiało twierdzić, że analogia to udko, podobnie jak udziec w wołowinie.

Schab to także mięsień. Mięso z karkówki też nie jest tłuste, tak samo zresztą jak golonka (no może goloneczki są odrobinę bardziej tłuste). Różnicę tutaj stanowi skóra, którą kura ma cienką, a świnia grubą.
Nie zgadzam się z Tobą, że we wzmiankowanej analogii chodzi o lokalizację mięsa, ponieważ niektóre zwierzęta znacznie różnią się budową od świni i jestem za wersją analogii z uwagi na właściwości jakościowe mięsa.
Poza tym w swoich rozważaniach skupiasz się na pierwotnym znaczeniu słowa szynka i nie uwzględniasz późniejszych przekształceń, które mają wyraz m.in. w haśle słownikowym.
Nie interesuje mnie przekonanie Ciebie do swojego poglądu, dlatego na tym kończę dyskusję. Może ktoś inny będzie zainteresowany kontynuacją.
emi_lka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-10-02, 22:16   #40
roksanula
Rozeznanie
 
Avatar roksanula
 
Zarejestrowany: 2009-04
Lokalizacja: Irlandia
Wiadomości: 950
GG do roksanula
Dot.: Poprawna Polszczyzna

Cytat:
Napisane przez emi_lka Pokaż wiadomość
jestem za wersją analogii z uwagi na właściwości jakościowe mięsa.
Poza tym w swoich rozważaniach skupiasz się na pierwotnym znaczeniu słowa szynka i nie uwzględniasz późniejszych przekształceń, które mają wyraz m.in. w haśle słownikowym.
Analogicznie do piersi kurczaka, najlepszym jakościowo mięsem w tuszy wieprzowej jest polędwica, nie szynka.
Nie ma tutaj zależności jakościowej, dlatego skupiam się na położeniu mięsa.
__________________
Niby miasto, a świnie luzem chodzą
roksanula jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-10-03, 13:01   #41
sarriana
Raczkowanie
 
Avatar sarriana
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 36
Dot.: Poprawna Polszczyzna

Krew mi się gotuję jak słyszę ludzi mówiących włanczam zamiast włączam, wziąść zamiast wziąć, tudzież w sensie albo/lub, gdy w rzeczywistości oznacza "i"....grrrr.
sarriana jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-10-03, 15:36   #42
LadyBeatta
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 1 200
Dot.: Poprawna Polszczyzna

Pan magister, prowadzący na studiach ćwiczenia, nagimnnie i z upodobaniem mówił "ja rozumiE/nie rozumiE" facet koleżanki, ma ponad 30 lat, wielki kierownik w markecie, mówi "poszłem". Az mnie wzdraga jak takie kwiatki słyszę pisac też staram się poprawnie, choć często w internecie nie używam polskich znaków diakrytycznych, czy wielkich liter- lenistwo
__________________
konto nieaktywne
LadyBeatta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kultura(lnie)


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 07:30.