co jest nie tak? ja i moja wymowa - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Kultura(lnie)

Notka

Kultura(lnie) Kultura(lnie) to forum dla osób, które interesują się kulturą, sztuką, filmem, literaturą, polityką itd. Zapraszamy do dyskusji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2011-10-03, 21:31   #1
caroline15x
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-10
Wiadomości: 3

co jest nie tak? ja i moja wymowa


Hej! Tak się składa, że mam taki problem... Dzisiaj sobie uświadomiłam że totalnie i kompletnie nie potrafię się wysłowić. Mówię bardzo szybko, najpierw mówię a potem myślę bez większego ładu i składu. W dodatku co chwila mówię "a tak w ogóle", "ogółem", "masakra", "czy coś" i tak dalej... Znacie jakieś ćwiczenia czy stronki gdzie będą porady czy coś jak sobie mogę z tym poradzić?
caroline15x jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-10-03, 22:26   #2
thuskawka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 126
Dot.: co jest nie tak? ja i moja wymowa

Czytać, czytać i jeszcze raz czytać ! Od dziecka bardzo dużo czytałam - najpierw z rodzicami, potem sama sięgałam po książki. To naprawdę bardzo pomaga. Mój TŻ jako dziecko wpadł do zamarzniętej sadzawki. Wg zdania lejarzy miał w ogóle nie mówić. Jednak dzięki ćwiczeniom nawija teraz jak oszalały. Kiedy go poznałam, mówił bardzo dużo i nieskładnie. Zarządziłam codziennie lekcje, podczas których czyta mi na głos wybrany artykuł, czy fragment książki. W ciągu kilku miesięcy jego sposób wypowiedzi diametralnie się zmienił. znajomi nie wierzyli w taką zmianę! w każdym razie nadal czytamy sobie co jakiś czas na głos, ale to już dla samej przyjemności.
pozdrawiam
thuskawka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-10-04, 20:39   #3
sweetish
Zakorzenienie
 
Avatar sweetish
 
Zarejestrowany: 2009-03
Lokalizacja: ♥
Wiadomości: 6 333
Dot.: co jest nie tak? ja i moja wymowa

Cytat:
Napisane przez caroline15x Pokaż wiadomość
Hej! Tak się składa, że mam taki problem... Dzisiaj sobie uświadomiłam że totalnie i kompletnie nie potrafię się wysłowić. Mówię bardzo szybko, najpierw mówię a potem myślę bez większego ładu i składu. W dodatku co chwila mówię "a tak w ogóle", "ogółem", "masakra", "czy coś" i tak dalej... Znacie jakieś ćwiczenia czy stronki gdzie będą porady czy coś jak sobie mogę z tym poradzić?
Podzielam zdanie thuskawka
trzeba duuuuuuuuuuużo czytać, niekoniecznie na głos.. To naprawdę pomaga.
__________________
O urządzaniu wnętrz:
BLOG
wątek sweet


Dopóki robisz to, co zawsze, będziesz mieć to, co zwykle.
sweetish jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-10-05, 07:59   #4
MilkyShake
Raczkowanie
 
Avatar MilkyShake
 
Zarejestrowany: 2010-10
Lokalizacja: z łóżka :)
Wiadomości: 222
Dot.: co jest nie tak? ja i moja wymowa

To nie problem z wymową, a z wysławianiem się.

czytać, czytać, czytać.
MilkyShake jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-10-09, 08:02   #5
kocim
Rozeznanie
 
Avatar kocim
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 778
Dot.: co jest nie tak? ja i moja wymowa

Czy ja wiem, czy samo czytanie pomoże Fakt, że zawsze czytałam masę książek, więc trudno mi to ocenić, ale wiem, że rozmowy z różnymi ludźmi pomagają. Chociażby wypowiadanie się na lekcji/zajęciach, prowadzenie dyskusji, argumentowanie itd. Warto wziąć pod uwagę to, z kim się rozmawia. Wiadomo, że jeśli z osobą, która używa cały czas "no ten tego", to łatwo od niej takie mówienie przejąć zupełnie nieświadomie
kocim jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-10-09, 17:15   #6
trawa_morska
Zadomowienie
 
Avatar trawa_morska
 
Zarejestrowany: 2010-06
Wiadomości: 1 532
Dot.: co jest nie tak? ja i moja wymowa

Ja sie strasznie jakalam jako dziecko. Praktycznie wyszlam z tego czytajac na glos w lazience wybrane ksiazki. Z niezlym efektem, skoro nawet pracowalam pare lat jako konsultant na infolinii

Co do sposoby wyslawiania sie - to samo, cwiczyc, cwiczyc i jeszcze raz cwiczyc. Najlepiej przed lustrem. Wybrac sobie jakis temat i mowic o nim, mozna sobie wyobrazic, ze przemawia sie do wielu ludzi np. na jakiejs konferencji lub zjezdzie. Wziac jakas gazete, wybrac na chybil trafil artykul, przeczytac go i powiedziec wlasne zdanie na ten temat. Dobrze by bylo nagrac siebie, bo inaczej trudno by sie bylo ocenic.

Niestety nie ma u nas czegos takiego jak debaty w szkolach amerykanskich (przynajmniej za moich czasow nie bylo). Sa takie zajecia dla menadzerow np, ale chyba strasznie drogie. Ale dobrze by bylo zapisac sie do jakiegos kolka dyskusyjnego.

No i musisz grysc sie w jezyk, starac sie zdyscyplinowac. Zawsze, jak bedziesz miala ochote cos powiedziec, odczekaj chwile. To trudne, ale za ktoryms tam razem sie uda. Co do slowek, ktore sie do nas przyczepiaja, to bardzo trudno z tym walczyc. Wybierz sobie jedno i postaraj sie go unikac.

I nie badz dla siebie taka surowa
trawa_morska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-10-09, 18:55   #7
vouge13
Zadomowienie
 
Avatar vouge13
 
Zarejestrowany: 2011-07
Lokalizacja: zagranico
Wiadomości: 1 492
Dot.: co jest nie tak? ja i moja wymowa

Jak dziewczyny napisały wcześniej - czytać, dużo czytać. Ale nie tylko książki; przydatna będzie opiniotwórcza prasa; piszący w niej ludzie potrafią świetnie bawić się słowami.
Ja mam coś takiego, że zanim coś powiem, to układam to sobie w głowie i tak jakby "sprawdzam brzmienie" - bardzo lubię słowne gierki, używanie słów już zapomnianych oraz łączenie wulgarności z poprawnością; także radziłabym ci ułożyć sobie w głowie wypowiedź [nie mówię, że słowo w słowo, bo to musi być męczące; tak z grubsza, żeby wiedzieć o czym się mówi, nie pogubić się później i nie stracić wątku]. Pomocne może też być pisanie - pamiętnika, notek na jakikolwiek temat, wypowiadanie się właśnie na forum czy opisywanie snów
__________________
67,7 67 66 65 64 63 62 61 60
vouge13 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2011-10-13, 11:35   #8
martusiakw
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 510
Dot.: co jest nie tak? ja i moja wymowa

Mam podobny problem i czytam książki, ale jak na razie bez zmian hehehe
chyba zapisze sie na zajęcia logopedyczne...
martusiakw jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-10-13, 18:36   #9
kara26
Raczkowanie
 
Avatar kara26
 
Zarejestrowany: 2011-10
Wiadomości: 102
Dot.: co jest nie tak? ja i moja wymowa

Zdecydowanie tylko dużo czytania i to systematycznie. Najlepiej książki chociaż niektóre felietony w gazetach i magazynach też są bardzo ładnie napisane literackim językiem. W razie potrzeby można czytać na głos - niektóre osoby lepiej sobie przyswajają język ze słuchu niż wzrokiem.
Ja jak byłam sporo młodsza miałam podobne kłopoty z wysławianiem się - pomogło... słuchanie audycji w radiu(głównie czytanie lektur). Starałam się słuchać i zapisywać to co usłyszałam. To mi strasznie pomogło wyćwiczyć też koncentrację, pamięć no i pisanie . A przy okazji nauczyłam się też języka.
kara26 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-10-14, 15:42   #10
trupiegi
Zadomowienie
 
Avatar trupiegi
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: z krzesła
Wiadomości: 1 404
Dot.: co jest nie tak? ja i moja wymowa

Czytać, ale wartościowe teksty, nie internetową sieczkę. Zaglądać do słownika, gdy się nie rozumie jakiegoś słowa, gryźć się w język przy każdym "ogólnie" "a tak w ogóle".
Mało ludzi ma bogaty słownik. Warto szukać towarzystwa osób, które ładnie się wypowiadają, słuchać e-booków.
__________________
Śmieciowata telewizja, śmieciowate reklamy, śmieciowate sklepy, śmieciowate sławy, śmieciowate jedzenie, śmieciowata cywilizacja, śmieciowate umowy, śmieciowata sytuacja w kraju, śmieciowate umysły. A ja tak lubię porządek.
trupiegi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kultura(lnie)


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 15:35.