jak ściągnąć zaległą premię od byłego pracodawcy? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-03-11, 18:46   #1
Melissa86
Zakorzenienie
 
Avatar Melissa86
 
Zarejestrowany: 2009-07
Wiadomości: 5 899

jak ściągnąć zaległą premię od byłego pracodawcy?


Witam.

Mam pytanie odnośnie mojej zaległej premii.

1 marca dostałam wypowiedzenie z pracy (redukcja etatów, szukanie oszczędności). Teraz jestem na przymusowym urlopie i 16 marca ustaje stosunek pracy, czyli nie będę już pracownikiem tej firmy.

Na przełomie grudzień-luty pracodawca zorganizował taką premiowaną akcję, aby zachęcić nas (pracowników) do jeszcze większej i efektywniejszej sprzedaży. Regulamin tej akcji otrzymaliśmy wydrukowany na zwykłych kartkach, nie był to żaden załącznik do umowy, nie ma tam ani podpisu ani pieczątki, ot zwykły świstek papieru. W regulaminie tym jest napisane, że premia zostanie wypłacona w ratach - I 50% płatne do 10 marca, II 50 % - do 10 kwietnia. Termin minął, a premii brak. Wiem,że osoby, które nie zostały zwolnione i nadal tam pracują, również nie otrzymały jeszcze tej premii. (dodam,że rok temu również była taka akcja i premia została wypłacona)

Jak odchodziłam z pracy to zapytałam przełożonego, czy ta premia zostanie mi wypłacona, to dostałam odpowiedź, że decyzja nie została jeszcze podjęta.

Boję się, że będą problemy z jej wypłaceniem, dlatego chciałabym się dowiedzieć, czy jest jakiś sposób, abym się zabezpieczyła przed taką sytuacją, dopóki jestem jeszcze pracownikiem tej firmy do końca tego tygodnia? Powinnam napisać jakieś pismo?

Dodam jeszcze, że oprócz mnie zwolnili jeszcze 2 moje koleżanki, więc jesteśmy we 3 w takiej samej sytuacji.

Z góry dziękuję za rady.

---------- Dopisano o 19:46 ---------- Poprzedni post napisano o 17:57 ----------

Pracownicy dostali dzisiaj te 50% premii - w kopertach do ręki. Na koncie kasy nie mam, nikt też nie dzwonił do mnie,abym przyszła ją odebrać. Co robić? Jak o nią walczyć?

Edytowane przez Melissa86
Czas edycji: 2013-03-11 o 16:59
Melissa86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-03-11, 21:27   #2
Somebodhi
Raczkowanie
 
Avatar Somebodhi
 
Zarejestrowany: 2012-02
Wiadomości: 73
Dot.: jak ściągnąć zaległą premię od byłego pracodawcy?

Napisz wniosek o przyznanie premii regulaminowej: "Na podstawie paragrafu/punktu XYZ regulaminu ABC wnoszę o przyznanie premii regulaminowej za miesiąc taki a taki" i podaj uzasadnienie, że spełniasz regulaminowe przesłanki przyznania tej premii ( o ile je spełniasz).
Somebodhi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-03-11, 22:16   #3
Melissa86
Zakorzenienie
 
Avatar Melissa86
 
Zarejestrowany: 2009-07
Wiadomości: 5 899
Dot.: jak ściągnąć zaległą premię od byłego pracodawcy?

Spełniam warunki.

O to chodzi, że w tym regulaminie nie ma żadnych paragrafów. ;/ To taki zwykły regulamin jak np. tutaj zasady korzystania z forum Wizaż.
Melissa86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-03-12, 17:54   #4
Somebodhi
Raczkowanie
 
Avatar Somebodhi
 
Zarejestrowany: 2012-02
Wiadomości: 73
Dot.: jak ściągnąć zaległą premię od byłego pracodawcy?

to nie szkodzi. Po prostu powołaj się na regulamin. Zawsze lepiej napisać taki wniosek, nawet jeśli nie ma na nim podpisów ani paragrafów. Oczywiście zachowaj sobie kopię tego wniosku. To wszystko co na razie możesz zrobić. Później wszystko zależy od tego co odpisze pracodawca. Jeśli przyjdzie do Ciebie i po prostu powie słownie, powiedz, że chcesz to na piśmie. Jeśli odpowiedź będzie negatywna, będziesz mogła nawet iść z tym do sądu - pozew o zapłatę kwoty X tytułem premii (sprawy pracownicze do max. 50 tys. zł są darmowe dla pracownika).
Somebodhi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-03-12, 18:37   #5
Melissa86
Zakorzenienie
 
Avatar Melissa86
 
Zarejestrowany: 2009-07
Wiadomości: 5 899
Dot.: jak ściągnąć zaległą premię od byłego pracodawcy?

Zadzwoniłam dzisiaj do przełożonej i powiedziała, że premię dostaniemy razem z wypłatą na koniec miesiąca. I że od razu będzie to całość, a nie w ratach. Mam nadzieję, że mogę jej wierzyć na słowo i że tak właśnie będzie. Póki co wstrzymam się z pisaniem tego wniosku. Ale bardzo dziękuję za radę. Jeśli nie ja, to mam nadzieję, że ktoś inny skorzysta, ale najlepiej, aby nie musiał nikt.
Melissa86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-03-12, 19:25   #6
Somebodhi
Raczkowanie
 
Avatar Somebodhi
 
Zarejestrowany: 2012-02
Wiadomości: 73
Dot.: jak ściągnąć zaległą premię od byłego pracodawcy?

mam nadzieję, że wszystko pójdzie dobrze
Somebodhi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-03-12, 19:27   #7
Melissa86
Zakorzenienie
 
Avatar Melissa86
 
Zarejestrowany: 2009-07
Wiadomości: 5 899
Dot.: jak ściągnąć zaległą premię od byłego pracodawcy?

Ja też mam taką nadzieję.

Dam znać pod koniec miesiąca jak się to zakończyło.
Melissa86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 13:08.