Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność - Strona 20 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2015-06-02, 00:27   #571
haniula1803
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 646
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Cytat:
Napisane przez loij Pokaż wiadomość
Zapłata zaległej składki w przypadku, gdy odsetki nie przekroczyły wysokości 6,60 zł powoduje automatyczne odblokowanie ubezpieczenia. Jeżeli jednak odsetki od zaległości są wyższe, nawet opłata składki wraz z odsetkami nie gwarantuje automatycznego ponownego podlegania ubezpieczeniom. W takim przypadku należy bowiem wystąpić dodatkowo z wnioskiem do ZUS o przywrócenie tytułu ubezpieczeń lub dokonać wyrejestrowania z ubezpieczeń (ZUS ZWUA), a następnie ponownej rejestracji (ZUS ZUA). Wówczas przedsiębiorca będzie miał pewność, że po opłaceniu kolejnych składek podlega ubezpieczeniom.

Najlepiej wystąpić dodatkowo z wnioskiem do ZUS o przywrócenie tytułu ubezpieczeń . I jak Ci to uznają, to jesteś uratowana. Bo teraz oficjalnie nie podlegasz ubezpieczeniu. Sami Ci to nawet napisali, więc muszą Cię z powrotem wciągnąć pod ubezpieczenie. Tak mi się wydaje.




a jednak nie !!! w piśmie z zus napisane jest: Ponadto ustalono, że dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ustało od dnia 1.04.2015 z powodu zaniżenia podstawy wymiaru składki za miesiąc kwiecień a nie z nieterminowego zapłacenia składki , składkę zapłaciłam w terminie 8kwiecień tylko złą kwotę -więc chyba nie ma mowy o odsetkach ???




i jeszcze raz myśląc nad tym co napisał/a juska27
Napisane przez juska27 Pokaż wiadomość
Spekulując a co by było gdyby ktoś nie był dobrym matematykiem i zaniósł by l4 w chwili gdy trwać będzie 90 dniowy okres karencji? - a no nic szczególnego na szczęście Zus co prawda nie wypłaci świadczenia za okres w którym obywatel jest w czasie wyczekiwania na możliwość objęcia ubezpieczeniem chorobowym, jednak jeśli Kowalski opłaci składkę za miesiąc w którym mija 90 dzień to od 91 dnia świadczenie mu się należy jak psu buda a jeśli przerwa w opłacaniu dobrowolnej składki chorobowej trwała minimum 31 dni wówczas podstawa liczona będzie po nowemu


to powinno być u mnie tak, ze nawet jeśli nie ureguluje kwietnia ale za maj w którym mija mi 90 dni karencji, a do tego od ostatniej wpłaty do zus nie minęły 31 dni ( ostatnią wpłatę zrobiłam 8maja więc 31 dni minęło by 8 czerwca) to powinnam dostać kaskę za te dni od 91 dnia do końca chorobowego i potem macierzyńskie płatne od jednego pełnego miesiąca


to ryzyko mnie przeraża i chyba jednak wolę uregulować kwiecień (zapłacić kolejną duża składkę, a za maj zapłacić w czerwcu już mała ???


niezły monolog tu prowadzę


pozdrawiam wszystkich i liczę na pomoc piszcie co wam się nasuwa po moich interpretacjach będę wdzięczna za każde słowo

Edytowane przez haniula1803
Czas edycji: 2015-06-02 o 00:47
haniula1803 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-02, 09:18   #572
loij
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2015-03
Wiadomości: 67
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Te odsetki to raczej grosze. Ale moim zdaniem u Ciebie najważniejszy problem jest to, że jeśli opłaciłabyś w kwietniu nie proporcjonalnie składki, ale za cały miesiąc, to byś miała podstawy do tego, że mimo, że byłaś na zwolnieniu to jednaj opłaciłaś ubezpieczenie za cały miesiąc. I miałabyś tak jakby ciągłość tego ubezpieczenia. U Ciebie tego nie było. I to jest największy problem. Jeśli zapłaciłabyś teraz za maj ( w czerwcu) to może by było tak, że nie ma tych 31 dni nieubezpieczenia, ale pisz pismo, żeby Cię przywrócili i reguluj wszystkie opłaty. A moim zdaniem najlepiej zamiast tracić czas na forum, gdzie piszą ludzie z różną wiedzą (na mojej jako pewniku bym się nie opierała) Wybul 300 zł na prawnika. On Ci powie co zrobić w tej sytuacji. Bo dla Ciebie każdy dzień to strata czasu. Nie wiadomo jak ZUS się ustosukuje do tego pisma, żeby Cię przywrócić. Nie wiem czy to jest obligatoryjne, czy tylko uznaniowe. Ale nie przywrócą Cię jak będziesz miała dziury w opłatach. Tak mi się wydaje. Albo idź do ZUS, ale nie do okienka do Pani Y tylko do jakiegoś naczelnika i poproś na piśmie o odpowiedź, ale to też strata czasu ;/

Strasznie trudna sytuacja, żebyś chociaż rodziła w lipcu

---------- Dopisano o 08:50 ---------- Poprzedni post napisano o 08:48 ----------

Napisz jeszcze swoje pytanie tutaj: http://www.porady.egospodarka.pl/Roz...siebiorcy.html

Tu też jest kilka mądrych osób, może Ci coś pomogą. Bo na mojej opinii nie opierałabym się tak na 100 procent, więc lepiej to potwierdź.

---------- Dopisano o 09:08 ---------- Poprzedni post napisano o 08:50 ----------

A minus tej historii całej jest taki, że jeśli nie podlegasz ubezpieczeniu, to powinnaś się do niego zarejestrować. I jak odprowadzisz skłądkę za czerwiec, to wtedy będziesz mogła się starać o macierzyński. Tylko jak masz na 21 czerwca termin, to nawet jak się tydzień spóźnisz, to może być problem żeby Ci uznali, bo okres wyczekiwania nie minął. Dziś jest 2 czerwiec.

---------- Dopisano o 09:18 ---------- Poprzedni post napisano o 09:08 ----------

Tu jeszcze ludziki są aktywne: https://www.facebook.com/groups/8375...83371/?fref=ts
Może Ci pomogą coś
loij jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-02, 12:05   #573
paulus33
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-06
Wiadomości: 2
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Witajcie, po pierwsze dzięki za dyskusję, dowiedziałem się na tym forum mnóstwa rzeczy. Szkoda kasy na prawników i niedoświadczone księgowe


Zainteresowałem się tematem zasiłków, ponieważ moja żona prowadzi od roku DG a pod koniec października urodzi najprawdopodobniej nasze kolejne dziecko.
Wszystko wskazuje na to, że niedługo wejdzie w końcu poprawka do ustawy. Leży już w Senacie, ale widziałem, że są pewne uwagi (http://www.senat.gov.pl/download/gfx...3/plik/911.pdf) i prawdopodobnie wróci jeszcze na chwilę do Sejmu. Sądzę, że w lipcu albo w sierpni trafi ostatecznie do Dziennika Ustaw i będziemy liczyć te 4 miesiące.


Tak jak wspomniałem, żona ma termin na październik, więc u nas na dwoje babka wróżyła. Możemy załapać się jeszcze na zasiłek macierzyński na starych warunkach albo będziemy prekursorami nowego systemu.


Piszę, bo ciekaw jestem, jak rozumiecie art. 48a ust. 2 i 4 nowej ustawy (http://orka.sejm.gov.pl/proc7.nsf/ustawy/2832_u.htm).
W ust. 2 mówi się o:
"przerwie nieprzekraczającej 30 dni od ustania ubezpieczenia chorobowego z innego tytułu",
a w ust. 4
"Jeżeli przerwa w ubezpieczeniu chorobowym, o której mowa w ust. 2, nie jest związana z ustaniem tytułu do ubezpieczeń społecznych, a związana jest jedynie z nieopłaceniem składki na ubezpieczenie chorobowe bądź z opóźnieniem w jej opłaceniu, w podstawie wymiaru zasiłku uwzględnia się również przeciętny miesięczny przychód za miesiące przed przerwą"


Nie jestem prawnikiem, ale wydaje mi się, że jeśli osoba dobrowolnie zrezygnuje np. na 2 miesiące z ubezpieczenia, a potem je wznowi, to nie podlega to pod ust. 4 ustawy.
Ten punkt mówi wyraźnie o "przerwie o której mowa w ust. 2", czyli "przerwie nieprzekraczającej 30 dni".


Czy Wy tak samo to rozumiecie?
paulus33 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-02, 12:23   #574
loij
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2015-03
Wiadomości: 67
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Ja to podobnie rozumiem. Ale w tej ustawie jest też taki punkt, który mówi o tym,że najniższa podstwa będzie liczona od tej najniższej jaką uiściło się podczas całego prowadzenia działalności. Dyskusje na ten temat odbywały się na facebooku tu: https://www.facebook.com/groups/8375...83371/?fref=ts

Co do poprawek, to komisja 29 maja uznała, z te poprawki sa mało znaczące i będzie głosowanie nad ustawą 11 czerwca. Ustawa wejdzie w życie albo 1 październik albo 1 lipiec, chyba że jakiś cud się stanie i ją cofną, co jest bardzo mało prwdopodbne.
Jesli macie termin na październik, to teoretycznie tak czy siak się załapiecie, bo pamiętajcie o tym, że można przejść na macierzyński 6 tyg. przed planowanym terminem porodu. Inna kwestia jak ZUS do tego podejdzie, ale wtedy droga sądowa, bo w tym przypadku raczej nie ma wątpliwości, że jak się przechodzi na wcześniejszy macierzyński, to przepisy powinny obowiązywać stare.
Więcej w temacie nowej ustwie na fb.

A tu jest info, że bez poprawek: druk 911a


http://www.senat.gov.pl/prace/senat/...aty,419,1.html

Edytowane przez loij
Czas edycji: 2015-06-02 o 12:32
loij jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-02, 12:47   #575
wojtek509
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 164
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Cytat:
Napisane przez haniula1803 Pokaż wiadomość
a jednak nie !!! w piśmie z zus napisane jest: Ponadto ustalono, że dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ustało od dnia 1.04.2015 z powodu zaniżenia podstawy wymiaru składki za miesiąc kwiecień a nie z nieterminowego zapłacenia składki , składkę zapłaciłam w terminie 8kwiecień tylko złą kwotę -więc chyba nie ma mowy o odsetkach ???




i jeszcze raz myśląc nad tym co napisał/a juska27
Napisane przez juska27 Pokaż wiadomość
Spekulując a co by było gdyby ktoś nie był dobrym matematykiem i zaniósł by l4 w chwili gdy trwać będzie 90 dniowy okres karencji? - a no nic szczególnego na szczęście Zus co prawda nie wypłaci świadczenia za okres w którym obywatel jest w czasie wyczekiwania na możliwość objęcia ubezpieczeniem chorobowym, jednak jeśli Kowalski opłaci składkę za miesiąc w którym mija 90 dzień to od 91 dnia świadczenie mu się należy jak psu buda a jeśli przerwa w opłacaniu dobrowolnej składki chorobowej trwała minimum 31 dni wówczas podstawa liczona będzie po nowemu


to powinno być u mnie tak, ze nawet jeśli nie ureguluje kwietnia ale za maj w którym mija mi 90 dni karencji, a do tego od ostatniej wpłaty do zus nie minęły 31 dni ( ostatnią wpłatę zrobiłam 8maja więc 31 dni minęło by 8 czerwca) to powinnam dostać kaskę za te dni od 91 dnia do końca chorobowego i potem macierzyńskie płatne od jednego pełnego miesiąca


to ryzyko mnie przeraża i chyba jednak wolę uregulować kwiecień (zapłacić kolejną duża składkę, a za maj zapłacić w czerwcu już mała ???


niezły monolog tu prowadzę


pozdrawiam wszystkich i liczę na pomoc piszcie co wam się nasuwa po moich interpretacjach będę wdzięczna za każde słowo
odpowiedziałem juz na PW ale ku potomnym: skoro 1 kwietnia na skutek nieopłacenia składek na ubezpieczenie społeczne nie odnotowano wpłaty (na skutek nienależnego świadczenia l4 za okres kwietnia) naiwnym jest pogląd wedle którego zus jest na tyle dobry że od dnia 1 maja 2015 ponownie petenta zus wpisze do ubezpieczenia chorobowego jeśli zapłaci on składkę za maj równiez chorobową i zaległą kwietniowa + grosze odsetek.
Naiwnym ale nie znalazłem nigdzie źródła internetowego które potwierdzało by te spekulacje..... Więc proponuje haniula1803 zorientować się jak to wygląda w ZUS i nas poinformować
Bo zakładając wariant optymistyczny wystarczy że jednak zus w takiej sytuacji honoruje składki na ubezpieczenie społeczne z chorobowym za maj wystarczy opłacić max za maj urodzić w terminie w czerwcu i cieszyć się max świadczeniem Bo w przypadku macierzyńskiego nie ma 90 dni karencji w kazdym innym przypadku pozostaje opłacenie zaległej za kwiecień, uiszczenie za maj i instytucja żalu do kierownictwa ZUS (bo czas na inne warianty się wyczerpał)

Edytowane przez wojtek509
Czas edycji: 2015-06-02 o 13:12
wojtek509 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-02, 13:27   #576
sylwoha
Zakorzenienie
 
Avatar sylwoha
 
Zarejestrowany: 2012-03
Wiadomości: 6 245
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

No a jak sie bedzie na chorobowym, a termin grudzien?
Przeciez prawo nie dziala wstecz.
sylwoha jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-02, 13:32   #577
wojtek509
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 164
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

oczywiście że nie działa wstecz więc każda nowa decyzja od dnia wejścia w życie ustawy liczona będzie wedle nowych zasad. A fakt że będą brać wstecz 12 miesięcy z czasów kiedy obowiązywały jeszcze stare przepisy..... tu prawo działa wstecz w imię sprawiedliwości społecznej definiowanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w zgodzie z Konstytucją RP - taki kraj
wojtek509 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2015-06-02, 13:43   #578
sylwoha
Zakorzenienie
 
Avatar sylwoha
 
Zarejestrowany: 2012-03
Wiadomości: 6 245
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

No ale kurcze, idzie czlowiek na choorobowe 2 mce przed porodem bo brzuch przeszkadza pracowac i co nie dostane macierzynskiegow na starych zasadach w imie czego?
sylwoha jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-02, 13:48   #579
wojtek509
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 164
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

w imię sprawiedliwości społecznej widzianej przez pryzmat oszczędności ZUS. Ministerstwo to widzi tak jak np obecnie prywatny ubezpieczyciel mianowicie:
Jak wiesz że na coś chorujesz i się od tego ubezpieczysz posiadając tą wiedze to taki np. PZU jak ma Ci wypłacić świadczenie za ciężka chorobę bo jesteś na to ubezpieczona zażąda od ciebie całej historii choroby i zweryfikuje czy aby ubezpieczenie nie nastąpiło po tym jak dowiedziałaś się o chorobie....
Podobnie oni uważają że jak wiesz że jesteś w ciąży to wówczas jest już za późno na otrzymanie wysokiego świadczenia bo sprawiedliwie ich zdaniem jest jak wcześniej jeszcze nieplanując ciąży będziesz pompować w system zus ogromne środki... czyli płacę 3500pln i już a nóż za rok czy 2 mi się to przyda do otrzymania świadczenia - taka oszczędnościowa ich logika

polecam link

http://www.temidajestkobieta.pl/2015...i-naciagaczki/

Edytowane przez wojtek509
Czas edycji: 2015-06-02 o 13:52
wojtek509 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-02, 14:18   #580
sylwoha
Zakorzenienie
 
Avatar sylwoha
 
Zarejestrowany: 2012-03
Wiadomości: 6 245
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Wow dzieki, czyli szanse sa- ale tylko do wygrania w sadzie
sylwoha jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-02, 14:29   #581
Ryjonek
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-01
Wiadomości: 15
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Haniula, a zrejstrowałaś się w końcu do chorobowego?
Bo skoro masz w tym chorobowym przerwę dłuższą niż 30 dni to wcześniejsze składki Ci się do niczego nie liczą - czyli, że teraz nie należy Ci się żaden zasiłek, bo jesteś nieubezpieczona.
No chyba, że zus Ci pójdzie na rękę i przywróci termin, ale z tym to nigdy nic nie wiadomo.

Ja bym pojechała do zusu i pogadała tam z każdym z kim się da, bo sytuację masz niełatwą. Koniecznie wykorzystaj to co Ci napisała loij o zaległej składce - niech ci zus powie ile odsetek ci naliczył do dziś i jeśli mniej, to tak trzeba zrobić - opłacić zaległą składkę za kwiecień. I to jest najlepsze rozwiązanie. Zus może Ci za ten kwiecień przecież naliczyć odsetki od najniższej podstawy. Jak rozumiem złożyłaś deklarację na około 500 zł - z tego co pamiętam tam się nie wpisuje za ile dni to jest, więc oni uznają, że zapłaciłaś za cały miesiąc tylko za mało. Do najniższej składki brakuje Ci jakieś pewnie 500 zł, więc od tych 500 może 6,60 odsetek jeszcze się nie uzbierało. Wtedy średnią będziesz miała niższą ( bo 2 duze składki i jedna mała), ale najprawdopodobniej dostaniesz zasiłek. Jeśli to się nie uda, moim zdaniem pierwsze co powinnaś zrobić to zarejestrować się od wczoraj do chorobowego. Bo może nie urodzisz w czerwcu. Wtedy będziesz mogła w lipcu zapłacić składkę z czerwiec i dostaniesz macierzyński.
Jeśli urodzisz w czerwcu, to i tak wszystko jedno.
Krok drugi to znalezienie informacji czy jak zapłacisz teraz składkę za maj (masz jeszcze kilka dni na to) razem z chorobowym, to czy jest możliwość, że zus uzna twoje ubezpieczenie, mimo tego, że napisał, że ono ustało?
A potem przeczytaj jeszcze raz wątek - niepełny miesiąc nie liczy Ci się do średniej, więc płacenie za kilka dni od najwyższej podstawy jest bez sensu. To Ci się i tak do niczego nie liczy.
Ryjonek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-06-02, 17:33   #582
asia123123
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-12
Wiadomości: 17
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Haniula, wg mnie nie ma szansy by ZUS przywrócił Tobie termin, niestety z uwagi że prowadzać dg ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne, to spóźnienie się choćby 1 dzień z zapłatą składki skutkuje wypadnięciem z chorobowego i przedsiebiorcom stawia się tu wyższe wymogi. Z tego co zrozumiałam z chorobowego wypadłaś w kwietniu a pismo o przywrócenie terminu złożyłaś 1 czerwca...do tego do zus wpłynęło L4 więc po pierwsze widzą, że nagle były "maksymalne" składki a potem L4 ciążowe. Nie wiem jakie by musiały być argumenty do przywrócenia terminu... nawet bowiem w przypadku obłożnej choroby Zus odpowie, że możliwym było aby składki zapłacił za nas ktoś z rodziny na poczcie.... przywrócenie terminu jest tutaj wg mnie niemożliwe jak także niemożliwe do wybronienia w sądzie, ogólnie sprawa się rozbija o to czy wypadając z ubezpieczenia chorobowego trzeba ponownie złożyć wniosek o objęcie chorobowym czy wystarczy zapłacic i niejako się do tego ubezpieczenia powraca (tego nie wiem)...jeśli trzeba się było ponownie zarejestrować ( a zakładam że tego nie uczyniłaś bo 29 maja otrzymałaś pismo z zus) to masz duży problem bowiem wniosek o objęcie chorobowym jest skuteczny od dnia wskazanego we wniosku ale nie może działać wstecz... czyli możemy złożyć wniosek 5 że chcemy być objęci chorobowym od 10 ale nie możemy złożyć wniosku 5 że chcemy być objęci chorobowym od 1... jednocześnie aby uzyskać macierzyński ( nie ma okresu karencji 90 dni) składka musi objąć pełny miesiąc kalendarzowy (od 1 do 28/30/31, a nie np. od 15 maja do 15 czerwca) jeśli chcemy mieć "wysokie" świadczenie, inaczej otrzyma się najniższe. Polecam artykuł i wyrok SN. http://prawo.rp.pl/artykul/938219.html?p=1
https://mojepanstwo.pl/dane/sn_orzec...57,ii-uk-34-12
asia123123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-02, 18:12   #583
haniula1803
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 646
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Witam Bardzo mocno dziękuję wszystkim za odpowiedzi , Tobie Wojtku odpowiedziałam w wiadomości prywatnej( czekam na dalsze informacje)

Cytat:
Napisane przez Ryjonek Pokaż wiadomość
Haniula, a zrejstrowałaś się w końcu do chorobowego?
Bo skoro masz w tym chorobowym przerwę dłuższą niż 30 dni to wcześniejsze składki Ci się do niczego nie liczą - czyli, że teraz nie należy Ci się żaden zasiłek, bo jesteś nieubezpieczona.
No chyba, że zus Ci pójdzie na rękę i przywróci termin, ale z tym to nigdy nic nie wiadomo.

Ja bym pojechała do zusu i pogadała tam z każdym z kim się da, bo sytuację masz niełatwą. Koniecznie wykorzystaj to co Ci napisała loij o zaległej składce - niech ci zus powie ile odsetek ci naliczył do dziś i jeśli mniej, to tak trzeba zrobić - opłacić zaległą składkę za kwiecień. I to jest najlepsze rozwiązanie. Zus może Ci za ten kwiecień przecież naliczyć odsetki od najniższej podstawy. Jak rozumiem złożyłaś deklarację na około 500 zł - z tego co pamiętam tam się nie wpisuje za ile dni to jest, więc oni uznają, że zapłaciłaś za cały miesiąc tylko za mało. Do najniższej składki brakuje Ci jakieś pewnie 500 zł, więc od tych 500 może 6,60 odsetek jeszcze się nie uzbierało. Wtedy średnią będziesz miała niższą ( bo 2 duze składki i jedna mała), ale najprawdopodobniej dostaniesz zasiłek. Jeśli to się nie uda, moim zdaniem pierwsze co powinnaś zrobić to zarejestrować się od wczoraj do chorobowego. Bo może nie urodzisz w czerwcu. Wtedy będziesz mogła w lipcu zapłacić składkę z czerwiec i dostaniesz macierzyński.
Jeśli urodzisz w czerwcu, to i tak wszystko jedno.
Krok drugi to znalezienie informacji czy jak zapłacisz teraz składkę za maj (masz jeszcze kilka dni na to) razem z chorobowym, to czy jest możliwość, że zus uzna twoje ubezpieczenie, mimo tego, że napisał, że ono ustało?
A potem przeczytaj jeszcze raz wątek - niepełny miesiąc nie liczy Ci się do średniej, więc płacenie za kilka dni od najwyższej podstawy jest bez sensu. To Ci się i tak do niczego nie liczy.
Ryjonek - w płatności moich składek nie ma 30 dniowej przerwy ostatnia zapłaciłam 8 mają więc teraz czas mam do 8 czerwca, przerwa powstaje przez wyrejestrowanie mnie przez zus z dniem 1 kwietnia jak zareagują jak teraz zapłacę za maj nie wiem ale znalazłam dzisiaj na stronie kadry. Info.pl informacje ze: w przypadku braku wniosku o objętoście ubezpieczeniem chorobowym zus MOŻE uznać, że takim zgłoszeniem jest opłacenie składki na to ubezpieczenie w terminie i we właściwej wysokości
Za porada loij - złożyłam dzisiaj wniosek w zus o przywrócenie terminu płatności, wyliczenie ewentualnych odsetek oraz o przywrócenie do tytułu ubezpieczonego.

Nie mam pojęcia jak za ten kwiecień zapłacić czy tak jak mówisz dorównać do najniższej podstawy cz max składkę bo nie mam decyzji o przyznaniu zasiłku chorobowego a wtedy za te miesiące należy płacić max składkę??? Chyba poczekam co odpisza i osiwieje do reszty do tego czasu

No i za maj tez chyba musze zapłacić max bo skoro ta składka może spowodować ze zostane objęta ubezpieczenie chorobowym to wtedy dostane macierzyński tylko musze zaplanować napad na bank którejś nocy

Dodam jeszcze ze w czerwcu urodzę na pewno bo ze tak powiem moje dziecko już na wylocie

Asua123123- trochę mnie zmartwila twoja wypowiedź no ale chyba nic mi nie zostaje tylko liczyć na cud, mam nadzieje ze to ze zapłaciłam ta składkę tylko nie pełna ratuje mi du***

Edytowane przez haniula1803
Czas edycji: 2015-06-02 o 18:26
haniula1803 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-02, 19:12   #584
asia123123
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-12
Wiadomości: 17
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Polecam zapoznanie sie jeszcze z tym artykułem, w przystępny sposób wskazuje co sie dzieje gdy nie opłacimy składki w terminie lub zapłacimy w niższej wysokości. Artykuł jest napisany przystępnie i autorka wskazuje wręcz, że nawet nie zawinione nie zapłacenie składki/zapłata w obniżonej wysokości powoduje że "wypada" się z ubezpieczenia stąd bardzo ale to bardzo trzeba tego pilnować. http://prawo.rp.pl/artykul/1090014.html?print=tak&p=0
asia123123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-02, 22:36   #585
haniula1803
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 646
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

a no i nie wiem czy już pisałam ale ja wciąż i nie przerwalnie jestem na l4 od 3.04


na stronie zus.pl znalazłam takie informacje
Bez okresu wyczekiwania zasiłek chorobowy przysługuje:

Zasiłek chorobowy przysługuje także, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego:



•nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego albo
•nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego - w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby (oznaczonej w zaświadczeniu lekarskim kodem literowym "E").




Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej niż przez 182 dni, a w przypadku gruźlicy (oznaczonej przez lekarza w zaświadczeniu lekarskim kodem "D") - nie dłużej niż przez 270 dni. Od 1 stycznia 2009 r. również ubezpieczone, których niezdolność do pracy przypada na okres ciąży mają prawo do zasiłku chorobowego przez okres do 270 dni.




Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego przysługuje objętym ubezpieczeniem chorobowym:

- osobom prowadzącym pozarolniczą działalność oraz osobom z nimi współpracującym,

czytam to i myśle mam , wypłacą mi zasiłek chorobowy ale czytam dalej :

Zasiłek chorobowy za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego (wypadkowego) nie przysługuje, gdy osoba niezdolna do pracy:

- nie nabyła prawa do zasiłku w czasie ubezpieczenia z powodu nie przepracowania wymaganego okresu wyczekiwania

i du****

ale jeśli na chorobowym jestem zarówno przed i po 90 dniach wyczekiwania i zwolnienie trwa nadal i jutro 3.06 mija 30 dni od kąt minęło 90 wyczekania to należy mi się zasiłek choroby czy nie ????

to już się robi śmieszne normalnie

Edytowane przez haniula1803
Czas edycji: 2015-06-02 o 22:38
haniula1803 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-03, 09:14   #586
wojtek509
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 164
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

l4 nie ma znaczenia skoro od 1 kwietnia 2015 nie jesteś objęta chorobową to zus nie chonoruje takiego dokumentu.... mało tego jeśli na l4 jesteś i zus o tym wie do momentu rozwiązania to sprawy nawet jeszcze bardziej się komplikują .... bo musisz zgłosić się do zus zarejestrować do chorobowej i dla zus realnie prowadzić działalność aby mieć szanse na uzyskanie świadczenia macierzyńskiego. A powyższe przepisy są takim parasolem ochronnym dla osób które mają prawo do wypłaty zasiłku i np zostały zwolnione z pracy a dzień później uległy wypadkowi. Ty natomiast nie nabyłaś prawa do uzyskania zasiłku wcale z tym okresem wyczekiwania jest tak że on się kasuje od dnia 1 kwietnia i jak dziś pódziesz do zus się zarejestrować to będziesz znów 90 dni czekać na to aby mieć szanse na uzyskanie świadczenia chorobowego. Taki ten moloch uprzejmy że oni się mylić mogą a Ty hmmm 6,60 przeoczysz i buba

Edytowane przez wojtek509
Czas edycji: 2015-06-03 o 09:17
wojtek509 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-03, 09:53   #587
mamaszkrabka
Zakorzenienie
 
Avatar mamaszkrabka
 
Zarejestrowany: 2014-01
Wiadomości: 4 272
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Cytat:
Napisane przez haniula1803 Pokaż wiadomość
a no i nie wiem czy już pisałam ale ja wciąż i nie przerwalnie jestem na l4 od 3.04


na stronie zus.pl znalazłam takie informacje
Bez okresu wyczekiwania zasiłek chorobowy przysługuje:

Zasiłek chorobowy przysługuje także, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego:



•nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego albo
•nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego - w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby (oznaczonej w zaświadczeniu lekarskim kodem literowym "E").




Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej niż przez 182 dni, a w przypadku gruźlicy (oznaczonej przez lekarza w zaświadczeniu lekarskim kodem "D") - nie dłużej niż przez 270 dni. Od 1 stycznia 2009 r. również ubezpieczone, których niezdolność do pracy przypada na okres ciąży mają prawo do zasiłku chorobowego przez okres do 270 dni.




Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego przysługuje objętym ubezpieczeniem chorobowym:

- osobom prowadzącym pozarolniczą działalność oraz osobom z nimi współpracującym,

czytam to i myśle mam , wypłacą mi zasiłek chorobowy ale czytam dalej :

Zasiłek chorobowy za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego (wypadkowego) nie przysługuje, gdy osoba niezdolna do pracy:

- nie nabyła prawa do zasiłku w czasie ubezpieczenia z powodu nie przepracowania wymaganego okresu wyczekiwania

i du****

ale jeśli na chorobowym jestem zarówno przed i po 90 dniach wyczekiwania i zwolnienie trwa nadal i jutro 3.06 mija 30 dni od kąt minęło 90 wyczekania to należy mi się zasiłek choroby czy nie ????

to już się robi śmieszne normalnie
PKt 27
Prawo do zasiłku chorobowego nie przysługuje za okres niezdolności do pracy przypadającej po ustaniu tytułu ubezpieczenia (powstałej zarówno w czasie, jak i po ustaniu tytułu ubezpieczenia), jeżeli po ustaniu ubezpieczenia kontynuowana jest lub została podjęta działalność zarobkowa stanowiąca tytuł do objęcia tej osoby ubezpieczeniem chorobowym.Zasiłek chorobowy nie przysługuje także w przypadku, gdy podjęta działalność mimo, że nie stanowi tytułu do objęcia ubezpieczeniem chorobowym zapewnia prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby. Zasiłku chorobowego po ustaniu tytułu ubezpieczenia nie ma więc osoba, która wykonuje pozarolniczą działalność, podjęła inne zatrudnienie, podjęła działalność zarobkową uprawniającą do uposażenia itp.


Polecam komentarz do ustawy.
http://www.zus.pl/files/Komentarz_chorobowy_2014.pdf

---------- Dopisano o 10:37 ---------- Poprzedni post napisano o 10:35 ----------

31.
Prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego nie przysługuje osobie, która nie nabyła prawa do zasiłku chorobowego w czasie trwania ubezpieczenia z powodu nieprzepracowania wymaganego okresu wyczekiwania.

---------- Dopisano o 10:53 ---------- Poprzedni post napisano o 10:37 ----------

Osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie mają prawo do zasiłku chorobowego za okres po ustaniu ubezpieczenia chorobowego tylko wówczas, gdy ustanie tego ubezpieczenia nastąpiło wskutek ustania tytułu ubezpieczenia.
Przykład: Osoba prowadząca działalność pozarolniczą przystąpiła dobrowolnie do ubezpieczenia chorobowego. Osoba ta zgłosiła wniosek o wyłączenie z ubezpieczenia chorobowego mimo, że nadal prowadzi działalność pozarolniczą. Z dniem 31 grudnia została z bezpieczenia chorobowego wyłączona. Od 10 stycznia osoba ta stała się niezdolna do pracy z powodu choroby. Mimo, że niezdolność do pracy powstała nie później niż w ciągu 14 dni od ustania ubezpieczenia chorobowego, osoba ta nie ma prawa do zasiłku chorobowego, gdyż nie ustałtytuł ubezpieczenia chorobowego, a jedynie, na wniosek tej osoby, ustało ubezpieczenie chorobowego.


Ja to rozumiem tak, że prawo do zasiłku masz po 14 dniach jak zamkniesz lub zawiesisz DG, bo wtedy ustaje tytuł do ubezpieczenia.

Generalnie w momencie otrzymania pisma od ZUS, że zostałaś wyrejestrowana od dnia 1.04.2015 należało iść i się zgłosić do ubezpieczenia chorobowego jeszcze raz.
mamaszkrabka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-03, 12:51   #588
asia123123
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-12
Wiadomości: 17
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Wg mnie jest tak jak piszą przedmówcy, nie jesteś ubezpieczona od 1 kwietnia i fakt że zapłaciłaś po uzyskaniu info z zus że nie jesteś objęta ubezpieczeniem to Twoja sprawa bowiem na Twoim koncie powstała nadpłata, a nie że ZUS sam zaliczył te pieniądze na składkę chorobową, przepisy o owych 30 dniach dotyczą innej sytuacji. Z tego co czytałam należało się zarejestrować ponownie składając ZUS ZUA i napisać o zaliczenie nadpłaty na kolejne składki lub o zwrot nadpłaty na konto ( przywrócenie terminu jest bez szans bowiem nawet brak zawinienia w zapłacie składki powoduje że ustaje ubezpieczenie). Tak więc na wysokie świadczenie nie masz szansy bo nawet jeśli zarejestrujesz się do chorobowej dziś czyli 3 czerwca... to nie będzie składka zapłacona za cały miesiąc to jest od 1 do 30 czerwca bo termin masz na 21 czerwca...a liczy się dzień porodu a nie to że np. chcesz zapłacić za pełny miesiąc, jedynie co zostaje zarejestrować się do chorobowego, zapłacić za czerwiec normalną składkę (te ok. 1100 zł) i dostać macierzyńskie w niskiej wysokości. Możesz czekać na pismo z zus ale możesz zostać z niczym ... bo oni tak szybko nie odpiszą a termin porodu na dniach... (sama urodziłam 3 tyg. przed terminem więc wiem że różnie bywa) Chciałabym się mylić w tym co piszę ale obawiam się że niestety na wysokie świadczenie (nie będzie pełnego miesiąca aby uzyskać wysokie świadczenie mimo braku karencji czyli oczekiwania owych 90 dni) nie masz szansy więc może warto powalczyć o jakiekolwiek....a do zus sobie już darować dostarczanie L4 i dopiero potem info o urodzeniu dziecka i wniosek o zasiłek macierzyński.
asia123123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-03, 19:39   #589
malamenda2009
Zakorzenienie
 
Avatar malamenda2009
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 5 623
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Czyli ze ustawa moze wejść juz 1 lipca?a te 4 miesiace na wejście nie sa obowiązkowe?mam nadzieje, ze wejdzie jednak 1 listopada...
Haniula mysle, ze umieścisz wziąć prawnika...
__________________
nasz dzień
malamenda2009 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-06-06, 07:43   #590
elape
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-03
Wiadomości: 3
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Witam,
Od kilku miesięcy śledzę z żoną ten wątek. Nasza sytuacja wygląda następująca:
Żona ma termin na koniec stycznia 2016 roku. Prowadziła działalność przez ponad rok z zawieszeniem od 31 kwietnia 2015 roku. Ja sam prowadzę działalność nieprzerwanie od dwóch lat. W związku ze wejściem tej ustawy zastanawiamy się jak to wszystko "rozegrać" aby pobierać większy zasiłek macierzyński. Jeśli ustawa wejdzie w życie z dniem 1go listopada to wszystko wydaje się bez sensu aby odwieszała działalność opłacała przez 90 dni wyższe składki i poszła na L4. Czytając xxx
doszedłem do wniosku, że mógłbym zatrudnić żonę na powiedzmy kilka miesięcy przed porodem z większymi składkami. Tylko teraz kwestia, czy te przepisy, które wchodzą nie wpływają na zatrudnienie żony? Dodatkowo jak to wygląda z punktu ZUSu (była kiedyś głośna sprawa o facecie, który zatrudnił żonę miesiąc przed porodem. Zus to zakwestionował ale ten Pan wygrał w sądzie)? Wiadomo, że to wątek dotyczący głownie kobiet prowadzących własną działalność ale może ktoś z forumowiczów orientuje się bardziej jak to wszystko wygląda w sytuacji zatrudnienia żony i macierzyńskiego.

Pozdrawiam serdecznie

Edytowane przez Trzepotka
Czas edycji: 2017-03-29 o 10:30 Powód: Link.
elape jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-07, 16:53   #591
kaczunia
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-11
Wiadomości: 12
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Hej, chciałam się podzielić z Wami moją historią. Miałam wątpliwości i strach założyć firmę, ale się zdecydowałam. 1.01.2015 wystartowałam. Miałam sporo zleceń, założylam stronę internetową firmy. Niestety 1.04 zaczęlam odczuwać dolegliwości i ciąża się nieco skomplikowała -poszłam na L4. 25.05 dostałam informację z Zusu, że będę miała kontrolę. Przyszła Pani odpowiedziałam na parę pytań, pokserowała sobie moją książkę przychodów i rozchodów i faktury które wystawilam, poprosila o numery telefonów osób które mogą poświadczyć że prowadzilam działalność (ale nikt do nich nie dzwonił) i tak z lekkim opóznieniem dostałam na początku czerwca pozytywną decyzję Mam nadzieję, że nowa ustawa wejdzie jak najpózniej. Dziękuje bardzo Wojtkowi za pomoc, bo bardzo dużo się na tym forum dowiedzialam.
kaczunia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-08, 11:54   #592
haniula1803
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 646
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Cytat:
Napisane przez wojtek509 Pokaż wiadomość
odpowiedziałem juz na PW ale ku potomnym: skoro 1 kwietnia na skutek nieopłacenia składek na ubezpieczenie społeczne nie odnotowano wpłaty (na skutek nienależnego świadczenia l4 za okres kwietnia) naiwnym jest pogląd wedle którego zus jest na tyle dobry że od dnia 1 maja 2015 ponownie petenta zus wpisze do ubezpieczenia chorobowego jeśli zapłaci on składkę za maj równiez chorobową i zaległą kwietniowa + grosze odsetek.
Naiwnym ale nie znalazłem nigdzie źródła internetowego które potwierdzało by te spekulacje..... Więc proponuje haniula1803 zorientować się jak to wygląda w ZUS i nas poinformować
Bo zakładając wariant optymistyczny wystarczy że jednak zus w takiej sytuacji honoruje składki na ubezpieczenie społeczne z chorobowym za maj wystarczy opłacić max za maj urodzić w terminie w czerwcu i cieszyć się max świadczeniem Bo w przypadku macierzyńskiego nie ma 90 dni karencji w kazdym innym przypadku pozostaje opłacenie zaległej za kwiecień, uiszczenie za maj i instytucja żalu do kierownictwa ZUS (bo czas na inne warianty się wyczerpał)

No więc informuje, co się dowiedział
* pan na infolinii : powiedział aby złożyć pismo o przywrócenie terminu składek za kwiecień i czekać na odpowiedz za maj zapłacić normalnie bo dzięki temu zus zacznie mnie traktować jako osobę podlegającą ubezpieczeniu chorobowemu .
* Od pani w okienku dostałam te same informacje jedyna różnica to taka, że kazała nie czekać na decyzję zus odnośnie kwietnia tylko od razu zapłacić i a maj tez max składkę


mam nadzieje, ze po wybuleniu takiej kasy zus nie odmówi mi chorobowego i macierzyńskiego - trzymajcie kciuki
haniula1803 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-10, 08:48   #593
malamenda2009
Zakorzenienie
 
Avatar malamenda2009
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 5 623
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Haniula pisz jak to sie potem rozwiązało trzymam kciuki
__________________
nasz dzień
malamenda2009 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-10, 21:51   #594
ania2010_interia
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-08
Wiadomości: 4
7 miesiąc ciąży a otworzenie firmy. Jak to wygląda, przepisy 2015.

Witam wszystkie wizazystki. Mam dylemat. Czy któraś z was otwierała firmę w ciazy? I czy pózniej macierzyński sie należy normalnie ? Z tego co wiem tak, ale jak to wyglada w praktyce.
ania2010_interia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-11, 12:13   #595
teQiba
Moderator
 
Avatar teQiba
 
Zarejestrowany: 2012-01
Wiadomości: 4 900
Dot.: 7 miesiąc ciąży a otworzenie firmy. Jak to wygląda, przepisy 2015.

Cytat:
Napisane przez ania2010_interia Pokaż wiadomość
Witam wszystkie wizazystki. Mam dylemat. Czy któraś z was otwierała firmę w ciazy? I czy pózniej macierzyński sie należy normalnie ? Z tego co wiem tak, ale jak to wyglada w praktyce.
Już jest taki temat - łączę i zapraszam do lektury
__________________
[SIGPIC][/SIGPIC]
teQiba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-19, 08:56   #596
miod_malina_
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-01
Wiadomości: 4
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Drodzy Forumowicze,

temat ucichł, choć ważą się właśnie losy ustawy - mam kilka pytań w związku ze zmianami - może pomimo zamieszania ktoś będzie mógł mi udzielić porady - z góry dziękuję!

Prowadzę działalność gospodarczą od 04.2011, zaszłam w ciążę pod koniec września - w lutym przeszłam na L4 z kodem B po wcześniejszym wyrejestrowaniu się z ZUS i opłaceniu czterech wysokich składek. Przez całą działalność zatrudniałam pracowników na różne umowy, w tym o pracę - w tej chwili zatrudniam jedną osobę na umowę o pracę i jedną na zlecenie. ZUS wypłacił mi terminowo świadczenia, miałam tylko jedną kontrolę obecności w miejscu zadeklarowanego pobytu. Mój termin porodu minął kilka dni temu, ale urodzę prawdopodobnie jeszcze w czerwcu.

Moje pytania:
1. Czy składając wniosek o roczny urlop macierzyński w czerwcu wysokość świadczeń wypłacanych co miesiąc może ulec zmianie w związku z nową ustawą - np. do października wypłacane będzie około 5000zł/m-c, a od października zasiłek zostanie przeliczony od nowa na nowych zasadach?
2. Planuję w czasie trwania urlopu macierzyńskiego zajść w drugą ciążę - w jaki sposób będzie naliczana moja wysokość składek na czerwiec 2016 - z okresu sprzed pierwszej ciąży i zwolnienia L4, czy w inny sposób?
3. Czy składając wniosek o przyznanie zasiłku macierzyńskiego powinnam w jakiś sposób zabezpieczyć wysokość składki, którą płaci za mnie ZUS, żeby nie okazało się, że po roku pod uwagę jest brany okres płacenia składek w czasie macierzyńskiego, które zostały zmniejszone do minimum. Czy podstawa w czasie macierzyńskiego może pozostać wysoka?

Z góry dziękuję za odpowiedź - pozdrawiam!

Edytowane przez miod_malina_
Czas edycji: 2015-06-19 o 08:59
miod_malina_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-19, 19:08   #597
aliszka1212
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-03
Wiadomości: 23
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

To fakt, ostatnio zrobiło się tu cicho... chyba dużo osób dołączyło do grupy na FB. Dzisiaj w Pytaniu na Śniadanie, była mowa o nowej ustawie, właśnie za sprawą dziewczyn z grupy....

Trudno powiedzieć, czy dodatkowy urlop macierzyński, będzie wyliczany na nowo i traktowany jako nowe prawo do zasiłku W końcu to ten sam zasiłek i moim zdaniem, powinna być zachowana ciągłość,ale nie studiowałam jeszcze dokładnie nowej ustawy, także nie chce wprowadzać w błąd. Ja mam termin na 17 sierpnia i też będą wnioskować o roczny macierzyński
aliszka1212 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-20, 18:38   #598
mamaszkrabka
Zakorzenienie
 
Avatar mamaszkrabka
 
Zarejestrowany: 2014-01
Wiadomości: 4 272
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Jeśli prawo do zasiłku nabędziesz przed wejściem ustawy, podstawa nie będzie przeliczana za nowo.

MIOD-MALINA jeśli urodzisz w 2016 roku, podstawa będzie przeliczana na nowych zasadach. Tak twierdzi radca prawny.
mamaszkrabka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-21, 13:26   #599
lookata
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 16
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Witajcie mam dwa pytania dotyczące tego jak będzie wyglądać przeliczanie zasiłku po wejściu w życie ustawy w następujących przypadkach

1 Osoba pobiera świadczenie chorobowe w najwyższej wysokości Poród za pół roku Gdy ustawa wejdzie w życie czy do podstawy zasiłku macierzyńskiego będą brane pod uwagę okresy przebywania na L4? Przed przejściem na L4 firma funkcjonowała tylko przez miesiąc prawo do zasiłku przyznane zostało ze względu na okres przerwy pomiędzy poprzednim zatrudnieniem krótszy niż 30 dni Czy też będzie zasiłek przeliczany ze składki tej jednej oplaconej tj przed powstaniem niezdolności do pracy

2 osoba aktualnie pobiera zasiłek macierzyński Planuje kolejna ciążę nim skończy się prawo do pobierania zasiłku czy wówczas podstawa będzie przeliczana na nowo?
lookata jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-21, 20:22   #600
mamaszkrabka
Zakorzenienie
 
Avatar mamaszkrabka
 
Zarejestrowany: 2014-01
Wiadomości: 4 272
Dot.: Zasiłek chorobowy i macierzyński - własna działalność

Cytat:
Napisane przez lookata Pokaż wiadomość
Witajcie mam dwa pytania dotyczące tego jak będzie wyglądać przeliczanie zasiłku po wejściu w życie ustawy w następujących przypadkach

1 Osoba pobiera świadczenie chorobowe w najwyższej wysokości Poród za pół roku Gdy ustawa wejdzie w życie czy do podstawy zasiłku macierzyńskiego będą brane pod uwagę okresy przebywania na L4? Przed przejściem na L4 firma funkcjonowała tylko przez miesiąc prawo do zasiłku przyznane zostało ze względu na okres przerwy pomiędzy poprzednim zatrudnieniem krótszy niż 30 dni Czy też będzie zasiłek przeliczany ze składki tej jednej oplaconej tj przed powstaniem niezdolności do pracy

2 osoba aktualnie pobiera zasiłek macierzyński Planuje kolejna ciążę nim skończy się prawo do pobierania zasiłku czy wówczas podstawa będzie przeliczana na nowo?
Ad1.

wg radcy prawnego osoba, u której przerwa w opłacaniu składki chorobowej z dwóch różnych tytułów, nie przekraczała 30 dni, będzie miała naliczaną podstawę do chorobowego jako średnia za pełne miesiące kalendarzowe prowadzenia DG i z poprzedniego tytułu również za pełne miesiące kalendarzowe, łącznie to nie może przekraczać 12 mies.
http://orka.sejm.gov.pl/opinie7.nsf/...ile/2832_u.pdf w akcie prawnym na stronie 4 jest ustęp 2 pkt2

Ad1. Jeśli prawo do nowego/innego zasiłku powstanie po wejściu ustawy w życie, podstawa będzie przeliczana na nowo.
Co konkretnie masz na myśli przez to pytanie? Chodzi o to czy jeśli urodzisz na macierzyńskim czy jak?
mamaszkrabka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2018-10-28 08:08:15


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 00:57.