Badanie stadium operacyjności dziecka od 2 do 6 lat. Prośba o pomoc w badaniu - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-02-06, 18:46   #1
201705250937
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-01
Wiadomości: 3 097

Badanie stadium operacyjności dziecka od 2 do 6 lat. Prośba o pomoc w badaniu


Witam serdecznie wszystkie mamy!

Jestem studentką psychologii i badam rozwój myślenia dzieci w wieku przedszkolnym( w wieku od 2 do 6 lat) Byłabym bardzo wdzięczna za pomoc w badaniu poprzez przeprowadzenie ze swoją pociechą prostego eksperymentu. Potrzebne jest tylko trochę plasteliny i 3 minuty wolnego czasu.


Opis eksperymentu znajduje się w załączniku.


Bardzo proszę o podanie odpowiedzi Państwa dzieci na 2 zadane pytania.
Będę wdzięczna za wszystkie szczegoły zachowania się dziecka i jego ewentualnych pytań, które pojawiły się w trakcie przeprowadzania eksperymentu.

Z góry serdecznie dziękuję za pomoc
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg eksperyment piageta.jpg (43,8 KB, 85 załadowań)
201705250937 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-07, 07:46   #2
glamourous
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: duplinek
Wiadomości: 12 932
Dot.: Badanie stadium operacyjności dziecka od 2 do 6 lat. Prośba o pomoc w badaniu

Toffii mojs siostra tez jest studentka psychologii i przeprowadzala podobny w zamysle eksperyment z moja 3,5 letnia corka

mowie podobny bo one mialy w dwoch rzedach ulozone monety (po 5 szt)- w gornym rzadku ulozone blizej siebie wiec wygladal na krotszy.
na pytanie czy w rzadkach jest tyle samo monet oczywiscie corka odpowiedzial ze nie bo w dluzszym rzadku jest wiecej
siostra zaproponowala policzenie i wygladalo to tak

rzad krotszy- 1,2,3,4,5
rzad dluzszy- 1,2,3,4......pauza na zastanowienie....7

byl tez eksperyment z dzieleniem ciastek - 3 ciastka
siostra przed soba polozyla 2 ciastka a przed mala 1- spytala czy to po rowno- nie.
polamala ciastko corki na 2 kawalki (tak ze sama miala 2 ciastka a mala 2 polowki)- i wtedy bylo rowno wytlumaczenie- bo ty masz dwa i ja mam dwa


eksperyment z plastelina zrobimy dzis wieczorem, dam znac
__________________
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?p=43221823 #post43221823 wymienie Tresor Midnight Rose

Edytowane przez glamourous
Czas edycji: 2013-02-07 o 11:06
glamourous jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-07, 10:41   #3
alb
Zadomowienie
 
Avatar alb
 
Zarejestrowany: 2012-09
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 1 590
Dot.: Badanie stadium operacyjności dziecka od 2 do 6 lat. Prośba o pomoc w badaniu

Mogę spróbować z córką - ma 2 latka - ale nie jestem pewna, czy ona w ogóle rozumie co to znaczy mniej/więcej/tyle samo. Ale zobaczymy na pewno coś odpowie...
alb jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-07, 13:17   #4
201705250937
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-01
Wiadomości: 3 097
Dot.: Badanie stadium operacyjności dziecka od 2 do 6 lat. Prośba o pomoc w badaniu

Cytat:
Napisane przez glamourous Pokaż wiadomość
Toffii mojs siostra tez jest studentka psychologii i przeprowadzala podobny w zamysle eksperyment z moja 3,5 letnia corka

mowie podobny bo one mialy w dwoch rzedach ulozone monety (po 5 szt)- w gornym rzadku ulozone blizej siebie wiec wygladal na krotszy.
na pytanie czy w rzadkach jest tyle samo monet oczywiscie corka odpowiedzial ze nie bo w dluzszym rzadku jest wiecej
siostra zaproponowala policzenie i wygladalo to tak

rzad krotszy- 1,2,3,4,5
rzad dluzszy- 1,2,3,4......pauza na zastanowienie....7

byl tez eksperyment z dzieleniem ciastek - 3 ciastka
siostra przed soba polozyla 2 ciastka a przed mala 1- spytala czy to po rowno- nie.
polamala ciastko corki na 2 kawalki (tak ze sama miala 2 ciastka a mala 2 polowki)- i wtedy bylo rowno wytlumaczenie- bo ty masz dwa i ja mam dwa


eksperyment z plastelina zrobimy dzis wieczorem, dam znac
Dziewczynka ma 3latka więc raczej nie ma możliwości,żeby wykonała poprawnie to zadanie
Chociaż może już wkraczać w faze prejściową między etapem przedoperacyjnym a operacyjnym i wtedy może sie wahać i probowac zgadywać

Byłabym bardzo wdzieczna za eksperyment z plasteliną

Cytat:
Napisane przez alb Pokaż wiadomość
Mogę spróbować z córką - ma 2 latka - ale nie jestem pewna, czy ona w ogóle rozumie co to znaczy mniej/więcej/tyle samo. Ale zobaczymy na pewno coś odpowie...
Córce trzeba powiedzieć , ze w obu kulkach jest dokładnie tyle samo i na jej oczach rozwałkować jedną z kuleczek. Możliwe,że może mieć problem ze zrozumieniem zadania, natomiast można spróbować to opisać np. kuleczki są tak samo małe lub tak samo duże, wyglądają tak samo. W każdym razie ważne jest żeby dziecko było pewne w 1 cześci zadania ,że kuleczki są jednakowej wielkości.

Dzieci w tym wieku zwracają prawdobodobnie uwagę na jedną tylko właściwość przedmiotu np. długość. Dzieci nie zauważają, że 'kiełbaska' jest cieńsza.Dlatego moga mieć problem z właściwym wykonaniem zadania.




Dzieci w wieku od 2 do 6 lat prawdopodobnie nie odpowiedzą na drugie pytanie poprawnie, co wynika z poniższych cech charakterystycznych dla tego rozwoju, takich jak:

  1. Egocentryzm - niezdolność do ujmowania
    świata z punktu widzenia innego niż własny
  2. Centracja - zwracanie uwagi na jed☠ną tylko właściwość sytuacji i pomijanie innych
  3. Nieodwracalność.- niezdolność do powrotu (w myślach) do punktu wyjścia rozumowania

Edytowane przez 201705250937
Czas edycji: 2013-02-07 o 13:27
201705250937 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-07, 13:38   #5
glamourous
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: duplinek
Wiadomości: 12 932
Dot.: Badanie stadium operacyjności dziecka od 2 do 6 lat. Prośba o pomoc w badaniu

na egocentryzm tez bylo doswiadczenie
w pudelku od ciastek byly wlozone kredki- pytanie- jak sadzisz co jest w pudelku- odp - ciastka
po otwarciu pudelka okazuje sie ze kredki i kolejne pytanie- a jesli twoja mama zobaczy to pudelko to pomysli ze co jest w srodku? chyba 80 proc dzieci powie ze kredki. moja akurat odpowiedziala ze ciastka

no a z tym liczeniem to bylo ewidentne - corka zorientowala sie przy liczeniu ze monet jest tyle samo i specjalnie kombinowala ( powiedziala 7)- zeby wyszlo na jej, ze jednak jest dluzszy. ale masz racje to potwierdza ta centracje
__________________
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?p=43221823 #post43221823 wymienie Tresor Midnight Rose

Edytowane przez glamourous
Czas edycji: 2013-02-07 o 13:41
glamourous jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-07, 21:46   #6
taszkin
Zakorzenienie
 
Avatar taszkin
 
Zarejestrowany: 2004-12
Lokalizacja: Podbeskidzie/BB
Wiadomości: 4 758
Dot.: Badanie stadium operacyjności dziecka od 2 do 6 lat. Prośba o pomoc w badaniu

"Będę wdzięczna za wszystkie szczegoły zachowania się dziecka i jego ewentualnych pytań, które pojawiły się w trakcie przeprowadzania eksperymentu. "

Na drugie pytanie odpowiedziała (skonczone 5l): mamo, to sztuczka? jak zrobiłaś, że jest jej więcej? miałaś schowane i dolepiłaś jak nie widziałam!


Potem sama ulepiła 2 kulki, rozwałkowała jedną i mówi do siebie "faktycznie, ale jaja".


Aha, dopiszę, że na 1 pytanie odpowiedziała nie. Wielokrotnie. Musiałam się namęczyć, żeby były fotograficznie identyczne te kulki.

Edytowane przez taszkin
Czas edycji: 2013-02-08 o 22:29
taszkin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-08, 07:04   #7
karenina19
Zakorzenienie
 
Avatar karenina19
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: Niedersachsen
Wiadomości: 6 905
Send a message via Skype™ to karenina19
Dot.: Badanie stadium operacyjności dziecka od 2 do 6 lat. Prośba o pomoc w badaniu

Witam

eksperyment zostal wczoraj przeprowadzony i to wielokrotnie, bo moj syn (3 latka i 4 m-ce) jest wieeelkim milosnikiem ciastoliny

No wiec na 1.pytanie odpowiedzial, ze TAK i a na 2. rowniez TAK po czym wzial "kielbaske" do reki, zrobil z niej z powrotem kulke i powiedzial "Widzisz? Ta sama kulka! Z tej drugiej kulki tez mozna zrobic kielbaske..."



__________________
>> I nga wa o mua << Timszel...
"The world is getting so hypersensitive. Soon I won´t be able to make fun of mysel without offending someone"


Edytowane przez karenina19
Czas edycji: 2013-02-08 o 07:46
karenina19 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-02-08, 07:43   #8
glamourous
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: duplinek
Wiadomości: 12 932
Dot.: Badanie stadium operacyjności dziecka od 2 do 6 lat. Prośba o pomoc w badaniu

dziewczyny moze wiek dopisujcie- mysle ze dla autorki moze miec znaczenie bo jednak inaczej mysli 6- latek a inaczej 2 latek

moja (3,5) na pierwsze pytanie odpowiedziala tak, na drugie nie, kielbaska wieksza bo jest taka dluga.
__________________
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?p=43221823 #post43221823 wymienie Tresor Midnight Rose
glamourous jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-09, 20:41   #9
201705250937
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-01
Wiadomości: 3 097
Dot.: Badanie stadium operacyjności dziecka od 2 do 6 lat. Prośba o pomoc w badaniu

Cytat:
Napisane przez glamourous Pokaż wiadomość
na egocentryzm tez bylo doswiadczenie
w pudelku od ciastek byly wlozone kredki- pytanie- jak sadzisz co jest w pudelku- odp - ciastka
po otwarciu pudelka okazuje sie ze kredki i kolejne pytanie- a jesli twoja mama zobaczy to pudelko to pomysli ze co jest w srodku? chyba 80 proc dzieci powie ze kredki. moja akurat odpowiedziala ze ciastka

no a z tym liczeniem to bylo ewidentne - corka zorientowala sie przy liczeniu ze monet jest tyle samo i specjalnie kombinowala ( powiedziala 7)- zeby wyszlo na jej, ze jednak jest dluzszy. ale masz racje to potwierdza ta centracje
Eksperyment na stalosc masy pokazuje przede wszystkim 2 i 3 ceché charakterystyczna w mysleniu przedszkolakow .
Tym bardziej istotne wydaje sie takie rozgraniczenie, gdy tak, jak Pani coreczka nie wykazuje juz tak egocentrycznego myslenia jak inne dzieci w jej wieku, mimo,ze centracja nadal wystepuje, chociaz tez wydaje sie juz ze moze byc to poczatek stadium przejsciowego. Warto zaznaczyc,ze wedlug Piageta egocentryzm w mysleniu mija dopiero od 7 roku zycia

Cytat:
Napisane przez taszkin Pokaż wiadomość
"Będę wdzięczna za wszystkie szczegoły zachowania się dziecka i jego ewentualnych pytań, które pojawiły się w trakcie przeprowadzania eksperymentu. "

Na drugie pytanie odpowiedziała (skonczone 5l): mamo, to sztuczka? jak zrobiłaś, że jest jej więcej? miałaś schowane i dolepiłaś jak nie widziałam!


Potem sama ulepiła 2 kulki, rozwałkowała jedną i mówi do siebie "faktycznie, ale jaja".


Aha, dopiszę, że na 1 pytanie odpowiedziała nie. Wielokrotnie. Musiałam się namęczyć, żeby były fotograficznie identyczne te kulki.
Cytat:
Napisane przez karenina19 Pokaż wiadomość
Witam

eksperyment zostal wczoraj przeprowadzony i to wielokrotnie, bo moj syn (3 latka i 4 m-ce) jest wieeelkim milosnikiem ciastoliny

No wiec na 1.pytanie odpowiedzial, ze TAK i a na 2. rowniez TAK po czym wzial "kielbaske" do reki, zrobil z niej z powrotem kulke i powiedzial "Widzisz? Ta sama kulka! Z tej drugiej kulki tez mozna zrobic kielbaske..."



Cytat:
Napisane przez glamourous Pokaż wiadomość
dziewczyny moze wiek dopisujcie- mysle ze dla autorki moze miec znaczenie bo jednak inaczej mysli 6- latek a inaczej 2 latek

moja (3,5) na pierwsze pytanie odpowiedziala tak, na drugie nie, kielbaska wieksza bo jest taka dluga.
Bardzo dziekuje Wszystkim Mamom za pomoc.

Pragne jeszcze raz podkreslic,ze wg Piageta (twórcy eksperymentu) dzieci w stadium przedoperacyjnym( czyli w wieku przedszkolnym od 2 do 6 lat) beda mialy problem z poprawnym wyknaniem tego zadania, gdyz uniemozliwiaja to ograniczenia charakterystyczne dla tego wieku, o ktorych napisalam w 1 poscie. Jakkolwiek jest to tylko jeden z wielu testow, wiec z pewnoscia nie ma on charakteru jednoznacznej diagonozy


Jezeli jeszcze ktoras z mam ma czas na wykonanie z dzieckiem tego cwiczenia i jest ciekawa wyniku , to serdecznie zapraszam do przeprowadzenia eksperymentu
201705250937 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-10, 11:43   #10
Heksa
Wtajemniczenie
 
Avatar Heksa
 
Zarejestrowany: 2009-03
Lokalizacja: Dublin
Wiadomości: 2 503
Dot.: Badanie stadium operacyjności dziecka od 2 do 6 lat. Prośba o pomoc w badaniu

Syn (3 lata 9 miesięcy) na pytanie pierwsze odpowiedział twierdząco. Na pytanie drugie powiedział nie ( i sądząc po uśmiechu był pewny swojej odpowiedzi )
__________________


Heksa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-11, 09:05   #11
alb
Zadomowienie
 
Avatar alb
 
Zarejestrowany: 2012-09
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 1 590
Dot.: Badanie stadium operacyjności dziecka od 2 do 6 lat. Prośba o pomoc w badaniu

No to ja też przeprowadziłam eksperyment z córką (2 latka i 1 miesiąc). Wytłumaczyłam jej najpierw, że dwie kuleczki są takie same i mają tyle samo plasteliny i później jak zapytałam, czy są takie same to odpowiedziała, że tak... Następnie zrobiłam z jednej kuleczki kiełbaskę tak żeby widziała co robię i zapytałam, czy jest tyle samo plasteliny w kulce i kiełbasce to powiedziała że tak, po czym zabrała mi kulkę i też zaczęła robić kiełbaskę
alb jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-02-12, 07:43   #12
Aniusia_O
Raczkowanie
 
Avatar Aniusia_O
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 295
Dot.: Badanie stadium operacyjności dziecka od 2 do 6 lat. Prośba o pomoc w badaniu

Mój synek, 4,5 roku, na pierwsze pytanie odpowiedział TAK, a na drugie NIE. Dopiero jak mu pokazałam dokładnie jak robię z kulki kiełbaskę i sam to zrobił, to zrozumiał, że ilość plasteliny jest ta sama.
__________________
Maksiu 05.07.2008- zdrowy synek
Aniołek +24.10.2009[*] 6tc poronienie samoistne
Aniołek +24.01.2011[*] 10tc puste jajo płodowe
Adaś i Szymek 17.04.2012- zdrowe chłopaki
Zanim minęła pierwsza minuta Twojego życia- byłam gotowa za Ciebie umrzeć
Aniusia_O jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-12, 21:08   #13
Glodomorek
Zakorzenienie
 
Avatar Glodomorek
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 8 301
Dot.: Badanie stadium operacyjności dziecka od 2 do 6 lat. Prośba o pomoc w badaniu

Moja córka nie ma 2 lat, brakuje jej 2 miesiące. Nie była w stanie odpowiedzieć na pierwsze pytanie czy kulki są takie same, bo ogólnie jeszcze nie mówi "po ludzku".
Glodomorek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-13, 07:40   #14
AnQś
Zadomowienie
 
Avatar AnQś
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 1 109
Dot.: Badanie stadium operacyjności dziecka od 2 do 6 lat. Prośba o pomoc w badaniu

\Moja corka 2,5 roku odpowiedziala tak na oba pytania.Wlasnie pisze lewą ręką z nią na kolanach....
__________________
Kiedy podchodzę do dziecka, wzbudza ono we mnie dwa rodzaje uczuć: czułość wobec tego, kim jest i szacunek dla tego, kim może się stać.
Maryniu
Niania Ogg zwykle kładła się spać wcześnie. W końcu miała już swoje lata. Czasami szła do łóżka nawet o szóstej rano.
AnQś jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 22:33.