Odbiór dziecka z przedszkola przez starsze niepełnoletnie rodzeństwo. - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2017-09-02, 20:17   #1
uniperfect
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 738

Odbiór dziecka z przedszkola przez starsze niepełnoletnie rodzeństwo.


Czy uważacie, że starsze rodzeństwo z gimnazjum np 14-latek może odbierać 4 -letnie dziecko z przedszkola i przyprowadzać go do domu. ? Ja uważam że nie. Jeśli 14 latek może odbierać malucha to uważam, to za skrajną głupote i nieodpowiedzialność ze strony rodziców i przedszkola. Są rodzice, którzy powierzają odbiór dziecka z przedszkola starszemu niepełnoletniemu rodzeństwu. Są przedszkola , które pozwalają na to aby niepełnoletnie dziecko odbierało młodsze, Koło przedzkola np droga główna. Tiry jadą jeden za drugim. Rodzice się nie boją , że starsze dziecko nie upilnuje mlodsze i młodsze wpadnie pod koła auta. Znam kobiete, które chce, aby 14-latek odbierał 4 latka z przedszkola i ok 3 km szedł pieszo z nim do domu drogą główną, gdzie jeżdżą tiry jeden za drugim . Mam nadzieje, że przedszkole na to się nie zgodzi. 14 latek nie jest to jeszcze dorosła odpowiedzialna osoba, której można powierzyć opiekę nad maluchami.

Na necie znalazłam coś takiego " Statut przedszkola nie może zawierać zakazu odbierania wychowanków z placówki przez osoby niepełnoletnie. Jednakże osoby te muszą być upoważnione przez rodziców do odbioru dziecka, a ich pisemna zgoda musi się znajdować w dokumentacji przedszkolnej. Zasady odbioru dziecka z przedszkola powinny być szczegółowo uregulowane w statucie przedszkola. Przepisy prawa przewidują, że dziecko może być odebrane zarówno przez rodzica (prawnego opiekuna), jak i inną osobę upoważnioną przez rodzica (prawnego opiekuna) do odbioru, o ile osoba ta zapewnia dziecku pełne bezpieczeństwo. Nie musi więc być to osoba pełnoletnia. To rodzic (bądź prawny opiekun dziecka) decyduje, kto ma odebrać jego dziecko z przedszkola. Może więc uznać, że dziecko będzie odbierane przez niepełnoletnie rodzeństwo, które wedle jego osądu jest na tyle samodzielne i dojrzałe emocjonalnie, że może sprawować pieczę nad młodszym bratem lub siostrą w trakcie powrotu do domu"
uniperfect jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-09-03, 05:50   #2
zakonna
Naczelna Nastolatka
 
Avatar zakonna
 
Zarejestrowany: 2010-03
Lokalizacja: Podkarpacie
Wiadomości: 25 807
Dot.: Odbiór dziecka z przedszkola przez starsze niepełnoletnie rodzeństwo.

Tir może wjechać w każdego bez względu na wiek. Matka chyba lepiej wie od ciebie czy jej nastoletnie dziecko jest godne zaufania.

wysłane telepatycznie
__________________
Małgorzata i spółka.
Matka natura to suka.
zakonna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-09-03, 06:21   #3
mary_poppins
sissy that walk
 
Avatar mary_poppins
 
Zarejestrowany: 2010-08
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 10 670
Dot.: Odbiór dziecka z przedszkola przez starsze niepełnoletnie rodzeństwo.

Cytat:
Napisane przez zakonna Pokaż wiadomość
Tir może wjechać w każdego bez względu na wiek. Matka chyba lepiej wie od ciebie czy jej nastoletnie dziecko jest godne zaufania.

wysłane telepatycznie


Dziecka może nie upilnować zarówno nastolatek, jak i rodzic - wypadki zdarzają się każdemu, częściej zdecydowanie słychać o zaniedbaniach albo przeoczeniach rodziców w tym względzie, a nie rodzeństwa. Moje koleżanki odbierały w gimnazjum-liceum swoje rodzeństwo z przedszkola i nie widziałam w tym nic złego - jeśli przedszkole dziala do określonej godziny, a rodzic pracuje i nie dotrze na czas albo po prostu nie chce, by dziecko siedzialo w placówce do jej zamknięcia, to możliwość odbierania go wcześniej jest dużym plusem.
__________________
Cytat:
Napisane przez dombro
Nie chcę być niedelikatna, ale wymyślasz problemy z dupy.
mary_poppins jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-09-03, 06:59   #4
bonasera
Zadomowienie
 
Avatar bonasera
 
Zarejestrowany: 2016-11
Wiadomości: 1 120
Dot.: Odbiór dziecka z przedszkola przez starsze niepełnoletnie rodzeństwo.

Od 13 roku życiu odbierałam moją siostrę z przedszkola - głównie dlatego, że miałam po drodze ze szkoły, rodzice ze swoich miejsc pracy musieliby się cofać przez miasto ładny kawałek. Nikt nigdy problemów nie robił, krzywda nam się nie stała.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________

Nie jest próżnością znać swoje dobre strony, przeciwnie - głupotą byłoby ich nie doceniać.
bonasera jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-09-03, 07:55   #5
ZamyslonaRoztargniona
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 5 580
Dot.: Odbiór dziecka z przedszkola przez starsze niepełnoletnie rodzeństwo.

W przedszkolach do których chodziły moje dzieci (a jest ich sporo, biorąc pod uwagę dyzury wakacyjne) w każdym wypełniało się kartkę, kto może odbierać dziecko i było info ze osoby te muszą być pełnoletnie.

Osobiście nie miałabym nic przeciwko, żeby moje dzieci były odbierane przez rozgarniętego nastolatka.
15latki zostają matkami, a 14 latka nie może dziecka z przedszkola odebrać? Bez przesady...

Choć z drugiej strony może to i dobrze, że tylko pełnoletnie osoby mogą odbierać. Wkurza mnie niezmiernie, że rodzice robią z nastolatków nianki dla młodszych dzieci.

Orientuje się ktoś jakie są przepisy prawa? Od jakiego wieku można zostawiać dziecko samo w domu, samo moze wracać że szkoły, a od jakiego wieku można zostać opiekunem, choćby czasowym (ten odbior) osoby mlodużej od siebie?
Jak to prawnie wygląda w sytuacji jakiegoś wypadku? 14 latek zostanie pociągnie ty do odpowiedzialnosci czy rodzice dziecka za niezapewnienie nalezytej opieki?

Tylko nie piszcie mi od jakiego wieku wy zostWaliscie sami w domu, tylko jakie jest prawo.
ZamyslonaRoztargniona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-09-03, 08:06   #6
justynka87
Wtajemniczenie
 
Avatar justynka87
 
Zarejestrowany: 2006-06
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 2 329
GG do justynka87
Dot.: Odbiór dziecka z przedszkola przez starsze niepełnoletnie rodzeństwo.

Pracuje w przedszkolu. My pozwalamy odbierać dziecko tylko osobie dorosłej. Tak mówią nasze wewnętrzne przepisy. Podobno napisane zgodnie z obowiązującym prawem- ale tego nie sprawdzałam.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
justynka87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-09-03, 08:19   #7
anekania
Zakorzenienie
 
Avatar anekania
 
Zarejestrowany: 2011-06
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 7 247
Dot.: Odbiór dziecka z przedszkola przez starsze niepełnoletnie rodzeństwo.

Bardzo mnie ciekawi co się tak burzysz skoro sprawa nie dotyczy Ciebie?! Co Cię to w ogóle obchodzi kto co robi.
Nie widzę nic złego jest gimnazjaliście da się obowiązek odbioru młodszego rodzeństwa, bo tez ma świadomość ze bierze za kogoś odpowiedzialność. Odbierałam siostrę będąc niepełnoletnia i pilnowałam jej jak oka w głowie. Tez chodziłyśmy ruchliwa droga/ auta/ tramwaje. Wypadek może zdarzyć się wszędzie i każdemu.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
__________________
Stay Strong
Only the strong survive
anekania jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2017-09-03, 08:21   #8
żurawinka
Zakorzenienie
 
Avatar żurawinka
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: kraina uśmiechu i dobrego humoru :-D
Wiadomości: 9 033
Dot.: Odbiór dziecka z przedszkola przez starsze niepełnoletnie rodzeństwo.

W moim osoba niepełnoletnia nie odbierze dziecka, co jest moim zdaniem słuszne. Aczkolwiek 16latkowi już bym zaufała gdybym musiała. Znany mi 16latek wychodzi ze swoim bratem na plac, na zakupy.
Jednak w razie wypadku myślę że i p-le i rodzice mogliby mieć konsekwencje prawne, jeśli dziecku coś się dzieje ( przyjeżdża karetka, policja) z tego co wiem od razu sprawą interesuje się prokurator.
__________________

żurawinka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-09-03, 09:15   #9
uniperfect
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 738
Dot.: Odbiór dziecka z przedszkola przez starsze niepełnoletnie rodzeństwo.

Ten 14 latek jest taki odpowiedzialny, że jak kiedyś go zostawiła z 4 latkiem to zamiast go pilnować usnął . Dziecko małe poszło na balkon i wspieło się na barierkę. Dobrze, że babcia 83 letnia się przebudziła i zobaczyła jak maluch wspina się i szybko go zdjęła z barierki. Chciał zapewne z niej skoczyć. To małe dziecko jest bardzo ruchliwe chodzi jak odrzutowiec Inny przypadek 14 latek został w domu z dwojgiem młodszego rodzeństwa z podstawówki i babcią . Ci dwaj z podstawówki zaczęli się bawić zapałkami i popalili ciuchy leżące koło kominka, Na szczeście babcia szybko zareagowała. Ale mi nie chodzi o ten przypadek konkretny co opisuje, tylko czy wy własne dziecko powierzylibyście 14-latkowi. Ja np bym nie powierzyła, Wolałabym aby moje dziecko odbierała dorosła osoba.
Mnie np ciekawi jak jest to od strony prawnej . Np dochodzi do wypadku w drodze ze szkoły do domu. Czy nauczycielkę wtedy wzywa prokuratot do siebie za to, że wydała dziecko niepełnoletniej osobie czy nic nauczycielce nie grozi,
Ja pracowałam na świetlicy . Rodzić pisał kartę kto może odbierać dziecko. Ale u nas starsze dziecko nie mogło odbierać młodszego.
83 letnia schorowana osoba też mi się wydaje nie odpowiednią osobą do pilnowania małych dzieci.

Edytowane przez uniperfect
Czas edycji: 2017-09-03 o 09:20
uniperfect jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-09-03, 09:25   #10
Hultaj
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 27 877
Dot.: Odbiór dziecka z przedszkola przez starsze niepełnoletnie rodzeństwo.

aż mi się przypominają hamerykanskie filmy i te wszystkie nastolatki dorabiające pilnowaniem dzieciaków z sąsiedztwa.

jesteś nawiedzona, oczywiście że 14latek powinien móc odebrać z przedszkola rodzeństwo.

może jeszcze zabronisz 16letnim ludziom poruszać się samodzielnie tramwajem czy autobusem do szkoły?

to że ty znasz jakiegoś nieodpowiedzialnego nastolatka o niczym nie świadczy. zupelnie jakby ojciec np. nie mógl zasnąć przy pilnowaniu dziecka.
Hultaj jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-09-03, 09:30   #11
201803111829
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-12
Wiadomości: 13 966
GG do 201803111829
Dot.: Odbiór dziecka z przedszkola przez starsze niepełnoletnie rodzeństwo.

Moja 10-11 letnia koleżanka musiała zaprowadzić i odebrać brata z przedszkola. Łącznie z noszeniem jego rzeczy (plecaka, worka, zabawek), rozebraniem go, zaprowadzeniem do sali, w drodze powrotnej oczywiście ubranie go i zaprowadzenie do domu. W domu kolejne obowiązki typu odgrzanie mu obiadu, karmienie go, zabawa z nim i tak do 16 (lekcje do około 12-13).
Zupełnie nieodpowiedzialnie, dziewczyna była za młoda, no i halo, na cholere sobie robiłeś dzieciaka, jak nie masz czasu się nim zajmować?
Jakby mi matka kazała odbierać dziecko że szkoły czy przedszkola, to bym ją wyśmiała. Nie moje dziecko = nie zajmuję się nim.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
201803111829 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2017-09-03, 09:52   #12
uniperfect
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 738
Dot.: Odbiór dziecka z przedszkola przez starsze niepełnoletnie rodzeństwo.

Cytat:
Napisane przez _Tinkerbell Pokaż wiadomość
Zupełnie nieodpowiedzialnie, dziewczyna była za młoda, no i halo, na cholere sobie robiłeś dzieciaka, jak nie masz czasu się nim zajmować?
Jakby mi matka kazała odbierać dziecko że szkoły czy przedszkola, to bym ją wyśmiała. Nie moje dziecko = nie zajmuję się nim.
Zgadzam się z tobą.
uniperfect jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-09-03, 09:59   #13
b872d78680f891d873273d31baaf276c9d6e57ec_6594a44f1cc14
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 13 579
Dot.: Odbiór dziecka z przedszkola przez starsze niepełnoletnie rodzeństwo.

starsze dziecko nie powinno przejmować obowiązków rodziców ale bez przesady. Przyprowadzić dziecko ze przedszkola? To mało obciążający obowiązek.
b872d78680f891d873273d31baaf276c9d6e57ec_6594a44f1cc14 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-09-03, 10:06   #14
Hultaj
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 27 877
Dot.: Odbiór dziecka z przedszkola przez starsze niepełnoletnie rodzeństwo.

Cytat:
Jakby mi matka kazała odbierać dziecko że szkoły czy przedszkola, to bym ją wyśmiała. Nie moje dziecko = nie zajmuję się nim.
no to jest akurat dość prawdziwe, nie powinno się zabierać dzieciom ich dziecinstwa czy ich czasu w imię obowiązków dorosłych.
z 2 strony dzieci normalnie mają obowiązki w domu, typu sprzątanie, i nie wymagajmy znowu żeby dzieci nie mialy w domu kompletnie żadnych obowiązków, i rosły na małe księżne sorry.
jeszcze trochę co innego gdy dziecko się uczy, rozwija, ma pasje, ale jak ogląda w czasie wolnym telewizję i gra w gry ?

Cytat:
Moja 10-11 letnia koleżanka musiała zaprowadzić i odebrać brata z przedszkola. Łącznie z noszeniem jego rzeczy (plecaka, worka, zabawek), rozebraniem go, zaprowadzeniem do sali, w drodze powrotnej oczywiście ubranie go i zaprowadzenie do domu. W domu kolejne obowiązki typu odgrzanie mu obiadu, karmienie go, zabawa z nim i tak do 16 (lekcje do około 12-13).
kiedyś tak było że starsze rodzeństwo zajmowało się młodszym. ludzie mieli masę pracy, antykoncepcja nie byla pod kontrolą, nie było wyjścia, 10latek musiał ogarniać mlodszych braciszków. mimo wszystko masowy pomór w przyrodzie od tego nie nastąpił.

mowa jest o tym, czy można 14latce powierzyć tak skandlicznie trudne zadanie jak przyprowadzenie dziecka z przedszkola.
i sorry.
w pewnych sytuacjach dziecko może odpowiadać przed sądem jak dorosły.
bywa, że 14latek wyjeżdża do szkoły z internatem czy na stancję i to już jest dla niego jakaś nauka samodzielności. bywa, że 17latki zwracają się o wcześniejszy dowód osobisty. kiedyś 17latek robił prawo jazdy, w innych krajach 16latek.

ta sama 14latka prosi rodziców aby mogła wrócić do domu od koleżanek czy z koncertu po 21 alb zostać dłużej na imprezie.


a propos przykładu który podalaś. rodzice pracowali i tak to zorganizowali.
11latka to akurat jeszcze dziecko, 14latka to już pannica, niewiele jej brakuje do dorosłosci. 15latka oficjalnie może uprawiać seks.
wolałabyś żeby matka siedziała na bezrobociu i zajmowała się maluchem full time i w domu była bieda czy gorzej się powodziło, byleby tylko panienka między 13-16 mogła mieć czas wolny?

---------- Dopisano o 11:06 ---------- Poprzedni post napisano o 11:04 ----------

Cytat:
Jakby mi matka kazała odbierać dziecko że szkoły czy przedszkola, to bym ją wyśmiała. Nie moje dziecko = nie zajmuję się nim.
rodzic też może wyśmiać córkę, gdy ta ma zachcianki i chce kasę na nie.
Hultaj jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-09-03, 10:29   #15
anekania
Zakorzenienie
 
Avatar anekania
 
Zarejestrowany: 2011-06
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 7 247
Dot.: Odbiór dziecka z przedszkola przez starsze niepełnoletnie rodzeństwo.

Dalej nie rozumiem oburzenia jakie bije z postów. Zawsze mnie śmieszy jak najwiecej do powiedzenia maja osoby które nie maja doświadczenia w tym wypadku dzieci w takim wieku tym samym nie maja pojęcia jak to w rzeczywistości wyglada.
Moja siostra ma 14 lat i z powodzeniem mogłaby odebrać z przedszkola moje dziecko (gdybym miała) jest niesamowicie odpowiedzialna. Dużo spraw sama załatwia na mieście za kogoś jak się ja poprosi, od 11-12 roku życia sama piecze szarlotkę (z użyciem piekarnika) wcześniej piekła ale my obsługiwaliśmy piekarnik.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

---------- Dopisano o 11:29 ---------- Poprzedni post napisano o 11:07 ----------

Cytat:
Napisane przez Hultaj Pokaż wiadomość

[/COLOR]rodzic też może wyśmiać córkę, gdy ta ma zachcianki i chce kasę na nie.





Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
__________________
Stay Strong
Only the strong survive
anekania jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-09-03, 11:38   #16
Wolha wRedna
Zakorzenienie
 
Avatar Wolha wRedna
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 13 853
Dot.: Odbiór dziecka z przedszkola przez starsze niepełnoletnie rodzeństwo.

Jeśli 14latek jest rozgarnięty i odpowiedzialny to nie widzę żadnego problemu, jeśli jest inaczej to zastanowiłabym się nad innym rozwiązaniem.
__________________
aktualizacje
Wolha wRedna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-09-03, 12:17   #17
Czarna2000
Inez
 
Zarejestrowany: 2014-12
Wiadomości: 4 349
Dot.: Odbiór dziecka z przedszkola przez starsze niepełnoletnie rodzeństwo.

Moim zdaniem 14-latek spokojnie może przyprowadzić dziecko z przedszkola. Bardziej martwiłabym się o to na co zwróciła uwagę Tinkerbell. Co innego przyprowadzić dziecko, zwłaszcza jak jest po drodze, a co innego potem jeszcze się nim zajmować przez kilka godzin aż rodzice wrócą.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Czarna2000 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-09-03, 13:21   #18
vilka1
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 659
Dot.: Odbiór dziecka z przedszkola przez starsze niepełnoletnie rodzeństwo.

Ja w wieku 15 lat zajmowałam się niemowlakiem- bratem. I sama mówiłam rodzicom, że chętnie z nim zostanę, że mogą jechać na zakupy, gdziekolwiek. A tekst "że nie moje dziecko-nie zajmuje się tym" jest przerażający. To rodzeństwo a nie jakiś obcy człowiek. Nie widzę też problemu jeśli niepełnoletnie rodzeństwo odbiera dziecko z przedszkola. Rodzic sam wie czy może zaufać starszemu dziecku czy nie. Co do autorki, skoro w domu będzie jeszcze babcia to w ogóle nie widzę problemu. Bez przesady, że 4 latek z babcią i 14letnim rodzeństwem nie będzie miał dobrej opieki.
vilka1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-09-03, 13:51   #19
martynka89
Zakorzenienie
 
Avatar martynka89
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 6 790
Dot.: Odbiór dziecka z przedszkola przez starsze niepełnoletnie rodzeństwo.

Cytat:
Napisane przez uniperfect Pokaż wiadomość
Ten 14 latek jest taki odpowiedzialny, że jak kiedyś go zostawiła z 4 latkiem to zamiast go pilnować usnął . Dziecko małe poszło na balkon i wspieło się na barierkę. Dobrze, że babcia 83 letnia się przebudziła i zobaczyła jak maluch wspina się i szybko go zdjęła z barierki. Chciał zapewne z niej skoczyć. To małe dziecko jest bardzo ruchliwe chodzi jak odrzutowiec Inny przypadek 14 latek został w domu z dwojgiem młodszego rodzeństwa z podstawówki i babcią . Ci dwaj z podstawówki zaczęli się bawić zapałkami i popalili ciuchy leżące koło kominka, Na szczeście babcia szybko zareagowała. Ale mi nie chodzi o ten przypadek konkretny co opisuje, tylko czy wy własne dziecko powierzylibyście 14-latkowi. Ja np bym nie powierzyła, Wolałabym aby moje dziecko odbierała dorosła osoba.
Mnie np ciekawi jak jest to od strony prawnej . Np dochodzi do wypadku w drodze ze szkoły do domu. Czy nauczycielkę wtedy wzywa prokuratot do siebie za to, że wydała dziecko niepełnoletniej osobie czy nic nauczycielce nie grozi,
Ja pracowałam na świetlicy . Rodzić pisał kartę kto może odbierać dziecko. Ale u nas starsze dziecko nie mogło odbierać młodszego.
83 letnia schorowana osoba też mi się wydaje nie odpowiednią osobą do pilnowania małych dzieci.
Ale co to Ciebie interesuje kto komu pilnuje dzieci?
Zajmowalam sie niemowlakiem majac 11 lat. Karmilam, bralam na spacery. Czasem zostawalam z tym dzieckiem sama na 2-3 godziny jak rodzice dziecka mieli cos pilnego do zalatwienia. Nie bylo to moje rodzenstwo, ale uwielbialam zajmowac sie malymi dziecmi.
Gdybym miala mlodsze rodzenstwo, to chetnie bym sie nim opiekowala bedac nastolatka. Co to za chore czasy, ze babcia sie zajac nie moze bo za stara, brat nie moze bo za mlody i mial gowniarz raz czelnosc zasnac. Jak mieszkanie jest na pietrze, to wystarczy starszakowi przypominac, zeby nie otwieral okien czy drzwi balkonowych. A z reszta, myslisz, ze nie zdarzaja sie przypadki, gdy przemeczona matka roczniaka czy dwulatka zasnie w fotelu? Jesli zostawi otwarte drzwi, to latwo o wypadek. Niestety takowe sie zdarzaja niezaleznie od wieku opiekuna a 14 latek to nie male dziecko.
martynka89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2017-09-03, 14:17   #20
Nimfa20
Elwirka-Elmirka :D
 
Avatar Nimfa20
 
Zarejestrowany: 2008-09
Lokalizacja: Dolina Pałaców i Ogrodów :)
Wiadomości: 11 216
Dot.: Odbiór dziecka z przedszkola przez starsze niepełnoletnie rodzeństwo.

Moja sąsiadka miała 11 lat (druga 8), jak urodziła się jej siostra. Rok później brała ją na spacery po wioskach ( wioski dość ruchliwe, rejon turystyczny) i nigdy się nic nie stało. M. bardzo dużo się małą zajmowała, właściwie cały czas. I nigdy z przymusu. Byłam u niej często i sama chciała się nią zajmować (rodzice mieli sklep koło domu, więc byli na miejscu).

Prawie 3 tyg. temu w moim mieście 15 letnia dziewczyna wyszła z 3,5 letnią siostrą na dwór pod blok . Mała i inne dzieci bawiły się na jednym z 3 trzepaków.
W pewnym momencie 7 latek rozhuśtał trzepak, który pękł i spadł na trzylatkę, uderzając ją w głowę. Dziewczynkę odłączyli po 4 dniach, nie było szans na ratunek.

Także jak dziewczyny wspominały, wypadek może zdarzyć się wszędzie, w różnych okolicznościach
Nimfa20 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-09-03, 14:29   #21
Glodomorek
Zakorzenienie
 
Avatar Glodomorek
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 8 301
Dot.: Odbiór dziecka z przedszkola przez starsze niepełnoletnie rodzeństwo.

Oczywiście, że nastolatek może. http://wyborcza.pl/1,76842,10585958,...dszkolaka.html
Glodomorek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-09-03, 14:50   #22
dacn
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2012-03
Wiadomości: 9 557
Dot.: Odbiór dziecka z przedszkola przez starsze niepełnoletnie rodzeństwo.

Cytat:
Napisane przez uniperfect Pokaż wiadomość
Ten 14 latek jest taki odpowiedzialny, że jak kiedyś go zostawiła z 4 latkiem to zamiast go pilnować usnął . Dziecko małe poszło na balkon i wspieło się na barierkę. Dobrze, że babcia 83 letnia się przebudziła i zobaczyła jak maluch wspina się i szybko go zdjęła z barierki. Chciał zapewne z niej skoczyć. To małe dziecko jest bardzo ruchliwe chodzi jak odrzutowiec Inny przypadek 14 latek został w domu z dwojgiem młodszego rodzeństwa z podstawówki i babcią . Ci dwaj z podstawówki zaczęli się bawić zapałkami i popalili ciuchy leżące koło kominka, Na szczeście babcia szybko zareagowała. Ale mi nie chodzi o ten przypadek konkretny co opisuje, tylko czy wy własne dziecko powierzylibyście 14-latkowi. Ja np bym nie powierzyła, Wolałabym aby moje dziecko odbierała dorosła osoba.
Mnie np ciekawi jak jest to od strony prawnej . Np dochodzi do wypadku w drodze ze szkoły do domu. Czy nauczycielkę wtedy wzywa prokuratot do siebie za to, że wydała dziecko niepełnoletniej osobie czy nic nauczycielce nie grozi,
Ja pracowałam na świetlicy . Rodzić pisał kartę kto może odbierać dziecko. Ale u nas starsze dziecko nie mogło odbierać młodszego.
83 letnia schorowana osoba też mi się wydaje nie odpowiednią osobą do pilnowania małych dzieci.
Czy to dziecko jest dzieckiem upośledzonym, chorym albo specjalnym w jakiś. inny sposób? Czy może rodzice nie uświadamiali go pewnych kwestiach bo i po co się męczyć.
Nie to nie jest normalne, że 4 letnie dziecko nie ma świadomości niebezpieczeństwa skoku z balkonu. A jeżeli jest takie ruchliwe to czemu nie było tam zamków w oknach?

Co więcej, sami rodzice o zgrozo przy dzieciach.... śpią, kąpią się i korzystają z toalety przy zamkniętych drzwiach.

I tak 14 latek, da radę sam przyprowadzić dziecko z przedszkola.
dacn jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-09-03, 16:11   #23
Timon i Pumba
hakuna matata
 
Avatar Timon i Pumba
 
Zarejestrowany: 2016-06
Wiadomości: 22 754
Dot.: Odbiór dziecka z przedszkola przez starsze niepełnoletnie rodzeństwo.

Treść usunięta
Timon i Pumba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-09-03, 20:37   #24
Czarna2000
Inez
 
Zarejestrowany: 2014-12
Wiadomości: 4 349
Dot.: Odbiór dziecka z przedszkola przez starsze niepełnoletnie rodzeństwo.

Moim zdaniem jest ogromna różnica czy nastolatek ma się zająć przedszkolakiem czy niemowlakiem, malutkim dzieckiem. Bo o ile taki 4-latek jest już jakoś tam ogarnięty, to taki maluch wymaga konkretnej opieki. Nastolatek okazjonalnie pilnujący kilkulatka - ok. No ale jak piszecie o 11,13-latach, które zajmują się maluszkami, to sorry, ale dla mnie to bardzo nieodpowiedzialne.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Czarna2000 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-09-04, 09:47   #25
Nimfa20
Elwirka-Elmirka :D
 
Avatar Nimfa20
 
Zarejestrowany: 2008-09
Lokalizacja: Dolina Pałaców i Ogrodów :)
Wiadomości: 11 216
Dot.: Odbiór dziecka z przedszkola przez starsze niepełnoletnie rodzeństwo.

Cytat:
Napisane przez Timon i Pumba Pokaż wiadomość
Treść usunięta
Najgorsze jest to, że sama śmierć tej małej zeszła na drugi plan. To jest przerażające, bo teraz jest akcja kto odpowie za niesprawne trzepaki

Jak ktoś z komentujących wspomniał- czy ktoś z dorosłych nie mógł sam tego zdemontować?
Jak napisałaś- musiało dojść do śmierci, żeby trzepak usunięto...

Tak, były też zarzuty, że nieletnie dziecko opiekuje się młodszym . Cóż, nie ma się co oszukiwać: 15 latki mają już swoje życie i mało która myśli zapobiegawczo- co może się zdarzyć.

Oprócz Karolinki, szkoda mi też starszej siostry- Weroniki. Trauma do końca życia
Nimfa20 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-09-04, 17:32   #26
martynka89
Zakorzenienie
 
Avatar martynka89
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 6 790
Dot.: Odbiór dziecka z przedszkola przez starsze niepełnoletnie rodzeństwo.

Cytat:
Napisane przez Nimfa20 Pokaż wiadomość
Najgorsze jest to, że sama śmierć tej małej zeszła na drugi plan. To jest przerażające, bo teraz jest akcja kto odpowie za niesprawne trzepaki

Jak ktoś z komentujących wspomniał- czy ktoś z dorosłych nie mógł sam tego zdemontować?
Jak napisałaś- musiało dojść do śmierci, żeby trzepak usunięto...

Tak, były też zarzuty, że nieletnie dziecko opiekuje się młodszym . Cóż, nie ma się co oszukiwać: 15 latki mają już swoje życie i mało która myśli zapobiegawczo- co może się zdarzyć.

Oprócz Karolinki, szkoda mi też starszej siostry- Weroniki. Trauma do końca życia
Z ludzmi to jest tak, ze jeden czeka az drugi zrobi. Z reszta chyba ktos jest odpowiedzialny za trzepaki pod blokami. Dozorca, spoldzielnia?

Odkad ludzkosc istnieje, starsze rodzenstwo pomagalo opiekowac sie mlodszym. Teraz spoleczenstwo jest jakies, za przeproszeniem, niedorozwiniete. Sprzatac nastolatek nie moze, ugotowac tez nie, rodzenstwa przypinowac tez nie. Rodzic ma sie rozdwoic albo roztroic zeby wszystko sam ogarnac. Od dziecka nie mozna niczego wymagac bo dzieciak ma sie tylko bawic, uczyc, wychodzic ze znajomymi na miasto albo dyskoteke. A starzy? Niech zapieprzaja. Jak nie stac ich na nianke, to nie ma mowy o drugim dziecku...

Myslenie zapobiegawcze? Niektorzy dorosli tez maja z tym problem. Szczegolnie jest to widoczne na placach zabaw.
martynka89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-09-05, 07:00   #27
Timon i Pumba
hakuna matata
 
Avatar Timon i Pumba
 
Zarejestrowany: 2016-06
Wiadomości: 22 754
Dot.: Odbiór dziecka z przedszkola przez starsze niepełnoletnie rodzeństwo.

Treść usunięta
Timon i Pumba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-09-05, 23:50   #28
Limonka2738
Zakorzenienie
 
Avatar Limonka2738
 
Zarejestrowany: 2015-08
Lokalizacja: Undercity
Wiadomości: 30 095
Dot.: Odbiór dziecka z przedszkola przez starsze niepełnoletnie rodzeństwo.

Cytat:
Napisane przez _Tinkerbell Pokaż wiadomość
Moja 10-11 letnia koleżanka musiała zaprowadzić i odebrać brata z przedszkola. Łącznie z noszeniem jego rzeczy (plecaka, worka, zabawek), rozebraniem go, zaprowadzeniem do sali, w drodze powrotnej oczywiście ubranie go i zaprowadzenie do domu. W domu kolejne obowiązki typu odgrzanie mu obiadu, karmienie go, zabawa z nim i tak do 16 (lekcje do około 12-13).
Zupełnie nieodpowiedzialnie, dziewczyna była za młoda, no i halo, na cholere sobie robiłeś dzieciaka, jak nie masz czasu się nim zajmować?
Jakby mi matka kazała odbierać dziecko że szkoły czy przedszkola, to bym ją wyśmiała. Nie moje dziecko = nie zajmuję się nim.
Również tak uważam. Nie, że bym nigdy nie pomogła, albo rzeczywiście, mając po drodze nie wstąpiła po to młodsze rodzeństwo i odgrzewając obiad sobie odgrzała większą porcję (no zakładam, że mam lekcje w budynku obok no to bez serca nie jestem). Ale wracamy do domu i radźta sobie, co ja jestem na etacie niani zatrudniona?
__________________
To boldly go where no man has gone before.

Top secret Uczestnik ściśle tajnego rządowego programu badań nad eksperymentalną szczepionką na malarię.
Limonka2738 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-09-06, 09:27   #29
shiava
Zadomowienie
 
Avatar shiava
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 1 318
Dot.: Odbiór dziecka z przedszkola przez starsze niepełnoletnie rodzeństwo.

Też się dziś właśnie zastanawiałam jak to jest - zawoziłam syna do szkoły i minęłam dziewczynkę, na oko 9-10 lat z braciszkiem ok 2 lat. Szli ruchliwą ulicą w stronę żłobka. Masakra, jakby to dziecko się jej wyrwało to tragedia na miejscu
Wg mnie to niepoważne, to zbyt duża odpowiedzialność
shiava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-09-07, 10:03   #30
la'Mbria
Zakorzenienie
 
Avatar la'Mbria
 
Zarejestrowany: 2007-07
Lokalizacja: Shmalzberg
Wiadomości: 7 002
Dot.: Odbiór dziecka z przedszkola przez starsze niepełnoletnie rodzeństwo.

Między mną i bratem jest 14 lat różnicy. Prowadzałam go do przedszkola, karmiłam zupkami, przwijałam, kąpałam, nawet raz mnie rodzice zostawili na noc z pół rocznym niemowlakiem...dla nastolatki to był horror, wszyscy znajomi na dworze- a ja w pieluchach albo też na spacer Ale z wózkiem! Za to, jak już urodziłam swoje dziecko- byłam wdzięczna, że wiem co to niezagojona pępowina i ze po jedzeniu młode musi odbić, umiałam bez problemu przewinąć itp.
Nastolatek nie powinien wg mnie mieć STAŁYCH obowiązków związanych z młodszym rodzeństwem. powinien raz na jakiś czas pomoc rodzicom przy młodszym rodzenstwie (obopulna korzyść z tego wyniknie), ale stałe obowiązki nastolatka nie powinny wiązać się z typowo " doroslymi" sprawami jak wychowanie innych dzieci.
Sprzątanie ok. Próby ugotowania sobie/ rodzinie czegoś- ok.
Prasowanie- ok.
Nawet zarobek w wakacje- ok....ale na litość dziecko ma rodziców od tego, żeby się nim zajmowali. Starszy brat/ siostra mogą pomagać, ale nie być pełnoetatową niańką.

Wysłane z mojego SM-J710F przy użyciu Tapatalka
__________________
jedyne miejsce gdzie sukces jest wcześniej niż wysiłek, to słownik

jak chłopu zależy, to żeby skały srały, a mury pękały, to znajdzie czas i sposób, żeby się z Tobą skontaktować...

Edytowane przez la'Mbria
Czas edycji: 2017-09-07 o 10:09
la'Mbria jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2017-09-18 07:41:16


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 05:06.