Jak zabezpieczyć swoją przyszłość? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Intymnie

Notka

Intymnie Forum intymnie, to wyjątkowe miejsce, w którym podzielisz się emocjami, uczuciami, związkami oraz uzyskasz wsparcie i porady społeczności.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2018-03-29, 22:00   #1
biduetka
Raczkowanie
 
Avatar biduetka
 
Zarejestrowany: 2018-03
Wiadomości: 69

Jak zabezpieczyć swoją przyszłość?


Witajcie,

Nie znalazłam takiego wątku na forum więc w dużym skrócie: chciałabym zabezpieczyć siebie na przyszłość.
Niedługo wychodzę za mąż - będziemy mieszkać w dużym 300 m kw. domu, który jest własnością mojego przyszłego męża. Od razu zapowiedział, że w przyszłości zapisze to naszym wspólnym dzieciom.
Rozumiem to i akceptuje by dysponował swoim majątkiem sprzed małżeństwa. Nie mam nawet argumentów by było inaczej. Zastanawiam się co ja mam zrobić by zabezpieczyć swoją przyszłość - odkładać regularnie kasę na osobnym koncie (mieć rozdzielność majątkową) czy przed ślubem kupić mieszkanie na siebie i spłacać je ze swoich pieniędzy.

Dlaczego o tym myślę?
Bo w życiu bywa różnie i nie wierzę tylko w dobre zakończenia. W poprzednim związku inwestowałam własne pieniądze w mieszkanie byłego partnera i straciłam na to dużo energii i pieniędzy. Ufam przyszłemu mężowi ale nie chcę popełniać poprzednich błędów i znowu zostać z niczym. Dodatkowo mój ojciec po wielu latach małżeństwa i mieszkania w domu mojej matki w sumie został z niczym po jej śmierci bo ona wszystko zapisała bratu. Na ten moment on oczywiście umożliwia mu mieszkanie tam ale nie na takich warunkach jak kiedyś i jest to bardzo smutne mając 60 lat, emeryturę przed sobą nie korzystać z domu, na który się pracowało całe życie.

Macie jakiś pomysł na siebie w tym temacie? Czy może panikuje i uprawiam czarnowidztwo? Boje się, że zranię tym mojego partnera ale sam przedstawia sprawę jasno co chce zrobić ze swoim majątkiem w przyszłości.
biduetka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-30, 11:06   #2
61a08125505a341f1365cc627294330b05bf0ff7_5eb5e47234ae2
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2018-03
Wiadomości: 1 730
Dot.: Jak zabezpieczyć swoją przyszłość?

Czyli po jego śmierci dzieci będą mogły Cię z tego domu wyrzucić i zostaniesz bez dachu nad głową. Wiadomo, że to skrajna sytuacja, ale się zdarza. Dom jest jego i nie ma obowiązku go na Ciebie przepisywać, ale czy jego w ogóle obchodzi co się z Tobą stanie po jego śmierci? Rozmawialiście o tym?
Będziesz latami dbać o dom, dorzucać się do jego utrzymania, ale nie będziesz miała do niego żadnych praw i będziesz na łasce męża i dzieci, żeby Cię z niego nie wyrzucili. Trochę słabo.
Prędzej czy później będzie trzeba zrobić jakiś remont: Ty się dorzucisz do mebli, materiałów budowlanych, a potem w razie ewentualnego rozwodu on zostanie z wyremontowanym domkiem, a Ty z niczym. Będziesz musiała brać na wszystko faktury, żeby udowodnić w sądzie, że to Ty kupiłaś.
Moim zdaniem powinien zapisać Ci w spadku chociaż część domu, a jak nie to niech sam go utrzymuje i za wszystko buli.
61a08125505a341f1365cc627294330b05bf0ff7_5eb5e47234ae2 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-30, 11:18   #3
kennedy
Zakorzenienie
 
Avatar kennedy
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 18 401
Dot.: Jak zabezpieczyć swoją przyszłość?

Musicie wspolnie przed slubem ustalic co z domem.

Utrzymanie, remonty itd domu sa drogie.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
Kiedy kobiety kogoś poznają to myślą, że to fajny facet. Jest już wstępnie zaakceptowany jako partner, a później może to tylko zepsuć lub nie. Kiedy mężczyźni kogoś poznają to myślą: „Ma niezłe nogi”.
kennedy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-30, 13:56   #4
18d73f41c1c01aef8fdf04b5e3282c14752c25f5_62181c6d1d29a
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 22 549
Dot.: Jak zabezpieczyć swoją przyszłość?

Cytat:
Napisane przez biduetka Pokaż wiadomość
Zastanawiam się co ja mam zrobić by zabezpieczyć swoją przyszłość - odkładać regularnie kasę na osobnym koncie (mieć rozdzielność majątkową) czy przed ślubem kupić mieszkanie na siebie i spłacać je ze swoich pieniędzy.
A zdajesz sobie sprawę z tego, że rozdzielność majątkową ustanawia się osobno i odkładanie kasy na osobnym koncie nie ma nic do rzeczy?
[1=61a08125505a341f1365cc6 27294330b05bf0ff7_5eb5e47 234ae2;82582366]Czyli po jego śmierci dzieci będą mogły Cię z tego domu wyrzucić i zostaniesz bez dachu nad głową. Wiadomo, że to skrajna sytuacja, ale się zdarza. Dom jest jego i nie ma obowiązku go na Ciebie przepisywać, ale czy jego w ogóle obchodzi co się z Tobą stanie po jego śmierci? Rozmawialiście o tym?
Będziesz latami dbać o dom, dorzucać się do jego utrzymania, ale nie będziesz miała do niego żadnych praw i będziesz na łasce męża i dzieci, żeby Cię z niego nie wyrzucili. Trochę słabo.
Prędzej czy później będzie trzeba zrobić jakiś remont: Ty się dorzucisz do mebli, materiałów budowlanych, a potem w razie ewentualnego rozwodu on zostanie z wyremontowanym domkiem, a Ty z niczym. Będziesz musiała brać na wszystko faktury, żeby udowodnić w sądzie, że to Ty kupiłaś.
Moim zdaniem powinien zapisać Ci w spadku chociaż część domu, a jak nie to niech sam go utrzymuje i za wszystko buli.[/QUOTE]
Wyrzucanie z domu nie jest takie proste jak by się mogło wydawać czytając twojego posta.
18d73f41c1c01aef8fdf04b5e3282c14752c25f5_62181c6d1d29a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-30, 14:12   #5
Rena
Zakorzenienie
 
Avatar Rena
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Paris
Wiadomości: 29 331
Dot.: Jak zabezpieczyć swoją przyszłość?

Zapytaj go co z kosztami utrzymania i ewentualnymi remontami jego domu. Kto za to placi.
Rena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-30, 14:14   #6
wlosomaniaczkaaa
Zakorzenienie
 
Avatar wlosomaniaczkaaa
 
Zarejestrowany: 2013-01
Wiadomości: 3 261
Dot.: Jak zabezpieczyć swoją przyszłość?

Chyba najlepszym zabezpieczeniem jest obustronne pielęgnowanie związku.

Dziwne podejście ma Twój przyszły mąż. Rozumienie rozumieniem, ale na Twoim miejscu czułabym się nieswojo, kompletnie odsunięta. Jakbyś grała w innej drużynie niż on, a macie stanąć przed ołtarzem (czy tam urzędnikiem USC).

Niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę, ale po co on jakieś przepisy chce robić skoro w razie rozwodu i tak nie miałabyś prawa do tego domu? Natomiast w razie jego śmierci i tak dzieci dziedziczą tyle, że razem z Tobą (nawet w przypadku intercyzy). To mu tak przeszkadza? A jeśli nie doczekacie się dzieci?

Edytowane przez wlosomaniaczkaaa
Czas edycji: 2018-03-30 o 14:18
wlosomaniaczkaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-30, 14:28   #7
61a08125505a341f1365cc627294330b05bf0ff7_5eb5e47234ae2
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2018-03
Wiadomości: 1 730
Dot.: Jak zabezpieczyć swoją przyszłość?

[1=18d73f41c1c01aef8fdf04b 5e3282c14752c25f5_62181c6 d1d29a;82586536]

Wyrzucanie z domu nie jest takie proste jak by się mogło wydawać czytając twojego posta.[/QUOTE]
Ale nie jest niemożliwe. Może rzeczywiście teraz nie może teoretycznie zostać bez dachu nad głową, ale przepisy się zmieniają i nie wiadomo jak będzie za 10 czy 20 lat.
61a08125505a341f1365cc627294330b05bf0ff7_5eb5e47234ae2 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2018-03-30, 15:16   #8
Hanako
lubi eks swojego męża
 
Avatar Hanako
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 1 791
Dot.: Jak zabezpieczyć swoją przyszłość?

Cytat:
Napisane przez biduetka Pokaż wiadomość
Macie jakiś pomysł na siebie w tym temacie?
Nie byłabym gotowa włożyć choćby złotówki w nieruchomość, której nie jestem współwłaścicielem, i to tu i teraz, a nie w wyniku dziedziczenia po czyjejś śmierci. Dla mnie alternatywa w formie zbierania faktur i trzymania tysięcy teczek, żeby później odzyskać pieniądze za remonty i umeblowanie, jest zbyt skomplikowana.
Ja i mój mąż mamy podobne zdanie, więc gdybyśmy mieli odziedziczyć dom, wpisalibyśmy współmałżonka we współwłasność, żeby zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa i zabezpieczyć dach nad głową. Znając poglądy twojego partnera, rozstałabym się z nim na samym początku.

Tobie zostaje ustalić, kto ma utrzymywać ten dom, opłacać remonty i wymieniać sprzęty, i ewentualnie zbierać kwity na każdy wydatek z twojej strony. I przede wszystkim poruszyć temat pieniędzy w tym związku, skoro "niedługo bierzecie ślub", a nie wiecie nawet, czy będziecie mieć wspólnotę majątkową czy nie.
O czym wy ze sobą rozmawiacie?!
__________________
chase the rain!

Edytowane przez Hanako
Czas edycji: 2018-03-30 o 15:18
Hanako jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-30, 19:23   #9
nikitala
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 27
Dot.: Jak zabezpieczyć swoją przyszłość?

Cytat:
Napisane przez biduetka Pokaż wiadomość
Od razu zapowiedział, że w przyszłości zapisze to naszym wspólnym dzieciom.
A co jeśli się z Nim rozstaniesz i On będzie miał dzieci z inną kobietą?

---------- Dopisano o 19:23 ---------- Poprzedni post napisano o 19:00 ----------

Skoro dom ma być tylko jego, to nie wkładałabym w ten dom kasy.
Obecnie mam w rodzinie podobny przypadek. Kobieta włożyła duuuże pieniądze ( mogłaby kupić za to mieszkanie) w dom swojego partnera, obecnie układa się gorzej i usłyszała, że jak jej się nie podoba, to droga wolna. Teraz sobie pluje w brodę, że głupia była. Nie ma ani pieniędzy ani domu/mieszkania. Za to ma małe dzieci i pracę na pół etatu.

Moja koleżanka przepisała chłopakowi 30% działki. On wyłożył większość kasy na budowę domu. Może to jest rozwiązanie dla Ciebie?
nikitala jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-30, 19:52   #10
A_della
Raczkowanie
 
Avatar A_della
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 110
Dot.: Jak zabezpieczyć swoją przyszłość?

Nigdy bym się nie zgodziła mieszkać i budować rodziny w domu, do którego nie mam żadnych praw i to radzę każdej kobiecie, która planuje mieć dzieci. Dla mnie podstawowym oczekiwaniem wobec partnera było wszystko wspólnie i na równych prawach, ale gdyby z jakiegoś powodu ta dysproporcja była bardzo duża, możliwości dałabym partnerowi takie:
1. Oceniamy jaki z grubsza będzie nasz udział (nie tylko finansowy, ale też i codzienna praca) w utrzymanie tego domu i w proporcji do tego mąż daje żonie w darowiźnie określony udział w nieruchomości - na samym początku małżeństwa, nie w bliżej nieokreślonej przyszłości. Jak chce być ostrożny, to można się dogadać np. że z czasem będzie się on na określonych warunkach zwiększał.
2. Kupujemy wspólny dom razem i tam mieszkamy, a ze swoim własnym mąż robi co chce.
3. Kupujemy drugą nieruchomość jako wyłączną własność żony, przeznaczamy ją na wynajem i albo wszystkie zyski i koszty wrzucamy do wspólnego budżetu, albo każdy zarządza swoimi pieniędzmi i swoją nieruchomością, nie dokładając się drugiemu.

W życiu nie wzięłabym ślubu z mężczyzną, który oczekiwałby, że zamieszkamy wspólnie w jego domu i odmówiłby przekazania jakiegokolwiek udziału w nim na moją rzecz, bo czułabym się zakładniczką myśli, że w razie jakiegokolwiek jego widzimisię ja i potencjalne dzieci lądujemy na bruku, a wobec np. planów zniesienia obowiązku meldunkowego to już w ogóle nie ma o czym mówić.
A_della jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-30, 20:02   #11
GdyKochamy
Zadomowienie
 
Avatar GdyKochamy
 
Zarejestrowany: 2015-08
Wiadomości: 1 951
Dot.: Jak zabezpieczyć swoją przyszłość?

W takiej sytuacji kupiłabym przed ślubem mieszkanie na kredyt i wynajęła je.

Chociaż w sumie dziwne, że chce zapisać to na dzieci... Co mu przeszkadza to, że w przypadku jego śmierci, będziesz razem z dziećmi współwłaścicielką? O ile jestem w stanie jakoś zrozumieć to, że nie chce cię teraz dopisać, to tego kompletnie nie rozumiem...

A pozostałe kwestie finansowe jak macie ustalone?
__________________
kiedy się naprawdę kogoś kocha, wierność nie jest żadną zasługą...

Edytowane przez GdyKochamy
Czas edycji: 2018-03-30 o 20:05
GdyKochamy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2018-03-30, 20:10   #12
Ariada
Wtajemniczenie
 
Avatar Ariada
 
Zarejestrowany: 2010-06
Wiadomości: 2 260
Dot.: Jak zabezpieczyć swoją przyszłość?

Jest coś takiego jak zachowek dla żony czy dzieci, wiec to nie jest tak, że w przypadku śmierci męża żona zostaje z niczym jeśli wszystko przepisze dzieciom.

Jak się zabezpieczyć przedyskutowalabym z przyszłym mężem, a nie na forum.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Ariada jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-30, 20:34   #13
GdyKochamy
Zadomowienie
 
Avatar GdyKochamy
 
Zarejestrowany: 2015-08
Wiadomości: 1 951
Dot.: Jak zabezpieczyć swoją przyszłość?

Cytat:
Napisane przez Ariada Pokaż wiadomość
Jest coś takiego jak zachowek dla żony czy dzieci, wiec to nie jest tak, że w przypadku śmierci męża żona zostaje z niczym jeśli wszystko przepisze dzieciom.
No tak, ale jednak jest to mniejsza część. Więc co kieruje facetem, który nie chce miłości swojego życia nawet po śmierci zostawić domu...?
__________________
kiedy się naprawdę kogoś kocha, wierność nie jest żadną zasługą...
GdyKochamy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-30, 20:38   #14
Ariada
Wtajemniczenie
 
Avatar Ariada
 
Zarejestrowany: 2010-06
Wiadomości: 2 260
Dot.: Jak zabezpieczyć swoją przyszłość?

To co mówi teraz, a co zrobi za x lat to mogą być dwie zupełnie różne rzeczy.

Tak czy inaczej jeśli jest taka jego wola to uważam dalej, że temat zabezpieczenia przyszłości drugiej ze strony nalezy przedyskutować razem.
To tak samo fundamentalna rzecz do przedyskutowania jak to czy chcemy mieć dzieci.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Ariada jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-30, 20:57   #15
wlosomaniaczkaaa
Zakorzenienie
 
Avatar wlosomaniaczkaaa
 
Zarejestrowany: 2013-01
Wiadomości: 3 261
Dot.: Jak zabezpieczyć swoją przyszłość?

Ale w przypadku nieuwzględnienia żony tylko dzieci, to zachowek by musiały wypłacić jej własne dzieci. Dla mnie to jednak patola.
wlosomaniaczkaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-30, 21:36   #16
wojskowy33
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2016-04
Wiadomości: 95
Dot.: Jak zabezpieczyć swoją przyszłość?

Cytat:
Napisane przez biduetka Pokaż wiadomość
Niedługo wychodzę za mąż - będziemy mieszkać w dużym 300 m kw. domu, który jest własnością mojego przyszłego męża. Od razu zapowiedział, że w przyszłości zapisze to naszym wspólnym dzieciom.

Zastanawiam się co ja mam zrobić by zabezpieczyć swoją przyszłość - odkładać regularnie kasę na osobnym koncie (mieć rozdzielność majątkową) czy przed ślubem kupić mieszkanie na siebie i spłacać je ze swoich pieniędzy.
Jest parę opcji.

Zacznę od tego, że pomysł Twojego TŻ z dopisaniem dzieci jako współwłaścicieli jest super. Masz wtedy gwarancję, że on nie może Cię wyrzucić z tego domu. O wszystkich sprawach tego domu będziesz mogła prawnie decydować jako opiekun nieletnich dzieci.

Odkładanie na swoje konto i zakup mieszkania też jest dobrym pomysłem, o ile macie takie plany, np. chcecie mieć dodatkowe źródło dochodu z najmu.

Rozdzielność majątkowa zawsze jest dobrym pomysłem, tych nieruchomości nie będziecie mieli wiele, a przy rozdzielności majątkowej nie odpowiadasz za jego długi.

Jeśli nie chcesz kupować mieszkania, a planujesz dołożyć się do jego domu i chcesz być zabezpieczona, to ustalacie jaką kwotę wniesiesz, w jakim czasie, podpisujecie umowę notarialną wstępną na warunkowe przeniesienie części nieruchomości i po tym jak wpłacisz mu określoną kwotę on przeniesie na Ciebie umówioną część własności zabudowanej nieruchomości. Np: 1/4 zostanie jego 1/4 Twoja i 1/2 będzie zapisana na dzieci.
To jest uczciwe rozwiązanie bezpieczne dla wszystkich stron.

Wymaganie od faceta, że on na ładne oczy powinien w imię miłości przepisać połowę domu z góry, jest zwykłą niegodziwością. Bo jak kobiecie po takim przepisaniu odwidzi się po roku, to on będzie musiał spłacić jej połowę wartości tego domu.

Cytat:
Napisane przez GdyKochamy Pokaż wiadomość
W takiej sytuacji kupiłabym przed ślubem mieszkanie na kredyt i wynajęła je.

Chociaż w sumie dziwne, że chce zapisać to na dzieci... Co mu przeszkadza to, że w przypadku jego śmierci, będziesz razem z dziećmi współwłaścicielką? O ile jestem w stanie jakoś zrozumieć to, że nie chce cię teraz dopisać, to tego kompletnie nie rozumiem...
Dlaczego akurat ma kupować przed ślubem? Po ślubie tak samo może kupić na wyłączność, jeśli sfinansuje ze swojego majątku osobistego, lub podpisać rozdzielność majątkową i też kupi na wyłączność.

Myślę, że facetowi chodziło, że przepisze część domu na dzieci a nie cały. Zrobi to za życia. Autorka postu nic nie wspomina o testamencie, więc nie mylmy pojęć.

Przepisanie części nieruchomości na dzieci jest najbezpieczniejszą opcją dla wszystkich, jeśli planuje się uczciwie żyć razem jako rodzina. To zabezpiecza wszystkie strony tej rodziny a jednocześnie nie wymaga wkładu finansowego od autorki.

Edytowane przez wojskowy33
Czas edycji: 2018-03-30 o 21:49
wojskowy33 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-30, 22:00   #17
ssnn
Rozeznanie
 
Avatar ssnn
 
Zarejestrowany: 2010-04
Wiadomości: 781
Dot.: Jak zabezpieczyć swoją przyszłość?

W zasadzie to aż się dziwię, że jeszcze nikt nie napisał, że powinnaś płacić przyszłemu mężowi "za wynajem"...
ssnn jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-30, 22:04   #18
wojskowy33
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2016-04
Wiadomości: 95
Dot.: Jak zabezpieczyć swoją przyszłość?

Wiadomo, że będzie płaciła. Po co pisać oczywiste rzeczy.

Ale może uda jej się wynegocjować, że zapłata będzie w naturze
wojskowy33 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-30, 22:16   #19
MeganEagle
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2018-03
Wiadomości: 438
Dot.: Jak zabezpieczyć swoją przyszłość?

Tragiczna sytuacja - on powinien na ciebie przepisac polowe. On Ci wyraźnie daje do zrozumienia że niewiele dla niego znaczysz :/
I Ty jeszcze chcesz budowac z nim przyszłość?
MeganEagle jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2018-03-30, 22:29   #20
GdyKochamy
Zadomowienie
 
Avatar GdyKochamy
 
Zarejestrowany: 2015-08
Wiadomości: 1 951
Dot.: Jak zabezpieczyć swoją przyszłość?

Cytat:
Napisane przez wojskowy33 Pokaż wiadomość
Dlaczego akurat ma kupować przed ślubem? Po ślubie tak samo może kupić na wyłączność, jeśli sfinansuje ze swojego majątku osobistego, lub podpisać rozdzielność majątkową i też kupi na wyłączność.
Niech ktoś się jeszcze wypowie, ale z tego co wiem, jeżeli nie będzie intercyzy to nie ma czegoś takiego jak majątek osobisty(pomijając ten od rodziców) i to będzie ich wspólna własność.
__________________
kiedy się naprawdę kogoś kocha, wierność nie jest żadną zasługą...
GdyKochamy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-30, 22:43   #21
aljenka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: Wro
Wiadomości: 390
Dot.: Jak zabezpieczyć swoją przyszłość?

nie znam osoby z mojego otoczenia, która przepisałaby po ślubie na współmałżonka swoje mieszkanie/dom.
aljenka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-30, 23:01   #22
januszpolak
Zakorzenienie
 
Avatar januszpolak
 
Zarejestrowany: 2015-11
Wiadomości: 3 503
Dot.: Jak zabezpieczyć swoją przyszłość?

Najlepiej, jeśli kupisz jakąś nieruchomość pod wynajem i z tego wynajmu będziesz ją spłacać. Z czasem możesz to rozszerzyć na kilka nieruchomości. Tylko musisz mieć rozdzielność majątkową, bo inaczej te nieruchomości będą wspólne - Twoje i męża, lub zaciągnąć na nie kredyt przed ślubem. Ja bym natomiast nie chciała mieszkać w domu, który jest własnością wyłącznie partnera, nie czułabym się z tym komfortowo. To, że on postawił sprawę jasno odnośnie tego majątku nie oznacza, że Ty nie powinnaś również postawić sprawę jasno, jeśli nie podoba Ci się ta opcja. On również powinien troszczyć się o Twoją przyszłość i wspólnie poszukać rozwiązań tej kwestii.
januszpolak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-30, 23:11   #23
Fubizka
Zakorzenienie
 
Avatar Fubizka
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 8 896
Dot.: Jak zabezpieczyć swoją przyszłość?

Ustanowic rozdzielnosc majatkowa i nie inwestowac w ten dom tylko w cos innego.

Przed slubem szczegolowo uzgodnic to z partnerem.
Fubizka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-30, 23:18   #24
wlosomaniaczkaaa
Zakorzenienie
 
Avatar wlosomaniaczkaaa
 
Zarejestrowany: 2013-01
Wiadomości: 3 261
Dot.: Jak zabezpieczyć swoją przyszłość?

Nie bardzo rozumiem o co chodzi z tym całym zabezpieczeniem na przyszłość. To trochę tak wygląda jakbyś była zazdrosna, że on ma coś swojego i Ty też chcesz mieć, bo on ma.

W zasadzie masz powody do radości, bo masz zaradnego narzeczonego, będziecie mieli już swoje gniazdko (rozumiem, że nieobciążone żadnym kredytem) i od razu będziecie budować wspólny majątek (mam na myśli oszczędności), który w razie rozwodu dzieli się na dwoje więc po co świrować z mieszkaniem dla siebie i pakować się w jakieś kredyty?

Niezrozumiałym krokiem jest dla mnie tylko ten cały przepis wyłącznie na dzieci. Może to zwykła niewiedza? On nie chce byś kiedykolwiek stała się właścicielką jego domu?

Czy Twój przyszły mąż wie, że w razie jego nagłej śmierci (odpukać) jeśli nie będziecie mieli dzieci, to połowa jego majątku przypada jego rodzicom? Może warto napisać testament, który w każdej chwili można zmienić.

Edytowane przez wlosomaniaczkaaa
Czas edycji: 2018-03-30 o 23:33
wlosomaniaczkaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-30, 23:36   #25
Fubizka
Zakorzenienie
 
Avatar Fubizka
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 8 896
Dot.: Jak zabezpieczyć swoją przyszłość?

Z zabezpieczeniem chodzi jej o to ze wielki dom wymaga wielkich nakladow finansowych i moze sie okazac ze w razie rozwodu ona zostanie z niczym a nie z polowa jakichs oszczednosci.
Fubizka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-31, 00:40   #26
Jestembeznadziejna
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2017-08
Lokalizacja: Suwałki
Wiadomości: 212
Dot.: Jak zabezpieczyć swoją przyszłość?

Cytat:
Napisane przez GdyKochamy Pokaż wiadomość
Niech ktoś się jeszcze wypowie, ale z tego co wiem, jeżeli nie będzie intercyzy to nie ma czegoś takiego jak majątek osobisty(pomijając ten od rodziców) i to będzie ich wspólna własność.


Art. 33 KRO-opis co znajduje się w majątku osobistym.

Do majątku osobistego każdego z małżonków należą:
1) przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej;
2) przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił;
3) prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom;
4) przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków;
5) prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie;
6) przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość;
7) wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków;
8) przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków;
9) prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy;
10) przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.
Jestembeznadziejna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-31, 06:16   #27
biduetka
Raczkowanie
 
Avatar biduetka
 
Zarejestrowany: 2018-03
Wiadomości: 69
Dot.: Jak zabezpieczyć swoją przyszłość?

Dziękuję za Wasze odpowiedzi. Nie uprzedziłam w poprzednim poście, że dopiero zaczynamy dyskutować i rozmawiać na ten temat i chcę wiedzieć jakie mam opcje, jakie ludzie stosują rozwiązania i co jest możliwe. Znamy się dopiero pół roku ale oboje wiemy, że chcemy ze sobą być do końca życia i chcemy mieć bardzo dzieci. To nie jest mój pierwszy związek i wiem, że różnie bywa a jak pewnych rzeczy się nie obgada można się bardzo zaskoczyć.
Trochę więcej szczegółów:
1- jego dom jest częścią firmy i wszystko ma wartość kilku mln złotych, ciężko mi wewnętrznie oczekiwać by zapisywał coś na mnie po ślubie jeśli (co się zawsze może zdarzyć mimo najszczerszych chęci) może nam nie wyjść.
2 - Jego działalność może (nie musi) przynieść straty i długi, dlatego nie pcham się tak mocno we wspólny majątek bo nie chcę ponosić odpowiedzialności za coś na co nie mam wpływu.
3 - Będę mieszkać w domu, który jest jego. Teraz on mówi, że wszystko będzie super i razem sobie będziemy nim zarządzać. Ale wewnętrznie nie czuję, żebym miała prawo głosu w jakiejś kwestii bo to nie jest moje. Głupia sprawa to łazienka, która mi nie pasuje i chciałabym by została wyremontowana ale teraz (kiedy dopiero ustalamy różne rzeczy) kto ma za to zapłacić skoro to są koszty...
4 - Nie czuje się też komfortowo z decydowaniem o jego własności ale w tej własności będę mieszkać więc o czymś decydować chcę bo nie chcę być tylko lokatorem a dorosłą, niezależną osobą. Oczywiście on twierdzi, że chce ze mną to budować, prowadzić, organizować i będę mieć mogła robić sobie co chcę.
5 - W moim otoczeniu jest raczej trend by mimo obaw próbować wszystko razem bo to jednak jakoś zobowiązuje. Ale ludzie w moim otoczeniu raczej biorą kredyt i kupują coś dopiero a nie mają już jakieś nieruchomości.

Cytat:
Napisane przez Fubizka Pokaż wiadomość
Z zabezpieczeniem chodzi jej o to ze wielki dom wymaga wielkich nakladow finansowych i moze sie okazac ze w razie rozwodu ona zostanie z niczym a nie z polowa jakichs oszczednosci.
Dokładnie i wolałabym do tego przygotować się już teraz i dowiedzieć się jakie mam opcje i jak to zrobić by nie wyjść z niczym w przypadku rozstania. Nie biorę ślubu dla kasy czy jego majątku bo mi na tym nie zależy. Chcę inwestować w coś co ma dla mnie sens i zabezpieczy mnie na przyszłość. Nie chcę tego przespać bo teraz jest mi wygodnie.

Cytat:
Napisane przez kennedy Pokaż wiadomość
Musicie wspolnie przed slubem ustalic co z domem. Utrzymanie, remonty itd domu sa drogie.[/URL]
Czy takie rzeczy ustala się notarialnie?
biduetka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-31, 07:21   #28
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Jak zabezpieczyć swoją przyszłość?

Cytat:
Napisane przez biduetka Pokaż wiadomość
Dziękuję za Wasze odpowiedzi. Nie uprzedziłam w poprzednim poście, że dopiero zaczynamy dyskutować i rozmawiać na ten temat i chcę wiedzieć jakie mam opcje, jakie ludzie stosują rozwiązania i co jest możliwe. Znamy się dopiero pół roku ale oboje wiemy, że chcemy ze sobą być do końca życia i chcemy mieć bardzo dzieci. To nie jest mój pierwszy związek i wiem, że różnie bywa a jak pewnych rzeczy się nie obgada można się bardzo zaskoczyć.
Trochę więcej szczegółów:
1- jego dom jest częścią firmy i wszystko ma wartość kilku mln złotych, ciężko mi wewnętrznie oczekiwać by zapisywał coś na mnie po ślubie jeśli (co się zawsze może zdarzyć mimo najszczerszych chęci) może nam nie wyjść.
2 - Jego działalność może (nie musi) przynieść straty i długi, dlatego nie pcham się tak mocno we wspólny majątek bo nie chcę ponosić odpowiedzialności za coś na co nie mam wpływu.
3 - Będę mieszkać w domu, który jest jego. Teraz on mówi, że wszystko będzie super i razem sobie będziemy nim zarządzać. Ale wewnętrznie nie czuję, żebym miała prawo głosu w jakiejś kwestii bo to nie jest moje. Głupia sprawa to łazienka, która mi nie pasuje i chciałabym by została wyremontowana ale teraz (kiedy dopiero ustalamy różne rzeczy) kto ma za to zapłacić skoro to są koszty...
4 - Nie czuje się też komfortowo z decydowaniem o jego własności ale w tej własności będę mieszkać więc o czymś decydować chcę bo nie chcę być tylko lokatorem a dorosłą, niezależną osobą. Oczywiście on twierdzi, że chce ze mną to budować, prowadzić, organizować i będę mieć mogła robić sobie co chcę.
5 - W moim otoczeniu jest raczej trend by mimo obaw próbować wszystko razem bo to jednak jakoś zobowiązuje. Ale ludzie w moim otoczeniu raczej biorą kredyt i kupują coś dopiero a nie mają już jakieś nieruchomości.



Dokładnie i wolałabym do tego przygotować się już teraz i dowiedzieć się jakie mam opcje i jak to zrobić by nie wyjść z niczym w przypadku rozstania. Nie biorę ślubu dla kasy czy jego majątku bo mi na tym nie zależy. Chcę inwestować w coś co ma dla mnie sens i zabezpieczy mnie na przyszłość. Nie chcę tego przespać bo teraz jest mi wygodnie.



Czy takie rzeczy ustala się notarialnie?
No to dopiero teraz wyłonił się prawdziwy problem.
Jeśli nieruchomość jest firmowa, a firma ma formę gwarantującą jej osobowość prawną, np. Sp. z o. o. Lub co lepsze i jeszcze bardziej zabezpieczające firmę sp. Komandytowa, to w zapisach notarialnych regulujących zarządzanie firmą mogą być niepodważalne punkty, chroniące majątek firmy nawet przed podziałem i dziedziczeniem przez dzieci i współmałżonków. Jak firma ma kilku współwłaścicieli, jakichś innych jeszcze w zarządzie, jakichchś komplementariuszy, komandytariuszy, to może być nie do ruszenia.
To nie są jakieś lewe cwaniactwa, tylko zapisy gwarantujące ochronę majątku i funkcjonowania firmy w razie np. śmierci któregoś z współwłaścicieli.

Powinnaś rozmawiać z dobrym prawnikiem a nie z forum, i to z prawnikiem ogarniającym kodeks spółek !


Dodam jeszcze tylko, ze w tym układzie, porozmawiajcie poważnie nad zakupem zupełnie osobnej, oddzielnej nieruchomości za prywatne wspólne pieniądze i mieszkanie w niej.
Bo osobną kwestią jest „ mieszkanie w pracy” już Ci mówię, ze to masakra jakich mało.


Był wątek z podobnym problemem, dziewczyna wżeniła się w firmę rehabilitacyjna męża.
Może znajdę to wrzucę linka. Bardzo pouczający.
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams

Edytowane przez cava
Czas edycji: 2018-03-31 o 07:26
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-31, 09:19   #29
biduetka
Raczkowanie
 
Avatar biduetka
 
Zarejestrowany: 2018-03
Wiadomości: 69
Dot.: Jak zabezpieczyć swoją przyszłość?

On jest jedynym właścicielem firmy. Po prostu jest działka z domem a obok są hale produkcyjne. Budowanie nowego domu byłoby bez sensu ten jest już duży i bardzo blisko do jego pracy. Ja pracuję trochę z domu, trochę za granicą, trochę w biurze więc jestem raczej elastyczna, dla niego dojazd ma duże znaczenie.

Nie wykluczam też rozmowy z prawnikiem czy notariuszem. Ale sama nie wiem do końca jak to mam zrobić, co zrobić.

Będę wdzięczna za linka. Bo balans praca-dom też mnie trochę martwi i też chce to przedyskutować. Ale ja też mam bzika na punkcie swojej roboty
biduetka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-31, 09:29   #30
Nafukana
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-03
Wiadomości: 2
Dot.: Jak zabezpieczyć swoją przyszłość?

Proponuję odkładać pieniążki na "czarną" godzinę. Również porozmawiaj ze twoim przyszłym mężem o obawach. W przyszłości mając z nim dziecko już masz pewnego rodzaju zabezpieczenie przed utratą wszystkiego. Pozdrawiam.
Nafukana jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Intymnie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2018-04-05 11:35:40


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 06:04.