Problem z tamponem - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Zamknij wątek
 
Narzędzia
Stary 2003-08-17, 22:38   #1
gorąca-herbatka-górą
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2003-07
Wiadomości: 127
GG do gorąca-herbatka-górą

Problem z tamponem


Bardzo proszę o szybką pomoc.

Mam założony tampon OB normal od jakiejś 20.35 i zamierzam teraz iść spać, ale nie zapowiada się na wyjęcie ob, tymbardziej, że teraz pod wieczór krwawię mniej obficie niż w dzień.
Problem polega na tym, że nie wiem czy zostawić tampon na noc i zabezpieczyć się podpaską, czy też ten pomysł nie jest trafny? Jeżeli tampon przesiąknie i za długo będzie znajdował się w pochwie to czy coś się nie stanie? Np. jakieś zakarzenie?
gorąca-herbatka-górą jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2003-08-17, 22:41   #2
Dorixx
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2002-09
Wiadomości: 1 423
Re: Problem z tamponem

Nie wolno spac z tamponem, grozi to zakrzepami itd!!! Nie ryzykuj
__________________
Grzeczne dziewczynki idą do nieba, niegrzeczne tam gdzie chcą....
Dorixx jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2003-08-17, 22:44   #3
gabis
Raczkowanie
 
Avatar gabis
 
Zarejestrowany: 2003-02
Lokalizacja: PL
Wiadomości: 78
GG do gabis
Re: Problem z tamponem

Sloneczko nie zastanawiaj sie tylko czym predzej wyciagaj tego tampona i idz spac spokojnie z podpaska
nie bedziesz sie musiala niczym przejmowac.
pozdrawiam
spij spokojnie
gabis jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2003-08-17, 22:50   #4
gorąca-herbatka-górą
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2003-07
Wiadomości: 127
GG do gorąca-herbatka-górą
Re: Problem z tamponem

Dorixx jakimi zakrzepami?
gorąca-herbatka-górą jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2003-08-17, 22:52   #5
Czkasia
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2002-01
Wiadomości: 360
Re: Problem z tamponem

Wszystko już napisałyście, ale ja jeszcze dodam, że kiedy byłam młoda i głupia (a raczej może niedoinformowana), to sobie zafundowałam noc z tamponem
Nabawiłam się tak ostrego zapalenia śluzówki, że ginekolog złapał się za głowe... i leczyłam to cholerstwo chyba ze 2 tygodnie.
Tampony na noc, obywatelko gorąca-herbatko-górą, obowiązkowo trzeba wyjmować, a i w ciągu dnia nie przeginać...
Czkasia jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2003-08-17, 23:05   #6
KARINCIA
Raczkowanie
 
Avatar KARINCIA
 
Zarejestrowany: 2003-07
Lokalizacja: Warszawka
Wiadomości: 335
GG do KARINCIA
Re: Problem z tamponem

Nigdy nie zostawiaj tampona na noc!!!
A nawet w dzień nie wolno za długo nosić go w sobie!
Kiedyś słyszałam o takim przypadku że dziewczyna miała tampona ok 12 godzin, nabawiła się zakrzepów i to takich że niestety jeszcze tego samego dnia... zmarła!!!
Dlatego przestrzegam Ciebie i inne dziewczyny przed takim długim noszeniem tamponów!!!
KARINCIA jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2003-08-17, 23:06   #7
gorąca-herbatka-górą
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2003-07
Wiadomości: 127
GG do gorąca-herbatka-górą
Re: Problem z tamponem

Dobra dziewoszki Wyciągnęłam tampon i założyłam podpaskę. Lecz mimo wszystko czekam na wyjaśnienie tego cóż to są te zakrzepy
gorąca-herbatka-górą jest offline Zgłoś do moderatora  

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2003-08-17, 23:30   #8
gorąca-herbatka-górą
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2003-07
Wiadomości: 127
GG do gorąca-herbatka-górą
Re: Problem z tamponem

ło bosze.. ja na szczęście najdłużej tampon trzymam ok. 4 godzin. Ale za zwyczaj zmieniam co 2-3 godziny.
gorąca-herbatka-górą jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2003-08-18, 08:45   #9
lejka
Zakorzenienie
 
Avatar lejka
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 4 419
Re: Problem z tamponem

Po prostu jak zostawisz tampon w pochwie, krew się zbiera, a w tak długim czasie jak cała noc może zakrzepnąć w ciele. Prowadzi to do zakażeń, zakrzpey takie uniemożliwaiją bowiem dalszy wypływ krwii.
lejka jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2003-08-18, 12:28   #10
gorąca-herbatka-górą
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2003-07
Wiadomości: 127
GG do gorąca-herbatka-górą
Re: To normalne?

Wszystkie moje znajome okres mają po 3-5 dni, ja męczę się przez 7-11 dni, gdzie przez pierwsze 5 zużywam przynajmniej 2 paczki podpasek i tamponów. Dzisiaj np. pierwszy tampon założyłam o 10 i o 11 miałam zakrwawione spodenki. Czy nie krwawię zbyt obfito i dużo?
Dodam, że uprawiam seks ze swoim chłopakiem od początku wakacji. Koleżanka powiedziała, że to właśnie przez to okres mógł mi się pojawić, bo nie miesiączkuję regularnie. Ostatni okres miałam prawie 0,5 roku temu.
gorąca-herbatka-górą jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2003-08-18, 13:03   #11
DominikaS
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2001-12
Wiadomości: 1 440
Re: To normalne?

Ile masz lat? Jaką antykoncepcje stosujecie? Kiedy byłas ostatni raz u ginekologa? Bierzesz jakies leki? Robiłas ogólne badania krwi?
DominikaS jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2003-08-18, 13:25   #12
jostine
Raczkowanie
 
Avatar jostine
 
Zarejestrowany: 2002-04
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 287
Re: To normalne?

Nie, to nie jest normalne. Powinnaś pójść do lekarza.
jostine jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2003-08-18, 13:46   #13
benny
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2003-06
Wiadomości: 338
Re: To normalne?

Popieram, do lekarza! To stanowczo nie jest norma.
benny jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2003-08-18, 22:01   #14
Charlotte
Wtajemniczenie
 
Avatar Charlotte
 
Zarejestrowany: 2003-05
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 2 804
GG do Charlotte
Re: To normalne?

O matko jedyna, dlaczego nikt mi tego wcześniej nie powiedział?!?!?!?!?! Ja czasami zostawiam tampona na noc bosz!!!! A czasem w ciągu dnia też mi się zdarza potrzymać go 5-6 godzin... dobrze że tu zajrzałam, rany, zakrzepy...? śmierć...? Kurczę niby mieszkam w stolicy, a na wychowaniu seksualnym jedyne o co się postarali to wytłumaczyć jak się zachodzi w ciążę...
Charlotte jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2003-08-19, 08:20   #15
Dorixx
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2002-09
Wiadomości: 1 423
Re: To normalne?

Dziewczyny! Nie wiem, czy dobrze pamiętam, ale chyba na ulotkach z tampaxów pisze, że nie można ich na noc zostawić W ogóle z tego co pamiętam są tam wszelkie ostrzeżenia i możliwe powikłania. Poczytajcie z ciekawości
__________________
Grzeczne dziewczynki idą do nieba, niegrzeczne tam gdzie chcą....
Dorixx jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2003-08-19, 09:12   #16
kamila25
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2003-08
Wiadomości: 2
Re: To normalne?

Dłużej pozostawiony tampon grozi tzw.Zespołem Wstrząsu Toksycznego,co może doprowadzić nawet do śmierci.Chodzi o to ,że nagromadzona krew stanowi doskonała pożywke dla bakterii,szczególnie gronkowców.One wytwarzają właśnie toksynę wstrzasu toksycznego.Jakiekolwiek pierwsze objawy:wysypka,gorączka,s padek ciśnienia...powinny być natychmiast skonsultowane z lekarzem ,no i tampon powinien zostać natychmiast usunięty.
kamila25 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2003-08-19, 11:48   #17
akinoM007
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2003-04
Wiadomości: 2
Re: To normalne?

Coz dziewczyny... Musze przyznac, iz Wasze wypowiedzi wprawiły mnie w konsternacje. Używam tamponow od 2 lat, a robie w nich wszystko na co mam ochote - czyli równiez spie... i jak dotąd zyje i mam sie swietnie...
Faktem jest, ze mogą wystąpic rozne powikłania jesli nie stosuje sie ich zgodnie z zaleceniami, a ginekolodzy nie polecają ich młodym dziewczynom, lecz dają mi one taki komfort, ze nigdy bym z nich nie zrezygnowała! Nie chce nikogo namawiac, ani usypiac czujnosci, ale czy naprawde uwazacie ze tampony są AZ TAK GROŹNE?!
akinoM007 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2003-08-19, 12:10   #18
pikusia
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2003-07
Wiadomości: 126
Re: To normalne?

Droga Gorąca Herbatko , Jeśli jesteś nastolatką, to takie objawy, jak nieregularne miesiączki są normą, bo po prostu masz jeszcze nieuregulowaną gospodarkę hormonalną. Co do obfitosci, to ja całe życie mam równo 7dniowy okres, czym też nie jestem zachwycona. Okresy kilkunastodniowe wymagają absolutnie konsultacji z lekarzem. Pewnie nic złego się nie dzieje, ale grozi to anemią. Lekarz zaleci Ci prawdopodobnie delikatną terapię hormonalną, żeby ustabilizować ten stan. Pozdrowienia i głowa do góry
pikusia jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2003-08-19, 12:56   #19
Dorixx
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2002-09
Wiadomości: 1 423
Re: To normalne?

akinoM_007 napisał(a):
> czyli równiez spie... i jak dotąd zyje i mam sie swietnie...
> Faktem jest, ze mogą wystąpic rozne powikłania jesli nie stosuje sie ich zgodnie z zaleceniami

no właśnie nie stosujesz zgodnie z zaleceniami , bo nie wolno w nich spac!

>czy naprawde uwazacie ze tampony są AZ TAK GROŹNE?!

nie SĄ, ale MOGĄ BYĆ przy nie właściwym stosowaniu, np. takim jak Twoje kiedy z nimi spisz
A tak w ogóle to poczytaj sobie ulotke!
__________________
Grzeczne dziewczynki idą do nieba, niegrzeczne tam gdzie chcą....
Dorixx jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2003-08-19, 12:59   #20
gorąca-herbatka-górą
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2003-07
Wiadomości: 127
GG do gorąca-herbatka-górą
Re: To normalne?

Dzięki ślicznie za wszelkie porady

Joanno jeżeli chcę wybrać się do ginekologa państwowo to czy muszę mieć tą jakąś książeczkę ubezpieczeniową podpisywaną przez mojego ojca? Bo wiem, że ona obecnie podpisana nie jest, a nie chcę mówić mamie, że wybieram się do ginekologa, bo jeszcze zachce się jej pójść ze mną i jak lekarz powie jej, żem nie dziewica? Przecież ona dostałaby zawału
gorąca-herbatka-górą jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2003-08-19, 13:25   #21
trojka
Zakorzenienie
 
Avatar trojka
 
Zarejestrowany: 2003-01
Wiadomości: 3 247
Re: To normalne?

Jeśli jest to książeczka rodzinna to rodzic (właściciel ksiązeczki) musi ją podsteplować w miejscu pracy.
__________________
Kobiety szanujcie prywatność swoich partnerów!

Nie dotykajcie ich telefonów!
Nie czytajcie komunikatorów, maili.
Nie szukajcie na siłę problemów!
Słodka niewiedza i szacunek to spokój w związku.
trojka jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2003-08-19, 13:38   #22
Annika_Vik
Przyczajenie
 
Avatar Annika_Vik
 
Zarejestrowany: 2002-05
Lokalizacja: Gdynia
Wiadomości: 28
Re: To normalne?

Dziewczyny! Co wy wypisujecie za bzdury!

Tampony należy wymieniać co 5-6 godzin używając najmniejszego tamponu dostosowanego do mocy krwawienia. Jeżeli tampon jest, że tak to ujmę, wykorzystany już w ciągu 2-3 godzin, należy używać tamponów o większej chłonności, wtedy nie będzie on przeciekał - czyli, jeżeli tampon Regular jest przesiąknięty po 2 godzinach, należy używać tamponu Super lub nawet Super Plus.
Na noc spokojnie można tampon zostawić. W nocy krwawienie jest zdecydowanie mniejsze - mniej się ruszamy. Należy założyć świeży tampon przed położeniem się spać, a następnie pierwszą rzeczą po obudzeniu się powinno być wyjęcie tamponu.
Co do "zakrzepów" to albo koleżanka jest wyjątkowo niedouczona, albo jest przedstawicielką ciemnogrodu, który uważa między innymi, że pigułki antykoncepcyjne to to samo co aborcja.
Żadnych zakrzepów w tamponie nie będzie. Jakim cudem ty to, dziewczyno, wydumałaś?
Faktem jest natomiast istnienie Zespołu Wstrząsu Toksycznego, który zdarza się u kobiet, dzieci i mężczyzn, ale znacznie częściej niż statystycznie u kobiet używających tamponów. Dlatego jeżeli pojawi się wysoka gorączka, wysypka, osłabienie, należy tampon wyjąć i zgłosić się do lekarza. Może to być zwykłe przeziębienie, ale nie należy sprawy lekceważyć - ZWT jest potencjalnie śmiertelny.
Te wszystkie informacje są dokładnie wyłożone w ulotce dołączonej do tamponów. Należy ją po prostu - przeczytać.
Na każdej z tych ulotek jest też napisane, że tamponów MOŻNA zupełnie spokojnie używać nocą.

Sprawa 2:
Jeżeli Twoje miesiączki trwają 11 dni i na dodatek są obfite, bezwzględnie musisz zgłosić się do lekarza, nawet jeżeli masz 15 lat. Taka utrata krwi może być bardzo groźna. Przede wszystkim grozi ci anemia i brak żelaza.

Możesz udać się do ginekologa zupełnie spokojnie - lekarza obowiązuje tajemnica. Dane nie mogą być przekazane twojej mamie.
Możesz pójść też do lekarza szkolnego po poradę.
Jeżeli przykro ci iść do ginekologa, możesz zapisać się do lekarza ogólnego / rodzinnego, który pewnie i tak cię wyśle do ginekologa, ale przy okazji dowiesz się wszystkiego o legitymacjach ubezpieczeniowych.
Są też specjalni lekarze - ginekolodzy dla dzieci i dziewcząt, można tam pójść z legitymacją szkolną.

W charakterze leczenia możesz dostać żelazo oraz - jeżeli po badaniach lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań - np. tabletki antykoncepcyjne o minimalnej ilości hormonów, które uregulują ci cykl, a także pozwolą uniknąc ciąży.
Pozdrawiam,
Annika, lat 29 i od 12 lat użytkowniczka tamponów.

gorąca-herbatka-górą napisał(a):
> Dzięki ślicznie za wszelkie porady
>
> Joanno jeżeli chcę wybrać się do ginekologa państwowo to czy muszę mieć tą jakąś książeczkę ubezpieczeniową podpisywaną przez mojego ojca? Bo wiem, że ona obecnie podpisana nie jest, a nie chcę mówić mamie, że wybieram się do ginekologa, bo jeszcze zachce się jej pójść ze mną i jak lekarz powie jej, żem nie dziewica? Przecież ona dostałaby zawału
Annika_Vik jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2003-08-19, 13:59   #23
sarenka
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2002-07
Lokalizacja: Nizina Mazowiecka
Wiadomości: 9 023
Re: To normalne?

Anniko!? czemu tak obcesowo? niektórzy ginekolodzy odradzają zakładanie tamponów na noc, wielu lekarzy też. inni mówią, że nocą krwawienie jest mniejsze i zwłaszcza jeśli ktoś ma zwyczaj wstawać w nocy - jak najbardziej może stosować tampony.

moim zdaniem swoje zdanie można wyrazić w nieco grzeczniejszy sposób, nawet jeśli ktoś nie ma absolutnie racji [wg. Ciebie]. "Jakim cudem ty to, dziewczyno, wydumałaś?" - brzmi nieco obraźliwie... z wyższością, pogardą...

dbająca o życzliwą atmosferę, Sarenka.
__________________
Naucz się zachowywać obojętność wobec fałszywych sądów o Tobie.
Bez takiej obojętności człowiek nie może być wolny.
Lew Mikołajewicz Tołstoj

WESOŁYCH ŚWIĄT!
sarenka jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2003-08-19, 14:06   #24
brytan
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2003-07
Wiadomości: 16
GG do brytan
Re: To normalne?

Ja tez nie uwazam zeby spanie z tamponem bylo grozne, przynajmniej nie spotkalam sie z tym na ulotkach od tamponow ano nic o tym nie mowil ginekolog. Oczywiscie trzeba stosowac sie do podstawowyuch zasad itp, ale jak sie zalozy czysty tampon na noc i zaraz po przebudzeniu go wyciagnie to wszystko jest ok! Przynajmniej ja tak robie od dobrych 6 lat i nic sie absolutnie nie dzieje. Tamponow nie zamienilabym na nic po prostu kocham tego kto je wymyslil nie dajmy sie zwariowac...
brytan jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2003-08-19, 14:07   #25
magda84
Raczkowanie
 
Avatar magda84
 
Zarejestrowany: 2003-07
Wiadomości: 112
Re: To normalne?

Calkowicie zgadzam sie z Annika_Vik. Jezeli ktos ma wątpliwości to trzeba poczytac dokladnie ulotki dolaczone do kazdego opakowania tamponow.
Gorąca-herbatka-górą powiem Ci jak to bylo u mnie. Pierwsza moja wizyta u ginekologa byla u prywatnego (wizyta 60 zl jakos uzbieralam). Myslalam ze tam bedzie po prostu najlepiej (tez obawialam sie jakis problemow z ubezpieczeniem, nie chcialam zeby moj tata o tym wiedzial itp.). Pani doktor byla b. mila (nie zapomnij powiedziec lekarzowi ze to twoja pierwsza wizyta wtedy bedzie sie z toba obchodzic jak z jajkiem).
Za namowa kolezanki z klasy na swoja druga wizyte wybralam sie juz do panstwowego lekarza (oczywiscie trzeba bylo sie wczesniej zapisac). Okazalo sie ze wystarczy pokazac legitymacje szkolna. Pani ginekolog byla rownie mila jak w prywatnej przychodni.

Przed swoja pierwsza wizyta nie zapomnij sie podmyc i przypomij sobie kiedy dokladnie mialas ostatnia miesiaczke.
magda84 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2003-08-19, 16:15   #26
pikusia
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2003-07
Wiadomości: 126
Re: To normalne?

A ja uwazam tak. Zazwyczaj w pierwszą i drugą noc od pojawienia się miesiączki leci ze mnie jak z cebra, mimo, że się nie ruszam. Zabezpieczam się taką ilością mega podpasek, że wyglądam, jak kaczor Donald Nie wyobrazam sobie, żebym klinowała się tamponem, bo: nie byłby w stanie wchłonąć wszystkiego, uniemożliwiałby swobodne oczyszczanie macicy z odklejającej się błony śluzowej, zamykałby dostęp powietrza. Dodajmy ciepłe środowisko i ruszmy wyobraźnią. W końcu są powody, dla których lekarze odradzaja stosowanie tamponów. Myślę, że jest to dobre w sytuacjach awaryjnych. Ale jesli ktoś lubi...
pikusia jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2003-08-19, 16:54   #27
brytan
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2003-07
Wiadomości: 16
GG do brytan
Re: To normalne?

Widzisz Joanko nie wszyscy lekarze odradzaja tampony...nie mozna uogolniac trzeba tylko zachowac zdrowy rozsadek a wszystko bedzie dobrze, pozdrawiam
brytan jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2003-08-19, 18:40   #28
akinoM007
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2003-04
Wiadomości: 2
Re: To normalne?

Droga Dorixx!
Odnosze przykre wrazenie, iz masz mnie za osobe nie czytującą ulotek i wygadującą bzdury.
Tymczasem w ulotce tamponów ob, które stosuje pisze granatowo na białym:
"OCHRONA PODCZAS SNU
Podczas snu mozesz polegac na tamponach ob (...)
Pamietaj, aby zmienic tampon przed pójsciem spać oraz zaraz po przebudzeniu..."
A wiec która z nas nie czyta ulotek hm?
A moze w ulotce do tamponow, ktorych Ty (nie)uzywasz znajdowały sie inne informacje?
Nie jest to jednakze powód do bezpodstawnego oskarżania mnie na forum o niewłasciwe uzytkowanie ww produktu.
Cieszy mnie natomiast, ze na forum wypowiadają sie dziewczyny podające rzetelne informacje, takie jak Annika_Vik, którą serdecznie pozdrawiam!
akinoM007 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2003-08-19, 18:59   #29
pikusia
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2003-07
Wiadomości: 126
Re: To normalne?

ŚWIĘTA RACJA!!!:hello:
pikusia jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2003-08-19, 19:00   #30
Marilyn
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2003-05
Lokalizacja: Gliwice
Wiadomości: 2 449
Re: Problem z tamponem

Hmmm...dziwi mnie to, co tu wypisujecie..od 7 lat stosuję tampony, od 5 tylko i wyłącznie tampony, rowniez na noc i nie miałam zadnych problemów z tym zwiazanych..Fakt - wiekszość ginekologów odradza ich stosowanie w ogóle ale...ten komfort jest nie do zastapienia przez zadną nawet najcieńszą podpaskę..pozdrowionka
Marilyn jest offline Zgłoś do moderatora  
Zamknij wątek

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 06:35.