Ukraiński :) - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Nauka języków obcych - kącik językowy

Notka

Nauka języków obcych - kącik językowy Nauka języków obcych - kącik językowy, to miejsce wymiany informacji o kursach, podręcznikach, materiałach i ciekawostkach językowych. Dołącz.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2008-11-16, 21:52   #1
andzya
Zakorzenienie
 
Avatar andzya
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 4 547

Ukraiński :)


Hej lasencje, mam pilna misje nauczenia się języka ukraińskiego. Mam na to malo czasu, ale myśle,ze w 7 miesięcy opanuje w miare troche , zwlaszcza,ze slyszalam,ze nie jest trudny.
Czy ktoras z Was ma moze jakies materialy albo jakies rady dotyczace tego ?
buziaki
__________________
Run Girl Run !
andzya jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-17, 16:04   #2
bzyczka1
Zakorzenienie
 
Avatar bzyczka1
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: L/J/W
Wiadomości: 6 351
Dot.: Ukraiński :)

hmm najlepiej chyba wybrać się na jakiś kurs, pewnie trochę kosztuje ale zawsze to lepsze niz samouczki typu "Ukraiński w tydzień"
__________________
"Miłość...Wtedy, kiedy stoicie pod drzewem, a ty marzysz, żeby się przewróciło, bo będziesz mógł ją osłonić"

Nasz skarb
bzyczka1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-17, 16:53   #3
andzya
Zakorzenienie
 
Avatar andzya
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 4 547
Dot.: Ukraiński :)

Cytat:
Napisane przez bzyczka1 Pokaż wiadomość
hmm najlepiej chyba wybrać się na jakiś kurs, pewnie trochę kosztuje ale zawsze to lepsze niz samouczki typu "Ukraiński w tydzień"

takiego czegos to ja nie planuje szukam wlasnie jakis podrecznikow,ale ciezko z nimi
__________________
Run Girl Run !
andzya jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-17, 20:19   #4
Olkaaaa_s
Zakorzenienie
 
Avatar Olkaaaa_s
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 4 362
Dot.: Ukraiński :)

http://www.podreczniki-gandalf.pl/b/...-ukrainskiego/

dużo tego jest, wpisałam w google "podreznik język ukriński" i trochę tego wyszło
Olkaaaa_s jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-17, 22:28   #5
andzya
Zakorzenienie
 
Avatar andzya
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 4 547
Dot.: Ukraiński :)

Cytat:
Napisane przez Olkaaaa_s Pokaż wiadomość
http://www.podreczniki-gandalf.pl/b/...-ukrainskiego/

dużo tego jest, wpisałam w google "podreznik język ukriński" i trochę tego wyszło
produkt niedostepny
__________________
Run Girl Run !
andzya jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-15, 10:42   #6
wredziulek
Zadomowienie
 
Avatar wredziulek
 
Zarejestrowany: 2004-12
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 1 035
Dot.: Ukraiński :)

Mam ten podręcznik z linku, dobry jest, warto się za nim rozejrzeć.
__________________
kosmetyki
książki
wredziulek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-15, 16:12   #7
cu.Kinia
Wtajemniczenie
 
Avatar cu.Kinia
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 2 009
GG do cu.Kinia
Dot.: Ukraiński :)

Pozwolę sobie wziąć udział w dyskusji jako studentka ukrainistyki.
Czy ukraiński jest trudny? Dla mnie nie był, ale ja za młodu mówiłam biegle po rosyjsku, dlatego pisać nie musiałam się praktycznie w ogóle uczyć, jedynie ogarnąć niewielkie różnice.
Jeśli uczyłaś się wcześniej rosyjskiego, to możesz mieć problemy z przestawieniem się.
Nam wykładowcy mówili, że w Polsce nie ma w ogóle podręczników do nauki ukraińskiego, tak prawdę mówiąc ( chodzi mi o poziom raczej akademicki ).
Przydać Ci się może taka zielona, niewielka książka " Ви розмавляєте українською? ". Niestety, nie mam jej pod ręką, ale jak sprawdzę autorów, to Ci mogę napisać.
Język ukraiński jest charakterystyczny, u mnie jest trochę osób, które nie miały wcześniej kontaktu z takim językiem i sprawiał im sporo trudności.
Powodzenia w nauce i jeśli masz jakieś pytania - pisz na prv.
cu.Kinia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2009-10-25, 10:44   #8
Wenila
Wtajemniczenie
 
Avatar Wenila
 
Zarejestrowany: 2008-10
Lokalizacja: to tu to tam z północy na południe
Wiadomości: 2 927
Dot.: Ukraiński :)

w sumie to w szkołach językowych trudno jest doszukać się ofert nauki ukraińskiego, rosyjski owszem, ale z ukraińskim gorzej
__________________
tkwiąc w depresji!!
Wenila jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-05-12, 14:38   #9
katarina2500
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-12
Wiadomości: 7
Dot.: Ukraiński :)

Ja znam biegle Ukrainski
Sama jestem Ukrainka.
A nie masz zadnych znajomych Ukraincow? Podpytuj sie o rozne slowka i bedzie juz lzej. Jezeli uczysz sie z ksiazkami, to bedzie Ci latwiej wypowiedziec, jezeli to uslyszysz
Pozdrawiam. ;D
katarina2500 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-03, 23:38   #10
201703081551
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-11
Wiadomości: 729
Dot.: Ukraiński :)

Cytat:
Napisane przez cu.Kinia Pokaż wiadomość
Pozwolę sobie wziąć udział w dyskusji jako studentka ukrainistyki.
Czy ukraiński jest trudny? Dla mnie nie był, ale ja za młodu mówiłam biegle po rosyjsku, dlatego pisać nie musiałam się praktycznie w ogóle uczyć, jedynie ogarnąć niewielkie różnice.
Jeśli uczyłaś się wcześniej rosyjskiego, to możesz mieć problemy z przestawieniem się.
Nam wykładowcy mówili, że w Polsce nie ma w ogóle podręczników do nauki ukraińskiego, tak prawdę mówiąc ( chodzi mi o poziom raczej akademicki ).
Przydać Ci się może taka zielona, niewielka książka " Ви розмавляєте українською? ". Niestety, nie mam jej pod ręką, ale jak sprawdzę autorów, to Ci mogę napisać.
Język ukraiński jest charakterystyczny, u mnie jest trochę osób, które nie miały wcześniej kontaktu z takim językiem i sprawiał im sporo trudności.
Powodzenia w nauce i jeśli masz jakieś pytania - pisz na prv.
Co za bzdury
Z całym szacunkiem ale jako studentka ukrainistyki coś nie za bardzo się orientujesz w rynku wydawniczym ad podręczników i pomocy naukowych do ukraińskiego
To z czego Ty się uczyłaś?
Podręcznik pana Beleya, I.Huk i M.Krwieckiej na dwóch poziomach zaawansowania, słowniki tematyczne, słowniki terminologii prawniczej i języka urzędowego, biznesowego, opracowane gramatyki języka ukraińskiego łącznie z fonetyką, morfologią i leksykografią - w języku polskim i ukr (Bożena Zinkewycz-Tomanek), audiokursy - wszystko to można dostać na polskim rynku
Oprócz tego działa księgarnai internetowa e-cyrylica sprowadzająca książki z Ukrainy do nauki języka, ortografii, słowniki a nawet filmu z ukraińskim "dubliażem"
W dodatku masę internetowych kursów, skanów i audiobooków.

Wbrew pozorom jak ktoś szuka to znajdzie
201703081551 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-10, 10:21   #11
andzya
Zakorzenienie
 
Avatar andzya
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 4 547
Dot.: Ukraiński :)

a i wybrałam się na filologię ukraińską od października
__________________
Run Girl Run !
andzya jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-08-17, 18:44   #12
201703081551
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2009-11
Wiadomości: 729
Dot.: Ukraiński :)

GRATULUJĘ
A gdzie jeśli mogę spytać
a nuż się spotkamy ?
201703081551 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-18, 20:28   #13
andzya
Zakorzenienie
 
Avatar andzya
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 4 547
Dot.: Ukraiński :)

na Uniwerek Wrocławski A Ty gdzie ?
Również gratuluję !!!
__________________
Run Girl Run !
andzya jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-11-08, 06:31   #14
gosia danczak
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-11
Wiadomości: 1
odnośnie podręczników

Witam
Jak już*ogarniesz alfabet, to godnym polecenia wydaje mi się podręcznik który znalazłem ostatnio we Lwowie; Українська мова довідник-порадник, морфологія, синтаксис,пунктація,орфог рафія У. Д. Данильцова wydawnictwo Litera z Kijowa 2009.
Mogę ewentualnie zakupić (bilsz-mensz 20 h, używaną kupiłem za 14 ) i podać, parę znajomych osób też się dokształca we Wrocku, a ja często bywam u sąsiadów
Pozdrawiam
Młynek
gosia danczak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-12-27, 17:06   #15
cu.Kinia
Wtajemniczenie
 
Avatar cu.Kinia
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 2 009
GG do cu.Kinia
Dot.: Ukraiński :)

Cytat:
Napisane przez mroja Pokaż wiadomość
Co za bzdury
Z całym szacunkiem ale jako studentka ukrainistyki coś nie za bardzo się orientujesz w rynku wydawniczym ad podręczników i pomocy naukowych do ukraińskiego
To z czego Ty się uczyłaś?
Podręcznik pana Beleya, I.Huk i M.Krwieckiej na dwóch poziomach zaawansowania, słowniki tematyczne, słowniki terminologii prawniczej i języka urzędowego, biznesowego, opracowane gramatyki języka ukraińskiego łącznie z fonetyką, morfologią i leksykografią - w języku polskim i ukr (Bożena Zinkewycz-Tomanek), audiokursy - wszystko to można dostać na polskim rynku
Oprócz tego działa księgarnai internetowa e-cyrylica sprowadzająca książki z Ukrainy do nauki języka, ortografii, słowniki a nawet filmu z ukraińskim "dubliażem"
W dodatku masę internetowych kursów, skanów i audiobooków.

Wbrew pozorom jak ktoś szuka to znajdzie
Trochę ostrożniej z tymi "bzdurami". Pani Huk jest moją wykładowczynią i dobrze wiemy, co i kto napisał. Pani Zinkiewicz jest u nas jedynie uzupełnieniem wykładu, pozostaje mi współczuć, że dla kogoś to jest jedyny odnośnik do gramatyki opisowej.
Dla mnie internetowe materiały do nauki języka to dopiero bzdura.
Chyba mnie nie do końca zrozumiałaś - fakt, materiałów ogólnie jest dużo, niestety mi się wyposażamy w większość na samej Ukrainie. Sama piszesz o księgarniach, które sprowadzają z Ukrainy.
Czy widziałaś dużo książek do nabycia w zwykłych księgarniach językowych jak np. "Berliner Platz" do nauki niemieckiego? Bo ja żadnej.
cu.Kinia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-06-14, 09:54   #16
LueLue
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-04
Lokalizacja: Ukraina
Wiadomości: 108
Dot.: Ukraiński :)

służę pomocą
jestem z Ukrainy i uczę się polskiego

władam także j.rosyjskim na b. dobrym poziomie
LueLue jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-06-15, 08:31   #17
SabinaPrzemysl
Raczkowanie
 
Avatar SabinaPrzemysl
 
Zarejestrowany: 2011-12
Wiadomości: 243
Dot.: Ukraiński :)

Ja z mojej strony mogę dodać jeszcze te oto podręczniki:
http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/166...tkujacych.html
http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/188...nsowanych.html
+ słownik:
http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/169...skopolski.html
Sama planuję zacząć uczyć się j.ukraińskiego z tych książek
SabinaPrzemysl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-06-19, 19:55   #18
Wołodia
Raczkowanie
 
Avatar Wołodia
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 188
Dot.: Ukraiński :)

Cytat:
Napisane przez LueLue Pokaż wiadomość
służę pomocą
jestem z Ukrainy i uczę się polskiego

władam także j.rosyjskim na b. dobrym poziomie
O to fajnie. A co spowodowało, że zaczęłaś uczyć się polskiego?

Według mnie ukraiński ma piękne brzmienie. Szczególnie w piosenkach! Trochę się uczyłam, ale rzeczywiście ciężko o materiały do samodzielnej nauki.
Wołodia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-06-20, 08:12   #19
LueLue
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-04
Lokalizacja: Ukraina
Wiadomości: 108
Dot.: Ukraiński :)

Cytat:
Napisane przez Wołodia Pokaż wiadomość
O to fajnie. A co spowodowało, że zaczęłaś uczyć się polskiego?

Według mnie ukraiński ma piękne brzmienie. Szczególnie w piosenkach! Trochę się uczyłam, ale rzeczywiście ciężko o materiały do samodzielnej nauki.
O, mam w kompie pełno tych piosenek ukraińskich zarówno ludowych jak tych w stylu pop.

Jak byłam nastolatką, dowiedziałam się, że mam w sobię 25% krwi polskiej stąd moje zainteresowanie się zaczęło.
Z zawodu jestem nauczycielką ukraińskiego, język polski miałam na uczelni jako przedmiot, dość dawno temu (jestem już 30-ką). No i nie chcę zaniedbywać swoich umiejętności, więc od czasu do czasu czytuję artykuły i fora polskie

(proszę poprawiać mi błędy w razie czego )

Edytowane przez LueLue
Czas edycji: 2013-06-20 o 08:13
LueLue jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-06-22, 22:59   #20
Wołodia
Raczkowanie
 
Avatar Wołodia
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 188
Dot.: Ukraiński :)

Bardzo ładnie piszesz.

Rzeczywiście najlepszy sposób na utrwalenie języka to udzielanie się na forach czy czytanie artykułów. Chętnie poudzielałabym się na takich rosyjsko czy ukraińskojęzycznych, ale niestety nie radzę sobie za dobrze z pisaniem "bukwami". Zostaje mi tylko czytanie.

Jeśli chodzi o muzykę i ukraiński to prawie wszystkie połączenia mi się podobają, od folku poprzez pop i rock. Dzisiaj nawet słuchałam sobie Ruslany.
Wołodia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-06-23, 17:49   #21
LueLue
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-04
Lokalizacja: Ukraina
Wiadomości: 108
Dot.: Ukraiński :)

Dziękuję bardzo, miło mi to czytać Jestem wzrokowcem (wzrokowczynią?) i zawsze łatwiej mi przychodzi pisanie niż mówienie, i to w każdym języku (nawet w moim ojczystym Ukraińskim).

Masz rację odnośnie artykułów. Gdy byłam studentką, uczyliśmy się polskiego jeszcze z książek... trudno o nie było, ale pamiętam swoją radochę, gdy udało mi się znaleźć Quo Vadis w oryginale Przebrnęłam i tryumfowałam

Rusłana ma swój wdzięk, jest utalentowana, pięknie śpiewa kolędy ale tak w gruncie rzeczy jest stanowczo zorientowana na młodzież. Wolę w muzyce coś bardziej tradycyjnego
No ale ja w ogóle jestem miłośniczką różnorakich starożytności Muzyka taneczna, kabaretowa... Np. polskie tanga sprzed wojny akurat trafiają w mój gust Mieczysław Fogg itd.

A z "bukwami" nie radzisz sobie może dlatego, że nie masz klawiatury cyrylicznej? Są podobno jakieś programy, klawiatura ekranowa...
http://cyr.setpro.pl/
Tu oto jest cyrylica, niestety nie ma opcji pisania po ukraińsku, tylko po rosyjsku i białorusku.

Edytowane przez LueLue
Czas edycji: 2013-06-26 o 11:27
LueLue jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-06-23, 21:50   #22
Wołodia
Raczkowanie
 
Avatar Wołodia
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 188
Dot.: Ukraiński :)

Ja nie potrafię określić czy jestem wzrokowcem czy tez może słuchowcem. Chyba jakimś mieszanym typem.

Chociaż zaczęłam rozumieć język rosyjski dzięki oglądaniu rosyjskich seriali i filmów.

Nie mam niestety ukraińskiego kanału w telewizji. Może polecisz jakiś wciągający serial albo film ukraiński, który można by zobaczyć w internecie?

Quo Vadis? Nie jest to książka napisana najłatwiejszym językiem.
Dzięki za polecenie strony! Na pewno ułatwi ćwiczenie pisania.

Ale trafiłaś z Mieczysławem Foggiem w mój gust! Uwielbiam przedwojenne piosenki! Fogg, Dymsza, Bodo, Ordonówna itd.! Ten czar i wdzięk dawnych lat to jest to!
http://www.youtube.com/watch?v=mJopMg-_VGM


http://www.youtube.com/watch?v=AMb6d4_3Vgo

Edytowane przez Wołodia
Czas edycji: 2013-06-23 o 21:51
Wołodia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-06-24, 12:41   #23
LueLue
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-04
Lokalizacja: Ukraina
Wiadomości: 108
Dot.: Ukraiński :)

Hmm wiesz niestety prawda jest taka, że produkcja filmowa na Ukrainie leży i kwiczy w kinach i w TV cały czas lecą tandetne filmy rosyjskie, tak że już prawie straciłam zainteresowanie tematem kina...
Są jednak nieliczne wyjątki, możesz obejrzeć sobie Firecrosser'a (Ten Który Przeszedł Przez Ogień), tam przynajmniej fabuła jest wartościowa
(aczkolwiek powiedziałabym, że film jest raczej dla facetów, no ale niekoniecznie)
http://afisha-if.com/filmu/dramu/239...riz-vogon-2011
Tu jest coś o filmie http://ukrpol.net/2012/01/22/1855/

---------- Dopisano o 12:41 ---------- Poprzedni post napisano o 12:19 ----------

Aha, skoro lubisz stare klimaty... jeszcze coś takiego może być
http://video.mail.ru/mail/kofanov1962/49/208.html
Znalazłam to na stronie rosyjskiej, Bóg wie czemu

To wersja ekranowa powieści Iwana Franki Dla ogniska domowego. M. in. występuje tam Polka Hanna Dunowska, i to w roli głównej

Ale co się tyczy języka... nie jest to raczej mowa dzisiejsza, tylko język Iwana Franki (język przełomu XIX-XX stuleci, odmiana galicyjska). To jak język Henryka Sienkiewicza w porównaniu z polszczyzną dzisiejszą.

PS Dzięki za piosenki! Cudowną Gramofonomankę znam i mam w kompie, drugi zaś kawał - Gwiżdżę na wszystko - słyszę po raz pierwszy

PPS Ciekawa jestem, który język, rosyjski czy ukraiński, Polacy odbierają jako bardziej podobny do polskiego, jeśli chodzi o brzmienie?

Edytowane przez LueLue
Czas edycji: 2013-06-26 o 11:26
LueLue jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-06-25, 15:57   #24
Wołodia
Raczkowanie
 
Avatar Wołodia
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 188
Dot.: Ukraiński :)

Cytat:
Napisane przez LueLue Pokaż wiadomość
Hmm wiesz niestety prawda jest taka, że produkcja filmowa na Ukrainie leży i kwiczy w kinach i w TV cały czas lecą tandetne filmy rosyjskie, tak że już prawie straciłam zainteresowanie tematem kina...
Są jednak nieliczne wyjątki, możesz obejrzeć sobie Firecrosser'a (Ten Który Przeszedł Przez Ogień), tam przynajmniej fabuła jest wartościowa
(aczkolwiek powiedziałabym, że film jest raczej dla facetów, no ale niekoniecznie)
http://afisha-if.com/filmu/dramu/239...riz-vogon-2011
Tu jest cos o filmie http://ukrpol.net/2012/01/22/1855/

---------- Dopisano o 12:41 ---------- Poprzedni post napisano o 12:19 ----------

Aha, skoro lubisz stare klimaty... jeszcze coś takiego może być
http://video.mail.ru/mail/kofanov1962/49/208.html
Znalazłam to na stronie rosyjskiej, Bóg wie czemu

To wersja ekranowa powieści Iwana Franki Dla ogniska domowego. M. in. występuje tam Polka Hanna Dunowska, i to w roli głównej

Ale co się tyczy języka... nie jest to raczej mowa dzisiejsza, tylko język Iwana Franki (język przełomu XIX-XX stuleci, odmiana galicyjska). To jak język Henryka Sienkiewicza w porównaniu z polszczyzną dzisiejszą.

PS Dzięki za piosenki! Cudowną Gramofonomankę znam i mam w kompie, drugi zaś kawał - Gwiżdżę na wszystko - słyszę po raz pierwszy

PPS Ciekawa jestem, który język, rosyjski czy ukraiński, Polacy odbierają jako bardziej podobny do polskiego, jeśli chodzi o brzmienie?
Dziękuje bardzo za filmy!!! Na pewno obejrzę przy pierwszej wolnej chwili!

Według mnie ukraiński jest bardziej podobny do polskiego. Zdaje się, że na zachodzie Ukrainy jest nieco inna wymowa niż na wschodzie (i chyba bardziej podobna do polskiego). Ciężko mi ocenić bo jestem dość dobrze osłuchana z rosyjskim i ukraińskim i nie pamiętam już jak to brzmi dla przeciętnego Polaka. Jednak rosyjski ma dużo bardziej śpiewną wymowę. W ukraińskim najbardziej podoba mi się wymowa "h" zamiast "g" .
Wołodia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-06-26, 09:58   #25
LueLue
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-04
Lokalizacja: Ukraina
Wiadomości: 108
Dot.: Ukraiński :)

No tak, Ukraina jest... że tak powiem, rozłożysta regiony wschodnie i zachodnie są dość odległe od siebie i bardzo zróżnicowane pod względem językowym, a i nawet kulturowym. Pomieszanie z poplątaniem Rzutuje to niestety na sytuację polityczną.
Na Wschodzie i Południu w ogóle wiedzie prym j. rosyjski. Mieszka tu sporo Rosjan oraz ludzi o tzw. tożsamości problematycznej.

Według mnie ukraiński brzmi "twardziej" od rosyjskiego i polskiego, nie zmiękczamy spółgłosek przed "e"
p. przyniesie - ros. priniesiot - ukr. prynese

Natomiast jeśli chodzi o gramatykę to chyba polski ma więcej wspólnych cech z ukraińskim niż z rosyjskim. Np. stopniowanie przymiotników jest bardzo podobne.
p. twardy - twardszy - najtwardszy
ukr. twerdyj - twerdiszyj - najtwerdiszyj
ros. twiordyj - twiorże - samyj twiordyj

Cytat:
Napisane przez Wołodia Pokaż wiadomość
W ukraińskim najbardziej podoba mi się wymowa "h" zamiast "g" .
Zgadza się
"h"
, ale dźwięczne

Galicja = HałyczynA
ogień = wohOń
gracz = hrawEc'
(nie ć polski, tylko c' lekko zmiękczony)
mój drogi = mij dorohYj

(przez duże litery zaznaczyłam akcenty wyrazowe)

PS Kwitka Cisyk - Ukrainka, która mieszkała w Stanach Zjednoczonych. Śpiewała moim zdaniem bosko. Piszę "śpiewała", bo niestety nie żyje, przedwcześnie zmarła na raka.

http://www.youtube.com/watch?v=Uc8Ldt1OGxI
"Dwa kolory"

http://www.youtube.com/watch?v=BKCscM4OHiQ
"De ty teper" - najwspanialszy walc do studniówek

Edytowane przez LueLue
Czas edycji: 2013-06-26 o 11:52
LueLue jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-06-27, 21:27   #26
Wołodia
Raczkowanie
 
Avatar Wołodia
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 188
Dot.: Ukraiński :)

Bardzo fajne podałaś te przykłady. Rzeczywiście jest duże podobieństwo w gramatyce.

Kiedy uczyłam się naraz ukraińskiego i rosyjskiego to właśnie miałam problem ze zmiękczeniami. Były w zupełnie innych miejscach! Kto by się spodziewał? W końcu oba to języki wschodniosłowiańskie, a tu niespodzianka!

Dobrze, że zaznaczasz akcenty bo mam z tym problem. Ale dobrze że w ukraińskim nie ma "akania", to już ułatwia sprawę.

Zauważyłam tez, że w języku ukraińskim przed samogłoską "o" często wsytępuje "w". Tak jak po polsku jest: ona, ogień, tak po ukraińsku jest: wona, wohoń.

Dziękuję bardzo za piosenki! Nie znałam ich. Ta pani śpiewała przepięknie. Co za wspaniała czysta barwa głosu!
Wołodia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-06, 10:53   #27
LueLue
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-04
Lokalizacja: Ukraina
Wiadomości: 108
Dot.: Ukraiński :)

Przepraszam, ostatnio mniej się tu udzielam, jestem pochłonięta pracą M. in. jest to tłumaczenie z języka polskiego.

Cytat:
Napisane przez Wołodia Pokaż wiadomość
Zauważyłam tez, że w języku ukraińskim przed samogłoską "o" często wsytępuje "w". Tak jak po polsku jest: ona, ogień, tak po ukraińsku jest: wona, wohoń.
To są spółgłoski protetyczne czyli protezy.

ulica - wUłycia (вулиця)
okno - wiknO (вікно)
ucho - wUcho (вухо)


Zdarza się również "h"

ostry - hOstryj (гострий)
orzech - horIch (горіх)

Cóż do piosenek... słuchałam ostatnio Seweryna Krajewskiego

Edytowane przez LueLue
Czas edycji: 2013-07-06 o 10:54
LueLue jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-10, 22:08   #28
ownedbyfish
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 1
Dot.: Ukraiński :)

Dla początkujących i nie tylko, polecam kurs języka ukraińskiego na stronie http://www.szkoła-step.pl. Na stronie znajdziecie tematyczne lekcje ze słownictwa i gramatyki języka ukraińskiego.
ownedbyfish jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-13, 00:38   #29
Wołodia
Raczkowanie
 
Avatar Wołodia
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 188
Dot.: Ukraiński :)

Cytat:
Napisane przez LueLue Pokaż wiadomość

Cóż do piosenek... słuchałam ostatnio Seweryna Krajewskiego
Uwielbiam, szczcegolnie w Czerwonych Gitarach ;D Tacy polscy Beatelsi.
https://www.youtube.com/watch?v=pIaQzvHsHl4
Lubie tez piosenki Krzysztofa Klenczona, ktore nagral juz z zespolem Trzy Korony.
Moja ulubiona:
https://www.youtube.com/watch?v=Aj7H6UGAnHA
Wołodia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-07-17, 20:33   #30
LueLue
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-04
Lokalizacja: Ukraina
Wiadomości: 108
Dot.: Ukraiński :)

Dziękuję bardzo!

Wołodia, czy mogę przy okazji poprosić Cię o pomoc? Chciałabym się dowiedzieć, co to jest hotelowiec. Muszę to przetłumaczyć, ale dotychczas nie znalazłam tego wyrazu w żadnym słowniku, również w tym: http://sjp.pwn.pl/szukaj/hotelowiec

Czy hotelowiec to budynek, w którym kiedyś mieścił się hotel?
Czy może jakiś rodzaj hotelu robotniczego?
LueLue jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Nauka języków obcych - kącik językowy


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Wyłączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-02-01 23:19:53


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 20:40.