Języki północnogermańskie - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Nauka języków obcych - kącik językowy

Notka

Nauka języków obcych - kącik językowy Nauka języków obcych - kącik językowy, to miejsce wymiany informacji o kursach, podręcznikach, materiałach i ciekawostkach językowych. Dołącz.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2009-06-16, 00:52   #1
Kira87
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2008-11
Wiadomości: 2 779

Języki północnogermańskie


Od dłuższego czasu bardzo interesuję się kulturą krajów północy. Gdy tylko uporam się z letnią sesją egzaminacyjną, chciałabym przystąpić do nauki języka niemieckiego oraz dodatkowo któregoś z języków północnogermańskich.
Niestety na razie mam bardzo blade pojęcie na ten temat - nie rozróżniam dobrze grup języków, nie wiem czym one się od siebie różnią, który jest najlepszy na początek etc.

Waham się między: norweskim, szwedzkim i islandzkim.

Będę wdzięczna za wszelkie porady, sugestie i informacje na temat w/w języków.
Czy są one w gramatyce/słownictwie podobne do języka niemieckiego?
Czy dla Polaka ten język jest łatwy/trudny do przyswojenia?
Który najlepiej na początek?
Może znacie jakieś dobre, sprawdzone podręczniki dla początkujących?

I ostatnie pytanie: czy może ktoś polecić łódzką szkołę języków obcych, która oferuje naukę któregoś z w/w języków?

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
__________________
"Wszechświat dopuszcza liczne sposoby straszliwego przebudzenia, na przykład ryk tłumu wyłamującego drzwi frontowe, wycie syren straży pożarnej czy nagła świadomość, że dziś jest właśnie poniedziałek, który jeszcze w piątek wieczorem wydawał się przyjemnie odległy."
~Lineage2 & Sigur Ros fan
Kira87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-06-16, 18:19   #2
Kira87
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2008-11
Wiadomości: 2 779
Dot.: Języki północnogermańskie

...anybody...?

__________________
"Wszechświat dopuszcza liczne sposoby straszliwego przebudzenia, na przykład ryk tłumu wyłamującego drzwi frontowe, wycie syren straży pożarnej czy nagła świadomość, że dziś jest właśnie poniedziałek, który jeszcze w piątek wieczorem wydawał się przyjemnie odległy."
~Lineage2 & Sigur Ros fan
Kira87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-29, 10:37   #3
jenta
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 578
Dot.: Języki północnogermańskie

Namachalam takiego dlugiego posta i wszystko mi sie skasowalo :/
Napisze pozniej z domu Ucze sie norweskiego.
jenta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-29, 10:52   #4
All_that_jazz
Zakorzenienie
 
Avatar All_that_jazz
 
Zarejestrowany: 2007-10
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 3 330
Dot.: Języki północnogermańskie

Najlepiej chyba uczyć się norweskiego-bo szwedzki i norweski mają ten sam rdzeń czyli staronorweski i w obu krajach po norwesku raczej się dogadzasz.Norweski ma dwie odmiany, najnowsza to tzw,ny norsk.
Miałam okazję rozpocząć naukę szwedzkiego i w sumie uczę się nadal,ale nigdy nie uczyłam się niemieckiego więc nie mam porównania.Język dość prosty jeśli chodzi o semantykę, ciut pamięciowy jeśli chodzi o rodzajniki, trudny w wymowie-akcent dynamiczny, różne długości samogłosek.
Trudno nauczyć się go poza Szwecją, szczególnie w Polsce.
Zapraszam na www.☠☠☠☠☠☠☠☠☠☠☠☠ chomik SVENSKA-dawno nie aktualizowałam bo mam na głowie magisterkę i miałam problemy ze skanerem ale znajdziesz tam podręcznik szwedzko-angielski z którego sama się uczyłam jeśli masz ochotę spróbować.

Co do norweskiego-jest bodajże na rynku 1 lubiany podręcznik polskiego autora
http://www.bookcity.pl/5947/Jezyk_no...poczatkujacych
, bodajże 3 samouczki więc nie ma za bardzo w czym wybierać.W samej Norwegii uczą obecnie chyba teraz m.in. z Ny i norge.Widziałam w necie,empik z tego korzysta ale w Polsce są ceny niebotyczne i sama pozycja nie jest zbyt łatwo dostępna.
Co do islandzkiego-inna grupa językowa, najtrudniejszy jeśli chodzi o wymowę, bardzo mało książek do nauki wersji współczesnej, raczej jest coś dla pasjonatów staroislandzkiego.Uwielbi am brzmienie tego języka ale samodzielna nauka w Polsce bez wsparcia native speakera to praktycznie niewykonalne.Użyteczność samego języka też raczej niewielka.Nauka ma sens tylko i wyłącznie dla hobbysty.
Ja sama na twoim miejscu wybrałabym norweski albo szwedzki.
Narazie kontynuuję szwedzki choć w polskich warunkach nie jest to proste.

---------- Dopisano o 11:52 ---------- Poprzedni post napisano o 11:49 ----------

Co do podobieństwa do niemieckiego- nie wiem jak z tym jest ale na uniwerku podzielono nas na grupy niemieckojęzyczną i angielskojęzyczną.
I niemieckojęzyczna robiła postępy w nauce szwedzkiego 2 razy szybciej ,wiec pewnie jakieś podobieństwa są.(pewnie gramatyka, rdzenie słowotwórcze)
I polecam dobry adres- szwedzka księgarnia.Niezależnie od tego jaki język wybierzesz coś ciekawego tam zawsze znajdziesz
http://www.akademibokhandeln.se/db/caweb/cc_start.abg
Polecam też www.bokus.com
Materiałów do nauki języków obcych szukaj w dziale "sprak" czyli języki

Edytowane przez All_that_jazz
Czas edycji: 2009-07-29 o 11:02
All_that_jazz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Nauka języków obcych - kącik językowy


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Wyłączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 08:57.