MAŁA FIRMA jakie wybrać opodatkowanie/allegro ,proszę o pomoc RYCZAŁT? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2010-08-07, 18:31   #1
anusiaa15
Rozeznanie
 
Avatar anusiaa15
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 795

MAŁA FIRMA jakie wybrać opodatkowanie/allegro ,proszę o pomoc RYCZAŁT?


Czy są tu osoby , które mają zarejestrowaną własną działalność gospodarczą do sprzedaży na allegro , bo mam kilka wątpliwości i pytań :


Zastanawiam się nad założeniem działalności gospodarczej (sprzedaż ubrań, kosmetyków w internecie konkretnie na allegro, towar kupowałabym przez internet z usa i uni) proszę o pomoc z wyborem sposobu opodatkowania.
Zakładam , że mój przychód miesięcznie wynosiłby od 1 tysiąca do góra 5 tysięcy nie więcej
i stąd moje pytanie :
1.jakie wybrać opodatkowanie czy MOGĘ WYBRAĆ RYCZAŁT?
2.czy jeśli wybrałabym ryczałt i tyle wynosił mój przychód to nie byłoby problemów z tym , że wybrałam właśnie RYCZAŁT?
3.czy wybierając RYCZAŁT trzeba zakładać jakieś księgi?
4.Ile płaciłabym składek na ZUS ??
5.Czy działalność mogę prowadzić sama (zapisywać w księgach przychody i rozchody) czy musiałabym wynająć księgową lub biuro rachunkowe do prowadzenia działalności ?? I ILE BY TO KOSZTOWAŁO?
6. Jeżeli działaność by nie wypaliła ile kosztuje zakończenie działalności czy jest to bezpłatne??

BARDZO PROSZĘ O POMOC i odpowiedzi .
__________________


Edytowane przez anusiaa15
Czas edycji: 2010-08-07 o 18:53
anusiaa15 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-07, 21:14   #2
renab
Raczkowanie
 
Avatar renab
 
Zarejestrowany: 2009-05
Lokalizacja: Biłgoraj
Wiadomości: 74
Dot.: MAŁA FIRMA jakie wybrać opodatkowanie/allegro ,proszę o pomoc RYCZAŁT?

1. Tak, możesz wybrać ryczałt. Z tym, że powinnaś pilnować obrotu - krótką chwilkę PRZED przekroczeniem 50 tys rocznie (jeśli działalność rozpoczynasz w ciągu roku podatkowego to rozbijasz tę wartość proporcjonalnie do czasu działania firmy) powinnaś zgłosić ten fakt w US i przejść na VAT.
2. Nie, dlaczego miałby być problem? Podatek liczysz od przychodu pomniejszonego o składkę na u. społeczne, a od tego, co wyjdzie odliczasz zdrowotne, często "wychodzą" wartości ujemne, wtedy nic nie płacisz do US.
3. Ryczałt zobowiązuje Cię do prowadzenia ewidencji przychodów i jak w kazdej działalnosci - ewidencja środków trwałych, książka kontroli, tyle.
4. Przez dwa lata płacisz "ulgowe" składki. Polecam telefon do ZUS lub (jeszcze lepiej) wizytę.
5. Książkę przychodów mozesz prowadzic sama. To proste, jednak powinnaś wczesniej poszukać info o tym, jak to się robi.
6. Nie bardzo wiem - o co Ci chodzi?

Na Twoim miejscu poszłabym do ZUS, US, Urzędu Miasta i podpytała o wszystko. To praca na góra dwa dni a info z pierwszej ręki
__________________
Biorę udział w konkursie Blog Roku 2010:

http://www.blogroku.pl/noszebiustonosze,gwda3,blog.html

moje codzienne zmagania tutaj :

http://www.noszebiustonosze.blox .pl
renab jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-07, 21:32   #3
Ninlil
Wtajemniczenie
 
Avatar Ninlil
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 2 839
Dot.: MAŁA FIRMA jakie wybrać opodatkowanie/allegro ,proszę o pomoc RYCZAŁT?

6. Jeżeli działaność by nie wypaliła ile kosztuje zakończenie działalności czy jest to bezpłatne??

Idziesz do urzędu i w wyrejestrowujesz firmę składając odpowiedni druk. Nic nie płacisz.
Ninlil jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-10, 20:58   #4
anusiaa15
Rozeznanie
 
Avatar anusiaa15
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 795
Dot.: MAŁA FIRMA jakie wybrać opodatkowanie/allegro ,proszę o pomoc RYCZAŁT?

bardzo dziękuję za odpowiedzi ! mam jeszcze pytanie co do zaznaczonych :

Cytat:
Napisane przez renab Pokaż wiadomość
1. Tak, możesz wybrać ryczałt. Z tym, że powinnaś pilnować obrotu - krótką chwilkę PRZED przekroczeniem 50 tys rocznie (jeśli działalność rozpoczynasz w ciągu roku podatkowego to rozbijasz tę wartość proporcjonalnie do czasu działania firmy) powinnaś zgłosić ten fakt w US i przejść na VAT.
2. Nie, dlaczego miałby być problem? Podatek liczysz od przychodu pomniejszonego o składkę na u. społeczne, a od tego, co wyjdzie odliczasz zdrowotne, często "wychodzą" wartości ujemne, wtedy nic nie płacisz do US.
3. Ryczałt zobowiązuje Cię do prowadzenia ewidencji przychodów i jak w kazdej działalnosci - ewidencja środków trwałych, książka kontroli, tyle.
4. Przez dwa lata płacisz "ulgowe" składki. Polecam telefon do ZUS lub (jeszcze lepiej) wizytę.
5. Książkę przychodów mozesz prowadzic sama. To proste, jednak powinnaś wczesniej poszukać info o tym, jak to się robi.
6. Nie bardzo wiem - o co Ci chodzi?

Na Twoim miejscu poszłabym do ZUS, US, Urzędu Miasta i podpytała o wszystko. To praca na góra dwa dni a info z pierwszej ręki
I JESZCZE TAKIE PYTANIA (będę wdzięczna za każdą odp . ) :

1.CZY ta książka kontroli to jest coś innego niż księga przychodów i rozchodów? gdzie ją można kupić?

2.i czy jeśli nie radziłabym sobie muszę wynająć księgową żeby mi tą księgę prowadziła?

3. Czy będąc na ryczałcie muszę zbierać jakieś faktury , rachunki?? jeśli środki wpływały by mi na moje konto bankowe i zakupy towaru robiłabym też z tego konta lub innego konta osobistego?

4. Skąd mam wiedzieć jaki procent ryczałtu mam wybrać? Czy powiedzą mi to w urzędzie?
__________________

anusiaa15 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-13, 17:43   #5
renab
Raczkowanie
 
Avatar renab
 
Zarejestrowany: 2009-05
Lokalizacja: Biłgoraj
Wiadomości: 74
Dot.: MAŁA FIRMA jakie wybrać opodatkowanie/allegro ,proszę o pomoc RYCZAŁT?

1. Książka kontroli to po prostu zeszyt, gdzie ewentualni kontrolujący Twoją działalność urzędnicy wpisują fakt, że byli u Ciebie na kontroli. Nie musisz jej kupować, wystarczy, że założysz specjalny zeszyt do tego, wzór książki kontroli z pewnością znajdziesz w internecie. Warto ją posiadać, ponieważ za "niemanie" też są kary.
2. W moim odczuciu przy ryczałcie płacenie księgowej to niepotrzebny wydatek, jeśli jednak od tego ma zależeć Twój spokój - to umów się na pierwsze pół roku, jeśli potem się zorientujesz "co i jak" to sama możesz prowadzić ewidencję sprzedaży.
3. Tak, będąc na ryczałcie powinnaś gromadzić wszystkie dokumenty dotyczące przede wszystkim zakupu towaru. Dokumentami tymi mogą być faktury, ale także i rachunki oraz (co dla ryczałtowców jest dogodne)-paragony z kasy fiskalnej dokumentujące zakup towaru.
Jesli chodzi o konto - radziłąbym stanowczo założyć firmowe, teraz sporo banków oferuje proste w obsłudze konta internetowe (inteligo, mBank). Nie mieszałabym na Twoim miejscu środków prywatnych z firmowymi.
4. Procent ryczałtu...Jeśli trafisz na życzliwego urzędnika, to Ci podpowie. Przeczytaj ustawę z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998r., Nr 144, poz.930 z późn. zm). Sporo informacji znajdziesz też w internecie, wklikując w wyszukiwarkę hasło "stawki podatku ryczałtowego" , np tutaj:
http://www.pit.pl/ryczalt_ewidencjonowany_pit_192.php
__________________
Biorę udział w konkursie Blog Roku 2010:

http://www.blogroku.pl/noszebiustonosze,gwda3,blog.html

moje codzienne zmagania tutaj :

http://www.noszebiustonosze.blox .pl
renab jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-14, 22:11   #6
Anna Antonina
Wtajemniczenie
 
Avatar Anna Antonina
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 2 161
Dot.: MAŁA FIRMA jakie wybrać opodatkowanie/allegro ,proszę o pomoc RYCZAŁT?

Coś mi świta, że przy sprowadzaniu towaru ze Stanów trzeba od razu wskoczyć w VAT, ale to tak mi dzwoni, a nie wiem w którym kościele, więc lepiej w skarbówce dopytaj.
Anna Antonina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-15, 20:28   #7
anusiaa15
Rozeznanie
 
Avatar anusiaa15
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 795
Dot.: MAŁA FIRMA jakie wybrać opodatkowanie/allegro ,proszę o pomoc RYCZAŁT?

Dziękuję za odp. I mam kolejne odnośnie RYCZAŁTU: Czy dowodem zakupu jeśli byłabym na takim opodatkowaniu może być wyciąg z konta? Bo towar zamawiać będę właśnie przez internet z różnych stron z usa i uni a oni nie dają żadnych paragonow i faktury wyglądaja inaczej niż u nas jest np. tylko kartka z danymi sklepu i tym co zakupiłam i cena ale nie zawsze to daja, więc po co mam zbierać te paragony faktury skoro oni nie daja i przecież i tak nie odpisałabym sobie ich od kosztów bo na ryczałcie się nic nie odpisuje? No i czy nie muszę być VATOWCEM skoro te towary na sprzedaż zamawiałabym w uni i usa przez internet ale mój przychód wynosiłby mniej więcej 500 zł - 5 tys. Góra wątpię żebym przekroczyła próg 50 tys. W ciągu roku, więc jak z tym vatem? I jeszcze czy towar jeśli zamawiam go przez internet to muszę zamawiać z pieniędzy swojego konta firmowego czy mogę też z osobistego? Bardzo PROSZĘ o odpowiedzi i dziękuję!
__________________

anusiaa15 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2010-08-15, 21:19   #8
Angel_00
Zakorzenienie
 
Avatar Angel_00
 
Zarejestrowany: 2009-11
Wiadomości: 5 272
Dot.: MAŁA FIRMA jakie wybrać opodatkowanie/allegro ,proszę o pomoc RYCZAŁT?

Cytat:
Napisane przez anusiaa15 Pokaż wiadomość
Dziękuję za odp. I mam kolejne odnośnie RYCZAŁTU: Czy dowodem zakupu jeśli byłabym na takim opodatkowaniu może być wyciąg z konta? Bo towar zamawiać będę właśnie przez internet z różnych stron z usa i uni a oni nie dają żadnych paragonow i faktury wyglądaja inaczej niż u nas jest np. tylko kartka z danymi sklepu i tym co zakupiłam i cena ale nie zawsze to daja, więc po co mam zbierać te paragony faktury skoro oni nie daja i przecież i tak nie odpisałabym sobie ich od kosztów bo na ryczałcie się nic nie odpisuje? No i czy nie muszę być VATOWCEM skoro te towary na sprzedaż zamawiałabym w uni i usa przez internet ale mój przychód wynosiłby mniej więcej 500 zł - 5 tys. Góra wątpię żebym przekroczyła próg 50 tys. W ciągu roku, więc jak z tym vatem? I jeszcze czy towar jeśli zamawiam go przez internet to muszę zamawiać z pieniędzy swojego konta firmowego czy mogę też z osobistego? Bardzo PROSZĘ o odpowiedzi i dziękuję!
Jak dla mnie to dla swojego spokoju powinnaś iść do Urzędu Skarbowego i Zusu aby o wszystko wypytać. Wtedy masz informacje z "pierwszej ręki" a dodatkowo doradzą co i jak żeby było Ci najlepiej
__________________




Angel_00 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-08-16, 13:59   #9
renab
Raczkowanie
 
Avatar renab
 
Zarejestrowany: 2009-05
Lokalizacja: Biłgoraj
Wiadomości: 74
Dot.: MAŁA FIRMA jakie wybrać opodatkowanie/allegro ,proszę o pomoc RYCZAŁT?

Dowody zakupu towaru MUSISZ mieć, nieważne, czy to będzie elegancka faktura, czy rachunek napisany na kartce wyrwanej z zeszytu. Na towar musisz mieć podkładkę, inaczej - w jaki sposób udowodnisz w razie kontroli, że wprowadziłaś go do handlu legalnie, tj. że go nabyłaś w sposób zgodny z prawem a nie ukradłaś np. sąsiadce z klatki (sorry, żarcik ponury taki). Wyciąg z konta to nie jest dowód zakupu, a o niego w razie kontroli US i tak pewnie Cię poprosi swoją drogą. Z tego powodu lepiej założyć konto firmowe, żeby nie tłumaczyć się przy każdej transakcji, że "to była zapłata za prywatny zakup dywanika do WC a to za towar do sklepu zakupiony w USA", hihi. Im jaśniej i przejrzyściej będziesz prowadzić firmę, tym mnmiejsze kłopoty podczas ewentualnej kontroli.
Idz do US, naprawdę forum na wizażu ( z całym sacunkiem) nie jest miarodajnym źródłem informacji w tak ważnej sprawie jak własna działalność.
__________________
Biorę udział w konkursie Blog Roku 2010:

http://www.blogroku.pl/noszebiustonosze,gwda3,blog.html

moje codzienne zmagania tutaj :

http://www.noszebiustonosze.blox .pl
renab jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-05, 09:42   #10
Indios
Raczkowanie
 
Avatar Indios
 
Zarejestrowany: 2010-12
Wiadomości: 327
Dot.: MAŁA FIRMA jakie wybrać opodatkowanie/allegro ,proszę o pomoc RYCZAŁT?

Witam!

Ja chciałabym Was zapytać jak wyglądają kontrole z US i jak często się mogą zdarzać?
Jestem ryczałtowcem i mam sklep internetowy, mimo, że jeszcze nie uzyskałam żadnego dochodu to już na samą myśl o skarbówce mam ciarki na plecach :P
__________________
...na tym świecie każdy jest zachłanny i pazerny
na tym świecie każdy chce pieniądze i koncerny
kilku frajerów rządzi świata tego polityką
najpotężniejsi z nich myślą o władzy nad galaktyką...


Indios jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-05, 10:20   #11
paraqua
Raczkowanie
 
Avatar paraqua
 
Zarejestrowany: 2006-05
Lokalizacja: sprzed laptopa
Wiadomości: 300
Dot.: MAŁA FIRMA jakie wybrać opodatkowanie/allegro ,proszę o pomoc RYCZAŁT?

a ja nie polecam ryczaltu jesli sprzedaje sie przez internet, sama sie na niego kiedys nabralam. dlaczego? bo obliczajac ryczalt bierzesz tez pod uwage koszt wysylki (tzn. trzeba go traktowac jako przychod/dochod) tzn. jezeli sprzedajesz cos za 30zł, a koszt wysylki wynosi 10zł to ryczalt obliczasz z 40zł.
__________________
Miej wyj...ane a bedzie ci dane
paraqua jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-07-05, 11:32   #12
olcia 810
Wtajemniczenie
 
Avatar olcia 810
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 2 632
Dot.: MAŁA FIRMA jakie wybrać opodatkowanie/allegro ,proszę o pomoc RYCZAŁT?

Cytat:
Napisane przez paraqua Pokaż wiadomość
a ja nie polecam ryczaltu jesli sprzedaje sie przez internet, sama sie na niego kiedys nabralam. dlaczego? bo obliczajac ryczalt bierzesz tez pod uwage koszt wysylki (tzn. trzeba go traktowac jako przychod/dochod) tzn. jezeli sprzedajesz cos za 30zł, a koszt wysylki wynosi 10zł to ryczalt obliczasz z 40zł.
Niestety to prawda, ale wtedy to ma znaczenie kiedy ktoś ma spore przychody i te koszty wysyłki przeszkadzają w odliczeniu od składki zdrowotnej
olcia 810 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-12-02, 10:05   #13
call me a liar
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-11
Wiadomości: 90
Dot.: MAŁA FIRMA jakie wybrać opodatkowanie/allegro ,proszę o pomoc RYCZAŁT?

Troszkę się dziś zagotowałam....

Czy jeżeli sprzedaję odzież przez internet (ryczałt, bez vat) to muszę mieć kasę, gdy klienci wpłacają mi przez PayU bądź odbierają czasem towar osobiście?

Tak dziś przeczytałam na innym forum. Oczywiście nie mam kasy....
Jakie kary ewentualnie są za takie coś?
call me a liar jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-12-02, 11:01   #14
navika90
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 371
GG do navika90
Dot.: MAŁA FIRMA jakie wybrać opodatkowanie/allegro ,proszę o pomoc RYCZAŁT?

Cytat:
Napisane przez call me a liar Pokaż wiadomość
Troszkę się dziś zagotowałam....

Czy jeżeli sprzedaję odzież przez internet (ryczałt, bez vat) to muszę mieć kasę, gdy klienci wpłacają mi przez PayU bądź odbierają czasem towar osobiście?

Tak dziś przeczytałam na innym forum. Oczywiście nie mam kasy....
Jakie kary ewentualnie są za takie coś?

to zależy jaką masz działalność, bo nie każdy musi posiadać kasę

Edytowane przez navika90
Czas edycji: 2011-12-02 o 11:30
navika90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-12-02, 15:10   #15
call me a liar
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-11
Wiadomości: 90
Dot.: MAŁA FIRMA jakie wybrać opodatkowanie/allegro ,proszę o pomoc RYCZAŁT?

Cytat:
Napisane przez navika90 Pokaż wiadomość
to zależy jaką masz działalność, bo nie każdy musi posiadać kasę
już wszystkiego się dowiedziałam n na ten temat, następnym razem nie będę tak brała do siebie tego co wyczytam na forum prawnym
call me a liar jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-18, 21:47   #16
Kalioope
Raczkowanie
 
Avatar Kalioope
 
Zarejestrowany: 2015-01
Lokalizacja: Czerwona Torebka
Wiadomości: 487
Dot.: MAŁA FIRMA jakie wybrać opodatkowanie/allegro ,proszę o pomoc RYCZAŁT?

Czy ktoś tu jeszcze zagląda? Miałabym kilka pytań...
__________________
Muszę być silna!

78kg... 70kg... 64kg...--->cel 58/60kg
Kalioope jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-03-18 22:47:28


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 03:59.