Zostać, wyjechać? Pare pytań o studia - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja > Studia

Notka

Studia Miejsce dla osób, które są zainteresowane studiami. Chcesz dowiedzieć się jak wygląda życie studenckie? Dołącz do nas, podziel się doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2016-08-11, 13:35   #1
piec2zero
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2016-08
Wiadomości: 3
Unhappy

Zostać, wyjechać? Pare pytań o studia


Witajcie koleżanki i koledzy!
Stoję przed dylematem - wyjechać na studia do Szczecina czy zostać w Gdańsku? Plusy zostania: mam dom rodzinny niedaleko Gdańska, jeszcze bliżej puste mieszkanie, mam znajomych na kierunku, znam Gdańsk dobrze itp. Minusem, największym, jest to ze musiałabym płacić za studia. Dostałam się na wieczorowe prawo. Miesięcznie wynosi to tyle, co dwa akademiki w Szczecinie. Musiałabym też w następnym roku poprawiać maturę żeby przenieść się na dzienne. Jaki sens wieczorowych? Nie stracić roku (zdaje sobie sprawę, że duża część uważa że to nic strasznego - ja też nie ale jeżeli mam możliwość studiowania to chciałabym ją wykorzystać bo ten tryb jest zbieżny z programem dziennych).
Jakie są zaś minusy Szczecina? Konieczność wyprowadzki z miasta które dobrze znam, porzucenia wszystkiego co to tej pory budowałam, rzucenie się na głęboką wodę. Nie wiem czy bym się odnalazła wśród ludzi w akademikach. Nie jestem antyspołeczna, ale nie jestem osobą przebojową, lubię spokój, imprezy nie są dla mnie... Wiem, że kto chce sie uczyć ten się nauczy, znam te i podobne frazesy. Wyjściem byłoby, co też zrobiłabym, wynajęcie pokoju jednoosobowego (zdaje sobie sprawę, że może to graniczyć z cudem czytając opinie innych ale w zeszłym roku mieli bardzo dużo wolnych miejsc, więc kto wie?) . Plusami Szczecina byłoby, jak mówicie, większe poznanie siebie, usamodzielnienie się większe. Poznanie innych ludzi, nowego miasta. Nie cieszy mnie to tak szczerze, wiem, że to jednak dobre. Szczerze to się po prostu boje dostania łatki "odludek", nie umiem tak łatwo nawiązywać kontaktów z innymi, jestem co najmniej nieśmiała.. Ale są też imprezy integracyjne, o nich nie zapominam.
Chciałabym po pierwszym semestrze się przenieść na UG (znam wymogi) jeżeli, oczywiście, po paru miesiącach nie spodobałoby mi się w nowym miejscu.
Czas mnie goni, cały czas nie myślałam poważnie o wyprowadzcce... Czuje, że mogłabym sobie nie poradzić z poprawą matury od której zależy tak wiele.. Nie to, że jestem jakoś średnio zdolna, leniwa czy inna głupia. Ale tak łatwo się mówi "poprawię maturę bedzie super" a realia mogą okazać się zupełnie inne. Będąc w Szczecinie miałabym komfort bycia na dziennych, mniej wydatków, mniej zmartwień (chyba ). Jakościowo ug i szczecin wychodzą mniej więcej tak samo, szczecin jest zaraz pod gdańskiem w rankingach.
Jak myślicie, koleżanki? Rzucić się na głęboką wodę? Zostać, nuż się uda?
piec2zero jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-08-11, 14:15   #2
Trochofora
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-08
Wiadomości: 280
Dot.: Zostać, wyjechać? Pare pytań o studia

Najlepiej to byłoby, gdybyś spytała rodziców (zakładam, że rodzice Cię utrzymują). Co sądzą o wyprowadzce, co o wieczorowych itd. Jeżeli dają Ci wolną rękę, to rób tak jak czujesz. Chcesz wyjechać? Wyjedź Szczecin to nie koniec świata. Znam ludzi, którzy studiują 700 km od domu i dają radę Plusem Szczecina jest też to, że poznasz nowych ludzi, zmienisz środowisko, usamodzielnisz się (to co piszesz). Jakoś to będzie, skoro masz chęć studiować.
Trochofora jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-08-11, 21:58   #3
piec2zero
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2016-08
Wiadomości: 3
Dot.: Zostać, wyjechać? Pare pytań o studia

Rodzice dali mi wolną rękę ale czuć, że chcą żebym wyjechała do Szczecina. Sama się coraz bardziej przekonuje co do wyjazdu. Wstyd mi tej swojej nieśmiałości :/ Trzeba to przezwyciężyć tak czy inaczej.. Nie ma żadnego racjonalnego przeciw wyjazdowi, bardziej raczej moje lenistwo i niechęć do zmiany to powoduja :d Mama sie cieszy, mówi, że będzie mnie często odwiedzać. Muszę też ogarnąć te akademiki, co kiedy do kogo jak itp. Najgorzej że czuje, że nie wiem co robie, robie coś na oślep, całe te studia to nadal coś dla mnie tak odległego a to za półtora miesiaca przecież.. ;P
piec2zero jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-08-12, 09:36   #4
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: Zostać, wyjechać? Pare pytań o studia

Cytat:
Napisane przez piec2zero Pokaż wiadomość
Minusem, największym, jest to ze musiałabym płacić za studia. Dostałam się na wieczorowe prawo. Miesięcznie wynosi to tyle, co dwa akademiki w Szczecinie.
No jestem w lekkim szoku. Ten argument dla mnie przemawiałby bardzo za Szczecinem.
Cytat:
Napisane przez piec2zero Pokaż wiadomość
Jakie są zaś minusy Szczecina? Konieczność wyprowadzki z miasta które dobrze znam, porzucenia wszystkiego co to tej pory budowałam, rzucenie się na głęboką wodę.
Jak większość studentów mieszkających na wsiach Ty masz już chociaż doświadczenie z dużym miastem, więc tak naprawdę wielu pierwszoroczniaków Ci zazdrości
Cytat:
Napisane przez piec2zero Pokaż wiadomość
Wiem, że kto chce sie uczyć ten się nauczy, znam te i podobne frazesy.
To nie frazesy, to fakty.
Cytat:
Napisane przez piec2zero Pokaż wiadomość
Plusami Szczecina byłoby, jak mówicie, większe poznanie siebie, usamodzielnienie się większe. Poznanie innych ludzi, nowego miasta. Nie cieszy mnie to tak szczerze, wiem, że to jednak dobre.
Ano właśnie. W dorosłym życiu czeka Cię wiele takich sytuacji, może warto się do nich przyzwyczajać?
Cytat:
Napisane przez piec2zero Pokaż wiadomość
Szczerze to się po prostu boje dostania łatki "odludek", nie umiem tak łatwo nawiązywać kontaktów z innymi, jestem co najmniej nieśmiała..
W tym tygodniu już chyba piąty raz czytam podobny tekst. To dowodzi, że takich ludzi jak Ty jest więcej i możecie trzymać się razem
Cytat:
Napisane przez piec2zero Pokaż wiadomość
Czuje, że mogłabym sobie nie poradzić z poprawą matury od której zależy tak wiele.. Nie to, że jestem jakoś średnio zdolna, leniwa czy inna głupia. Ale tak łatwo się mówi "poprawię maturę bedzie super" a realia mogą okazać się zupełnie inne.
A z tym się zgadzam. Na maturze sporo zależy od szczęścia, niestety.
Cytat:
Napisane przez piec2zero Pokaż wiadomość
Jak myślicie, koleżanki? Rzucić się na głęboką wodę? Zostać, nuż się uda?
To wcale nie jest głęboka woda, sięgnie Ci do pasa Szczecin od Gdańska daleko nie jest, jak pisałam wcześniej jesteś już obyta z dużym miastem, no i ile pieniędzy zostanie w kieszeni, a Ty nabierzesz nowych doświadczeń, które na pewno w życiu Ci się przydadzą.

Miałam na roku kolegę ze Świnoujścia. Studiowaliśmy we Wrocławiu
__________________

Edytowane przez viva91
Czas edycji: 2016-08-12 o 09:38
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-08-12, 11:08   #5
piec2zero
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2016-08
Wiadomości: 3
Dot.: Zostać, wyjechać? Pare pytań o studia

To, że w Szczecinie nie musze płacić za naukę naprawdę, naprawdę za nim mocno przemawia :P może dałam temu mały wyraz :P Masz rację @viva91 co do wyjazdu, mega dziękuje za odpowiedzi! Mam obycie z większym miastem, zapomniałam, o tym! Mam mniej stresu niż inni którzy się decydują na to, o tym nie pomyślałam.. Bałam się, że na akademiki decydują się najcześciej ci najbardziej przebojowi i dla takich jak ja to tam miejsca może nie być eh takich guł jak ja jest więcej :p może troche (raczej trochę bardziej) przesadzam..
Czuje się zdecydowana na wyjazd, dom nie jest tak daleko, to też nie jest jakiś wyrok.. Same plusy W następnym tygodniu pojadę złożyć do Szczecina oświadczenie, wniosek o akademik, mam na to czas do 17 sierpnia. Przejdę się po nim, zobaczę go Jeszcze pare dni temu nie widziałam nawet, jak wygląda uniwerek :P
piec2zero jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-08-12, 11:14   #6
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: Zostać, wyjechać? Pare pytań o studia

Z doświadczeń znajomych wiem, że życie w akademiku jest bardzo zróżnicowane U jednej z koleżanek był podział na piętra imprezowe i nieimprezowe Gdy któregoś roku trafiło jej się piętro imprezowe, zacisnęła zęby na miesiąc i poprosiła o zmianę pokoju. Na początku października o to trudno, bo akademiki mogą mieć 100% obłożenia, ale z każdym tygodniem ktoś rezygnuje ze studiów i zwalnia miejsce czy pokój
Poza tym nie sami studenci są w akademiku, są osoby, które pilnują porządku (mniej lub bardziej, ale jednak).

Koleżanka studiowała 2 kierunki i miała na jednym z nich stypendium rektora, także uczyć się dało
__________________
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-08-12, 17:29   #7
megamag
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 7 488
Dot.: Zostać, wyjechać? Pare pytań o studia

Wszelkie plotki o akademikach są z reguły przesadzone. Nie idą tam przebojowi ludzie, a raczej Ci, których nie stać na wynajęcie mieszkania. U mnie na przykład przeważała ściana wschodnia i dzieci nauczycieli. Minus akademika jest rzeczywiście taki, że czasem za dużo ludzi w pokojach i jakoś tak tłoczno, ale z drugiej strony zawsze ktoś był na wykładzie i ma notatki. Także coś za coś.

A na nowych studiach wszyscy się nie znają z reguły i nie wszyscy są przebojowi. Także startujecie z tego samego punktu.

Ja bym brała dzienne z dwóch powodów. Po pierwsze są bezpłatne, czyli nawet w razie, gdyby sytuacja finansowa rodziny się pogorszyła, ciągle można studiować. Ze stypendium nawet wyjść na plus. A na wieczorowych pracować za bardzo nie będziesz, bo one z reguły zajmują tyle czasu co dzienne, to nie zaoczne. A druga sprawa, to że polscy pracodawcy często źle patrzą na studentów niestacjonarnych niestety. Trzeba się z tym liczyć.
megamag jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Studia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2016-08-12 18:29:32


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 13:46.