wybór studiów - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja > Studia

Notka

Studia Miejsce dla osób, które są zainteresowane studiami. Chcesz dowiedzieć się jak wygląda życie studenckie? Dołącz do nas, podziel się doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2015-01-25, 17:02   #1
katarzynkkaa_
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-01
Wiadomości: 17

wybór studiów


Witam! Przede mną w tym roku wybór kierunku studiów, mam dylemat i chciałabym zasięgnąć Waszej porady. Interesuje mnie filologia rosyjska, francuska, lub włoska.
Dziękuję za pomoc, pozdrawiam
katarzynkkaa_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-25, 17:45   #2
HardFable
Rozeznanie
 
Avatar HardFable
 
Zarejestrowany: 2012-09
Lokalizacja: Piernikowo
Wiadomości: 990
Dot.: wybór studiów

Wszystko zależy od tego, który język bardziej Ci się podoba. Serio, bo przecież musisz jednak trochę lubić język, żeby wytrzymać te takie niezbyt fajne przedmioty
__________________
W poszukiwaniu życiowej drogi.

12.02.19


'Świat podobny jest do amatorskiego teatru; więc nieprzyzwoicie jest pchać się w nim do ról pierwszych, a odrzucać podrzędne. Wreszcie, każda rola jest dobra, byle grać ją z artyzmem i nie brać jej zbyt poważnie.' - Bolesław Prus, Lalka
HardFable jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-25, 17:48   #3
maacieek
Zakorzenienie
 
Avatar maacieek
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: Obywatel Świata ;)
Wiadomości: 3 016
Dot.: wybór studiów

Akurat wydaje mi się, że język nie jest najważniejszy (choć też ważny, bo uczyć się języka, którego się nie lubi to katorga sama w sobie), ale czy interesujesz się kulturą, literaturą i innymi takimi spośród tych 3 języków w większym stopniu niż pozostałe 2? Znasz jakieś podstawy, cokolwiek co sprawi, że chcesz się spędzić na kierunku X 3 lub 5 lat?


Swoją drogą zbliża się plaga tematów pod tytułem "nie wiem jakie studia wybierzcie za mnie", lub "zdaję na maturze wos P, angielski R i co mogę studiować?"
__________________
And we danced
And we cried
And we laughed
And had a really, really, really good time
Take my hand, let's have a blast
And remember this moment for the rest of our lives
maacieek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-25, 18:16   #4
katarzynkkaa_
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-01
Wiadomości: 17
Dot.: wybór studiów

Spośród tych 3 bardziej podoba mi się rosyjski i francuski. Rosyjskiego uczyłam się rok w I liceum, poza tym interesuję się też literaturą tych 2 krajów, aczkolwiek włoski też mi się podoba.
katarzynkkaa_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-25, 20:53   #5
Nineveh03
Rozeznanie
 
Avatar Nineveh03
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 533
Dot.: wybór studiów

Spróbuj bardziej zgłębić kulturę danego kraju, poznać literaturę, zacząć interesować się polityką i sprawdzić, co ciebie jest w stanie zainteresować. No i wziąć pod uwagę przedmioty takie jak językoznawstwo, na które większość marudzi. Filologia nie jest kursem języka, warto więc sprawdzić co jeszcze na studiach będzie w planie i zastanowić się nad tym. Bo może się okazać, że na większości zajęć będziesz ziewać - dość sporo ludzi marudzi, że straciło zapał do języka przez inne zajęcia. Zapał do samego języka może nie wystarczyć.
Nineveh03 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-25, 23:01   #6
Leseratte93
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 1 484
Dot.: wybór studiów

Cytat:
Napisane przez Nineveh03 Pokaż wiadomość
Spróbuj bardziej zgłębić kulturę danego kraju, poznać literaturę, zacząć interesować się polityką i sprawdzić, co ciebie jest w stanie zainteresować. No i wziąć pod uwagę przedmioty takie jak językoznawstwo, na które większość marudzi. Filologia nie jest kursem języka, warto więc sprawdzić co jeszcze na studiach będzie w planie i zastanowić się nad tym. Bo może się okazać, że na większości zajęć będziesz ziewać - dość sporo ludzi marudzi, że straciło zapał do języka przez inne zajęcia. Zapał do samego języka może nie wystarczyć.
Dokładnie! Na filologii można szybko się wypalić. Lepiej się 100 razy zastanów zanim postawisz na ten rodzaj studiów.
Leseratte93 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-26, 05:43   #7
natii4
Zakorzenienie
 
Avatar natii4
 
Zarejestrowany: 2004-09
Wiadomości: 12 363
Dot.: wybór studiów

Cytat:
Napisane przez maacieek Pokaż wiadomość
Swoją drogą zbliża się plaga tematów pod tytułem "nie wiem jakie studia wybierzcie za mnie", lub "zdaję na maturze wos P, angielski R i co mogę studiować?"
Niestety ... Najgorsze,że większość maturzystów nie wie co chce w życiu robić,a wejście za kilka lat na rynek pracy to dla nich czysta abstrakcja.
Potem się wszyscy dziwią,że jest tyle młodych, bezrobotnych osób po studiach ...
__________________

Bieganie i czytanie
to
klucz do życia

natii4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2015-01-26, 08:49   #8
Leseratte93
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 1 484
Dot.: wybór studiów

Cytat:
Napisane przez natii4 Pokaż wiadomość
Niestety ... Najgorsze,że większość maturzystów nie wie co chce w życiu robić,a wejście za kilka lat na rynek pracy to dla nich czysta abstrakcja.
Potem się wszyscy dziwią,że jest tyle młodych, bezrobotnych osób po studiach ...
Już bez przesady. Bezrobocie wynika z zupełnie innych rzeczy. Niech pytają, może to da im do myślenia, pomoże ocenić swój potencjalny wybór, itd. Czasem warto poznać czyjeś opinie.
Leseratte93 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-26, 13:12   #9
natii4
Zakorzenienie
 
Avatar natii4
 
Zarejestrowany: 2004-09
Wiadomości: 12 363
Dot.: wybór studiów

Cytat:
Napisane przez Leseratte93 Pokaż wiadomość
Już bez przesady. Bezrobocie wynika z zupełnie innych rzeczy. Niech pytają, może to da im do myślenia, pomoże ocenić swój potencjalny wybór, itd. Czasem warto poznać czyjeś opinie.
Ja piszę o bezrobotnych po studiach. Jak się studiuje chociażby archeologię, potem okazuje się,że pracy w zawodzie nie ma, zasila się szeregi PUP, to raczej nie jest to wynikiem sytuacji ekonomiczno - gospodarczej, a nierozważnej decyzji podjętej 5 lat wcześniej ...
__________________

Bieganie i czytanie
to
klucz do życia

natii4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-26, 15:14   #10
maacieek
Zakorzenienie
 
Avatar maacieek
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: Obywatel Świata ;)
Wiadomości: 3 016
Dot.: wybór studiów

Cytat:
Napisane przez natii4 Pokaż wiadomość
Ja piszę o bezrobotnych po studiach. Jak się studiuje chociażby archeologię, potem okazuje się,że pracy w zawodzie nie ma, zasila się szeregi PUP, to raczej nie jest to wynikiem sytuacji ekonomiczno - gospodarczej, a nierozważnej decyzji podjętej 5 lat wcześniej ...
Dokładnie, ile jest ofert pracy stricte związanej z archeologią? Przypuszczalnie, że jest ten kierunek np. tylko na UW i jest na nim 15 osób, 5 znajdzie pracę, a reszta siedzi w UP. Zrobią jakiś kurs i będą uczyć historii (o ile mają taką możliwość), ale dalej źle, bo po historii są bardziej rozgarnięci i sami mają problemy, bo szkoły tną etaty. Oczywiście, że można pracować w muzeum, ośrodku kultury bla bla, ale nie oszukujmy się, że takie prace to dla niektórych "poniżej kwalifikacji i nie mogą się spełniać zawodowo", czy za najniższą krajową robić nie będą, bo "ja jestem magistrem".

Będąc w wieku 16-18 lat powinno się mieć jakieś "marzenia" co do pracy, przyszłości (i nie, bycie księżniczką się nie liczy :P), mieć jakieś pasje, zainteresowania, hobby, które pozwoli zdobyć wykształcenie i późniejszą pracę, a nie przebimbać 5 lat i narzekać, że w kraju nie ma nic, dla ludzi z takim wykształceniem. Trzeba wiedzieć, gdzie jest nadmiar studentów unikać i zapełniać luki.
No i kwestia, że studia nie są obowiązkowe, można iść na fryzjerkę, mechanika, na maszyny CNC gdzie o pracę pewno łatwiej jak po studiach na administracji czy archeologii.

No i poznać opinię, a "poznać opinię" to dwie bajki. Dla mnie opinia to zadaję klarowne pytanie i jest klarowna odpowiedź, a jak ktoś pisze w stylu "mam maturę z wosu i historii, ale chcę być lekarzem to co mam zrobić?" To aż się nie chce nawet tego czytać.
I to akurat nie tyczy się tego wątku, ale do maja powstanie takich wątków z setka.
__________________
And we danced
And we cried
And we laughed
And had a really, really, really good time
Take my hand, let's have a blast
And remember this moment for the rest of our lives

Edytowane przez maacieek
Czas edycji: 2015-01-26 o 15:16
maacieek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-27, 17:06   #11
201604140952
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-06
Wiadomości: 236
Dot.: wybór studiów

Właśnie, filologia jest dobrym kierunkiem dla kogoś, kto interesuje się też kulturą, literaturą, historią danego kraju, a nie tylko językiem. U mnie na filologii samego języka było bardzo mało, chyba na kursie językowym nauczyłabym się więcej niż na tych zajęciach. Trzeba się w większości uczyć samemu w domu; u mnie na uczelni często z zajęć się nic nie wynosiło oprócz pracy domowej... Ale jak się chce to oczywiście można. Co do wyboru języka, to tak jak mówią dziewczyny - zastanów się, który kraj Cię najbardziej interesuje - historia, kultura, muzyka, filmy i tak dalej. A jeśli interesuje Cię bardziej sam tylko język, to proponuję kolegium nauczycielskie języków obcych - tam kładzie się większy nacisk na sam język, niż na uniwersytecie (przynajmniej z tego, co słyszałam od znajomych tam studiujących), a później idąc na magisterkę zawsze można wybrać filologię na uczelni z interesującym nas programem i specjalnościami.
201604140952 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-01-27, 17:57   #12
maacieek
Zakorzenienie
 
Avatar maacieek
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: Obywatel Świata ;)
Wiadomości: 3 016
Dot.: wybór studiów

Cytat:
Napisane przez CaramelTea Pokaż wiadomość
Właśnie, filologia jest dobrym kierunkiem dla kogoś, kto interesuje się też kulturą, literaturą, historią danego kraju, a nie tylko językiem. U mnie na filologii samego języka było bardzo mało, chyba na kursie językowym nauczyłabym się więcej niż na tych zajęciach. Trzeba się w większości uczyć samemu w domu; u mnie na uczelni często z zajęć się nic nie wynosiło oprócz pracy domowej... Ale jak się chce to oczywiście można. Co do wyboru języka, to tak jak mówią dziewczyny - zastanów się, który kraj Cię najbardziej interesuje - historia, kultura, muzyka, filmy i tak dalej. A jeśli interesuje Cię bardziej sam tylko język, to proponuję kolegium nauczycielskie języków obcych - tam kładzie się większy nacisk na sam język, niż na uniwersytecie (przynajmniej z tego, co słyszałam od znajomych tam studiujących), a później idąc na magisterkę zawsze można wybrać filologię na uczelni z interesującym nas programem i specjalnościami.
Tu akurat nie ma się zbytnio z czego cieszyć, uczelnia uczelni nie równa, nawet prowadzący na jednym wydziale są różni. Ale tak, przyznaję, że filologia to nie tylko posiedzenie i posłuchanie kilka godzin na zajęciach, bo słówek do głowy nie wtłuką, formułek gramatycznych aż tak też nie. Trzeba siąść i poćwiczyć, pouczyć się. I nie jest tak jak na innych kierunkach, że się siądzie i nauczy cały semestr z pnjotu za 2 dni.

Swoją drogą kolegia już zostały zlikwidowane jakieś 2 lub 3 lata temu
__________________
And we danced
And we cried
And we laughed
And had a really, really, really good time
Take my hand, let's have a blast
And remember this moment for the rest of our lives
maacieek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-27, 18:10   #13
201605301111
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-11
Wiadomości: 9 885
Dot.: wybór studiów

Cytat:
Napisane przez CaramelTea Pokaż wiadomość
Właśnie, filologia jest dobrym kierunkiem dla kogoś, kto interesuje się też kulturą, literaturą, historią danego kraju, a nie tylko językiem. U mnie na filologii samego języka było bardzo mało, chyba na kursie językowym nauczyłabym się więcej niż na tych zajęciach. Trzeba się w większości uczyć samemu w domu; u mnie na uczelni często z zajęć się nic nie wynosiło oprócz pracy domowej... Ale jak się chce to oczywiście można. Co do wyboru języka, to tak jak mówią dziewczyny - zastanów się, który kraj Cię najbardziej interesuje - historia, kultura, muzyka, filmy i tak dalej. A jeśli interesuje Cię bardziej sam tylko język, to proponuję kolegium nauczycielskie języków obcych - tam kładzie się większy nacisk na sam język, niż na uniwersytecie (przynajmniej z tego, co słyszałam od znajomych tam studiujących), a później idąc na magisterkę zawsze można wybrać filologię na uczelni z interesującym nas programem i specjalnościami.
a kolegia nie są likwidowane?
_
Dla mnie filologia to fajna sprawa nie tylko ze względu na język (ja osobiście duzo wyniosłam z zajęć), ale też ze względu na codzienny z nim kontakt (większość zajeć w języku obcym). No i mam inne spojrzenie na język przez wszelkiego rodzaju gramatyki opisowe czy nawet z taka gramatykę historyczną.

Edytowane przez 201605301111
Czas edycji: 2015-01-27 o 18:12
201605301111 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-01-27, 18:27   #14
201604140952
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-06
Wiadomości: 236
Dot.: wybór studiów

Cytat:
Napisane przez maacieek Pokaż wiadomość
Tu akurat nie ma się zbytnio z czego cieszyć, uczelnia uczelni nie równa, nawet prowadzący na jednym wydziale są różni. Ale tak, przyznaję, że filologia to nie tylko posiedzenie i posłuchanie kilka godzin na zajęciach, bo słówek do głowy nie wtłuką, formułek gramatycznych aż tak też nie. Trzeba siąść i poćwiczyć, pouczyć się. I nie jest tak jak na innych kierunkach, że się siądzie i nauczy cały semestr z pnjotu za 2 dni.

Swoją drogą kolegia już zostały zlikwidowane jakieś 2 lub 3 lata temu
Ale kto się cieszy? Uznałam to za absurd, nie powód do radości. I fakt, nie chodzi o to, żeby słówka "weszły do głowy" podczas ćwiczeń, ale miałam wiele wspaniałych zajęć z języka (zwykle nie na uczelni), na których naprawdę dużo się nauczyłam, nie musiałam wszystkiego przerabiać sama w domu. Oczywiście trzeba się uczyć samemu, jeśli chce się cokolwiek osiągnąć, jednak zajęcia nie powinny kończyć się tak, że student sam musi wszystko przerobić w domu, bo w takim przypadku jest to strata czasu.

I, tak, uczelnia uczelni nierówna, ale wiele jest miejsc, podobno "dobrych", w których zajęcia z języka na filologii są bardzo ograniczone zarówno ilościowo jak i jakościowo. To rzeczywiście zależy od wykładowców, lektorów. Gdybym mogła wybrać studia jeszcze raz, nie kierowałabym się raczej rankingami uczelni, lecz opiniami studentów.

Co do kolegium, to u mnie zamknęli dopiero w tym roku, nie wiedziałam, że wszystkie są likwidowane. Szkoda.

Edytowane przez 201604140952
Czas edycji: 2015-01-27 o 18:28
201604140952 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Studia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-01-27 19:27:43


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 14:03.