Wyraźmy nasze zdanie na temat nauk przedmałżeńskich - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum ślubne > Jeszcze przed ślubem

Notka

Jeszcze przed ślubem Na tym forum rozmawiamy o tym co powinno zadziać się jeszcze przed ślubem, czyli o wieczorku panieńskim, prezentach.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2007-03-14, 13:37   #31
justka_81
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 375
Dot.: Wyrazmy nasze zdanie na temat nauk przedmalzenskich

Po takich naukach jak Wy tutaj opisujecie to naprawdę może odechcieć się ślubu. Jestem w szoku jak ksiądz czy inne osoby mogą wogóle gadać takie bzdury! Na szczęście u mnie na naukach tak nie było, ksiądz bardziej starał sie pokazać jak ważna jest rozmowa, kompromisy, że nie wolno ograniczać niczyjej swobody itp. a to co Wy opisujecie to brzmi jak ze średniowiecza.
justka_81 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-03-14, 13:40   #32
jolla11
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 853
Dot.: Wyrazmy nasze zdanie na temat nauk przedmalzenskich

Jakos mam wewnętrzne opory przed obserwacją śluzu i mierzeniem temperatury wiadomo gdzie.. Ale w tych rozstaniach coś jest...Po jakimś czasie nie moglismy znalezc zaświadczenia o odbyciu nauk, przekladaliśmy wizytę w parafii i koscielnego juz nie wzielismy...
jolla11 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-03-14, 14:13   #33
nel_a
Zakorzenienie
 
Avatar nel_a
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie
Wiadomości: 6 725
Wyraźmy nasze zdanie na temat nauk przedmałżeńskich

Cytat:
Napisane przez justka_81 Pokaż wiadomość
Po takich naukach jak Wy tutaj opisujecie to naprawdę może odechcieć się ślubu. Jestem w szoku jak ksiądz czy inne osoby mogą wogóle gadać takie bzdury! Na szczęście u mnie na naukach tak nie było, ksiądz bardziej starał sie pokazać jak ważna jest rozmowa, kompromisy, że nie wolno ograniczać niczyjej swobody itp. a to co Wy opisujecie to brzmi jak ze średniowiecza.
nom i tak to powinno byc.

Cytat:
Napisane przez marticia Pokaż wiadomość
Wspolne mieszkanie przed slubem Moj maz jest obcokrajowcem, widocznie ksiadz nie mial pochlebnego zdania oobcokrajowcach, bo wydawalo mu sie, ze mieszkam z nim, bo go wykorzytuje, dla pieniedzy..w ogole szkoda slow. POowiedzialam mu w oczy, ze dla mnie nie powinien byc ksiedzem bo nie rozumie, co to jest milosc do drugiego czlowieka.
i dobrze powiedzialas.
__________________
Emilowe całusy


Edytowane przez Taverney
Czas edycji: 2008-11-30 o 01:26 Powód: post pod postem
nel_a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-03-15, 13:13   #34
kochaniutka19
Raczkowanie
 
Avatar kochaniutka19
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: Huckelhoven
Wiadomości: 295
Dot.: Wyrazmy nasze zdanie na temat nauk przedmalzenskich

Dziewczyny powiedzcie ktora kiedy bierze z was slub?? tak z ciekawosci pytam

dobrze ze juz mamy nauki za soba, mysle ze jak juz bede mezatka to nie bede sie spowiadac jak moj maz wytrysnie poza pochwe heheheh to jest kurde chore mowic ksiedziu moj maz wytrysnal poza, no masakra
__________________
Jestem szczesliwa, i nic wiecej
kochaniutka19 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-03-15, 13:16   #35
Kattie7
Wtajemniczenie
 
Avatar Kattie7
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 2 465
Dot.: Wyrazmy nasze zdanie na temat nauk przedmalzenskich

przeczytałam cały watek i

w głowie się nie mieści co parom wbijają do głowy na takich naukach
i to w dodatku ludzie do tego nieprzygotowani, niekompetetni

jak to dobrze ze ja na takie coś nie musze chodzić, (slub cywilny) bo bym stamtąd uciekała dalej niż widze
Kattie7 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-03-15, 13:26   #36
becia_leszno
Zadomowienie
 
Avatar becia_leszno
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: Leszno (wlkp.)
Wiadomości: 1 062
GG do becia_leszno
Dot.: Wyrazmy nasze zdanie na temat nauk przedmalzenskich

Aż włos sie na głowie jeży, gdy pomyślę o naszych naukach i spotkanaich w poradni. Po pół godzinie szturchalam mojego TŻ, żeby nie spał albo dostawał kopa pod ławką bo widzialam, że się w nim wszystko gotuje od tych głupot, które opowiadali "wykładowcy" i balam się, że zaraz wypali z jakims tekstem i nas z sali wyrzuca

W poradni rodzinnej dowiedzialm się tylu "wspaniałych" rzeczy, że aż się dziwie jak ja mogłam egzystować bez tej wiedzy tyle lat. Wykres nt. obserwacji śluzu ściągnełam z neta i pani była wniebowzięta, że tak dokladnie opracowany hyhy
becia_leszno jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-03-15, 13:37   #37
amika79
Wtajemniczenie
 
Avatar amika79
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 2 511
Dot.: Wyrazmy nasze zdanie na temat nauk przedmalzenskich

Cytat:
Napisane przez ankkka Pokaż wiadomość
o matko....przerażające..co to za ludzie to prowadzą?!!! ja byłam na super naukach przedmałżeńskich, żadnych głupot, tylko argumenty jasne i same fakty... i musze przyznać, ze jestem bardzo zadowolona z nauk...przykro mi, ze u was tak beznadziejnie
U mnie było tak samo, też byłam zadowolona.
__________________
How many eyes does Lord Bloodraven have? - A thousand eyes and one.
amika79 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2007-03-15, 13:54   #38
marticia
Zakorzenienie
 
Avatar marticia
 
Zarejestrowany: 2006-09
Wiadomości: 3 045
Dot.: Wyrazmy nasze zdanie na temat nauk przedmalzenskich

A robiac w Poslce kurs przedmalzenski te spotkania w poradni sa obowiazkowe? to cale szczescie, ze mnie to ominelo. Mowie wam dziewczynki, robcie kursy za granica...hahaha. Tutaj cale szczescie nie ma takich glupot tylko rzeczy tresciwe
marticia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-03-15, 14:31   #39
jolla11
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 853
Dot.: Wyrazmy nasze zdanie na temat nauk przedmalzenskich

A, słuchajcie,podobno kiedys było tak,ze kto w ostatniej klasie liceum uczeszczał na religię miał automatycznie zaliczone nauki. A kilka dni temu moja psiapsiółka z liceum oznajmiła mi, ze musi chodzić na kurs To co, on po jakimś czasie wazność traci czy jak???
jolla11 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-03-15, 14:32   #40
natali86
Zakorzenienie
 
Avatar natali86
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: podkarpacie
Wiadomości: 4 176
Send a message via Skype™ to natali86
Dot.: Wyrazmy nasze zdanie na temat nauk przedmalzenskich

tez miałąm zrobiony taki kurs w liceum, ale z tego co pamiętam to on jest wazny jakiś okres np 2-3 lata, tak mi się coś o uszy obiło, ale nie jestem pewna.
__________________

Czemu ty się zła godzino z niepotrzebnym mieszasz lękiem?
Jesteś?
A więc musisz minąć.
Miniesz?
A więc to jest piękne.


"Inaczej serce żąda, inaczej myśl sądzi, inaczej świat spogląda, inaczej los rządzi"

Jak zrozumieć sens słów, które nie padły, ze strachu, że mogą coś zepsuć...?
natali86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-03-15, 14:40   #41
m.a.r.t.a
Zakorzenienie
 
Avatar m.a.r.t.a
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 13 215
Dot.: Wyrazmy nasze zdanie na temat nauk przedmalzenskich

Cytat:
Napisane przez kochaniutka19 Pokaż wiadomość
Dziewczyny powiedzcie ktora kiedy bierze z was slub?? tak z ciekawosci pytam

dobrze ze juz mamy nauki za soba, mysle ze jak juz bede mezatka to nie bede sie spowiadac jak moj maz wytrysnie poza pochwe heheheh to jest kurde chore mowic ksiedziu moj maz wytrysnal poza, no masakra
23.08.2008 i nauki jeszcze przed nami
__________________
Zmieniaj swoje życie
m.a.r.t.a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2007-03-15, 14:51   #42
freshona
Zadomowienie
 
Avatar freshona
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 1 743
Dot.: Wyrazmy nasze zdanie na temat nauk przedmalzenskich

Cytat:
Napisane przez ola_ma_kota Pokaż wiadomość
u mnie też było "ciekawie":
- po co są srodki antykoncepcyjne? to spisek złych lekarzy, firm farmaceutycznych i grupy trzymajacej władzę na akademiach medycznych, która nie informuje studentów na zajęciach, że naturalne metody są najlepsze z możliwych
U mnie pani "zwaliła" to na masonów
freshona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-03-15, 14:59   #43
freshona
Zadomowienie
 
Avatar freshona
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 1 743
Dot.: Wyrazmy nasze zdanie na temat nauk przedmalzenskich

Cytat:
Napisane przez Biała Dama Pokaż wiadomość
dla mnie takie nauki to strata czasu...
Nieprawda!!!
To przecież najlepszy kabaret
freshona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-03-15, 15:41   #44
aaricia8
Zakorzenienie
 
Avatar aaricia8
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: WAW
Wiadomości: 3 663
Dot.: Wyrazmy nasze zdanie na temat nauk przedmalzenskich

Na szczęscie mam tylko ślub cywilny. I o kościelnym nie myślę w ogóle
aaricia8 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-03-15, 15:42   #45
jolla11
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 853
Dot.: Wyrazmy nasze zdanie na temat nauk przedmalzenskich

Cytat:
Napisane przez natali86 Pokaż wiadomość
tez miałąm zrobiony taki kurs w liceum, ale z tego co pamiętam to on jest wazny jakiś okres np 2-3 lata, tak mi się coś o uszy obiło, ale nie jestem pewna.
Nie wiedziałam ,ale mogłby byc wazny chociaz 10 lat!
jolla11 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-03-15, 16:03   #46
aaricia8
Zakorzenienie
 
Avatar aaricia8
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: WAW
Wiadomości: 3 663
Dot.: Wyrazmy nasze zdanie na temat nauk przedmalzenskich

Czyli po liceum hop siup - do ołtarza
aaricia8 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-03-15, 18:34   #47
muszka66
Rozeznanie
 
Avatar muszka66
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 863
Dot.: Wyrazmy nasze zdanie na temat nauk przedmalzenskich

Cytat:
Napisane przez kochaniutka19 Pokaż wiadomość
Dziewczyny powiedzcie ktora kiedy bierze z was slub?? tak z ciekawosci pytam
8 wrzesnia 2007 nauki w tym miesiacu ponoc mamy miec, az jestem ciekawa
muszka66 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-03-15, 19:03   #48
yoasia13
Przyczajenie
 
Avatar yoasia13
 
Zarejestrowany: 2007-01
Wiadomości: 16
Dot.: Wyrazmy nasze zdanie na temat nauk przedmalzenskich

Witam!

Wklejam swoją odpowiedź po raz drugi, bo właśnie odkryłam, że najbardziej pasuje do tego wątku.

Cieszę się, że na forum, na którym głównie mowa o sukienkach i kwiatach, ktoś pyta o duchową stronę przygotowań do małżeństwa.

Nauki... My swoje zrobilismy jeszcze w ubieglym roku, pod koniec pazdziernika. Byly to takie nauki w formie rekolekcji weekendowych (czyli jeden intensywny weekend). Zrobilismy je w Irlandii, bo tutaj oboje mieszkamy i mój narzeczony jest Irlandczykiem.

Oprócz nas w tych naukach brało udział może ok. 12 innych par przygotowujących się do małżeństwa. Co mnie na początku zupełnie zaskoczyło to to, że byliśmy tam chyba najmłodsi (ja 27,on 28 lat). Wiekszość par narzeczeńskich była grubo po 30, jak nie po 40-ce.

Nauki były prowadzone przez księdza i na przemian 2 małżeństwa - jedno młode, a drugie starsze i z większym stażem. Wyglądało to tak, że ksiądz najpierw wprowadzał temat, omawiał jego najważniejsze punkty, a następnie jedno z małżeństw dzieliło się swoimi refleksjami i własnym doświadczeniem w tym temacie. Były to tak jakby ich świadectwa. Bardzo szczere, czasami aż za bardzo. Następnie narzeczeni dostawali zadanie do wykonania, najczęściej listę pytań do zadania albo zagadnień do omówienia. Później pary się rozdzielały i miały czas na zastanowienie się albo napisanie listu do partnera. Listów było sporo. Potem partnerzy się spotykali i razem omawiali lub porównywali swoje poglądy lub zapatrywania na dany temat.

Było to dla mnie bardzo interesujące i ubogacające, bo sprowokowało pytania których sobie wcześniej nie zadawaliśmy albo o których jeszcze po prostu nie myśleliśmy. Oczywiście wszystko zależy od nastawienia. Ja miałam pozytywne, ale byli też tacy, i tego nie ukrywali, którzy byli tam z obowiązku, by uszczęśliwić partnera albo rodziców (również decyzją o ślubie w ogóle albo o ślubie kościelnym). Ksiądz też był w tej sferze bardzo praktyczny i otwarcie mówił, że wie, że dla wielu te nauki są przykrym obowiązkiem.

Czego zabrakło? I teraz się pewnie wielu narażę... Przy omawianiu życia seksualnego w małżeństwie (na naukach w duchu katolickim) ani słowem nie wspomniano o zachowaniu czystości przed ślubem. Czyżby założyli, że na to już za późno??? Nie wiem jak to jest na naukach w Polsce - czy zachęca się do zachowania czystości czy też nie?

Pozdrawiam wszystkie przyszłe Panny Młode
__________________
Pozostajesz na zawsze odpowiedzialny za to, co oswoiłeś.

Antoine de Saint-Exupery
yoasia13 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-03-15, 20:32   #49
aaricia8
Zakorzenienie
 
Avatar aaricia8
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: WAW
Wiadomości: 3 663
Dot.: Wyrazmy nasze zdanie na temat nauk przedmalzenskich

Wydaje mi się po prostu, że nie ma sensu mówić o czystości przed ślubem, skoro rozmowa toczy się o tym co związane ze ślubem i życiem po nim. A czystość przed ślubem należy wtedy już do przeszłości.
aaricia8 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2007-03-16, 07:56   #50
asikkk
Raczkowanie
 
Avatar asikkk
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 298
Re: Dot.: Wyrazmy nasze zdanie na temat nauk przedmalzenskich

Ja moje nauki miło wspominam, oczywiscie ze wszystkim sie nie zgadzam, ale robilismy sobie np. takie testy, co jest dla nas priorytetem, ale jakie cechy partnera cenimy sobie najbardziej..

..co do naturalnych metod planowania rodziny tez nie jestem calkiem przeciwna, bo wiele jest kobiet ktore maja problemy z zajscem w ciaze, a to im akurat pomoga, bo dzieki tej metodzie moga dokladnie wyliczyc sobie dni plodne i wtedy najintensywniej sie starac...wiec uwazam ze warto sie tej metody nauczyc

..a poza tym babka dala nam kilka takich zlotych rad, jak rodzic sobie z problemami, co robic zeby nie bylo rutyny, ale to taka "sucha wiedza"

..generalnie u nas bylo ok i nie padaly teksty typu pigułki ogłupiaja owszem mowila o wadach ale takze o zaletach kazdej metody, wybor pozostawiła nam, ale zwrocila uwage ze skoro bierzemy slub koscielny to chcemy podazac wlasciwa droga..no coz hmm
asikkk jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-03-16, 08:01   #51
kochaniutka19
Raczkowanie
 
Avatar kochaniutka19
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: Huckelhoven
Wiadomości: 295
Dot.: Wyrazmy nasze zdanie na temat nauk przedmalzenskich

Na szczescie mamy to juz za soba i wiecie co, dali nam na koniec jeszcze kilka karteczek do poczytannia i plyte CD musze zobaczyc co tam jest bo jeszcze nie sprawdzalam heh, jak zobacze to wam napisze

moj chlopak mowi ze te nauki sa tylko do odbebnienia zeby sie dalej posunac ze slubem, prawda !!!!!
__________________
Jestem szczesliwa, i nic wiecej
kochaniutka19 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-03-16, 08:25   #52
justka_81
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 375
Dot.: Wyrazmy nasze zdanie na temat nauk przedmalzenskich

Asikkk co do naturalnych metod planowania rodziny to owszem jak sama nazwa wskazuje to służą one zajściu w ciążę, natomiast bardzo często ludzie którzy chyba tak naprawde się na tym nie znają podają je jako metodę antykoncepcyjną co jest kompletną bzdurą.
justka_81 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-03-16, 15:01   #53
asikkk
Raczkowanie
 
Avatar asikkk
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 298
Re: Dot.: Wyrazmy nasze zdanie na temat nauk przedmalzenskich

czemu zaraz nazywasz to bzdura? metoda pozwala okreslic swoje plodne i nieplodne dni, z tym ze tych naprawde nieplodnych, w ktorych mozesz byc na 100% pewna jest od 2-4 dni, i to jest najbradziej dołujące..dlatego tez ja sie na to nie pisze
ale szanuje ludzi ktorzy wybrali ta metode i nie nazywam jej bzdura, bo jest jak najbardziej zgodna z natura, z tym ze wymaga wielu poświęceń
asikkk jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-03-16, 17:45   #54
siostra_larsa
Raczkowanie
 
Avatar siostra_larsa
 
Zarejestrowany: 2003-09
Wiadomości: 34
Smile Dot.: Wyrazmy nasze zdanie na temat nauk przedmalzenskich

Ja dopiero w maju jestem zapisana na kurs weekendowy, więc przynajmniej dwa dni tylko będziemy z Narzeczonym tego słuchać. Dodam, że mam już ugruntowane zdanie na temat antykoncepcji, wiary i seksu,więc cokolwiek by mówili, mnie to nie zmieni. Chciałabym, żeby nauki były ciekawe, żebym nie zasnęła i się nie spieniła, ale to prawdopodobnie niemożliwe.

Bóg, w którego wierzę jest Miłością, więc nie wg mojego zdania na pewno nie stawia przed dwojgiem kochających się ludzi idiotycznych ograniczeń, a już zwłaszcza w sprawie seksu, natomiast kościół zawsze sobie tutaj wymyślał DEBILNE OGRANICZENIA! Przypominam, że w średniowieczu na przykład nakazywał seks w koszulach zakrywających ciało od stóp do głów z wyciętymi otworami na organy płciowe(!) Oprócz słuchania kleru trzeba jeszcze myśleć!

Jeśli zaś chodzi o antykoncepcję, to każda kobieta powinna o sobie decydować i absolutnie nie przekonuje mnie argumentacja kościoła w tej kwestii (a wiele na ten temat czytałam). Nikogo nie zmuszam do pigułek, niech mnie nie przymuszają do naturalnych metod. Kontroluje swoje zdrowie i gdybym nie mogła, to nie brałabym pigułek.


To tyle. Nauk wysłucham i dopiszę jeszcze co nam powiedzieli ciekawego.
Ale jak usłyszę takie bzdury to chyba "zwariuję i stanę na głowie zjem berło albo oddam koronę!"
siostra_larsa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-03-17, 18:37   #55
ceyda
Raczkowanie
 
Avatar ceyda
 
Zarejestrowany: 2003-07
Wiadomości: 328
Dot.: Wyrazmy nasze zdanie na temat nauk przedmalzenskich

My tez jestesmy juz po.
i mimo moich obaw i sceptycyzmu- nie było źle.Nie nastawiałam się oczywiscie na nic innego jak propagowanie idei kościoła w dziedzinie rodziny i prokreacji.
Nauki odbywały się od godz 18( nie trzeba było brac urlopu..., ani zarywac weekendu).Spotkanie z księdzem- zbiorowe trwało 30 min- szybko i konkretnie o porzadku mszy slubnej.
Drugi dzień to ok 1 godzina wykładu z pania z poradni zycia rodzinnego.Pierwsza połowa wykładu super- oparta o poglady Jana Pawła II na temat rodziny z "listu do Rodzin"- polecam lekture- jesli nie w aspekcie religijnym to socjologicznym i filozoficznym.
Druga część juz gorsza, bo o prokreacji.
Ale bez przegięc- poza jednym- od brania pigułek przez matkę dzieci chorują na dysleksją i dysortografię....
Ostatnie spotkanie z panią w poradni- indywidualne- o metodzie termiczno- sluzowo- szyjkowo(szyjka macicy).
Ale bez krytyki, wypytyania i oceniania.W sumie ok- taka rozmowa o zyciu.
Naprawdę nie było żle.Na te nauki pojechaliśmy do innego miasta i nie załujemy.W naszym miescie trwają one w róznych godzinach wymgających zwalniania sie z pracy lub zarywania weekendów
ceyda jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-03-17, 20:20   #56
justka_81
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 375
Dot.: Re: Dot.: Wyrazmy nasze zdanie na temat nauk przedmalzenskich

Cytat:
Napisane przez asikkk Pokaż wiadomość
czemu zaraz nazywasz to bzdura? metoda pozwala okreslic swoje plodne i nieplodne dni, z tym ze tych naprawde nieplodnych, w ktorych mozesz byc na 100% pewna jest od 2-4 dni, i to jest najbradziej dołujące..dlatego tez ja sie na to nie pisze
ale szanuje ludzi ktorzy wybrali ta metode i nie nazywam jej bzdura, bo jest jak najbardziej zgodna z natura, z tym ze wymaga wielu poświęceń
Ale ja obsolutnie nie krytukuje ludzi którzy stosują takie metody, chodzi mi tylko o to, że metoda naturalnego planowania rodziny nie jest naukowo uznawana za metodę antykoncepcyjną ponieważ antykoncepcja powinna umożliwić Ci uprawianie seksu wtedy kiedy masz na to ochotę, pomijając już fakt, że jest to najmniej skuteczna "metoda".
justka_81 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-03-17, 21:22   #57
asikkk
Raczkowanie
 
Avatar asikkk
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 298
Re: Dot.: Re: Dot.: Wyrazmy nasze zdanie na temat nauk przedmalzenskich

no to sie zgadzamy pozdrawiam
asikkk jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-03-18, 11:28   #58
2016070150903
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 18 424
Dot.: Wyrazmy nasze zdanie na temat nauk przedmalzenskich

Cytat:
Napisane przez kochaniutka19 Pokaż wiadomość

moj chlopak mowi ze te nauki sa tylko do odbebnienia zeby sie dalej posunac ze slubem, prawda !!!!!
po co brać ślub w Kościele, z którego nauką się nie zgadzasz? żeby odbębnić galę i show z białą suknią, kwiatkami i rodziną?
2016070150903 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-03-18, 12:23   #59
asikkk
Raczkowanie
 
Avatar asikkk
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 298
Re: Dot.: Wyrazmy nasze zdanie na temat nauk przedmalzenskich

ciekawe jestem odpowiedzi Kochaniutkiej19 na powyzszy post
asikkk jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-03-19, 06:58   #60
rycia
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 3
Dot.: Wyrazmy nasze zdanie na temat nauk przedmalzenskich

Część,

My już też jesteśmy po naukach i dość dziwne, ale u nas aż TAAAKKK nie mówili. Nauki były w sumie "bez stresowe". Bardzo miło je wspominamy. Rozmawialiśmy o miłości, wspieraniu się, partnerstwie, wspólnocie jaką jest rodzina itd. Usłyszeliśmy zdanie na pewne tematy tzw. "Kościóła" i to, że my decydujemy. Księża prosili nas abyśmy się cały czas starali postępować zgodnie z nauką Kościoła.
Temat seksu był poruszany, ale nie aż tak drastyczie. Nie był tak "brutalnie przerabiany" jak u Was. To nie dobrze. Moim zdaniem każdy z nas ma rozum i swoją wolę. Sami możemy wybierać i postepować jak chcemy, oczywiście ponosząc wszystkie konsekwencje tych wyborów. I w końcu pamiętajmy, że jesteśmy grzesznikami. Byłam w czwartek u spowiedzi i Ksiądz mi powiedział, że Bóg mi wybacza moje grzechy te, które wyznałam (powiedziałam o grzechu nieczystości) i te, których nie powiedziałam, bo mnie KOCHA. A takie teksty, sory wręcz potępiające nie są w porządku. Tak naprawdę to młodzi ludzie się odwrócą od Kościoła. Rozumiem Kościół, który stoi na "straży" i rozumiem nas grzeszników. Tak więc nie przejmuj się. To Wasze grzechy i Wasze sumienie...
__________________
Pozdrawiam,

RYCIA
rycia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Jeszcze przed ślubem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 09:17.